zc Schouwse goudkust krijgt vorm Kroondomein Westerenban DE PAGTER INTERIEURS Dit chalet is ons andere thuis actie bijlagen: 0113-315680 pzc.nl •redactie@pzc.nl tbus 31,4460 AA Goes ertentie-exploitatie: -en Midden-Zeeland: 0113-315520; Uws-Vlaanderen: 0114-372770; donaal: 020-4562500. aterdag 14 mei 2005 Zitmeubelen en interieurstoffen van internationale allure Herenstraat 9 Segeersstraat 8 Middelburg TT (0118)634133 www.antiekhandeldepagter.nl I! Kroondomein Westerenban bevat grote kavels waarop, binnen de marges van het bestemmingsplan, naar eigen inzicht gebouwd kan worden. foto's Dirk-Jan Gjeltema DE VOORDEUR De voordeur biedt toegang tot een woning, maar wat daar achter schuil gaat. blijft voor velen onzichtbaar. In deze serie een kijkje achter de voordeur van wille keurige huizen. Iedere week gaat een andere deur open en geeft de bewoner een kijkje in zijn of haar leven. Het is nog wat aan de frisse kant, maar ze verheugen zich al op de betere dagen. Lekker buiten zitten, op het gemakje. Jaap van Belzen (77) en echtgenote Jannie (71) doen het al zo'n 35 jaar. Zes maanden per jaar ver kassen ze hun boeltje naar camping De Witte Raaf in Ar- nemuiden, waar ze hun van alle gemakken voorziene cha let betrekken. Het derde inmiddels. Deze is lichtgroen ge schilderd, met een opstapje van drie treden voor de deur. Ervoor staat een paar zwarte, Zweedse klompen. Jaap van Belzen? Toch niet... Inderdaad, de oud-wethouder, ook wel 'de onderkoning' van Arnemuiden genoemd. Geridderd en benoemd tot ere burger van 'zijn' stad. Hij maakte decennia lang deel uit van de gemeenteraad van Arnemuiden, sinds 1972 als raadslid. Tot aan de gemeentelijke herindeling. Maar dat is allemaal verleden tijd. Hij voelt zich nog wel betrok ken, maar doet het rustig aan. Tot rust komen, dat doen ze op de camping. Van oudsher staat deze plek voor Jaap en Jannie gelijk aan rust. „Toen ik nog wethouder was, kwam ik hier echt tot mezelf. Het was altijd een soort va kantie." „Dit is ons derde chalet. Iedere keer werd het groter. Hier is ons andere thuis. Hier zitten we van eind april, be gin mei tot oktober. Een beetje afhankelijk van het weer", vertelt Jaap verder, comfortabel gelegen op zijn bank. „Dit is echt mijn plek. Van hieraf heb je een mooi uitzicht. Ik zie alles." Hij wijst naar de ramen in de woon kamer: „Toen we dit chalet bestelden, heb ik precies aan gegeven dat ik daar, daar en daar de ramen wilde en daar de deur." De bank, meer een ziteiland, staat in de hoek van de mime L-vormige woonkamer. Met zicht op het pad, de speelwei, het water en de bosrand. „Toen we hier kwamen, was er nog een open verbinding met het Veerse meer. Dan kon je 's nachts de lichten van de schepen zien. Dat is allemaal veranderd. Maar het blijft mooi." Jannie: „We hebben deze plek uitgezocht, omdat we onze zoon in het zicht wilden houden. Die was toen een jaar of tien, elf en had geen zwemdiploma. Ik wilde zien wat hij deed. We hebben een goede keus gemaakt. Hier aan het veldje zitten over het algemeen vaste mensen. Hiernaast zijn net twee nieuwe families gekomen. Uit Holland. Die kennen we nog niet echt. Verderop zit een Duitse familie. Erg aardig. Daar maken we af en toe een praatje mee. Toen we hier net stonden, was de sfeer wel anders. Het was net een grote familie. Maar ja, die zijn allemaal weg. Och, zo is het ook goed." Haar man vult aan: „We zitten aan de goede kant. Daar, aan de andere kant van de haag zitten de toeristen, veel jongeren. Daar is het echt la waaiig. Nee, het is hier een mooi gebied om te bivakke ren. We gaan de laatste jaren ook wel naar het buiten land op vakantie. Spanje, Italië, Kreta. Maar hier hebben we ook altijd een vakantiegevoel." Jannie laat vol trots het domein van de Van Belzens zien: een goed geoutilleerde keuken, een badkamer, een wc en drie slaapkamers. „Mooi hè." Op het salontafeltje in de woonkamer prijken de foto's van de drie kleinkinderen. „We hebben hier alles wat we nodig hebben." Het Ame- muidse echtpaar weet een ding zeker, dit is hun stek. En dat blijft het. Annemarie Zevenbergen Hoe hoog de nood ook mag zijn voor bijvoor beeld starters en senioren, de woningmarkt richt zich waar mogelijk ook op de ka pitaalkrachtige woningzoe kende. Aan de westkant van Schouwen-Duiveland wor den, onder de naam Kroon domein Westerenban, grote, vrije kavels verkocht. Daar mogen de kopers, binnen de marges van het bestem mingsplan, naar eigen in zicht een huis laten bou wen. Wie van de kust, natuur, ruimte en rust houdt, komt bij Kroondomein Westerenban aan zijn trekken. Het bouwterrein is zonder meer mooi gelegen. Het project ligt op de voormalige, vlakke vroon- gronden, tussen de robuuste dui nen met het brede strand bij Nieuw-Haamstede en het dorp Haamstede in. Met een paar stappen sta je mid den in de natuur en op de fiets ben je zo in het dorp of op het strand. Op het terrein zelf zijn zoveel mogelijk bomen en wind- singels behouden, waardoor het niet zo'n kaal, pril uiterlijk heeft. Nu de eerste bewoners hun tuinen hebben ingericht, wordt zichtbaar hoe het geheel er uit kan gaan zien. Maar de doelgroep die een kavel op Kroondomein Westerenban kan betalen, is klein; het geduld van de makelaars is echter omge keerd evenredig groot. Van de vijftig kavels zijn er na vier jaar 31 verkocht. Verkopende makelaars Anton Verbraak (Bijdevaate Makelaar dij) en Koos Schreuder (Sinke Komejan) vinden het project echter niet te hoog gegrepen voor Schouwen-Duiveland. „We hebben deze maand twee open dagen. De eerste is net geweest en heeft veel reacties opgele verd", zegt Schreuder. „De doel groep voor dergelijke kavels is behoorlijk beperkt en de belang stellenden komen over het alge meen van buiten Schouwen-Dui veland, vooral uit de regio Rijn mond. Ook spreken we regelma tig oud-Zeeuwen die weer naar Zeeland terug willen keren. Het is geen groep die op de schop stoel zit, het gaat hier om ko pers die een zorgvuldige afwe ging maken. Dat vraagt om ge duld en veel inzet." Verbraak: „Let wel, wij verko pen alleen grond, geen huizen. Het gaat hier om vrije kavels, waarvan de eigenaren naar ei gen inzicht huizen laten bou wen. Die kavels variëren in om vang van ruim 1100 tot ruim 2000 vierkante meter met prij zen vanaf 413.000 euro, vrij op naam. Dan moet er nog ge bouwd worden en dat zijn vaak niet de kleinste huizen. Als ma kelaar ga je er dus niet vanuit dat je die kavels even snel ver koopt." Toch doen de makelaars er alles aan om de snelheid te verhogen. Sinds ruim een jaar werken de vier verschillende kantoren die zich met de verkoop bezighou den nauw samen. „Hanse en Hanse uit Burgh-Haamstede is in 2000 met de verkoop van de kavels begonnen", legt Ver braak uit. „Later kwamen wij erbij. Vervolgens bleek dat Sin ke Komejan en Delta Makelaar dij ook enkele kavels in porte feuille hadden. Iedereen werkte op zijn eigen manier. We zijn toen maar eens rond de tafel gaan zitten." Dat leidde tot een gezamenlijke aanpak met één brochure; gezamenlijk adverte ren, een website en één bord bij de ingang van het terrein. „Het is veel duidelijker voor. de poten tiële klanten", vindt Schreuder. „Die willen immers gewoon met een makelaar over het terrein lopen om de verschillende ka vels te zien en niet telkens met een ander moeten praten." De zelfde aanpak hebben de vier kantoren toegepast voor het na bijgelegen, prestigieuze apparte mentenproject Kloosterendaele. Twee van zulke nieuwe projec ten, die zich expliciet richten op de kapitaalkrachtige woningzoe kenden, maken van het gebied - dat zich sinds de jaren zeventig toch al kenmerkt door veel vrij staande woningen en villa's - de goudkust van Schouwen-Duive land. „Wij denken dat zulke projecten goed zijn voor de lokale econo mie", stelt Schreuder. „De bewo ners hebben echt wat te beste den en zullen dat ongetwijfeld ook in de eigen omgeving doen. Daar moeten de detailhandel en de horeca van kunnen profite ren." De locatie is behoorlijk centraal. Rotterdam (via de Brouwersdam) en Vlissingen en Middelburg (via de Oosterschel- dekering) zijn snel aan te rijden, terwijl het gebied zelf de rust, natuur en ruimte uitstraalt waar de stedelijke gebieden niet aan kunnen tippen. De beide ma kelaars benadrukken dat Kroondomein Westerenban niet expliciet voor gepensioneerden is bedoeld. „Als je werkt in bij voorbeeld regio Rijnmond, kun je hier goed wonen, juist ook met kinderen", zegt Verbraak. Er wordt druk gebouwd op het terrein. Op elke kavel mag een ruime woning gebouwd worden met een goothoogte van vijf me ter. Alleen permanente bewo ning is er toegestaan. Het aantal villa's (van huizen kun je hier eigenlijk niet meer spreken) dat inmiddels bewoond is, stijgt ge staag, terwijl met regelmaat een nieuwe kavel door een bouwbe drijf onder handen wordt geno men. Wie gewend is aan de nieu we, eenduidige vinexlocaties of aan ontwikkelingsprojecten met de keuze uit vijf verschillende woningen, zal de invulling van het terrein wellicht rommelig vinden. De eigenaren van de ka vels, en waarschijnlijk ook hun architecten, leven zich uit in smaak en afwisseling. Een wan delingetje over Kroondomein Westerenban geeft dan ook een verhelderend beeld van de huidi ge trends binnen het segment van de duurdere villa's. Binnen een aantal jaren zal dit beeld door de beplanting weer groten deels aan het oog ontrokken zijn en is Kroondomein Westeren ban vanaf de weg een groene plek. Inge Heuff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31