De brand liep nogal uit de hand PZC Zelfs De Jong sprak over terreu De bommen waren niet op burgers gericht 17 mei 1940 veranderde Middelburg voor altijd De stad is als een boek zaterdag 14 mei 2005 Recentelijk vocht mr. J.J. van der Weel in zijn boek Opeens was alles an ders. Oorlogsjaren in Middelburg 1940-1944 deze stelling aan. Hij haalde het oude en inmiddels ver worpen begrip 'terreurbombarde- ment' weer van stal: 'Het ging om een oppervlaktebombardement Mid delburg werd gebombardeerd en be schoten zonder dat het aanvallen van een militair doel of militaire doelen daarbij voorop stond (blz.165). Wat was het eigenlijk op die 17e mei: een bombardement, een beschieting of een brand? 'Bombardement' is de gangbare bena ming. Daarover had ik ooit een (telefo nische) discussie met dé chroniqueur van de Tweede Wereldoorlog, de on langs overleden dr. Loe de Jong. Toen ik de term 'bombardement' gebruikte zei De Jong: 'Het was een beschie ting.' Waarop ik repliceerde: 'We noe men het hier altijd 'het bombarde ment'. De Jong: 'Maar het was een be schieting'. En dat was het feitelijk ook. Omdat er Nederlandse en Franse troepen in en nabij Middelburg aanwe zig waren richtten de Duitsers hun ge schut vanaf Zuid-Beveland op de Zeeuwse hoofdstad. Daarnaast zijn er daadwerkelijk - enkele - bommen op Luchtopname van het bombardement op Middelburg, 17 mei 1940. foto Zeeuws Documentatiecentrum Middelburg afgeworpen. De grootste schade werd echter niet door die be schietingen en bommen veroorzaakt Aangezien de meeste inwoners ge dwongen waren de stad te verlaten, het hard waaide en er weinig bluswa ter beschikbaar was (de waterdruk viel later op de dag zelfs geheel weg) kon de brandweer weinig uitrichten. Het centrum van Middelburg brandde geheel uit. Twee Middelburgse ooggetuigen - of bijna-ooggetuigen - vertellen hun ver haal. Henk Vermazen (1926) was op de 17e mei zelf niet in Middelburg, maar zijn vader wel. Militairen zeg den van huis tot huis aan dat de bewo ners de stad moesten verlaten. 'Ik woonde toen aan Klein Vlaanderen. Mijn vader, die timmerman bij de ge meente was, bleef in de stad en vertel de dat er maar weinig bommen waren gevallen. Het was vooral een grote brand. Mijn vader bracht een bewo ner van de Rouaansekaai naar het huis van diens zoon aan de Veerse- weg. Op het dak van het huis aan de Rouaansekaai was brand ontstaan en mijn vader vroeg of dat vuur niet eerst uitgemaakt moest worden. Nee, die man, een aannemer, wilde zo snel mogelijk weg. Zo ging dat. De beschie tingen bij de bevrijding in 1944 waren veel erger.' Evert Blaas (1924) was als jongeman lid van de Luchtbescherming. Op het laatste moment ging hij op 17 mei de Lange Jan op en hoorde daar zeggen dat een eskader vliegtuigen vanaf het Sloe op weg naar Middelburg was. 'Ik wist niet hoe snel ik weer beneden moest komen.' Blaas vermoedt dat de Duitsers gedacht hebben dat de Fran sen hun hoofdkwartier te Middelburg hadden en van daaruit schoten en ver zet boden. Daarom vuurden ze op ho ge gebouwen (mogelijke uitkijkpos ten). 'De eerste granaatinslag was na melijk in de St. Pieterstraat, vlak bij de Lange Jan. Toen dat niet hielp zet ten ze bommenwerpers in. Middel burg is niet in brand geschoten. Het vuur begon in de goten (vergelijk de opmerking van Vermazen). Het was dus een stadsbrand tengevolge van granaatbeschietingen en vliegtuig bommen.' Hans Sakkers en Hans Houterman, die veel onderzoek naar Middelburg en Zeeland tijdens de Tweede Wereld oorlog hebben verricht zijn bij hun na speuringen (in Duitse archieven) nim mer opdrachten of bevelen voor een bewust terreurbombardement tegenge komen. Nu is terreurbombardement een verwarrend begrip. De geallieerde bombardementen op Duitse steden (zo als Dresden), die geen enkel militair doel dienden, vallen mijns inziens wel onder dit begrip, maar 'de beschie ting' van Middelburg niet. Het moet zelfs niet uitgesloten worden geacht dat de terugtrekkende Fransen bran den in de stad hebben veroorzaakt en mogelijk zijn er zelfs geallieerde gra naten (van een Engels oorlogsschip) op Middelburg gevallen. Hoe dan ook, het waren de Duitsers die verantwoordelijk waren voor de verwoesting van de Middelburgse bin nenstad. 'Slechts' 22 mensen kwamen om, maar de materiële schade was enorm: '18 openbare gebouwen wegge vaagd of vernield; 500 woonhuizen in gestort of verbrand; 177 winkels ver nietigd en bovendien 17 kantoren, 5 banken, 5 hotels, 17 bakkerijen, 8 sla gerijen, 20 cafés, 5 schildersbedrijven, 4 bierbottelarijen, 4 garages en 60 pak huizen. De schade werd geschat op 25 a 30 miljoen' (gulden). Onvervangbare monumenten gingen verloren, evenals vrijwel het gehele stadsarchief en een groot deel van de Provinciale Bibliotheek. Een ramp van ongekende omvang voor de stad. Maar van een terreurbombardement van Duitse zijde was geen sprake. Peter Sijnke Of het Duitse bombardement op de stad Middelburg een terroristische grondslag had? Daarover hoeft Jan van der Weel niet lang na te denken. „Absoluut!" Over de gebeurtenissen van die Vreselijke Vrij dag kan men niet twisten, vindt de Middelburg se jurist en oud-landelijk voorzitter van het Ro de Kruis. „Niemand ontkent dat Duitse solda ten bommen en granaten hebben gegooid. Wij len mijn vader moest ervoor in een sloot krui pen. Wat is een terreurbombardement, dat is de grote vraag." Op bladzijde 158 van zijn boek Opeens was al les anders, zo verwijst de schrijver, staat zijn eigen definitie van het begrip. Een terreurbombardement op een stad is een bombardement op een stad van de tegenstan der of op delen daarvan zonder dat aanvallen van een militair doel of militaire doelen daar bij voorop staan, en derhalve in strijd met het humanitair oorlogsrecht, een en ander o»j tegenstander tot overgave te dwingen oji thans te intimideren. „En wie zich daarbij aansluit", vult deaö [1 aan, „zegt al snel dat het bombardement? i J terreur was. Middelburg was geen militair doel. De Franse troepen bevonden zicht® ten van het kanaal en Nederlanders deè" mee. In de stad waren geen militaire eenrd op de commandopost in de Koepoortstra* en die is gespaard gebleven. Net als dekaï ne, het station en de verkeersweg van Goe naar Vlissingen." Er zijn ook historici die zeggen: het is pas* reur als je de schriftelijke documenten bij* hand hebt. In die redenering kan Van der* zich niet vinden. „Een moord wordt toch ook niet pas bewB geacht als er documenten zijn? Nee, geen* fel mogelijk. Het waren terreurbommen.D schreef zelfs Loe de Jong in zijn derde ded Zelf zou Herman Amersfoort de term 'ter reurbombardement' nooit gebruiken, als het om Middelburg gaat. Amersfoort, hoogle raar militaire geschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam, kiest voor een heel andere de finitie. Met een terreurbombardement heb je de expliciete bedoeling om burgers te treffen. Je kiest een civiel doel om je militaire doel te bereiken. Dat was in Middelburg niet het ge val." Het zag eruit als terreur, weet ook Amersfoort. „Het effect in Middelburg was heel erg. De be bouwde kom werd geraakt. Toch hadden de Duitsers die intentie niet. Je moet kijken naar wat er gebeurt. Ze vielen de Franse posities bij Arnemuiden en de kolonnes in Vlissingen aan. Die luchtoperatie was heel moeilijk vanaf de Sloedam, met al die slikken en schorren. Maar de bommen op Middelburg waren geenve sing. In de stad zaten nou eenmaal mihtaii* Lou de Jong schreef dat het bombarden® een terroristisch karakter had. Toch legt Amersfoort zijn woorden andefli „De Jong zei niet voor niets dat de bon®# reur als karakter hadden. Niet als aard. Et lijk is die uitspraak heel zuiver." Minderjj ver was de Duitse bemoeienis met Frans of len, zegt Amersfoort. „Je zou kunnen venfl ten dat ze dat-niet moesten doen. Maar die' nering volgde niemand in 1940. Noch Duw noch de Franse militairen. Pas na de boiW op Duitsland is men tot andere inzichteng men. Dat is treurig voor Middelburg, maaf gaat om de normen van toen. Niet die van Dat zou niet netjes zijn." u Wendy van den»1 Over het hombardement op Middelburg op 17 mei 1940 is de laatste jaren veel gediscussi eerd. Was het een bewuste po ging van de Duitsers om de Zeeuwse hoofdstad te vernieti gen - een terreurbombardement - of was de relatief grote schade het gevolg van een ongelukkige samenloop van omstandigheden? Adjunct-directeur Peter Sijnke van het Zeeuws Archief in Mid delburg buigt zich over het vraag stuk. In het in 1994 verschenen boek Be wogen jaren - over Middelburg in de 20ste eeuw - werd de kwestie van het mogelijke terreurbombardement al aanger'oerd: 'Van een bewust ter reurbombardement was geen sprake. Het moet een combinatie van lucht bombardement en beschietingen zijn geweest. Een straffe wind en droog weer deden de rest.' Op 17 mei 1940 verloren 22 Middelburgers het leven bij het Duitse bombardement op de stad. Door de evacuatie van bewoners drie dagen eerder bleef het dodental be perkt. Achthonderd mensen raakten dakloos, complete straten werden weggevaagd. De Lange Delft, de Lange en Korte Burg en de Markt bestonden nauwelijks meer toen alle branden waren geblust; 591 panden werden vernield. De schade bedroeg dertig miljoen gulden. De Duitsers beschoten en bombardeerden Middelburg omdat in Zeeland de Fransen nog steeds weerstand bo den. Nederland had zich op 14 mei, na het bombarde ment op Rotterdam, al overgegeven. De Fransen lever den nog slag op de Sloedam, de Duitsers bombardeer den Middelburg in een poging het verzet te breken. De stad veranderde die dag voor altijd. Het stadhuis, het abdijcomplex, de Petrus en Pauluskerk in de Lange Noordstraat, het Oostindisch huis aan de Rotterdamse- kaai, de Sint Jorisdoelen aan de Balans, de Waalse kerk en de provinciale bibliotheek werden verwoest. De plat tegrond van de stad zou nooit meer worden hersteld, 's Avonds arriveerden de eerste Duitse troepen in de stad. De bezetting was begonnen. Explosie! Dan de implosie van de afasie. Als gruis betreedt historisch steen de eeuwigheid van het vergeten. Eens was de stad een boek. Beroofd van hart moet zij naar zichzelf op zoek, tussen rijen rekwisieten van de Delftse school. Dan ligt opnieuw de vinger van de Lange Jan langs de regel van de tijd. De stad is als een boek: kwetsbaar papier, bedrukt van al ons weten. Jan J.B. Kuipers, 2005 Lange Delft Middelburg foto Zeeuws Archief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 26