PZC Waterschap lokt glasaal naar Prunje Subsidie voor aannemen ®a.s.isschol1eJn Reimerswaal uitkeringsgerechtigde Personeel Cornelia vervat in karikatuur Vlissingen ziet plan Van Munster zitten Cliënten van Ter Valcke krijgen meer ruimte Gewoon even lachen krijgen geld voor groei AAZET Stremming treinverkeer bij Goes Mrsa-besmetting in De Stelle Brandstichting in Arnemuiden Rookmelder voorkomt schade Vliegtuigen laag over Kapelle Tweede klimgoot moet oplossing zijn Presentatie van nieuw katholiek "pastoraal team door Harmen van der Werf GOES - Het Goese verpleeg huis Ter Valcke gaat op korte termijn de huiskamers voor twee groepen cliënten uitbrei den. De cliëntenraad van Ter Valcke en familieleden van de oudere dementerende bewo ners hadden dit gevraagd. Ter Valcke is aan het vernieu wen. Vorig jaar is een nieuwe vleugel naast het verpleeg huis in gebruik genomen, waarna een ouder deel kon worden gesloopt. Dit had tot gevolg dat verschillende be woners moesten verhuizen. Een aantal van hen belandde in een grotere groep en moest voortaan een gang gebruiken als dagaccommodatie. „Die ruimte is veel te klein voor zo'n groep van acht oude ren", aldus één van de familie leden die haar beklag deed bij de directie van Ter Val cke. „Ze hebben wel een apar te slaapkamer, maar ze moe ten in principe de dag in die huiskamer doorbrengen. Dat is niet te doen, zeker niet om dat de nieuwbouw pas over anderhalf jaar af is." Het probleem komt voort uit de keuze om op de huidige, oude locatie nieuwbouw te plegen.Om de te verwachten onrust over de tijdelijke huis vesting te voorkomen, had Ter Valcke ook een opna mestop kunnen doorvoeren. Volgens directeur P. Kruide nier was dat echter geen op tie. KWADENDAMME - De rooms- i«* katholieke kerk in de regio Beve- landen en Schouwen-Duiveland heeft een nieuw pastoraal team en dat presenteert zich zondag 22 mei in de parochiekerk van J' Kwadendamme. "[Vanaf 10.45 uur is er een eucha- istieviering. Daarna kan ken- ïis gemaakt worden met het ver- peuwde pastorale team. Het telt vijf leden van wie er wee pas zijn aangetreden: pas- ial werkster I. van de Par en iesterE. van Brakel. De ande- r»al langer in de regio werkza- i zijn pastoraal werk- R. Ombelets, pastoraal wer- J. Grouwels en pastoraal 'jectmedewerker N. Bulter. Bezorgklachten: 00-0231231 I op maandag t/m vrijdag ge- I durende de openingstijden; I zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE schouwen-duivelaimd Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Pax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 I Postbus 31 1 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl i internet I www.pzc.nl I E-mail: web@pzc.nl Bram Levi is een meester in het uitvergroten van de kleine dingen die de mens achter zijn portretten juist zo bijzonder maken. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Een beetje ongemakke lijk vleien Jannet en Adriana zich in de luxe kuipstoelen tegenover de tekenta fel van Bram Levi. Onzeker over hoe ge nadig ze er van zullen afkomen onder de stiften van de markante karikatu rist. In sneltreinvaart zet Levi de contouren uit voor het zoveelste portret in zijn 43-jarige loopbaan. Een kleine tweehon derd medewerkers van verpleeghuis Cornelia staan op zijn lijstje om, in twee dagen tijd, te worden vereeuwigd op papier. Een cadeautje van perso neelsvereniging De Mossel, in het kader van de landelijke Dag van de Verple ging die vandaag wordt gevierd. Werd het personeel voorgaande jaren getrakteerd op een 'verwendag' met al lerlei massages en gezichtsbehandelin gen, dit keer mag er vooral gelachen worden, zegt organisatrice Wilma Berre- voets. Cornelia maakt deel uit van de zorgkoepel Allévo, die wordt geplaagd door bezuinigingen. Door die financiële beslommeringen, vertelt Berrevoets, dreigde de landelijke dag dit jaar aan de neus van het Zierikzeese verpleeg huis voorbij te gaan. „Eerst wilden we een bloembollenpakket cadeau doen, maar ja, dat is ook niet echt bijzonder. Toen ontstond het idee Bram in te hu ren om de leden van onze vereniging te tekenen. Ik ken hem al een poosje van zijn stamcafé Concordia, vandaar." Jannet weet inmiddels hoe ze er in ogen van Levi uitziet. Trots maar toch enigs zins besmuikt toont ze het resultaat aan haar collega. „Wees eens eerlijk, tach tig? Ohoh!" Nee, het valt mee, heus! Ik vind het niet echt lijken, maar dat is nooit met dit soort karikaturen. Leuk voor aan de muur boven bed." Het leed voor Adriana is ook geleden. Ze klapt bijna dubbel bij het zien van het resul taat. Levi heeft vooral haar stralende glimlach sterk uitvergroot. „Dat had je kunnen verwachten", grinnikt Jannet. „Je kwam met een grote scheur hier bin nen, zei hij gelijk al!" Adriana: „Mij hoor je niet klagen. Ik dacht eerst, dat wordt zo'n neus", houdt ze haar hand overdreven op een halve meter van haar gezicht, „of gekke oren. Maar daar hing natuurlijk mijn haar voor..!" Levi geniet van het schouwspel dat zich in zijn (tijdelijke) hoekje van de recrea tiezaal voltrekt. Achterin speelt gitarist Dik de Koning Hoe rijk is mijn heide voor een stuk of zestig gezellig meezin gende bewoners „Kijk, daar doe ik het nou voor. Gewoon even lachen. Ik ver groot alles uit, daar word ik voor be taald", schetst te karikaturist uit Zonne- maire het geheim van zijn succes. Corneel de Oude neemt plaats in de stoel, 'nieuwsgierig' naar wat komen gaat. „Ik zie wel, erger dan in werkelijk heid kan het niet worden. Een beetje zelfspot op z'n tijd kan geen kwaad." Levi: „Daar kunnen we over praten. Hoe heet je vriendin?", informeert hij tussen neus en lippen door. Het ant woord staat te lezen op het witte t-shirt dat Levi zijn onderwerp luttele secon den later met stift heeft aangemeten: 'I foto Dirk-Jan Gjeltema love Bianca'. De Oude komt er genadig af en is dan ook zeer enthousiast over het resultaat. „Lache zeg! Echt grap pig!" Collega John reageert beduidend minder uitgesproken op het eindpro duct van een amper vijf minuten duren de pose. „Jij krijgt een hele leuke kari katuur mee naar huis. Je hebt er alles voor", bereidt Levi hem voor met zijn vlotte babbel. Een tikkeltje zenuwach tig, een beetje alsof hij bij de tandarts zit. verhaalt de verpleger van zijn le venswandel in een notendop. „Waar kom je vandaan, John?" „Uit Den Haag", zegt John met een onmisken baar accent. En voor hij het in de gaten heeft, loopt John met Levi door de oude hoerenbuurt in de Hofstad, waar zijn broer indertijd voor een knaak bood schappen deed. „Hoe is die van jou geworden?", klinkt het verderop in de gang. Menig portret wordt zo in de loop van de dag trots te voorschijn gehaald om aan elkaar te la ten zien. In principe gaan alle tekenin gen mee naar huis, zegt Berrevoets, al ontstaat spontaan het idee van de reeks een unieke ere-galerij te maken in het verpleeghuis. Hebben de bewoners ook nog wat te lachen. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Schouwen-Duive- land geeft subsidie aan bedrij ven die uitkeringsgerechtenden in dienst nemen. Ondernemers moeten dan wel aan verschillen de voorwaarden voldoen. „Allereerst mag de concurrentie positie niet onverantwoord wor den beïnvloed", zegt wethouder G. Houtekamer. „Daarnaast moet een werkgever wel aanto nen dat hij extra investeringen (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-330333 moet doen om een uitkeringsge rechtigde aan het werk te krij gen." Het beleid van de gemeente is er op gericht om zoveel mogelijk- uitkenngsgerechtigden weer aan het werk te krijgen. Dit work-first- of Werk voor Al- les-principe wordt op zoveel mo gelijke manieren uitgedragen. Uitkeringsgerechtigden worden gestimuleerd weer (deels) aan de slag te gaan en nu komt daar een nieuw instrument bij: de loonkostensubsidie. Uitkeringsgerechtigden lopen er regelmatig tegenaan dat ze niet voldoen aan de eisen van een werkgever. Ze zijn langdurig uit het arbeidsproces of missen een deel opleiding. Als een werkge ver bereid is om daar in te inves teren door bijvoorbeeld extra be geleiding of scholing, kan hij in aanmerking komen voor subsi die. Daarbij is het uitgangspunt dat alles wat het de gemeente scheelt aan uitkeringsgeld kan de werkgever aan subsidie krij gen. „Als de gemeente achtdui zend euro kwijt is aan een uitke ring voor iemand, kan de werk gever dus achtduizend euro sub sidie krijgen", legt Houtekamer uit. „Maar dan mogen er het laatste jaar geen ontslagen zijn gevallen, om te voorkomen dat de gesubsidieerde werknemer een ander verdringt." De maximale subsidie is 10.000 euro per kalenderjaar en geldt voor maximaal twee fte's. „Dat is om te voorkomen dat een be drijf tien aspergestekers aan neemt met subsidie." Voor de loonkostensubsidie is 150.000 euro beschikbaar. De raad moet het plan nog wel goedkeuren door Harmen van der Werf KRUININGEN - Voor uitbrei ding van tien basisscholen in de gemeente Reimerswaal komt 900.000 euro beschikbaar. De scholen hebben met name be hoefte aan meer ruimte voor computeronderwijs en indivi duele begeleiding. De grootste aanbouwen komen bij De Welle in Kruiningen en De Horizon in Rilland. De Welle krijgt er op twee plekken aan de achterzijde 180 vierkante meter bij voor een personeelsruimte. Bij De Horizon in Rilland is een uitbreiding voorzien van 150 vierkante meter voor een multi functionele- en een personeels ruimte. Ook bij de twee andere scholen in Rilland, De Reigers berg en De Wiekslag, gaat het één en ander gebeuren. Bij De Reigersberg is het mogelijk door inpandige aanpassingen een ruimte te maken voor individue le begeleiding en remedial teaching. Bij De Wiekslag is het nog onduidelijk welke oplossing wordt gekozen om meer vierkan te meters te realiseren. Dat kan zowel in het huidige gebouw als door uitbreiding, maar de laat ste mogelijkheid is vrij duur. De overige basisscholen in Rei merswaal waar iets minder gro te verbouwingen noodzakelijk zijn om op onderwijsvernieuwin gen in te kunnen spelen, zijn: De Voorhoute in Kruiningen, De Bornput in Oostdijk, D'n Akker in Waarde en De Klimroos, De Zevensprong en Julianaschool in Krabbendijke. Twee scholen •in Yerseke, Het Kompas en de Beatrixschool, zijn buiten dit programma gelaten. Ze krijgen een nieuw schoolgebouw in Yer- seke-West. Met vier andere scho len - de Comrieschool, Kersten- school, Zandbaan en Eendracht - zijn al afspraken gemaakt over aanpassingen of de verbouwin gen zijn al uitgevoerd. donderdag 12 mei 2005 s 13 GOES - Het treinverkeer tussen Goes en Kruiningen is gistermorgen bijna twee uur gestremd geweest door een dodelijk ongeval. Het ongeluk deed zich omstreeks kwart over acht voor bij de spoorwegovergang in de Buys Ballot straat in Kloetinge. Het treinverkeer kon iets voor tien uur worden hervat. OOSTBURG - Dertien bewoners van verpleeghuis De Stelle in Oostburg zijn naar nu bekend is geworden, sinds enige maanden besmet met de mrsa-bacterie. Mrsa is een hardnekkige bacterie die vooral in ziekenhuizen voor komt en zich nauwelijks laat bestrijden met antibiotica. Voor gezonde mensen is mrsa niet bedreigend, voor men sen die oud zijn en een zwakke gezondheid hebben, kan dat anders liggen. Mrsa wordt overgebracht via de handen, vandaar dat bij het tegengaan van verspreiding van de bacterie extra ge let moet worden op hygiëne. Zo moeten de bezoekers van de besmette drie afdelingen de handen voor het naar huis gaan met een spray schoonmaken. De dertien besmette be woners worden verzorgd door verplegenden met bescher mende kleding. Ze verblijven zo veel mogelijk op éénper soonskamers, maar mogen nadat ze - met jodiumzeep - ge wassen zijn naar de huiskamer om tv te kijken of mee te doen aan activiteiten. ARNEMUIDEN - Aan de Steigerweg in Arnemuiden is gistermiddag twee keer brand gesticht in houten schapen hokken. Vorige week zaterdag werd ook al brand gesticht aan de Steigerweg. Toen werden autobranden bij de half- pipe aangestoken. VLISSINGEN - De brandweer is gistermiddag rond 13.00 uur uitgerukt voor een brand in een woning aan de Schaepmanstraat in Vlissingen. Bij aankomst bleek dat een achtergelaten pan op het vuur voor rookontwikkeling zorgde. Volgens de brandweer is de vroege ontdekking van de brand te danken aan een rookmelder die in de wo ning aanwezig was. Na een eerdere brand in de Schaep manstraat besloot woningstichting L'Escaut na overleg met de brandweer om in alle huizen rookmelders aan te brengen. De huizen hebben geen vluchtmogelijkheden, zo dat vroege ontdekking van een brand van levensbelang is. KAPELLE - Twee Pilatus PC7 vliegtuigen vliegen volgen de week dinsdagmiddag laag over de begraafplaats van Kapelle. Dat gebeurt tussen 16.45 en 17.00 uur tijdens de jaarlijk se herdenking van de Franse militairen die tijdens de Tweede Wereldoorlog in Nederland zijn gesneuveld. De herdenking begint om 16.00 uur bij het gemeentehuis van Kapelle, vanwaar te voet een stille tocht naar de Franse militaire begraafplaats wordt gehouden. De plechtigheid met toespraken, kransleggingen, één minuut stilte en het spelen van het Wilhelmus en de Marseillaise duurt tot 17.15 uur. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het plan van Jan van Munster om de markan te watertoren in Oost-Souburg te ontwikkelen tot een centrum voor de kunsten, valt in de smaak bij de Vlissingse gemeen teraad. Dat bleek gisteren in de commissie grondgebied. Van Munster wil met de waterto ren een vervolg geven aan zijn project Plus Min, dat hij in Re- nesse dreef, maar dat inmiddels gesloten is. Daarvoor wil hij de watertoren restaureren en een tekenpaviljoen op het dak ma ken. Dat wordt een werkplek en expositieruimte. Op het terrein bouwt de kunstenaar een nieu we woning en in de tuin komen beelden en een atelier/ expositie ruimte. Zijn investering wordt geraamd op 1,5 miljoen euro. Van Munster wil de gemeente bij zijn overlijden 50 procent van zijn collectie schenken. In ruil daarvoor wil de kunstenaar dat de gemeente de opstallen en gebouwen koopt voor een prijs 50 procent van de dan getaxeer de waarde. „Maar we hoeven de schenking niet te accepteren en dan gaat de koop van de gebou wen ook niet door", zei wethou der L. Poppe-de Looff. „Op die manier houden we het recht van verwerving in eigen hand. We weten nu niet hoeveel waarde zijn collectie bij zijn overlijden zal hebben." In de watertoren worden sinds 1992 exposities gehouden, on der verantwoordelijkheid van de Raad voor kunst en cultuur Vlissingen. De RKC adviseert positief over het plan van Van Munster. „Het plan is een ge schenk", concludeert de RKC. het alfabet van Zeeland WGGGNeR dagbladen jyuPietKleemans 3 [ERKWERVE - De paling ;0mt terug in de Prunjepolder. dfe faterschap Zeeuwse Eilanden probeert glasaal - die via de aal- süi oot bij Prommelsluis het ii ichouwse polderland intrekt - iet behulp van een 'omleiding' aar de nieuwe natuur in het runjegcbied te lokken. roeger was het lage land van chouwen beroemd om de enor- je hoeveelheid paling die in het ^"Waterrijke gebied voorkwam. In nze'Ee loop der tijden liep de aal- jopulatie steeds verder terug, 1 onder meer omdat sluizen ver hangen werden door gemalen, itadat de glasaaltjes niet meer iyia de sluizen naar binnen kon- "tói den. namen de intrekmogelijkhe- len fors af. Het waterschap be sloot in samenwerking met de rovincie Zeeland de glasaaltjes en handje te helpen en te probe ren de palingstand in het Ichouwse binnenwater op te vij- iden faen in het kader daarvan in 995 de aalgoot bij Prommel- luis werd aangelegd, was dat Ie eerste in Nederland. Over de eedijk werd een kunststof goot iet een lengte van 35 meter ge- egd, gestoffeerd met kokosmat. Pia de goot laat men zoet water n de Oosterschelde stromen en aarmee worden de glasaaltjes dokt. {limmen ienmaal in de goot 'klimt' de lasaal via de kokosmat om- ■L. |oog om vervolgens via een dich- leiding in een verzamelbak jan de andere kant van de zee- 3i]k terecht te komen. Medewer- kers van het waterschap tellen [de glasaaltjes en zorgen er ver volgens voor dat de diertjes hun weg kunnen vervolgen richting binnenwater, waar ze uiteinde lijk tot volle wasdom kunnen ko- Tot voor kort was het Prunjege- bied onaantrekkelijk voor de beestjes. Het waterpeil is er ho ger dan in het omliggende ge bied, wat betekent dat de glasaal tegen de stroming in moet zwemmen en dat werkt niet echt motiverend. Een tweede mini-aalgoot bij de stuw die het peil voor de Prunje regelt, in combinatie met een zoet waterstroom, moet de glasaal over de streep trekken. De mini-aalgoot is inmiddels aangelegd, maar volgens een woordvoerder van het water schap is nu nog niet te zeggen of de 'omleiding' effectief is. De aalgoten hebben inmiddels al wel overduidelijk hun waar de bewezen. Naast de aalgoot bij Prommelsluis zijn inmiddels aalgoten aangelegd.bij Ouwer- kerk, Kattendijke, Borssele en Hoedekenskerke. In het eerste jaar kwamen tienduizenden glasaaltje over de dijk. Hoogte punt was 1997 toen liefst 40.00 glasaaltjes zich lieten verleiden de dijk over te steken. In 2001 kelderde dat aantal naar onge veer 7000, een jaar later steeg het weer naar dik 12.000 Het waterschap vindt het be langrijk mee te kunnen werken aan betere intrekmogelijkheden *voor de glasaal, omdat het op die manier een bijdrage kan le veren aan de aanwezigheid van paling in het binnenwater. Bovendien sluit het beheer van aalgoten mooi aan bij het vis- standbeheer en de zorg voor een gezond en schoon oppervlakte water. (Advertentie) 89% van de mensen die werk zoeken In de zakelijke dienst verlening zoekt een nieuwe baan tussen de personeels advertenties in de PZC. JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland. De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de zakelijke dienstverlening.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35