Tbs-kliniek staat op springen Emancipatie van de Nederlandse vrouw is nog lang niet af '4 Een maatregel, geen straf 29 zaterdag 14 mei 2005 Het aantal tbs-ers is de afge lopen decennia fors toege nomen. Tbs-klinieken zijn pe perdure vergaarbakken gewor den; veel geesteszieke crimine len die er verblijven kunnen niet geholpen worden, anderen hadden er nooit terecht moeten komen. De tbs in de huidige vorm lijkt geen lang leven meer bescho- Als WD-Kamerlid Laetitia Grif fith de conferentiezaal op het ter rein van de Geestelijke Gezondheids zorg Eindhoven uit loopt, blijft het nog even stil. Dan barst het geroeze moes los; een onzekere lach, een wan hopige zucht en gelaten schouderopha len. Griffith, juriste en oud-medewerk ster van het ministerie van Justitie, heeft zojuist voor een gehoor van be handelaren Van tbs-ers een schets van de toekomst van hun sector gegeven. Het is een speech waarin het woord onbehandelbaar vaker valt dan behan delbaar, waarin de nadruk ligt op sancties en longstay. Ze lijkt de ter be- schikkinggestelden nauwelijks te zien als patiënten; ze zijn in de eerste plaats een in te dammen gevaar, waar voor opsluiten beter werkt dan gene- zen. „Ik probeer jullie te prikkelen", sust de parlementariër als het publiek ontzet mompelt. Om dan weer vol gas te geven: twee jaar is volgens de regeringspartij WD lang genoeg om te bepalen of het zin heeft iemand te behandelen. Onbehan delbaar? Niet meer investeren. Een seksueel delinquent die in herhaling vervalt? „Niet opnieuw onderzoeken wat hem mankeert, direct naar de longstay." Het Kamerlid verwoordt wat de beroepsgroep voelt: de tbs zo als die nu bestaat, is geen lang leven meer beschoren. Complex Ter beschikkingstelling (tbs) zit in het verdomhoekje. Het is een complex be grip, in een tijd waarin de roep om simpele oplossingen steeds luider klinkt. Sinds een tijdens onbegeleid verlof ontsnapte tbs-er een meisje uit Eibergen ontvoerde en seksueel mis bruikte, hoeft bovendien weinig te ge beuren of de minister van Justitie wordt in de Tweede Kamer op het mat je geroepen. Afgelopen jaar is het aantal (proefver loven al drastisch ingeperkt. Minister Donner heeft verder groen licht gege ven voor een forse uitbreiding van het aantal longstayafdelingen, waar onbe handelbare en-blijvend gevaarlijke tbs-ers zonder behandeling voor zeer lange tijd opgesloten worden. Gevaar lijke gekken opsluiten en de sleutel weggooien, lijkt kortweg het devies. „De balans raakt zoek", vindt Piet Verbraak, bestuursvoorzitter van de Geestelijke Gezondheidszorg Eindho ven. Op het lommerrijke terrein van de kliniek is ook een afdeling voor tbs-ers, maar van een afstandje is niet te zien waar. De hoge hekken van een gevangenis ontbreken. De personeels leden zijn psychiater of verpleger, geen cipier. Tbs is in de visie van Verbraak na drukkelijk een combinatie van opslui ten én behandelen. Daarom komt het geld voor tbs nu ook uit twee potjes: de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ) voor de behandelkant en de begroting van het ministerie van Justitie voor de beveiliging. Die ver menging staat op de helling. Binnen kort ontvangt het kabinet een advies over de toekomst van tbs. Kern is vol gens betrokkenen dat alle klinieken, met uitzondering van de jeugdzorg, geheel op de begroting van Justitie moeten komen. Cosmetisch Hoewel dat een puur cosmetische ope ratie lijkt, krijgt volgens Verbraak be veiliging daarmee te veel voorrang bo ven behandeling. „Tbs-instellingen dreigen daarmee steeds meer te gaan lijken op gevangenissen en minder op instellingen voor gezondheidszorg. Dan volgen we slechte voorbeelden uit het buitenland, waar veel geestes zieken gewoon in de gevangenis zit ten. Als dat de consequentie is van wat we doen, laten we dan nog eens Tbs- patient in een forensisch psychiatrisch centrum. foto Evelyne Jacq/GPD een discussie over het hele systeem voeren." In het buitenland moet de rechter kie zen tussen opsluiting in een psychia trisch ziekenhuis, of een gevangenis; tussen volledig ontoerekeningsvat baar en bij het volle verstand. In Ne derland hoeft dat niet. Ergens tussen de gevangenis en het psychiatrisch zie kenhuis zweeft ter beschikkingstel ling. Als blijkt dat de dader ten tijde van zijn delict (deels) ontoerekenings- vatbar was, kan de rechter besluiten dat iemand opgesloten en verpleegd moet worden, tot hij geen gevaar meer vormt. Zo wordt het beste van twee werelden verenigd: de slachtoffers hebben hun genoegdoening, want de dader zit achter de tralies. De gestrafte is zelf ook geholpen. Als hij ooit in de maatschappij terugkeert, is dat pas op het moment dat rechters en behandel aars denken dat hij niet gevaarlijk meer is. Perfect „Een heel humane maatregel, in prin cipe perfect", zegt hoogleraar forensi sche psychiatrie en tbs-deskundige Hjalmar van Marle van het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. In 1994 hadden de klinieken 600 plaat sen, in 2003 waren dat er al 1300. In middels zijn er ongeveer 1600 tbs-ge- stelden. In de gevangenissen wachten AANTAL PLAATSEN IN TBS-INRICHTINGEN V- 1175 1183 2T M 'I 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2005 2010' GPD/RS Bron: Justitie 'prognose I ongeveer 170 gedetineerden gemid deld 229 dagen tot een plek in een tbs-kliniek vrijkomt. Volgens de prog noses zijn in 2010 minimaal 2000 tbs-plaatsen nodig. Dat kan zo niet doorgaan, want tbs is peperdure busi ness. Een behandelplek kost tussen de 400 en 600 euro per dag. Het systeem gaat, zoals de Arnhemse rechter Yvo van Kuijck het ver woordt, aan zijn eigen succes ten on der. Doordat in de wet staat dat da ders die ontoerekeningsvatbaar zijn, tbs moeten krijgen, kunnen rechters niet anders dan dat opleggen. Volgens Van Kuijck kiezen rechters hier pas voor, als duidelijk is dat een dader door zijn ziekte niet (volledig) verant woordelijk is voor zijn daden. De kans van slagen van de psychiatrische be handeling, maakt geen deel uit van die overweging. „Je kijkt alleen of ie mand toerekeningsvatbaar is en een gevaar vormt." Aan klanten duidelijk geen gebrek, maar waarom blijft het zo stil aan de uitgang? Lukt de behandeling soms niet? Of klopt er iets niet aan het idee dat met de juiste hoeveelheid tijd, pil len en therapie van een gestoorde ge vaarlijke crimineel een ongevaarlijke ex-crimineel te maken is? Ter beschikkingstelling is al bijna toe aan een tachtigjarig bestaan, maar groeide pas fors in de jaren zeventig. Voor die tijd werd wel geconstateerd dat een deel van de criminelen handel de vanuit een psychische stoornis, maar bij gebrek aan geld en kennis werd met dat besef weinig gedaan. De gekken werden samengepropt in krankzinnigengestichten, zonder be handeling. In de jaren zestig en zeventig kreeg een groep psychiaters, met een sterk geloof in de maakbaarheid van de crimineel, grote invloed. Tegen die achtergrond bloeide tbs op", vertelt Hans Boutellier, directeur van het Verwey-Jonker Instituut en crimino- loog. De criminaliteit is inmiddels sterk toe genomen en het begrip voor de plegers daarvan verminderd. In plaats van over daders en criminaliteit, praten mensen tegenwoordig over veiligheid, risico en controle. Het geloof in de maakbaarheid van de crimineel lijkt Per jaar worden door psychiaters en psycho logen ongeveer vijfduizend rapporten geschre ven over de toerekeningsvatbaarheid van ver dachten ten tij de van een delict Het oordeel kan zijn: geheel ontoerekeningsvat baar, sterk verminderd, verminderd of enigszins ontoerekeningsvatbaar, of bij volle verstand en be wustzijn. Mede op basis van deze rapporten wordt een klein deel van die verdachten uiteindelijk door de rechter aan de staat terbeschikkingge- steld. tbs. Tbs heet officieel een maatregel, geen straf. Het kan worden opgelegd in plaats van of naast een straf. Doel van tbs is in eerste instantie het beschermen van de samenleving. Iemand die wel ziek is, maar geen gevaar vormt, zal dus geen tbs krijgen. Op korte termijn wordt die bescherming bereikt door opsluiting. Behandeling moet ervoor zorgen dat ook op lange termijn het gevaar afneemt. Een gedetineerde komt pas van tbs af, als hij geen gevaar meer vormt. De rechter bekijkt regelmatig of de maatre gel nog nodig is. Er zijn twee soorten tbs. De bekendste is tbs met dwangverpleging. De gedetineerde wordt dan op genomen en verpleegd in een zwaar beveiligde kli niek. Een andere is tbs met voorwaarden. De gede tineerde mag dan meestal buiten een kliniek wo nen en werken, mits hij aan de voorwaarden vol doet die de rechter aan hem stelt. Er kan bijvoor beeld worden geëist dat hij zich houdt aan afspra ken met de reclassering. te hebben plaatsgemaakt voor een ge loof in de maakbaarheid van onze ei gen veiligheid. „Criminaliteit is gedepersonaliseerd", analyseert Boutellier. „De dader is een risico geworden, niet zozeer ie mand die iets gedaan heeft. We verge ten dat er een persoon achter zit. Dat maakt het gemakkelijk maatregelen te nemen. Vage idealen De hedendaagse burger wil feiten en resultaten, geen vage idealen en onge grond geloof in het goede van de mens. Dalende criminaliteitscijfers, daar draait het om, desnoods te berei ken door levenslange opsluiting van geesteszieke criminelen. Die houding maakt dat anders naar daders wordt gekeken. Behalve naar oplossingen als opsluiten wordt daardoor volgens Bou tellier ook beter gekeken naar risico factoren, die maken dat iemand crimi neel wordt: zoals schulden, gebrek aan huisvesting of werk en medicatie. Door uitgebreide onderzoeken in de jaren tachtig en negentig is duidelijk bij welke stoornissen kans bestaat dat iemand in herhaling vervalt. Ook blijkt dat behandeling bij sommige geesteszieken die kans op herhaling aanzienlijk verminderd, en bij ande ren helemaal niet. Maatwerk is daardoor steeds meer mo gelijk. Een pedoseksuele delinquent die zich aan onbekende jongetjes ver grijpt, houdt die drang waarschijnlijk de rest van zijn leven en kan dus beter opgesloten blijven. Dat geldt niet voor iemand uit de groep partnerdoders. Waarschijnlijk was dat een eenmalige misstap. De wet heeft echter geen ge lijke tred gehouden met die weten schap. De klinieken worden voor een groot deel bevolkt door mensen die daar volgens specialisten niet horen te zitten omdat ze beter geholpen zou den zijn met gedwongen medicatie, ge combineerd met zorg en streng toe zicht. „De tbs-maatregel is uitgevonden in een tijd dat je niet veel anders had dan opsluiten", zegt psychiater Peter van Panhuis, die het ministerie van Justitie adviseert over verloven voor tbs-ers. Hij vraagt zich hardop af of tbs nog wel zo'n mooi systeem is. „Ap pels en peren worden nu bij elkaar ge zet. We zien niet meer wat we met wie moeten doen." Vicieuze cirkel Van Panhuis en hoogleraar Van Marle schetsen dezelfde vicieuze cirkel: men sen met waandenkbeelden (psychoti- ci) kunnen goed behandeld worden, maar willen dat vaak niet. Niemand kan ze dwingen. Door gebrek aan be handeling gaat hun stoornis van kwaad tot erger en doen ze de gekste dingen. De gevangenissen zitten er vol mee en tbs is het laatste station. In middels vormt de groep psychotici daar ruim een kwart van het totaal aantal bewoners. Van Panhuis: „Ik ben voor meer dwang. Maatschappij neem je verantwoordelijkheid! Van Marle ziet beperking van het aan tal tbs-ers als beste garantie voor het voortbestaan van de hele maatregel. „Vergeet niet, het buitenland is nog altijd jaloers op onze mooie klinie ken." Naast meer dwangmaatregelen voor psychotici, zou een eerdere selectie tussen behandelbaren en onbehandel- baren moeten worden gemaakt. Nu is pas na zes jaar en twee pogingen tot behandelen overplaatsing naar de longstay aan de orde. Hij maakt een rekensom: van de hui dige tbs-ers behoort 25 procent tot de psychotici, die met dwangmedicatie prima elders kunnen wonen, twintig procent kan naar de longstay, omdat behandeling geen effect sorteert, en van ongeveer vijftien procent kun je al snel na binnenkomst concluderen dat ze onbehandelbaar zijn en dus nooit meer vrij zullen komen. Die groep kan wat hem betreft ook op een aparte afdeling in een normale gevan genis wonen. „Zestig procent kan er uit." Als de dure tbs-plekken alleen worden gebruikt voor mensen bij wie behandeling zin heeft, is volgens Van Marle ook prima aan de critici uit te leggen, dat je de kern van tbs over eind houdt. „Dan steek je het geld in de juiste mensen. Je gooit ze niet weg." Marloes de Koning Vooral nu een groeiende rij zelfvol- ^ane, vooral mannelijke politici T W dot de emancipatie van autocht one Nederlandse ouwen 'af' is en at nu allochtone vrouwen aan de furt zijn, kan deze biografie een les inspiratie zijn. Dat hoopt Mineke mill aan Eet slot van haar biografie over Aletta Jacobs (1854-1929), de fjfe vrouwelijke arts in Nederland '""gbeeld van de strijd voor vrou- ssrecht en het recht op geboor- J eperking. Ze werd al tijdens haar (Cn,een beroemdheid, maar had eeds geen volwaardige biogra- overhandigde het eerste exem- aarvan Een onwrikbaar geloof in y ivJfar(tigheid eerder deze maand joe Tweede Kamer aan minister Ma- van der Hoeven van OCW. In de passage van het gebouw de ten- elling 'Aletta Jacobs en het ver gen naar de politiek' te zien. Aan de hand van brieven, schilderijen, spotprenten, foto's en bewegende beelden geeft deze expositie in vogel vlucht een indruk van haar strijdba re leven. Bosch, verbonden aan het Centrum voor Gender en Diversiteit van de Universiteit Maastricht en auteur van een lange reeks publicaties op dit terrein, noemt de ongelijke waar dering voor Jacobs in de KRO- en Op zij-verkiezing voor de grootste Neder lander van afgelopen najaar 'slechts een van de vele tekenen van de ge brekkige integratie van vrouwen in de Nederlandse samenleving'. Bij de KRO-verkiezing belandde Jacobs op de elfde plaats; voor de lezers van Op zij was zij wel de grootste. De 'bevooroordeling van den man' waar Jacobs nog tot kort voor haar dood over schreef, duurt volgens Bosch nog steeds voort, zij het niet meer in dezelfde vorm als toen, 'maai' wel net als toen in allerlei schakerin gen en gedaanten'. En dat ondanks de tweede feministische golf van na de Tweede Wereldoorlog. Volgens Bosch lijkt het erop dat deze gebrekkige integratie 'ook bijna al leen maar door vrouwen wordt waar genomen en bediscussieerd'. Als voor beeld van onderwaardering en uit sluiting noemt Bosch 'het glazen pla fond of de kleverige werkvloer die maken dat in Nederland de percenta ges hoog opgeleide vrouwen in de top van de universiteiten en het bedrijfs leven minimaal blijven'. Armoedeval Bovendien bekritiseert ze 'negatieve opvattingen over kinderopvang die ervoor zorgen dat moeders nog steeds een dubbele dagtaak hebben; huise lijk geweld tegen vrouwen; en het stelsel van anderhalf verdienende ge zinnen die vrouwen in een armoede val storten wanneer zij scheiden'. Ook stelt ze eerwraak en het ver schijnsel van 'koninginnemoord' on der succesvolle vrouwen aan de kaak. 'Met deze biografie heb ik een bijdra ge willen leveren aan de kennis over een belangrijke episode in de Neder landse geschiedenis', aldus Bosch. Dat het nodig is ons collectief geheu gen over de emancipatie en integratie van vrouwen 'enigszins bij te stellen' blijkt volgens de auteur ook uit het feit dat vrouwen in de geschiedschrij ving vaak niet meer dan een toege voegd hoofdstuk krijgen toebedeeld. GPD Mineke Bosch: Een onwrikbaar ge loof in rechtvaardigheid - Aletta Ja cobs 1854 - 1929; Uitgeverij Balans, onderdeel van het biografieënproject van het Prins Bernhard Cultuur fonds, 800 pag., 37,50. Mineke Bosch foto Koen van Weel/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29