Sergeant-majoor Gaunt moet prins Harry temmen Fransen gaan staken op vrije dag Sharon vertraagt ontruiming Gaza Amerikanen leveren in Afghanistan slag met Taliban-strijders Lingerie-werkneemsters eisen meer loon F abrieksgebouw Schindler vervalt Angolees meisje in Londen als heks gemarteld Hond redt baby fvan wisse dood Belgen zouden voor grondwet EU stemmen Actieplan hulp Rode Kruis VN beginnen luchtbrug Darfoer Jemen vreest polio-epidemie Ex-president Soeharto ernstig ziek Zweten in kantoren Shanghai Ook vrouw kan straks de Spaanse troon bestijgen Chaos rond verplicht gratis werken op tweede pinksterdag MANILLA - Een stakende Filipijnse medewerkster van lingerieproducent De vrouwen hebben kritiek op het grote verschil tussen de winkelprijs voor linge- Triumph International houdt een bh in de lucht tijdens een demonstratie op de rie en het loon dat zij zelf ontvangen. Zij eisen een forse salarisverhoging, stoep bij het ministerie van Arbeid in de hoofdstad Manilla. foto Cheryl Ravelo/RTR dinsdag 10 mei 2005 van onze redactie buitenland KABOEL - Door zware gevech ten in het oosten van Afghanis tan zijn zondag twee Amerikaan se mariniers en waarschijnlijk 23 rebellen omgekomen, aldus de Amerikaanse strijdkrachten gisteren. Het oplaaiende geweld heeft de afgelopen week zeker honderd mensenlevens geëist. Zondag streden ten noordwes ten van Jalalabad Amerikaanse militairen tegen een groep van ongeveer 25 rebellen. Het vuur gevecht duurde meer dan vijf uur. Bij de operatie, in een regio waar grotten een schuilplaats bieden aan opstandelingen, zet ten de Amerikanen ook de lucht macht in. Aanhangers van het in 2001 ver dreven Taliban-bewind hebben een voorjaarsoffensief ingezet te gen de door de Verenigde Staten geleide coalitietroepen en Af ghaanse eenheden. Dit jaar zijn al 25 Amerikaanse militairen omgekomen. Ruim achttiendui zend Amerikanen zijn actief in Afghanistan.- Zij krijgen hulp van onder anderen Nederlandse commando's en mariniers. De coalitietroepen strijden niet alleen tegen opstandelingen. Zij moeten ook leden van het terro ristische Al Qaeda-netwerk op sporen. De leider van Al Qaeda, Osama bin Laden, zou zich in het grensgebied tussen Afghanis tan en Pakistan ophouden. De Afghaanse regering heeft er gisteren opnieuw op aangedron gen dat tegenstanders van het re- WARSCHAU - Het fabrieksge bouw waar de Duitse industri eel Oskar Schindler tijdens de Tweede Wereldoorlog 1200 jood se arbeiders in dienst had, dreigt te vervallen. Het perceel is door de grote toe stroom van toeristen en belang stellenden uit de Verenigde Sta ten en Israël sterk vervuild. De Amerikaanse filmmaker Ste ven Spielberg verfilmde het ver haal van Schindler, die de 1200 joden van een zekere dood red de door hen te werk te stellen in zijn fabriek. ANP/DPA gime zich kunnen overgeven zon der te worden vervolgd. De voor zitter van de commissie die poogt strijders tot overgave te bewegen in ruil voor amnestie, Sibghatullah Mojaddedi, zei gis teren in Kaboel dat er vrede voor iedereen moet komen. De amnestie geldt volgens hem voor iedereen, zelfs voor de lei der van de Taliban-strijders, Mo hammed Omar of de militielei der Gulbuddin Hekmatyar. De amnestie zou ook moeten gel den voor Afghanen die door de Amerikaanse troepen in het land gevangen zijn gezet of op de marinebasis van de VS in Gu- antanamo. ANP/AFP/RTR LONDEN - In Groot-Brittannië is een achtjarig Angolees meisje maandenlang gemarteld en bijna gedood, nadat een ander kind haar had beschuldigd een heks te zijn. Drie vrouwen en een man die het kind hebben mishandeld moesten gisteren voor de rech ter in Londen verschijnen, zo maakte de Britse justitie be kend, Hen wordt wreedheid ten laste gelegd. Twee van de drie vrouwen worden ook beschul digd van poging tot moord. Het meisje, dat in 2002 met haar tante uit Angola naar Groot-Brittannië kwam, werd op het nippertje van een wisse dood gered. Haar tante en de vrouw bij wie zij inwoonden hadden haar al in een waszak ge naaid en wilden haar in een ri vier gooien, toen iemand de twee op andere gedachten wist te brengen. Het is onduidelijk hoe de zaak onder de aandacht van de politie is gekomen. De Britse aanklager P. May noemde de zaak gisteren 'on voorstelbaar'. De verdachten zouden onder meer rode pepers in de ogen van het kind hebben gewreven, haar hebben gesla gen, bewerkt met messen en uit gehongerd. In het huis waar het kind en haar belagers woonden is belastend materiaal in beslag genomen. ANP rati, .otealj NAIRAOBI - Een pasgeboren tdopj bij het afval gelegd kind is in Ke- i nia gered door een hond. De teef, die puppy's heeft, vond het kind in de hoofdstad Nairo bi en legde het tussen haar kroost. Hondenbezitster Mary 'Adhiambo trof het kind aan en bracht het naar een ziekenhuis. De baby, die de naam Angel (En gel) heeft gekregen, is buiten le vensgevaar. In Kenia worden ge regeld pasgeboren kinderen op straat gelegd, meestal door moe ders die met het aidsvirus zijn besmet. DPA van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische terugtrekking uit Gaza wordt met drie weken uitgesteld tot medio augustus in verband met een joods religieus feest. Dat be vestigde de Israëlische premier Sharon gisteren. De premier had al meermaals la- weten tegemoet te willen ko- BRUSSEL - Als er in België een referendum zou worden gehou den over de Europese grondwet, dan stemt 49 procent van de Bel gen vóór. Twaalf procent van de ondervraagden zou tegen stem men. Dat, bleek gisteren uit de uitslag van een enquête in de Belgische krant Le Soir. is over het algemeen Pro-Europeser dan Nederland. J> tegenstelling tot Nederlan ders kunnen de Belgen niet mee beslissen over de Europese grondwet. Het onderwerp was IfÜ °°k nauwelijks een thema jn de media en het publieke de bat. De Belgische Senaat stem- ■e al op 28 april, als eerste volks vertegenwoordiging in Europa, met ruime meerderheid voor het eiders veel bediscussieerde docu ment. ANP men aan religieuze groepen. Ook het leger pleitte voor een vertraging van drie weken tot een maand. In de Gazastrook liggen 21 ne derzettingen. De kolonisten ke ren zich fel tegen het terugtrek kingsplan. Hoge Israëlische militairen drin gen aan op de preventieve arres tatie van tientallen rechtsextre- mistische joden. Dat heeft de Is raëlische krant Ha'aretz giste ren gemeld. Met de maatregel wil het leger voorkomen dat de activisten problemen veroorza ken bij de ontruiming van de Ga zastrook en enkele nederzettin gen op de Westelijke Jordaanoe- ver later dit jaar. De politie arresteerde zondag al de eerste activist, een 34-jarige man die in het verleden betrok ken zou zijn geweest bij aanval len op Palestijnen. Als een rech ter de maatregel goedkeurt, dan blijft de man tot 30 september (wanneer de ontruiming achter de rug moet zijn) in de gevange nis. Het leger vreest dat als niet alle. militante leiders achter slot en grendel zitten, het te weinig mankracht heeft om de ontrui ming in goede banen te leiden en de kans op geweld te verklei nen. Militairen hebben inmiddels een speciale training voor de ontruiming afgerond. Zo zet het leger vijf militairen in op elke kolonist die zich verzet. Vier'sol- daten zullen ieder een arm of been vasthouden, terwijl de vijf de voor zijn collega's een weg moet banen. ANP/RTR GENEVE - Het internationale Rode Kruis heeft gisteren een vijfjarenplan op tafel gelegd voor hulp aan tien lan den die door de zeebeving van 26 december 2004 zijn ge troffen. Voor de naties in Afrika en Azië komt ruim 522 miljoen euro beschikbaar. Het gaat om een van de omvangrijkste hulpprojecten van de organisatie ooit en omvat de wederopbouw van hui zen, ziekenhuizen, verbetering en aanleg van sanitaire voorzieningen en (psycho-)sociale hulp. ANP/RTR ROME - De Verenigde Naties hebben een luchtbrug in gang gezet voor de verzorging van twee miljoen mensen in de Soedanese provincie Darfoer. Binnen drie maanden moet 15.000 ton levensmiddelen naar het gebied worden gebracht. Dat heeft het Wereldvoedselprogramma WFP gisteren meegedeeld. De vliegtuigen met hulpgoederen vliegen vanuit Libië. De situatie in Darfoer was al ernstig, maar dreigt te ver slechteren door het naderende regenseizoen. Het WFP bracht tot nu toe al maandelijks 50.000 ton voedsel naar Darfoer. ANP/DPA SANAA - In Jemen zijn de afgelopen drie weken meer dan zestig gevallen van polio gemeld. Dat maakten de ge zondheidsautoriteiten gisteren bekend. De angst voor een epidemie neemt steeds verder toe. Weinig kinderen zijn in het Arabische land tegen de ziekte ingeënt. Vooral in de oostelijke provincies heeft de ziekte toegesla gen. Daar liggen meer dan veertig kinderen met polio in het ziekenhuis. Lokale autoriteiten denken dat de ziekte mogelijk is overgebracht uit Soedan. ANP/AFP JAKARTA - De gezondheidstoestand van de voormalige Indonesische president Soeharto is kritiek, melden behan delende artsen. De 83-jarige Soeharto werd donderdag in een ziekenhuis in Jakarta opgenomen. Hij lijdt aan inwendige bloedin gen die nog steeds niet zijn gestopt. Hierdoor is het leven van de ex-president in gevaar. Het hoofd van het medi sche team dat Soeharto behandelt schatte gisteren dat zijn kans op herstel 50 procent is. Generaal Soeharto regeerde Indonesië 32 jaar lang en trad in 1998 af temidden van onlusten en massale betogin gen. ANP/EFE/DPA SHANGHAI - Kantoorgebouwen, restaurants, karaoke- bars, nachtclubs en winkelcentra in de Chinese metro pool Shanghai zijn verzocht deze zomer de airconditio ning niet lager te zetten dan 26 graden Celsius. Daarmee moet worden voorkomen dat er bij een hete zomer op nieuw tekorten komen in de energievoorziening, aldus Chinese media gisteren. De temperatuur in overheidsgebouwen in de hoofdstad Peking zal deze zomer ook niet lager zijn dan 26 graden Celsius, aldus het stadsbestuur vorige maand. ANP LONDEN - Prins Harry, de jongste zoon van de Britse kroonprins Charles, is giste ren begonnen aan zijn opleiding aan de mili taire academie Sandhurst. Leden van de ko ninklijke hofhouding hopen dat de strakke discipline Harry behoedt voor toekomstige misstappen, die voor een golf aan negatieve publiciteit zorgen. De 20-jarige prins werd zondag door zijn va der naar Sandhurst gebracht, waar hij sa men met 270 andere rekruten zijn uniform in ontvangst nam. De komende 44 weken krijgt Harry het hier zwaar te verduren. Vol gens Sandhursts strikte regime staat hem naast een studie oorlogsvraagstukken een in tensieve lichamelijke training te wachten. Na afronding van de opleiding kan de prins worden opgeroepen om in oorlogsgebieden te vechten.De prins zegt er niet mee te zit ten en heeft beloofd zijn uiterste best te zul len doen. Met de legeropleiding is een droom in vervulling gegaan, onderstreept hij. Zijn nieuwe baas generaal-majoor Ritchie, verzekerde Charles dat Harry's trai ning pittig zal zijn en dat hij, de vader, kan rekenen op gekwelde telefoontjes van zoon lief. Sergeant-majoor Vince Gaunt zei dat het koningskind tijdens zijn officierstrai ning dezelfde behandeling krijgt als elke an dere rekruut. Verwend Sandhurst moet Harry in het gareel bren gen; de jonge prins is de afgelopen jaren her haaldelijk onderuit gegaan. Voor de Britse media aanleiding om hem te portretteren als een verwend koningskind dat bescha mend gedrag vertoont. Sinds het verlies van zijn moeder Lady Diana in 1997, heeft Har ry zich in tegenstelling tot zijn oudere broer William, keer op keer in de nesten gewerkt. Prins Harry (m) wordt door zijn vader Charles afgeleverd op Sandhurst. foto Gerry Penny/EPA Zo werd Harry in 2001 betrapt op het roken van cannabis en het drinken van alcohol op minderjarige leeftijd. Twee jaar later raakte hij in opspraak voor het maken van schilde rijen met motieven van de Australische abo riginals. Het gebruik van deze motieven bleek ongeautoriseerd. Volgens het recht van de aboriginals mag niemand hun symbo len gebruiken zonder toestemming. Na inter ventie door Buckingham Palace liep het met een sisser af. De prins belandde een half jaar later weer op de voorpagina's omdat hij had uitge haald naar een fotograafdie hem opwacht te bij een nachtclub. Harry sloeg de camera zo hard van zich af dat de fotograaf een snij- wond opliep.Harry had eerder die maand al een incident veroorzaakt op Eton College, waar een lerares beweerde dat hij met een examen had gesjoemeld om naar Sandhurst te kunnen. De examencommissie achtte de beschuldiging ongegrond. GPD A.nr Henk van den Boom BARCELONA - De Spaanse kroonprins Felipe van Bourbon en zijn vrouw Letizia verwach ten in november een kind, maar de vraag of het een jongen of meisje wordt, is voor de troonop volging nauwelijks nog van be- lang. Nog in deze regeerperiode van de regering-Zapatero komt er een wetswijziging die de be staande ongelijkheid tussen mannen en vrouwen, waar het de troon betreft, opheft. Ook een eerstgeboren prinses kan dan koningin worden. Volgens de oude wet uit 1978, gaat de troon eerst naar de man nelijke nakomelingen van de ko ning. Daarom wordt koning Juan Carlos opgevolgd door kroonprins Felipe, hoewel deze twee oudere zussen heeft. De geboorte van de nieuwe troonopvolger komt een jaar na het huwelijk van kroonprins Fe lipe met Letizia, een voormalige journalist. De pers heeft sinds dien iedere gelegenheid aange grepen om het paar te vragen wanneer er nu eindelijk eens een kind zou komen. De 32-jari- ge prinses verloor op een be paald moment duidelijk haar zelfbeheersing en beet journalis ten boos toe: „Ik krijg een vijfling, tevreden?" Dat de zwangerschap op zich liet wachten was volgens krin gen rond het koningshuis een be wuste keuze van het paar. GPD van onze redactie buitenland PARUS - In Frankrijk is grote ophef ontstaan over tweede pinksterdag. Dat was tot dusver officieel een vrije dag, maar van af dit jaar zou er gratis gewerkt moeten worden door mensen in loondienst. Deze 'dag van de solidariteit' is bedoeld om geld vrij te maken voor financiële steun aan vooral de gehandicapten- en bejaarden zorg. De solidariteitsdag lijkt in tussen uit te draaien op een dag van stakingen en protest. De aanleiding voor de vervan ging van tweede pinksterdag door een gewone werkdag, was de hittegolf van zomer 2003. )ts| Daardoor kwamen vijftiendui zend mensen, vooral ouderen, om het leven. Het grote aantal stèrfgevallen leidde tot een felle maatschappelijk discussie over de kwaliteit van de zorg in Iele Frankrijk. Al snel bleek dat er zeker 2 mil jard euro nodig was voor meer personeel, nieuwe tehuizen, meer thuiszorg of bijvoorbeeld de installatie van airconditio ning in bejaardenhuizen. De verwarring over de geschrap te vrije dag is inmiddels com ma pleet, onder meer door een hele jet» serie plaatselijke uitzonderin gen Officieel moeten leerlingen van openbare scholen bijvoor- bééld op tweede pinksterdag hiin lessen volgen. Hier en daar hebben burgemeesters evenwel besloten de scholen die dag 2® gjjvdicht te houden. Zij zijn immers injji verantwoordelijk voor de veilig- m' heid van leerlingen en zij kun- nen niet garanderen dat er per- •eiIÏ sorieel is om hen op te vangen, I® dat kinderen veilig van en naar school kunnen en er te eten krij gen zoals gebruikelijk is in Frankrijk. Veel ouders peinzen er ook niet over die dag te gaan werken, want de crèches zijn ook dicht. In de chaos heeft het merendeel van de Franse vakbonden opge roepen tot een proteststaking op de omstreden dag. Dat geldt met name voor de spoorwegen, het onderwijs, het openbaar ver voer en vooral de schoolbussen en -kantines. Bij de SNCF (de spoorwegen) zijn de bonden in principe be reid op een andere manier hun bijdrage te leveren. In plaats van een vrije dag op te offeren wordt er elke dag 1 minuut en 52 seconden meer gewerkt. Uit gestreken over een jaar komt dat neer op een werkdag. Middeleeuws De over het algemeen toch zeer 'handelbare' christelijke CFTC weigert dat en heeft opgeroepen tot een staking. Zij wenst niet dat 'het middeleeuwse systeem van verplicht onbetaald korvee voor landheren' nieuw leven wordt ingeblazen. Niemand in Frankrijk is overi gens tegen inleveren voor een na tionale solidariteit, maar dan moet dat wel gelden voor ieder een, bijvoorbeeld via de inkom stenbelasting. Maar de helft van de Fransen betaalt die niet om dat zij te weinig verdienen. De linkse oppositiepartijen zien in de maatregel vooral een po ging om de officieel nog gelden de 35-urige werkweek in Frank rijk onderuit te halen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5