"Recordaantal Zeeuwse starters Akkoord over kilometerheffing PZC Rolling Stones trekken de wereld nog eens rond Bedrijven worden te duur door regels voor schonere lucht HR+* DUBBELGLAS Glashandel MELIESTE lezen we zeeuws Toetanchamon stierf aan koudvuur i ijk vermiste lelgische visser iangespoeld itudie: hersenen an hetero in homo anders r Schouwen-Duiveland blijft achter bij de overige regio's Delta loopt weer achterstand op Di Luca wint koningsspurt Boete en werkstraf voor elleboogstoot voetballer door Jeroen Hoorn DEN HAAG - Nederlandse be drijven dreigen duurder te wor den dan hun concurrenten in an dere Europese landen. De oor zaak is de extra maatregelen die het kabinet moet nemen om aan de Europese eisen voor schone lucht te voldoen. Dat meldt het Milieu- en Na- tuurplanbureau (MNP) in een gisteren verschenen rapport. Het Nederlandse bedrijfsleven is al milieuvriendelijk, aldus MNP-directeur K. van Egmond. „Nederland heeft veel milieu maatregelen genomen. De goed koopste zijn als eerste genomen, dus nieuwe maatregelen vallen duur uit." Het Nederlandse mi lieubeleid kost de overheid en het bedrijfsleven nu al twee keer zo veel als in het gemiddel de EU-land. Volgens staatssecretaris Van Geel (Milieu) zijn maatregelen onontkoombaar, omdat Neder land door zijn ligging en de ho ge bevolkingsdichtheid nu een maal gevoeliger is voor milieu vervuiling. Volgens het MNP zijn er aanwij zingen dat er in Nederland jaar lijks achttienduizend mensen tien jaar voortijdig overlijden door levenslange blootstelling aan de te grote hoeveelheid fijne stofdeeltjes in de lucht. GPD Advertentie Super isolerend! Vakkundige montage Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 j www.meliesteglas.nl Advertentie (postlbankiekemngnummer: Kijk op www.pzc.nl/abonneren, bel gratis 0800 0231231 ol stuur deze bon naar PZC, afdeling letersseivice Antwoordnummer 713, 4480 WBGoes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand tekeningnummer Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad. w Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Q per maand met automatische incasso 19,95). CD per kwartaal,met automatische incasso 58,00). CD per jaar met automatische incasso 222,50), 8 «71168811555530 het alfabet van Zeeland Erf krijgt karakter terug NEW YORK - Drie van hen zijn de zestig inmiddels gepasseerd (Ron Wood zou je met z'n 57 jaar een jonkie kunnen noemen), maar dat weerhoudt de Rolling Stones er niet van, nog eens op wereldtoemee te gaan. Gisteren maakten Charlie Watts, Mick Jagger, Ron Wood en Keith Richards (vlnr.) in New York bekend dat de tour op 21 augustus begint in Boston. In de zomer van 2006 doet de legendarische Britse popgroep Europa aan. De tour heeft de naam Rolling Stones Onstage meegekre gen, omdat bij elk optreden vierhonderd uitverkoren fans op het podium mogen zit ten. Of de groep ook Nederland bezoekt is nog niet duidelijk, foto Mike Segar/RTR CAIRO - Egyptische onderzoe kers zeggen eindelijk de doods oorzaak van Toetanchamon te kennen. De jonge farao is vol gens hen overleden door een aanval van koudvuur, nadat hij zijn been had gebroken. De onderzoekers stelden vast dat de beenbreuk vóór de dood van de legendarische farao is gebeurd en niet tijdens de mummificatie of bij de vondst van de mummie in 1922. Toe tanchamon stierf toen hij ne gentien was. Het onderzoeks team onthulde gisteren een re constructie van het gezicht van de farao. Op basis van röntgenfoto's van de schedel van de 3300 jaar oude mum mie is zijn gezicht opnieuw op gebouwd. Alleen over de vorm van de neus en de oren ver schillen de meningen. Een drie dimensionale CAT-scan ont hulde eerder dit jaar dat Toe tanchamon niet door een klap op zijn achterhoofd is omgeko men. Onderzoekers hebben ook geen andere aanwijzingen gevonden dat hij zou zijn ver moord. foto National Geographic/GPD ADZAND-BAD - Het lichaam at maandagavond is aange meld op de boulevard van Cad- :en:|and-Bad is van de sinds 5 april lijki ermiste 68-jarige visser uit het ils ^Belgische Stekene. dat: addf lat heeft de politie gisteren be- sgct estigd. Voor het leven van de ilv.-nian werd al gevreesd sinds de bevj ag van zijn vermissing. Die nbaü vond werd, eveneens op de bou- ïs ivard van Cadzand-Bad, het on- emande vissersbootje van de m] elggevonden. 'at:-:: Ie Zeeuwse en Belgische politie jonnen nog diezelfde avond n :i in grootscheepse reddingsac- ter.; ie. Bij het invallen van de duis- ikac emis werd de zoekactie ge laakt. Ook de dag erna werd is Pg intensief naar de vermoede- jk overboord geslagen visser :er: espeurd, echter opnieuw zon- vco er resultaat. De Kustwacht itefi >rak toen echter al wel de ver- ichting uit dat, mocht de man g« Jit aanspoelen, dat waarschijn- ïj ijk op ongeveer dezelfde plek t. f: 2ou zijn als waar zijn bootje rs erd gevonden. Die verwach- ng is nu dus uitgekomen. DJ-Washington - Bepaalde be- Handdelen in mannelijk zweet imuleren de hersenen van ho- ïoseksuele mannen en hetero- tksuele vrouwen, maar hetero- sksuele mannen reageren er net op. Zweedse onderzoekers ennoeden daarom dat de herse nen van homo's en hetero's ver- tchillen. k studie bevestigt bovendien Ie rol van feromonen (lokstof- en) bij menselijk contact. De re- c;' Lten ziin gepubliceerd in «teedings of the National Aca- ony of Sciences. De onderzoe ik ers Heten twaalf heteroseksue- vrouwen, twaalf hetero-man en en twaalf homo-mannen al- te'feromonen ruiken en beke- en de reactie in de hersenen, e drie groepen reageerden ge- °P bepaalde geuren. Maar een bestanddeel uit manne- Ik zweet reageerden heterosek- 'de mannen niet. udies naar mogelijk lichame- 'Ifn ?0rzaken van hetero- en ho- ^seksualiteit zijn niet onom- ?tbal- Preden. ANP/RTR lanc? Morgen in de PZC: Vooruitblik op de zomer van 2005. sjfmr Jeffrey Kutterink e jflDDELBURG - Een re cordaantal nieuwe Zeeuwse Wrijven is vorig jaar opge richt: 1570. Nooit eerder tel de de Kamer van Koophan- iJ del voor Zeeland zoveel be- te?ginnende ondernemers. Sa- men zorgen ze voor 2550 r: nieuwe banen in Zeeland. zat pat blijkt uit de 'Bedrijvendyna- miek 2004', een onderzoek van ec::^e Kamers van Koophandel. )b'Het rapport geeft een gedetail- bjjeerd overzicht van de wijzigin- cfizjgen in het bedrijfsleven. In Zeeland kwamen er vorig jaar 2680 bedrijven bij (1570 Slartende ondernemingen en 1110 nieuwe vestigingen van be staande bedrijven). Daarvan la'jüjn er 265 van buiten Zeeland uilifljaar de provincie verhuisd. daa»aart.egenover staat dat er 166 Meedrijven uit Zeeland wegtrok- gaJjen en er 1270 stopten. Per sal- ïrsjjb telde Zeeland eind 2004 dus 1244 bedrijven meer dan het 3 najaar daarvoor. Het aantal nieu- miwe ondernemingen is een forse irulnjging ten opzichte van 2003, nr joen er 1100 werden opgericht. naMDe verschillen per regio zijn aan- oeriienlijk. Het aantal nieuwe be drijven steeg naar verhouding 'het meest in de gemeente Tho- jlen(157); een stijging van 80 pro- Ipentten opzichte van het jaar er- jvoor. Op de Bevelanden kwa- meiffiien er 496 bij, op Walcheren ffij&26 en in Zeeuws-Vlaanderen bei™. Schouwen-Duiveland is alei'én buitenbeentje. Daar daalde het aantal nieuwelingen: 103 vo rig jaar, tegenover 114 in 2003. Volgens M. Volleman van de Ka mer van Koophandel voor Zee land zijn starters in alle secto ren te vinden. Een sterke groei maakte de sector overige dien sten door (kappers, nagelstylis ten). Het recordaantal nieuwe ondernemers heeft drie hoofd oorzaken, zegt Volleman. „De economie trekt aan. Daartegen over zie je mensen die lang werk loos zijn voor zichzelf beginnen. En er is een toenemend aantal Oost-Europeanen dat zich heeft ingeschreven, onder wie Polen. Maar als dat er bij elkaar zo'n honderd zijn, is dat veel." Volleman wil nog niet zover gaan dat hij uit de cijfers conclu deert dat de Zeeuwse economie weer wat aantrekt. „Wat je wel kunt zeggen, is dat de onderne mingsgeest weer flink toe neemt." Ondanks de euforie •over de nieuwkomers blijkt uit het rapport ook dat er in 2004 82 Zeeuwse bedrijven op de fles zijn gegaan; dat waren er in 2003 nog 76. Overigens blijkt uit de cijfers dat twee op de tien nieuwkomers na twee jaar al weer failliet gaat. Na vijf jaar is vier op de tien weer opgeheven. De Zeeuwse cijfers passen in het landelijke beeld. Met ruim 65.000 startende ondernemers is 2004 een absoluut topjaar ge weest voor nieuwkomers. In 2003 telde de Vereniging van Ka mers van Koophandel (WK) 54.000 nieuwkomers. De starters zorgen landelijk voor 62.000 banen. Nieuwe ne venvestigingen en dochteronder nemingen leverden nog eens 60.000 arbeidsplaatsen op. Volgens onderzoeker J. Sloof van de WK is het opmerkelijk dat veel mensen met een werk loosheidsuitkering zijn begon nen een bedrijfje op te zetten. „Daar is de groei voor een deel aan te danken." Terwijl bij energiebedrijf Delta enerzijds oude achterstan den worden ingelopen, ontstaan er anderzijds nieuwe bij het versturen van facturen. Het gaat om eindafrekenin gen bij verhuizingen en nota's na de overstap naar andere stroomleveranciers. Dat blijkt uit een rapport van energietoezichthouder DTe. Danilo di Luca, dit jaar al winnaar van de Amstel Gold Race en de Waalse Pijl, was gisteren ook de snelste in de spectaculaire derde etappe van de Giro. De Italiaan was gangmaker voor zijn kopman Garzelli, maar won de koningsspurt van Cunego. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio en Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19 en 20; Kunst: 21, 22, 23 en 24; Uit: 25, 26 en 27. Bewegende kunst op Neeltje Jans zon en droog. Aanhoudend met 12 graden. Matige noordelijke :Jr 247e jaargang no. 109 woensdag 11 mei 2005 los nummer 1,25 door Jitze Hooghiemstra ERMELO - Voor het eerst in het Nederlandse amateurvoetbal is een voetballer strafrechtelijk vervolgd en veroordeeld na een elleboogstoot tijdens een wed strijd, terwijl er geen sprake was van een spelsituatie. Door de uitspraak in de zaak-Scott Calderwood heeft de politierechter in Zutphen giste ren een precedent geschapen in voetballand. De voormalige profvoetballer Calderwood is veroordeeld tot een werkstraf (70 uur dienstver lening, waarvan 30 voorwaarde lijk) en een schadevergoeding van 1671,51 euro voor een elle boogstoot. De uitspraak van de politierechter betekent dat nu ie dereen die een tik krijgt zonder dat de bal in de buurt is, de da der voor het gerecht kan slepen. In zowel het amateur- als het profvoetbal is na de veroorde ling dan ook het hek van de dam, aldus de advocaat van Cal derwood. De speler kwam tij dens zijn vergrijp uit voor voor amateurclub DVS'33. Hij werd aangeklaagd door zijn tegen stander, die bij de klap twee tan den kwijtraakte. Het is niet voor het eerst dat voetballers onderling elkaar voor het gerecht dagen na een knokpartij tussen de lijnen. Dat het Openbaar Ministerie echter zelf tot vervolging overgaat, ter wijl er geen sprake was van een spelsituatie, is nieuw in de voet balwereld. Toch denkt de KNVB dat de zaak in hoger beroep alsnog nie tig wordt verklaard. Voor de meervoudige strafkamer, zo ver wacht de KNVB-juriste Wyke Rudisuelj, worden aangevoerd dat wat binnen de lijnen ge beurt, onder de verenigingsre- gels valt. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Automobilisten moeten in de spits op vier druk ke verkeersknelpunten in de Randstad en mogelijk twee in de provincie gaan betalen. „De heffing stopt zodra het knelpunt is opgelost. Het is niet de bedoe ling om de mensen de auto uit te pesten." Dit zei voorzitter P. Nouwen na afloop van het beraad in Den Haag. Die kilometerheffing wordt gecompenseerd door een verlaging van de motorrijtuigen belasting. Dat zal de commis- sie-Nouwen adviseren aan de ministers Peijs (Verkeer) en Zalm (Financiën) om het filepro bleem op te lossen. Het eensluidend advies van de commissie is gisteravond laat na moeizaam overleg bereikt. Bin nen de commissie is eerder deze week onenigheid ontstaan over de inhoud van het advies, omdat de indruk is gewekt dat op alle drukke verkeersknooppunten re keningrijden ingevoerd zou wor den. Voorzitter J. Schraven van werkgeversorganisatie VNO- NCW vindt dat weggebruikers en het bedrijfsleven daardoor onevenredig hard worden getrof fen. Hij dreigde het advies voor kilometerheffing zelfs volledig te blokkeren. Opbrengst Ook over de opbrengst van het spitstarief hebben leden van de commissie een meningsverschil. Schraven wil dat het geld direct in asfalt wordt gepompt. Stich ting Natuur en Milieu ziet het geld liever naar alternatieve ver voersmogelijkheden gaan, zoals fietspaden en het openbaar ver voer. „In beginsel gaat het geld naar de weg", zei commissie voorzitter Nouwen. „Daarbij krijgen zowel private partijen als de overheid een rol." Het overleg van de commissie, die juist een breed maatschappe lijk gedragen advies aan de mi nisters moet verstrekken, begon gisteren in crisissfeer. Nouwen presenteert volgende week het uiteindelijke rapport aan de mi nisters. Schraven zinspeelde voor de vergadering nog op uit stel van het rapport. De kilometerheffing kan overi gens op zijn vroegst eind 2008 worden ingesteld. GPD/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1