ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN pstand Oezbekistan neergeslagen veie? 50% Miljoenen voor ja-campagne PZC 1 8° KORTING mam VOYAGERmet GRATIS Ooggetuigen vrezen voor honderden doden Olifant acteert op strand Vrouwenpolder lelgische justitie vreest dat tormonenvlees verkocht is Van Jole Partners BV Bankoverval beëindigd Gewonde bij gewapende overval op Vlissingse Lidl Iraakse burgers op de vlucht Plan Scheldenatuur afgewezen McEwen sterkste in de massaspurt 22 rWinckelaeF] 15° NO 4 Grijze dag Veel bewolking en kans op regen. Matige tot vrij krachtige noordoostenwind. Maxima 15 graden. 247e jaargang no. 112 i,- zaterdag 14 mei 2005 los nummer 1,75 CHRYSLER C.N4ÏBJI1E RADW/CD CLIMSIt CONTROL en nog véél meer!! Zolang de voorraad strekt MÊÊÊmBÊBMmÊÊÊmmmm CHRYSLER VOYAGER v.a. 29.830,- www.janhop.nl Jan Hop Chrysler Jeep Goes 01 13-250858 internet: www.pzc.nl ■nHnHMBBBI I jan onze redactie buitenland IIJAN - In het met ikke hand geregeerde izbekistan is gisteren een jolksoproer ontstaan en naar verluidt ook weer neer- [geslagen. Al jaren opgekrop te woede en frustatie onder l) je bevolking kwamen in al- He hevigheid naar boven in (Ie oostelijke stad Andijan. ontpopt als een vruchtbare voe dingsbodem voor radicalere moslimgroepen. Die hebben de islam mede als inzet gemaakt van hun strijd tegen de seculiere Karimov. De opstand begon gis teren bij de gevangenis van An dijan. Tientallen mannen be stormden het cellencomplex en lieten enkele duizenden gevange nen ontsnappen. Kort daarop ontstonden er rellen in de straten van de stad en werden overheidsgebouwen bestormd. ANP/AFP/DPA Opstand In de Oezbeekse stad Andijan feiligheidsdiensten, onder ge- rag van de autoritaire president Éarimov, grepen volgens oogge- uigen hard in. Ondanks tegen in trijdige berichten uit de 27q iOO.OOO zielen tellende stad lijkt 325 het zeker dat er twaalf mensen 4<;j ;ijn gedood. Sommige ooggetui- en zeiden zelfs te vrezen voor "honderden doden. /- Armoede )e opstand in Andijan is niet -i verrassend. Veertien jaar na het uiteenvallen van de Sovjet-Unie is er nog altijd sprake van wijd- 153 verbreide armoede in het land 15: én de oostelijke regio in het bij- 'i: zonder. De werkloosheid is er ,8f hoog en vooral veel jonge Oezbe- 2;; ken zien geen toekomst meer. )ost-Oezbekistan, en dan met name de uitgestrekte Ferga- tJr na-vallei waar Andijan ligt, lis heeft zich bovendien de afgelo- if pen jaren in toenemende mate (Advertentie) Tweede pinksterdag zijn wij geopend! van 9.30 tot 17.00 uur ügrRomain van Damme VROUWENPOLDER - Argeloze voorbijgan gers bij Vrouwenpolder kregen gisteren iets bijzonders te zien: een olifant op een Zeeuws strand. De olifant hoorde bij een Belgische filmcrew die een commercial aan het opnemen was. De familie Pijpers kreeg bij het ontbijt de schrik van haar leven. M. Pijpers: „Er kwam ineens een olifant voorbij gewandeld, ik wist niet wat ik zag. Ik had de filmcrew al wel gezien, maar die olifant was een ver rassing." Haar kleinzoontje Frank stond met grote ogen te kijken. „Dit is de eerste olifant die ik in het echt zie. Ik was nog niet naar de dierentuin geweest. Best raar dat ik er hier één tegenkom op het strand." Waar de reclame voor is, wil E. van Riet van Czar, een internationaal productiehuis van recla mefilmpjes, niet zeggen. „We moeten onze ideeën beschermen. Anders gaat iemand er mee aan de haal." foto Lex de Meester 43 - De Belgische justi- vermoedt dat vlees van met onnonen behandelde dieren al de schappen van winkels te- is gekomen. Dat zegt J.M. bppens van het parket in Ie- er- dat het onderzoek leidt aar een internationale hormo- wzwendel. p in verband met deze zaak Nghouden veehandelaar uit fjkant zit nog vast. Ooggetui- r za8en dinsdag de hele dag P avond poütiebusjes bij het Mis en bedrijf van de veehande ls staan. Hij zou de verboden pullen gehaald hebben bij een ^-jarige inwoner van het Bel- Staden (bij Roeselaere). a Belg is volgens Coppens de 'd 'n een omvangrijke interna tte hormonenzwendel. Bij aim vijftig bedrijven in België "wie de man hormonen zou ben geleverd, zijn door het eraal Agentschap voor de Veiligheid van de Voedselketen duizenden runderen geblok keerd. De dieren mogen de stal len niet verlaten totdat zeker is dat ze geen hormonen hebben toegediend gekregen. In Neder land gaat men nog niet zo ver. „We zijn nog bezig met het ver zamelen van gegevens", zegt woordvoerder D. van der Riet van het Produktschap Vee, Vlees en Eieren (PWE). Cop pens zegt dat er in deze zaak in ternationaal uitstekend is sa mengewerkt. „We hoorden dat de hoofdverdachte weer bezig was met verboden hormonen." Hij kocht in Spanje 'kruiden mengsels' en liet er in een Spaans illegaal laboratorium dexamethasone (gevaarlijk voor het immunsysteem van mensen) door mengen. Vervolgens werd het naar België gebracht en ver handeld. In België zijn naast de hoofdver dachte ook zijn broer en twee af nemers opgepakt. In Spanje zijn twee mannen aangehouden. Advertentie Organisatieadvies, Project- en Interimmanagement Breda - Hulst telefoon 076 5302344 - www.vanjole.com door Paul Koopman DEN HAAG - Het kabinet spreekt zijn 'oorlogskas' van 3,5 miljoen euro aan, om te voorko men dat het referendum over de Europese grondwet op een 'nee' uitdraait. De Tweede Kamer had eerder af gedwongen dat de regering dit belastinggeld alleen mag aan spreken als het nee-kamp ook extra financiële steun (van bui tenaf) krijgt én na toestemming van de Kamer. Het kabinet laat niettemin vol gende week huis-aan-huis een folder bezorgen, die adviseert om op 1 juni bij het referendum vóór te stemmen (kosten 1,5 mil joen euro). Ook zijn de komende weken radiospots te horen en worden advertenties geplaatst (kosten 2 miljoen euro). Uit peilingen blijkt dat iets méér mensen tegen de grondwet willen gaan stemmen dan vóór. Volgens een woordvoerster van Buitenlandse Zaken geeft het ka binet met het publiciteitsoffen sief gehoor aan de wens van een ruime Kamermeerderheid om steviger campagne te voeren. De SP en het 'Comité Grondwet Nee' zijn mordicus tegen het in zetten van belastinggeld voor de ja-campagne. Volgens hen wordt de nee-cam pagne niet dusdanig gesponsord dat het kabinet nu gelegiti meerd is om zijn oorlogskas aan te spreken. De SP, tegen de Eu ropese grondwet, wil volgende week van het kabinet weten MAASBREE - De overvaller die zich gistermiddag enkele uren in een bank in Maasbree verschanste, is door de politie aange houden. Het gaat om een 60-jarige man uit Tegelen. De overval werd gisteravond beëindigd. Op het moment van de overval wa ren drie personeelsleden en een klant aanwezig. De klant mocht het pand van de overvaller verlaten, het personeel vluchtte via de achterdeur. De overvaller dreigde explosieven tot ontploffing te brengen als hij geen geld kreeg. Daarop zette de politie de buurt af. Binnen een straal van honderd meter moesten alle be woners hun woning verlaten. foto Rocco Beeren/GPD Bommen op Middelburg VLISSINGEN - Drie mannen hebben gisteravond een overval gepleegd op de Lidl-vestiging aan de Papegaaienburg in Vlis- singen. De mannen kwamen rond tien voor acht de winkel binnen. Met een wapen dwongen de overvallers twee medewerkers de inhoud van de kassa af te staan. Een van de medewerkers kreeg een schop in zijn buik en werd later voor onderzoek overge bracht naar het ziekenhuis. De overvallers gingen er na de overval vandoor op twee scoo ters. De mannen droegen volgens de politie brommerhelmen met don ker getinte vizieren. De politie zoekt getuigen van de overval. BAGDAD - Duizenden burgers zijn in het westen van Irak op de vlucht geslagen wegens de zware gevechten tussen Ameri kaanse militairen en rebellen. Volgens de Rode Halve Maan in Irak, een zusterorganisatie van het Rode Kruis, hebben alleen al in de stad Qaim duizend ge zinnen hun huis verlaten. ANP (Advertentie) Zie onze wekelijkse vacature-index zie pagina 12 katern 1 Mocht het fout gaan in Borssele. Bouwen naar eigen inzicht op Schouwen Bloemen zijn prima smaakmakers Anna de Bruyckere dicht zichzelf in de prijzen Bestuurlijk Zeeland eist van het Rijk 'keihard bewijs' voor de noodzaak van de aanleg van zeshonderd hectare nieuwe natuur langs de Westerschelde. „Het mi nisterie moet met een beter verhaal komen", is de boodschap van gedeputeerde Kramer. Robbie McEwen heeft gisteren de zesde etappe van de Ronde van Italië gewonnen. De Australiër in dienst van Davitamon-Lotto was de sterkste in de massa sprint. Het peloton achterhaalde maar ternau wernood de ontsnapte Henk Vogels. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio en Televisie: 8 en 9; Zee land: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 21 en 22; Reportage: 23, 24, 25, 26, 27, 28 en 29; Wonen: W1, W3 en W5; Rei zen: W7, W9 en W13; Trends: W15 en W17; Jong: W19. (Advertentie) j, mii vhSit®ir7'u°r9 I CHINESE VAZEN fEOPEMD] div. modellen tot wel 130 cm hoog waarom het naar de beurs grijpt. De regering is bezorgd over de uitkomst van het referendum, liet vice-premier Zalm gisteren weten. „Het wordt een nek-aan-nek-race." Met de vol gens Zalm 'kleurige en fleurige' folder hoopt het kabinet twijfe laars over de streep te trekken. Volgens de vice-premier denken veel mensen ten onrechte dat een nee tegen de grondwet ook een nee tegen Turkije betekent en dat ze met een nee de gulden terugkrijgen. „Die zaken staan volledig los van elkaar." Minis ter Bot van Buitenlandse Zaken is wel optimistisch over de - po sitieve - uitkomst van het refe rendum. Zeuren Zalm vindt niet dat het kabinet bezig is angst te zaaien, zoals Kamerlid Wilders en Christen- Unie-leider Rouvoet beweren. Volgens die twee nee-stemmers stelt het kabinet ten onrechte dat Nederland bij een nee niet meer meedoet in Europa. Zalm: „Het zou beter zijn als ze met ar gumenten kwamen, in plaats van te zeuren over hoe het kabi net het doet." GPD pagina 4 column Schinkelshoek nieuwe grondwet is vervolgstap wonen in eigen stijl kijk ook eens op www.winckelaer.nl Chr. Huygensstraat Strijen (zh. eil.) 078 - 674 30 oo (Advertentie) nummer: postco plaats: telefoon e-mail: (post)bankrekeningnummer: O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor aulomalischo incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 19.95). per kwartaal met automatische incasso (C 58.00) D per jaar met automatische incasso 222,50) Ki]k op www.pK.nl/abonneien. bel gratis 0800-0231231 of stuur deze bon naar. P2C. afdehng lezersservice Antwoordnummer 713. 4460 WB Goes 8 "711688"555547 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1