>ZC eer ruimte cliënten Ter Valcke SieMatic Molen raakt in geldnood Individueel Design Tien basisscholen in Reimerswaal krijgen 9 ton voor uitbreiding Veel dieren sneuvelen op rondweg bij Koudekerke Vlissingen bezuinigt en verhoogt lasten E en Midden-Zeeland: 0113-315520: ■jws-Vlaanderer: 0114-372770; lionaal: 020-4562500. ïoese verpleeghuis stelt familie gerust en past accommodatie aan leleef het in )nder de Toren hïf9an91 BR lE Molens draaien op open dag Xtra Care Celstraf voor ontucht met 12-jarige Stremming treinverkeer bij Goes Vliegtuigen laag over Kapelle Weekmarkt terug naar oude stek zeeuwse almanak Kleur Klein Frankrijk 7, Goes (grots partata) T 0113 21 77 71 WWW.xtracare.nl (actie: 0113-315649 iw.pzc.nl ,ail:redactie®pzc.nl feus 31,4460 AA Goes vprtentie-exploitatie: mderdag 12 mei 2005 editie Bevelanden-Tholen lirHarmen van der Werf IjOES - Het Goese verpleeghuis l Valcke gaat op korte ter- hjn de huiskamers voor twee Xpen cliënten uitbreiden. De intenraad van Ter Valcke en Mieleden van de oudere de- knterende bewoners hadden gevraagd. J Valcke is volop aan het ver- uwen. In de loop van vorig r is een nieuwe vleugel naast verpleeghuis in gebruik ge nen, waarna een ouder deel worden gesloopt. Dit had gevolg dat verschillende be- ners moesten verhuizen. Een tal van hen kwam in een gro- groep terecht en moest voor- i een gang gebruiken als dag- ommodatie. ie ruimte is veel te klein voor i groep van acht ouderen", is één van de familieleden haar beklag deed bij de vctie van Ter Valcke. „Ze iben wel een aparte slaapka- ff, maar ze moeten in principe [dag in die huiskamer door togen. Dat is niet te doen, jer niet omdat de nieuwbouw Advertentie o woonwinkel van Middelburg aOrisant Makelaardij Nieuw in de VEERSCHE POORT: verkoop Hof Mytilus gestart Woongoed Middelburg Nu ook voor uw woonenergie Decorette NIEUW: prachtige stoffen van Designers Guild Anker-Desein Koken, smaakvol en efficiënt, da's LOGUS w Voor al uw vragen L I P I over zorg, wonen Rabobank Hypotheken en verzekeringen Mexicaans-Argentiins tel 0118 - 636960 ^nderde i'DeJan) IH1H«I I iww.onderdetoren.com Advertentie vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu met mosterdsoep, asperges vn ijs €12,50 ot €10.00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118-886 866 zaterdag 14 mei 15.00-16.30 uur Fee Fi Fo Fum woensdag 18 mei vanal 11.00 uuur Harm van Straaten signeert en tekent o.a. zijn Hm' boeken bekijk ook onze website "ww.dniklcp KERY Beeld Geluid pas over anderhalf jaar af is." P. Kruidenier, directeur van Ter Valcke, onderkent het probleem dat voortvloeit uit de keuze van de instelling op de huidige, oude locatie nieuwbouw te plegen. „We hadden er ook voor kunnen kiezen buiten Goes iets nieuws te realiseren, maar we zijn van mening dat een verpleeghuis als Ter Valcke dicht bij de stad thuishoort." Opnamestop Om de te verwachten onrust over de tijdelijke huisvesting te voorkomen, had Ter Valcke ook een opnamestop kunnen door voeren. Volgens Kruidenier was dat echter geen optie. „We had den dan minder mensen kunnen helpen, terwijl er nog altijd voor verpleeghuiszorg wachtlijsten bestaan. En we hadden dan ook minder geld van het zorgkan toor gekregen." Het was kiezen uit twee kwaden en de gekozen oplossing is in de ogen van Kruidenier nog niet zo'n slechte. „De dagruimtes waarin die groepen zitten, zijn heel redelijk. De éne groep is de andere ook niet. Eén groep be stond eerst uit zes mensen, nu uit acht. Van familieleden van die cliënten kregen we commen taar. De andere groep bestond eerst uit veertien cliënten, nu ook uit acht. Daar is geen on rust ontstaan." Kruidenier neemt klachten over de eerste groep zeker serieus. Hij heeft gisteravond overleg ge voerd met de cliëntenraad en en kele familieleden. Hij heeft het voorstel gedaan de huidige dag accommodatie uit te breiden, wat een aantal familieleden ook al als oplossing had aangegeven. „Dat idee is geaccepteerd", al dus Kruidenier, „in de weten schap dat dit een week lang ver bouwingen met zich meebrengt. Iedereen vond dat acceptabel." Met familieleden van cliënten in de tweede groep moet hij dit nog bespreken. Het blijft niet bij de verbouwin gen. Ter Valcke gaat ook een me dewerker inhuren om medewer kers te coachen hoe zij kunnen omgaan met onrust onder de cliënten en familieleden. Kruide nier heeft het idee dat het door het overleg is gelukt 'een stapje tot elkaar te tornen'. „Mensen hadden het idee dat ze er niet doorheen kwamen." Afgespro ken is over drie maanden weer de koppen bij elkaar te stelken, GOES - Als het weer zaterdag meezit, zijn acht molens op de Bevelanden en Tholen in hun element. Met de open molendag mogen ze dan draaien. Op de Bevelanden zijn zes mo- lensigeepend van tien uur 's mor gens tot vier uur 's middags: De Koornbloem in Goes, De Hoop en Verwachting in Borssele, De Rozenboom in Krabbendijke, De Witte Molen in Rilland, De Hoed in Waarde en tot slot De Hoop in Kruiningen. De molen in Waarde zal niet alleen draa ien, maar ook malen. Op Tholen zijn met de open mo lendag twee wiekendragers van de partij: de standerdmolen van Sint-Annaland en De Hoop in Tholen-stad. De laatste zal draa ien bij gunstige wind, tussen zuid en noordwest. door Harmen van der Werf KRUININGEN - Voor uitbrei ding van tien basisscholen in de gemeente Reimerswaal komt 900.000 euro beschikbaar. De scholen hebben met name be hoefte aan meer ruimte voor computeronderwijs en indivi duele begeleiding. De grootste aanbouwen komen bij De Welle in Kruiningen en De Horizon in Rilland. De Welle krijgt er op twee plekken aan de achterzijde 180 vierkante meter bij voor een personeelsruimte. De vierkante meters die daar door in het huidige gebouw vrij komen worden ingericht als computerlokaal en voor indivi duele begeleiding. Brandweerkazerne Bij De Horizon in Rilland is een uitbreiding voorzien van 150 vierkante meter voor een multi functionele- en een personeels ruimte. Een probleem bij De Ho rizon is dat er op de schoolkavel weinig plek is. De gemeente wil daarom de oude brandweerka zerne van de school terugkopen, slopen en daar nieuwbouw reali seren. Er is ook aan gedacht de hoogte in te gaan, maar dat is veel kostbaarder. Ook bij de twee andere scholen in Rilland, De Reigersberg en De Wiekslag, gaat het één en ander gebeuren. Bij De Reigersberg is het moge lijk door inpandige aanpassin gen een ruimte te maken voor in dividuele begeleiding en reme dial teaching. Bij De Wiekslag is het nog onduidelijk welke op lossing wordt gekozen om meer vierkante meters te realiseren. Dat kan zowel in het huidige ge bouw als door uitbreiding, maar de laatste mogelijkheid is vrij duur. De overige basisscholen in Rei merswaal waar iets minder gro te verbouwingen noodzakelijk zijn om op onderwijsvernieuwin gen in te kunnen spelen, zijn: De Voorhoute in Kruiningen, De Bornput in Oostdijk, D'n Akker in Waarde en De Klimroos, De Zevensprong en Julianaschool in Krabbendijke. Twee scholen in Yerseke, Het Kompas en de Beatrixschool, zijn buiten dit programma gelaten. Ze krijgen een nieuw schoolgebouw in Yer- seke-West. Met vier andere scho len - de Comrieschool, Kersten- school, Zandbaan en Eendracht - zijn al afspraken gemaakt over aanpassingen of de verbouwin gen zijn al uitgevoerd. Molen de Korenhalm. foto Willem Mieras door Freek Janssen 's-GRAVENPOLDER - Het gaat niet zo goed met de molen De Korenhalm in 's-Graven- polder. Dit keer gaat het eens niet om de staat van onder houd - de molen is pasgeleden nog helemaal opgeknapt - maar is geld het probleem: als er niet snel sponsors worden gevonden, dan is De Koren halm binnenkort niet meer ver zekerd. „Het is leuk om een molen in stand te houden, maar dan moet er natuurlijk wel geld zijn", zegt S. de Koeijer, voor zitter van de Stichting Behoud Borselse Molens. Die beheert sinds 1988 de molen in 's-Gra- venpolder. De laatste tijd gaat het finan cieel bergafwaarts. Kon de be groting vorig jaar nog sluitend worden gemaakt, voor 2005 is er een tekort van 720 euro. „We betalen alleen al voor de brandverzekering meer dan tweeduizend euro per jaar. En daar komen nog eens water schapslasten, gemeentelijke be lasting en natuurlijk onder houdskosten bij", aldus De Koeijer. Als klap op de vuurpijl moet een aantal kuipstukken in de molen worden vernieuwd. Kos ten: 13.000 euro. De stichting krijgt wel wat do naties. „Een jaar geleden heb ben we een stuk of veertig be drijven aangeschreven. Onze grootste sponsor geeft twee honderd euro per jaar, dus dat is niet erg veel. Maar veel klei ne bedragen bij elkaar opge teld levert ook een groot be drag op." Verder genereert de stichting inkomsten uit rond leidingen en het winkeltje van D. Dekker-Snoep. Zij ver koopt onder meer meel dat door de molen gemalen is. De stichting heeft al bij de ge meente Borsele aan de bel ge trokken. De Koeijer: „We heb ben een verzoek aan de ge meente gericht om alle molens in Borsele samen te verzeke ren. Dat scheelt in de premie. We hebben ook een kwijtschel ding van de gemeentelijke be lastingen gevraagd." Wat betreft de verzekering is Borsele al over de brug geko men: de molens worden onder gebracht bij de collectieve ver zekering van de gemeente. De stichting moet echter de pre mie blijven betalen. Het bestuur heeft een principe besluit genomen: als er voor juli geen oplossing is gevon den, dan wordt de molen uit de verzekering gehaald. „Als er dan iets gebeurt, is het punt uit. Dat risico kun je ei genlijk niet nemen, maar ja, het water stijgt al jaren." Komende zaterdag, tijdens de Nationale Molen- en Gema- lendag, is De Korenhalm de hele dag open voor bezichti ging. Ook het winkeltje is dan open. door Jannes Goedbloed KOUDEKERKE - Op de rond weg bij Koudekerke worden door hardrijdend verkeer dage lijks eenden, meerkoeten en an dere vogels doodgereden. Enke le forenzen namen het heft in ei gen handen en plaatsten een zelfgemaakt bord. Annick van der Horst rijdt vier keer per dag over de rondweg, van en naar haar paard, dat bij Koudekerke gestald is. „Het is echt verschrikkelijk. Ik leg regel- (Advertentie) WAO wordt WIA. Wat betekent «1"i dat voor u? yvw-werkennaarvermogen.nl matig een dierenlijkje aan de kant, omdat het midden op de weg ligt. En dat is geen prettig gezicht. Ik denk dat er gemid deld in een week zo'n tien a twintig dieren.worden doodgere den. Daar zitten dan eendjes en meerkoetjes tussen, maar we hebben ook een zwaan gehad. Het is gewoon een horrorweg." De rondweg is vorig jaar aange legd in een gebied waar sloten de polders doorkruisen. Ieder jaar zitten in die sloten vogels met hun jongen. Zij steken nu dagelijks de weg over, soms met fatale gevolgen. Josephine van Waarde komt er langs op weg naar het werk. „Ik vind het prima dat die weg er is, ik maak er zelf ook gebruik van, maar het moet niet ten kos te gaan van de dieren. Ik ben geen expert, maar ik vind dat er iets moet komen om die dieren te beschermen. Dat bord zou al leen de eerste stap moeten zijn." Van der Horst: „We hebben eerst via de normale kanalen ge probeerd een bord geplaatst te krijgen, maar de gemeente ver wijst door naar de provincie en die geeft vervolgens niet thuis. Daarom hebben we maar beslo ten het heft in eigen handen te nemen, ook al mag dat officieel niet." Zij denkt dat het bord redelijk effectief kan zijn. „Veel mensen letten gewoon niet op. Ze rijden met tachtig kilometer per uur over de rondweg en merken de vogels pas op als het te laat is. Het bord waarschuwt de men sen van tevoren." Van Waarde vraagt zich af hoe lang het bord er zal staan. „Ik was eigenlijk bang dat het dins dag gelijk zou worden wegge haald, maar het stond er daar net nog. Ik ben benieuwd hoe lang dat gaat duren." Het bord moet automobilisten attent maken op overstekende die ren. foto Lex de Meester SCHOONHEIDSINSTITUUT MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 49-jarige inwoner van 's-Gravenpolder voor sek sueel misbruik van een twaalfjarig meisje twee jaar cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk, opgelegd. De man ging vorig jaar zomer een relatie met het slachtof fer aan. Dat leidde een aantal keren tot gemeenschap met het meisje. De puber kwam in die tijd regelmatig over de vloer bij het Bevelandse gezin. Toen de zedenzaak aan het licht kwam, bracht dit een schok teweeg bij de gelovige gezinnen, die tot dezelfde kerk behoren. GOES - Het treinverkeer tussen Goes en Kruiningen is gistermorgen bijna twee uur gestremd geweest door een dodelijk ongeval. Het ongeluk deed zich omstreeks kwart over acht voor bij de spoorwegovergang in de Buys Ballotstraat in Kloetin- ge- Het treinverkeer kon iets voor tien uur worden hervat. KAPELLE - Twee Pilatus PC7 vliegtuigen vliegen volgen de week dinsdagmiddag laag over de begraafplaats van Kapelle. Dat gebeurt tussen 16.45 en 17.00 uur tijdens de jaarlijk se herdenking van de Franse militairen die tijdens de Tweede Wereldoorlog in Nederland zijn gesneuveld. De herdenking begint om 16.00 uur bij het gemeentehuis van Kapelle, vanwaar te voet een stille tocht naar de Franse militaire begraafplaats wordt gehouden. De plechtigheid met toespraken, kransleggingen, één minuut stilte en het spelen van het Wilhelmus en de Marseillaise duurt tot 17.15 uur. GOES - Verkopers op de Goese markt zullen opgelucht adem halen. Na maanden verbannen te zijn geweest naai de Oostwal, net buiten het winkelcentrum, keren ze zater dag terug op hun oude vertrouwde stek: de volledig ver nieuwde Grote Mark in hartje Goes. Niet alleen de marktkooplui zullen blij zijn, ook de men sen die gewoon waren hun auto te stallen op het parkeer terrein aan de Oostwal. Dat komt op zaterdag en dinsdag, de echte weekmarkt dag in Goes, weer vrij waarvoor het bedoeld is. Wethou der C. Linssen (CDA, binnenstad) verricht volgende week dinsdag om 11.30 uur de officiële opening van de heringe richte, autoloze Grote Markt. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Vlissingse huis houdens betalen volgend jaar géén 195 euro maar circa 270 eu ro per jaar voor afvalstoffenhef fing en rioolrechten. Dit is een van de maatregelen die het colle ge van B en W voorstelt om het begrotingstekort over 2006 van 3,6 miljoen euro te bestrijden. Vlissingen moet bezuinigen. De jaarrekening van 2004 liet een tekort zien van circa 1 miljoen euro. Dit jaar slaat de balans verder door tot 3,6 miljoen euro. De ver hoging van de lasten levert de gemeente 1,5 miljoen euro op. Ook de toeristenbelasting en de forensenbelasting worden stevig verhoogd. Daardoor krijgt Vlis singen ongeveer 100.000 euro extra inkomsten. „We zien de toeristen niet als melkkoe. We vragen nu zo'n twee kwartjes toeristenbelasting, dat is weinig in vergelijking met andere plaat sen", zegt wethouder P. van der Maden (WD, financiën). Met die bezuinigingsvoorstellen is Vlissingen er nog niet. Het col lege stelt voor ongeveer 450.000 euro te bezuinigen op perso neelskosten. Dat kan door terugdringen van formatieplaatsen en het oplei dingsbudget voor ambtenaren. Ook zal er minder vaak een be roep worden gedaan op uitzend krachten. Verder wordt een aantal posten opgenoemd waarop bezuinigd kan worden. In totaal leveren die zogenoem de beleidsombuigingen 800.000 euro op. (Advertentie) AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet onder dak bij Pot Woninginrichting Nieuwendijk 89,0115-564070 GOES Plieger B.V. (ook voor sanitair). Nansenbaan 15,0113-246464 MIDDELBURG SieMatic Middelburg (naast de Baderie), Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, 0118-62 95 22 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32,0115-680612 De schrik was groot. De eer stejaarsstudente aan de Hoge school in Vlissingen hapte tij dens de middagpauze genoeg lijk in haar boterhammetje, tot ze - alarm!, alarm! - con stateerde dat haar handen ernstig van kleur waren ver anderd. Blauw waren die geworden, en ja, waaraan denkt een mens dan? Ze had zelf ooit een medische encyclopedie doorgebladerd en haar studie genoten vreesden eveneens het ergste. bi een haastig opgetrommel de taxi ging het naar de EHBO-post van het dichtstbij zijnde ziekenhuis, waar de dienstdoend arts al even fron send keek; vooral naar de nieuwe spijkerbroek van zijn patiënte - wier handen blauw bleven en hoofd hoogrood kleurde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27