Parkeerbeleid plein Hulst blijft PZC Vissen is meer dan een hengel uitgooien Antonius-bewoners vereren Maria met zang en weesgegroet Herindeling levert ook een cd op "ollege voert breed gedragen motie niet uit Expositie over paddestoelen AAZET Halfjaar cel voor tasjesroof De Rede valt buiten prijzen Vragen over windmolen in Hoek Geen kraskaarten voor Hulst Onder invloed agenda donderdag 12 mei 2005 zl3 idia |n0rQhPila van Doorsselaer 1ULST - Het parkeerregime op 's-Gravenhofplein in Hulst iefe wordt niet versoepeld. Achteraf ^alen. een meer klantvriende- ijker systeem, gaat niet door. Het college van Hulst legt hier mee een breed gedragen motie van de gemeenteraad naast zich r. gemeenteraad nam een half aar geleden een motie aan van je PvdA over een ander parkeer- egime op het 's-Gravenhof- Sein. De PvdA wil daar een jroef met een slagboom om zo ichteraf betalen mogelijk te ma ten. Daarnaast pleit de fractie zoor een tijdje gratis parkeren ■odat bezoekers van de stad «ven een snelle boodschap kun- ïen doen. )ijna zes maanden hebben de eiea luister fracties moeten wach- 1 ten tot het college van burge- neester en wethouders het ge ogde nieuwe parkeerregime papier had uitgewerkt. Het lege komt nu met de conclu de dat de motie niet uitgevoerd il worden omdat er te veel na tiën aan kleven. De hoge kos- en en de praktische uitvoer baarheid blijken de grootste oinpimten. Toezicht lij de invoering van slagbomen IeÊ£ wii ook de bijbehorende appara- ;erfc tuur dusdanig geprogrammeerd e 'cj Jmoeten worden dat automobilis- en het eerste half uur niet hoe- vocr. pen te betalen voor een plaatsje. )e kosten voor het plaatsen van 4ar; je slagbomen, apparatuur en iet aanbrengen van paaltjes of «planting zodat bestuurders liet via een andere weg het ilein kunnen verlaten, raamt de •emeente op zestigduizend eu- o. De kosten van het huidige be- plsysteem (vooraf een kaartje alen bij een automaat) bedra den slechts 8500 euro per par- eerautomaat. ilgens Vialis, de leverancier in Hulster parkeerapparatuur, /raagt het door de raad gewens te systeem continu om toezicht imdat de apparatuur bij gemid- 1ETRANCHEMENT - Vanaf za- erdag is er in het Bezoekerscen- rum 't Zwin in Retranchement in tentoonstelling te zien met Ie naam 'De geheimzinnige we id van de paddestoel Iraagt'. Of die wereld werke lijk zo geheimzinnig is, zullen deskundigen bij de opening van de expositie (na 14.00 uur) uit de doeken doen. De expo gaat sste womamelijk over paddestoelen 2773 die in Zeeuws-Vlaanderen te aen zijn, en duurt de hele zo- (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.I Kip* - Tel. 0113-3 Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN [Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel Rene van Stee Trits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst •Tel: (0114)372776 jPax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie I Stationspark 28 .Postbus 31 [4460 AA goes Tel: (0113)315500 [Tax: (0113)315669 r E-mail: redactie@pzc.nl internet ^ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl deld één op de tweehonderd pas santen gebreken vertoont. Is er binnen tien minuten geen assis tentie aanwezig, dan bestaat de kans dat automobilisten zelf ac tie gaan ondernemen en de appa ratuur beschadigen. Al deze extra kosten komen voor reke ning van de gemeente. Ook moeten er extra maatrege len worden getroffen die ervoor zorgen dat bezitters van een par- keervergunning, zoals nu, gratis kunnen blijven parkeren op het plein. Een van de opties is dat de apparatuur nummerborden moet kunnen lezen. Dan moeten alle kentekens van vergunning- bezitters (bijna negenhonderd) worden ingevoerd in het sys teem. Als een vergunninghouder een nieuwe auto heeft, of een vervangauto van de garage en verzuimt het nieuwe kenteken door te geven, dan zorgt dit voor extra problemen. Er kan ook ge werkt worden met een pasje of een penning dat verstrekt wordt aan vergunninghouders. Dit kost de gemeente 30.000 euro en het is erg fraudegevoelig. Het pasje kan immers aan iedereen worden doorgegeven of kan mis bruikt worden als het pasje wordt verloren. Het college vindt het 's-Graven hofplein niet eens geschikt voor een slagboom. Bij gebreken ont staan er opstoppingen op zowel het plein zelf als de aanvoerrou- te, de Minderbroedersstraat. Daarnaast vindt het college het niet verantwoord om kosten te maken voor het 's-Gravenhof plein omdat in het kader van de herinrichting van het stadsge bied het plein hierin een crucia le rol speelt. Ook zal een wijzi ging van het parkeerregime op het plein tot gevolg hebben dat de gemeente inkomsten derft. Dat heeft te maken met het half uur gratis parkeren, waardoor de gemeente zo'n 60.000 euro zal mislopen. Het college wijst de raadsleden ook op rechtsongelijkheid. El ders in de stad kan immers niet eventjes gratis geparkeerd wor den en daardoor zouden de mid denstanders, niet gevestigd in de buurt van het 's-Gravenhof plein benadeeld kunnen wor den. Tenslotte meent het college dat de roep om een achteraf-be- taalsysteem achterhaald is om dat Hulst ook de mogelijkheid biedt aan de automaten te beta len voor een dagdeel (twee euro) of een hele dag (vier euro). wemiNVj ET.NL Een onderzoek van ONI en de gemeente: in november 2004 worden spiegelkarpers uitgezet in de Otheense Kreek. door Wout Bareman TERNEUZEN - 'Vissen is méér!' Arie Hamelink, één van de stuwende krach ten achter de jubilerende hengelaarsver- eniging Ontspanning Na Inspanning (ONI) heeft zojuist een nieuwe slogan bedacht. Hij gaat hem zeker gebruiken, om te beginnen min de volgende club krant. „Want vissen is inderdaad meer dan alleen een hengel uitgooien. Je moet ook weten hoe je met de vis om gaat én je moet beseffen dat de natuur en het milieu kwetsbaar zijn. Die moet je koesteren." Daarom vinden Hamelink en Jan van de Wege (ze zijn allebei bestuurslid) het zo merkwaardig dat er nauwelijks con tact is met milieuorganisaties en natuur beschermers. Van de Wege: „Wij willen best, maar zij geven niet thuis. Terwijl wij ons net zo goed bekommeren om de visstand, om goede waterkwaliteit en om de natuur en milieu op en om het vis water." ONI zet speciale cursussen op om de honderd jeugdleden 'alles over de waterkant' bij te brengen. Hamelink: „We gaan met de jeugd bijvoorbeeld met schepnetjes naar het water om hen kennis te laten maken met alles wat daar leeft. We vertellen ook hoe je je dient te gedragen op de oevers, kijken waar je loopt, geen riet wegkappen, geen rommel achterlaten en de vangst verantwoord terugzetten. Het is echt een stukje educatie." Daarnaast zijn er tal van cursussen voor de vijfhonderd volwassen leden. De meest in het oog springende: vliegvissen en vliegbinden. Want vliegvissen is snel in opkomst. Het komt dan ook goed uit dat ONI sinds kort beschikt over een speciale vliegvisvijver aan de rand van het be drijventerrein Handelspoort in Terneu- zen-zuid. De vijver, die in opdracht van de gemeente is aangelegd, voldoet aan alle wensen van de vliegvissers. De vij ver wordt op zaterdag 28 mei, op de dag dat het zestigjarig bestaan wordt ge vierd, officieel in gebruik genomen. Ha melink: „De vijver is in het midden twee meter diep en de oevers lopen schuin af. Dat zijn twee belangrijke voorwaarden om te kunnen vliegvissen. Je hebt daar immers helder water voor nodig en dat bereik je alleen als het wa ter voldoende diep is en met schuine, be groeide oevers." Hij verzorgt zelf een cursus vliegbinden, ofwel het vervaardi gen van kunstvliegen. Met de ingebruik name van de vijver beschikt ONI nu over alle types viswater: het Kanaal Gent-Terneuzen, de Otheense Kreek met een aantal aansluitende, kleinere kreken en dus een aantal vijvers. Daar naast worden regelmatige zeehengel- wedstrijden gehouden aan de boorden van de Westerschelde. ONI kent een rij ke historie. De club werd eind mei 1945 opgericht, vlak na de bevrijding. Initia tiefnemers waren een paar fervente vis sers, die elkaar troffen in de bovenzaal van het toenmalige café La Belle Vue in de Noordstraat. Het ledental kwam al snel op zeventig en was in 1975 zelfs op gelopen tot boven de duizend. Daarna kalfde het bestand weer af, onder meer door een gebrek aan aandacht voor jeug dige leden. Hamelink: „Vissen werd foto Wim Kooyman toch vooral gezien als een sport voor vol wassenen en dan vooral mannen. De jon geren hingen er maar een beetje bij." Met de oprichting van een aparte jeugd afdeling kwam daarin verandering. En nu stroomt de jeugd weer toe. Hoewel ONI nu beschikt over de meest uiteenlopende viswaters, er blijven wen sen. Als het aan Hamelink en Van de Wege ligt, worden bij het uitbaggeren van de Otheense Kreek ook direct de oevers aangepakt. Goede voorzieningen voor de hengelsporter, daar gaat het om. Met de gemeente wordt ook onder handeld over een nieuw clubgebouw. Van de Wege, tevreden, ..De toekomst ziet er rooskleurig uit. De hengelsport zit trouwens toch in de lift, de laatste jaren. Ons land telt inmiddels twee mil joen sportvissers." Een mooie toekomst, maar tijdens de jubileumviering op 28 mei wordt vooral stilgestaan bij het ver leden. Belangrijkste onderdelen van dat feest zijn een hengel wedstrijd in de stijl van decennia geleden op de vijver in Handelspoort (vervoer per kar), gevolgd door een heuse Breugheliaanse maaltijd in de Brouwzaal in Terneuzen. Tussen de bedrijven door wordt ook de nieuwe vliegvisvijver in gebruik genomen. door Edy de Witte KLOOSTERZANDE - Geen el lenlange rozenkrans, maar met het bidden van twee keer drie weesgegroetjes, het zingen van enkele Marialiedjes onder bege leiding van organist P. Mast en een kort gebed vereerden ruim zestig bewoners van het woon zorgcentrum Antonius gister middag Maria in de H. Martinus parochiekerk. Sinds de achttiende eeuw viert in de meimaand in de katholie ke kerk de verering van de Ma donna hoogtij. Bedevaartsoor den krijgen flink wat bedevaart gangers te verwerken. Ook in ka pelletjes en bedehuizen prijken Mariabeelden voor alle kerkbe zoekers. De bewoners van Antonius wil len deze traditie ook in ere hou den, maar dan wel in de plaatse lijke kerk en niet in de eigen ka pel. Hulp Met de hulp van vrijwilligers be gaven de ouderen zich naar het vlakbij gelegen bedehuis. „Een stukje verering in het ei gen kapelletje van Antonius zou heel wat gemakkelijker geweest zijn. Toch gaan wij met de bewo ners speciaal naar de kerk om dat dit gebouw een andere uitstraling heeft dan onze ka pel", zegt activiteitenbegeleid ster L. de Bruijn. „Bij veel oude ren neemt een kerk namelijk een speciaal plekje in. Het ge loof is op deze hoogbejaarde leeftijd vaak een houvast. Het roept ook herinneringen en emo ties op. Veel van onze ouderen zijn in een kerk getrouwd en hebben er kinderen ten doop ge bracht. Ook bij een uitvaart staat de kerk centraal. Om alle belangstellenden hier naartoe te begeleiden hebben we gelukkig een beroep kunnen doen op on ze vrijwilligers. Mensen die slecht ter been zijn moeten na melijk per rolstoel vervoerd wor den." Speciaal tintje Voor oud-inwoners van Ossenis- se had deze verering nog een spe ciaal tintje. Het Mariabeeld stond vroeger namelijk in de voormalige Willi- brordus kerk van Ossenisse. Dit zeer oude processiebeeld is een zogenaamd staakbeeld. De romp wordt gevormd door hou ten staken en latten waarop het hoofd is bevestigd. De handen van het beeld, met op de linkerhand het kindje Je zus, zijn met houten pennen aan de romp vastgemaakt. Door het lichte gewicht was dit beeld tij dens een processie gemakkelijk te dragen. Maar het belangrijk ste is wel dat de parochianen van Ossenisse in de loop der tijd Maria hebben aangekleed. Het pronkstuk is enkele jaren gele den aan de nieuwe parochie Ter Duinen overgedragen en sinds dien in al haar glorie te bewon deren in de kerk aan de Groe nendijk. De deelnemers aan de Mariaver ering verzamelden rondom het beeld voor het altaar. De tekst van de viering en de liedjes kre gen zij in een boekje met groot lettertype aangereikt. Een enke ling klemde de rozenkrans in de hand. Na de korte viering kregen de ouderen nog de gelegenheid om bij Maria een kaarsje aan te ste ken. Onder de klanken van het intie me. stemmige Ave Maria schui felden ze naar voren. Een tastba re groet aan Maria werd vaak be geleid met een prevelend schiet gebedje. „Je weet nooit waar het goed voor is", zei bewoner Gré Hitzert. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 27-jarige inwoner van Vogelwaarde en een 40-jari- ge man uit Terneuzen voor een tasjesroof en de diefstal van een auto veroordeeld tot gevangenisstraffen van een halfjaar. De tasjesrovers waren 14 januari met de gesto len auto naar Stekene (B) gereden. Daar stapte de jongste man uit de auto, vlakbij een vrouw. Hij pakte met geweld de handtas van het slachtoffer af, waarbij zij ten val kwam. Daarna sprong hij in de auto, die zijn kompaan be stuurde en gingen ze er vandoor. De buit was twintig euro en een rekenmachine. De daders hadden elkaar leren ken nen bij de dag- en nachtopvang. TERNEUZEN - Scholengemeenschap De Rede uit Terneu zen is net buiten de prijzen gevallen op het Future Award-festival dat dinsdag in 't Spant in Bussum is ge houden. Op dit festival presenteerden zo'n vijfhonderd middelbare scholieren uit heel Nederland hun ideeën voor een betere toekomst, ideeën die beoordeeld werden door een jury van honderd jonge volwassenen. Het Future Awardfestival is een onderdeel van het lesprogramma Co- dename Future, een initiatief van het Minister van Onder wijs en de Nationale Jeugdraad om jongeren al vroeg te in teresseren voor maatschappelijke vraagstukken. Op scho lengemeenschap De Rede doet de gymnasiumbrugklas la aan Codename Future mee. Hoewel zijn klas afgelopen dinsdag buiten de prijzen viel, keerde brugklas-coördina tor Jan van Gulick van De Rede met een tevreden gevoel terug uit Bussum. „Het is ons uitstekend bevallen. We doen volgend jaar zeker weer mee en dan waarschijnlijk met meerdere klassen en dan niet alleen van het gymna sium, maar ook van de andere afdelingen." Een andere re den waarom Van Gulick niet zo teleurgesteld was, is dat twee van zijn leerlingen, te weten Dessy Hage en Rick Donze, nog in de race zijn voor een individuele Future Award, waarvoor op woensdag 1 juni de grote finale is. HOEK - De windmolen Windlust in Hoek staat al enkele jaren stil en dat zint het Temeuzense raadslid G. van Boom (TOP) geenszins. Hij vindt het een slechte zaak voor Hoek en wil van het college van B en W weten, wat het hieraan denkt te doen. Van Boom weet dat er een con flict tussen de ex-molenaar en de gemeente aan ten grond slag ligt en wil weten of een gesprek tussen de verant woordelijk wethouder en die man nog iets heeft opgele verd. Ook informeert hij naar mogelijk achterstallig on derhoud. Als de molen in de toekomst stil blijft staan, zijn de hoogtebeperkende voorschriften in de belendende nieuwbouwwijk overbodig en kan die kostenverhogende regelgeving beter ongedaan worden gemaakt, meent het raadslid. HULST - Ondanks herhaaldelijk vragen door Hulster po litieke partijen, is het college van burgemeester en wet houders niet van plan parkeerkraskaarten in te voeren. Volgens het dagelijks bestuur is zo'n systeem zeer fraude gevoelig en niet meer van deze tijd. Hulst biedt bezoekers van de stad immers de mogelijkheid te betalen voor een dagdeel of een hele dag, naast een kaartje per uur. door Cees Maas TERNEUZEN - Samen muziek maken verbroedert. Vinden ze bij de Stichting Sluiskil Muzi kaal. Daarom komt er zaterdaga vond een bijzondere cd uit. Met uitsluitend artiesten uit de drie oude gemeenten waaruit de nieu we gemeente Terneuzen is ont staan. Zelfs de gemeenteraad in clusief de burgemeester zingt een potje mee. Hoe een en ander zal klinken, dat weten momenteel alleen de opnametechnici en de artiesten zelf. Het is een ambitieus pro ject, dat lange tijd van voorbe reiding en repeteren vergde: de Herindelings-cd. Het is een bundeling van de mu zikale kwaliteiten van meer dan 150 artiesten, variërend in leef tijd van 14 tot 80 jaar en afkom stig uit heel de nieuwe gemeente Terneuzen. Het idee ontstond tij dens een informele bijeenkomst van de gemeenteraad in Sluis kil. De voorwaarde werd toen gesteld dat ook de bestuurders een nummer voor hun rekening zouden nemen en die belofte is ingelost. Ze werden meteen op de proef gesteld, want ze kregen het meest ingewikkeldste num mer van de cd op hun bord: de ti telsong. De opnamen van het koor vonden plaats in de raad zaal, terwijl de burgemeester met zijn wethouders naar de stu dio in Zaamslag afreisden om hun couplet en gesproken tekst op te nemen. De cd telt twintig nummers en het repertoire is ge varieerd. Drie koren doen mee, naast de gemeentebestuurders zijn dat De Dekzwabbers, het Terneuzens schipperskoor en het koor EigenWijs. Andere artiesten en muziekge zelschappen zijn The Good, The Bad and Bart. Stefan Ellen, Bram de Feyter, Marcel, Rob bert Liza, Melanie Verstelle, HUPT, Sjakco, de muziekvereni ging Axelerando, Weloitt, That's it, Marlieke Hanneke, Flying Dixies, Danny en Die- derick Benjaminsz, Piet van Puy- velde, Cosy Time, Thea Ingels en BAC. De cd wordt zaterdag gepresenteerd in het cultureel centrum De Halle in Axel. De avond begint om 20.00 uur. Bur gemeester Lonink zal de eerste cd in ontvangst nemen. TERNEUZEN - Een 38-jarige automobilist uit de gemeente Terneuzen is in de nacht van dinsdag op woensdag op de Mr. F.J. Haarmanweg in Terneuzen aangehouden op verdenking van rijden onder invloed. De man moest een blaastest doen en hij kreeg op basis daarvan een rijverbod van vijf uur opge- legd. STREEKACTIVITEITEN AXEL Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten bieden, handvaardigheid en bil jarten; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, bil jarten; 14 00 uur: Solo dansen; Tref punt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.30 uur. Zangkoor: CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO gymnastiek en biljarten; GRAAUW Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO kaarten bieden; HEIKANT tHeike, 13.15 uur. Kaarten: 13.30 uur: Volksdansen. HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge: 9.30 uur: Biljarten, kaarten, koersbal; 13.30 uur: Soos middag: HULST - 's Landshuis. 14.45 uur Rond leiding Onder de Torenolv archeoloog; Reynaertcollege aan de Gildenstraat, 19.00 uur: Bewegen en sporten voor (ex-) hartpatiënten; De Lieve, 10.00 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljarten, 13.30 uur: Handwerken, koersbal; 19 00 uur: Line dance; Reynaertland; KAPELLEBRUG Kapel van Onze Lie ve Vrouw ter Eecken, 14.30 uur: Aanbid ding: KOEWACHT De Vlaschaard. 13.00 uur: Biljarten; LAMSWAARDE Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; NIEUW - NAMEN - De Kauter. 19.30 uur: Algemene vergadering dorpsraad; SINT - JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Computeren seniorenweb; 13.00 uur: Biljarten; 14.30 uur: Ouderensoos de Derde Jeugd; 15.30 uur: Kreatieve Vorming; 19.00 uur: Engels; SLUISKIL Het Meulengat, 14.00 uur: Folkart senioren dansdag; TERNEUZEN De Veste, 9.30 uur: Eu charistieviering; 13.30 uur: Handwer ken, soos, canasta en biljarten; 16.30 uur: Repetitie zangkoor: 19,00 uur Bridge; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur Jeugdcentrum Meetpoint; De Hoeve, 20.00 uur- Kaarten; Churchill hotel, 20.00 uur: Bijeenkomst Hobby Computer Club afdeling Zee- la nd; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Koersbal, Cafe Ons Vermaak, 14.00 uur: Kaarten, WESTDORPE - Café 't Polderken. 13.30 uur: Jokeren; De Baeckermat, 13.30 - 17.00 uur: KBO kaarten en bingo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41