Meer ruimte cliënten Ter Yalcke De Lenzencollectie Grote teleur stelling? U kunt nü iets doen voor de Zonnebloem' Meezingen en traantje wegpinken Waterschap lokt glasaal naar Prunje Hond dood na verkeersongeval Goese verpleeghuis stelt familie gerust en past dagaccommodatie aan Maak er een Kleintje van. ©ÖMd I Él S Maandlenzen van Het Huis inclusief Easy Care 5 vloeistof 6 paar voor 95,- Bouw mee aan ons nieuwe vakantieschip. Doneer uw bijdrage op giro 145. donderdag 12 mei 2005 w] door Piet Kleemans KERKWERVE - De paling komt terug in de Prunjepolder. Water schap Zeeuwse Eilanden pro beert glasaal - die via de aalgoot bij Prommelsluis het Schouwse polderland intrekt - met behulp van een 'omleiding' naar de nieu we natuur in het Prunjegebied te lokken. Vroeger was het lage land van Schouwen beroemd om de enor me hoeveelheid paling die in het waterrijke gebied voorkwam. In de loop der tijden liep de aal populatie steeds verder terug, onder meer omdat sluizen ver vangen werden door gemalen. Omdat de glasaaltjes niet meer via de sluizen naar binnen kon den, namen de intrekmogelijkhe- den fors af. Het waterschap be sloot in samenwerking met de provincie Zeeland de glasaaltjes een handje te helpen en te probe ren de palingstand in het Schouwse binnenwater op te vij zelen. Toen in het kader daarvan in 1995 de aalgoot bij Prommel sluis werd aangelegd, was dat de eerste in Nederland. Over de zeedijk werd een kunststof goot met een lengte van 35 meter ge legd, gestoffeerd met kokosmat. COLIJNSPLAAT - Bij een ver keersongeval op de Noordlange- weg in Colijnsplaat verloor giste ren een hond het leven en raakte een bestuurder gewond. Een 62-jarige automobiliste uit Noord beveland verleende rond kwart voor zes 's middags op de kruising van de Noordlangeweg /Klaverweg geen voorrang aan een 29-jarige bestuurder uit die zelfde gemeente. De 29-jarige is voor behandeling aan zijn schou der overgebracht naar het zie kenhuis in Goes, de vrouw bleef ongedeerd. Twee honden van de 29-jarige bestuurder zijn door het personeel van de dierenam bulance behandeld. Een van de honden is overleden. Via de goot laat men zoet*j in de Oosterschelde strong daarmee worden de glasaa> gelokt. Eenmaal in de goot 'klim' glasaal via de kokosmat out om vervolgens via een dichte; ding in een verzamelbak ajjj andere kant van de zeedijk I recht te komen. Medewei van het waterschap telle 1 glasaaltjes en zorgen er re gens voor dat de diertjes; 1 weg kunnen vervolgen rich binnenwater, waar ze uit© 1 lijk tot volle wasdom kunne 1 men. Tot voor kort was het Prun? bied onaantrekkelijk voor 1 beestjes. Het waterpeil iss j i ger dan in het omliggende - bied, wat betekent dat I glasaal tegen de stroma: i moet zwemmen en dat m niet echt motiverend. Waardevol Een tweede mini-aalgoot ir s stuw die het peil voor de Pr! regelt, in combinatie me! zoetwaterstroom, moet i glasaal over de streep treö I De mini-aalgoot is inmitü 1f aangelegd, maar volgens 1 woordvoerder van het wï schap is nu nog niet te zegge f 1 de 'omleiding' effectief is. 1 De aalgoten hebben inmici 1 al wel overduidelijk hun was bewezen. Naast de aalgoot i Prommelsluis zijn inmiddels! goten aangelegd bij Quwerh Kattendijke, Borssele en Hs kenskerke. In het eerste j I kwamen tienduizenden glas tje over de dijk. Hoogtes i1 was 1997 toen liefst i: i glasaaltjes zich lieten veris i de dijk over te steken. In 1 1 kelderde dat aantal naar cc veer 7000, een jaar laters het weer naar dik 12.000. Het waterschap vindt het langrijk mee te kunnen wei 1 aan betere intrekmogelijkh; i f voor de glasaal, omdat het 1l die manier een bijdrage ka: veren aan de aanwezigheid 1 paling in het binnenwater. 1 Bovendien sluit het beheer t aalgoten mooi aan bij het standbeheer en de zorg voor gezond en schoon oppervlak water. 1 door Harmen van der Werf GOES - Het Goese verpleeghuis Ter Valcke gaat op korte ter mijn de huiskamers voor twee groepen cliënten uitbreiden. De cliëntenraad van Ter Valcke en familieleden van de oudere de menterende bewoners hadden dit gevraagd. zo'n slechte. „De dagruimtes waarin die groepen zitten, zijn heel redelijk. De éne groep is de andere ook niet. Eén groep be stond eerst uit zes mensen, nu uit acht. Van familieleden van die cliënten kregen we commen taar. De andere groep bestond eerst uit veertien cliënten, nu ook uit acht. Daar is geen on rust ontstaan." Kruidenier neemt klachten over de eerste groep zeker serieus. Hij heeft gisteravond overleg ge voerd met de cliëntenraad en en kele familieleden. De directeur heeft het voorstel gedaan de hui dige dagaccommodatie uit te breiden, wat een aantal familie leden ook al als oplossing had aangegeven. Dat idee is geaccepteerd", aldus Kruidenier, „In de wetenschap dat dit een week lang verbou wingen met zich meebrengt. Ie dereen vond dat acceptabel." Met familieleden van cliënten in de tweede groep moet hij dit nog bespreken. Het blijft niet bij de verbouwin gen. Ter Valcke gaat ook een extra medewerker inhuren om medewerkers te coachen hoe zij kunnen omgaan met onrust onder de cliënten en familiele den. Kruidenier heeft het idee dat het dankzij het overleg is ge lukt 'een stapje tot elkaar te ko men'. „Mensen hadden het idee dat ze er niet doorheen kwamen." Afge sproken is over drie maanden weer de koppen bij elkaar te stel- ken, want Ter Valcke blijft voor lopig in beweging. Ter Valcke is volop aan het ver nieuwen. In de loop van vorig jaar is een nieuwe vleugel naast het verpleeghuis in gebruik ge nomen, waarna een ouder deel kon worden gesloopt. Dit had tot gevolg dat verschillende be woners moesten verhuizen. Een aantal van hen kwam in een gro tere groep terecht en moest voor taan een gang gebruiken als dag accommodatie. „Die ruimte is veel te klein voor zo'n groep van acht ouderen", al dus één van de familieleden die haar beklag deed bij de directie van Ter Valcke. „Ze hebben wel een aparte slaapkamer, maar ze moeten in principe de dag in die huiskamer doorbrengen. Dat is niet te doen, zeker niet omdat de nieuwbouw pas over ander half jaar af is." P. Kruidenier, directeur van Ter Valcke, onderkent het probleem dat voortvloeit uit de keuze van de instelling op de huidige, oude locatie een nieuw gebouw te bouwen. „We hadden er ook voor kunnen kiezen buiten Goes iets nieuws te realiseren, maar we zijn van mening dat een ver pleeghuis als Ter Valcke dicht bij de stad thuishoort." Opnamestop Om de te verwachten onrust over de tijdelijke huisvesting te voorkomen, had Ter Valcke ook een opnamestop kunnen door voeren. Volgens Kruidenier was dat echter geen optie. „We had den dan minder mensen kunnen helpen, terwijl er nog altijd voor verpleeghuiszorg wachtlijsten bestaan. En we hadden dan ook minder geld van het zorgkan toor gekregen." Het was kiezen uit twee kwaden en de gekozen oplossing is in de ogen van Kruidenier nog niet door Harmen van der Werf Uw miskoop op internet én in de krant GOES - Zes cafés in Goes staan eerste pinksterdag 's avonds helemaal in het te ken van de smartlap. Eén van de arties ten die optreedt, in het Proeflokaal, is Ronnie Snipperdag uit het Schouwse Zonnemaire. Hij weet wat een goede smartlap is. Het Huis Hardy Bellamypark 38, Vlissingen Tet. (0118) 41 20 10 www.hethuis.nl „Ja, een goede smartlap?", herhaalt hij de vraag. Eén seconde wachten en hij heeft het antwoord klaar. „Een goede smartlap moet je direct mee kunnen zin gen én je moet er tegelijkertijd ook een beetje stil van worden." Het lijkt tegenstrijdig, maar volgens Ron nie Snipperdag - die in het dagelijks le ven 'gewoon' Ronnie Verbeek heet - is dat helemaal niet zo. „De echte smartlap pen zijn zo geschreven dat je ze zo mee moeten kunnen zingen. Maar er komen ook de allerverschrikkelijkste dingen in aan bod, dingen die een mens in zijn le ven nauwelijks kan overkomen." Snipperdag komt, zoals hij zelf zegt, uit de Rotterdamse school. Wat wil je ook: hij is geboren en getogen in Rotter dam-Zuid, in een tijd dat daar nog de zee schepen voor de kant lagen en het overal naar olie rook. Hij stamt uit een havenar beidersgezin. Zijn vader en moeder de den niets liever dan platen draaien. Zijn roeping lag vast: hij moest artiest wor den. Dat is nog niet helemaal gelukt. Snipper dag verdient de kost als klusjesman op Schouwse basisscholen. „Soms vragen de kinderen mij dan: Zing of - als ik mijn gi taar bij me heb - speel eens een liedje. Nou, dat doe ik dan. Een mooier publiek dan kinderen of ouderen kun je je als zan ger van het levenslied bijna niet wen sen." Zo trok hij vorig jaar alle verzorgingshui zen op Schouwen-Duiveland langs met echte meezingers van Jan Boezeroen, Ronnie Snipperdag uit Zonnemaire is zondagavond te zien en te horen in het Proeflokaal in Goes. foto Willem Mieras Koos Speenhof, de Zangeres zonder Naam en Jacques Herb. „Iedereen vond dat prachtig. De hele zaal haakte vaak in, zeker als ik liedjes zong uit hun jonge re jaren. Over Ketelbinkie bijvoorbeeld, die Rot terdamse jongen die moest gaan varen en in zoveel ellende terugkwam. Met die tekst kan ik mezelf als rasechte Rotter dammer ook helemaal uitleven." Ronnie Snipperdag kan nog niet van het levenslied leven, al zou hij dat wel graag willen. „Maar ja, het gaat ook niet zo goed in de horeca. Dat merk je als ar tiest." Hij is daarom blij dat een flink aantal ca fés in Goes komende zondag uitpakken met een heus smartlappenfestival, van ze ven uur 's avonds tot twee uur 's nachts. De Pompe, El Toro, Pake Sake, het Proeflokaal, Matisse en De Snor doen mee. De fles van Jan Boezeroen zal Ron nie Snipperdag zeker vertolken in het Proeflokaal. En ook twee hits van Jacques Herb: Een man mag niet huilen én Manuela. „Ik weet zeker dat iedereen het laatste lied uit volle borst gaat mee zingen." Veel smartlappen lijken nogal gedateerd, ouderwets. De thema's zijn vaak sleets. Ronnie Snipperdag vindt dat wel meeval len. Hij schrijft zelf als het even kan lied jes over 'moderne' onderwerpen. «glip,; Op het Zonnebloem vakantieschip beleven jaarlijks bijna 3.000 ernstig zieke of gehandicapte passagiers een week lang de vakantie van hun leven. Na 20 jaar intensieve vaart is ons schip echter dringend aan vervanging toe. Een nieuw vakantieschip kost 14 miljoen euro. Een gigantisch bedrag, waarvoor we een beroep doen op alle inwoners van Nederland. Sómen kunnen we dit schip bouwen! Doe mee Namens onze passagiers: hartelijk dank.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 16