Trein van Petacchi ontspoort weer PZC Heracles nog punt verwijderd van titel Tieners staan op de drempel van roem Kretologie om misselijk van te worden Je De Bruijn in goede positie, Jaspers door Kalou moet wachten op zijn naturalisatie McEwen in Giro de slimste op vrijdag de dertiende Roy Hendriksen scoort en verliest in jubileumduel Lazovic na vechtpartij met Goor bestraft Lewis betrapt op gebruik cannabis Afellay kiest toch voor Nederland Motorcoureur Rossi wil in de auto Schumacher wint weer in Rijnlam Figo keert terug als international De Angeli betrapt op epo-gebruik zaterdag 14 mei 2005 1 Idac door Ad Pertijs MARINA Dl GROSSETO - Aart Vierhouten lachte in zijn vuist je: kopman Robbie McEwen had zojuist zijn tweede Giro-rit ge wonnen. Om hem heen heerste in de warme badplaats Marina di Grosseto de Italiaanse opge wondenheid. „Als je in Neder land bent opgegroeid in de crite riums, heb je het hier wel naar je zin. Al denken de meesten hier er geloof ik anders over", grijnsde de Noord-Hollander van Davitamon-Lotto gisteren. De meesten spraken inderdaad hun afschuw uit over het lokale rondje van zes kilometer en tien bochten, dat drie keer gerond moest worden. Veel renners gin gen tegen de vlakte op het glad de parkoers, maar het drama was pas echt compleet toen de Fassa Bortolo-trein op minder dan vier kilometer van de finish in een bocht naar rechts ont spoorde. Drie 'wagons' gleden onderuit en de meegevoerde 'ra ket' Petacchi raakte bekneld in de chaos. Weg kans op de zo ge wenste eerste zege van de man die vorig jaar negen ritten won. „Ik hoop dat mijn gevallen ploegmaats er geen blessures aan overhouden", sprak Petac chi manmoedig, die ondertussen baalde. „Zo dicht bij huis (Petac chi woont een eind verderop aan de kust in La Spezia) had ik hier graag de ban gebroken." Nerveus De Italiaanse supersprinter had rekening gehouden met een min der zegerijke Giro dan die van vorig jaar, maar nu begint zijn machine toch tekenen van nervo siteit te vertonen. In de aanloop naar de laatste ronde lieten de Fassa's het werk opvallend ge noeg al over aan de andere ploe gen. Vijfhonderd meter nadat ze zelf het heft met zes man in han den namen, ging het al mis. Vier houten: „Het had niks met glad heid of zand op de weg te ma ken. Ze doken gewoon veel te hard die bocht in." Petacchi stelt uit te zien naar de volgende vlakke rit, maandag in EINDHOVEN - Roy Hendriksen heeft een bijzondere jubileum wedstrijd achter de rug. De Middelburgerse voetballer verloor gisteren met Helmond Sport zijn 400e duel in het be taald voetbal, maar scoorde in de uitbeurt bij Eindhoven wel: 4-2. Roy Hendriksen, volgend sei zoen speler van Hoek en assis tent-trainer bij Helmond Sport, maakte in de 29e minuut 1-1 vanaf de strafschopstip. Nadat Van Gils Eindhoven op een 1-0-voorsprong had gebracht. Prommayon, Noyen en weer Van Gils scoorden na rust voor de thuisclub. Tussen door maakte Van der Ven er 3-2 van. ROTTERDAM - Danko Lazovic is verbannen naar het tweede van Feyenoord. omdat hij woens dag op de training slaags raakte met medespeler Bart Goor. De Serviër kwam op voor ploeg genoot Magrao, die door een charge van Goor was geraakt. Er ontstond een felle woorden wisseling en beide spelers gin gen elkaar te lijf. Trainer Gullit liet de spelers het incident zelf oplossen. Later bleek Goor toch gebles seerd, waardoor de straf voor Lazovic volgde. GPD Ravenna. De etappe van giste ren rubriceerde hij, evenals de meeste bijgelovige Italianen on der de categorie 'vrijdag de der tiende.' Robbie McEwen zegt niets met dit soort vrijdagen te hebben. „Ik loop gewoon onder een ladder door, of schrik niet van een zwarte kat", vertelde de winnaar. In een Giro waarin de Australiërs al drie ritten won nen en Cooke er een ontnomen werd, zijn de Italianen vooral onder de indruk van de slimheid van McEwen. „Met je hersenen alleen win je echter ook geen sprint", wierp de winnaar te gen. „Het gaat erom de kracht die je hebt goed te gebruiken." Bij zijn ploeg Davitamon-Lotto was het de teamleiding al opge vallen hoe geconcentreerd McE wen naar sommige etappes toe leeft. „Op het a-sociale af", zegt assistent-ploegleider Allan Pei- per. „Hij lijkt zich van alles en iedereen af te sluiten. Je krijgt dan geen contact met hem. Voor mij tekent dat de topper. Alleen die kunnen zich zo focussen op wat ze moeten doen." McEwen: „Feit is dat er voor ons sprinters veel minder kan sen liggen dan voorgaande ja ren. De organisatoren hebben veel zogenaamde Bettini- of Di-Luca-ritten uitgetekend. De dagen dat er wel een sprint wacht, moet je compleet gecon centreerd zijn. Ik rijd naar de meet met een plan A en een plan B in mijn hoofd. Als het moet, heb ik zelfs een plan C gereed." Gisteren leek het of plan C uit de kast werd gehaald. Helemaal nadat Fassa Bortolo haar enige tactiek in duigen zag vallen. Aart Vierhouten trok hard door om Petacchi, die geparkeerd stond achter zijn gevallen ploeg maats, en alle andere opgehou den renners niet te laten terug keren. Daarna was het de beurt aan Henk Vogels. McEwen zat in zijn wiel en dat beviel de klei ne Australiër op 1500 meter van Ramon van Haaren van Sparta (rechts) vecht een duel uit met Gert-Jan Tamerus van Heracles. door Rob van Rooijen ROTTERDAM - Heracles kan zich opma ken voor de titel in de eerste divisie. De ploeg van trainer Peter Bosz bleef gister avond op een uitverkocht Kasteel gemak kelijk overeind tegen de enige concur rent Sparta: 0-0. Heracles is nu drie punten rijker dan Sparta en heeft op de laatste speeldag thuis tegen Veendam genoeg aan een punt. Sparta kan nog slechts kampioen worden als Heracles verliest en het zelf wint bij Go Ahead Eagles. Het betere doelsaldo geeft dan de doorslag. In tegenstelling tot de thuisploeg kon Heracles zich in alle rust voorbereiden op de kraker. Sparta wilde zaterdag na de blamage tegen Fortuna Sittard (0-3) af van trainer Mike Snoei. De spelersgroep verzette zich, waarna de Raad van Commissarissen en de sponsor- groep alsnog hun vertrouwen schonken aan technische staf en selectie. Door het verongelukken van hoofd opleidingen Rob Kiebert op dezelfde dag kon Sparta ook niet anders. Hij was een belangrijke kandidaat om het seizoen als hoofdtrainer af te maken. De kans is echter klein dat Snoei met Sparta de nacompetitie ingaat. Uiter aard had de interne onrust de selectie niet onberoerd gelaten. Toch lukte het Sparta tegen Heracles de strijd aan te gaan. De inzet was goed, maar het spel was ondermaats en met lange ballen op spits Koevermans te voorspelbaar. In de eerste helft probeerde Sparta druk foto Ed Oudenaarden/ANP te zetten, maar Heracles bleef met routi nier Hoogma achterin overeind. Verder dan wat schoten van afstand kwam Sparta niet. Tot de 43e minuut, toen Van den Bergh na goed voorbereidend werk van Koevermans alleen voor doelman Van Loo miste. Heracles was twee keer gevaarlijk via Ta merus. Na rust was het spel slecht, maar de spanning vergoedde veel. In de slotfa se, met een flinke vechtpartij, miste Schenkel nog de kans om het seizoen van Sparta te redden. ANP Oranje onder 17 kan als eerste jeugdteam in historie grote titel pakken Ze hebben puistjes en voetballen op pleintjes. Meivin Zaalman, Dirk Marcellis, Vumon Anita; tieners op de drempel van roem. Oranje onder zeventien jaar kan vandaag de Europese titel pak ken, als eerste Nederlands jeugd team in de historie. „We kunnen iets unieks presteren. door Roel Wiche DEN HAAG - Het was een on vergetelijke avond. Ruud Kai ser, bondscoach van Oranje on der 17, en zijn jonge honden gin gen woensdag helemaal uit hun dak na de gewonnen halve fina le tegen het gastland Italië (1-0). Maar het mooiste moment kwam de volgende ochtend. De vrolijke bende ging op bezoek bij het plaatselijke schooltje en werd als volkshelden onthaald. „Ontroerend", glundert Kaiser. „Die kinderen zaten elke wed strijd op de tribune. Onze groot ste fans. Zelfs tegen Italië ston den ze achter ons." De ex-Ajacied weet deze week niet wat hem overkomt. Voor het eerst in de geschiedenis van het Nederlandse voetbal kan een nationaal jeugdteam een gro te titel winnen: in de annalen van Zeist zijn ze nergens met goud omrand. Zelfs de gulden generatie van de jaren tachtig (Van Basten, Vanenburg, Van 't Schip) bleef zonder medailles. Als Kaiser lang nadenkt, kan hij wel een finale opdiepen. In 1970 speelde een illuster team met Wim Rijsbergen, John Rep en Jo- han Neeskens in Schotland een Uefa-toemooi, de voorloper van het EK. Het ging mis. „Oranje speelde gelijk tegen de DDR. Uiteindelijk moest er getosst worden. Nederland verloor." Vanavond komt er geen loterij aan te pas. In het stadion van Pontadera hoopt Kaiser tegen Turkije voor een mijlpaal te zor gen. De titel kan een eind ma ken aan een fenomeen: Neder land faalt met jeugdteams als het om de knikkers gaat. Al wil Kaiser nuances plaatsen. „We hebben ons met deze lichting drie keer in de laatste vijf jaar voor het EK geplaatst. In 2000 pakten we brons, met Rafael van der Vaart. En onze filosofie is niet gebaseerd op louter pres teren. We houden oog voor het individu. Als een speler erboven uit steekt, schuiven we hem door naar een hogere leeftijds klasse. Ai-jen Robben stootte in 2001 door naar boven, waardoor ons team nét tekort kwam." De erfgenamen van Robben heten Meivin Zaalman, Dirk Marcellis en Vumon Anita. Onbekend, maar dat wil niets zeggen. Kai ser. „Niemand kende Van der Vaart toen hij in 2000 met Oran je brons greep." Zijn jongens hebben het voetbalhart op de juiste plek, zegt de coach. Niet alleen die uit de ruif van de Gro te Drie, ook de spelers uit de pro vincie. Aanvoerder Dirk Marcel lis komt uit Limburg, dat niet bekend staat om lefgozers. Kai ser: „Ik kijk naar kwaliteit. Het maakt niet uit waar iemand zijn roots heeft." GPD Verwarring alom, grote consterna tie. Toeschouwers, vooral die van de oudere generatie, geloven gewoon weg hun ogen niet. Menigeen vraagt de persoon naast hem in opperste paniek dan ook even in zijn arm te knijpen. Zo dat ze zeker weten dat ze niet dromen. Of juist wel. Voetbal was nog niet eens zo lang gele den toch een spel dat met één bal werd gespeeld? Maar waarom doen ze het de ze zaterdagmiddag bij Dauwendae- le-JPS dan met twee van die ronde, le ren dingen? Of hadden ze gisteravond op dat uitermate gezellige feestje bij de buren dan toch beter naar hun vrouw moeten luisteren en dat laatste borrel tje moeten laten staan? Nee hoor, wees gerust. Er is geen sprake van zinsbegoo cheling of van een latent delirium. Bij het nacompetitieduel in de derde klas se wordt er deze middag écht met twee ballen gespeeld. Tenminste, als we Dau- wendaele-trainer Marien Schroevers mogen geloven. denk om de tweede bal", was één van diens heldere kreten tijdens de door zijn ploeg verloren wed strijd. Nou, helder. Schroevers bedient zich graag van misselijkmakende voetbal kretologie. Net als de meeste van de col lega's. Wat te denken van Karl Vergou wen, die onlangs na de derby Ooi-.Ka- pelle-SSV'65 de nederlaag van zijn team onder meer verklaarde met de woordenen de tweede bal was steeds voor SSV." Of neem, en dat is wat ver van het Zeeuwse bed, Hans Kraay junior. De oefenmeester is met hel Betuwse Lienden op weg naar de eerste klasse en wist dat je van de cen trale verdedigers van WAWde eer ste bal nooit kunt winnen." Maar goed dus dat er tegenwoordig in de voetballe rij een tweede bal blijkt te zijn. Waren die jongens van Lienden toch niet kans loos. Ach ja, voetbaltrainers en hun vreselij ke jargon. Aad 'afkoopsom' de Mos lijkt decennia terug zo'n beetje begon nen met die nieuwlichterij. Hij repte toentertijd met een stalen gezicht on der meer over 'polyvalente spelers' en zijn vakbroeders namen die terminolo gie over zonder ook maar even zelf na te denken. 'Een veelzijdige voetballer' en 'een alleskunner' waren ineens niet meer goed genoeg. Te gewoon, te wei nig allure, weg ermee. Inmiddels is die voetbaltaalvervuiling geëvolueerd tot onder meer de tweede bal, wat in normaal Nederlands zoveel betekent als 'de bal die vrijkomt nadat twee voetballers van een concurreren de ploeg hebben gestreden, maar geen van beiden 'm hebben kunnen bemach tigen'. Een andere veelgebruikte term Iver de streep niet. „Ik heb toen een gat laten vallen, zodat Henk al leen voorop kwam." Het was een uitgekiende zet. De concurrentie moest in actie ko men, waardoor McEwen weer vanuit het wiel van een ander kon sprinten. „Eerlijk gezegd, deed ik het vooral om Henk te la ten winnen." Die reed hard naar de finish, maar het peloton pak te hem op de valreep. McEwen: „Toen ben ik er maar zelf over heen gespurt." GPD LONDEN - De Engelse sprinter Mark Lewis-Francisi; is bij het EK indooratletiek in maart in Madrid betrj op het gebruik van cannabis. Hij moet de zilveren medj le inleveren die hij op de 60 meter won. De atleet werdj reet na zijn succesvolle race gecontroleerd. Hij krijgt schorsing en komt er vanaf met een waarschuwing' wis-Francis won tijdens de Spelen in Athene goud Britse estafetteploeg op de 4x100 meter. ANP/SID ate EINDHOVEN - PSV'er Ibrahim Afellay speelt hm kort waarschijnlijk met Nederland op het WK onde jaar. Hij heeft zich beschikbaar gesteld. De voetbü heeft een dubbele nationaliteit; naast de Nederlandse) de Marokkaanse. PSV-trainer Hiddink verklaarde gisteren dat Af elk: definitief voor Nederland heeft gekozen. De jeugdige^ baller kwam de laatste weken geregeld uit in het ea, elftal van de landskampioen. Bondscoach Foppe deK; selecteerde de speler recentelijk al voor een oefenduel! het Nederlands elftal onder 20. ANP MILAAN - Wereldkampioen MotoGP Valentino Rossü in 2007 overstappen naar de autoraces in de Formiü Het contract van de motorcoureur loopt aan het ei van volgend seizoen af, maar de Italiaan knoopt et: één jaar aan vast. Daarna zal Rossi zeker van tween vier wielen overstappen. De 26-jarige coureur testte eens een Ferrari in de Formule 1. Vanaf dat moments culeerden de media in Italië al driftig over Rossi alsopr ger van Michael Schumacher. ANP/RTR WORMS - Stefan Schumacher heeft gisteren ook dei de etappe van de Ronde van Rijnland-Palts gewonnen! rit ging van Mainz naar Worms over 164 kilometer.! voor de Nederlandse ploeg Shimano rijdende Duit won ook de eerste twee ritten. Hij heeft nu de leiden: in zijn bezit. In het klassement heeft hij zes seconden1.: sprong op landgenoot Fabian Wegmann. ANP LISSABON - Luis Figo is weer bereid voor Portug- gaan spelen. De voetballer van het Spaanse Real Ms: stopte als international na het EK van 2004 in eigeni Portugal verloor op dat toernooi de finale tegen Gries land. Tot nu toe speelde Figo 110 keer voor Portugs! scoorde hij 31 maal in die reeks. Zijn terugkeer is te; wachten begin juni, als het land de belangrijke kwali tiewedstrijd tegen Slowakije speelt. ANP MARINA Dl GROSSETO - De Italiaanse wielrenner!: ca de Angeli is betrapt op het gebruik van epo. Dee; reur van Selle Italia testte in maart van dit jaar poe:' na de Ronde van Coppi en Bartali. Selle Italia heeii Angeli met onmiddellijke ingang ontslagen. ANP/RTt door Peter de Brie ESPHINHO - Ondanks een ne derlaag in zijn laatste groeps- duel, heeft Dick Jaspers zich ge plaatst voor de knockoutfase van het Europees kampioen schap driebanden in het Portu gese Espinho. Jean Paul de Bruijn uit Hulst verzekerde zich met een tweede winstpartij van een goede uitgangspositie. Na de 2-0-winst op de Portu gees Jorge Alipio (moyenne 3,33), legde Jaspers ook in twee sets de Griek Kostas Papakon- stantinou om: 15-6 en 15-9 (2,14). Gistermiddag kwam de biljarter uit het Brabantse Sint Willebrord met 1-0 voor tegen Ihab el Messery, maar de E: tenaar richtte zich verras op en klopte de regerend wes kampioen (7-15, 15-2. 15-! Ondanks de 1-2-neder: kwam Jaspers toch als winnaar uit de bus, en és goed voor een plek bij de lal zestien. Hulstenaar Jean Paul de Bs zegevierde, na de verwai 2-0-overwinning van donder: op Santos Oliveira uit gisteren ook knap met 2-1 de Griek Filipos Kasidótó (15-13-13-15, 15-9). Dal i© de Zeeuws-Vlaming koplopff de spannende groep G, met teravond laat (21.00 uur Pof gese tijd) alleen de pot met' kos Polychronopoulos te gaai daarvoor is ook wel 'de afvallende bal'. Nee, nee, die gaat niet wekelijks naar de Weight Watchers omdat hij in zo kort mogelijk tijd van een vijfje een drietje wil worden. En wat te denken van 'uit de rug van een tegenstander lopen'. Alsof een Sia mese tweeling plotseling op wonder baarlijke wijze op het voetbalveld ge scheiden wordt. Terwijl er niets anders wordt bedoeld dan dat de ene speler achter de andere wegloopt. Maar dat is dus niet meer goed genoeg voor de mo derne trainer. Die vervuilt liever de Ne derlandse taal met misselijkmakende voetbalkretologie. Bauke Boersma van onze sportredactie DEN HAAG - Voetballer Salo mon Kalou van Feyenoord krijgt niet versneld de Neder landse nationaliteit. Minister Verdonk van Integratie heeft hierover in een speciale naturali satieprocedure negatief beslist. Kalou moet de normale procedu re doorlopen, waarbij buitenlan ders pas na vijf jaar het Neder landerschap kunnen krijgen. De voetballer uit Ivoorkust hoopte door een positief besluit in aan merking te kunnen komen voor selectie voor het Nederlands elf tal. Bondscoach Foppe de Haan van het Nederlands elftal onder 20 jaar riep hem recent op voor een trainingskamp. Kalou stond ook al op de lijst van 21 voetbal lers die De Haan naar de Fifa stuurde. Oranje onder 20 doet in juni mee aan het WK. Ook Marco van Basten toonde grote belangstelling voor Kalou, met het oog op selectie voor het nationale A-elftal. Verdonk liet zich niet overhalen. In het Ra dio 1-journaal legde ze de reden uit. „Wij voeren in dit opzicht op meerdere gebieden een res trictief beleid. Ik heb met veel mensen over deze zaak gespro ken en lang gewikt en gewogen. Uiteindelijk werd het 'nee'." De minister zei een „eigen afwe ging" te hebben gemaakt. „Ik sta voor dit beleid en datk tot gevolg dat ik ook dit soon: slissingen moet nemen. Wï schijnlijk wordt het nu 3 2008 voordat meneer Kalos Nederlandse nation^ krijgt. Mits hij aan de vofflW den voldoet. Hij kan gewoffi ons land blijven voetballen11 staat hier niet ter discusie Foppe de Haan, coach van On je onder 20, reageerde telen.? steld. „We praten over een® dan getalenteerde speler vind dat we soms best mil consequent mogen zijn. wouw Verdonk had best een ij zondering mogen maken." P Oud-voorzitter Zwolle overledf EPE - Marten Eibrink» voorzitter van FC Zwolfc dinsdag in zijn woonplaat5® overleden. Eibrink, die 631 werd. was in de jaren ta» preses van de huidige eerste® sieclub, destijds PEC Zwolle Eibrink was een succesvoHl jectontwikkelaar, die Zwolle gin jaren tachtig van de om gang redde toen de club in ciële problemen raakte. Eib® haalde destijds vedetten alsJj nny Rep, Piet Schrijvers en» van Kooten naar Zwolle.^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 22