Proces Ocalan niet eerlijk Dutchbat wist al lang van Servische oorlogsmisdaden Martelingen zijn niet te beteugelen door diplomatie Lekken bemoeilijken strijd tegen Iraaks verzet Europees Hof raadt Turkije nieuwe procedure aan Duitsland voor EU-grondwet 'A FBI arresteert corrupte agenten Georgië eist snelle sluiting van twee Russische bases VS weren Frans toestel wegens naam passagier Levenslang voor seriemoordenaar CAO voor ezels in Blackpool Indonesië beëindigt noodtoestand Werk Hopper levert 11 miljoen op Iran verbiedt boek Paulo Coelho Afrikaanse oplossing tegen gras Afscheiding Katanga van Congo mislukt vrijdag 13 mei 2005 Boete voor man in feestjurk LAKE GENEVA - Een Amerikaanse scholier die in een jurk op het school bal verscheen, heeft daar voor een boete gekregen van 250 dollar. Hij werd ook drie dagen geschorst. De 18-jarige Kerry Lofy zou zich met zijn blonde pruik en jurk met spaghet- ti-bandjes onzedelijk heb ben gedragen. Lofy werd di rect na aankomst al wegge stuurd in zijn jurk. Later keerde hij in gewone kle ren terug, maar op de dans vloer kwam zijn vrouwen kledij toch weer aan de op pervlakte. Een beveiligings agent zette hem weer de deur uit. Lofy zou 'seksueel provocatief' hebben ge danst, maar volgens hem gebeurt dat op elk jaarfeest op elke Amerikaanse mid delbare school. ANP van onze redactie buitenland STRAATSBURG - Het proces te gen de Koerdische leider Abdul lah Öcalan in 1999 in Turkije is oneerlijk verlopen. Dat heeft het Europese Hof voor de Rech ten van de Mens gisteren be paald. Ex-PKK-leider Öcalan had de zaak bij het Europese Hof aange spannen, nadat hij was veroor deeld tot de doodstraf wegens het leiden van het separatis tische Koerdische verzet en hoogverraad. Zijn straf werd in 2002 omgezet in levenslang. De uitspraak van het hof is een be vestiging van een beslissing van twee jaar geleden, waartegen Turkije in beroep was gegaan. Het hof beveelt niet expliciet aan om de rechtszaak tegen Öcalan over te doen, maar het zegt wel dat 'een nieuw proces of de heropening van de proce dure in principe een goede ma nier zijn om de geconstateerde overtreding te herstellen'. Druk Turkije komt nu waarschijnlijk onder morele druk te staan om de voormalige PKK-leider op nieuw te berechten. Een woord voerder van de Turkse regerings partij AKP verklaarde gisteren dat de regering 'de noodzakelij ke juridische stappen zal nemen om de tekortkomingen die het Europees Hof voor de Rechten van de Mens in het proces tegen Ocalan heeft geconstateerd recht te zetten'. Waarnemers hadden eerder ge waarschuwd voor onrust in de Turkse samenleving als het Eu ropese Hof in het voordeel van Öcalan zou oordelen.Turkije wil lid worden van de Europese Unie en staat onder druk te vol doen aan de Europese criteria voor de mensenrechten. De beslissing van het Europese Hof moet overigens nog wel wor den geratificeerd door de Raad van Europa, die zich bezighoudt met de mensenrechten in Euro pa. Spanning De Europese Commissie liet gis teren weten met spanning af te wachten wat de door Turkije aangekondigde juridische stap pen beteken. „Wij gaan ervan uit dat Ankara de uitspraak van het hof respecteert", aldus een woordvoerder van de Europese Commissie. Landen die lid willen worden van de EU moeten zich houden aan de uitspraken van het hof in Straatsburg Het Europees Hof voor de Rechten van de Mens oordeelde dat het proces tegen Öcalan oneerlijk was verlopen, omdat het hof dat hem heeft ver oordeeld niet onafhankelijk en onbevooroordeeld was door de aanwezigheid van een militaire magistraat. Volgens het hof houden de ma nier waarop de Koerdische lei der in 1999 in Kenia werd gear resteerd en zijn eenzame opslui ting op het eiland Imrali geen schending van de Rechten van de Mens in. GPD BERLIJN - De Duitse Bondsdag heeft gisteren met een ruime meerderheid de Europese grond wet erkend. Voor de steun was een tweederde meerderheid no dig. 569 afgevaardigden stem den voor, 23 tegen en twee ont hielden zich van stemming. De Bondsraad moet op 27 mei nog instemmen voor de ratifica tie. Ook hier is het zeker dat de benodigde tweederde meerder heid makkelijk zal worden ge haald. De stemming is enkele da gen voordat Frankrijk en Neder land zich via een referendum over de grondwet uitspreken. Bondskanselier Schroder prees de constitutie in een verklaring als 'een zeer goed en eerlijk com promis'. Volgens hem maakt de grondwet mogelijk dat het uitge breide Europa 'zijn verdere weg kan gaan'. Duitsland is het ne gende land dat zijn zegen aan de Europese Unie geeft. Woensdag keurden de parlementen van Oostenrijk en Slowakije het ver drag al goed. Alle 25 landen van de EU moeten het goedkeuren. ANP igm WASHINGTON - De Ameri- Eafflj kaanse federale recherchedienst FBI heeft zestien mensen opge pakt die betrokken waren bij Nat drugssmokkel in Arizona. tiet gaat om (ex-)leden van de Nationale Garde, de immigratie- o« dienst, het gevangeniswezen, is.: het politiekorps en de strijd- rga krachten. Zij namen geld aan Bm cocaïnetransporten uit Mexi co en drugsdeals ongemoeid te hol ANP Rook en vlammen ontnemen het zicht op een markt in Bagdad na de ontploffing van een autobom. van onze redactie buitenland BAQUBA - Tijdens een oorlog is informa tie net zo belangrijk als wapens. En in Irak wordt de strijd tegen opstandelin gen ondermijnd door Iraakse militairen die informatie lekken. Volgens hooggeplaatste Amerikaanse en Iraakse officieren is het welhaast onmo gelijk geheimhouding te bewaren, aange zien veel militairen familieleden of stam leden hebben die zich aan de kant van het verzet geschaard hebben. Tijdens ope raties worden wel veel wapens en explo sieven buit gemaakt, maar slechts weinig rebellen gevangen. Deze zijn vaak van te voren getipt. „We kunnen nog steeds geen geheime operaties uitvoeren. Als we een missie plannen, wordt dit doorge speeld", zegt kolonel Thaier al Tamimi, die in de provincie Diyala een Iraaks ba taljon aanvoert. Zelfs bijeenkomsten met andere comman danten zijn binnen de kortste tijd wijd en zijd bekend, vertelt Tamimi, wiens ba taljon door Amerikaanse officieren wordt geroemd vanwege haar professio naliteit. De strijd is nog zwaarder omdat de rebellen en extremisten die geliëerd zijn aan rebellenleider Zarqawi opereren in cellen van enkele leden. Dat maakt in filtratie erg moeilijk. „Ik weet met zekerheid dat er in de Iraak se legereenheden corruptie heerst. Als de informatie eenmaal is uitgelekt, dan valt foto Namir Noor-Eldeen/RTR het niet meer te stoppen", zegt de Ameri kaanse majoor Dean Wollan die ook in Diyala gestationeerd is. „De extremisten en de buitenlandse strijders, die zijn bijna niet te pakken." Door een aanslag met een autobom bij een markt in een vooral door sjiieten be woond district van Bagdad zijn gisteren zeker vijftien mensen omgekomen, alle maal burgers. Volgens ziekenhuisfunctio narissen raakten 84 anderen gewond. GPD/ANP/AFP/RTR Van onze redactie buitenland TBLISI- De regering in Georgië moet de Russische militaire ba ses in Akhalkalaki en Batumi net ingang van komende week voor gesloten verklaren. Deze eis heeft het parlement in Tblisi geformuleerd. Op de bases lig gen drieduizend militairen. .De gesprekken met de Russen over sluiting hebben lang ge noeg geduurd", aldus parle mentsvoorzitter Nino Burjanad ze Het parlement nam op 9 maart al een voorstel aan om de legering te vragen de bases op WASHINGTON - Een vliegtuig van Air France is gisteren door Amerikaanse autoriteiten met toegelaten op zijn bestem ming Boston. Het vliegtuig uit janjs moest naar Maine uitwij- €n; omdal de naam van een pas- .^gier voorkomt op een zwarte 11die de VS uit vrees voor aan jagen hebben opgesteld. ?et vliegtuig is omgeleid naar ngor, driehonderd kilometer en "00rden van Boston, meldde een functionaris van de Ameri kaanse luchtvaartautoriteiten, o gens hem is er aan boord van et toestel niets voorgevallen. 7,8 aPnl werd een KLM-toe- ei °P weg naar Mexico de toe ing tot het Amerikaanse lucht- "m geweigerd. Aan boord be- 15 maart te sluiten. Burjanadze: „Als er niet snel iets verandert dan zal dat voorstel uitgevoerd worden." Volgens Burjanadze wordt er wel met de Russen ge sproken, maar worden er geen praktische stappen gezet op weg naar sluiting van de bases De Russen hebben eerder aangege ven de bases wel te willen verla ten maar daar vier jaar voor no dig te hebben. Georgië duurt dat veel te lang. De Georgische minister Valery Chechelashvili van Financien heeft al laten weten dat de Rus sen binnenkort een gepeperde re kening kunnen verwachten voor de militaire complexen in Geor gië. „Wij berekenen nu de Russi sche schuld", verklaarde de be windsman. Naar verluidt gaat het om tientallen miljoenen eu ro's. Behalve de grondprijs zou er ook nog een rekening voor mi lieuschade van enkele honder den miljoenen euro's op tafel kunnen komen. GPD RIGA - Een rechtbank in Let land heeft een seriemoordenaar veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. De 28-jarige man zou 38 mensen om hebben ge bracht. Hij is ook schuldig be vonden aan acht pogingen tot moord en meerdere berovingen. Kaspar Petrovs deed zich voor als een beambte van het energie bedrijf en kwam zo de wonin gen binnen van bejaarde vrou wen. Hij wurgde zijn slachtof fers met een theedoek, waarna hij hun huizen leegroofde. De meeste moorden pleegde Petrovs eind 2002 en begin 2003 in Riga. ANP van onze redactie buitenland DEN HAAG - De Nederlandse VN-militairen in Srebrenica, Dutchbat III, waren op 12 juli 1995 op de hoogte van misdaden door de Serviërs. Niet alleen wa ren negen of tien lijken gezien, daar waren ook foto's van ge maakt. Die opnamen, gemaakt door meerdere militairen, zijn nog steeds beschikbaar. Dat heeft adjudant B. J. Ooster veen, destijds personeelsfunctio naris bij Dutchbat, voor de Haagse rechtbank verklaard. De oud-militair gaf te kennen dat hij op aanwijzing van een Bosnisch jongetje met andere mi litairen buiten het Nederlandse kamp negen of tien lijken had gevonden. Die heeft hijzelf gefo tografeerd. „Ook anderen heb ben foto's gemaakt", aldus Oos terveen. Direct na terugkeer heeft hij de vondst gemeld aan commandant Karremans en ge zegd dat hij foto's had gemaakt van de lijken. „Karremans nam mijn medede lingen voor kennisgeving aan", aldus Oosterveen. Om paniek en onrust te voorkomen is besloten de zaak geheim te houden. In de zaak-Srebrenica is eerder commotie ontstaan over beeld materiaal gemaakt door luite nant Rutten in Potocan. Ook hij fotografeerde lijken. In Neder land gingen deze opnamen tij dens het ontwikkelen onder ver antwoordelijkheid van de Mili taire inlichtigendienst (MID) verloren. Oosterveen getuigde dat ieder een in het kamp op 12 en 13 juli - ten tijde van de ultieme aanval Adjudant B. Oosterveen (r) wordt voor de rechtbank als getuige gehoord over de val van de moslimen clave Srebrenica en de genocide die daarop volgde. foto Ed Oudenaarden/ANP van de Serviërs - 's avonds en 's nachts schoten hoorde die niet direct wezen op gevechten. „Er gebeurden vreemde dingen maar of het om executies ging weet ik niet." Volgens hem had Dutchbat geen idee wat er met de moslimman nen gebeurde. „Het gerucht ging dat de Serviërs oorlogsmis dadigers zochten. Wij dachten dat die voor een gerecht zouden komen." Veilig Tot op het laatste moment gin gen de Nederlandse militairen er vanuit dat de mannen met bussen naar veilig gebied zou den worden gebracht. Op 13 juli bleek echter dat iedereen het Ne derlands kamp moest verlaten, inclusief de circa vijfduizend moslimvluchtelingen. De Bosnisch-Servische generaal Mladic garandeerde alleen een aparte aftocht voor de Neder landse militairen, VN-personeel en gewonden. Oosterveen gaf aan dat lokaal personeel van Dutchbat (moslims) de basis af moest. Er waren geen instruc ties hen een speciale behande ling te geven. Formeel was dat personeel in dienst van de burge meester van Srebrenica. „Wij hadden geen bevoegdheid over hen", stelde Oosterveen. Dat er familieleden van het loka le personeel in het Nederlandse kamp waren was niet gebruike lijk, zei de getuige. Die mensen kwamen echter wel. Oosterveen erkende dat hij tegen een lokaal personeelslid en zijn gezin op het kamp had gezegd dat zij niet konden blijven. „Ik zei: iedereen moet weg. Hij reageerde niet." Alle moslims vertrokken op 13 juli. De Neder landse militairen bleven nog tot 21 juli. Oosterveen: „Iedereen was leeg, op, en gefrustreerd omdat wij niets hadden kunnen doen. Dat er geen luchtsteun kwam, dat de tanks uit Tuzla niet kwamen, maar een militair voert opdrach ten uit, ook als je ziet dat het fout gaat." GPD BLACKPOOL - De 228 ezels die in de Britse plaats Black pool hun kost verdienen met het rondrijden van kinderen hebben van de gemeente een echte CAO gekregen. De die ren hebben nu wettelijk recht op een uur lunchpauze en iedere vrijdag vrij. De werkdagen lopen van tien uur 's ochtends tot zeven uur 's avonds. Inspecteurs van de gemeente zullen tijdens het toeristisch hoogseizoen in de zomer steekproefsgewijs controles uit voeren om te kijken of de ezels inderdaad hun uurtje rust krijgen. Op vrijdag krijgen de ezels een gezondheids- check. Dierenartsen zullen er op uit worden gestuurd om de oren, hoeven, tanden en vacht van de rustende ezels te onderzoeken. ANP JAKARTA - Indonesië is van plan de noodtoestand in de opstandige provincie Atjeh op te heffen. Het land gaat echter wel door met militaire operaties om het gebied te vrijwaren van separatistische rebellen, zei minister Wido- do van Veiligheid gisteren. De noodtoestand loopt op 18 mei af en zal niet worden verlengd. De maatregel moet volgens Widodo de recon structie van het gebied, dat zwaar is getroffen door de tsu nami van eind vorig jaar, bespoedigen. De noodtoestand werd een jaar geleden in het gebied ingesteld en gaf de au toriteiten de mogelijkheid om onder meer een avondklok op te leggen, de bewegingsvrijheid van burgers te beper ken en kranten te censureren. ANP/AFP NEW YORK - Een schilderij van de Amerikaan Edward Hopper (1882-1967) heeft tijdens een veiling bij Christie's in New York 14 miljoen dollar (bijna 11 miljoen euro) op gebracht. Een Amerikaanse galerie kocht de 'Chair Car' uit 1965. Het was een van de weinige schilderijen van Hopper die nog in handen was van een particulier. Hoppers werk kent een uiterst realistische stijl waarop vaak een verlaten straat, een bioscoop of wat huizen te zien is. Hij wordt wel gezien als een voorloper van het (hy- per)realisme van de jaren zeventig. ANP PARIJS - Het streng islamitische Iran heeft het nieuwe boek De Zahir van de Braziliaanse bestsellerauteur Paulo Coelho verboden. Op de jaarlijkse boekenbeurs in de Iraanse hoofdstad Teheran lieten de autoriteiten de voor raad van ongeveer duizend boeken in beslag nemen. Op dat moment waren al tweeduizend exemplaren ver kocht. Het boek vertelt over een auteur die door zijn ge liefde vrouw wordt verlaten en dat niet kan verkroppen. De autoriteiten gaven geen reden voor het verbod. ANP CANBERRA - Een toonaangevende Australische bioloog wil dat Afrikaanse dieren als neushoorns en olifanten het noorden van Australië gaan bevolken. Alleen deze dieren kunnen al grazend een einde maken aan de explosieve op mars van het gamba-gras, een snel woekerende soort uit Afrika die in jaren vijftig werd ingevoerd door veehou ders. ANP op zichzelf al een erkenning, dat in het land van bestemming wel degelijk wordt gefolterd, staat in de verklaring te lezen. Met na me het Amerikaanse ministerie van Defensie stuurt steevast ver meende terroristen naar landen als Egypte of Pakistan, omdat daar sneller bekentenissen wor den afgedwongen. Europese regeringen zijn min der betrokken bij doorsturen van terroristen naar twijfelachti ge landen. Maar uitlevering van verdachten naar Turkije, waar bij wordt blindgevaren op een diplomatieke belofte van goed gedrag, komen wel voor. Uitlevering naar landen waar de doodstraf nog wordt gehan teerd, zoals de VS, komt vaker voor. Amnesty en zijn partners zeggen dat de doodstraf (nog) niet in strijd is met het volken recht en dat een toezegging van Washington om een uitgelever de verdachte niet te executeren gemakkelijker te controleren is. „Maar een vrijwaring van dood straf is nog geen garantie, dat de gevangene menswaardig wordt behandeld", staat in de verklaring. „Het gaat om uiterst verontrus tende procedures. Er zijn harde bewijzen dat vermeende terroris ten wel degelijk zijn gefolterd, alle toezeggingen ten spijt. Ten tweede kan een uitgeleverde zich wettelijk niet beroepen op een diplomatieke toezegging. Regeringen ontkennen altijd dat zij martelmethoden hanteren." GPD door Bob Kroon GENÈVE - Vermeende terroris ten of andere zware criminelen worden door Amerika en Europese landen steeds vaker uitgeleverd, op voorwaarde dat zij niet worden gemarteld. Maar dergelijke diplomatieke belof ten van regeringen, die de men senrechten met de voeten tre den, zijn ongeloofwaardig en bo vendien niet te controleren. Het uitleverende land schendt daar om ook de internationale con venties tegen martelen of mis handeling. Dat stellen 's werelds voornaam ste humanitaire organisaties, zo als Amnesty International, Hu- man Rights Watch, de Wereld Organisatie tegen Folteren en de Internationale Commissie van Juristen in een gemeen schappelijk betoog, dat gisteren is gepubliceerd. Het feit dat een 'fatsoenlijke' re gering op garanties aandringt is KINSHASA- Een poging van de delfstofrijke provincie Katanga om zich van Congo af te schei den is onlangs mislukt. Dit zei de Congolese minister Sakanyi van Informatie gisteren. Het was de eerste officiële verkla ring over een reeks arrestaties die sinds eind vorige maand in Katanga zijn verricht. Het gaat om meer dan honderd arrestanten. Sakanyi zei dat de veiligheidsdiensten de poging tot afscheiding onderzoeken. President Kabila dook zondag in de Katangese hoofdstad Lu- bumbashi op voor overleg met lokale voormannen. Onder de aangehouden verdachten is André Tsjombe, de zoon van de Katangese leider Moise Tsjombe die erin slaagde Katanga onaf hankelijk te maken tussen 1960 en 1963. Onder meer daadkrach tig militair ingrijpen van de Ver enigde Naties maakte dat onge daan. ANP/AFP (Advertentie) GROTE VOUW- KAMPEERWAGEN- OCCASIONMARKT! EnomjeJkeus, extra direct meenêemkorting en-pas in 2006 betalen (geen rente) Vervat Rotterdam Stadionweg 31/33 www.vervat.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5