Bmiwensnaven PZC Beeldvorming boven inhoud Groots anizikaal openhichrspel Een spel oven schone schijn en vleiemj www.pzc.nl re @ctie GRore- op Sun NicoLaaskeuk Vmjdac 24, zazëndag 25 en dondendag 30 juni vmjdag 1 en zazëndag 2 juLi 2005 wonden dokren PZC abonnees kunnen op 24, 25 en 30 juni en 1 en 2 juli van openluciid De Wonderdokter gaan genieten. Normaal betaalt u €15,- p.p. (incl. 1 consume maar tegen inlevering van de PZC abonneebon ontvangt u 2,50 korting persoon op de toegangsprijs van openluchtspel De Wonderdokter Kaarten zijn verkrijgbaar bij de Wonderdokter-balie, Havenpark 7 (ABN AMRO) te Zierikzee, maandag t/m vrijdag van 13:00 tot 17:00 uur. Of tele fonisch te reserveren (13:00 tot 17:00 uur) op 06-22295190 of via www.historischesDelen.nl Ook in Brouwershaven, Dolphins Dive Center, Markt 5,7 dagen per week (09:00 tot 18:00 uur). Gereserveerde kaarten kunnen tot 4 dagen voor de voorstelling opgehaald worden (Havenpark 7) met ingevulde bon. Neem de ingevulde bon mee als u de kaarten afhaalt. Ja, ik wil met 2,50 korting naar De Wonderdokter Naam: Voorletters: Adres: Postcode: Woonplaats: Geboortedatum: Aantal kaarten: Telefoon: E-mail adres: (max. 2 per adres) s POOS CEES MÜHLMAN.Y EN MAR VAN DER VEER Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. PWêGfgtp: Dat de column van Marjan Berk in de zaterdagkrant door velen wordt gelezen en een hoge waar dering geniet, werd deze week weer eens bevestigd. Marjan schreef vorige week over de swing die na de Tweede Wereld oorlog terugkeerde in haar le ven. Terloops citeerde ze een liedje dat in de oorlog de ronde deed en waarvan ze de tekst goed deels kwijt was. „Het ging onge veer van 'op de hoek van de straat staat een farizeeër'... en dan een zin, die ik ben verge ten", schreef ze. Talrijke goede lezers reikten ons de tekst alsnog aan: Op de hoek van de straat staat een NSB'er Het is geen man, 't is geen vrouw, 't is een rasplebejer Met zijn hoed in zijn hand Staat hij daar te venten Hij verkoopt zijn Vaderland voor zes losse centen. Variaties Opmerkelijk was het om te zien hoe mondelinge overlevering al lerlei variaties oplevert. Zo werd van rasplebejer nogal eens farizeeër gemaakt en werd het Vaderland de ene keer voor vijf en de andere voor zes losse cen ten verkwanseld. Ook was er een lezeres die van de NSB'er een orgeldraaier maakte. Het geen nergens op slaat maar wel mooi rijmt op landverraaier. Waarin een beeld wordt geschetst van brouwershaven in de tijd van hoepelrok en pruikentooi. De tijd van reders en regenten, van zakkendragers en haringpakkers. Een tijd van grote rijkdom en diepe armoede. Algemene voorwaarden abonneevoordeel Niet in combinatie met andere aanbiedingen. Geen korting achteraf op reeds betaalde kaarten Alleen bonnen van krantenpapier worden in behandeling genomen. PZC is niet verantwoordelijk en kan met aansprakelijk worden gesteld voor het gebodene en de financiële en administratieve afwikkeling bij de deelnemende organisaties. Wijzigingen in de spelregels, data, aanvangstijden en geldende prijzen zijn te allen tijde voorbehouden Prijzen worden uitgegeven zolang de voorraad strekt. PZC BV gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens Zie het colofon van PZC voor meer informatie het alfabet van Zeeland vrijdag 13 mei 2005 Nederland vergrijst in hoog tempo en Zeeland loopt, landelijk^ zien, op kop met het percentage aow'ers. Probleem dus. De opfo sing zou kunnen zijn dat de aow-uitkering geleidelijk wordt vj laagd. Op de digitale zeepkist van de PZC (www.pzc.nl) werden over de kwestie wat meningen gegeven. Het ging in de afgelopen week verder over het plan van minister Johan Remkes van Bint landse Zaken om voetbalclubs te laten meebetalen aan de extra kosten die gemaakt worden om politie in te zetten bij weds den waar het uit de hand dreigt te lopen. Patrick Haers hield een lang referaat waarin hij lijnen trok naa: economie in de Verenigde Staten en het aldaar heersende, lijk mildere belastingklimaat. Hij betoogde: Misschien dat dai-. om de economie daar ook wat beter floreert. Uiteindelijk ri altijd, dus wat besteed wordt, doet de economie groeien. Tijddai men dat in Europa ook eens beseft. Als er geen geld is, kan men: niet uitgeven." Voor handhaving van de aow is het geld beschik baar, meende Haers: „Daarvoor is door de mensen betaald, in de meeste gevallen dus nu al zo'n 40 jaar. Het is een smoesje dat ma ineens vergrijst. Eén van de dingen die ik ooit in de brugklas hé leerd (1968) was de bevolkingspiramide van Nederland, waariit fenomeen toen al zichtbaar was." „Handen af van waarvoor: betaald, het is eigendom van de verwerver." Een verzuchting van Tony: „Wat is er mooier om, na hard gewei te hebben en Nederland te hebben helpen opbouwen, zittend op bankje aan het water in Zeeland te genieten van alles wat je me, had tijdens je werkend leven." En Mignon: „Er wordt gedaan of de jongeren voor de ouderem ten betalen. Dat is onzin. De ouderen hebben hun leven lang pr. betaald en dus rechten opgebouwd." Voetbal Hassan kon zich wel vinden in de visie van minister Remkes: Jfc politie is er voor het handhaven van de openbare orde in de gets stad. Het kan toch niet zo zijn dat de politie zo veel manuren mte steken in die randdebielen van een supporters. Laat de KNVBc lekker betalen ja. Dan kan dat geld gestoken worden in het bestr den van de echte criminaliteit." Eenzelfde reactie kwam van Peter: „Voetbal is belangrijk, net; vele andere sporten. Het kan niet zo zijn dat één sport alle finan ciële middelen krijgt in de vorm van politietoezicht terwijl ande sporten dit niet nodig hebben. Het is daarom terecht dat ze voon gedeelte van de kosten moeten opdraaien." Mario kwam met een zeer krachtig opstelling: „Van mi] mogena direct mee stoppen. Jaren erger ik mij aan het feit dat ik als voel: hater toch mee moet betalen aan deze volksgekte, te gek voorn» den gewoon. Ze moeten gewoon alle kosten verhalen en nog vet meer: denk eens aan alle spullen, ook van burgers, die door voelt vandalen vernield worden." Bijval was zijn deel. „Weg met voetbal. Afschaffen", reageerde! rus. „Er is veel te veel geld mee gemoeid. Zie de salarissen vanit spelers en de belangen van de clubs/sponsors. Gewoon niet meer: zenden, geen camera's meer aanwezig en de relschoppers blijie weg. Maak de sport weer sport. Niet professioneel maar vooras teurs, die er plezier aan beleven." Citaat Politiek is de kunst van het mogelijke. Otto von Bismarck Zie voorwaarden elders op deze pagina De verrukkelijke muziek, de humoristische teksten, de schitterende uitbundige kostumering, de grootse ensce neringen in een overweldigend decor, tonen u het leven aan de havenkant en in de salons van Brouwershaven. De honderd acteurs, zangers en dansers maken van dit spektakel een nieuw, onvergetelijk evenement. door A.J. Snel De burger die via de landelijke me dia naar de Tweede Kamer kijkt, krijgt een verkeerd beeld. Er vindt een vertekening plaats doordat aan de grote lijnen te weinig en aan incidenten te veel aandacht wordt besteed. Met die ervaring verlaat Jan Geluk (VVD) op 29 juni de Tweede Kamer. De Zeeuwse par lementariër, die dijkgraaf wordt van het waterschap Hollandse Delta, kijkt na bijna zeven jaar terug op veel goeds, maar de contacten met landelijke kran ten, radio en televisie rekent hij niet al le tot zijn zegeningen. „Begrijp me goed, ik ga niet weg als een gefrustreerd mens. Het waren in de Tweede Kamer, met een korte onderbre king in 2002, enerverende jaren met drie verkiezingen, de opkomst van For- tuyn, de val van het eerste kabinet Bal kenende. Geen periode om je te verve len dus. Maar als ik terugkijk naar de manier waarop ik de media te werk heb zien gaan, dan houd ik zeker niet in alle opzichten een positief beeld over. Verre weg de meeste kamerleden doen hun stinkende best. In het belang van het land. Wat de burger daarvan terugziet, dat zijn conflicten en conflictjes, hypes en details van details. Dat heeft te ma ken met een wisselwerking. Je hebt als kamerlid de media nodig om voor het voetlicht te komen. Willen de kiezers zien wat je doet, dan ben je daarop aan gewezen. Het gevolg is dat veel leden van de Kamer zich erg druk maken over de vraag wanneer ze weer eens met hun snufferd in de krant staan. En daarvoor moet je komen met iets wat in het oog springt. Niet met de inspanningen die je iedere dag levert in 's lands belang." Bekendheid Daar komt bij dat je bekendheid alles te maken heeft me de portefeuilles die je behandelt. Wanneer zie je Veerman, de minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit nou? Voor de publici teit moet je de portefeuille Justitie heb ben of Buitenlandse Zaken. Ik heb me beziggehouden met ruimtelijke cfrde- ning, alles wat met water te maken heeft, visserij en biotechnologie. Daar scoor je niet zo makkelijk mee. Los daarvan, ik ben geen populist. Ik heb me altijd op de inhoud gericht. Je hebt werkpaarden en luxe paarden. Die zijn allebei nodig. De luxe paarden in de Ka mer zie je regelmatig in de media en dat In 1764 werd het ingedutte Brouwershaven opgeschrikt door de komst van een man, die een onuitwisbaar stempel zou drukken op de geschiedenis van de smalstad. Een rijk en vroom medisch doctor, Johannes Cato Kamerling. De bevolking raakte snel in de ban van deze innemende, welbespraakte arts, die er ook voor zorgde, dat de handel nieuwe impulsen kreeg. Brouwershaven herleefde. Vrouwen vochten om zijn gunsten. Tot hij de jonge dochter van de schatrijke burgemeester huwde. Na een jaar keerde het tij. Geld verdween. De - meest vrouwelijke - patiënten van de dokter waren ontevreden. Twijfel greep om zich heen..Was dit wel écht een afgestudeerd medicus? En was hij wel echt rijk? En deugdzaam? De Brouwse vroedschap stelde een onderzoek in. Vreemde zaken kwamen aan het licht. Was hij een oplichter? Een meester-vervalser? Een gewetenloze bigamist? Exclusieve aanbiedingen en kortingen voor abonnees van PZC Jan Geluk: „Kleinigheden worden uitvergroot." is noodzakelijk voor je partij. Maar je moet in het parlement ook gewoon je werk doen. Dat doen de meesten en het is hard werken, veel uren maken." Geluk heeft wel een voorbeeld bij de hand om aan te duiden hoe de landelij ke media er naar zijn oordeel de voor keur aan geven aandacht te besteden aan details. Hij deed voor zijn fractie het debat over de Nota Ruimte en ging diep in op de noodzakelijke kustbe- scherming en de kustuitbreiding van Zuid-Holland. De NOS focuste op een futiel verschil van inzicht binnen de Tweede Kamer over de omvang van een bedrijventerrein in de Hoeksche Waard. Geluk: „Je hebt het dan over een kwes tie die voor heel veel mensen en in feite voor heel Nederland van grote beteke nis is en de aandacht gaat naar zo'n on derdeeltje. Niks over veiligheid. En niks over het feit dat het rijk zich terugtrekt als het gaat om de ruimtelijke ordening en dat de burger dus straks bij de pro vincie en de gemeente op de stoep staat als hij over zijn eigen omgeving wil pra ten. Zo krijgt de burger een verkeerd beeld van wat de politiek aan het doen is. Kleinigheden worden uitvergroot en aan belangrijke kwesties wordt voorbij gegaan." Doorbraak Een ander voorbeeld. Toen in augustus 2003 bij Wilnis een dijk doorbrak, werd in de kamer een debat gehouden over droogte. Den Haag Vandaag wilde aan het mogelijke verband tussen de droog te en de doorbraak van die dijk aan dacht besteden. Wijnand Duyvendak, van GroenLinks kreeg een sms-je van de toenmalige verslaggeefster Wouke van Scherrenburg. Jan Geluk: „Ik ben ervan overtuigd dat er een afspraak werd gemaakt in de geest van 'als je dat en dat zegt, kom je in de uitzending' foto Dirk-Jan Gjeltema Dat noem ik nou klef. Ik weet wel dat het verleidelijk is overal meteen iets van te vinden, maar als je niet over eni ge informatie beschikt, ga je je toch niet laten sturen door de televisie waar al is besloten welke kant het met de bericht geving op moet. Het gaat dan echt al leen nog maar over de beeldvorming. Dat is mij een paar stappen te ver." Geluk benadrukt dat hij met media in zijn vakgebieden en in de regio betere ervaringen heeft. „Die geven als regel wel een juiste voorstelling van zaken." Niettemin. „Ik wil niet klagend af scheid nemen, maar het heeft wel zin eens goed na te denken over de manier waarop veelal over het werk in het par lement wordt bericht. Over sommige verstrekkende beslissingen vindt je in de publiciteit niets of nauwelijks iets te rug. Dat mensen onwetend worden gela ten is niet goed voor de democratie. Het is iets om je zorgen over te maken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 20