Fusie biedt weerstand aan China PZC Spelcomputerindustrie smacht naar iets nieuws Vergaderzout Beetje hulp bij internetbankieren Zeevrachtvervoer heeft enorme impuls gekregen 25 Export stuwt omzet industrie op Nieuwe projecten Ballast Nedam Grote Chinese order voor Boeing Athlon verhoogt winstprognose profijt yan onze redactie economie donderdag 12 mei 2005 BOTTERDAM - Een fusie tus sen het Brits-Nederlandse P&O Nedlloyd en de Deense zee- vrachtvervoerder Maersk Sealand van A.P. Moeller- Maersk kan resulteren in de tot standkoming van veruit 's we relds grootste containervervoer der. .Daarmee spelen de bedrijven n op de fenomenale groei die de Kevrachtvaart momenteel door- naakt". aldus Dirk Visser, cheepvaartconsultant van het maritieme informatiebureau Dy- lamar. „De gesprekken hebben plaats tegen de achtergrond van ien booming market', bevestigt fcO-woordvoerder Cor Ra- lings. let zeevrachtvervoer tussen (merika en het Verre Oosten is n 2004 met 12,5 procent toege nomen en in 2003 met 16 pro cent. De groeicijfers voor Euro- ia zijn volgens Visser met 13,5 irocent en 17 procent zelfs nog leter. „Dit proces is een beetje mderbelicht gebleven. Het ver- ilaatsen van productieplaatsen iaar China heeft een enorme im- luls aan het zeevrachtverkeer regeven. Niet voor niets worden er momenteel honderden nieu we schepen gebouwd en dreigt in de grote zeeha- wordt. De Europese mededin gingsautoriteiten zullen weinig bezwaar tegen de overname ma ken. Bovendien is de markt zeer gefragmenteerd. Maersk Sealand en P&O Nedlloyd bezit ten samen net 18 procent." Bij een overname verliest P&O Nedlloyd zelfstandigheid. Het Deense A.P. Moeller-Maersk is aanzienlijk groter en is met een marktaandeel van 12 procent al wereldleider in de container vaart. De beurswaarde van de Brits-Nederlandse vervoerder is 1,7 miljard euro. Die van het Deense concern nadert de 30 miljard euro. A.P. Moeller-Mae rsk is behalve in de scheepvaart ook actief in de olie- en gasin- dustrie en de detailhandel. De omzet bedroeg vorig jaar 166 miljard Deense kroon (22,3 mil jard euro). Daarvan kwam 57 procent ofwel 12,7 miljard euro van de containerdivisie. Daar mee werd bijna 1,2 miljard euro verdiend. Maersk Sealand ontstond in 1999 via de overname van de Amerikaanse rederij Sea-Land door Maersk en bezit ruim drie honderd schepen met 1,038 mil joen teu, 20-voets- ofwel stan daardcontainers. Het aantal schepen dat de Denen in aan bouw hebben, 159, is al meer dan de gehele vloot van P&O Nedlloyd. P&O Nedlloyd telt 156 schepen en 428.000 stan daardcontainers en had in 2004 een omzet van 5,2 miljard euro. Nedlloyd Koninklijke Nedlloyd is de vrucht van allerlei samengevoeg de zeevrachtbedrijven en onder meer voortgekomen uit de ne gentiende eeuwse Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maat schappij en rederijen als de Ko ninklijke Rotterdamsche Lloyd. Het bedrijf heeft nog steeds een 50-procentsbelang in Martinair. Deze verlieslijdende luchtvaart maatschappij brengt voor Nedl loyd alleen maar lasten met zich mee. Een verkoop aan KLM werd door de Europese Commis sie verboden. Het Britse P&O voer vooral op de Oost. De fusie in 1996 van de containerdivisies van Nedlloyd en P&O was volgens Visser niet bepaald een succes. „Het zijn al tijd twee bedrijven gebleven. Mede daarom draaide het jaren lang verlies." De ommekeer kwam in 2004 toen P&O Nedlloyd naar de ef fectenbeurs ging via een con structie waarin het belang van P&O halveerde tot 25 procent. Dat leidde tot een beter bedrijf. Het nieuwe P&O Nedlloyd heeft ruim geprofiteerd van de op komst van de Aziatische mark ten en boekte in 2004 een forse winststijging tot ruim 310 mil joen dollar. De koers is in een jaar tijd gestegen van 27 naar bijna 50 euro, inclusief de koers- sprong van bijna 20 procent op dinsdag na het nieuws over Mae rsk. ANP Banenverlies ;gen fusie leidt tot tal van effi- aëntievoordelen. Visser: „Er kan goedkoper bij de stuwa doors worden ingekocht en er gaan schepen en arbeidsplaat- **in verdwijnen." De zakenbank itercam schat het banenverlies fnder het kantoorpersoneel van 5&0 tussen de 15 en 20 procent. Woordvoerder Radings wil er ïiets over zeggen. Het nieuwe :oncem biedt volgens Visser te- zwicht aan de opkomst van Ihinese vrachtvervoerders, die met bedrijven als China Ship- en Coscon de achtste en ne gende plaats op de wereldrang- ijst innemen. „Zo wordt voorko men dat 'Made in China' ook au- bmatisch 'Carried bij China' Het Deense A.P. Moeller-Maersk wil P&O Nedlloyd overnemen voor 57 euro per aandeel. foto Olaf Kraak/ANP van onze redactie economie AMSTERDAM - Liefhebbers van spelcomputers kunnen van af vandaag hun hart ophalen. Microsoft laat dan zijn nieuw ste Xbox zien; enkele dagen la ter volgen waarschijnlijk Sony en Nintendo met inkijkjes in de opvolgers van hun Playstation en Gamecube. Al maanden gonst het op inter net van de geruchten over de vernieuwingen die aanstaande zijn. Meldingen over mogelijke foto's van de apparaten, specifi caties tot in het kleinste detail, mets is de echte freaks te dol om online met elkaar te delen. Het verlangen is zo groot om dat het bestverkopende appa raat. de Playstation 2, alweer uit 2000 stamt. Ook was al vroeg duidelijk dat de drie toon aangevende concerns de Elec tronic Entertainment Expo (E3) in Los Angeles als podium zouden gebruiken om de nabije toekomst van de gamesindus trie te laten zien. De E3, die 18 mei begint en drie dagen duurt, is de belang rijkste beurs op spelcomputer- gebied. Gamesfanaten uit de he le wereld zijn bereid maanden te sparen om uren in de rij te staan voor slechts enkele minu ten kijktijd bij de stand van hun favoriete spelletjesfabri kant Zoals gebruikelijk proberen Mi crosoft, Sony en Nintendo el kaar vliegen af te vangen. Zo won Microsoft dit jaar de strijd wie als eerste met een nieuwe spelcomputer naar buiten zou komen. Om daar zeker van te zijn, koos het Amerikaanse soft wareconcern voor een presenta tie voorafgaand aan de E3. In een gelikte show op muziekzen der MTV krijgt het Amerikaan se publiek op 12 mei de pri meur, een dag later volgt Euro pa. Zelden zal bij Microsoft zo veel hebben afgehangen van een tv-programma van nog geen halfuur. Het concern gelooft er heilig in dat de Xbox in de toe komst bergen met geld binnen brengt. Tot dusver hebben de verliezen zich echter opgesta peld. De entertainmenttak van Microsoft, waar de Xbox-activi- teiten onder vallen, wist alleen vorig jaar even winst te boeken toen een nieuwe versie van het populaire schietspel Halo uit kwam. Integratie Microsoft verwacht een volledi ge integratie van de televisie, pc en spelcomputer. Deze ge dachte was ook de drijvende kracht achter de entree van de Xbox in november 2001 op een markt die bijna volledig werd gedomineerd door Sony. Het Ja panse elektronicaconcern had Liefhebbers van spelcomputers deze week tijdens de Media Markt in Den Haag. Ze kunnen vanaf vandaag hun hart ophalen. Microsoft laat zijn nieuwste Xbox zien, enkele dagen later volgen waar schijnlijk Sony en Nintendo met inkijkjes in de opvolgers van hun Playstation en Gamecube. foto Ed Oudenaarden/ANP in 1995 met succes Nintendo van de troon gestoten met zijn eerste Playstation. Microsoft dacht met zijn marke- tingkracht eenzelfde kunstje te kunnen flikken, maar de prak tijk bleek weerbarstiger. Nog altijd vechten Microsoft en Nin tendo om de kruimels die Sony achterlaat. De Playstation 2 heeft een geschat marktaan deel van 70 procent, de Xbox en de Gamecube komen beide uit op ongeveer 15 procent. Voorzichtigheidshalve zei Mi- crosoft-topman Bill Gates on langs dat de nieuwe Xbox, die volgens de hardnekkige inter- netberichten onder de naam Xbox 360 op de markt komt, mogelijk de Playstation kan verslaan. Analisten verwachten echter dat Sony marktleider blijft, al zal de concurrentie wel toenemen doordat Sony niet meer kan profiteren van de voorsprong die het in 2001 had. De nieuwe spelcomputers kun nen een heel nieuw publiek gaan aanspreken. Het apparaat moet als uitlaatklep dienen voor meerdere vormen van en tertainment. Tegelijk internet ten, chatten en gamen moet geen probleem zijn. Het liefst ziet Microsoft natuurlijk dat zijn besturingssysteem Long- hom, dat nu nog in ontwikke ling is en in 2006 uitkomt, daar bij een prominente rol vervult. Nieuwe generatie Na de E3 begint voor de fabri kanten een nieuwe race: wie brengt als eerste daadwerkelijk een nieuwe generatie spelcom puters op de markt. Eind dit jaar wordt het eerste exem plaar verwacht. Om echter de concurrent niet al te veel in de kaarten te laten kijken, blijft het in Los Angeles vooral bij ui terlijk vertoon. Nintendo ziet volgens de geruchten zelfs hele maal af van de presentatie van een apparaat. Het Japanse be drijf zou de introductie van zijn 'Revolution', zoals de op volger van Gamecube heet, zo lang mogelijk willen uitstellen om het kopiëren van innovaties tegen te gaan. ANP I Ie gedroomde supermarkt is er een "aar je onbekommerd binnen niet op je hoede bent en je bril wt nodig hebt. Geen piepkleine letter- ks In de gedroomde supermarkt word emet beduveld. De producten zijn niet 'P milieu verwoesten de manier ge bakt. Boeren worden fatsoenlijk be- y voor hun goede waren en de win der maakt geen woekerwinsten. Je yt m de gedroomde supermarkt je •Uwige waakzaamheid laten varen. Bo- ®dien is alles wat je verkoopt opval- •na lekker. Jtoplaza: Eindelijk? Prima bananen Irti dominicaanseRepu- ek behoorlijk aan de prijs, maar 'or- g?'010 dUs zonder gif geteeld. Maar l?n j8at ^et mis- De zoute pinda's T>m duur, maar niet goed. Ze hebben dat wat pinda's 's ochtends hebben, in het bakje dat gisteravond niet leeg gege ten was. Nee, de gedroomde supermarkt bestaat nog niet. In Ekoplaza, net geopend in Alkmaar en waarschijnlijk de grootste biologische supermarkt in Nederland, moet je nog je hersens gebruiken. Het is niet uitsluitend zuivere koffie. Kwak zalvers, die in natuurvoedingswinkels gewoonlijk veel schapruimte vullen, heeft het moderne Ekoplaza de deur niet gewezen. Tovenaars en fantasten zoals Dokter Vogel genezen ook in Ekoplaza alle vage kwalen. En waar een gewone supermarkt yog- hurtjes aanbiedt voor de darmflora, is hier een keur aan voedingssupplemen ten van het merk Missing Link. Ze kos ten een vermogen. Zoals een zakje krachtvoer Missing Link Omega Blast met chocoladesmaak of vanille voor 45 euro. De informatie op verpakkingen bij gewone supers is vaak beter dan die waar de leveranciers van Ekoplaza de klanten mee afschepen. Voor wat je we ten wilt, moet je opbellen en wat je dan te horen krijgt slaat je met stomheid. Of je schatert het uit aan beide einden van de telefoonverbinding. Eerste telefoon. Waar komen mijn eko-keurmerkpin- da's vandaan? Ik vraag het aan het han delshuis Horizon in IJsselstein. „Uit de Verenigde Staten", zegt de pindaman. Waarom staat dat er dan niet op? Het antwoord laat even op zich wach ten. Maar als het er uit komt is het met een onthullend. „Het staat er niet op omdat er weinig biologische pinda's zijn en soms zijn ze in Amerika op. dan kopen we uit Zuid-Afrika of Senegal of China. We zetten het er niet op omdat we anders telkens andere etiketten moe ten drukken." Maar ijskoud een eko- keur! Tweede telefoon. Bij Ekoplaza 35 gram vergaderkruiden gekocht. Om thee van te zetten. Op het zakjes staat dat het tijdens de vergade ring gedronken moet worden. Maar waarom? Ik bel de biologisch-dyna- misch kruidenhandcl Het Blauwe Huis in Drente. Wat zijn vergaderkruiden? Meteen is het lachen aan de andere kant van de lijn. ..Haha, dat zijn kruiden tegen er gernis." O, dan kan men de thee de hele dag door drinken, ook in de trein. De kruidenmenger komt niet meer bij; waarschijnlijk zelf aan de thee. Welk kruid werkt het sterkst tegen ergernis? Schaterend: „Het hele mengsel doet het DEN HAAG - De Nederlandse industrie heeft in maart 2005 drie procent meer omgezet dan vorig jaar maart. De productie is echter met 2,9 procent gedaald ten opzichte van de periode februari-maart 2004. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gister ochtend publiceerde. De omzetgroei is vooral te danken aan de export. Bedrij ven hebben hun omzet in het buitenland met vijf procent zien stijgen. Op de binnenlandse markt bleef de groei be perkt tot een procent. Hoewel de productie bijna drie pro cent lager ligt dan dezelfde periode vorig jaar, hebben fa brikanten in de maanden februari en maart maar 1,9 pro cent minder geproduceerd dan in december en januari. Die daling komt geheel voor rekening van de lagere pro ductie van de consumptiegoederenindustrie. GPD NIEUWEGEIN - Het bouwbedrijf Ballast Nedam heeft nieuwe projecten ter waarde van bijna 190 miljoen euro binnengehaald. Het gaat onder meer om de reconstructie van de snelweg A2 bij Den Bosch, waar Ballast Nedam sa men met Dura Vermeer en GTI de aanbesteding heeft ge wonnen. Dat maakte de onderneming gisteren bekend. Verder helpt het bedrijf mee bij de herstructurering van het gebied Laakhaven in Den Haag. Ballast Nedam gaat ook een kantorencomplex langs de A2 bij Utrecht renove ren en er zijn overeenkomsten gesloten over bouwprojec ten in Delft en Den Haag. ANP PEKING - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft een order gehad van de Chinese luchtvaartmaatschappij China Southern Airlines voor 45 nieuwe vliegtuigen. Met de opdracht is een bedrag van 3 miljard dollar gemoeid. Dat maakte Boeing gisteren bekend. Het gaat om twaalf toestellen van het type 737-700 en 33 vliegtuigen van de 737-800-serie. De leveringen moeten tussen 2006 en 2008 plaatsvinden. Door de aankoop ver hoogt China Southern, de grootste maatschappij van Chi na, de vervoerscapaciteit met 15 procent. Vijftien van de nieuwe vliegtuigen worden geleverd aan de dochter Xia men Airlines. Naar verwachting zal het aantal vliegtuigor ders in China scherp toenemen in aanloop naar de Olym pische Spelen in Peking in 2008. Boeing heeft een markt aandeel van 62 procent op de Chinese markt voor commer ciële luchtvaart. ANP/AFP HOOFDDORP - Athlon schroeft de verwachting voor de operationele winst over 2005 op. Het bedrijf, actief op het terrein van autolease en autoschadeherstel, rekent erop dat de operationele winst uitkomt op tenminste 41 mil joen euro. Dat heeft Athlon gisteren bekendgemaakt. Het bedrijf was eerder uitgegaan van een operationele winst van meer dan 34,2 miljoen euro, nadat dit resultaat over 2004 op 35,3 miljoen euro was uitgekomen. Aanlei ding voor de hogere winstverwachting zijn de resultaten over het eerste kwartaal. In deze periode steeg de opera tionele winst ten opzichte van het eerste kwartaal 2004 met 35 procent naar 11,9 miljoen euro. De nettowinst kwam uit op 10,9 miljoen euro tegen 8,6 miljoen euro een jaar geleden. ANP hem, geen kruid springt eruit." Hebt u nog leukere mengsels? Snikkend van het lachen: „Nee, u hebt meteen de top per te pakken." Na dit aanstekelijke telefoontje kijk ik met andere ogen naar mijn pretpakket uit het splinternieuwe Ekoplaza. Ik kocht 275 gram Himalayazout van 250 miljoen jaar oud voor slechts 6,50 euro. De zouthandelaar zegt op zijn website dat men elke dag een paar slokken wa ter met Himalayazout moet drinken. Dan word je geharmoniseerd. Kan hij het net zo goed vergaderzout noemen. Maar het toppunt van grappi ge wanhoop, te lelijk en te smerig om te eten, is vegetarische salami. Een onsje voor 2,15 euro. Ekoplaza is leuk, maar ik droom me toch een andere winkel. Wouter Klootwijk door Mathijs Rotteveel In internetdiscussiegroepen is een hoop onzin te vin den. Maar dat er op deze digi tale discussiefora ook waar devolle informatie kan staan, dringt langzamerhand door tot de media, het bedrijfsle ven en oudere internetbezoe kers. In internetdiscussiegroepen kunnen internetgebruikers hun mening geven over alle mogelijke onderwerpen. Zij zijn via www.google.com te vinden. Als zoekterm kun je elk onderwerp invullen waar jij graag meer informatie over wilt hebben of waar je met andere internetters over wilt praten. In plaats van de standaard 'zoek'-button kun je boven het vakje met de zoekterm kiezen voor de but ton 'discussiegroepen'. Zo bestaan er discussiefora over de beurs, belastingen, verzekeringen en bankieren, waarop bijvoorbeeld handige gratis software te vinden is. Op het discussieforum over bankieren staan program ma's met namen als: Mijn- huishoudboekje, Showthef- low en Orov. Ze zijn te gebrui ken als een digitaal huishoud boekje dat direct gekoppeld kan worden aan je bankaf schriften van internet. Ban ken bieden hun klanten die internetbankieren nauwe lijks mogelijkheden om de maandelijkse geldstromen overzichtelijk in beeld te brengen. Met de genoemde softwareprogramma's kan dat wel. Volgens J. Verhaag, de ontwikkelaar van Orov, vinden veel mensen het inte ressant om met plaatjes en grafieken hun maandelijkse bestedingen en hun budget inzichtelijk te maken. „Zij verdelen hun maandelijkse uitgaven over verschillende categorieën", zegt hij. „Zo kunnen zij gemakkelijk zien wat zij betalen aan benzine, verzekeringen of boodschap pen. Met Orov is het mogelijk om een afschrijving van Al- bert Heijn te koppelen aan de uitgaven voor boodschappen. Dit geldt natuulijk ook voor tankstations en verzeke raars." Verhaag heeft de boekhoudsoftware in eerste instantie voor zichzelf ont wikkeld. Hij internetban- kiert bij de Postbank en had er geen zin meer in om elke maand de bedragen van zijn digitale rekeningafschriften in zijn spreadsheetprogram ma over te tikken. „Ik heb mijn digitale bankafschriften gekoppeld aan een Excell- spreadsheet", legt hij uit. „Daarin kun je ze automa tisch rubriceren, selecteren en omzetten in grafieken. Ik heb in juli vorig jaar in een discussiegroep gevraagd of er iemand behoefte had aan mijn boekhoudprogramma. Toen dat zo was, heb ik het gratis op internet gezet. In middels is het al meer dan twintigduizend keer gedown- load. Ik vraag daar geen geld voor. Ik heb zelf ook veel gra tis software van internet ge haald en zie dit als een ma nier om iets terug te doen." De Consumentenbond heeft onlangs de boekhoudpro gramma's van Cashflow, Da- vilex en Easydisc onder zocht. Die zijn in de winkel en op internet te koop voor 5 a 35 euro en kosten daarna minimaal 5 euro per jaar. De eenvoudigste biedt slechts een grafische voorstel ling van de maandelijkse in komsten en uitgaven, verder mets. In de andere program ma's kun je bijvoorbeeld transacties labelen, extra op merkingen toevoegen of in komsten markeren als belas- tingpost. Bij de meeste pro gramma's is het ook mogelijk handmatig transacties in te voeren, zodat ook contante uitgaven in het digitale huis houdboekje opgenomen kun nen worden. In het program ma is het ook mogelijk om handmatige boekingen te doen. Het plaatsen van een opmerking bij een transac ties kan nog niet. „Dat staat op mijn to-do-list", zegt Ver haag. „Alles wat ik nu nog verbeter, doe ik op verzoek van gebruikers. Zelf gebruik ik die extra mogelijkheden toch niet. Maar inmiddels vind ik het leuk dat ik zonder budget een serieuze concur rent ben geworden van com merciële bedrijven als Ban- kingTools en Davilex." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25