Onder de Toren aangepast Ij Ruiken en voelen in Alzheimertuin SieMatic j 2C Grashappen voor het zwembad Individueel Design ntwikkelaar komt tegemoet aan bezwaren omwonenden Beleef het in Onder de Toren Xtra Care Mrsa-besmetting in De Stelle Celstraf voor poging tot moord Celstraf voor ontucht met 12-jarige Geen obstakels meer voor windmolens Koegorspolder zeeuwse almanak Kleur Lie: 0113-315649 ww.pzc.nl Lit, edactie® pzc.nl feu» 31.4460 AA Goes twrtentie-exploitatie. ".Ten Midden-Zeeland: 0113-315520: V Cl-Vlaanderen: 0114-372770; f lionaai: 020-4562500. kinderdag 12 mei 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen ^Sheila van Doorsselaer „JT - Projectontwikkelaar jnoform heelt in overleg met i gemeente de bouwtekenin- ,r cd van nieuwbouwproject On- Ze J de Toren in de Hulster bin- n8 nstad aangepast. Zo komt de ieJJ twikkelaar ten dele tegemoet te ls n de voortdurende bezwaren omwonenden. jnoform heeft een uitbouw het winkel- en wooncom- - geschrapt. Het gaat om een n'fËouwing van drie bij bijna ht meter. Met de aanpassing rvalt een van de bezwaren foS.van Geyt tegen het bouw- an. Zij klaagde over een ver- adering van haar uitzicht, voor de gemeente heeft de jassing een voordeel. Nu het [plex kleiner is geworden, ft Hulst geen procedure voor bestemmingsplanwijziging te starten. het offer van Planoform ver dien niet alle bezwaren. Van vt en de Oudheidkundige ing blijven ageren tegen de ïwhoogte. De Kring blijft h ook verzetten tegen het iwplan zelf, wat volgens de ing'te massaal' is. 6 twee bezwaarmakers kregen irmiddag nogmaals de gele- nheid hun grieven toe te lich- i tijdens een zitting van de on- hankelijke commissie be- aarschriften van de gemeen- De commissie boog zich vo- rg jaar ook al over precies de- :lï (Advertentie) vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu met mosterdsoep, asperges en ijs €12,50 or €10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118 - 886 866 zaterdag 14 mei 15.00-16.30 uur Fee Fi Fo Fum woensdag 18 mei ranat 11.00 uuur Harm van Straaten signeert cn tekent o.a. zijn 1 im' hoeken bekijk ook onze website (Advertentie) -woonwinkel van Middelburg Orisant Makelaardij Nieuw in de VEERSCHE POORT: verkoop Hof Mytilus Woongoed Middelburg Nu ook voor uv woonenergie Decorette NIEUW prafchtige stoffen van Designers Guild Anker-Desein Koken, smaakvol en efficiënt, da's LOGUS 7 Voor al uw vragen k J over zorg. wonen '■iNwi met zorg en welzijn Rabobank Hypotheken en verzekeringen Paso Doble Mexicaans-Argentijns restaurant, reserveren. tel.:0118 - 636960 zelfde kwestie. Toen werden de zelfde bezwaren door het colle ge van burgemeester en wethou ders, op advies van de commis sie, ongegrond verklaard. Gede puteerde Staten (GS), de Rijks dienst voor de Monumentenzorg en de Welstands- en Monumen tencommissie keurden de plan nen immers eerder goed. Tegen de beslissing van het col lege tekenden de bezwaarma kers beroep aan bij de bestuurs rechter. Die besloot het oordeel van Hulst (het ongegrond verkla ren van de bezwaren) te vernieti gen. De bestuursrechter vond dat Hulst het bouwplan niet goed ruimtelijk had onder bouwd. Hulst heeft daarom nu een Nota van Inlichtingen gepre senteerd waarin het hele bouw plan stap voor stap wordt be schreven, inclusief een onder bouwing waarom Hulst kiest voor juist die bouwhoogte en ar chitectuur. Na de uitspraak van de bestuursrechter moet Hulst nu opnieuw de bezwaarschrif ten behandelen. De bouwhoogte van het plan wijkt weliswaar af van het maxi maal toelaatbare, maar dat is slechts marginaal. De Rijks dienst voor de Monumentenzorg en GS vinden de overschrijding toelaatbaar omdat de iets hoge re daken het 'harmonieuze gevel beeld' niet verstoren. Hulst en Planoform willen niet, tornen aan de bouwhoogte. Bij het ver kleinen van het complex is het plan financieel niet meer haal baar en worden de huren van de woningen en winkels te hoog. Het tweede bezwaar van de Kring, pareerde Hulst eerder omdat er sprake is van een ge vel, die de illusie wekt dat het al lemaal aparte panden zijn. De hoogte, breedte, de gebruikte steen- en dakpankleur varieert steeds. De commissie bezwaarschriften wacht een moeilijke beslissing, omdat ze rekening moet houden met de eerdere uitspraak van de rechter. Mochten de bezwaarma kers, na een negatieve beslissing op hun grieven, wederom naar Met een droogzwemactie protesteerden kinderen tegen de sluiting van het openluchtzwembad in IJzendijke. door Raymond de Frel IJZENDIJKE - Een beetje fris was het wel, maar hij had het er graag voor over. In zijn blote bast, voorzien van grassprie tenborsthaar, gleed Nick Aerssens (11) gisteren over een veredelde waterglij baan op het sportveld in IJzendijke. Doel: het nabijgelegen zwembad behoe den voor de definitieve ondergang. Samen met zeker vijftig andere kinderen deed Nick mee aan een droogzwemactie, opgezet door inwoonsters Monique Balk en Nelly Aerssens. Het duo heeft er op dit moment een dagtaak aan om het open luchtzwembad voor IJzendijke te behou den. Vanavond zullen de raadspartijen tijdens de raadsvergadering in het Sluise Belfort bakkeleien over het standpunt van exploitant Frans Lievens en het colle ge van burgemeester en wethouders: het zwembad is versleten en mag daarom niet meer open. Lievens wil niet alleen opdraaien voor de renovatie van het bad, die minstens een half miljoen euro kost. Het college wil er ook geen geld insteken. Een handtekeningenactie, spandoeken, pamfletten en de droogzwemactie moe ten de raadsleden overtuigen van de me ning van de inwoners van IJzendijke. Het merendeel ziet het bad immers als een toegevoegde waarde voor de leefbaar heid in hun kern. „Ik kwam er elke dag, ik had er heel veel lol. Als het niet lukt om het bad open te houden, ben ik boos op Lievens. Dat betekent dat ik mij de he le zomer moet vervelen. Ja, misschien kan ik achter de computer zitten. Maar dat doe je toch niet als het mooi weer is? Dan wil ik zwemmen!", zegt Nick. Aers sens en Balk hebben inmiddels een toe zegging gehad van een sympathisant van hun actie. Die wil een eerste gesprek met de Mosckowicz-advocatengroep bekosti- foto Wim Kooyman gen. „Wij willen alle gemaakte fouten bo ven tafel krijgen", aldus Nelly Aerssens. „Wij willen niet met een beschuldigende vinger wijzen, maar het bad mag niet dichtgaan vanwege alle gemaakte fou ten. Dit jaar is sowieso een verloren jaar, maar wij hopen het bad voor de toe komst te redden", zegt Anita Balk. De droogzwemactie werd gisteren vooral door de kinderen gewaardeerd. „Je zou haast denken dat ze dit leuker vinden dan het zwembad", grapte een moeder. Een passerend jochie wist wel beter. „Dit is maar voor één keer leuk, in het zwembad hebben we altijd lol!" door Florence Imandt OOSTBURG - „Het is niet al leen binnenkomen en doodgaan. Een verpleeghuis is veel meer dan alleen een eindstation." Zegt Marieke Villerius. Ze is hoofd van De Boterbloem, een gesloten afdeling van verpleeg huis De Stelle waar dementeren den wonen. Ze meent wat ze zegt en is oprecht enthousiast over een leuke nieuwigheid die sinds gisteren tot het zorgpak- ket van De Stelle behoort: De Alzheimertuin. Het gaat om een primeur in Ne derland. Binnentuinen bij be jaardenhuizen zijn er langzamer hand wel meer in Nederland. Maar een tuin die helemaal is in gericht op de behoeften en moge lijkheden van dementerenden? Die waren tot gisteren alleen in Noorwegen of Italië te vinden. Op het eerste gezicht is de Alzheimertuineen gewone patio, met een paar kale bomen en wat bloemenperkjes. Maar over de inrichting is heel lang en heel diep nagedacht. Door verple gers, tuinarchitecten en geria trisch deskundigen. Mensen die verstand van vergeetachtigen hebben dus. Die mensen zijn vaak onzeker en schrikachtig. Veiligheid en geborgenheid zijn dan ook basis voorwaarden voor een omge ving waarin zij zich prettig voe len. De tuin heeft daarom hoge plantenbakken met afgeronde muren zodat mensen er makke lijk tegenaan kunnen gaan staan en voor de rolstoelers zijn er uitsparingen in de muren ge maakt. Er is een stevige reling om je aan vast te houden en de bankjes hebben stevig ronde knoppen om je aan vast te hou den. De voorpoten zijn naar ach teren geplaatst om struikelen te voorkomen. Maar hoe zit het dan met die waslijn waar een lange onder broek aan wappert? „Dat is een prikkel om herinneringen om te halen", legt Marieke uit. „Wie de behoefte voelt dingen op te hangen, mag dat. Maar het hoeft niet. Het gaat om het wel bevinden van de mensen. Wil iemand de planten water ge ven? Prima. Lekker even schom melen? Ga je gang. En als ie mand een aarbeienplantje uit de grond trekt om in de soep toe doen? „Pech, moeten we gewoon een nieuw plantje zetten." (Advertentie) I WAO wordt WIA. Wat betekent dat voor u? www.werkennaarvermogen.nl *n Werkgelegenheid Sinds gisteren niet alleen in Noorwegen en Italië, maar ook in ver pleeghuis De Stelle in Oostburg: de Alzheimertuin. ook wel thera peutische buitenruimte genoemd. foto Wim Kooyman SCHOONHEIDSINSTITUUT de rechter stappen, dan meent Hulst, door de Nota van Inlich tingen, sterker te staan. Wethouder B. Pauwels vindt dat de zitting van de commissie be zwaarschriften prettig verliep. „Ik ben bereid nogmaals per soonlijk met de bezwaarmakers te praten en ik durf zelfs te stel len dat we er samen uit zullen komen. Onze standpunten lig gen echt niet zo heel ver uit el kaar." De commissie brengt zo snel mogelijk advies uit aan het college. E FrerA* a ijr ?■?-> OOSTBURG - Dertien bewoners van verpleeghuis De Stelle in Oostburg zijn naar nu bekend is geworden, sinds enige maanden besmet met de mrsa-bacterie. Mrsa is een hardnekkige bacterie die vooral in ziekenhuizen voor komt en zich nauwelijks laat bestrijden met antibiotica. Voor gezonde mensen is mrsa niet bedreigend, voor men sen die oud zijn en een zwakke gezondheid hebben, kan dat anders liggen. Mrsa wordt overgebracht via de han den, vandaar dat bij het tegengaan van verspreiding van de bacterie extra gelet moet worden op hygiëne. Zo moe ten de bezoekers van de besmette drie afdelingen de han den voor het naar huis gaan met een spray schoonmaken. De dertien besmette bewoners worden verzorgd door ver- plegenden met beschermende kleding. Ze verblijven zo veel mogelijk op éénpersoonskamers, maar mogen nadat ze - met jodiumzeep - gewassen zijn naar de huiskamer om tv te kijken of mee te doen aan activiteiten. Volgens di recteur B. Sanders merken mensen in eerste instantie wei nig van de mrsa-besmetting. „Je ziet het aan wondjes die moeilijk dicht gaan. Als je dan een bewoner screent met een neus- of keelkweek en die blijkt besmet te zijn, dan moet je iedereen onderzoeken." Ook in 2003 heerste in De Stelle het mrsa-bacterie enkele maanden. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 47-jarige inwoner van Axel voor poging tot moord veroordeeld tot twintig maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De straf werd op gelegd, omdat de Axelaar 20 januari in Zuiddorpe met een vleesmes had geprobeerd de vriend van zijn ex-vrouw te vermoorden. In de woning had de man met het mes ste kende bewegingen in de richting van het slachtoffer ge maakt, terwijl hij op de bank bovenop hem lag. Het slacht offer raakte bij het afweren van de messteken gewond aan zijn hand. Ook liep hij tijdens de worsteling gekneus de ribben op. De Axelaar was jaloers en gekrenkt. Hij voelde zich in de maling genomen door zijn ex, omdat hij vond er alles aan gedaan te hebben om de relatie te her stellen. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 49-jarige inwoner van 's-Gravenpolder voor sek sueel misbruik van een twaalfjarig meisje twee jaar cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk, opgelegd. De man ging vorig jaar zomer een relatie met het slachtoffer aan. Dat leidde een aantal keren tot gemeenschap met het meisje. De puber kwam in die tijd regelmatig over de vloer bij het Bevelandse gezin. Toen de zedenzaak aan het licht kwam, bracht dit een schok teweeg bij de gelovige gezinnen, die tot dezelfde kerk behoren. door Jan van Ommen DEN HAAG - De Raad van Sta te ziet geen reden om de milieu vergunning voor een nog aan te leggen park met 22 windturbi nes in de Koegors- en NieuweZe- venaarpolder in Terneuzen bui ten werking te stellen. Bezwaarmakers tegen het wind molenpark, waaronder de Stich ting Houdt Woonomgeving Koe gorspolder Leefbaar (HWKL), hadden daar vorige maand om gevraagd. De stichting vertegen woordigt een aantal omwonen den van de Koegorspolder. De omwonenden zien het windmo lenpark niet zitten en vrezen onder meer geluidsoverlast van de draaiende wieken en turbi nes. De Raad van State stelt op basis van beschikbare onderzoe ken en documenten vast dat het windmolenpark hoogstwaar schijnlijk aan alle landelijke mi lieuvoorschriften voldoet en niet meer herrie maakt dan is toegestaan. Later dit jaar, na behandeling van de bodemzaak, zal de Raad van State een definitief oordeel over de ver gunning vellen. Overigens heeft Windenergie-ontwikkelaar Win- Wind eerder toegezegd dat ze niet met de bouw van een molen park begint voordat het bedrijf een onherroepelijke milieu- en bouwvergunning heeft. Het kan zeker nog even duren voordat de bodemzaak over de milieuver gunning wordt gehouden. Win- Wind wil absolute zekerheid dat de vergunningen met meer kun nen sneuvelen. Het bedrijf heeft afspraken met investeerders ge maakt dat het met de bouw be gint als er zekerheid is. Het gaat immers om een investering van 60 miljoen euro. Nu WinWind een milieuvergunning heeft, krijgt het automatisch een bouw vergunning van de gemeente. (Advertentie) Bij de keuze van de planten is niet alleen gelet op de herken baarheid van dingen van vroe ger, maar ook op geur- en kleur verschillen en de aanwezigheid van zachte en harde bladeren. Zo staan er inderdaad - nog groene - aarbeitjes en druiven- slierten, maar ook kruidenbos jes mint, salie en thijm die sterk geuren bij aanraking of als de zon erop staat. Of de Stelle-bewoners gebruik gaan maken van de tuin is nog even spannend, zegt Villerius. „We kunnen het nog niet goed inschatten. Sommigen kunnen er alleen met begeleiding in. An deren, die nog heldere momen ten hebben en zich dan realise ren dat er iets mis is, kunnen de ronde op eigen houtje maken en zo misschien wat rust vinden." De aanleg van de tuin kostte 68.000 euro, een bedrag dat door sponsors bij elkaar werd gebracht. Mensen van Dethon te kenden voor het ontwerp en de uitvoering. In verpleeghuis De Stelle wonen 140 ouderen, van wie ongeveer de helft last heeft van een hape rend geheugen. AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet onder dak bij Pot Woninginrichting Nieuwendijk 89,0115-564070 GOES Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15,0113-246464 MIDDELBURG SieMatic Middelburg (naast de Baderie), Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, 0118-62 95 22 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32,0115-680612 De schrik was groot. De eer stejaarsstudente aan de Hoge school in Vlissingen hapte tij dens de middagpauze genoeg lijk in haar boterhammetje, tot ze - alarm! alarm! - con stateerde dat haar handen ernstig van kleur waren ver anderd. Blauw waren die geworden, en ja, waaraan denkt een mens dan? Ze had zelf ooit een medische encyclopedie doorgebladerd en haar studie genoten vreesden eveneens het ergste. In een haastig opgetrommel de taxi ging het naar de EHBO-post van het dichtstbij zijnde ziekenhuis, waar de dienstdoend arts al even fron send keek; vooral naar de nieuwe spijkerbroek van zijn patiënte - wier handen blauw bleven en hoofd hoogrood kleurde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39