fZC Visie Noord-Beveland ijskast in J7lm:liin111TiHa11 Kats heeft zijn travalje terug Hoge Pad meer dan in ere hersteld FRANZ LISZT Murphy's Corner Bite A Bite Een degelijk stuk vakwerk Raadscommissie wil wachten met beslissing over agrarisch middengebied Route met kunst en natuur in Wemeldinge agenda Toch asielzoekers uitgezet Hennepkwekerij ontmanteld Geen maatregelen weg Koudekerke Twee gewonden bij aanrijding Goes tegen duikshop op Kattendijksedijk bij nader inzien GROT6 K€RK V€€R6 vrijdag 13 mei 20.00 uur GEOFFREY MADGE piano FRANZ SCHUBERT HECTOR BERLIOZ REPUBLIC OF Fritz Hansen* IRISH FCJB - WHISKEY BAR DANSAVOND LIVE toegang gratis COVER BAND Korte Kerkstraat 17, Goes Mannen van gemeentewerken laten de houten travalje op zijn plaats zakken foto Willem Mieras door Inqrid Huibers KATS - Kats heeft zijn travalje weer te rug. Een degelijk stuk vakwerk, ge maakt om de tand des tijds te weer staan. Al had je tien paarden, dan kreeg je de constructie nog niet omver. Toch jammer dat er nooit een hoef in besla gen zal worden. Jan Kesteloo (79), de vroegere smid, staat met genoegen te kijken hoe man nen van gemeentewerken het houten ge vaarte op zijn plaats laten zakken. ,,Aan deze stang maakte je een paarden- been vast en dan kon je van opzij bij de hoef", wijst hij. „Paarden kunnen ge meen trappen, zeker als ze zenuwachtig worden. We bonden ze dus goed vast." Een paard ging helemaal in de travalje. Zijn borst tegen een balk, touwen om zijn rug en een stang tegen zijn billen. Overal zitten haken om touwen langs te kunnen sjorren. Kesteloo: „En als een paard echt tegenstribbelde, dan kreeg hij een broek aan. Dan tilden we zo'n dier helemaal op." Bram Dierkx, veertig jaar lang docent geweest op de vroegere ambachtsschool in Goes, klopt eens liefkozend op de tra valje. „Ik heb er heel mooi hout voor ge bruikt: Piquiarana. Heel zwaar tropisch hardhout. Dat is hout dat zeker een le ven meegaat." De afgelopen maanden is hij druk bezig geweest om de nieuwe travalje te ma ken. In zijn eigen werkplaats in het Am bachtscentrum in Goes had Dierkx er te weinig plek voor. Gelukkig kon hij in Geersdijk terecht, in de meubelmakerij (en het toekomstig houtzagerij museum) van Kees Wesdorp. „Dat was heel geweldig", zegt Dierkx. „Kees heeft ook een aardig handje ge holpen." Dat de twee elkaar helemaal gevonden hebben in hun liefde voor ouderwets vakmanschap, blijkt uit de manier waarop ze over de klus praten. „Weet je wat nou zou leuk is", zegt Wesdorp. „Dat je voor zoiets beter met antiek dan met modern gereedschap uit de voeten kunt." „Ja", haakt Dierkx meteen vol vuur in. „Die gaten zijn met de hand geboord, met een ouderwetse boorstoel. Zulke lange boren en dan ook nog eens vijf centimeter dik, zijn tegenwoordig ner gens meer te krijgen." De heren willen met alle plezier uitleg gen hoe de houtverbindingen in elkaar steken. „Die heb ik met houten toogna- gels gemaakt", vertelt Dierkx. „Een in genieus systeem", legt Wesdorp uit. „Je boort twee gaten, waarbij de grap is, dat je het tweede gat net iets uit de lijn boort. En dan gaat het maar om een ver schil van een paar millimeter. Vervol gens sla je er een ijzeren toognagel door heen en die trekt de gaten als het ware naar elkaar toe." IJzeren toognagel eruit, ho.uten, handge maakte, taps toelopende toognagel erin en klaar is Kees. Wesdorp: „Zo'n con structie zit prachtig in elkaar. Daar komt geen lijmtang aan te pas." Samen met zijn vijftien jaar oudere broer Kees Overbeeke, nam Jan Keste loo de smederij omstreeks 1940 van zijn vader Cees over. „Vlak na de oorlog wa ren er in en rond Kats ongeveer 120 paarden", vertelt Kesteloo. Paarden die veel op de verharde weg liepen, moes ten regelmatig opnieuw beslagen wor den. „Maar de paarden die in de wei stonden hadden weer dat hun hoeven sterk groeiden, dus die nam ik ook regel matig onder handen." Het waren mooie tijden. Kesteloo: „Een smid in die tijd was een halve professor. Mensen kwamen met van alles en nog wat aan. Kapotte karren en wagens. Ka chels die niet meer werkten, kleine ma chines en andere rotzooi. En dat moest je dan maar zien op te lossen." In de jaren vijftig ging het bergafwaarts met het bedrijf. „Noord-Beveland was al heel snel, heel sterk gemechani seerd", zegt Kesteloo. „Alle kleine sme derijen hebben toen het loodje gelegd." Om de oude, verrotte travalje in de Dorpsstraat te kunnen vervangen, sloot de gemeente Noord-Beveland een deal met het Ambachtscentrum. De gemeen te betaalde het materiaal en Dierkx le verde het handwerk. De gemeente heeft beloofd bovendien nog wat geld in de pot te doen voor de uitbreiding van de timmerwerkplaats van het Ambachts centrum. jlSSENKERKE - De toekomst- jsievoor het agrarisch hart van loord-Beveland wordt voorlo- lig niet verder uitgewerkt. Het ,as eigenlijk de bedoeling dat tintenten van het Groen Colle- e in Goes de komende jaren «ouden uitzoeken wat er leeft in iet gebied, maar daar voelde de aadscoinmissie gisteravond wei- lig voor. SU jr liggen te veel plannen over el- kaar heen; je ziet door de bomen het bos niet meer, vond A. Ouds- hoom (Noord-Bevelands Be lang). Hij werd daarin min of meer bijgevallen door J. de Looff (PvdA) en J. Poppe. De Looff vond het 'te vroeg' om al een beslissing te nemen en Pop pe stelde voor 'een pas op de plaats te maken'. Zowel P. de Putter (WD) als C. van der Weele (CDA) zag wel wat in de samenwerking met de studenten van het Groen Colle ge, mits er een ervaren 'specia list' wordt ingehuurd om het overzicht te bewaren. De gemeenteraad heeft overi gens al vanaf de eerste presenta tie van het door bureau Bosch Slabbers opgestelde plan, zo haar bedenkingen. Ook vanuit de ZLTO kwam nogal wat pro test tegen het plan dat voor het eerst recreatievoorzieningen wil toestaan in het overwegend agra rische gebied. Daarop besloten burgemeester en wethouders dat het verstan dig zou zijn om eerst wat onder zoek te laten doen naar de econo mische haalbaarheid van aller lei suggesties die in de toekomst visie worden gedaan. Daartoe werd contact gelegd met studen ten van de Edudelta Onderwijs Groep waartoe het Groen Colle ge behoort. Daarmee deden B en W al een flinke stap terug. Er zou voorlo pig niet worden geschaafd aan de toekomstvisie. Eerst zouden de mbo-leerlingen het veld in gaan om helder te krijgen wat boeren en andere ondernemers in het plangebied nou precies willen. Overigens zouden de studenten dat niet alleen doen. Zij zouden worden begeleid door onder meer docenten, het Landbouw Economische Instituut in Wage- ningen en zelfstandig organisa tieadviseur J. de Koning. Ook ambtenaren van de gemeente Noord-Beveland zouden hun steentje bijdragen. Nu de commissie hard op de rem getrapt heeft, zullen B en W zich opnieuw over de zaak moe ten buigen. Daarbij zal in ieder geval moeten worden bekeken of er een projectleider gevonden kan worden. De toekomstvisie wordt daarom met, zoals eerder werd aangege ven, in de raadsvergadering van 26 mei behandeld. Het is nu de bedoeling het plan eind juni weer op de agenda te zetten. Ver antwoordelijk wethouder J. Meulenberg maakte gisteravond heel duidelijk dat ze eind juni helder wil hebben of de raad met de toekomstvisie verder wil. - WEMELDINGE - Stichting [unst- en Natuurkring Wemel- jinge houdt vrijdag 20 en zater dag 21 mei de achtste Kunst- fetuurroute Wemeldinge. (unst- en natuurliefhebbers tunnen kijken in ateliers, tui len en woningen in het dorp. De feeuwse schrijver en beeldend lunstenaar Wim Hofman stelt rijn kunstwerken tentoon in de ïistorische fruitschuur aan de ililhelminastraat. geïnspireerd door Hofman en rader begeleiding van Greet Ly- dema en Pien Kooistra hebben eerlingen van 6 en 7 jaar hun ei- |en kunstwerken gemaakt. Ook leze stukken zijn te zien in de piitschuur. let Zeeuwse Beeld onthult vier lerschillende beelden ter ere ren de burgemeester. Irijdag 20 mei vindt de route ilaats van 12 tot 17 uur. Zater- lag is dat van 10 tot 17 uur. De - Kunst- en Natuurroute wordt in lugustus nog een keer gehouden -J Hp zaterdag 20 en zondag 21 au- [UStUS. (Advertentie) kozijnen - zonwering www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-33Q333 STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - COC-cafè De Boos, 20.00-22.00 uur: Jongerengroep "too, iOES -Café Murphy's, 21.00 uur: Op redencoverband Bite an bit; Leger des leils, Leliestraat 24,9.00-12.00 uur: Ver- oop kleding en meubelen tbv maat- chappelijke dienstverlening; Kantine 1M, 13.30-16.30 uur; Biljart voor oude en, buurtwerk Goese Polder, Wijkge- iouw De Spinne achter het ZLM kan- co'. 20.00 uur; Bingo met verloting; WNSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: ieniorensoos; [AMPER LAND - Jeugdsoos De Sik, OHO uur, 10ETINGE - Geerteskerk, 20.00 uur: ioncert door De Troyezangers; KUININGEN Ons Dorpshuis, 3H0-17.OO uur. Biljartclub; 14.00 uur: Wieimer(inloop)café Reimerswaal; 121 WEMELDINGE 'tWaskot, 10.00-17.00 ur.Open voor publiek; IWemel, 13.00 uur: Sociëteit; IIISSENKERKE - Onder de toren, jr: Optreden selectie Eenakter- stival Heinkenszand met o.a. Theater- ha l'oep Intermezzo; ERSEKE - Dreef en Kerkplein, 800-13.00 uur: Weekmarkt; lelTrefpunt, 13.00-17.00 uur; Biljarten. vrijdag 13 mei 2005 (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-023 1 231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes I Tel: (0113)315500 P»: 10113)315669 P-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl MIDDELBURG - De komende weken worden zes mensen uit het asielzoekerscentrum in Middelburg op straat ge zet. De gemeente wil alleen gezinnen met jonge kinderen onderdak verlenen. Het gaat om asielzoekers die onder de nieuwe Vreemdelin genwet vallen. Met minister R. Verdonk van vreemdelin genzaken was afgesproken dat deze groep niet op straat zou belanden, zegt wethouder A. de Vries. De gemeente vangt via de stichting Inlia op dit moment nog wel asiel zoekers op die onder de oude Vreemdelingenwet vallen. Van de zes mensen die binnenkort uit de opvang worden gezet, worden er twee opgevangen: een moeder en haar kind van twee jaar. De Vries: „We verplichten haar wel om mee te werken aan terugkeer. Het is inderdaad zo dat we op die manier eigenlijk het werk van het Rijk nog eens overdoen." De andere mensen worden niet opgevangen. Dat heeft te maken met kosten, zegt de wethouder. In het centrum in Middelburg wonen zeshonderd mensen. De ge meente heeft geen geld om die allemaal op te vangen. Bo vendien is dat in strijd met het beleid van de landelijke overheid. SLUISKIL - De politie heeft woensdagmiddag een inval gedaan in een pand in Sluiskil. Op de eerste verdieping werd een in werking zijnde hennepkwekerij aangetroffen met in totaal 151 planten. De planten alsmede de appara tuur zijn meegenomen ter vernietiging. KOUDEKERKE - De eenden en andere vogels die gevaar lopen om doodgereden te worden op de rondweg bij Kou dekerke, zullen nog een jaar moeten wachten op eventue le maatregelen. Dit heeft gedeputeerde T. Poppelaars gis teren gezegd. De provincie telt ieder jaar in december het aantal doodgereden dieren, waarna maatregelen geno men kunnen worden. Tot die tijd blijft de situatie bij Kou dekerke ongewijzigd. „We kunnen een hekwerk plaatsen tussen de broedplaats van de vogels en de weg", zegt Pop pelaars. „Een andere optie is het verleggen van de broed plaatsen, zoals we eerder op Neeltje Jans hebben ge daan." Maar hij wil niet op de zaken vooruit lopen. „Het hangt af van de uitkomst van de telling of we maatrege len nemen. Het is natuurlijk ook de tijd van het jaar. Tot we een beslissing nemen wil ik een appèl doen op automo bilisten om op te letten bij het rijden." Een aantal dieren vrienden plaatste onlangs een bord bij de rondweg, dat automobilisten waarschuwt voor overstekende vogels. SEROOSKERKE (S) - Twee personen zijn gisteravond ge wond geraakt bij een frontale aanrijding op de Seroos- kerkseweg in Serooskerke. Het ongeval gebeurde rond half zeven 's avonds. Een 26-jarige automobiliste uit Zie- rikzee had te laat in de gaten.dat de auto voor haar rem de, maar probeerde een aanrijding te voorkomen. Door haar ontwijkende manoeuvres belandde ze echter op de verkeerde rijbaan, waar ze frontaal op de tegemoetkomen de auto van een 63-jarige Rotterdammer botste. Beide bestuurders zijn per ambulance vervoerd naar het ziekenhuis in Goes. Beiden hebben nek- en rugklachten. De auto's zijn zwaar beschadigd. door Harmen van der Werf KLOETINGE - Helemaal af is het nog niet, het vernieuwde Ho ge Pad bij Kloetinge, maar een mooi begin is alvast gemaakt. Aan de rand van Kloetinge bij het Wesselo-sportpark, tussen het Noordeinde en de Langewei- de, is het eeuwenoude wandel pad méér dan in ere hersteld. Stichting Landschapsbeheer Zeeland heeft verwaarloosde po pulieren gekapt, een afrastering aangebracht en een schelpen paadje aangelegd. Voorzitter J. Hoste van de Vereniging Dorps belangen Kloetinge is tevreden met het resultaat. „Het is keurig geworden. Het pad nodigt uit om te wandelen. Dat is wel an ders geweest." Eén ding moet nog gebeuren, het maaien en schoonmaken van het Hoge Pad achterlangs de tui nen van woningen aan de Lange- weide. Dat een deel van het Ho ge Pad door particuliere tuinen liep, is lang het obstakel ge weest om aan dat stuk iets te doen. Nu het wandelpad in over leg met bewoners wordt verlegd buiten hun tuinen, speelt dat niet meer. Op korte termijn wordt ook het gedeelte van het Hoge Pad achter de Langeweide in orde gebracht. Niet zoals tus sen het Noordeinde en de Lange weide met een schelpenpaadje, maar met een begaanbaar gras pad. Het Hoge Pad loopt van Goes tot Wemeldinge op de plek waar na een overstroming in 1135 een dijk is opgeworpen. foto Willem Mieras (Advertentie) mum M iiiinii iiinu In het verhaal over het bunkermuseum in de PZC van 11 mei staan de openings tijden verkeerd vermeld. Het bunkermu seum in Zoutelande is op zaterdag ge sloten, Op zondag is het museum wel geopend, van 13.00 tot 17.00 uur. (Advertentie) door Harmen van der Werf KATTENDIJKE - Op of aan de Kattendijksedijk tussen Katten- dijke en Wemeldinge hoort geen duikvvinkel thuis, vindt het col lege van B en W van Goes. Een verzoek om zo'n duikshop te mo gen beginnen is afgewezen. S. van der Kaag had het verzoek ingediend bij de gemeente. Hij heeft sinds twee jaar een duik- winkel met vulstation aan de Dorpsstraat in Kattendijke. „Het gaat hier steeds beter. We krijgen meer bekendheid", ver telt Van der Kaag, „maar aan de Kattendijksedijk zouden we ze ker meer klandizie trekken. We wilden er ook kluisjes maken, want er wordt tijdens het dui ken wel eens wat gestolen. En we wilden er een spoelgelegen- heid aanbrengen. Doen we dat op de huidige locatie, dan heeft dat geen zin. Duikers stappen niet in de auto om hun spullen een paar kilometer verderop te spoelen." Het college van B en W heeft de aanvraag afgewezen, omdat een duikshop niet past in het buitengebied en zeker niet dichtbij de Oosterschelde. Wet houder D. van Ewijk onderkent wel dat de duikwinkel in Katten dijke 'heel klein' is. De gemeen te gaat met Van der Kaag pra ten over alternatieven. (Advertentie) Een groots ohtthner en klassieker evenement Okftimeroccasions 7CCI ANHHAI I FN van automobielen, motoren, bromfietsen enz. Feestefke aan- K ft- EV* komst molentocht op zondag vanal 12.00 uur. Kramen voor ver koop. ruil van onderdelen. Accessoires, boeken, miniaturen, geschenken etc. foesaiiffE 71», l(Wera(H2M3,H INF0: 0113-221020 PARKEREN GRATIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29