Imagoprobleem basisschool PZC Pillars heeft eigen geluid gevonden Film slavenlegendes en concert sluiten vrijheidsmaand af aRijbewijs kwijt kunst Randstad-effecten Afscheid gedeputeerde De Kok Recordschip MSC naar Antwerpen Brons bij wiskundewedstrijd Werknemer breekt hand op schip enakterfestival n Wissenkerke Laatste ronde van actie Een Ton voor Water li, QOES - In het kader van de ac tie Een Ton voor Water zijn I door de Zeeuwse bevolking tot „u toe 4000 regentonnen aange- lu' schaft. Er ging hierdoor onge- veer 20.000 euro naar projecten (er verbetering van de watersi- tuatie in Bagladesh. oóii Het centrum voor internationa ls je samenwerking COS Zeeland meldt dat er mede dankzij de bij- e,drage van de Zeeuwen in Bang ladesh 800.000 latrines en 6500 drinkwater-pompen zijn geïnstal- i-, leerd. Ook is voorlichting gege- ren over milieu, gezondheid en cc sanitaire situatie. De actie Een Ton voor Water be gon in 2001 en wordt dit jaar voor het laatst gehouden. Er is Vi eer. tweeledig doel mee ge moeid: inwoners van Zeeland wijzen op de noodzaak om ver- standig om te gaan met het lei- igwater (wees wijs met water, Dg, verspil het niet) en geld inzame- nsti en voor verbetering van de wa- tersituatie in ontwikkelingsland langladesh. w Opbrengst ld L de vijfde en laatste campag- to< ne nemen zes Zeeuwse gemeen- ten deel: Middelburg, Vlissin- T jen. Borsele, Temeuzen, Noord- Beveland en Schouwen-Duive- land Mensen kunnen bij de ge- K.- meente een regenton bestellen. De prijs ligt tussen 26,50 en 68 euro, Een deel van de opbrengst gaat naar Bangladesh. Tijdens vatertonnendag op 11 juni wor- den de tonnen uitgereikt. Naast de regentonnenactie is 1 voor de basisscholen het project haal Bangladesh de klas in' ont- vikkeld, Dat gaat in op de rol [van water in zowel Zeeland als le Derde Wereld. Ra- 'pj'lMIDDELBURG - Een 41-jarige man uit Middelburg is gister enavond om 23.30 uur betrapt op 1c jhet rijden onder invloed. De au .JTurfkc .ionden automobilist reed over de ;aai en moest een blaastest Hij bleek drie keer zoveel te heb- ben gedronken als toegestaan. I Zijn rijbewijs is ingenomen en hij kreeg een dagvaarding mee. '9? Allerlei (kleine) dingen zoals de schoolomgeving kunnen er toe bijdragen dat het imago van een school beïnvloed wordt. foto Willem Mieras door René Schrier Het openbaar onderwijs trekt aan de bel. Het leerlingtal loopt terug ten gunste van het bijzonder onderwijs. In maart publiceerde het ministerie van OC en W daar cijfers over, waaruit bleek dat het openbaar basisonderwijs in Zeeland met 3 procent is gekrompen. Het katholiek basisonderwijs groeide met 3 procent in leerlingen en het pro testants basisonderwijs met 2 procent. Landelijk was er een daling van 2 pro cent voor het openbaar onderwijs en groeiden het katholiek en protestants basisonderwijs elk met 1 procent. In geen enkele provincie steeg het aantal leerlingen bij het openbaar onderwijs. Uit de cijfers bleek verder dat vooral de witte katholieke scholen goed scoren. Openbare scholen met veel allochtone kinderen doen het het slechtst. Het is nog niet zo dat de paniek bij het openbaar onderwijs heeft toegeslagen naar aanleiding van deze cijfers, maar het is voor (openbare) schoolbesturen wel aanleiding om zich eens op het hoofd te krabben. Het openbaar basis onderwijs op Noord-Beveland en in Goes (Nobego) heeft de handschoen in ieder geval al opgepakt. De 12 scholen die bij Nobego zijn aangesloten houden op 23 en 26 mei open dagen. De open da gen vallen samen met de actieweek van de Vereniging voor Openbaar Onder wijs. Die week is opgezet om het open-, baar onderwijs op een positieve maTuer voor het voetlicht te krijgen. Bovenschools directeur J. Koene van het openbaar basisonderwijs Nobego vertelt dat er nog geen man overboord is. Het aantal leerlingen op de 12 scho len is 1,8 procent gedaald. Dat is niet dramatisch, maar het moet niet ieder jaar gebeuren. Daarom is actie gebo den, geeft hij aan. De oorzaak van de daling is moeilijk te achterhalen volgens Koene. „Maar we willen het wel weten. Vandaar dat we samen met het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland een onderzoek uit gaan voeren naar de sterke en zwakke punten." Hij sluit niet uit dat het beeld dat in de media over het openbaar onderwijs wordt gevormd mede bepalend is voor de keus van ouders voor een bepaalde school. Maar vaak worden die media- beelden veroorzaakt door situaties in de Randstad die niet vergelijkbaar zijn met de Zeeuwse situatie. Koene: „Als we naar Goes kijken dat zie je alleen in de Goese Polder een sub stantieel percentage allochtone kinde ren op de scholen. In Goes-oost en Goes-zuid is dat amper het geval." Nobego kan een vergelijking maken tus sen de plattelandsituatie op Noord-Be veland. met één school per dorp en de si tuatie in Goes waar meerdere scholen in één wijk staan. Dan is te zien dat de scholen (ook de bijzondere in Kamper land) in de dorpen niet of nauwelijks met een achteruitgang in het leerlingtal te maken hebben. Alleen waar ouders de keus hebben uit meerdere scholen daalt het aantal leerlingen in het open baar basisonderwijs wel. „Misschien dat de school wat meer bij evenementen en activiteiten in de wijk aanwezig moet zijn. In de dorpen zie je dat nog wel, maar in Goes is dat min der," suggereert Koene. Wat de oorzaak van de daling van het aantal leerlingen ook mag zijn, Nobego wil het er niet bij laten zitten. Inmiddels is een PR en Ima go werkgroep samengesteld die zich over het probleem buigt. Koene: „Het kan soms in hele kleine dingen zitten. De manier waarop je met de ouders om gaat, of je alert bent op je schoolomge ving." Dat is precies waar het personeel van de Bisschop Emstschool in Goes-oost op probeert te letten, maakt een van de .twee directeuren - J. Smolders - duide lijk. De Bisschop Ernstschool is zo'n witte katholieke school die het volgens de cijfers van OC en W goed doet. En dat klopt. De school is flink aan het groeien. Smolders kan daar ook geen exacte oorzaak voor aanwijzen. „Wij proberen ouders een vertrouwd ge voel te geven. Als mensen de school bin nenkomen zorg je dat ze niet lopen te dwalen en help je ze hun weg te vinden. Je neemt de mensen serieus. Maar zo bij zonder is dat niet. Ik denk dat elke school daar wel mee bezig is. En je pro beert natuurlijk zo goed mogelijk onder wijs te geven, maar ook dat is het uit gangspunt voor elke andere school. Uit eindelijk gaat het om de mond- tot-mond reclame. De dingen waar ouders bij het hek en op de peuterspeel zalen over praten." Het openbaar basisonderwijs gaat in ie der geval de hulp van de ouders inx-oe- pen in een poging een positief beeld te vormen. Tijdens de actieweek, van 23 tot 29 mei kunnen mensen een speciaal telefoon nummer bellen (0800-5010) om te mel den wat goed gaat op school. De resulta ten van die telefoonactie worden via de media verspreid. vrijdag 13 mei 2005 15 MIDDELBURG - De provincie Zeeland heeft gisteren PvdA-bestuurder G. de Kok officieel uitgezwaaid. Dat ge beurde met een receptie in de Middelburgse Abdij. De Kok is sinds 25 april burgemeester van de Brabantse ge meente Drimmelen. Hij laat een langjarige staat van dienst als provinciaal belangenbehartiger achter zich: Sta tenlid sinds 1987, lid van het dagelijks provinciebestuur vanaf 1993. De Kok beheerde heel wat portefeuilles, on der meer die van natuur en landschap, cultuur, volksge zondheid, openbaar vervoer, recreatie en economie. Ook was hij voorzitter van havenschap Zeeland Seaports. De receptie had vooral een informeel karakter. Commissaris van de koningin W. van Gelder en PvdA-fractievoorzitter in de Staten P. Holtring spraken waarderende woorden over werk en inzet. Volgende week, 20 mei, wordt in de Staten een opvolger voor De Kok gekozen. Kandidaat is PvdA'er M. le Roy. VLISSINGEN - Het grootste containerschip van de Medi terranean Shipping Company (MSC), de MSC Rachèle, komt morgen voor het eerst naar Antwerpen. Het schip dat 334 meter lang en 43 meter breed is, kan 8.238 contai ners van twintig voet (teu) vervoeren. Om 11.00 uur wordt de MSC Rachèle aan de Noordzeeterminal aan de Schelde bij Antwerpen verwacht. De MSC Rachèle is fors, maar niet het grootste containerschip dat op de Wes- terschelde komt. De CSCL Europe van de China Shipping Container Lines was afgelopen najaar in Antwerpen en dat eveneens 334 meter lange schip kan 8.468 containers vervoeren. Het langste schip dat tot nu toe op de Wester- schelde is geweest, najaar 2003, is de Sovereign Maersk met een lengte van 347 meter, maar die kan maximaal 'slechts' 6.600 containers herbergen. TERNEUZEN - Raynor Bauwens van scholengemeen schap De Rede uit Temeuzen mag zich tot de wiskunde knobbels van Nederland rekenen. De havo-4 leerling be haalde in de Europese Kangoeroe Wiskundewedstrijd voor middelbare scholieren de derde prijs van Nederland. Aan de wedstrijd deden drie miljoen jongeren uit 28 ver schillende landen mee, onder wie dertigduizend uit Neder land. In 75 minuten tijd moesten dertig korte, puzzelach tige opgaven worden gemaakt, zonder rekenmachine. Bau wens had slechts een vraag minder goed dan de winnaar van zijn categorie (leerlingen vier en vijf havo/vwo). Als aandenken ontving hij een bronzen legpenning en een oor konde. „Ik had wel het gevoel dat ik het goed gemaakt had, maar deze prijs kwam als een verrassing", zegt Ray nor Bauwens die altijd extra belangstelling voor wiskun de heeft gehad. „Ik wil zelfs wiskundedocent worden. Het liefst in de onderbouw." RITTHEM - Een Italiaanse werknemer is gistermiddag ge wond geraakt aan zijn hand toen hij aan het werk was op een schip dat lag afgemeerd aan de Engelandweg in Rit- them. De man verwisselde machine-onderdelen in de ma chinekamer. Hij is per ambulance naar het ziekenhuis in Vlissingen vervoerd en heeft mogelijk zijn hand op meer dere plaatsen gebroken. Concert voor slachtoffers tsunami op dvd GOES - Van het benefiet concert Celtic Band Aid, dat in januari in Goes werd gehouden, is een registratie op dvd verschenen. Het benefietconcert werd op initiatief van Kees en El- la van Vredegem georgani seerd voor de slachtoffers van de zeebeving in Azië. Het geld was bestemd voor het werk van Janny Fioole uit Middelburg, die vrijwil ligerswerk doet op Sri Lan ka. Het concert trok een volle zaal en leverde zeven duizend euro op. Daar ko men de opbrengsten van de dvd-verkoop bij. Op de dvd is het volledige concert in theater De My the in Goes te zien. met bij dragen van de folkrock- groep The Old Firm, Tris- kell (eigentijdse, sfeervolle Ierse muziek), de gelegen- heidsformatie Aigéan (met leden van Comas en Fin glas) en No Frontiers (Ierse luistermuziek), waarvan Kees van Vredegem zelf deel uitmaakt. Het concert wordt afgesloten met een interview met Janny Fioole A presentator Bert van Leerdam en een gezamen lijk optreden van alle be trokken bands. De registratie is geregis seerd door de Middelburg se filmmaker Rieks Soepen- fórg van VOF Juister. JKENKERKE - De Maat- ™PPii tot Nut van 't Alge- houdt vandaag in zaai On- f* e toren in Wissenkerke een "lakterfestival. P ns de avond treden vier teatergroepen op. Voor de pau- LtlJMdat ToneelgroeP Duinart F 'Niemandsland en Motus Ijatra met Vrouwenverhalen. r er op de avond komen Thea- cFoeP Intermezzo met Mdzmr- w en Toneelvereninging Irk jndnk met Getsemane urm avond begint om •v uu uur. Pillars, (vlnr) John Peter Moens, Tonny Hooftman, René Verschiere, Laurent Kemeling en Reinold Jansen. foto Ruben Oreel door Rolf Bosboom VLISSINGEN - De Walcherse poprockgroep Pillars bestaat al vijf jaar, maar tot een compleet album was het vijftal nog niet gekomen. Nu ligt er eindelijk de cd Sounds, die vanavond in De Piek in Vlissingen wordt gepre senteerd. „Het had echt tijd no dig om te rijpen." Pillars maakte een vliegende start, vooral door het winnen van de Zeeuwse Belofte in 2001 en daardoor de deelname aan de Grote Prijs van Nederland. „We hebben toen in een volle Melk weg in Amsterdam gestaan", zeggen de twee gitaristen, Rei nold Jansen en John Peter Moens. „Daarna zijn we toch in een soort gat gevallen." De groep bleef echter in zichzelf geloven, schreef steeds nieuwe nummers en deed wat ze het lief ste doet: optreden. Pillars is daardoor vooral bekend van haar energieke live-act. Wat cd-materiaal betreft moesten de fans het tot voor kort met drie demo's doen, met daarop tel kens vier, vijf nummers. „Nu wilden we deze periode sa menvatten in een compleet al bum, zodat we ook met iets nieuws kunnen beginnen. An ders blijf je in dezelfde dingen hangen", zegt Moens. „We zien de cd vooral als een document van de afgelopen jaren. De num mers hadden echt tijd nodig om te rijpen. Nu staan ze er alle maal goed op. Iedereen is er erg tevreden over." Om het podiumgevoel en -ge luid zo veel mogelijk te benade ren, is het album live inge speeld, in de Avalanche-studio van Willy Berrevoets bij Oost-Souburg. In slechts drie da gen stonden alle twaalf num mers erop. Moens: „Van de de mo's hebben we geleerd dat al les los opnemen voor ons niet echt goed is. We moeten niet te veel poespas hebben." Verbetering Vóór de eigenlijke opnamen wer den pre-producties gemaakt, die nauwkeurig werden beluis terd. Dat leidde, samen met de adviezen van Berrevoets, tot aanpassingen en verbetering van het geluid. „Daardoor kon den we de cd er uiteindelijk in één keer opknallen", zegt Jan sen. Het album klinkt opmerkelijk goed. Het geluid is helder, de in strumenten zijn goed van elkaar te onderscheiden en de drums klinken niet zo iel en dof als op veel cd's. „Berrevoets is zelf drummer, dus die heeft alle ap paratuur daarvoor in huis." Op vallend is verder het nummer 'Hidden', opgenomen met strij kers, waarmee Pillars haar oor sprong als akoestisch trio niet verloochent. Een hoofdrol op de cd is wegge legd voor zanger Tonny Hooft man. De muziek staat in dienst van zijn karakteristieke stem cn zijn vaak poëtische teksten. „We proberen het heel basic te houden met een bepaalde groo ve, terwijl Tonny's zanglijnen juist heel melodieus zijn", aldus Moens. „Je kunt het vergelijken met de Foo Fighters." Met het album hoopt Pillars zaaleigenaren te interesseren voor optredens. Dat lijkt te luk ken, getuige het groeiende aan tal boekingen, ook buiten Zee land. Vorige maand stonden de vijf bijvoorbeeld in het voorpro gramma van Plaeto in Oss. Deze week is ook definitief ge worden dat ze op 10 juli op de Grote Markt in Goes spelen, sa men met Guus Meeuwis, Di-rect en Blof. „Paskal Jakobsen en Peter Slager van Blof hadden de cd gehoord en waren er lovend over. Daarom willen ze ons een kans geven." Pillars is nuchter genoeg om niet over contracten bij grote platenmaatschappijen te dro men. „We willen wel mensen be reiken, omdat we weten dat er een publiek voor onze muziek is. Het gaat ons niet om de roem maar om de lol van het optre den. Daar doen we het voor." Een volgend album zal waar schijnlijk minder lang op zich la ten wachten. „We hebben onze eigen smaak, ons eigen geluid ge vonden. Eigenlijk zijn we nu pas echt op elkaar ingespeeld." Concert en cd-presentatie: Pillars, vanavond in De Piek in Vlissin gen, met. in voorprogramma glam- metalband HOTT. Aanvang: 22.00 uur. De cd van Pillars is verkrijg baar bij De Waterput in Middel burg en Bergen op Zoom en via www.pillars.nl. door Rolf Bosboom GOES - De zesde Maand van de Vrijheid wordt vanavond afge sloten in podium 't Beest in Goes, de plaats waar de evene mentenreeks medio april ook werd ingeluid. De slotactiviteit bestaat uit de vertoning van een videofilm van Patricia Kaersen- hout, gevolgd door een optreden van de groep Black Tulip. Kaersenhout is kunstenares en documentairemaakster te Am sterdam. Ter gelegenheid van het feit dat het 140 jaar geleden was dat de slavernij in de Neder landse koloniën werd afge schaft, kreeg zij in 2003 de op dracht een kunstwerk en een 'au diovisuele installatie' te maken. Als kunstwerk plaatste zij toen acht banieren met afbeeldingen van zwarte en witte mannen op het Bijlmerplein in Amsterdam. Het tweede deel van de op dracht leverde een videofilm op waarin Kaersenhout oudere Su rinaamse en Antilliaanse vrou wen slavenlegendes laat vertel len, zoals het verhaal over de wrede plantagehoudster Susan na du Plessis, die vele slaven gruwelijk zou hebben mishan deld en vermoord. „Ik heb lang nagedacht over welke vorm ik zou gebruiken en welke meer waarde ik eraan wilde geven, want ik vond het niet zo interes sant om de vrouwen alleen maar verhalen te laten vertellen", zegt Kaersenhout. „Uiteindelijk besefte ik dat je door de monde linge overdracht van verhalen steeds weer betekenisverschil len krijgt. De grote lijn blijft het zelfde, maar de verschuivingen zitten in de details. Dat is niet erg, op die manier wordt de ge schiedenis levend gehouden." De cineaste heeft ervoor geko zen het beeld in drieën te delen, waarbij twee gezichten tegelijk te zien zijn. De legendes worden door meerdere vrouwen verteld, waarbij in de overgangen steeds een kleine overlap in het ver haal zit. Op die manier merkt de kijker de onderlinge verschillen. „Daarmee wordt duidelijk dat iedereen verhalen op zijn eigen manier onthoudt." Reacties De film, die op de slavernijten- toonstelling in het Wereldmu seum in Rotterdam te zien was en komende zomer ook in Suri name wordt gedraaid, ontlokt uitgesproken reacties, heeft Kaersenhout gemerkt. „Bij de eerste vertoningen werd er gela chen én gehuild. Dat was echt overweldigend. Veel Nederlan ders waren ook boos, veront waardigd, en zeiden: waarom ken ik deze verhalen niet? Dat is wel goed, want je hoopt dat je met zo'n film iets losmaakt." Op de bijeenkomst in Goes wordt ook informatie gegeven over het slavemijmonument dat in juli in Middelburg wordt ont huld. Concert Verder is er een concert van Black Tulip, een groep die be staat uit Marokkaanse, Cura^ao- se en Cubaanse musici onder aanvoering van Alberto 'Molote' Munoz, de trombonist uit de stal van de Buena Vista Social Club. Black Tulip combineert Cubaanse en Marokkaanse tran- ce-muziek met modernere ele menten uit de jazz en hiphop. Uitgangspunt zijn de ritmes van de gnaoua-muziek die via West-Afrikaanse slaven in Ma rokko terecht is gekomen. De groep bestaat, behalve uit Molo te, uit Mikel Foendoe (toetsen), Elena Fernandez (zang), Aldulfe- tah Dikri (zang, qraqa's), Karim Echaïbi (sentir, ud, koorzang), Wigbert Martina (conga, drums), Leslie Lopez (basgitaar) en Midu Akhrif (percussie). De groep maakt de komende maan den een kleine tournee in het land. De première is voor Goes. 't Beest is vanavond om 17.30 uur open. Eerst is er een Surinaamse maaltijd. De film (20 minuten) wordt om 20.00 uur vertoond. Pa tricia Kaersenhout geeft een inlei ding en ook twee of drie vrouwen uit de film zijn aanwezig. Black Tulip speelt vanaf 21.30 uur. Molote van Black Tulip. foto Dhinand Kleine iORyn«iE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15