Van Geel wil luchtregels oprekken Zalm baalt van uitspraken DNB-directeur over euro Brief minister aan huisartsen moet staking voorkomen 3 Wilpse boeren willen amfibievoertuig bij hoogwater Versoepeling Europese normen leidt plaatselijk tot meer vervuiling Vreemde kunstvogels strijken neer in de Weer ribben Crematieplaats 13i- resident-commissaris Yersatel legt functie neer Cruiseseizoen Rotterdam van start Satellietbewaking voor pedofiel Stichting wil superduin Foto's voetbalvandalen op internet Taalles in het Twents Gedichten voor preparatie potvis Huisbezoek als middel tegen sociaal isolement vrijdag 13 mei 2005 ypppn7p redactie binnenland ^]LP - Boeren in het Gelderse dorp Wilp willen met hulp van de gemeente Voorst en de pro- rincie Gelderland een Duits am- jbievoertuig aanschaffen om in e zetten als de IJssel buiten iaar oevers treedt. Zij vrezen bij hoogwater anders dagelijks tienduizenden liters melk te moeten lozen. In 1995 wisten de boeren tijdens een overstroming de melk nog af te voeren met een geallieerd amfi bievoertuig uit de Tweede We reldoorlog. „Gezien de leeftijd kunnen we op dat voertuig niet langer vertrouwen", zei E. Diks van de Stichting Amfibie Wilp se Klei gisteren. De stichting heeft Voorst en Gelderland in middels om een bijdrage ge vraagd. De betrokkenen wonen in de uiterwaarden langs de IJs sel. Na de overstroming in 1995 is onder meer gesproken over het ophogen van wegen in het ge bied, maar dat bleek te duur. „Eigenlijk wilden we een amfi- bievoertuig van het Nederland se leger huren, maar die heeft zij niet. Via een agrariër kwa men we bij een handelaar te recht die een Duits amfibievoer tuig te koop heeft staan", zegt Diks Het voertuig, dat 42.000 euro kost, moet bij hoogwater worden ingezet om melk te ver voeren, maar ook om kinderen naar school en inwoners naar het werk te brengen. ANP )EN HAAG - Staatssecretaris fan Geel van Milieu wil de re- els voor vervuilde lucht op- jicuw versoepelen. Een van de evolgen daarvan is dat sommi- e vervuilde locaties nog sterker erontreinigd kunnen raken. Man met beroerte aangezien voor lotloodventer IAASTRICHT - De familie van 75-jarige man uit Maas- Mijfti {richt is kwaad op de politie, om- Ie dat de oude man dinsdag op ver- llee denking van seksueel exhibitio- is meegenomen naar het ilitiebureau, terwijl hij een be ide had. ïdat de broek van de man op lat was afgezakt, dacht een itander dat het om schennis de eerbaarheid ging. Agen- jen namen de man mee naar het iureau en hielden hem daar it. Achteraf bleek dat hij een lubbel herseninfarct had. lik vind het verbijsterend dat _jt jnujn vader niet meteen naar het tjlpekenhuis is gebracht, maar r4l naar een cel. Je ziet toch meteen f jdat iemand zich niet lekker -jvoeltals hij een beroerte heeft", zei dochter M. van der Wouw-Koch gisteren. „Doordat mij zijn riem niet door de lussen wan zijn broek had gehaald, zak- ute: Je de broek gewoon af toen hij 5^,mmvel werd", zei zij. !j)e politie bevestigde de toe- IJjlracht. „Het is heel vervelend dat het zo is gelopen. Dat het idasj pm een beroerte ging, is pas la- ,8,5I iter duidelijk geworden." GPD Sinds vorig jaar september wor den tal van bouwprojecten door de bestuursrechter naar de prul lenbak verwezen vanwege de strenge Europese normen. Een eerdere poging van de bewinds man om de regels 'op te rekken' strandde in februari bij de Raad van State. In een brief aan de Tweede Kamer stelt de staatsse cretaris voor dat bouwprojecten die de luchtvervuiling plaat selijk verergeren mogen door gaan als ze de verontreiniging in een groter gebied juist ver minderen. Zo betekent de aanleg van de A4 door Midden-Delfland meer vuile lucht voor inwoners van Schiedam en Vlaardingen. Maar in een groter gebied zou de luchtkwaliteit juist verbeteren, omdat er dan veel minder auto's over de Al 3 bij Rotterdam-Over- schie gaan. Volgens een woord voerder van het ministerie van Vrom is het moeilijk om deze re gel algemeen geldend te maken. „Uiteindelijk moet de rechter per bouwproject bepalen of een beperkte plaatselijke verslechte ring van de lucht geoorloofd is." Van Geel wil verder het aandeel van natuurlijke stoffen in de luchtvervuiling (bijvoorbeeld zeezout) niet langer meetellen, omdat deze niet schadelijk zijn voor de gezondheid van mensen. Volgens het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RI VM) wordt daar in cle Europese normen al rekening meegéhou- den. De luchtverontreiniging met fijnstof wordt 'vooral veroor zaakt door de roetuitstoot van auto's, schepen en industrie. Een fors deel komt uit het bui tenland overgewaaid. Volgens het RIVM gaan er in Nederland jaarlijks achttienduizend men sen vroegtijdig (tien,jaar eerder) dood door het fijnstof. GPD pagina 13 ZMF wil actie tegen vuile lucht BORNE - Archeologen hebben ill Borne een prehistorische cre- jmatieplaats gevonden. jDat maakte de gemeente giste- in bekend. Het gaat om bot en houtskoolresten. Hoe I2,3!|pud de overblijfselen precies -jzijn, moet nader onderzoek uit- - [wijzen. ANP 13.1(1 13.2S| 13.2t[ 12.3 OSSENZIJL - Kunstenaar Pieter van de Pol zit in zijn kunstwerk 'hebban olla vogela nestas' in het natuurgebied de Weerribben. In dit natuurgebied hebben veertien kun stenaars, onder de noemer Kunstbroedplaats, natuurlijke kunstwerken gemaakt. Hiermee vragen zij aandacht voor natuurbehoud en -beheer. De kunstwerken zijn gebouwd op het veen en tussen het riet van het materiaal dat de kunstenaars in de omgeving hebben gevonden. Het kunstproject wordt op 27 mei offi cieel geopend. In oktober worden de kunstwerken weer verwijderd. foto Koen Suyk/ANP ionze redactie binnenland IMSTERDAM - De voorzitter "an de raad van commissarissen ran Versatel, L. van Doorne, ieeft zijn functie neergelegd zo lang het opsporingsonderzoek HG van het Openbaar Ministerie [oortduurt. Dat liet zijn advo- aat V. Koppe gisteren weten. •Van Doorne is een van de ver achten van handel met voor- Knnis in aandelen Versatel bij Ie beursgang in 1999. „Van loome ziet het onderzoek met ile vertrouwen tegemoet, om- lat hij zich op geen enkele wijze ihuldig heeft gemaakt aan han del met gebruik van voorweten schap", aldus Koppe. Van Door ne spreekt zijn verbazing uit dat justitie slechts zes dagen voor het verstrijken van de verja ringsdatum met het onderzoek is begonnen. „Van Doorne gaat er dan ook voorhand vanuit dat het opsporingsonderzoek slechts is gestart teneinde die verjaring te stuiten", zei Koppe. Woensdag werd bekend dat het OM en de economische controle dienst Fiod-ECD een onderzoek begonnen naar mogelijke han del met voorwetenschap in aan delen Versatel. Versatel zelf is geen verdachte in de zaak. ANP IT ISMAND AAbJ Mij van onze redactie binnenland HILVERSUM - Minister Zalm van Financiën vindt de uitspra ken van directeur H. Brouwer van De Nederlandsche Bank (DNB) over te lage omwisseling van de gulden naar de euro 'on gelukkig'. Dat zei hij woensdag avond laat in het tv-programma Barend van Dorp. „Brouwer loopt nu met zijn ziel onder zijn arm. Er is een grote hype ontstaan. Mensen voelen zich nu bestolen, terwijl dat niet zo is", aldus Zalm. Volgens Zalm was de onder waardering van de gulden geen discussiepunt toen eind jaren ne gentig de koers van de euro werd bepaald. „Als het aan de orde was gekomen in de Tweede Kamer, dan had ik gezegd dat opwaarderen mij niet verstan dig leek." Hij wees erop dat een duurdere munt de concurrentie positie van Nederland ten op zichte van het buitenland zou verslechteren en er op dat mo ment nog een half miljoen werk lozen waren. Bovendien maakt het volgens Zalm ook niets uit of er met de omwisseling in 2002 voor de eu ro 2 of 2,2 gulden werd betaald. „Als je alles door hetzelfde getal deelt, eigendommen, schulden, prijzen en lonen, dan blijven de verhoudingen gelijk." De minis ter stelde dat sinds de introduc tie van de euro de inflatie ook al leen maar omlaag is gegaan. Hij erkende dat het gevoel voor een inflatie bij de Nederlandse burger anders is. „Ook mijn vrouw vindt dat alles sinds de euro duurder is geworden, voor al in het begin van 2002." Onafhankelijk Tweede-Kamer lid Wilders heeft gisteren schrif telijke vragen gesteld aan Zalm over diens uitspraken. Wilders gelooft niet dat de koers waar voor de gulden tegen de euro is omgeruild niets uitmaakte, zo als Zalm stelt. Hij wil dat de mi nister toegeeft dat hij 'de Neder landse burger als het gaat om de invoering van de euro voor de gek heeft gehouden'. Zalm kreeg gisteren nog steun van president N. Wellink van DNB, die stelde dat de koers voor de koopkracht niets uit maakt. Acties tegen de Staat, zo als die van stichting Wisselver lies, noemt hij een 'onbegaanba re weg'. Wel gaf Wellink toe dat wie meer euro's in de portemonnee krijgt, in het buitenland meer kan besteden. Maar hij meent dat de exportmotor juist op vol le toeren kon draaien, hetgeen heeft geleid tot een hogere eco nomische groei en hogere inko mens dan in het scenario waarin de gulden 'duurder' in de euro was opgegaan. Volgens Wellink is het ondoenlijk een claim te be rekenen. De initiatiefnemers van Wissel verlies, A. ten Dam en C. Bak ker, zeggen zich juist gesterkt te voelen door de uitlatingen van Zalm. „Impliciet heeft hij toege geven dat hij mensen willens en wetens heeft gedupeerd. Hij had immers de kennis dat de gulden ondergewaardeerd was en de kwestie is of hij de Tweede Ka mer hierover actief had moeten informeren", aldus Ten Dam. Bij de stichting vinden ze het verdacht dat Zalm en DNB niet duidelijker zijn over de onder waardering van de gulden. Ten Dam: „Tussen de 5 en 10 pro cent is wel erg vaag. Cijfers tot achter de komma moeten hier over bekend zijn." ANP ROTTERDAM - Het cruiseschip de Star Princess meert even aan aan de Wilhelminakade en opent daar mee het cruiseseizoen in Rotterdam. Het schip van de Amerikaanse rederij Princess heeft 2600 passa giers aan boord en is afkomstig uit het Franse Le Havre. Gisteravond is het cruiseschip weer uit de ha ven van Rotterdam vertrokken om door te varen naar de Noorse hoofdstad Oslo. foto ANP GRONINGEN - De rechtbank in Groningen heeft giste ren een 83-jarige pedofiel veroordeeld tot tbs en elektroni sche bewaking met behulp van satellieten. Door dit zoge noemde gps-systeem is de reclassering in staat de zeden delinquent, die zich herhaaldelijk aan jonge kinderen ver greep en niet is te behandelen, nauwkeurig in de gaten te houden. De rechtbank verbond aan de tbs verder de voorwaarde dat de man zich niet in de buurt van kinderen mag ophou den. Justitie achtte wegens de hoge leeftijd van de ver dachte een gevangenisstraf niet gepast. ANP LEIDEN - Een berg zand van veertig meter hoog bij Hoek van Holland. Niet alleen leuk om in te spelen, maar ook van belang voor bescherming van de kust, meent de Stich ting Duinbehoud. De stichting overhandigde gisteren het rapport Zand in Zicht aan dijkgraaf P. Schoute van het Hoogheemraadschap van Delfland. Het rapport gaat in op maatregelen die volgens Duinbe houd nodig zijn om de kust de komende decennia te wape nen tegen de verwachte zeespiegelstijging. Behalve het su perduin oppert de stichting ook 'mega-zandsuppleties' om de kust tussen Hoek van Holland en Kijkduin sterker en aantrekkelijker te maken. ANP ROTTERDAM - De Rotterdamse politie zet op internet fo to's van personen die vorige maand betrokken waren bij de rellen rond de wedstrijd Feyenoord-Ajax. Dat meldde korpschef A. Meijboom gisteren. „Dat we dit op internet zetten, is nieuw. Ik verwacht geen problemen met justitie, anders zouden we hier niet aan be ginnen." Meijboom hoopt dat de voetbalgekken zoals hij ze typeert, zichzelf melden om te voorkomen dat hun foto op internet komt. ANP OLDENZAAL - Op het Twents Carmelcollege in Olden- zaal krijgen de middelbare scholieren les in het Twents. De leerlingen in de hoogste klassen van havo en vwo volg den dit schooljaar een reeks lessen waarin taal, cultuur en historie centraal stonden. „Tukkers klinkt te beperkt", zegt adjunct-directeur B. Arends. „Noem het maar Nedersaksisch. Dat is wel dege lijk een aparte taal." Voor de module Twents bestond veel belangstelling. „Toch gaan we zeker niet het Fries achter na", stelt Arends. ANP OOST-VLIELAND - De preparatie van het skelet van een potvis die vorig jaar aanspoelde op Vlieland, moet deels worden betaald met de opbrengst van een dichtbundel over potvissen. De preparatie kost de stichting Potvis Vlie land 35.000 euro, maar er is nog een tekort van 11.000 eu ro. Dat stelde voorzitter M. ter Ellen van de stichting gis teren. Iedereen kan de stichting een gedicht met als onderwerp potvissen sturen. Het is de bedoeling dat alle acceptabele gedichten in de bundel komen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Met een brief aan alle huisartsen wil minister Hoo- gervorst van Volksgezondheid een staking op 25 mei voorko men. De bewindsman wil de ze venduizend artsen uitleggen wel ke concessies hij de afgelopen maanden in het overleg met de artsen heeft gedaan. Daarmee heeft Hoogervorst gis teren gereageerd op de aankon diging van het Landelijk Actie comité Huisartsen om op 25 mei voor onbepaalde tijd te staken. Regionale actiecomités beslis sen zelf over de manier waarop voor ernstig zieke patiënten toch zorg beschikbaar blijft. Het al maanden lopende con flict tussen de huisartsen en de minister laaide deze week hoog op, toen de bewindsman aan de Tweede Kamer schreef dat hij klaar was met onderhandelen. Hoogervorst schreef niet verder te willen gaan dan een vergoe ding van 48 euro per patiënt (in schrijvingstarief) en een consult tarief van ruim 7 euro. Volgens de huisartsen betekent dat een bezuiniging van 20.000 euro per jaar per praktijk. Zij hebben be dragen van respectievelijk 55 en 10 euro 'aangeboden'. Hoogervorst zei bewust niet meer te praten met de Landelij ke Huisartsenvereniging (LHV). Hij heeft de indruk dat lang niet alle huisartsen de lijn van LHV-voorzitter B. Vos volgen, die vindt dat de minister moet opstappen. „Ik heb geen cent bezuinigd op de huisartsen", aldus de be windsman. „Er komt 20 miljoen euro bij." Volgens hem beteke nen de wensen van de huisart sen een 'forse ophoging' van het budget voor de huisartsen. „Daar heb ik geen geld voor." In de omstreden systematiek moeten de huisartsen de zeggen schap over een deel van hun on kostenvergoeding afstaan aan de zorgverzekeraars. De huisart sen voeren daar al sinds novem ber actie tegen. Zij willen volle dige zeggenschap over de 138 miljoen die zij tot nu toe voor praktijkkosten gebruiken. Bijna driekwart van de Neder landers vindt dat de huisartsen zich terecht kwaad maken op Hoogervorst, blijkt uit een en quête van TNS Nipo. Meer dan de helft van de ondervraagden steunt de staking. Maar de mees te mensen kunnen zich ook moei lijk een goed beeld vormen van de hoogte van het salaris van een huisarts. ANP door Rudi Buis DEN HAAG - Huisbezoekpro jecten voor ouderen moeten snel worden uitgebreid, zodat oude ren niet afglijden naar een so ciaal isolement. Zo wordt voor komen dat ouderen maanden lang onopgemerkt dood in hun huis liggen. Dat vinden het Na tionaal Fonds Ouderenhulp en de MOgroep, een brancheorgani satie voor welzijnswerk. Beide organisaties doen de op roep na de vondst van het lichaam van een 92-jarige vrouw, die twee jaar dood had gelegen in een woning in de Am sterdamse Pijp. Zij werd ont dekt na het overlijden van haar 89-jarige vriend, die jarenlang over de dood van de wouw had gezwegen. De vriend stond in de buurt bekend als een eenzaam fi guur. Jaarlijks vindt alleen al de Amsterdamse GGD vijftig keer het lichaam van iemand die in eenzaamheid is gestorven. De belangengroepen verwach ten dat in de toekomst door de vergrijzing het aantal van derge lijke 'trieste situaties' alleen maar zal toenemen. Wat de zaak nog verergert is dat steeds meer ouderen zelfstandig wonen en dat de zorg doorgaans 'vraagge- stuurd' wordt verleend, met an dere woorden: de oudere of pa tiënt moet zelf om hulp vragen. Veel dementerende alleenstaan de ouderen kunnen dat niet. Het welzijnswerk legt weliswaar huisbezoeken af, maar lang niet alle gemeenten willen voor de kosten opdraaien. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3