PZC Zomers Zuiden Kermissen Het kermismuseum I 6 Harige dames en zweefmolens donderdag 12 mei 200 in juni, juli en augustus 1-4 juni Zierikzee 11-15 juni Hilvarenbeek 1-5 juli Best 2-6 juli Etten-Leur 8-12 juli Veldhoven 8-14 juli Helmond 15-23 juli Vlissingen 22-24 juli Bergen op Zoom 23-27 juli Renesse 22-31 juli Tilburg 4-6augustus Burgh-Haamste< 5-10 augustus Eindhoven 5-11 augustus Middelburg 6-11 augustus Zierikzee 18-24 augustus Oss 20-28 augustus Den Bosch Kermissen zijn al eeuwen een bron van vermaak. In het kermismuseum in Bergen op Zoom wordt het ontstaan en de geschiedenis van kermissen in de Benelux uitvoerig belicht. En uiteraard ontbreekt de kaneelstok niet. Van kijkkast tot bioscoop Helemaal nieuw in het kermismu seum is de tentoonstelling over de ontwikkeling van de bioscoop op de kermis. Handelaren gingen met een kijkkast, ook wel rarekiek ge noemd, de kermissen en de jaar markten af. Het was voor de men sen de eerste kennismaking met andere landen en gebruiken. Met de komst van de toverlantaarn be gint projectie een rol te spelen. Het is voor het eerst dat plaatjes op een doek of een muur worden geprojec teerd. Ga zelf eens een kijkje ne men en zie hoe na de fotografie eerst de reizende en daarna de vas te bioscoop ontstond. Stadspaleis Het Markiezenhof Steenbergsestraat 8 in Bergen op Zoom. Tel: 0164 277077 Het Markiezenhof is het hele jaar open van dinsdag tot en met zondag tussen 11.00 en 17.00 uur. Volwassenen betalen 5,00, kin deren van 6 t/m 12 jaar de helft. Deentree voor studenten en 65 plussers is 3,50. www.markiezenhof.nl Heel het Markiezenhof is een bezoekje waard. Maar het kermismuseum, gevestigd in dit prachtig historische stads paleis in Bergen op Zoom, is een heerlijke verzameling van raritei ten waarbij u wegdroomt naar vroeger tijden. Wist u dat de dierentuinen, de pretparken, het circus en de fotografie allemaal hun oorsprong vinden op de ker mis? Na een bezoekje aan dit stati ge stadspaleis in Bergen op Zoom weet u van de hoed en de rand. En de kinderen hebben lekker kunnen griezelen. Het woord kermis komt van kerk mis. Gebeurde er in de Middeleeu wen iets bijzonders in de kerk, dan knoopten ze er een jaarmarkt aan vast. De handel, gewoonlijk gedo mineerd door de gilden, werd vrij gegeven. En zo kregen voor even de kwakzalvers en de tandentrekkers vrij baan. De rolzangers zongen hun tragische verhalen (voorlopers van de smartlappen), de getemde dieren deden hun intrede. In het kermismuseum komt het al lemaal langs. In het anatomische kabinet kun je reuzen en dwergen Biggetjes op sterk water. Beelden van een draaiorgel. tekstIna Kuik foto's Fred van Laarhoven zien, Siamese tweelingen, harige dames, tweekoppige kuikentjes op sterk water en apenschedels. Ook is er een indrukwekkende verzame ling van de eerste elektrische en medische apparaten. Waarschijn lijk werden ook de mensen eeuwen geleden er niet vrolijk van. Maar spannend is het wel. De draai- en zweefmolens en de kermisorgels nemen een bijzonde re plaats in op de kermis en in het museum. Ze werden eerst met de hand of met behulp van paarden en ezels bediend. Daarna kwam achtereenvolgens de stoom, de diesel en de elektriciteit. Het museum heeft een prachtige collectie miniatuur kermisattrac ties. Alles werkt en zelfs de lichtjes schitteren als op een echte kermis. Voor de jeugd is er een speurtocht. De laatste stop, hoe kan het ook an ders, is bij de kraam met de kaneel stokken en zuurballen. Want die zijn wel echt en lekker! Reuzen en dwergen, Siamese tweelingen, tweekoppige kuikentjes en apenschedels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21