Regeringscrisis België bezworen WÊÊmÊÊÊÊmmm Razernij over ontwijden koran leidt tot doden in Afghanistan Tikrit toneel van zware aanslagen Bush' leven niet in gevaar door granaat Kroaten woedend op oorlogstribunaal Noord-Korea breidt nucleair arsenaal uit Derde babylijkje gevonden in Duitse grensregio Grenzen kiesdistrict Brussel-Halle-Vilvoorde in 2007 weer inzet steekspel Oostenrijk en Slowakije voor grondwet EU Priesters willen af van celibaat Werknemers BBC gaan staken RAI zendt fragment Submission uit Twaalf miljoen dwangarbeiders Oorlogsslachtoffer blijkt fantast radactie buitenland TBIUSI - Georgische en Ameri kaanse veiligheidsfunctionaris sen zijn gisteren een onderzoek begonnen naar een mogelijke po- [jng tot een aanslag op de Ame rikaanse president Bush tijdens riin bezoek aan Georgië. Bij de 5 „lek waar Bush dinsdag in de 7 hoofdstad Tbilisi een toespraak I hield, is namelijk een (oe- („„Wonderanaat gevonden. Het gaat om een handgranaat van Russische makelij die niet op scherp stond en dus geen ge vaar voor Bush of omstanders opleverde, aldus Tbilisi. Het projectiel, bedoeld voor mili taire trainingen, zou alleen een knal kunnen geven, maar geen scherven verspreiden. Hoe de handgranaat op vijftig meter van Bush terechtkwam, is nog een raadsel. Volgens het Witte Huis is het le ven van Bush nimmer in gevaar geweest. Een Georgische minis ter zei dat de granaat in tegen stelling tot eerdere berichten niet naar Bush is gegooid, maar op het plein was neergelegd 'om paniek te zaaien'. Eerder berichtten Amerikaanse media dat tijdens de toespraak van Bush dicht bij het podium een granaat neerkwam. Het pro jectiel raakte een persoon en viel zonder af te gaan op de grond. Een Georgische veilig heidsagent verwijderde de gra naat vervolgens. Het incident heeft geleid tot een discussie over de beveiliging van Bush. De Secret Sex-vice, be last met de bescherming van het Amerikaanse staatshoofd, was al weken in Georgië om het be zoek van Bush voor te bereiden. Ten tijde van de toespraak wa ren er honderden leden van de Secret Service en van de Georgi sche geheime dienst op het plein. Rond het plein waren vele scherpschutters gestationeerd en voor de tribune waar Bush zat, was een kogelwerend trans parant scherm geplaatst. De belangstelling voor Bush was echter zo groot dat het niet meer mogelijk was iedereen op het plein te controleren. ANP het Iraakse leger. Hij had zich tussen de vrijwilligers begeven alvorens zijn explosievengordel tot ontploffing te brengen. Ze ker 32 mensen vonden de dood en nog eens ongeveer dertig raakten gewond.De militante soennitische moslimgroepering Leger van Ansar al Sunna heeft gemeld achter de aanslagen in Tikrit en Hawija te zitten. Bij twee aanslagen in Bagdad, waarvan één op een politiebu reau in de zuidelijke wijk Dura, lieten zeker drie mensen het le ven en vielen ongeveer tien ge wonden. Ook ander geweld in Irak eiste gisteren levens. Offensief In het westen van het land, bij de grens met Syrië, zijn sinds zondag hevige gevechten aan de gang tussen Amerikaanse elite troepen en opstandelingen. De rebellen in het westen zijn beter getraind, bewapend en georgani seerd dan die elders in Irak, liet een Amerikaanse commandant weten. Tot nu toe zijn door het Amerikaanse offensief Operatie Matador in de provincie Al An- bar zeker honderd rebellen ge dood. Ook drie Amerikaanse ma riniers sneuvelden en het zieken huis in Qaim meldde dat zeker vijftien burgers zijn omgeko men. Volgens de Amerikaanse mariniers komen de meeste op standelingen in het gebied uit het buitenland. ANP/RTR MÖNCHENGLADBACH - In de aan Limburg grenzende Duitse regio Niederrhein is opnieuw een babylijkje aangetroffen. Het gaat om de derde vondst dit jaar. Medewerkers van de plantsoe nendienst in Krefeld ontdekten gisteren een lijkje van een pasge boren baby in een rugzak. Eind maart troffen spelende kinderen in het riviertje Niers een baby in plastic zakken aan. Kort daar voor was in Moers een zuigeling gevonden, die bij de geboorte nog had geleefd. Met hulp van DNA-onderzoek kon toen de po litie de 20-jarige moeder achter halen. ANP/DPA Afghanen staan bij een uitgebrande auto in Jalalabad na een bloedige betoging tegen Amerikaanse militairen. foto Ajmal Baheer/RTR van onze redactie buitenland JALALABAD - Bij een geweld dadige anti-Amerikaanse beto ging in hetAfghaanse Jalalabad zijn gisteren zeker vier doden en bijna zestig gewonden gevallen. Dat hebben ziekenhuisfunctio narissen laten weten. De spontane betoging kwam op gang door een artikel in het Amerikaanse weekblad News week dat Amerikaanse onder vragers de koran hebben ont wijd op de basis Guantanamo Bay op Cuba, waar de Amerika nen veel in Afghanistan opge pakte gevangenen hebben opge sloten. De Amerikanen zouden exemplaren van het voor mos lims heilige boek in de toiletten hebben gegooid. Een woedende menigte van duizenden mensen trok door Jalalabad en uitte haar razernij onder meer tegen vestigingen van westerse hulpor ganisaties. Volgens ooggetuigen werd het kantoor van het VN-kinderfonds Unicef in brand gestoken. De politie open de het vuur op de menigte. De Nederlandse hulporganisatie HealthNet-TPO heeft haar per soneel moeten evacueren, nadat het aangrenzende kantoor van Unicef in brand was gestoken. Volgens de organisatie die sinds 1994 in Afghanistan zit, zijn de gewonden opgevangen in de zie kenhuizen die met behulp van HealthNet-TPO zijn opgezet. De organisatie zegt de laatste tijd steeds vaker door geweldsin cidenten in haar werk te wor den belemmerd. Vorige maand moest een onderzoek in de pro vincie Nuristan worden afgebro ken door bomexplosies. De me dewerkers van HealthNet zijn gistergmiddag overgebracht naar de hoofdstad Kaboel en naar het Pakistaanse Peshawar. Overweldigd De Afghaanse president Karzai, die op bezoek is in Brussel, zei dat de gebeurtenissen in Jalala bad aantonen dat de Afghaanse organisaties nog niet met protes ten kunnen omgaan. Hij zei dat de politie totaal overweldigd was door de gewelddadige beto ging. „Dat moet verbeterd wor den." Ook in de stad Khost in het zuid oosten van het land gingen woe dende mensen de straat op om te protesteren tegen de schen ding van de koran. Die betoging verliep vreedzaam. De Nederlandse militairen in Af ghanistan kregen gisteren met een vreedzaam initatief te ma ken. De voormalige Afghaanse krijgsheer Jalal heeft besloten een enorme hoeveelheid wapens en munitie over te dragen aan de Nederlandse luchtmachtmili tairen in het noorden van Afgha nistan. Het gaat om tien opslag plaatsen met wapens variërend van aanvalsgeweren tot raket granaatwerpers. De overdracht is een succes voor de militairen van het provinciale reconstruc tieteam (PRT) in Pol-e-Khomri. Onlangs ontplofte een munitie opslagplaats onder zijn huis. Daarbij kwamen 23 mensen om, onder wie familieleden van gene raal Jalal. ANP/RTR Hnnr Pascale Thewissen BRUSSEL - De politieke crisis r in België lijkt bezworen. Het E diepgewortelde conflict tussen Vlamingen en Walen over de taalstrijd-gemeenten rondom Brussel wordt pas opgelost na de verkiezingen van 2007. Tot grote woede van de oppositie. In een gezamenlijke mededeling lieten premier Verhofstadt en koning Albert gisteren weten dat het land op dit moment geen baat heeft bij vervroegde verkie zingen. Verhofstadt legde ook een korte verklaring af waarin hij het vertrouwen van de Ka mer vroeg. De verklaring van Verhofstadt oogstte zowel ap- lüe coalitiepartijen VLD (Vlaarn- !se Liberalen en Democraten) en de Vlaamse socialisten, maar ook de Franstalige partners steu nen de premier. Voorzitter Di Rupo van de Waalse Parti Socia- liste stelt als voorwaarde dat er geen andere 'communautaire' kwesties meer op tafel komen, fee Vlaamse christen-democra- ïten reageerden zwaar teleurge steld, Fractievoorzitter De Crem sprak over een overwin ning voor de Franstaligen. Ronselen Het conflict draait om de kies kring Brussel-Halle-Vilvoorde, kortweg BHV. Die beslaat behal- negentien Brusselse ge meenten uit 35 gemeenten in Vlaams-Brabant. Hierdoor kun- Waalse partijen bij de fede rale en Europese verkiezingen istemmen ronselen in 35 Vlaam se gemeenten. Bij de federale verkiezingen van 2003 ging het om ruim zeventigduizend stem men. Tot groot ongenoegen van de Vlamingen die twee zetels in het parlement moesten afstaan aan Franstaligen. Dagenlang werd er op een gehei me locatie onderhandeld over de kwestie. Zonder resultaat. Volgens de Franstaligen stond de progressieve splinterpartij Spirit - die ook in in de regering zit - een akkoord in de weg om dat er volgens de partij een vorm van 'apartheid' dreigde te ontstaan in de Vlaamse randge meenten rond Brussel. Zo eisten de Walen aparte scholen en be jaardentehuizen van Franstali gen. Iets dat aan Vlaamse zijde - waar al jaren wordt gestreden tegen de verfransing van de streek - bijzonder gevoelig ligt. Door naar de koning te stappen en opnieuw het vertrouwen in zijn regering te vragen, schorst Verhofstadt alle vergaderingen voor 48 uur op. Dat houdt in dat ook de vergadering van de Ka mercommissie Binnenlandse Za ken - waar gestemd zou worden over de splitsing van BHV - niet doorgaat. Een typisch Belgische oplossing voor een typisch Belgisch pro bleem. „Beter geen akkoord dan een draak van een akkoord", rea geerde voorzitter Stevaert van de Vlaamse socialisten na af loop. Of de crisis nu helemaal be zworen is, moet morgen blijken als de Vlaamse regering bijeen komt. Daar ligt de kwestie BHV bijzonder gevoelig. De 'onver wijlde' splitsing van BHV is op- De Belgische premier Verhofstadt (r) legt het parlement uit hoe de regeringscrisis over de grenzen van het kiesdistrict Brussel-Halle-Vil voorde is opgelost; door het probleem op te schuiven tot 2007. foto Yves Herman/RTR genomen in de regeringsverkla ring. De kans dat de Vlaamse re gering uiteen spat, is klein. Vlaanderen kan geen vervroeg de verkiezingen uitschrijven en moet op basis van de uitslag van de vorige verkiezingen een nieu we coalitie vormen. Dat is vrij wel onmogelijk zonder het ex treemrechtse Vlaams Belang, dat met een kwart van de stem men aan de haal ging. GPD n onze redactie buitenland BAGDAD - Ten minste 73 men- zijn gisteren omgekomen door zelfmoordaanslagen Irak. Daarmee was het de bloe- 10 digste dag sinds 28 februari, toen 125 doden vielen door een zware explosie van een autobom - .^.inHilla. ml! De eerste aanslag deed zich 's ochtends voor in Tikrit, de vroe- woonplaats van Saddam- Hoessein. In deze stad wonen iverwegend leden van de soenni tische minderheid in Irak, waar toe ook de ex-dictator behoort. 38 mensen kwamen om toen een zelfmoordenaar zijn bomauto tot ontploffing bracht op een marktplein. Bijna alle slachtoffers zijn sjiitische mos lims uit het zuiden van het land, die zich daar hadden verzameld om werk te zoeken. Ruim tach tigmensen raakten gewond. In Hawija, noordoostelijk van Tikrit, blies een man zichzelf op een opleidingscentrum van WENEN - Oostenrijk en Slowa kije hebben gisteren als zevende en achtste lidstaat van de Euro pese Unie ingestemd met de Eu ropese grondwet. Zowel het Oostenrijkse parle ment in Wenen als de Slowaak se volksvertegenwoordiging in Bratislava ratificeerden de voor stellen. In Oostenrijk stemde alleen het rechtse FPO-lid B. Rosenkranz tegen het verdrag. Zij wilde een referendum over de grondwet van de Europese Unie. In Slowa kije stemden 27 parlementariërs iufn' v*er onthoudingen en U6 voorstanders. ANP/RTR (Advertentie) donderdag 12 mei 2005 WENEN - Driekwart van de Oostenrijkse rooms-katholie- ke priesters wil af van het verplichte celibaat. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerde opiniepeiling. Van de 366 ondervraagde priesters is 78 procent van me ning dat hervormingen binnen de Rooms-Katholieke Kerk noodzakelijk zijn. Eenzelfde percentage vindt dat de kerk zijn mening over echtscheiding moet wijzigen en meer dan de helft vindt dat overwogen moet worden om vrouwen tot priester te wijden. Ook op het terrein van homoseksualiteit houden de Oos tenrijkse priesters er een andere visie op na dan de lei ding in het Vaticaan. Bijna 60 procent van hen wil dat Ro me zijn standpunt op dit vlak wijzigt. ANP/AP A LONDEN - Duizenden journalisten en andere werkne mers van de British Broadcasting Corporation (BBC) gaan staken. Dat maakten vakbonden gisteren bekend. Volgens de bonden stemde een overweldigende meerder heid (80 procent) voor het neerleggen van het werk om te protesteren tegen plannen van directeur Thompson om bijna vierduizend banen te schrappen bij de Britse om roep. De plannen voorzien vooralsnog in een werkonderbre king van 12 of 24 uur, ergens tussen medio deze maand en begin juni. ANP ROME - De Italiaanse staatstelevisie RAI zendt vanavond een fragment uit van de film Submission van regisseur Theo van Gogh en de politica Ayaan Hirsi Ali. Giovanni Masotti, adjunct-directeur van RAI Due en presentator van het actualiteitenprogramma 'Punto e a capo', waarin het fragment vertoond wordt, kreeg inmiddels vijf dreigte- lefoontjes in het Arabisch. Kort erna kreeg ook medewer ker Max Parisi drie van-die telefoontjes. ANP GENEVE - Meer dan twaalf miljoen mensen in de hele we reld verrichten op dit moment dwangarbeid, blijkt uit een ondei'zoek van de internationale arbeidsorganisatie ILO. De meeste dwangarbeid komt voor in Azië, Afrika en La tijns-Amerika, maar ook in Europa en Noord-Amerika komt het voor. Daar zijn het er 360.000, van wie 75 pro cent via mensensmokkel is binnengekomen. Met de gedwongen tewerkstelling maken gewetenloze za kenmensen in de hele wereldsamen 44 miljard dollar (ruim 34 miljard euro) winst, stelt de ILO. ANP MADRID - De in Spanje bekendste overlevende van de Duitse concentratiekampen heeft opgebiecht nooit in zo'n kamp te zijn geweest. De 84-jarige Enric Marco blijkt zijn hele oorlogsverleden, inclusief verzetsdaden in Frankrijk en gruwelen in con centratiekampen van de nazi's, te hebben verzonnen, meldde het Spaanse dagblad El Pais gisteren. Een historicus had de zestigste verjaardag van de bevrij ding aangegrepen om Marco's verhalen onder de loep te nemen. ANP van onze redactie buitenland ZAGREB - De Kroatische rege ring is woedend op de aankla gers bij het Joegoslavië-Tribu- naal. Volgens de Kroaten stellen die ten onrechte dat de militaire operatie Storm, waardoor in 1995 de Serviërs uit Krajina werden verdreven, een crimine le onderneming was. In Kroatië worden de deelnemers aan Storm als helden vereerd. „Hoe absurder de aanklacht is, des te makkelijker wordt het die aan te vechten", verklaarde de Kroatische premier Sanader. „De beschuldigingen zijn ab surd. Ik maak me zorgen over de nervositeit van de aanklagers die een grens zijn overschreden door een absoluut normale actie als een criminele onderneming af te schilderen." „Storm was een militaire opera tie waarop wij trots kunnen zijn. Door de actie zijn centrale delen van bezet Kroatië bevrijd. Niemand heeft het recht de ope ratie anders aan te duiden", al dus Sanader. Vanwege Storm klaagde het tribunaal eerder de Kroatische generaal Gotovina, oud-president Tudjman en oud-minister Susak van Defen sie aan. Begin deze week wer den de generaals Markac en Cer- mak mede-aangeklaagden. Die stap heeft tot de Kroatische reactie geleid. Sanader wees op een VN-verklaring uit 1994 waarin de Krajina als bezet ge bied werd aangeduid hetgeen Kroatië het recht gaf dit deel van het land te bevrijden. Namens de aanklagers zei woordvoerster Hartmann dat een misdaad een misdaad is en als zodanig moet worden aange duid. Volgens haar was de opera tie Storm tot een zeker niveau georganiseerd. Door de aanpas sing van de aanklacht is ge tracht dat duidelijk te maken. Zij ontkende dat de hele opera tie nu als een criminele onderne ming wordt behandeld. GPD van onze redactie buitenland SEOUL - Noord-Korea heeft aangekondigd zijn nucleaire ac tiviteiten uit te breiden. De kern reactor van Yongbyon wordt binnenkort opnieuw opgestart en de bouw van twee nieuwe centrales wordt hervat. „De uitbreiding van het nucleai re arsenaal gebeurt voor defen sieve doeleinden en is vooral ge richt op de productie van kerne nergie", aldus een woordvoer der van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Volgens hem zijn inmiddels achtduizend splijtstofstaven verwijderd uit de centrale van Yongbyon. De mogelijkheid bestaat dat deze staven vervolgens worden opge werkt om plutonium te produce ren, bestemd voor atoombom men. De Verenigde Staten vre zen dat Noox'd-Korea op dit mo ment een test met kernwapens voorbereidt. Buurland Zuid-Korea reageerde gisteren bezorgd op de uitbrei dingsplannen van Pyongyang en riep de Noord-Koreaanse rege ring op niets te doen wat de rela tie met andere landen verder kan verstoren. Ook China drong aan op terughoudendheid. De Ja panse premier Koizumi denkt dat de aankondiging van Noord-Korea 'onderhandelings tactiek' is. „Dit zijn strategische opmerkingen. Wij moeten het land duidelijk maken dat het in zijn eigen belang is alle nucleai re activiteiten te staken", aldus Koizumu. China en Zuid-Korea zijn sa men met de VS, Japan en Rus land betrokken bij het overleg, dat in februari werd afgebroken door Noord-Korea. Pyongyang gaf toen ook voor het eerst open lijk toe over kernwapens te be schikken. Sindsdien heeft hét land steeds benadrukt dit pro gramma te zullen uitbreiden. Pyongyang en Washington kwa men in 1994 overeen dat Noord-Korea zijn atoompro gramma zou staken in ruil voor Amerikaanse hulp op het gebied van de energievoorziening. Van dat laatste kwam weinig terecht en Pyongyang hervatte zijn nu cleaire programma. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5