»zc ogere belasting voor Vlissingers m ieMatic Kunstcentrum Van Munster in watertoren stap dichterbij Rondweg Koudekerke 'horrorweg' Individueel (Design Ondernemingsraad twijfelt over fusie van sociale diensten jemeente moet tekort van 3,6 miljoen euro wegwerken Beleef het in Mrsa-besmetting in verpleeghuis Celstraf voor ontucht met 12-jarige Brandstichting in Arnemuiden Rookmelder voorkomt schade Stremming treinverkeer bij Goes Geen kraskaarten voor Hulst Kleur Jactie: 0113-315649 sLf.pzc.nl |ail:redactie@ pzc.nl fetbus 31,4460 AA Goes Lprtentie-exploitatie: C en Midden-Zeeland: 0113-315520; Kws Vlaanderen: 0114-372770; pionaal: 020-4562500. onderdag 12 mei 2005 K3ésn rrcni' .k 7, Goes i j-aa p&rt*- wwwxtro co nen i editie Walcheren LrFdith Ramakers JSSINGEN - Vlissingse huis- udens betalen volgend jaar $n 195 euro maar circa 270 eu- per jaar voor afvalstoffenhef- ig en rioolrechten. Dit is een a de maatregelen die het colle- van B en W voorstelt om het igrotingstekort over 2006 van 'miljoen euro te bestrijden. Jssingen moet bezuinigen. De rekening van 2004 liet een zien van circa 1 miljoen ro. Dit jaar slaat de balans erder door tot 3,6 miljoen euro. verhoging van de lasten le lt de gemeente 1,5 miljoen eu- op. Ook de toeristenbelasting -de forensenbelasting worden evig verhoogd. Daardoor krijgt Vlissingen ongeveer 100.000 euro extra inkomsten. „We zien de toeristen niet als melkkoe. We vragen nu zo'n twee kwartjes toeristenbelas ting, dat is weinig voor een plaats als Vlissingen", zegt wet houder P. van der Maden (WD, financiën). Met die bezuinigingsvoorstellen is Vlissingen er nog niet. Het col lege stelt voor ongeveer 450.000 euro te bezuinigen op perso neelskosten. Dat kan door terug dringen van formatieplaatsen en het opleidingsbudget voor ambtenaren. Ook zal er minder vaak een beroep worden gedaan op uitzendkrachten. Verder wordt een aantal posten opge noemd waarop bezuinigd kan worden. „Voor bijvoorbeeld her ijking van het toeristisch beleid was een bedrag van 80.000 euro gereserveerd. In 2006 verwach ten we dat we toe kunnen met 50.000 euro. Dat levert ons 30.000 euro op. We doen niet veel minder aan toeristische acti viteiten, maar we kunnen op een andere manier werken." Kostenpost In totaal leveren die zogenoem de beleidsombuigingen 800.000 euro op. Voor een stadvemieu- wingsproject bijvoorbeeld rond de Cruquiusstraat was 100.000 euro opzij gezet voor 2006. Door vertraagde oplevering van de grond in dat deel van het Mid dengebied kan pas een jaar later dan gepland de eerste paal gesla gen worden. „Die kostenpost schuift door naar 2007 en drukt dus niet op 2006. Volgend jaar is een cruciaal jaar. Dan moeten we de omslag naar nieuw beleid maken, die effecten moet heb ben in de jaren daarna", merkt Van der Maden op. „In 2007 ko men we weer in de plus te recht." Het college kiest voor voortzet ting van de grote projecten, zo als de ontwikkeling van het Spieghelkwartier, het voormali ge Scheldeterrein. „We willen een leefbare, aangename, scho ne en veilige stad voor onze in woners en voor toeristen behou den. Ook nieuwe bewoners wil len we aanspreken. Daarom zeg gen we niet: we leggen projecten stil. In een stad moet iets gebeu ren er moeten activiteiten te zien zijn. Rijksgelden Vlissingen houdt het program ma 'de sociale stad' intact. „Daaronder valt het minimabe leid. We willen het de minder draagkrachtigen niet moeilijker maken." De financiële malaise van Vlissingen wordt voor een deel veroorzaakt door de vermin dering van rijksgelden. Van 2003 tot en met 2005 heeft Vlis singen ruim 3 miljoen euro min der geld van het Rijk gekregen. Het jaarlijkse budget van Vlis singen is ruim 100 miljoen euro. De voorjaarsnota wordt behan deld in de commissievergade ring van 18 mei. In de gemeente raadsvergaderingen van 7 en 9 juni neemt de gemeenteraad een beslissing over de bezuinigings voorstellen. Onder de Toren e woonwinkel van Middelburg aOrisant Makelaardij Nieuw in de VEERSCHE POORT: verkoop Hof Mytilus gestart Woongoed Middelburg Nu ook voor uv woonenergie Decorette NIEUW: prachtige stoffen van Designers Guild ■■fc Anker-Desein CéjB Koken, smaakvol "T* DismH en efficiënt, da's LOGUS [7 1 nl Voor al uw vragen J- I 1 B over zorg, wonen iaaauü 1,101 zo,nen Het bord moet automobilisten attent maken op overstekende dieren. door Jannes Goedbloed KOUDEKERKE - Op de rondweg bij Koudekerke worden door hardrijdend verkeer dagelijks eenden, meerkoeten en andere vogels doodgereden. Enkele ge bruikers van de weg namen het heft in ei gen handen en plaatsten een zelfgemaakt bord. Annick van der Horst rijdt vier keer per dag over de rondweg, van en naar haar paard, dat bij Koudekerke gestald is. „Het is echt verschrikkelijk. Ik leg regel matig een dierenlijkje aan de kant, om dat het midden op de weg ligt. En dat is geen prettig gezicht. Ik denk dat er ge middeld in een week zo'n tien a twintig dieren worden doodgereden. Daar zitten dan eendjes en meerkoetjes tussen, maar we hebben ook een zwaan gehad. Het is gewoon een horrorweg." De rondweg is vorig jaar aangelegd in een gebied waar sloten de polders door kruisen, Ieder jaar zitten in die sloten vo gels met hun jongen. Zij steken nu dage lijks de weg over, soms met fatale gevol gen. Josephine van Waarde komt er langs op weg naar het werk. „Ik vind het prima dat die weg er is, ik maak er zelf ook gebruik van, maar het moet niet ten koste gaan van de dieren. Ik ben geen expert, maar ik vind dat er iets moet ko men om die dieren te beschermen. Dat bord zou alleen de eerste stap moeten zijn." Van der Horst: „We hebben eerst via de normale kanalen geprobeerd een bord ge plaatst te krijgen, maar de gemeente ver wijst door naar de provincie en die geeft vervolgens niet thuis. Daarom hebben foto Lex de Meester we maar besloten het heft in eigen han den te nemen, ook al mag dat officieel niet." Zij denkt dat het bord redelijk effectief kan zijn. „Veel mensen letten gewoon niet op. Ze rijden met tachtig kilometer per uur over de rondweg en merken de vo gels pas op als het te laat is. Het bord waarschuwt de mensen van tevoren." Van Waarde vraagt zich af hoe lang het bord er zal staan. „Ik was eigenlijk bang dat het dinsdag gelijk zou worden wegge haald, maar het stond er daarnet nog. Ik ben benieuwd hoe lang dat gaat duren." Rabobank Hypotheken en 1 "W.onderdetoren.com OOSTBURG - Dertien bewo ners van verpleeghuis De Stelle in Oostburg zijn, sinds enige maanden besmet met de mr- sa-bacterie. Mrsa is een hard nekkige bacterie die vooral in ziekenhuizen voorkomt. De der tien besmette bewoners worden verzorgd door verplegenden met beschermende kleding. Ze ver blijven zo veel mogelijk op één persoonskamers. Directeur B. Sanders verwacht dat het ook nu nog 'heel lang' duurt voordat de bacterie is uitgeroeid. (Advertentie) AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet onder dak bij Pot Woninginrichting Nieuwendijk 89,0115-564070 GOES Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15,0113-24 64 64 MIDDELBURG SieMatic Middelburg (naast de Baderie), Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a,0118-629522 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32,0115-680612 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het plan van Jan van Munster om de markan te watertoren in Oost-Souburg en de bijbehorende tuin te ont wikkelen tot een centrum voor de kunsten, valt in de smaak bij de Vlissingse gemeenteraad. Dat bleek gisteravond in de com missievergadering grondgebied. Enige kanttekeningen bij dit particuliere initiatief zijn de koopvoorwaarde van de grond en de toren en de opoffering van het openbaar groen. Van Munster wil met de waterto ren een vervolg geven aan zijn project Plus Min, dat hij in Re- nesse heeft gerealiseerd. Daar voor wil hij de watertoren res taureren en een tekenpaviljoen op het dak maken. Dat wordt een werkplek en expositieruim te, die regelmatig toegankelijk zal zijn voor publiek. Op het ter rein bouwt de kunstenaar een nieuwe woning en in de tuin ko men beelden en een atelier ex positieruimte. Zijn investering wordt geraamd op 1,5 miljoen euro. De gemeente wil de watertoren voor één euro van de hand doen. Jaren terug heeft de gemeente de watertoren voor één gulden gekocht. De grond wordt tegen een marktconforme prijs ver kocht. Van Munster wil de ge meente bij zijn overlijden 50 pro cent van zijn collectie schenken. In ruil daarvoor wil de kunste naar dat de gemeente de opstal len en gebouwen koopt voor een prijs 50 procent van de dan ge taxeerde waarde. „Maar we hoe ven de schenking niet te accepte ren en dan gaat de koop van de gebouwen ook niet door", zei wethouder L. Poppe-de Looff. „Op die manier houden we het recht van verwerving in eigen hand. We weten nu niet hoeveel waarde zijn collectie bij zijn overlijden zal hebben." De voor waarden voor deze acte worden genoteerd in een notariële schen- kingsacte. „Zorg voor een goede juridische afdichting", zei H. de Haas van de PvdA. „Maar als een particulier bereid is energie te stoppen in zo'n moeilijk pro ject - een rijksmonument boven dien- dan moeten we dat initia tief toejuichen. Geschenk A. Achterhuis (VVD) sprak woorden van dezelfde strek king. Hij voegde er de hoge kos ten voor exploitatie van een ge bouw als de watertoren aan toe. (Advertentie) WAO wordt WIA. Wat betekent dat voor u? www.werkennaarvermogen.nl MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 49-jarige inwoner van 's-Gravenpolder voor sek sueel misbruik van een twaalfjarig meisje twee jaar cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk, opgelegd. De man ging vorig jaar zomer een relatie met het slachtof fer aan. Dat leidde een aantal keren tot gemeenschap met het meisje. De puber kwam in die tijd regelmatig over de vloer bij het Bevelandse gezin. Toen de zedenzaak aan het licht kwam, bracht dit een schok teweeg bij de gelovige gezinnen, die tot dezelfde kerk behoren. ARNEMUIDEN - Aan de Steigerweg in Arnemuiden is gistermiddag twee keer brand gesticht in houten schapen hokken. Vorige week zaterdag werd ook al brand gesticht aan de Steigerweg. Toen werden autobranden bij de half- pipe aangestoken. VLISSINGEN - De brandweer is gistermiddag rond 13.00 uur uitgerukt voor een brand in een woning aan de Schaepmanstraat in Vlissingen. Bij aankomst bleek dat een achtergelaten pan op het vuur voor rookontwikkeling zorgde. Volgens de brandweer is de vroege ontdekking van de brand te danken aan een rookmelder die in de wo ning aanwezig was. Na een eerdere brand in de Schaep manstraat besloot woningstichting L'Escaut na overleg met de brandweer om in alle huizen rookmelders aan te brengen. De huizen hebben geen vluchtmogelijkheden, zo dat vroege ontdekking van een brand van levensbelang is. GOES - Het treinverkeer tussen Goes en Kruiningen is gistermorgen bijna twee uur gestremd geweest door een dodelijk ongeval. Het ongeluk deed zich omstreeks kwart over acht voor bij de spoorwegovergang in de Buys Ballot straat in Kloetinge. Het treinverkeer kon iets voor tien uur worden hervat. HULST - Ondanks herhaaldelijke vragen van Hulster po litieke partijen, is het college van burgemeester en wet houders niet van plan parkeerkraskaarten in te voeren. Volgens het dagelijks bestuur is zo'n systeem zeer fraude gevoelig en niet meer van deze tijd. Hulst biedt bezoekers van de stad immers de mogelijkheid te betalen voor een dagdeel of een hele dag, naast een kaartje per uur. T. Aalfs van D66 wilde de com missieleden geruststellen. „Van Munster bezit een indrukwek kende collectie." In de waterto ren worden sinds 1992 exposi ties gehouden, onder verant woordelijkheid van de Raad voor kunst en cultuur Vlissin gen. De RKC adviseert positief over het plan van Van Munster. „Het plan is een geschenk", con cludeert de RKC. De cultuur- raad meldt dat er spoedig veel investeringen nodig zijn om on der andere achterstallig onder houd aan te pakken. De waterto ren zou ook bouwkundige gebre ken vertonen, waarvoor de RKC geen financiële middelen heeft. Omwonenden van de waterto ren merkten eerder op dat ze een deel van de openbare ruimte gebruikten als hondenrenveld. De gemeente wil een vervan gend veld aanwijzen. „We heb ben daarover overleg met het dorpsplatform Souburg", zei Poppe-de Looff. De gemeenteraad beslist eind van deze maand over het raads voorstel. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De onderne mingsraad van de gemeente Mid delburg gaat niet zonder meer akkoord met de samenvoeging van de sociale diensten op Wal cheren. De raad wil dat er eerst een sociaal plan wordt gemaakt. Bovendien heeft de raad beden kingen bij de klantvriendelijk heid van de nieuwe sociale dienst. Dat zei J. Nijssen van de onder nemingsraad gisteravond in de commissie maatschappelijke za ken. De gemeenteraden moeten volgende maand een besluit ne men over de fusie, om in aanmer king te komen voor extra geld van het Rijk. Als de raad een be sluit neemt zonder advies van de or, wordt dat besluit een maand opgeschort. Volgens Nijs sen is het mogelijk om eind deze maand al een besluit te nemen als er tegemoet wordt gekomen aan de wensen van de onderne mingsraad. Over het sociaal plan is onduide lijkheid ontstaan. Dat is on langs nog gewijzigd. Voor de on dernemingsraad is dat het be langrijkste struikelblok. Na de samenvoeging is minder perso neel nodig. Nu zijn er 130 ar beidsplaatsen bij de drie sociale diensten, volgens het plan van de Walcherse colleges van B en W zijn er straks nog 99 over. De or wil nadere uitleg over dat aantal en vraagt zich af of die berekening wel klopt en of sa menvoeging inderdaad zal lei den tot grotere efficiëntie. De ondernemingsraad heeft bo vendien twijfels over de klant vriendelijkheid van de splitsing van de dienst in een balie in Middelburg en een kantoor achter de schermen in Vlis singen. „Blijkbaar is er sprake van een politiek feit", zei Nijs sen. „De gemeente Middelburg heeft meerdere malen in haar vi sie benoemd dat de burger cen traal staat. Gelet op de schei ding front- en backoffice is de ondernemingsraad van mening dat de gemeente deze visie ken nelijk loslaat." Een scheiding van de twee onderdelen kan na delig zijn voor de klanten, denkt de or. Die wil dan ook weten welke maatregelen worden geno men om die gevolgen te beper ken. Gemeenteraden De cliëntenraad van Vlissingen uitte eerder deze week al kritiek op de fusie. De Middelburgse cliëntenraad deed dat gisteren nog eens dunnetjes over. C. Cla- rijs hamerde vooral op de af nemende invloed van de gemeen teraden op het beleid in de nieuwe situatie. Bovendien sprak hij de vrees uit dat er te weinig tijd is om op een goede manier een nieuw computerpro gramma in gebruik te nemen. De nieuwe sociale dienst moet op 1 januari volgend jaar een feit zijn. zeeuwse almanak De schrik was groot. De eer stejaarsstudente aan de Hoge school in Vlissingen hapte tij dens de middagpauze genoeg lijk in haar boterhammetje, tot ze - alarm! alarm! - con stateerde dat haar handen ernstig van kleur ivaren ver anderd. Blauw waren die geworden, en ja, waaraan denkt een mens dan? Ze had zelf ooit een medische encyclopedie doorgebladerd en haar studie genoten vreesden eveneeiis het ergste. In een haastig opgetrommel de taxi ging het naar de EHBO-post van het dichtstbij zijnde ziekenhuis, waar de dienstdoend arts al even fron send keek; vooral naar de nieuwe spijkerbroek van zijn patiënte - wier handen blauw bleven en hoofd hoogrood kleurde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11