Theater in een bouwmarkt Rijk eist serieus natuurproject Topper van deze week! Landschap en architectuur zijn één HALFORDS Showcase Vlissingen voorlopige I oplossing voor Zeeuwse Belofte Expositie van Hermans in Palazzoli Huis Vrij gesproken van misbruik j Geluidsoverlast door tunnelverkti Man dreigt met mes Veerman legt verdieping uit Alleen extra geld als Zeeland zorgt voor nieuw getijdengebied langs Schelde kunst FRANZ LISZT MIDDELBURG, VLISSINGEN, GOES.TERNEUZEN. Kijk voor adressen op www.halfords.nl HULST - In het Palazzoli Huis Hulst, steunpunt voor mensen met kanker en hun naasten, hangt een exposi tie van Tonnie Hermans uit Hulst. Het gaat om olieverfschil derijen. Tonnie Hermans voltooide een opleiding aan de kunstacademie in Sint Niklaas en is een schil der, die vooral werkt met zachte kleuren en diffuus licht. De mens staat centraal in zijn werk en de expositie bestaat voornamelijk uit ge zichten. De schilderijen hangen de ze en volgende maand in het Palazzoli Huis aan de Steenstraat in Hulst. De expositie is gratis te zien tijdens de openings tijden van het Palazzoli Huis. Die openingstijden zijn: dinsdag en donder dag van 14.00 tot 16.00 uur. Limit 2600 Full Suspension 26 inch aluminium wielen D-type Suspension frame verende voorvork Shimano 21 versnellingen V-brakes van voor donderdag 12 mei 2005 MIDDELBURG - Een vijfenveertigjarige vrouw uit4 delburg is gisteren vrijgesproken van ontucht roet! zoon. De rechtbank in Middelburg vond niet bewez» de moeder begin jaren negentig haar zoon regebnttjgj sueel heeft misbruikt. Het Openbaar Ministerie had: jaar cel tegen haar geëist. Een aantal jaren were vrouw ook vrijgesproken van seksueel misbruik van: oudste zoon. I aft TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Ter, zen moet bij de beheerders van het zuidelijke wegt van de Westerscheldetunnel pleiten voor maatregels de geluidsoverlast bij Hoek ongedaan maken of inj geval beperken. Volgens het raadslid G. van Boom (TOP) worde geluidsnormen misschien niet overtreden, maar ver? ken met de periode voordat de tunnel in gebruik were nomen, is er nu veel meer lawaai. Van Boom wil van het college weten of het wil pij voor het aanbrengen van 'fluisterasfalt', wanneer dfj loofde geluidswal wordt aangelegd en of tot die tijd geval een tijdelijke snelheidsbeperking kan worden® vaardigd. Het TOP-raadslid pleit bovendien voor 'een robe: groengordel' om de luchtvervuiling (fijn stof) te SLUIS - De politie heeft dinsdagavond in Sluis een« tigjarige man uit dat stadje gearresteerd op verdeel w van bedreiging. De man zou volgens de politie in zijn huis ruzie hebbe kregen met een vierentwintigjarige medebewoner es dreigd hebben die met een mes te steken. Zover kvvaa niet. De vierentwintigjarige zag kans ongedeerd he!: uit te komen. De politie onderzoekt nog waar de r, over ging. TERNEUZEN - Minister Veerman (Landbouw, Natuui$a' heer en Visserij) komt volgende week dinsdag in zen uitleggen waarom het kabinet akkoord is met de1 dieping van de vaargeul in de Westerschelde. Veermr een van de sprekers op een informatiebijeenkomst diei af 19.30 uur in de Dowzaal van het Scheldetheatenw gehouden. De andere spreker is de Zeeuwse ged< Kramer. De bijeenkomst is een initiatief van het Best1.; lijk Overleg Westerschelde, een platform waarin provincie Zeeland en de betrokken gemeentebesturen) vertegenwoordigers zitting hebben van de landbouw nisatie ZLTO, de Zeeuwse milieufederatie ZMF en: tal van andere belangenorganisaties. Dit platfora nauw betrokken geweest bij de voorbereidingen plannen tot verdieping van de Westerschelde. Tijdens de bijeenkomst in het Scheldetheater kunnen: zoekers minister Veerman en de provinciebestuurder! mer vragen over de verdieping stellen. De verdieping: helst het wegbaggeren van tien drempels in de schelde zodat schepen met een diepgang van 13,10 m de haven van Antwerpen onafhankelijk van het getij nen bereiken. De Drang brengt productie over pesten en eigen verantwoordelijkheid door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Het is geen alledaagse plek voor een theatervoorstelling: bouwmarkt Big Boss op bedrijventerrein De Koterij in Burgh-Haamstede. Re gisseur Oscar Postema van jon gerentheatergroep De Drang kiest bewust voor toneel op loca tie. Vrijdag en zaterdag speelt dit gezelschap 's avonds vanaf half tien de voorstelling 'Linker handen' van Gudrun Beckmann in de Big Boss. (Advertentie) Het verhaal speelt zich echt af in een bouwmarkt. Vakantie kracht Blus heeft het daar niet gemakkelijk. Hij wordt voortdu rend gepest en bovendien heeft hij thuis ook nog zorgen. Hij komt pas goed in de problemen als zijn zus op het werk ver schijnt. Als dan ook de dochter van de baas er zich mee gaat be moeien, zijn de rapen helemaal gaar. „Spelen op locatie biedt een extra dimensie", vindt Postema. Hij koos er bij de voorgaande productie van De Drang ook voor. Toen werd het stuk 'De Suite van het Waken' van Bou- ke Oldenhof gespeeld in en rond het zwembad in Kapelle. „Het biedt voor de spelers een extra uitdaging als ze een stuk plotse ling in de echte omgeving moe ten spelen. We oefenen een tijd lang in de repetitieruimte en dan staan ze kort voor de pre mière ineens in een heel andere situatie. Dan moeten er oplossin gen gezocht worden voor zaken als zichtlijnen en een pilaar die midden op het speelvlak staat. Dat houdt ze scherp", zegt de re gisseur. Verantwoordelijkheid Volgens Postema gaat 'Linker handen' over meer dan alleen pesten binnen een kleine groep. „Ik wil laten zien dat we alle maal een eigen verantwoorde lijkheid hebben in het welzijn van alle levende wezens." Het verhaal zit vol grappige dia logen en hoewel de humor aan vankelijk de boventoon voert, grijpt het je naar het einde toe behoorlijk naar de keel, luidt de bedoeling van de regisseur. Hij wil met dit stuk ook laten zien dat mensen zich binnen een groep vaak anders gedragen dan als individu. „Wie Blus al leen tegenkomt in de bouw markt wil nog weieens aardig te gen hem doen, maar dat wordt direct anders zodra de hele groep bij elkaar is", zegt Poste ma. Hij ziet er parallellen in met de maatschappij. „We zien op te levisie allemaal gruwelijke din gen op ons afkomen en doen soms net of we er zelf helemaal geen invloed op kunnen uitoefe nen. In ons stuk wordt aange toond dat 'een beetje pesten' tot een enorme escalatie kan lei den." Postema is blij met de spontane medewerking van bedrijfsleider Mark Lemsom van de bouw markt in Burgh-Haamstede. Spelen op deze locatie vergt wel wat inventiviteit. Zo moet er ruimte gecreëerd worden voor circa honderd toeschouwers per keer. En omdat de ruimte ten be hoeve van de toneelverlichting niet kan worden verduisterd, be ginnen de voorstellingen pas om 21.30 uur. Inmiddels broedt de regisseur al weer op nieuwe plannen. Hij wil met deze spelersgoep vol gend seizoen een voorstelling maken over Thersites, de anti held uit het Griekse epos 'De Illi- as'. Jongeren van theatergroep De Drang repeteren voor de voorstelling 'Linkerhanden' in bouwmarkt Big Boss. foto Dirk-Jan Gjeltema Orgelconcert KAPELLE - Henk van W geeft vrijdag 20 inei een concert in de Nederlands v vormde kerk in Kapelle. Van Putten is de vaste be.f van het historische orgel zijn programma heeft hij votf melijk Franse compos® staan. Onder meer werk van de co®? nisten Franck en Guih® wordt uitgevoerd. door Rinus Antonisse GOES - Als Zeeland niet zorgt voor 600 hectare nieuwe getij- dennatuur langs de Westerschel de, kan de provincie fluiten naar extra geld voor verbreding van de Sloe- en Tractaatweg (100 miljoen euro) en steun voor landbouwontwikkeling. Dan voert het Rijk het karwei zelf uit. „De voordelen die geboden zijn, vallen dan weg. Dan hebben we geen deal meer met de provin cie", beklemtoonde G. van der Sar, projectmanager Deltawate ren van het ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit (LNV) gisteren tijdens een bijeenkomst van de Zeeuwse Mi lieu Federatie (ZMF) te Goes. „De vraag is nu: wil de provin cie meewerken of blijft men in Zeeland nee zeggen." Robuust De nieuwe natuur moet robuust - zo groot mogelijk - zijn en Scheldegebonden, dat wil zeg gen met invloed van eb en vloed, zei Van der Sar. „Alle varianten daarop zijn ondenkbaar." Mede gebruik van de nieuwe natuurge bieden, bijvoorbeeld voor aqua- cultuur en recreatie kan niet bin nenin plaatsvinden en mag het hoofddoel natuur niet aantas ten, voegde hij eraan toe. Enige afwijking van de 600 hec tare is mogelijk, maar dan naar boven en niet naar beneden, al dus Van der Sar. Het bedrag van 200 miljoen euro dat hier voor beschikbaar is, achtte hij voldoende en zelfs aan de hoge kant. Daar moet wel alles van betaald worden: dijkverlegging en ook het uitkopen van de boe ren (die 'het liefst op vrijwillige basis' hun land moeten afstaan), alsmede 'een kleine impuls' voor algemene landbouwsteun in de getroffen regio's. De LNV-mede- werker schatte dat een kwart van het bedrag voor de agrari sche sector nodig is. Van der Sar gaf aan dat de pro vincie bij uitvoering van de na tuurontwikkeling een aantal vrijheden krijgt. Maar het Rijk komt wel met een programma van eisen. Zo mag de nieuwe na tuur geen krekenstelsel ergens binnenslands worden. Het werk moet in 2015 helemaal klaar zijn. Als de provincie de taak gaandeweg niet goed uitvoert, dan neemt het Rijk de regierol terug. Voor de natuurontwikkeling wordt voor het eerst de zoge heten Rijksprojectenprocedure toegepast. Daardoor is uitvoe ring niet afhankelijk van streek- en bestemmingsplan nen, meldde Van der Sar. Hij meende dat aan de uitvoering niet te tornen valt. „Het systeem kachelt achteruit, de Wester schelde zit in een dwangbuis. Het systeem moet weer veer kracht hebben om alle functies - scheepvaart, natuur en recrea tie, visserij - in stand te hou den." Ook moet volgens hem re kening worden gehouden met de 'onzekere risico's' die een derde verruiming van de vaargeul mee brengt. ZMF-directeur M. van Mierlo zat op hetzelfde spoor. Hij liet weten dat de federatie wil mee werken aan de natuurontwikke ling als er 600 hectare volwaar dige getijdenatuur langs de Wes terschelde komt. Hij onder streepte dat alle betrokken par tijen dit uitgangspunt dienen te onderschrijven en dat ook moe ten uitspreken. „We hebben er niet veel zin in als gaande de rit partijen afhaken." Stok Met de combinatie van regiona le ontwikkeling (wonen, recrea tie, landbouw) en nieuwe na tuur gaat de ZMF alleen ak koord als die niet strijdig is met de natuurbelangen, stelde Van Mierlo. Hij noemde het een stok achter de rug dat het Rijk zono dig zelf aan de slag gaat. De di recteur achtte dat belangrijk, omdat hij de indruk heeft dat vanuit enkele gemeenten en de landbouw wat aan het broeien is. „Het standpunt van het Be stuurlijk Overleg Westerschelde heeft niet de soliditeit diet het verdient, het is een broos ge heel." Vakantiepark De Banjaard bij Vrouwenpolder. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Om te voorko men dat er nog meer recreatieve 'enclaves' langs de Zeeuwse kust ontstaan, moet eerst wor den nagedacht over de samen hang met de omgeving voordat nieuwe gebieden worden aange wezen voor ontwikkeling. De sprekers gisteravond in Vlis singen tijdens het laatste van de zeven cultuurdebatten die het Zeeuws Museum dit seizoen heeft georganiseerd, waren het opvallend eens met elkaar. Het thema luidde 'Kustarchitectuur in Zeeland', maar ze stelden al bij voorbaat dat er nauwelijks sprake is van een serieuze vorm van kustarchitectuur. Het helderst in zijn stellingna- me was architect J.P. Bron, werkzaam bij Zeelenberg Archi tectuur, het bureau dat diverse recreatieparken in Zeeland heeft ontworpen. Volgens hem wordt er in de provincie weinig meer gedaan dan 'weiland voor weiland' te ontwikkelen. „Dat gebeurt zonder enige ruimtelij ke betekenis, behalve dat men sen er fijn kunnen recreëren. Er is geen enkele samenhang met de omgeving. We zetten er maar meteen vijftien meter groen om heen, omdat we vooraf al weten dat het niets wordt." „Er wordt ontzettend veel ge bouwd aan de kust, maar met een opgave van likmevestje", al dus Bron. Het gevolg is dat er al lerlei enclaves ontstaan. Hij haalde diverse voorbeelden in de provincie aan en noemde ook een project in Domburg, waar bij zijn bureau destijds betrok ken is geweest. „Er is geen enke le aansluiting bij het dorp ge zocht. Daar zouden we nu toch anders mee omgaan." Voordat over kustarchitectuur kan worden gesproken, moet eerst de ruimtelijke structuur worden verbeterd, vond Bron. Dat betekent onder meer het zoeken naar een meerwaarde, zorgen voor een interessant ver- blij fsgebied, het meer combine ren van functies en betere inpas sing in het landschap. „We moe ten zorgen voor een ruimtelijke kwaliteit waar iedereen iets aan heeft." Stedenbouwkundige M. Schoen makers sprak in dat verband over 'landschapsconcepten', die kunnen voorkomen dat iedereen alleen maar 'zijn eigen paradijs je' creëert. „Alle ontwikkelin gen moeten gepaard gaan met een visie op het landschap. Landschap en architectuur zijn één." Daarnaast pleitte zij voor al voor het toegankelijk, open baar houden van de waterkant, zodat iedereen ervan kan blij ven genieten. „We moeten oppas sen met te veel privatiseren." Architect J. de Koning vond dat als er eenmaal een duidelijke vi sie is op de omgeving, architec ten verder ook hun gang moeten kunnen gaan en niet gedwars boomd dienen te worden door al- fèrlei i-egeltjes. „In feite zou je er welstandsvrije zones van moe ten maken, zodat er plekken ont staan waar nog allerlei mogelijk heden zijn om kustarchitectuur tot stand te brengen." door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Er komt dit jaar toch een Zeeuwse Belofte, al wijkt de opzet af van voor gaande jaren. Het gaat om een tijdelijke oplossing. Het Zeeuws platform voor popmuziek dat nog in oprichting is, moet later bepalen wat er na dit jaar met de jaarlijkse competitie voor popbands gaat gebeuren. De Zeeuwse Belofte was een van de kernactiviteiten van de Stichting Popmuziek Zeeland. Die is begin dit jaar opgeheven, met het oog op de vorming van het popplatform. Dat functio neert echter nog niet. De provin cie is nog bezig met de samen stelling van het platform, dat waarschijnlijk eind deze maand wordt gepresenteerd. De nieuwe club dient te bepalen wat er gaat gebeuren met de voornaamste activiteiten die Stichting Popmuziek Zeeland heeft opgezet: de uitgave van het blad Noot (waarvan onlangs een 'voorlopig' afscheidsnum- mer verscheen), het onderhou- (Advertentie) den van een website, de uitrei king van de Zeeuwse Popprijzen én de Zeeuwse Belofte. Voor dit jaar is de organisatie van de competitie in elk geval te kort dag. Daarnaast speelt momen teel landelijk een discussie over de Grote Prijs van Nederland, waarvan de Zeeuwse Belofte een voorronde is. De Grote Prijs heeft besloten haar koers te wij zigen: de winnaars van de voor rondes doen niet meer automa tisch mee aan de Grote Prijs. De organisatie gaat met scouts wer ken, die op zoek gaan naar ta lent en bepalen wie er mogen deelnemen. PopNL, dat de provinciale pop koepels verenigt, heeft verbol gen op de plannen gereageerd en wil daarom volgend jaar met een eigen competitie komen. Het streven is terug te keren naar de oorspronkelijke opzet van de Grote Prijs, waarbij de provinciale winnaars recht streeks naar de landelijke finale gaan en niet de tussenstap van regiofinales moesten maken. „Voor dit jaar zaten we voor de Zeeuwse Belofte in een soort va cuüm, onder invloed van del; delijke ontwikkelingen en ds dat er geen Stichting Pop: ziek Zeeland meer is diet maal gesproken de compel organiseert", zegt popconsii 1 Cor de Jonge. In overleg me! provincie is besloten dal ere tussenoplossing komt. gaan er een showcase van: ken. We roepen bands opi J hun cd-materiaal in te zea i Dat leggen we voor aan pop? grammeurs en docenten van: ziekscholen. Die selecteren: bands, drie singer-songwtf en drie hiphopgroepen, die: dag 24 juni mogen optrede het Arsenaaltheater in Vis gen. Het publiek wijst in elke: tegorie een winnaar aan, dies geldprijs krijgt." De formui deels geënt op die van B-S: de competitie die Brabant! die jaar houdt als altenfi voor De Wraak van Brat) dat een pauzejaar heeft ingéi De Jonge: „Het aardige var.: Brabantse model is dat de s nemers worden gecoacht a mensen van niveau en da! winnaars op twee aanspreks festivals mogen spelen." De? consulent benadrukt dat het; lesbehalve de bedoeling is de showcase de Grote Prijss wielen rijdt. „We willen me:: ze opzet bands niet belenffic om mee te doen aan de C" Prijs. Het staat hun ook te maal vrij om zelf materiaal sturen. Daarnaast nodigen' voor de showcase vertegen^ digers van de Grote Prijs uit,' dat zij kunnen komen scoute Bands, singer-songwriters hiphopgroepen die willen doen, dienen zich vóór 25! aan te melden bij Scoop, Zeeuws instituut voor sociale! culturele ontwikkeling in -ü delburg. GROTë K6RK V€€R6 vrijdag 13 mei 20.00 uur GEOFFREY MADGE piano FRANZ SCHUBERT HECTOR BERLIOZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36