Van der Vaart wil weg bij Ajax Petacchi verbolgen over tactiek McEwen PZC De Haan haalt Afellay bij selectie onder 20 Oplossing voor turntrainer Orlov Zware val Lopez de Munain Van den Hoogenbaw mist mogelijk WK Paul le Guen verlaat landskampioen Lyon Middenvelder brengt met zaakwaarnemer oriënterend bezoek aan Hamburger SV Hierro zet punt achter lange voetballoopbaan Jason Oost moet weg bij RKC Spelers Fortuna trouw aan publitt K Zwaanswijk bijna zeker naar NA(1 Arbitragezaak Kokmeijer later jw> Barcelona beslist over sponsoring |f Braamhaar fluit bekerfinale dinsdag 10 mei 2005 van onze sportredactie DEN HAAG - De IND heeft een oplossing voor de problemen met de verblijfsvergunning van de Russische turncoach Boris Or- lov. Dat liet een woordvoerster van de IND gisteren weten. Or- lov moet binnen enkele weken een verblijfsvergunning voor on bepaalde tijd krijgen. Hierdoor lijkt een van de obsta kels weggenomen die de turn- i trainer in de weg staan om in juni naar de Europese kampioen schappen in het Hongaarse De brecen af te reizen. Orlov is on der meer trainer van de Neder landse turnsters Verona van de Leur, Suzanne Harmes en Loes Linders. Deze turnsters hebben zich zondag voor het EK ge plaatst, maar overwegen zich te rug te trekken als hun coach niet mee kan reizen. Zonder de aanwezigheid van Orlov zeggen ze niet goed te kunnen preste ren. De woordvoerster van het minis terie van Justitie zegt dat de IND op zich een juiste beslis sing in zijn zaak heeft genomen. „De paniek die nu is ontstaan, is groter dan reëel", constateert ze echter. „Er is een oplossing ge vonden en die wordt nu met hem besproken." Bij Orlovs club De Hazenkamp is de verwachting dat de Rus binnen enkele weken de onbe perkte verblijfsvergunning krijgt. „Dat heeft de IND me te lefonisch toegezegd", zei Esther Heijnen, Orlovs collega bij de Nijmeegse club, gisteren. „Nu moeten we afwachten of de Rus sische autoriteiten hem voor De brecen een tijdelijk reisdocu ment willen geven. Een verblijfs vergunning voor onbepaalde tijd is in elk geval de sterkste status die hij nu in Nederland kan krijgen." Het Russische paspoort van Or lov verloopt op 20 mei, de Euro pese titelstrijd begint pas op 2 juni. „We zullen deze bood schap van de IND snel doorge ven aan de Russische consul en ambassadeur, hopelijk willen ze dan meewerken", aldus Heij nen. ANP door Peter van Duyl AMSTERDAM - Rafael van der Vaart staat in de belangstelling van Hamburger SV. De midden velder van Ajax bekeek zondag het competitieduel van HSV te gen Borussia Mönchengladbach en sprak na afloop met vertegen woordigers van de club. Van der Vaart, die in Amsterdam een contract heeft tot 2006, wil én mag bij Ajax vertrekken. tie heeft Van der Vaart inmid dels stellig van de hand gewe zen. „Bij Ajax weten ze inmid dels dat Rafael graag weg wil", aldus Lerby. Omdat Van der Vaart volgend jaar transfervrij is, zal Ajax zijn medewerking aan een transfer verlenen. Directeur Arie van Eij- den bevestigt dat het voormali ge supertalent bij het juiste bod uit de Arena mag vertrekken. „Rafael heeft zowel mij als Dan ny Blind laten weten dat hij niet wil bijtekenen. Hij mag weg, maar er moet natuurlijk wel een club zijn die de vraagprijs wil betalen." Bedrag Hoe hoog dat bedrag is, wil Van Eij den uiteraard niet zeggen. Het is echter een schijntje van de marktwaarde die Van der Vaart twee jaar geleden verte genwoordigde. Toen werd ge sproken over een prijskaartje van zo'n vijftien miljoen euro, zoveel zal Ajax nu bij lange na niet voor hem beuren. In Ham burg circuleert het gerucht dat HSV vier miljoen euro voor hem zou willen betalen. Rafael van der Vaart - in februa ri 22 geworden - debuteerde in april 2000 op zeventienjarige leeftijd in het eerste van Ajax. Hij maakte vervolgens een stormachtige ontwikkeling door. Twee jaar geleden werd zijn naam in verband gebracht met alle grote clubs van Europa. De afgelopen twee jaar is de loopbaan van Van der Vaart ech ter in het slop geraakt. De van zelfsprekendheid waarmee hij scoorde is verdwenen, de brille uit zijn acties is weg. Onder Ro nald Koeman - met wie Van dei- Vaart bepaald geen goede ver standhouding had - raakte de middenvelder in december de aanvoerdersband kwijt, sinds dien heeft hij mede door blessu res nooit meer voor een langere periode achtereen gespeeld. Die situatie is met de entree van Danny Blind niet veranderd. GPD fan MtsLTwfrdt bevend Italiaan meent dat er een samenzwering tegen hem was in derde Giro-etappe door zijn zaakwaarnemer Sören Lerby, maar volgens de Deen was de trip weinig meer dan een oriënterend reisje. „Rafael had helemaal geen gevoel bij de Duitse competitie, het was dus leuk om te zien. Nu heeft hij in elk geval een indruk van het voetbal daar. Maar van dit soort trips zal er nog wel een aantal volgen", laat Lerby weten. De zaakwaarnemer wijst er dan ook op, dat de reis naar Duits land niet betekent dat Van dei- Vaart op korte termijn een con tract bij HSV zal tekenen. „We zitten nog helemaal in de oriën terende fase", aldus Lerby. „We gaan alles op een rijtje zetten en dan kijken we wat goed is. We doen het rustig aan. Dit is een veel te belangrijke beslissing om haast mee te maken." Verlengen Duidelijk is dat Van der Vaart hoe dan ook weg wil bij Ajax. De club wilde het contract van de middenvelder, dat tot de zo mer van 2006 loopt, graag met een jaar verlengen. Die sugges- BOLTON - Fernando Hierro zet een punt achter zijn voetbalcar rière. De 37-jarige Spanjaard speelt komend weekeinde zijn laatste wedstrijd, voor zijn club Bolton Wanderers tegen Ever- ton. De voormalige ster van Real Ma drid en het Spaanse nationale elftal (89 interlands) verwees het aanbod van zijn werkgever om er nog een jaartje aan vast te knopen naar de prullenbak. De in Malaga geboren Hierro was veertien jaar in dienst van Real. Hij won met de koninklijke drie keer de Champions League, vijf keer het Spaanse kampioen schap en een keer de nationale beker. Hij vertrok na een ruzie met Real-voorzitter Pérez in 2003 naar Qatar. Vorig jaar trad hij in dienst van Bolton. ANP/DPA WAALWIJK - Jason Oost ver trekt aan het einde van dit sei zoen bij RKC. De 22-jarige aanvaller krijgt geen nieuw contract bij de Waal- wijkse voetbalclub. Dat maakte de club maandag be kend. Oost kwam in zomer van 2002 naar RKC. Hij is opgeleid bij Feyenoord. ANP Robbie Mc Ewen, die als bmx-crosser heeft geleerd te sprinten als een straatvechter, is zijn collega's de baas in de sprint van de derde etappe van de Ronde van Italië. foto Maurizio Brambatti/EPA door Ad Pertijs SANTA MARIA DEL CEDRO - Negen keer won Alessandro Pe tacchi vorig seizoen een massa spurt in de Giro d'Italia. Na drie dagen staat de kopman van Fas- sa Bortolo dit kaar nog altijd op nul. Een zeker geachte zege werd hem gisteren aan de boor den van de Middellandse Zee ontfutselend door Robbie McE wen, die tevens de roze trui over nam van een andere Italiaan, Bettini. „Hij speelde het niet fair", foe terde Petacchi. „Robbie zat in de slag met Kirsipuu." De Est hield volgens Petacchi niet voor niets plots zo maar zijn benen stil op het moment dat hij en zijn ploegmaats achter hem re den. De Italianen geloven hem. Voor hen is Petacchi een ideale schoonzoon, die alleen loepzui vere spurts aflevert. Geen elle boog, geen kwak, geen trucs, ge woon rechtdoor sprinten. McE wen hielp de aanhangers van Pe tacchi gisteren uit een zoete droom. „Sorry, maar er was echt geen sprake van een samen zwering. Dit is gewoon de ma nier om de trein van Fassa Bor tolo te ontregelen. In de Tour ge beurde het vorig jaar ook al. Sindsdien weten we hoe het niet moet." Australisch kampioen McEwen (Davitamon Lotto) legde giste ren uit hoe het dus niet moet. „Drie jaar lang heerste Petacchi hier in de massaspurt. Door zijn trein het werk te laten doen. De Fassa's zetten de sprint in. Ieder een volgde hen en op het mo ment dat hij het wilde, begon Alessandro zijn sprint. Onder tussen vochten de anderen om in zijn wiel te zitten. Daardoor hadden ze hun kruit al verscho ten nog voordat de echte sprint begon. Ik doe daar dus niet meer aan mee. Anderen ook niet, zie je meer en meer. Zo vor men hun eigen treintjes, of kie zen een andere tactiek. En op de ze lange rechte aankomst van vier kilometers konden ze alle maal van ver komen." Ontspoord van onze sportredactie ZEIST - Foppe de Haan heeft Ibrahim Afellay (19) bij de se lectie van het Nederlands elf tal onder 20 jaar gehaald, het team dat deze zomer in eigen land het WK speelt. De PSV'er speelde de laatste weken regelmatig in het eerste elftal van de landskampioen en voetbalde zich in de kijker bij de bondscoach. Afellay heeft naast een Nederlandse ook een Marokkaanse nationa liteit, maar heeft nog geen defi nitieve keuze gemaakt tussen het spelen voor Marokko of Ne derland. Vooruitlopend op die keuze heeft De Haan de talentvolle middenvelder alvast bij zijn spelergroep gehaald die dins dagavond een oefenwedstrijd speelt tegen FC Zwolle. „Als hij het daarin goed doet, kan hij bij de selectie blijven", al dus De Haan. „Ik ga daarover nog een ge sprek met hem aan, waarna hij zelf de keuze moet maken voor welk land hij in de toe komst wil uitkomen." Naast Afellay bijna zijn sterkst moge lijke spelersgroep geselec teerd. Alleen Collins John (Ful- ham) ontbreekt in het gezel schap. Selectie: Vermeer (Ajax), Brack (FC Zwolle); Tiendalli, Kruys, Rajcomar (Utrecht), Vlaar, Zoon tjes, Medunjanin, Wisse (AZ), Drost (SC Heerenveen), Van der Struijk, Augustien (Willem II), Otten (Excelsior), Emanuelson, Maduro, Babel (Ajax), Vinclcen (Feyenoord), Owusu Abeyie (Ar senal), Afellay (PSV). ANP De trein van Petacchi werd inge haald door die van FdJ (van Coo ke). Vervolgens kwam ook Domi- na Vacanze (Quaranta) langszij. Drie treintjes naast elkaar. Ste ven de Jongh zag kans kopman Alexander Kolobnev naar de spits van het veld te rijden. Toen ook Julien Dean en Jaan Kirsipuu (Crédit Agricole) zich met het spel gingen bemoeien, was er voor Fassa Bortolo geen houden meer aan. Hun trein raakte ingesloten en ontspoor de. McEwen: „Ik zag dat Velo probeerde ruimte te maken door Kirsipuu opzij te drukken. Dat lukt je dus niet. Kirsipuu is als een stuk beton." Kirsipuu viel echter stil en de hogesnelheidstrein van Fassa raakte ingesloten. Het gewee klaag was groot bij de Italianen. McEwen, die als bmx-crosser heeft geleerd te sprinten als een straatvechter, zat er niet mee dat hij als een 'bad guy' werd weggezet. „Luister eens, een massaspurt wordt nu eenmaal niet in banen gereden. Het is geen 100 meter atletiek. Je moet je weg zoeken. Een juiste timing is essentieel. Alessandro raakt in de problemen als zijn ploeg de sprint niet van voor naar ach ter kan controleren. Meer is er vandaag eigenlijk niet ge beurd." Zegt McEwen. Of Kirsi puu echt voor hem de benen stil hield, zal wel nooit duidelijk worden. Feit is wel dat Fassa Bortolo zelf met geen mogelijk heid de sprint onder controle kon houden. Waardoor de straat vechters hun kans kregen. Lange ontsnapping Steven de Jongh spurtte naar de achtste plaats. Rabobank-ploeg- leider ïYans Maassen was niet alleen daarom een tevreden man. „De mannen hebben zich goed geweerd." SANTA MARIA DEL CEDRO - De Spaanse wielrenner Alberto Lopez de Munain heeft gisteren door een zware val in de Ronde van Italië enkele botbreuken op gelopen. De renner van Euskaltel, die en kele minuten buiten bewustzijn was geweest, brak een rib en ver moedelijk een sleutelbeen. Lopez de Munain ging in de tweede etappe ongeveer veertig kilometer voor de streep onder uit. Hij knalde met zijn hoofd te gen een afrastering. Zijn val helm voorkwam zwaarder let sel. De 33-jarige renner bleek geen zware verwondingen aan het hoofd te hebben opgelopen. ANP/AFP SITTARD - De spelers van Fortuna Sittard ontvai( tweeënhalve maand geen salaris. Dat maakt ze tot sc„ eisers van de eerstedivisieclub. De selectie wil echter!! het faillissement van de geplaagde voetbalclub aam gen. Dat zou vooral de supporters treffen. Een afvaardiging van de spelers vakbond WCS bez>, n/L] gisterochtend de club en sprak er met zowel selectie: bestuurders. De bond heeft de voetballers de mogelij. den voorgehouden, zei L. Everard, juridisch medewê-J van de WCS. Naast faillissement aanvragen, kunnen?]^ Iers met een doorlopend contract opstappen. Ze kirl', ontslag op staande voet nemen. De spelers beraden nog, in een later stadium is er weer contact met de vft aldus Everard. ANP j BREDA - NAC Breda hoopt deze week Patrick ZwaJI wijk als nieuwe aanwinst te presenteren. De Brabd^ club, bezig aan een dramatische tweede seizoenshei]' op enkele details na rond met de verdediger, die het L j)ooi lopen seizoen in Japan (Oita Trinita) speelde. Daar,ij 7" kwam Zwaanswijk (30) uit voor FC Utrecht. Hij teke: lm Breda een contract voor drie seizoenen. GPD cor< faed: DEVENTER - De arbitragezaak die Go Ahead les-voetballer Niels Kokmeijer heeft aangespannen te Rachid Bouaouzan en Sparta is uitgesteld. Vanavond!] aanvankelijk de zitting in Zeist dienen. De KNVB bil tot uitstel besloten vanwege het overlijden van Rob: bert, hoofd opleidingen van Sparta. Kiebert kwam Zc.:[| dag om het leven bij een verkeersongeval. De zaak zal nu medio juni dienen voor de arbitrages missie van de KNVB. In de arbitragezaak eisen KofeJ ijer en GA Eagles dat Bouaouzan en Sparta aansprakea gesteld worden voor de schade die ontstaan is na decn-^ treding van Bouaouzan op Kokmeijer. GPD au BARCELONA - De Spaanse voetbalclub Barcelonaxfcjn slist vandaag of het in de toekomst ook een sponsoruiti baai op de voorkant van het shirt laat afdrukken. De Catalan se club, die in het verleden weigerde een sponsornaair.; bedi de voorzijde van de tricots af te drukken, is in verrega; en de onderhandelingen met de Chinese overheid overt-dot sponsorovereenkomst van vijf jaar. De deal zou Barcelona jaarlijks een bedrag van 19 ui joen euro opleveren. Mocht de Spaanse club in de spons periode ook de Champions League winnen zou daar k stijg een bonus van 7 miljoen euro bijkomen. De Chinezeiri oen len via de sponsorovereenkomst reclame gaan mak voor de Olympische Spelen in Peking (2008) en de tische mogelijkheden van het land. ANP ZEIST - De bekerfinale Willem II-PSV krijgt op 29 Rotterdam een arbitraal trio uit het oosten. De KM heeft Eric Braamhaar uit Enter aangewezen als scheid rechter. Het wordt voor Braamhaar zijn eerste finale het toernooi om de KNVB-beker. GPD I24> t Thorwald Veneberg verstevigde op de enige helling van de dag zijn leidende positie in het berg- klassement en Roy Sentjens reed mee in de lange ontsnap ping van de dag. „Het is goed dat ze zich laten zien", vond Maassen. „Als je ergens voor rijdt, geeft dat moraal." Bergsprint Veneberg was trouwens niet he lemaal tevreden. „Ik had die ene bergsprint (kort na de start mid den in de oude stad Catanzaro) kunnen winnen als de streep wat duidelijker was aangege ven. Nu dook ze plotseling op na een bocht." Vandaag wacht Veneberg weer een berg. Die duikt dit keer in de finale op. „Da's lastiger." Dat vinden ook de sprinters. „Ik denk daarom dat daarom weel de dag wordt van Bettini", zegt McEwen. Petacchi kan ondertussen naden ken hoe hij van zijn ploeg weer een winnende machine kan ma ken. GPD door Arjen Vos EINDHOVEN - Het is hoogst on zeker of Pieter van den Hoogen- band komende zomer deelneemt aan de wereldkampioenschap pen zwemmen in Montreal. De olympische medaillewinnaar is vorige week geopereerd aan een hernia. Naar verwachting eind juni wordt bekeken of hij fit ge noeg is om naar het WK in de Canadese stad te gaan. Van den Hoogenband kampte al maanden met pijn in zijn onder rug. In eerste instantie moesten de klachten, die veroorzaakt werden door een hernia, verhol pen worden met rust en aange paste training. Na wedstrijden in Antwerpen verergerden de problemen echter, waardoor hij de Swim Cup-wedstrijden in Eindhoven moest laten schieten. Toen er geen verbetering op trad, is een mri-scan gemaakt. Daaruit bleek dat de hernia fors was toegenomen. De situatie was niet langer houd baar, en daarom werd Van den Hoogenband vorige week woens dag in het Haaglanden Zieken huis in Den Haag geopereerd. Tijdens een kijkoperatie werd een stukje van de tussenwervel schijf weggenomen. Volgens Van den Hoogenband is de operatie succesvol verlopen. „Ik heb me vooraf goed latenir anc formeren. Er waren namelijk: rern sico's aan verbonden, zoals n ielg fecties of een klap voet, of dati twee wervels aan elkaar hadc>f)at moeten zetten. Maar het is gegaan. Ik ben blij dat ik ahv^nan normaal kan staan en bes: gen." Van den Hoogenbr vo: heeft vrijdag het ziekenhuis!? ïva laten en wandelt alweer ros lem Hij verwacht op korte tem: iels de training te kunnen hervatte )e waarschijnlijk volgende wei jegi als coach Jacco Verhaeren een aantal WK-gangers is terjie. gekeerd van een trainingskac fem op Cyprus. Of Van den Hoogs band op tijd weer in vormisti Dog op het WK een goed figuur) jljk kunnen slaan, is nog zeergesg vraag. Maar hij is - heel \i zichtig - optimistisch gestecfêprc „Ik zie wel. Maar ik heb voori operatie goed getraind en gs poit gezwommen. Ik ga nu nietzj|i]k gen: ik ga wel of ik ga niet.iï zou weet pik ik de draad weer op. evoit e m >t In Montreal wilde de drievc olympisch kampioen de nog ontbrekende grote titels: zijn palmares toevoegen' VS van wereldkampioen. Tot nuts mislukten zijn pogingen s WK-goud te pakken. Als hij$ tot mooie tijden in staat is, biii 11 Van den Hoogenbö lat thuis.GPD Alberto Lopez de Munain was na zijn valpartij enkele minuten bui ten bewustzijn. foto Maurizio Brambatti/EPA door Wilko Voordouw DEN HAAG - Amper 24 uur na dat hij met zijn club Lyon voor de derde keer in successie kam pioen van Frankrijk was gewor den, stopt succescoach Paul le Guen met zijn werk bij de Mid den-Fransen. „Ik heb besloten om mijn con tract met Olympique Lyonnais niet te verlengen", aldus de 41-jarige Le Guen. „Ik kon een nieuw contract tekenen voor drie jaar, maar het is tijd om een nieuwe uitdaging op te zoe ken." Het besluit van Le Guen, die dit jaar met zijn club reikte tot de kwartfinale van de Champions League en daarin werd uitge schakeld door PSV, hing al e? j? ge tijd in de lucht. In Frankni fen] zelf heeft hij - nadat zijn onder zijn leiding drie keer kam pioen werd - weinig meer te fc wijzen. „Ik vind dit eerlijk te genover mezelf en tegenover» club", aldus de vroegere midrfe velder van onder meer Saint-Germain. Buitenlands avontuur Le Guen weet nog niet wat jP in de toekomst gaat doen. Veis jjk gingen er vanuit dat hij volg$ seizoen aan het werk bij Paris Saint-Germain, m# dat sluit hij uit. „Het worfjg11 laa "8 lijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 48