lifilCll Achtduizend toeristen gestrand COURA Nieuws moet publieke omroep redden PZC Za. 14 mei Open Huizen Route... IÉ Nazomerfestival trekt het land in PZC Auto Banen index 2( 23,5 Zeeuwse veehandelaar vast om hormonenzwendel Vliegverbod OnurAir treft vakantiegangers in Turkije Overname Manchester United wekt woede supporters GRANDO Immigratiegolf Italië 21 Van Geel morrelt aan luchtregels Hof tikt Turkije op de vingers Vlas verdient meer aandacht Ritzege en leiderstrui voor Di Luca (S)JobTrack.nl P2C Justion Adviesgroep SinkeKomejan 50 18° 04 Vrij veel zon Eerst veel zon maar in het pmksterweek- emde ook wolken en een bui. Wel wordt het warmer met 15 tot 18 graden. 247e jaargang no. 111 ijdag 13 mei 2005 s nummer 1,25 -i J Als voorafje onze Het hoofdgerecht Als feestelijke heerlijk gebakken bestaat uit gebakken afsluiting mangoijs J garnalen met tongfilets met een met verse mango en mijl looksausen garnituur van zeefruit slagroom wÊJ, gemengde salade en verse groentes internet: www.pzc.nl yv Sheila van Doorsselaer [ULST - Bij invallen van de Al- jmene Inspectiedienst (AID), jjn twee veehandelaren aange- ouden. Het betreft een Zeeuw eveeboer, vermoedelijk uit Hei- ant, en een Limburger. Zij wor den verdacht van handel in toeihortnonen. Hun bedrijven ijn stilgelegd. Bij huiszoekingen in Nederland, België en Spanje zijn deze week acht personen gearresteerd op verdenking van overtreding van de diergeneesmiddelenwet. De twee verdachten zitten vast en worden vandaag voorgeleid aan de rechter-commissaris. Bij bei de bedrijven mag de komende tijd geen rundvee aan- of afge voerd worden. De AID onder zoekt of de Limburgse en Zeeuwse gevallen verband hou den met elkaar. Hoofdverdachte in de hormonen zwendel is een 59-jarige Belg uit het West-Vlaamse Westroze- beke. Hij zou het verboden groei hormoon dexamethasone heb ben vermengd met uit Spanje geïmporteerd veevoer. Dit zou hij hebben verkocht aan boeren in Nederland en België. Bij de verdachte Zeeuwse en Limburgse veehandelaren is het veevoer bij de invallen aange troffen. Zij zouden hun runde ren met het mengsel hebben vet gemest. Bovendien zouden ze het hebben doorverkocht. Dexa methasone is schadelijk voor mensen en tast mogelijk het im muunsysteem aan. Het vlees van dieren die met het hormoon zijn vetgemest, is bleker en kan niet lang worden bewaard. In België mag het vlees van twee- tot drie duizend runderen niet worden verkocht. De woordvoerster van de AID wil niet zeggen op welke schaal de Zeeuwse veehande laar het vervuilde veevoer heeft gebruikt en verhandeld. mnze redactie binnenland ICHIPHOL - liet vliegver- iod voor de Turkse lucht- aartmaatschappij Onur lir heeft vele duizenden assagiers getroffen. Hun te- ogreis vanuit Turkije is on- eker geworden nu Onur niet meer in Nederland Gisteravond meldde ook touro perator Oad dat voor achthon derd terugkerende en vertrek kende reizigers vervangend ver voer is geregeld na overleg met Martinair en Transavia. Direc teur D. van den Hoogen van D-Reizen verkeerde in de veron derstelling dat er zevenduizend mensen zouden worden opge haald, maar dat aantal is vol gens een woordvoerder van Mar tinair te hoog. KLM kijkt of het nog vliegtuigen kan inzetten. Het vliegverbod voor Onur Air geldt voor een maand. In die tijd moet het bedrijf de interne orga nisatie en het onderhoud van de vliegtuigen verbeteren, eist de Inspectie Verkeer en Waterstaat (IVW). Ook in Duitsland is Onur Air voorlopig niet meer welkom. Onur Air had van de IVW al een laatste waarschuwing gekregen na een aantal incidenten. De druppel die de emmer deed over lopen, was een incident twee da gen geleden in Antalya, waar een Airbus van Onur Air een probleem had met het straalom- keersysteem, dat kan worden ge bruikt om extra te remmen. Onur Air is het oneens met het vliegverbod en beraadt zich op te nemen stappen. ANP zitten achtduizend reizigers Turkije die de komende da rn met de vervoerder terug arhuis zouden vliegen. Boven- üi zouden er de komende da- en vanuit Nederland veel men en met Onur Air naar Turkije itrekken. De Nederlandse uroperators worden nu gecon- ronteerd met een gigantische Op korte termijn moeten ij vervangend vervoer vinden. )e Turkije-specialist Corendon [is er in geslaagd 2500 klanten ver te boeken. Voor een paar inderd passagiers zoekt de tou- iperator onderdak. Corendon -acht vandaag iedereen te ibben geholpen. Het gaat om ruim 1950 terugkerende en 610 'ertrekkende passagiers. (Advertentie) De nieuwe manier van koken ïmdelijk. koken op gas met het gemak van een glaskeramische olaat circa 80% van onze huishoudens ooktmen met voorkeur op gas. teen de grote tegenvaller na het :ken met open vlam is het reinigen in de branders, pandragers en ingschalen. Gas onder GLAS flkplaten zijn eenvoudig te reini- ;enen is tussen de 60 en 80% voor- Ajerdan alle andere alternatieven ei een glaskeramische plaat. - aarbij is dit ook nog eens een eubewuste keuze. I irando Keukens Middelburg geeft üerdag 14 mei van 11.00 uur tot J 7 00 uur een kookdemonstratie met 1 'He nieuwe manier van koken. I Hm ook kijken en proeven. MANCHESTER - Waar de supporters van Manchester United al jaren bang voor waren, gebeurde gisteren alsnog. De Amerikaanse miljardair Malcolm Glazer nam een meerderheidsbelang van zeven tig procent in de Engelse voetbalclub en kondigde aan ook de overige aandelen te willen kopen. In totaal heeft hij er 1,2 miljard euro voor over. Fans van Man chester United demonstreerden direct voor het stadion. Glazer heeft volgens de supporters geen verstand van voetbal; vo rig jaar wist hij bij een bezoek geen enke le naam van een voetballer van United te noemen. Daarnaast zou hij United alleen als handelswaar zien. De fans hebben aangekondigd tot het uiterste te gaan in hun verzet. foto lan Hodgson/RTR pagina 17 United-fans furieus -e Pinksterdag geopend van 12.00 - I '?00 uur. Keukens^ I Buitenruststraat 20, Middelburg I Telefoon 0118-643558 door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Publieke omroe pen moeten zich voortaan bezig houden met nieuws, opinie en achtergrondinformatie. Dat moeten zij betalen uit de helft van hun huidige budget. De andere helft moeten ze inleve ren. Eén publiek net moet een jeugd- kanaal worden met vooral nieuws voor jongeren. Met deze maatregelen kan de pu blieke omroep weer meer kij kers trekken, denkt staatssecre- DDDELBURG - Het Nazomer Clival Zeeland trekt dit jaar Jd land in. Dankzij een royale jnanciële bijdrage van het I ns Bernhard Cultuurfonds 1 de theatervoorstelling Tas- niet alleen in Middelburg worden opgevoerd, maar ook op "neplaatsen buiten Zeeland. kVoorstelling gaat zondag 7 ugustus in première bij kasteel ®«wijk en gaat daarna naar ®no, Muiden en tenslotte naar hiaeiburg. Daar is de voorstel- n8van 1 tot en met 10 septem- te zien. Dat de première bui- 31 °e Provincie is en Zeeland 35 als laatste aan de beurt is, festivaldirecteur Ruud ?n Meijel geen bezwaar. ,,Als Middelburg waren begon- le®> dan zou de reeks doorlopen 01 ln oktober. Het is ook goed II heel veel te spelen Boven in zijn de omgevingen van de i ,te, telkens verschillend." festival krijgt met ingang van dit jaar rijkssubsidie en wil die erkenning omzetten in lande lijke bekendheid. „De beste pro motie is te laten zien waar we goed in zijn en dat is theater ma ken op locatie", zegt Van Meijel. Het Prins Bernhard Cultuur fonds wilde ter gelegenheid van zijn 65-jarig bestaan extra geld beschikbaar stellen aan een 'bij zonder project' Het gaat om 400.000 euro, een fors bedrag ge zien de begroting van het festi val van ruim een miljoen euro. Het fonds heeft het Zeeuwse fes tival gekozen onder meer omdat Tasso wordt opgevoerd in tui nen en parken bij kastelen. Tas so is gebaseerd op de klassieker Torquato Tasso van Goethe. Dramaturg Alex Mallems, artis tiek leider van het festival, maakt een vertaling en een toe gankelijke bewerking voor uit voering in de open lucht. De re gisseur wordt Albert Lubbers, verantwoordelijk voor meerdere succesvolle producties op het festival, zoals Philoktetes. In to taal zijn er 23 voorstellingen. LAMPEDUSA - Het Italiaan se eiland Lampedusa, ten zui den van Sicilië, is de afgelo pen twee dagen overspoeld met illegale immigranten. Er meldden zich ruim zeshonderd mensen voor de kust, allen in boten die door mensensmok kelaars werden ingezet vanaf de Noord-Afrikaans kust. Vol gens de autoriteiten was de grote stroom illegalen te wij ten aan goed weer op de Mid dellandse Zee, waardoor hon derden de oversteek wagen. De opvangplaatsen op het ei land zitten stampvol. De illega len hopen via Italiaans grond gebied de EU binnen te ko men. foto Tony Gentile/RTR taris Van der Laan (Cultuur). Haar mediaplan dat gisteren uit lekte, is een voorlopige uitwer king van het akkoord over het omroepbestel dat de drie rege ringspartijen in het paasweek einde overeenkwamen. Volgens deze partijen is het uitzenden van puur amusement, zoals quiz zen, geen taak voor de publieke omroep. Het mediaplan zou in 2008 moeten ingaan. De publie ke omroepen (zoals Tros, Vara, VPRO) raken veel kijkers kwijt aan de commerciële zoals RTL en Yorin. Veranderlijk Een woordvoerder van Publieke Omroep wil nog niet in houdelijk reageren op de voorne mens: „Niets is zo veranderlijk als het gaat om standpunten over de publieke omroep." Eind deze maand zal het kabinet be sluiten wat het precies wil doen met de omroepen, is de verwach ting. Volgens D66-Kamerlid Bakker, mediaspecialist en partijgenoot van de staatssecretaris, is de NOS de eerst aangewezene als het gaat om de nieuwsvoorzie ning. „Opinie en debat komen van de andere publieke omroe pen", aldus Bakker. Als omroe pen daarnaast kunstprogram ma's of educatieve programma's willen uitzenden, kunnen ze dat. Dan moeten ze wel concur reren met onafhankelijke der den. Beide kunnen met hun idee ën aankloppen bij de raad van het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. 75 jaar Bovag Staatssecretaris Van Geel van Milieu wil de regels voor vervuilde lucht opnieuw versoepelen. Een van de gevol gen daarvan is dat sommige vervuilde locaties nog sterker verontreinigd kunnen raken. Een eerdere poging van de bewindsman strandde. Het proces tegen de Koerdische leider Öcalan in 1999 in Turkije is oneerlijk verlopen. Dat heeft het Europees Hof voor de Rechten van de Mens bepaald. Turkije komt nu onder morele druk te staan om de voor malige PKK-leider opnieuw te berechten. De vlasteelt is de afgelopen jaren een ondergeschoven kindje geweest en verdient meer belangstelling. Dat was gisteren de boodschap tijdens het vlascongres in Temeuzen waar ook een show van lin- mode te 13 nen zien was. Plaatselijk favoriet Danilo di Luca heeft gisteren in l'Aquila zijn tweede dagze ge in de Ronde van Italië behaald. De Italiaan vero verde daarmee tevens de leiderstrui, die hij overnam van zijn landge noot Paolo Bet- "T tini. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17, 18 en 19; Redactie en Reac tie: 20; Auto: 21 en 23. (Advertentie) Morgen in uw dagblad. Het meest complete overzicht van banen in uw regio. (Advertentie) bestuur van de Publieke Om roep clie hiervoor budget heeft. Die raad bepaalt wie geld krijgt en dus extra programma's kan maken. Dat hoeft niet per se een be staande omroep te zijn; ook een productiemaatschappij of een stichting met donateurs mag zich bij de Publieke Omroep melden. Dat betekent geen Greenpeace-televisie of ANWB-kunstprogramma. Die hebben wel donateurs, maar zij hebben niet als doel het bijdra gen aan de publieke televisie. Dat laatste is een vereiste vol gens Van der Laan. GPD (Advertentie) VACATURES Bent u de accountmanager die zoekt? Kijk morgen in de Zonder afspraak te bezichtigen! Vestigingen in S3 Bergen op Zoom, Goes, Middelburg Vlissingen, Zierikzee wwwsinke.nl WONINGMAKELAARDIJ B E D R1J FSO N RO E R E N DGO E D TAXATIES HYPOTHEKEN Advertentie naam voorlettas telefoon e-mail tphsflbanfaetatingnummer O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad C_) Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19.951 pet kwartaal met automatische incasso f€ 58.00) O pet jaar met automatische incasso 227.50) Kijk op trnwpie. nl/abcnneren. bel graus 0S00 - 0231231 of stuur deze bon naar PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713. 4460 WB Goes suzmss'issssso het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1