Bijna alles is voor Di Luca PZC Rijkaard treedt in voetsporen Michels, Cruijff en Van Gaal Eerste winst voor Jaspers en De Bruijn United-fans furieus na overname club 17 Aanvaller Eltink pakt prijsje mee ïstvan Bakx scoort in test wedstrijd bij Sparta Gemeente praat met Duet iroup en Karei Aalbers Dominicus derde aanwinst Hoek Dinamo koopt weer in Portugal Seizoen afgelopen voor Lodewijks Scheidsrechter Vink uitgeleend Sponsor schaatsploeg Orie haakt af Hoogste diploma Pauw vrijdag 13 mei 2005 HnnrAd Pertijs L'AQUILA - Alles was gisteren voor Danilo. De ritzege, de roze leiderstrui en de paarse punten- trui. Met een machtige 'Cau- berg-spurt' stootte Danilo Di Luca de Toscaan Paolo Bettini van diens roze wolk en vervol gens mocht hij zich in l'Aquila door zijn 'eigen' uitzinnige Abruzzen drie keer laten toejui chen. De man van de streek moest echter één prijs, nog wel die van Abruzzo zelf, aan een an der laten. Aan Theo Eltink, een neo- prof uit het Oost-Brabant se Westelbeers, die de hele dag de aanval had gereden. Een jcheiden applaus, een kunst- zerkje en een cheque van 5000 [euro was wat de Rabobank-ren- 'ner overhield aan de rit van gis teren. Het was niks vergeleken met wat Di Luca in l'Aquila ten deel viel: de eeuwige roem. De roze trui dragen staat voor een jltaliaan gelijk aan het winnen van een ldassieker. Di Luca, de man die dit voor- jaar al de Amstel Gold Race en de Waalse Pijl heeft gewonnen, het klaar in zijn eigen [streek. ,De liefde voor de sport is me bijgebracht door mijn opa. Daarna heeft mijn oudste broer Aldo me daadwerkelijk op de fiets geholpen", zei de man die is geboren in een klein dorpje bij Pescara. Wraakzuchtig De bergachtige etappe door Abruzzo was op zijn lijf ge schreven. maar Paolo Bettini, de verongelijkte verliezer van eergisteren, dreigde zijn plan nen te doorkruisen. Even ge- ;durfd als riskant sprong hij [wraakzuchtig mee in een ont snapping van enkele 'kleinere' renners, onder wie de Rabo- bank-jongens Eltink en Suther land. De groep veroverde zeven minuten voorsprong. „Bettini had er zijn slag mee kunnen slaan, maar ik bleef altijd rus tig en vol vertrouwen", zei Di Luca na afloop. Met dank aan zijn ijzersterke Liquigas-formatie werden de laatste restanten van de kop groep (toen al zonder Bettini) vijf kilometer voor de streep op geraapt. In de sprint bergop, maakte hij zijn faam helemaal waar. Net als op de Cauberg en op de Muur van Hoei spurtte hij naai de zege. „Ik draag deze zege op aan al mijn supporters. Hier in Abruzzo hoorde ik overal mijn naam noemen." Klassiekers Diezelfde tifosi zouden nu ook graag zien dat de charisma tische Di Luca meteen ook de hele ronde gaat winnen. „Dat zal niet gebeuren", vertel de hij. „Ik heb mijn seizoen afgestemd op de klassiekers en de eerste week van de Giro. Als je in beide super wilt zijn, kun je ook niet nog eens goed zijn op het einde van de ronde. Voorlopig concentreer ik me op zaterdag. Dan ligt er weer een kans", zei de man, die eerder deze week een lastige rit won in Giffone Valle Piana. Paolo Bettini, die gistermorgen bij de start het incident met Cooke uitpraatte met diens ploeg, zal er zaterdag ook weer zijn. Gisteren ging hij strijdend ten onder. Datzelfde kon ook ge zegd worden van Theo"Eltink. Hij stapte afgelopen winter over van de opleidingsploeg van Rabobank. Samen met Tho mas Dekker, Sutherland en Vastaranta. Opvallend genoeg vonden twee andere jongens, Giling en De Kort, onderdak bij twee andere grote ploegen. Eltink: „Dan wil je toch graag laten zien dat ook jij niet voor niets prof bent geworden." De Giro is daarvoor een ideaal podium. Hij sprong al vrij vroeg in de koers mee met een ontspanning. „Maar ik had niet gedacht, dat het hier op uit zou draaien." Bizarre film Aan de finish draaide hij zijn film van de dag terug. Een bi zarre film. „Want wat heb ik af gezien." Alles verliep normaal tot Bettini zich bij de kopgroep aansloot. „We pakten wel zeven minuten met hem, maar je weet ook dat ze hem nooit laten gaan. Daarnaast was de onderlinge samenwerking op slag weg. Je voelt je een vogeltje voor de kat. Maar wat moet je. Je bent in een situatie terechtgekomen, waar je niet meer uitkunt! Aan de ene kant is het prachtig. Want je wil je laten zien. maar er is ook een risico. Ik wil namelijk op de eerste plaats Milaan halen en hoe herstel ik de komende dagen van zo'n rit?" Alles uit de kast Toch schrok hij er in de finale niet voor terug om samen met Parra op twintig kilometer van de meet nog een' keer alles uit dekast te halen. „Ik dacht: als we er dan toch aangaan, dan maar sterven in schoonheid." De trein van Di Luca denderde inderdaad vlak voor l'Aquila over hem heen. Omdat hij onderweg door Abruzzo ongemerkt de meeste punten had vergaard bij tien tussensprints, hield Eltink toch nog wat over aan zijn ontsnap ping. GPD In een lange sliert zijn de renners op weg naar de finish van de vijfde etappe in de Ronde van Italië. foto Stefano Rellandini/RTR loor Peter de Brie IPHINHO - Zowel Dick Jas- icrs als Jean-Paul de Bruijn ;ft gisteren een fortuinlijke J 7 start gekend in het casino van iet Portugese Espinho, waar het ffi driebanden wordt gespeeld. jtiden wonnen comfortabel fin openingspartij. pers, als vierde geplaatst, jinde organisator/speler Jorge lipio in de eerste set geen en- pl punt. 15-0. De Willebrordse .'reldkampioen haalde de twee- fe set met 15-5 naar zich toe voor een 2-0-zege in zijn eerste groepswedstrijd. Tegen de Griek Kostas Papakonstantinou en zeker tegen de Egyptenaar Ihab el Messerv mag Jaspers meer tegenstand verwachten. Europees kampioen bandstoten Jean Paul de Bruijn kende iets meer moeite met een andere Por tugese thuisspeler, Santos Oli- veira. De Hulstenaar won met 2-0, met 15-5 en 15-9 als setstanden. Hij moet vandaag opboksen te gen de gevaarlijke Grieken Ni kos Polychronopoulos en Fili- pos Kasidokostas. por Barry van der Hooft EERJANSDAM - ïstvan |U». Jihad Azzagari en Ra.v- Jond Wolff hebben gisteravond fli test wedstrijd bij Sparta ge- *dd. Met het team van Jong parta. dat was aangevuld met a flink aantal testspelers, «d hoofdklasser Heerjansdam net 4-0 verslagen. 'van Bakx nam de vierde en atste treffer voor zijn reke- Tng en was bij één doelpunt de ©gever. De linksbuiten van Boetinge speelde het hele duel p zijn favoriete positie. „Het was moeilijk, omdat er veel test spelers waren", zei Bakx na af loop. „Je kent die jongens niet en zij kennen jou ook niet. Dan is het lastig voetballen. Jihad Azzagari, linksback van Kloetinge 2, speelde ruim een uur. Hij was eerder al op proef bij RBC, Excelsior en het Bel gische Cercle Brugge. RCS-mid- denvelder Raymond Wolff, die ook in de belangstelling staat van hoofdklasser Hoek, speelde 45 minuten. Vandaag hoort het drietal of ze nog een keer terug mogen ko men bij de Rotterdamse eer- ste-divisionist. pjonze sportredactie gNHEM - De gemeente Arn- n S^at praten met de Duet fwp én Karei Aalbers, over de Mmg op het stadion Gelre- ime en de club Vitesse. Dit r Aalbers' woordvoerder gis- rn bevestigd. In totaal zijn rr Partijen door de gemeente ^'genodigd. |d de Duet Group bood Aal- P vorige week 24 miljoen eu- op het stadion. Voorwaarde dat daarbij ook Vitesse ï01 *6 miljoen kan worden pgenomen. De investerings- Ia schappij wil bovendien dat P-voorzitter Aalbers weer de verantwoordelijkheid krijgt over stadion en club. Volgens in gewijden is de bieding van de Duet Group het hoogst. Er zou een verschil van negen miljoen (24 tegen 15) tussen de bieding van de andere drie partijen en die van de Duet Group zitten. Bovenal echter is het uitgangs punt anders. De Duet Group neemt de hele club over, de ande re biedingen zijn 'klassiek' en gaan alleen over het stadion. Door de dubbele bieding zijn er volgens het kamp Aalbers Voor de gemeente veel voordelen. Zo wil men Vitesse direct uit de nood helpen. Bovendien krijgt de gemeente het geleende geld van 6 miljoen terug. De eerste reacties van gemeente en club waren positief. ANP door Peter van Duyl DEN HAAG - Toen de spelers van Barcelo na maandagmorgen - een dag na de zege bij Valencia - op het lokale vliegveld 'El Prat' landden, werden ze verwelkomd en toege juicht door drieduizend fans. Die ontvangst was slechts een voorproefje van de taferelen die zullen ontstaan als Barga dit weekeinde de landstitel in de wacht sleept. Winst bij Levante is voldoende voor het zeventiende kampioenschap uit de historie. In Barcelona durven ze eindelijk hardop uit te spreken dat de titel de plaatselijke trots niet meer kan ontgaan. Toen de immense voorsprong op aartsrivaal Real Madrid na de winterstop wat slonk én Barga begin april in Madrid met 4-2 verloor, kwam een typisch Catalaanse eigenschap weer duimen- dik bovendrijven. Opeens was er weer die twijfel, sterker nog: alle fans waren ervan overtuigd dat het in de laatste weken van de competitie toch nog mis zou gaan. De zege bij Valencia van afgelopen zondag (0-2) heeft echter een granieten fundament onder het vertrouwen van de Catalanen ge legd. Na de soepele zege in de traditioneel lastige uitwedstrijd, zo beseft zelfs de groot ste pessimist, kan het niet meer fout. Drie punten uit de resterende drie duels zijn af doende voor de titel. Het is de eerste serieu ze prijs sinds 1999, naar de maatstaven van een club als Barcelona duurt de 'droge' pe riode al een eeuwigheid. Frank Rijkaard is na Rinus Michels (lx), Jo- han Cruijff (4x) en Louis van Gaal (2x) de vierde Nederlander die Barga naar de eerste plek in de Primera Division gaat leiden. Bar celona wordt dit seizoen voor de negende keer sinds 1960 kampioen, achtmaal was dat met een landgenoot aan het roer. De En gelsman Terry Venables (1985) is de enige niet-Nederlandse oefenmeester die in de af gelopen 45 jaar met Barcelona kampioen van Spanje werd. Clubrecord In samenwerking met zijn voorname assistent Henk ten Cate is Rijkaard overi gens op weg al zijn illustere voorgangers te overtreffen. Barcelona boekte in Valencia zijn 25e overwinning van het seizoen. Nog één winstpartij en het breekt zijn eigen club record. Barga is bovendien op weg naar een recordaantal punten. Momenteel staat het op 81, nooit kwam het boven een eindtotaal van 83 uit. Niet voor niets wordt in Nou Camp al het hele seizoen de vergelijking ge trokken met het Dream Team van Johan Cruijff. De landstitel is de bekroning van de fluwe- GOES - Niels Dominicus is de derde aanwinst voor hoofd klasser Hoek. De 21-jarige spits uit Westkapelle speelt momenteel in het belofteteam van RBC Roosendaal en maakte onlangs in het uitduel met FC Groningen zijn de buut in het betaald voetbal. Dominicus, die in het verle den ook één seizoen bij de jeugd van Feyenoord speelde, werd tijdens een wedstrijd bekeken door Hoek-trainer Eric Tetaert en scout Gerrit Emans. Het duo was onder de indruk van de aanvaller, die ook als aanvallende midden-, velder uit de voeten kan. Eerder legde Hoek al Roy Hen- driksen (Helmond Sport) en Wilco de Valk (Kloetinge) vast. LISSABON - Dinamo Moskou heeft zich opnieuw ver sterkt met twee voetballers uit de Portugese competitie. De Russische club kocht gisteren Maniche en Costinha van FC Porto. Voor Maniche betaalde de club 16 miljoen euro, voor Costinha 4 miljoen. Eerder versterkte de ploeg zich al met Derlei en Da Silva (Porto), Ribeiro (Gil Vicen te), Ciser (Braga), 'Danny' Gomes (Sporting Lissabon) en Frechaut (Boavista). ANP ROTTERDAM - Voor Patrick Lodewijks is het seizoen bij Feyenoord voorbij. De 38-jarige doelman moet door een hardnekkige spierblessure in het bovenbeen ook cle laat ste twee competitiewedstrijden tegen PSV en ADO Den Haag aan zich voorbij laten gaan. Lodewijks raakte in maart geblesseerd. Hij keerde vorige maand in de uitwed strijd tegen FC Groningen (0-2) nog wel even terug in het Rotterdamse doel. Na afloop klaagde de routinier echter opnieuw over pijn in zijn dijbeen. ANP DEN HAAG - De Nederlandse scheidsrechter Pieter Vink wordt uitgeleend aan Roemenië. Daar fluit hij dit week einde de derby tussen Dinamo en Rapid uit Boekarest. Vink is gevraagd door de Europese voetbalbond Uefa. Vo rige week was hij ook al actief in het buitenland. Hij leid de toen de topper in Tunesië tussen Club Africain en Etoi- le Sportive du Sahel. Volgend weekeinde krijgt de KNVB op zijn beurt Roemeens bezoek. In het kader van het uit wisselingsprogramma van de Uefa wordt de eredivisie wedstrijd tussen AZ en RBC geleid door een scheidsrech ter uit Roemenië. GPD RIJSWIJK - De schaatsploeg van coach Jac Orie moet na de Olympische Spelen van Turijn 2006 op zoek naar een nieuwe sponsor. De Nationale Postcode Loterij, die vorig jaar de Sponsor Loterij opvolgde als geldschieter, heeft gisteren laten weten het contract, dat loopt tot 31 mei 2006, niet te verlengen. Orie heeft goede hoop dat zich eind dit jaar al geldschieters melden om de ploeg over te nemen. „We hebben altijd garant gestaan voor goede pu bliciteit, dus ik verwacht niet dat potentiële sponsors tot de volgende zomer zullen wachten. Maar ja, je weet nooit hoe die geldschieters daarover denken. In elk geval zitten we nog een jaar op rozen." ANP len revolutie, die twee jaar geleden bij Bar celona plaatshad. De oude machthebbers, verpersoonlijkt in voorzitter Gaspart, wer den verdreven. Aan de hand van Joan Lapor- ta werd de sportieve én financiële chaos stap voor stap opgeruimd. Bij Barcelona worden sleutelposities tegenwoordig be kleed door oud-spelers. Afgelopen zomer vertrokken vijftien voetballers, onder wie Patrick Kluivert, Phillip Cocu, Mare Over- mars, Michael Reiziger en huurling Edgar Davids. Daarmee werd plaats gemaakt voor nieuwe sterren. Voor verdediger Beletti, voor de geweldige middenvelder Deco, voor de Zweed Larsson en de Fransman Giuly. De aankoop met het meeste rendement is echter Samuel Eto'o. Naast Ronaldinho ver beeldt de Kameroenese spits (23 goals) als geen ander het succes van het nieuwe Barce lona. De titel moet het startpunt zijn van een nieuwe succesperiode in Nou Camp. Technisch-directeur Taxi Begiristain heeft al aangekondigd dat er hooguit één grote aankoop nodig zal zijn. Of hij daarmee de komst van Mark van Bommel bedoelt, is niet duidelijk. Overigens is het ook nog al tijd niet zeker of Frank Rijkaard volgend jaar weer bij Barcelona op de bank zit. De oefenmeester moet de optie in zijn contract voor de komende twee jaar nog altijd beves tigen. GPD van onze sportredactie MANCHESTER - Manchester United-supporters hebben woedend gereageerd op de overname van hun club door de Amerikaanse zakenman Malcom Glazer (76). Op de stoep van stadion Old Traf- ford hieven gisteren enkele honderden aanhangers spreekkoren aan ('We zijn niet te koop') en verbrandden beeltenissen van Glazer. De woordvoerder van de onaf hankelijke supportersvereni ging heeft de leden opgeroe pen het aanvraagformulier voor de seizoenskaarten van 2005-2006 te verbranden. Een boycot van wedstrijden wordt overwogen, om duide lijk te maken dat zonder sup porters geen winst gemaakt kan worden. Glazer bezat al 28.1 procent van de aandelen van Manches ter United. Hij verwierf giste ren een meerderheidsbelang (56,8 procent) door overeen stemming te bereiken met het Ierse duo JP McManus en Jo hn Magnier over de aankoop van hun belang van 28,7 pro cent. Op cle resterende aande len deed Glazer een bod van 1,15 miljard euro. Hij bereik te in elk geval overeenstem ming met de Schotse onderne mer Harry Dobson, waardoor het belang is opgelopen tot ze ventig procent. Glazer heeft een belang van 75 procent no dig om bij Manchester United volledige zeggenschap te ver krijgen. De supporters vrezen dat Gla zer de toegangsprijzen en de omzet van de merchandising (onder andere supportersarti kelen) moet verhogen om de overname van de club te fi nancieren. Bovendien ver wacht men dat er weinig geld overblijft om het elftal, dat dit seizoen teleurstellend als derde is geëindigd, te verster ken. De verwachting is dat Glazer vandaag een verkla ring aflegt. Glazer staat te boek als een zakenman zonder voetbal- hart. Bij zijn introductie vo rig jaar wist hij geen enkele naam van een voetballer van Manchester United te noe men. In dat opzicht is hij de tegenpool van Roman Abra- movitsj, die niet alleen miljar dair is maar ook voetballief hebber. De Rus kocht zich in 2003 in bij Chelsea dat on langs voor het eerst in vijftig jaar de Engelse landstitel ver overde. Gekscherend is in het afgelopen jaar de mogelijk heid beschreven dat Glazer, de selfmade-man uit Florida, Manchester United naar Lon den zal verplaatsen als dat meer geld opbrengt. Glazer is sinds 1995 eigenaar van de American footballclub Tam pa Bay Buccaneers. Overi gens niet zonder succes, want de ploeg (of franchise) won in 2003 de Super Bowl. De supporters hebben zich in 1999 met hand en tand verzet tegen een overnamebod van de mediatycoon Rupert Mud- och. Zij kregen toen de steun van de Britse mededingings autoriteit omdat de overname van United door Murdoch, ei genaar van de tv-zender BS- kyB, de veiling van de voet balrechten zou ondermijnen. GPD ZEIST - Vera Pauw, de bonds coach van de vrouwen, neemt in september als eerste vrouw het diploma Cursus Coach Betaald Voetbal in ontvangst. De KNVB heeft dit gisteren bekendge maakt. Ook Gert Aandewiel, Luc Nij- holt en Joop Gall slaagden voor hun examen en kunnen volgend seizoen zonder bezwaar aan de slag bij de eerstedivisieclubs Haarlem, Telstar en Veendam. Stanley Menzo, assistent-bonds- coach en hoofdcoach bij AFC, heeft de cursus ook met succes afgelegd. Aron Winter moet het praktijkgedeelte nog doen. De overige geslaagden zijn: Ray mond Atteveld, Wil Boessen^ Theo Bos, Jerry Cooke, Jelle Goes, Hans de Jong, Bart Log- chies, Harry Sinkgraven, Ge rald Vanenburg en Roland Vroo- mans. GPD Frank Rijkaard (rechts) geeft tijdens de training een aanwijzing aan zijn Braziliaanse sterspeler Ronaldinho. foto Albert Gea/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17