ZMF komt met plan schone lucht PZC Vlasteelt verdient meer aandacht Oldtimers te kust en te keur Computeren bij de provincie Delta heeft geen begrip voor kritiek CDA op reserve Justitie eist 2,5 jaar wegens verkrachting 13 Ook Veere worstelt met fusie sociale diensten Milieufederatie zeer bezorgd over verontreiniging Jaar cel geëist tegen veelpleger Presentatie Scheldekrant Smokkeltochten toe aan 23e editie vrijdag 13 mei 2005 swb DOMBURG - De Vecrse fracties aarzelen om volgende week in te stemmen met de oprichting per 1 januari 2006 van één sociale dienst op Walcheren. Dat bleek gisteren tijdens de commissie Maatschappelijke ontwikkeling. Zij willen vooral weten welk voordeel er te beha len valt met een samenvoeging van de drie diensten. De wees bestaat dat Veere, met een ge ring aantal uitkeringsgerechtig den, straks opgaat in een uitke- ringsfabriek en dat Veerse klan ten daar de dupe van worden. Als voordelen van de fusie wor den onder meer genoemd: meer kansen op werk, betere dienst verlening, een grote klantvrien delijkheid en een goede bereik baarheid. Ook moet de samen voeging financieel voordeel in de vorm van efficiëcywinst ople veren. De cliëntenraad betwij felt dat en is bang dat de Veerse uitkeringsgerechtigden er wat dienstverlening en ldantvriende- lijkheid juist op achteruit gaan. Voorzitter R. Maandag zei het gevoel te hebben dat Veere door de andere twee gemeenten wordt gebruikt om het inwoner tal in het verzorgingsgebied van de nieuwe sociale dienst op te krikken en een regeringsworst in de vorm van een toeslag van 1,3 miljoen euro binnen te ha len. L. Hamelink (Dorpsbelangen en Toerisme) moest denken aan de Staatsloterij. „En dan heb ik het niet over de hoofdprijs", sprak zij, „maar over het logo met de grote vis die het kleine visje opslokt." Zij vroeg zich af waarmee de gemeente haar cliënten straks opzadelt. „Veere kent nu haar klanten persoon lijk. Straks worden zij een dos siernummer." HnnrRinus Antonisse GOES - De Zeeuwse Milieu Fe deratie (ZMF) is zeer bezorgd over de slechte kwaliteit van de lucht boven Zeeland. De vereni ging vindt dat de provincie de vervuiling krachtiger moet be strijden. Zelf opent de ZMF een offensief tegen het broeikasgas kooldioxide (CO,). Directeur M. van Mierlo vindt dat Zeeland niet met de armen over elkaar mag blijven zitten. Hij herinnert aan de recente na tionale milieubalans, met als be langrijkste boodschap: de mi lieuvervuiling leidt waarschijn lijk tot veel meer ziekte en sterf te dan tot nu toe is aangenomen. „Het veroorzaakt meer gezond heidsschade dan een ongezonde leefstijl met verkeerd eten, of veel alcohol of weinig bewe- gen." De ZMF-voorman rekent erop jdat in het nieuwe provinciale Omgevingsplan het milieu een belangrijker plaats krijgt. „Met voorstellen om de veelal weer barstige problemen aan te pak- i ken." Positief Van Mierlo zegt dat de federatie niet te veel met doemscenario's wil schermen; die maken men- sen murw en onverschillig. Daar- j om probeert de ZMF juist 'posi- tieve toekomstbeelden' op tafel te leggen, betoogt hij. Als voor beelden noemt Van Mierlo een visie op het landschap (samen met stichting Het Zeeuwse Landschap), een duurzaamheids atlas voor gemeenten, een plan voor verantwoorder goederen vervoer en het rapport Licht op MIDDELBURG - Officier van Justitie G. Oosterveld had giste ren in Middelburg met haar eis van een jaar gevangenisstraf te gen een 46-jarige veelpleger uit pssingen een bepaald doel voor ogen. „De Walcherse kust moet deze zomer geen last heb ben van verdachte", motiveerde ze haar eis. De Vlissinger geniet de reputatie van een stelselmati ge inbreker, die het vooral voor zien heeft op vakantiewonin gen. De man moest zich gisteren bij de rechtbank verantwoorden voor twee woninginbraken, ge pleegd op 4 augustus vorig jaar in Vlissingen. Hij gaf toe bij het inslaan van een ruit zich te hebben ver wond, maar een medeverdachte, een vrouw, had volgens hem de spullen uit de woningen ge haald, Vast stond dat er siera den, 750 euro en een koffer met schroevendraaiers was buit ge maakt. De verdachte ontkende in de woningen te zijn geweest, hoewel er binnen bloedsporen van hem waren aangetroffen. Het negentien pagina's tellende strafblad sprak ook al niet in zijn voordeel. „U heeft een staat van dienst op het gebied van in- ~''ïn. U bent 26 keer veroor- I voor vermogensdelicten", merkte de officier op. Rechtbankpresident R. Lame- 'jer probeerde verdachte te prik ken. „U zit langzamerhand meer binnen cle muren van de ge vangenis dan buiten. Zodra u hui ten komt doet u weer uw om vast te zitten." De Vlis- er is sinds zijn vijftiende laar verslaafd aan harddrugs, maar weigerde totnutoe elke vorm van hulpverlening. „Ik ge- bruik geen drugs meer", was mjn reactie, mdsman A. Bals vond de eis van de officier te gortig. „Mijn ent heeft het stempel van een veelpleger, maar een jaar cel vooi' twee woninginbraken is te veel. Hij is september vorig jaar °or de politierechter nog ver- °°rdeeld tot een half jaar gevan- brakStl"* V°°r ^wee woningin- y°lgens Bals hadden deze feiten oen meegenomen kunnen wor- en' omdat de woninginbraken F maand voor de uitspraak ;an de Politierechter plaats heb- en gevonden. De rechtbank Q°et 25 mei uitspraak. Zeeland voor een economie die de groen-blauwe waarden van de provincie versterkt. Hij laat weten dat de ZMF sa men met een onderzoeksbureau werkt aan een voorstel voor het sterk terugdringen van de uit stoot van kooldioxide. „Een COj-neutrale toekomst voor Zee land, het liefst op nul inzetten", stelt Van Mierlo. De kooldioxi de draagt in belangrijke mate bij aan de schadelijke opwar ming van de aarde, met als ge volgen onder meer klimaatver andering en zeespiegelstijging. De directeur wijst erop dat, in tegenstelling tot andere provin cies, 84 procent van de CO,-uit- stoot in Zeeland van de indus trie komt. Daar kan volgens hem veel aan gedaan worden door energiebesparing en herge bruik van warmte die nu verlo ren gaat. Een ander pad is het gebruik van nieuwe energiebron nen, die anders dan de fossiele brandstoffen geen CO, veroorza ken. De ZMF bekijkt in het kader van het CO,-neutrale Zeeland de mogelijkheid om een CO,-vriendelijke straat te bou wen. „Die willen we, met huizen en al, gewoon neer gaan zetten", meldt Van Mierlo. Hiervoor zijn contacten gelegd met andere partijen. Komend najaar hoopt de ZMF met een concreet plan te komen. De directeur van de milieufede ratie merkt op dat voor behoud van de 'groene waarden' in Zee land meer nodig is dan schonere lucht. Om verrommeling en uit verkoop van het landelijk ge bied te voorkomen pleit hij voor ingrijpende veranderingen: nieu we, duurzame ketens van land bouw en voedingsmiddelenin dustrie. Van Mierlo: „Ook de visserijsec tor zit in een overgang. De toe komst van de schelpdiersector vraagt om duurzame aquacul- tuur. In de industrie zijn eveneens ver anderingen nodig. Meer en meer zullen vernieuwbare grondstof fen, zoals houtige producten uit de landbouw, de basis moeten vormen voor de producten van de toekomst, om zo de schaarse en eindige grondstoffen te spa- Mannequins showen tijdens het Vlascongres in Temeuzen linnen kleding. foto Wim Kooyman door Florence Imandt TERNEUZEN - We - de Neder landse Landbouw en de Over heid - hebben de afgelopen ja ren te weinig aandacht besteed aan vlas.En dat moet de komen de jaren dus verbeteren. Dat was zo ongeveer de bood schap tijdens een Vlascongres dat het Hoofdproductschap Ak kerbouw (HPA) gisteren hield in het Scheldetheater in Terneu- Vlas is wereldwijd weliswaar in opmars, zo viel diverse keren te horen, maar in Nederland is de sector met zeshonderd telers en een areaal van 4.700 hectare mi nimaal. „Veel bedrijven zijn te klein om te investeren in dure machines", zegt Theo Meijer, voorzitter van de Commissie Vlas van het Hoofdproduct schap. „Producenten moeten echt gaan nadenken over manieren van sa menwerking. Daarnaast zou Ne derland zich moeten specialise ren in zaaizaad. Daar zijn kli maat en bodem hier heel ge schikt voor. Maar dat vergt ken nis en die zou de overheid moeten vergroten door bijvoor beeld het stimuleren van onder zoek naar verschillende vlasras sen." Zo'n 250 telers, verwerkers, be stuurders en onderzoekers luis terden in het Scheldetheater naar voordrachten van kenners. Onder die kenners bijvoorbeeld professor Zachariasse, directeur van het Landbouweconomisch Instituut. Hij vergeleek de vlas- sect.oren van Nederland, België en Frankrijk met elkaar, ging in op kansen en bedreigingen en gaf uiteindelijk ook 'oplossings richtingen' aan. Beleidsvoer voor insiders dus. Onder de ken ners ook een mevrouw van de Europese Vlas- en Hennep Con federatie die het vooral had over nieuwe toepassingen van vlas. Wist u bijvoorbeeld dat van vlas nu ook al stretch-lin nen gemaakt kan worden? En ook 'heel modernistisch' zijn vol- door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Het is voor Jacques Suurmond even wennen om overheidsin formatie met burgers te delen. De Zeeuw se gedeputeerde hield een doorzichtig goud omrandkoffertje de lucht in. „Je moet door het huis van de overheid heen kunnen kijken. Er zijn mensen die zeggen met een dubbeltje de halve wereld te kun nen bezeilen. Ik zeg altijd maar zo: met een goed internetadres kun je de héle we reld aan." En als het dan toch moet, dan ook echt goed, moet de provincie Zeeland hebben gedacht. Zij liet gisteravond vijftien wille keurige Zeeuwen opdraven om de provin ciale website te testen. Op duidelijkheid en overzichtelijkheid. Projectleider was Jasper van Bochove. Hij zit achter het ontwerp van de website. „En toch wil ik weten of ik ergens steken heb laten vallen. Zo hebben we onze docu menten nog niet samengevat. Dat zou toch wel handig zijn. Maar we laten de mensen ook het register zoeken. Eigenlijk ver wacht ik een portie gezonde kritiek. Dat is nooit weg." Die portie zou wel eens kunnen komen van Joke Karelse, huisvrouw uit Borssele. Ze was erg fanatiek met het invullen van het vragenformulier („Of ik snel antwoord op mijn vraag kan vinden? Ik vul gewoon 'nee' in!) en rolde met gemak het internet op. „Eigenlijk ben ik tamelijk onnozel qua in ternet. Maar misschien ben ik daarom wel een goed panellid. Ik vind het ook belang rijk om te mogen meepraten met de over heid. Ik voel me wel vereerd. Laatst was ik nog bij een inspraakavond over de Wes- terschelde. Daar werd totaal niet naar de mensen geluisterd. Nou, en hier mag ik ein delijk eens mijn zegje doen. Dat werd tijd ook." foto Ruben O reel gens haar de gemetaliseerde coa tings die zorgen voor een gla mour touch.Maar er is ook ge breid linnen en tweedachtig spul dat van de vlasplant gemaakt kan worden. Als het label Mas ters of Linenmaar aan een tafella ken of kokerrokje hangt, verze kert ze, dan weet je dat je een kwaliteitsproduct hebt gekocht, milieuvriendelijkbovendien. Als het aan het productschap ligt moeten we dus met zijn allen aan het linnen. Op tafel, op bed, in de badkamer, keuken en aan je lijf. Volgens dagvoorzitter Theo Meijer is linnen kleding niet duurder dan andere kleding, maar wel 'luchtig en prettig door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Delta begrijpt niet dat de gezamenlijke CDA-fracties in de elf Zeeuwse gemeenteraden een onderzoek vragen naar de met één miljard euro gevulde 'spaarpot' van het energiebedrijf. De gemeenten hebben zelf inge stemd met het financiële beleid van Delta en raadsleden toon den in het verleden nauwelijks interesse in wat Delta doet. „Delta wil zelfstandig blijven en dat het hoofdkantoor in Zee land blijft", legt woordvoerster M. van Zuilen uit. „Bovendien willen we overleven door ons op meer te richten dan alleen het leveren van stroom. Denk bij voorbeeld aan afvalinzameling en internetdiensten. Met die koers hebben alle aandeelhou ders ingestemd. Dus ook met het financiële plan dat daar ach ter ligt." Van Zuilen: „Het is zo ontzet tend simpel om de vragen recht streeks aan de directie of de Raad van Commissarissen te stellen. Maar niemand maakt daarvan gebruik. Delta organi seert regelmatig informatiebij eenkomsten voor aandeelhou ders, dus ook voor raadsleden. Daarin leggen we uit wat we doen en waarom. Voor die bij eenkomsten is de aandacht niet overweldigend. We kunnen men sen niet dwingen om te komen en vragen te stellen." Spaarvarken Van Zuilen zegt de discussie niet via de media te willen voe ren, zoals het CDA doet. „Maar als het eigen vermogen van Del ta wordt aangetast, heeft dat consequenties voor de strategie van het bedrijf. Dat zullen we de aandeelhouders op de volgen de aandeelhoudersvergadering (6 juni) nog maar weer eens uit leggen." Niet zozeer het bedrag is belang rijk, stelt het CDA. Wel de ver houding tot het bedrag dat Del ta aan leningen heeft uitstaan. De zogeheten solvabiliteit is bij Delta 74 procent en bij andere bedrijven ligt dat tussen de 40 en 50 procent (hoe hoger, hoe fi nancieel gezonder). De CDA-fracties van elf van dë dertien Zeeuwse gemeenten vin den dat het spaarvarken te vol zit. Voor 1 september zou een on afhankelijke commissie moeten adviseren hoeveel geld Delta daadwerkelijk op de bank moet hebben staan. Wat overblijft moet Delta uitke ren aan haar aandeelhouders: de provincie en de dertien ge meenten. Voorzitter C. Seijbel van de CDA-fractie Vlissingen ontkent dat de christen-demo craten eurotekens in de ogen zien schitteren. „Ik zie wel de haken en ogen van de construc tie dat gemeenten aandeelhou der zijn van een commerciële on derneming. Maar eruit stappen gaat me nog te ver." ANTWERPEN - De derde Scheldekrant van het Scheldefonds en het Schel de Informatiecentrum wordt morgen gepresen teerd. De presentatie vindt plaats in de belangrijkste winkel straat van Antwerpen, de Meir. De gratis krant geeft infor matie over de Schelde, zo dat burgers zich meer be trokken voelen bij de ont wikkeling van de rivier. Tussen 10 en 12 uur vertelt de 'Scheldeman' op de Meir over de schatten van de Schelde en wordt de krant uitgedeeld aan het winkelend publiek. Na 14 mei kan iedereen de krant halen bij gemeente huizen, bibliotheken, bezoe kerscentra, recreatiebedrij- ven en horecagelegenheden langs de Schelde. door Anita Janse MIDDELBURG - Tegen een 22- jarige inwoner uit Kortgene is gisteren bij de rechtbank in Mid delburg wegens verkrachting tvveeënhalfjaar gevangenisstraf geëist, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De man zou zich in april 2003 hebben vergrepen aan een huis genote uit het AZZ-pension waar hij toen woonde. De ver dachte beweerde dat hij een ge heime relatie met de vrouw had en dat hij nooit had gemerkt dat ze niets met hem wilde. De man bezocht de vrouw meer dere malen op haar kamer on der het mom haar computer te' willen gebruiken, maar tijdens die bezoekjes zou hij haar ge dwongen hebben tot seksueel contact. „Ze stribbelde nooit te gen, anders was ik wel gestopt", verklaarde hij gisteren. Het slachtoffer beweert dat ze de man liet begaan uit angst voor zijn bedreigingen. Inmid dels is de man overgeplaatst naar een jongensgroep van de Stichting Arduin. De verdachte werd in 2001 eer der veroordeeld voor een zeden delict. Toen was hij nog minder jarig en kwam hij er vanaf met een voorwaardelijke straf. Officier van justitie G. Ooster veld trok het verweer van de ver dachte in twijfel, en eiste tweeënhalf jaar gevangenisstraf tegen de man, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De ad vocaat van de man pleitte voor vrijspraak. „Er zitten te veel ga ten in het dossier en er is onvol doende onderzoek geweest", al dus de advocaat. Verder was de advocaat van mening dat er te weinig getuigen zijn gehoord in deze zaak. De uitspraak van de rechtbank volgt 25 mei. Met het oog op zijn reis naar Bra zilië volgende week heeft hij in middels een linnen pak aange schaft. „Kreuken? Ja, dat klopt. Maardaarheb je strijkijzers voor toch?" STEKENE - Wandelclub De Smokkelaars houdt zondag de 23e editie van de Smokkeltoch ten en de zevende 'vijftig kilome ter van Stekene'. De tochten trekken jaarlijks bijna driedui zend Belgische als Zeeuwse wan delaars. De trajecten leiden de wande laars richting Moerbeke en Koe wacht. De wandelroutes voeren voor het overgrote deel langs bossen, velden en kreken, zoals de Stekense Gelaagputten, de Meersen, de Polkense bossen, de omgeving van kreek De Rode Sluis en het Nonnenbos. De start van de Smokkeltochten en de 50 kilometer van Stekene is aan de Broederschool in de Stekense Nieuwstraat. Inschrij ven: tussen 6.00 en 15.00 uur. door Leoni van de Schraaf GOES - Dit weekeinde, met Pinksteren, kunnen liefhebbers van oldtimers hun hart ophalen in Goes. Zo is er een oldtimer beurs in de Zeelandhallen, een Molentocht met oldtimers en vindt de manifestatie Wings Wheels plaats op het Vliegveld Midden-Zeeland. De oldtimerbeurs vindt 14, 15 en 16 mei plaats in de Zeeland hallen. Oldtimeroccasions, moto ren en bromfietsen worden aan geboden. Ook worden onder meer miniaturen, onderdelen, accesoires, boeken en geschen ken verkocht. De beurs is zater dag van 12 tot 18 uur geopend, zondag en maandag van 10 tot 18 uur. Onder het motto Wings Wheels vinden zondag 15 mei ac tiviteiten plaats op het Vlieg veld Midden-Zeeland. Er zijn oldtimer vliegtuigen te bezichti gen en bezoekers kunnen zich met korting ingeschrijven voor een rondvlucht. Ook zijn er op tredens, demonstraties met mo delvliegtuigen en Para shows. De zeventiende Molentocht speelt dit jaar in op het jubi leumjaar van Goes door met 600 oldtimers door Zuid-Beveland te rijden. Ook haakt de tocht in op Wings Wheels, doordat de oldtimers zondag 15 mei starten op het vliegveld. Van 9 tot 12 uur staan de auto's op het vlieg veld opgesteld, zodat het pu bliek ze kan bezichtigen. Tussen 11 en 12 uur beginnen de auto's aan een toertocht door Zuid-Be- venland. De deelnemende oldti mers en klassiekers worden in drie groepen verdeeld die ieder een eigen route rijden. Alle deelnemers hebben drie stops: op de Grote Markt in Goes, op het parkeerterrein aan de A. Plesmanweg bij de stoom trein Goes-Borsele en op het par keerterrein bij de Zeelandhal len, waar de jaarlijkse oldtimer beurs wordt gehouden. Doordat de deelnemers in drie groepen verdeeld worden, zijn tussen 12 en 16 uur continue oldtimers te bezichtigen bij de stops. De finish van de Molentocht is onderdeel uit van Wings Wheels. De auto's staan vanaf 16 uur weer op het vliegveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13