PZC Twijfel over locatie Rooseveltlaan Bunkers en Höckerhindernisse lag ik in de goot Zonder HKPD Borssele ingelicht over geluidsisolatie Huiskamerproject verhuist Celstraf voor poging tot moord Vliegtuigen laag over Kapelle Vragen over windmolen in Hoek Half jaar cel voor tasjesroof Plantenverkoop roor Bangladesh agenda HKPD ziet geen noodzaak om te verhuizen lAZET j Het huidige HKPD-pand is vervallen. Het wordt al dertig jaar gebruikt voor drugsopvang. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Veel mensen denken I dat het HKPD de Coosje Buskenstraat verlaat vanwege klachten uit de buurt. Eigenlijk gaat het om ruimtegebrek. Met alleen maatschappelijke en medi sche zorg kom je er tegenwoordig niet. Het wordt één groot sociaal gebeuren. Het Huiskamerproject voor Drugsge bruikers (HKPD) verzorgt in Vlissingen de 'ambulante verslavingszorg' voor zo'n 100 harddruggebruikers. In het hoekpand aan de Coosje Buskenstraat krijgen zij medische zorg, methadon, dagopvang, straathoekwerk, maatschap pelijke begeleiding en woonbegelei ding. Wonen doen ze elders in de stad, bijvoorbeeld in de Paauwenburgflats. Het huidige pand is vervallen. Het is de laatste jaren amper onderhouden. Dat komt mede door het vooruitzicht op nieuwe huisvesting. Daar krijgt het HKPD een heel andere invulling. Het wordt moderner, socialer. En groter, want het nieuwe perceel beslaat 1450 vierkante meter. Het zijn bijna allemaal hallen. Dagopvang krijgt een letterlijke betekenis: voortaan kunnen gebruikers de hele dag in het centrum terecht voor dagbesteding en reïntegratieprojecten. Bovendien komt er een ruimte waar ver slaafden hun drugs kunnen gebruiken. Dan hoeft dat niet langer buiten en voe len de gebruikers zich rustiger en zijn ze wat minder opgejaagd. De Vlissingse harddrugsscene staat be kend als een van de kalmste in het land. Dat zegt ook de Stichting Informatie voorziening Verslavingszorg in Houten, die er onderzoek naar deed. De Vlissing se gebruikers zijn gemotiveerd. Om te werken, maar ook om aandacht te beste den aan hun omgeving. Het aantal be smettingen is klein en op straat worden niet veel spuiten achtergelaten. Schizofreen Het is niet zo dat alle verslaafden heroï ne spuiten. Dat doet bijna de helft. De meeste basen het spul. Dat is het opsnui ven van de damp, die vrijkomt bij het verwarmen van heroïne. Sommige drin ken er ook nog bij, of snuiven ook coke. Ongeveer tien cliënten hebben een ge dragsstoornis. Ze zijn schizofreen of hebben achtervolgingswaanzin. Deze groep veroorzaakt de meeste overlast. Geklaagd wordt er nog nauwelijks. Dat was twee jaar geleden wel even anders. De Coosje Buskenstraat werd een para dijs voor dealers, die af en aan reden. Er werd schreeuwd, gevochten en op straat lagen bierblikjes en zilverpapier. Dat was de buurt spuugzat. De buurtbe woners verenigden zich en er kwam een buurtbeheersplan. Dat hielp. Het is nu rustig. Sommige cliënten van het HKPD wo nen begeleid. Een paar keer in de week loopt iemand van het HKPD binnen om te kijken hoe het gaat. Maar dat is niet voor iedereen genoeg. Sommigen heb ben 24-uurs toezicht nodig. Walcheren kent 35 kandidaten voor beschermd wo nen. Bovendien slaat de vergrijzing toe. Er wordt gedacht aan aanleunwonin gen. In Rotterdam bestaan ze al. Een nieuwe huisvesting kost geld. Het pand aan de Coosje Buskenstraat levert de gemeente 325.000 euro op, maar er is een investering nodig van 675.000 euro. Rest nog 350.000 euro aan stichtingskos- ten. Het HKPD huisvesten, exclusief af schrijvingen, kost 9100 euro per jaar. Er zijn meer kosten. De opties, die op de nieuwe locaties genomen zijn, bij voorbeeld: 30.000 euro voor drie maan den, exclusief BTW. Een onderzoek naar het reïntegratietraject bedraagt 15.000 euro en het loon van de nieuwe donderdag 12 mei 2005 door Freek Janssen BORSSELE - Na Nieuwdorp en Nieuw- en Sint Joosland was gisteren Borssele aan de beurt: de provincie lichtte de inwoners in over het onderzoek naar ge luidsisolatie van woningen in het dorp. Die isolatie is nodig, om de vestiging van nieuwe be drijven op industrieterrein Vlis- singen-Oost mogelijk te maken. Het is niet druk in het zaaltje bij de gereformeerde kerk in Borssele. Een provinciemede werker praat met een echtpaar uit het dorp. Drie inwoners zit ten geduldig te wachten en be spreken onderling wat ze al weten over de plannen. Er is al een informatieavond geweest, al zijn ze daar niet veel wijzer van geworden. Dat hun huizen misschien geïso leerd moeten worden, vinden ze niet echt prettig. „Maar als je hier komt wonen, weet je dat je last kunt krijgen van de indus trie", zegt A. van den Heuvel. Nu is er nog weinig geluidsover last in het dorp. Alleen het affak- kelen van olieraffinaderij Total maakt af en toe herrie. „Ik heb gehoord dat dat zelfs in 's-Hee- renhoek te horen is", zegt J. van de Sande. Het is niet erg waar schijnlijk dat haar huis in aan merking komt voor geluidsisola tie. Ze woont in het gedeelte van het dorp dat in 1992 al in de ge luidszone was getrokken. Met de uitbreiding van het industrie terrein valt binnenkort het hele dorp onder die zone. Het is met name de zuidoostkant die nu geï soleerd moet worden. De provincie houdt wellicht bin nenkort opnieuw een informatie middag over het onderzoek. het alfabet van Zeeland weGGNGR dagbladen MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 47-jarige inwoner van Axel voor poging tot moord veroordeeld tot twintig maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De straf werd op gelegd, omdat de Axelaar 20 januari in Zuiddorpe met een vleesmes had geprobeerd de vriend van zijn ex-vrouw te vermoorden. In de woning had de man met het mes stekende bewegin gen in de richting van het slachtoffer gemaakt, terwijl hij op de bank bovenop hem lag. Het slachtoffer raakte bij het afweren van de messteken gewond aan zijn hand. Ook liep hij tijdens de worsteling gekneusde ribben op. De Axelaar was jaloers en ge krenkt. Hij voelde zich in de maling genomen door zijn ex, omdat hij vond er alles aan gedaan te hebben om de relatie te herstellen. KAPELLE - Twee Pilatus PC7 vliegtuigen vliegen volgen de week dinsdagmiddag laag over de begraafplaats van Kapelle. Dat gebeurt tussen 16.45 en 17.00 uur tijdens de jaarlijkse herdenking van de Franse militairen die tijdens de Tweede Wereldoorlog in Nederland zijn gesneuveld. De herdenking begint om 16.00 uur bij het gemeentehuis van Kapelle, vanwaar te voet een stille tocht naar de Fran se militaire begraafplaats wordt gehouden. De plechtig heid met toespraken, kransleggingen, één minuut stilte en het spelen van het Wilhelmus en de Marseillaise duurt tot 17.15 uur. HOEK - De windmolen Windlust in Hoek staat al enkele jaren stil en dat zint het Terneuzense raadslid G. van Boom (Terneuzense Onafhankelijke Partij) geenszins. Hij vindt het een slechte zaak voor Hoek en wil van het colle ge van burgemeester en wethouders weten, wat het hier aan denkt te doen. Van Boom weet dat er een conflict tussen de ex-molenaar en de gemeente aan ten grondslag ligt en wil weten of een gesprek tussen de verantwoordelijk wethouder en die man nog iets heeft opgeleverd. Ook informeert hij naar mogelijk achterstallig onderhoud. Als de molen in de toekomst stil blijft staan zijn de hoog- tebeperkende voorschriften in de belendende nieuwbouw wijk overbodig en kan die kostenverhogende regelgeving beter ongedaan worden gemaakt, meent het Terneuzens raadslid. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeel de gisteren een 27-jarige inwoner van Vogelwaarde en een 40-jarige man uit Temeuzen voor een tasjesroof en de diefstal van een auto tot gevangenisstraffen van een half jaar. De tasjesrovers waren 14 januari met de gestolen auto naar Stekene (B) gereden. Daar stapte de jongste man uit de auto, vlakbij een vrouw. Hij pakte met geweld de hand tas van het slachtoffer af, waarbij zij ten val kwam. Daar na sprong hij in de auto, die zijn kompaan bestuurde en gingen ze er vandoor. De buit was twintig euro en een re kenmachine. De daders hadden elkaar leren kennen bij de dag- en nachtopvang. fcOES - Planten kopen voor het aanplanten van fruitbomen in Bangladesh, dat kan vandaag in Koes. Scholieren van het Goese lyceum gaan ervoor de straat leerlingen staan op de Grote jarkt en gaan ook huizen langs hun waar voor het goede joel te verkopen. De actie is een leevan de scholieren, ontstaan lessen in het kader van [et ontwikkelingsproject Check "out. leer leerlingen van het Goese -yceum kwamen met actieplan nen, maar dat van gymnasium ante twee en havo/vwo twee was vol- een jury het beste. De actie duurt vandaag van 9.00 ot 16.00 uur. Gehoopt wordt luizend euro op te halen. t Bezorgklachten: 10-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg [Tel: 0118-493000 Pax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl i internet fwww.pzc.nl ail: web@pzc.nl t-mail: v ISTREEKACTIVITEITEN (Advertentie) P KOZIJNEN- ZONWERING WWW.AAZET.WU l Kapelle Tel. 0113-330333 „nrWendy van den Hurk GISSINGEN - In principe gaat let HKPD akkoord met een ver- Lang naar de President Roose- eeitlaan. Toch zet voorzitter [.Koopman kanttekeningen. We verlaten de Coosje Busken- [traat omdat er geen ruimte is „or beschermd wonen. Maar [at is op de nieuwe locatie ook niet." Het Vlissingse college van burge- neester en wethouders zei giste- en te kiezen voor de President [ooseveltlaan als nieuw huisa- Ires voor het Huiskamerproject lor Drugsgebruikers. Formeel eeft het HKPD die keuze 'voor ennisgeving aangenomen', lerst wil voorzitter B. Koop- lan afwachten hoe de gemeente- aad beslist. En hoe de omge- ing reageert. „Als die zich mo- peert, en die kans acht ik aan- lezig, dan kan de procedure bg jaren duren. Zeker als ze tot rad van State gaan. Ik me af of die datum van ,w J06 dan wel realistisch is. [ij gaan niet weg voordat alles Jregeld is. Eerst moet het colle- 1 onze voorwaarden inwilli- !n. Dat is zo afgesproken. Hoe (grIJPSKERKE - Vereniginsgebouw ban de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be- Regen voor 55+; [MIDDELBURG - Molen De Hoop, 18.30 ■19.15 uur: gratis muzieklessen voor Jnderen; jost-souburg - Palazzolihuis Oran- ïplein 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve llviteiten; pssingen - Petruskerk, 9.30 uur: Ji+yoga; Kijkcentrum Papegaaienburg, 20:00 jr.contactavond genealogie. directeur is voor het HKPD elk jaar een post van 61.200 euro. Een gebruikers ruimte kost jaarlijks ruim een ton. Wie betaalt die investeringen? Het Rijk in elk geval niet, heeft zij de gemeente geschreven. Wel krijgt het HKPD jaar lijks 333.600 euro van de overheid. De rest vult de gemeente aan met geld uit de post onvoorziene kosten. In de goot Het gaat om veel gemeenschapsgeld. Maar het werkt wel, zegt Jan Sanderse. Hij is drugs- en alcoholverslaafd en komt al dertig jaar bij het HKPD. Toch vindt hij de Rooseveltlaan ook best. „Zo ver buiten het centrum is de Roose- j veltlaan toch niet? Dan kan ik mooi mijn biertje halen bij de Albert Heijn. Nee, ik ga geen rotzooi trappen. Nie mand. Ze kennen ons allemaal. Zolang ze ons maar niet helemaal wegduwen. Ook al komt Sanderse al vanaf het be gin in de Coosje Buskenstraat, verhui zen is voor hem geen drama. „Het HKPD is mijn tweede thuis, maar niet vanwege het pand. Vanwege de be geleiders. Zij sturen me. Zij zorgden dat ik minder ging gebruiken, minder ging zuipen. En ik steel niet meer. Al vijftien jaar niet meer. Zonder hen had ik al lang in de goot gelegen. Sterker nog: ik lag er al breed in. Het HKPD heeft mij er juist uitgehaald." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het bunker museum in Zoutelande staat dit jaar in het teken van Liber ty-ships, bevoorradingsschepen van de geallieerden die in hoog tempo werden geproduceerd. In de bunker in Vlissingen is een expositie te zien over mini-duik- bootjes en het loodswezen in de Tweede Wereldoorlog. Tegelijkertijd is een folder ver schenen over de bunkerroute, een fietstocht langs Duitse ver dedigingswerken tussen Dis hoek en Westkapelle. Op de rou te zijn bunkers te zien, maar ook Höckerhindernisse bij Val- kenisse, obstakels die tanks van de geallieerden tegen moesten houden. Libertyships werden door de Amerikanen gebouwd voor de bevoorrading van Groot-Brittan- nië, zegt C. Heijkoop, voorzitter van de stichting Bunkerbehoud, die het museum exploiteert. „De Duitsers probeerden dat te sabo teren. In het begin van de oorlog waren ze daar redelijk succesvol in." Omdat er meer schepen tot zin ken werden gebracht dan er ge bouwd konden worden, werd be sloten om schepen te maken zo als Ford auto's bouwde; in serie productie. In totaal werden er 2710 gebouwd en hoewel de schepen voor vijf jaar werden ge bouwd, voeren er in 1970 nog 170. In het bunkermuseum is een model van een liberty ship te zien. In de bunker bij de Oranjemo len is informatie te zien over mi- niduikboten, zeemijnen en het loodswezen en over de vaart op de Westerschelde in oorlogstijd. „Antwerpen was belangrijk voor de geallieerden", aldus Heijkoop. „De Franse havens waren allemaal vernield. De vaart op de Schelde was eind no vember '44 vrij, maar konvooien werden nog steeds aangevallen door mijnen en miniduikboot- jes." Nederlandse loodsen, waar van er bij het begin van de bezet foto Ruben Oreel „Met maar twee middagen open, zonder subsidie en alleen met vrijwilligers." Ook Duitsers brengen regelmatig een bezoek aan het museum. „Opvallend is dat mensen tussen de veertig en zeventig jaar er weinig over we ten. Het blijkt dat er nauwelijks over is gesproken. Jongeren we ten er veel meer van." Oud-strij ders heeft hij nog niet vaak ge zien, maar vorig jaar had Heij koop een bijzondere ontmoe ting. „Die man herkende een fo to van zijn vader in een boek. Hij wist alleen dat zijn vader er gens in Nederland of België was gesneuveld, hij had hem nooit gekend." De bunker bij de Oranjemolen in Vlissingen is dit jaar voor het eerst het hele seizoen open, voor lopig alleen op vrijdagmiddag van 13.00 tot 16.00 uur. Het bun kermuseum in de duinen bij Zoutelande is open op woens dag- en zaterdagmiddag van 13.00-17.00 uur. De folder met de fietsroute is daar te koop voor vijftig cent. krakkemikkig de huidige loca tie ook is, als het nodig is, kan daar best een paar jaar bij." Bovendien snapt Koopman niet waarom het beschermd wonen ergens anders moet komen. „We gaan weg uit de Coosje Bus kenstraat wegens ruimtegebrek. Het HKPD zou uitbreiden met onder meer activiteiten en dag en nachtopvang. Maar dat is net zo min denkbaar aan de Roose veltlaan. Nu kunnen we ons nog alleen bezighouden met de core- business. Dan is verhuizen wat ons betreft dus niet noodzake lijk." Dat de ondernemers uit de President Rooseveltlaan niet blij zijn met de komst van de drugsverslaafden, dat weet Koopman. Ze heeft er zelfs be grip voor. Menswaardig „Overal waar je komt, is verzet vanuit de bevolking. Of je nou 100 of 500 meter van de bebouw de kom af zit. Maar het gaat om mensen, en in de Coosje Busken straat veroorzaken ze nog nau welijks overlast. Als het nieuwe pand er een beetje menswaardig uitziet, zullen onze cliënten zich daar ook naar gedragen. Wij zul len ons best doen om die onder nemers daarvan te overtuigen." Of dat lukt, dat is nog maar de vraag. Bij een rondje over het be drijventerrein blijkt dat geen en kele ondernemer erop vertrouwt dat de drugsgebruikers zich net jes zullen gedragen. „Het blijven junks", stelt E. van Belle van de gelijknamige meu belzaak, aan de overkant van de President Rooseveltlaan. „Ze moeten toch ergens van leven." Van Belle denkt dat de verslaaf den hun inkomen bij elkaar ste len. Hij pakt een vaas vast. „Op straat kun je hier best vier euro voor vragen. Dat gebeurt. En ik ben verplicht alle klanten bin nen te laten. Om iedereen in de gaten te houden, kost dat me personeel. Bovendien ziet het er niet uit, die verwaarloosde men sen voor de deur. Klanten zullen geneigd zijn door te rijden. Ver slaafden schrikken nu eenmaal af." Van Belle verzekert er alles aan te doen om het HKPD in zijn om geving tegen te houden. Dat doet ook collega-ondernemer E. Kenter van de Praxis. „Ik ga gewoon mee met de Vlis singse Bedrijvenclub. Proteste ren bij de raadsvergadering en, als het moet, de Raad van State. Die mensen horen niet op een be drijventerrein. Dat is diefstalge- voelig. Soms spreek ik mensen van de Edah, die nu tegenover het HKPD zit. Die hebben last van 'kleine criminaliteit', stelen dus. Als wij ooit een dief fouille ren, komt uit de ene broekzak het gestolen goed, en uit de ande re vaak nog een heroïnespuit." ting velen naar Engeland waren uitgeweken, begeleidden de kon vooien. Het bunkermuseum is een groot succes. Het trekt jaarlijks 15.000 bezoekers. Heijkoop: De fietsroute leidt ook langs de Höckerhindernisse bij Valkenisse. Obstakels die tanks van de geallieerden tegen moesten houden. foto Lex de Meester Advertentie 1 JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland. De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de zakelijke dienstverlening. 89% van de mensen die werk zoeken in de zakelijke dienst verlening zoekt een nieuwe baan tussen de personeels advertenties in de PZC.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13