Buurt wil hangjeugd weg bij Aldi Koffieshop Koewacht lijkt mislukte missie Woningen weg voor havenuitbreiding Ga nu heen in vrede, ga en maak het waar F ikantieXperts0 Beunschip gered voor Hansweert Acht mille voor Hoekse Rakkers Uitstel baatbelasting Noordstraat Werkstraf voor slaan vriendin Nog 1 dag zeeuwse almanak Logica Wethouder Terneuzen wacht op voorstel jongeren voor andere locatie Speciale Four Freedoms _iAwards AutoTrack.nl MIDDELBURG R0SA Segeersstraat 24, tel. 0110-650100. rosa.middelburg@vakantlexperts.nl Ook vestigingen in Goes, Heinkenszand en Kapelle. voor ieder wat wils! HANSWEERT - Het beunschip Quosego van zandzuigbe- drijf Cepri is gistermorgen voor Hansweert in problemen gekomen. De beun (het open ruim) van het schip was lek. Het water liep onder meer de machinekamer in. De schip per heeft zijn vaartuig tegen een plaat gezet om erger te voorkomen Twee slepers van het Hansweertse bergings bedrijf Polderman schoten te hulp, pompten de beun leeg en hebben de zandzuiger naar de steiger aan de Wester- scheldekant bij Hansweert gebracht. Het incident deed zich even na tien uur voor. „Het was even kritiek", aldus een medewerker van Polderman. HOEK - Stichting De Hoekse Rakkers krijgt achtduizend euro van het Oranjefonds. De gift is bedoeld als bijdrage voor een nieuw podium met licht- en geluidsinstallatie in de grote zaal van het dorpshuis in Hoek. Het Oranjefonds zet zich in voor een samenleving waarin mensen echt sa men leven. De bijdrage voor het dorpshuis, dé plaats van samenkomst in een dorp, voldoet aan de doelstelling van het fonds. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet de invoe ring van de baatbelasting voor ondernemers aan de Noordstraatpromenade een jaar uitstellen. Dat stelt TOP-fractievoorzitter J. Baart voor aan B en W. Het raadslid wijst op de reconstructiewerkzaamheden die worden uitgevoerd en stelt vast dat de middenstand uitge rekend in de drukste periode van het jaar zit opgescheept met een opgebroken straat. Dat zal, volgens Baart, zonder meer leiden tot een omzetdaling. „Wellicht kunnen we door uitstel van de baatbelasting claims in verband met planschade voorkomen", meent Baart. Hij zou het een mooi gebaar richting ondernemers vinden en oordeelt dat de beslissing daarover kan worden genomen zonder ellen lange discussies. Bij de reconstructie van de belendende Nieuwstraat werden tijdelijk geen precariorechten gehe ven. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 31-jarige inwoner van S'as van Gent voor een mishandeling in de relatiesfeer veroordeeld tot 56 uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk met reclasse- ringstoezicht. De agressieve man had op 10 juli vorig jaar in Sas van Gent onder invloed van alcohol zijn vriendin geslagen. Ook bleek hij twee messen op zak te hebben. Die werden door de politie in beslag genomen. De messen werden verbeurd verklaard. door Kris Naudts GENT - In de haven van Gent moeten twee woonwijken plaats- ruimen voor de industrie. Zo'n tachtig woningen verdwijnen on der de slopershamer. In de meest noordelijke punt van het havenschiereiland Meu- lestede verdwijnt de buurtschap Lourdeshoek helemaal van de kaart. Eenenvijftig woningen maken er plaats voor een bedrij venterrein in de buurt van het Grootdok. De voetbalterreinen van Meulestede en een clubhuis voor bejaarden moeten even eens wijken. De buurt was al jaren ten dode opgeschreven. De meeste bewo ners waren de voorbije jaren in gegaan op de onteigeningsvoor- stellen van het stadsbestuur en hadden hun huizen al verlaten Zo'n vijftien panden zijn nog be woond. De stad wil de laatste woningen zo snel mogelijk verwerven zo dat de sloop eind dit jaar kan be ginnen. De eerste bedrijven zijn verwacht tegen 2007. In de Lan- gerbruggestraat, een zijweg van de industrieweg Kennedylaan gaan 27 woningen tegen de vlak te. De panden moeten plaatsma ken voor een brug over de Ken nedylaan (R4-Oost) en twee ro tondes. De werkzaamheden ma ken deel uit van de omvorming van de R4 tot autoweg. Alle ge- lijkgrondse kruisingen moeten er verdwijnen. De werkzaamhe den aan-de brug zijn gepland voor 2007-2008. De bewoners kunnen nog tot uiterlijk 2006 blijven. Stad en provincie stel len voor de betrokkenen een so ciaal begeleidingsplan op. Begin deze week zijn voorberei dende werken begonnen voor de aanleg van een grootschalig ova len op- en afrittencomplex op de R4-West ter hoogte van de buurtschap Wippelgem in de ka naalgemeente Evergem. De ro tonde over de R4 naar Zelzate moet tegen 2007 klaar zijn. De aanleg van de rotonde is de eer ste fase in de omvorming van de R4-West tot volwaardige auto weg. Puzzel mee en win één van de vele mooie prijzen! het alfabet van Zeeland Deze week viel bij dat stel in Ritthem een uitnodiging op de mat voor een lang week endje weg in de Ardennen. Of ze, net als vorig jaar, weer meewüden? „De kosten voor dit fantas tische weekend bedragen van af donderdag 75 euro", meld de de tekst. „Kom je op vrijdagmiddag of -avond aan? Dan is het duur der, namelijk ook 75 euro. De prijs is wel hetzelfde, m.aar je krijgt minder waar voor je geld. Dus duurder. ^Redactie: 0113-315649 'lwwvv.pzc.nl Jtmaitredactie® pzc.nl [postbus 31.4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: (Öoord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; |ationaal: 020-4562500. dinsdag 10 mei 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen Innr Wout Bareman ERNEUZEN - Hangjongeren p het parkeerterrein van de nieuwe vestiging van Aldi in Terneuzen veroorzaken grote overlast. Omwonenden in de Axelsestraat en aan de Dokweg klagen er steen en been over. Maar tientallen telefoontjes naar de gemeente, de politie en de woningstichting leverden tot nu toe niets op. Een groep omwonenden heeft 'inu ten einde raad 'de politiek' in geschakeld. WD-fractievoorzit- 'er W. Broekhuysen heeft de kwestie gisteren aangekaart bij IB en W. Volgens hem worden de igjongeren aangetrokken het 'hangjeugdvriendelijke ikter' van het parkeerter- Broekhuysen vindt dat het ge snel maatregelen moet iffen. Hij wil weten waarom [3Jj het parkeerterrein niet, zoals eerder de bedoeling was, is afge sloten en vindt dat die maatre gel nu alsnog moet worden ge troffen. De omwonenden spre- Ikenvan 'buurtterreur'. Eén van hen in een brief aan het raads lid: „Het gaat om een grote [groep. Eerst bevonden ze zich in de nabijheid van de videotheek aan de Leeuwenlaan, later ver plaatsten ze zich naar de Dok- weg. Nu hebben ze hun stekje ge vonden bij de Aldi. De overlast van deze groep neemt ziender- toe. Van vroeg in de avond tot 's avonds laat zijn ze promi nent aanwezig. Het betreft hier geen lokale jeugd, maar jonge ren uit diverse kernen, die hier naartoe komen met scooters en [auto's. Dit probleem gaat niet vanzelf over." De buurtbewoners pleegden niet alleen tientallen telefoon tjes naar politie en gemeente, ze bedolven hen ook onder de e-mails. „Iedereen is van goede wil, maar uiteindelijk wijzen ze allemaal naar elkaar. Hoe vaak ik de politie ook bel, het pro bleem wordt niet opgelost", zegt een buurtbewoner, die uit angst voor represailles anoniem wil blijven. Sommigen overwegen hun woning te koop te zetten, weet een buurman. De oplossing is, volgens hem, simpel: het par keerterrein alsnog afsluiten. Wethouder C. Liefting (wijkbe heer) kent de problemen. Hij heeft inmiddels verschillende ge sprekken met ruim twintig jon geren uit de groep achter de rug. „We proberen in goed overleg een oplossing te vinden, want het is natuurlijk duidelijk dat er snel iets moet gebeuren. De jon geren zijn al op tal van plaatsen weggestuurd. We wachten nu even tot ze met voorstellen ko men voor een alternatieve loca tie, op een plaats waar ze geen overlast veroorzaken. Voor een buurthuis als 't Schelpenhoekje in wijk Triniteit voelen ze niets; ze willen per se een plek in de open lucht." Ook de stichting Welzijn werkt mee aan die zoek tocht. Liefting vindt het belang rijk met de jongeren in gesprek te blijven. „Er is een contactper soon en dat is op zich al heel bij zonder in dit soort situaties. Het brengt een oplossing mogelijk sneller dichterbij." De wethouder geeft toe dat Aldi aanvankelijk van plan was het parkeerterrein af te sluiten. „Ik ken de overwegingen van Aldi niet, maar nu dat niet is ge beurd, is er gewoon sprake van een stukje openbare weg. Zo lang er geen al te gekke dingen gebeuren, kan de politie weinig tegen die jongeren uitrichten. Maar goed, die overlast moet na tuurlijk wel snel worden aange pakt." LONDEN - De jongste en enige nog levende dochter van Sir 'inston Churchill, Lady Mary names, en de BBC World Servi ce in de persoon van directeur Nigel Chapman, hebben giste ren in Londen een speciale Four Freedoms Award ontvangen. Dat gebeurde tijdens een bijeen komst in het Churchill Museum and Cabinet War Rooms. Commissaris van de koningin W van Gelder was daar namens de provincie Zeeland bij aanwe zig Van Gelder is voorzitter van de Rooseveltstichting. De dochter van Churchill heeft zich enorm ingespannen voor de ealisatie van dit museum dat lerder dit jaar door de Britse ko- iingin is geopend. Dat is mede ie reden om de speciale Four 'reedoms Award aan haar te iverhandigen. )e BBC World Service kreeg de onderscheiding 'als stem van de Tijheid tijdens de oorlogsja- en'. De BBC was zestig jaar ge- *ien niet alleen voor Britten, iar juist voor veel mensen die ichtten onder het juk van de lazi's het geluid van de hoop, zo- ils gisteren nog eens werd vast- esteld. sder jaar worden vijf Four 'reedoms Awards uitgereikt, af wisselend in Middelburg en in lew York. In oktober zal de ce- enonie weer in New York zijn. ren Hledt H ma; tuc' door Frank Gijsel CADZAND - 'Als we alleen dromen, blijft het bij een droom. Als we samen dromen wordt het werkelijkheid". Een zestigtal deelnemers met die passende tekst op de rug trok gisteravond in stilte vanaf het haventje van Cadzand naar de Wereldvredesvlam bij de Hervormde Kerk in het dorp. In de Maand van de Vrijheid vond de viering van de eerste verjaardag van Wereldvredesvlam plaats, die sinds 9 mei 2004 in Cadzand-Dorp brandt. Voor aanvang van de tocht vroeg Paul van Kessel van de werkgroep Wereldvredesvlam de wandelaars tijdens de tocht vooral goed na te denken over een eigen vredes wens. Bij aankomst bij de vlam kon die wens op een kaartje geschreven worden. Alle kaartjes kwamen aan een boom te hangen. Nadat er bloemen waren neerge legd bij het monument, werden vredesgedichten van kin deren van de plaatselijke basisschool voorgelezen. Van Kessel sprak na afloop zijn tevredenheid uit over de ontplooide activiteiten in het afgelopen jaar. „Een in fobord en een banier werden aangebracht en binnen kort komt een rustbankje bij de vlam. Een vredescon- cert werd georganiseerd en we ontvingen verschillende groepen belangstellenden.We gaan op dezelfde voet ver der." Mildred Leurgans, voorzitter van de werkgroep, wil elk jaar op 9 mei de herinnering levend houden. „Be langrijk is de toenemende betrokkenheid van de inwo ners. De kinderen zijn in projectvorm op school bezig ge weest. In dat verband loopt er een vredesproject met al lerlei activiteiten waar alle basisscholen in de gemeente Sluis aan deelnemen. In estafettevorm gaat de mijnwer kerslamp dan langs alle scholen." Aan het eind van de bijeenkomst werd het Cadzands Vredeslied gezongen: „Ga nu heen in vi-ede, ga en maak het waar." foto Wim Kooyman door Jan Jansen KOEWACHT - Een uitwaaieren de palm als groen middelpunt, een poolbiljart, een olijke wand schildering, bruin meubilair, een rijtje computers langs de muur, natuurlijk versierd met een paar afbeeldingen van de hennepplant. Zo maak je van een voormalige garage in Koe wacht warempel nog een gezelli ge tent, die internetcafé en koffieshop mooi onder één dak verenigt. Dat beeld hadden eigenaren Lin da Verbist en Klaus Schleuter al thans voor ogen. Maar als de in richting al deugt, doen de papie ren dat nog niet, hebben ze erva ren. Sinds ze de garage aan de Emmabaan in 2001 kochten en omdoopten in etablissement De Weegbrug, hebben ze al drie po- litie-invallen, een veroordeling door de rechter en een sluiting door de burgemeester achter de rug. Handel in softdrugs wordt hier niet gedoogd, was de bood schap. En toch geven Verbist en Schleu ter nog niet op. Nadrukkelijk blijven ze solliciteren naar een (Advertentie) De allergrootste autosite van Nederland. Ook voor nieuwe auto's. gedoogvergunning voor de der de koffieshop in de gemeente. Die telt er nu twee, in Terneu zen zelf. „Maar waarom moet alles daar heen? Daar hebben de buren zo veel last dat ze miljoenen clai men en dat mag de burger straks betalen. Wij zitten hier heel rustig, geen buren. En we hebben ons bestaansrecht bewe zen. Toen we van De Weegbrug een besloten intemetvereniging maakten, hadden we zo duizen den leden. In de periode dat we open waren, het grootste deel van 2003, was het hier altijd druk. En nooit vervelend hè. Het is een rustig soort klandizie, uit alle lagen van de bevolking." Om aan te tonen hoe goed ze hun zaakjes voor elkaar hadden, geeft Schleuter een rondleidink- je. Wie hier aan wiet wil gera ken, moet eerst langs een ver grendeld hek, een balie en drie deuren die pas opengaan als de exploitant het wil. „Wij maken er geen rotzooi van." In hun ambities beroepen de Weegbrugexploitanten zich op toezeggingen van de voormalige gemeente Axel. Die beloofde ak koord te gaan met een horecabe- stemming voor het pand zodra de vervuilde bodem was gesa neerd - wat inmiddels is ge beurd. En die stelde na de herin deling een soepele houding van Terneuzens gemeentebestuur in het vooruitzicht. „Het was toch logisch dat er een koffieshop bij zou komen na de herindeling. Terneuzen heeft er meer dan twintigduizend inwoners bijge- kregen. Nou dan." Nu is De Weegbrug stil en verla ten, maar het paar kan zich niet voorstellen dat alle investerin gen - in verbouwing en inrich ting, in bodemsanering - voor niks zijn geweest. Criminaliseren „Uiteindelijk moeten softdrugs natuurlijk gewoon gelegaliseerd worden. Het is toch algemeen ge accepteerd? Zolang het beleid van de overheid niet verandert, blijven ze heel die handel crimi naliseren. Dat lost niks op." Hun hoop is gevestigd op be stuurders als burgemeester G. Leers van Maastricht die ook op die lijn zit. Maar hun hoop mogen ze voorlo pig niet vestigen op Terneuzens burgemeester J. Lonink. Deze maakt korte metten met de am bities van De Weegbrug. „Een derde koffieshop is in de gemeente Terneuzen niet aan de orde, zeker niet in een van de buitenkemen. Wat die mensen in Koewacht willen, is echt een kansloze onderneming. Ik zou me nog kunnen voorstellen dat er in Zeeuws-Vlaanderen een koffieshop bijkomt. Maar dan denk ik in de eerste plaats aan Hulst, al zeg ik dat natuurlijk met enige schroom. Want daar gaan wij niet over. "Lonink bestrijdt ook dat door de herin deling een nieuwe situatie is ontstaan. „Het Houdgreep-be- leid, dus met twee koffieshops, is tot stand gekomen in overleg met de toenmalige gemeenten Axel en Sas van Gent. Dat hoeven we nu niet te verande ren." Linda Verbist en Klaus Schleuter, eigenaren van De Weegbrug, blij ven hopen op een gedoogvergunning voor de derde koffieshop in de gemeente. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43