PZC Werkgevers liggen dwars bij spitsheffing Tweehonderd jaar Oranje samengevat in encyclopedie 25" Twee jaar cel voor voorbereiden van aanslag op moskee Politie voert strijd op tegen radardetector VNO-NCW alleen akkoord bij snelle aanleg wegen Leraar in Almere opgepakt op verdenking van ontucht Groep steekt banden lek van legervoertuigen Fathers4Justice gaan Haags dak op Vijftig-plussers swingen de pan uit Meer bonnen voor bellen in auto Minder animo voor Pinkpop Afhandeling klachten NS niet goed KLM wacht niet op laatkomers Beroerte treft vooral vrouwen dinsdag 10 mei 2005 iuan onze redactie binnenland 1 DENHAAG-Werkgeversorgani- [satie VNO-NCWgaat alleen ak koord met een kilometerhef fing als die gepaard gaat met het versneld aanleggen of ver breden van wegen via pu ibliek-private samenwerking. i Voorzitter Schraven heeft dat gisteren gezegd. *,Het is absoluut ondenkbaar fct wij meewerken aan een plan Svoor heffingen op dertig knel punten in het wegennet", aldus Schraven. „Het bedrijfsleven ziet niets in heffingen op be staande infrastructuur." Een breed samengestelde werkgroep 'onder leiding van voormalig ANWB-directeur Nou wen werd het vorige maand in hoofdlijnen ,eens over een plan voor kilome terheffingen om files en lucht vervuiling te bestrijden. Ook .Schraven zit in deze werkgroep. 'Maai- hij zegt nu dat de heffin gen er alleen kunnen komen als 'de spade de grond in gaat' voor aanleg of verbreding van we- ftjl gen- !|f Volgens de ANWB is in de werk- Lj -groep-Nouwen niet afgesproken dat er rekeningrijden wordt in gevoerd op dertig knelpunten. P Een woordvoerder spreekt van 'volstrekt verkeerde beeldvor ming hierover'. De ANWB wordt inmiddels benaderd door 'in verwarring verkerende en bo ze leden', van wie een aantal heeft gedreigd het lidmaatschap op te zeggen. Volgens de ANWB-woordvoerder is er bin- nen de werkgroep alleen over eenstemming over het 'betalen naar gebruik' van het wegennet Ten 'niet over een regulerende i heffing'. Voor Nouwen komen de uitspra- j ken van Schraven als een com- jplete verrassing. De werkgroep i was het volgens hem zo goed als [eens. „Maar Schraven heeft nu een bommetje laten vallen." DEN HAAG - Een actiegroep heeft in het weekeinde op de Oranjekazerne in Schaarsber- gen de banden lekgestoken van Schraven had volgens Nouwen geen bezwaar tegen een geleide lijke invoering van de kilometer heffing op grote knelpunten. Bo vendien vindt ook Nouwen dat de opbrengsten in de infrastruc tuur moeten worden gestopt. In het rapport van het platform wordt overigens met geen woord gerept over dertig speci fieke knelpunten, aldus Nou wen. Een landelijke heffing zou in 2012 een feit kunnen zijn. De werkgroep komt vanavond bijeen om over het advies te pra ten. Nouwen hoopt een compro mis te kunnen bereiken met alle partijen. „Schraven heeft de keuze: of we komen met een eensluidend rapport of het parle ment en de regering gaan hun ei gen gang. Dat laatste wil Schra ven ook niet." Het rapport-Nou- wen zal op 17 mei worden aange boden aan de ministers Peijs (Verkeer) en Zalm (Financiën). ANP pagina 4 de tolwegen van minister Peijs van onze redactie binnenland ALMERE - Een 47-jarige leraar van een basisschool in Almere is vorige maand gearresteerd op verdenking van ontucht met ze ker vijf leerlingen. Dat heeft persofficier I. Vermeulen giste ren bekendgemaakt. De leraar zit sinds 25 april in voorarrest en de rechtbank in Lelystad bepaalt morgen of dit wordt verlengd. Verschillende leerlingen dienden klachten te gen de leerkracht in, waarna het schoolbestuur hem schorste en een onderzoek instelde. De klachten waren 'van zo ern stige aard' dat de overkoepelen de Bestuurscommissie Open baar Onderwijs (BOO) in Al mere de docent direct uit zijn functie zette. „We hadden voldoende om aangifte te doen", aldus bestuursvoorzitter N. Tie- mersma. De leraar is er eer der van beschuldigd dat hij seksueel getinte opmerkingen te gen zijn leerlingen heeft ge maakt. Die klachten werden on gegrond verklaard. De docent koos er daarna voor om naar de school in Almere te gaan. De klachten die destijds tegen de man waren ingediend, waren volgens Tiemersma 'veel minder ernstig'. Het ging om opmerkin gen van de man. ANP tientallen legervoertuigen. Een woordvoerder van Defensie heeft dit gisteren bevestigd. I)e actie van de groep 'de Prie mende Priemen' was gericht te lgen de Nederlandse betrokken heid in Irak en Afghanistan. ANP DEN HAAG - Op het dak van het gebouw van de Raad voor de Rechtspraak op de hoek van de Lange Vijverberg en de Kneuterdijk in Den Haag demonstreert een als Batman verklede man. Hij is een van Fathers4Justice, een groep die opkomt voor de rechten van gescheiden vaders. Hij vroeg gisterochtend met de actie aandacht voor zijn positie als vader die zijn kinderen niet meer mag zien. foto Rob Keeris/ANP Advertentie overtuigende fotografie www.seeltfotografie.nl Advertentie ALLE BLAZERS (m.u.v. linnen) BLOUSES LANGE MOUW KORTING JONGBAA/)NjZOU rJE_ Hl£>2- N <ET vvl U-£>f f?.ol<£N door Margit Spaak DEN HAAG - Vrijwel alle de tails van het leven en werken van de familie Van Oranje in de afgelopen tweehonderd jaar zijn sinds gisteren te vinden in de Winkler Prins Encyclopedie van het Koninklijk Huis. Het is voor het eerst dat in Nederland een dergelijk naslagwerk over de monarchie en de geschiedenis van de Oranjes verschijnt. De encyclopedie is in de afgelo pen jaren samengesteld door een groot aantal historici, juris ten en een enkele journalist on der hoofdredactie van politico loog F. Tebbe. Meer dan zeven honderd onderwerpen, van prins Pils tot aan soeverein vorst Willem I, komen aan de or de. Y. Timmermans-Buck, voor zitter van het Nationaal Comité Zilveren Regeringsjubileum Ko ningin Beatrix, nam in de Eer ste Kamer het officiële eerste exemplaar van het lijvige boek werk in ontvangst. Invloed 'Maatschappelijke betekenis is een randvoorwaarde voor de mo narchie. Deze encyclopedie wil een beeld schetsen van de mo narchie en van de invloed die het instituut in de afgelopen twee eeuwen op de Nederlandse samenleving en staatsinrichting heeft gehad. En omgekeerd', al dus de redactie in een voor woord. 'Deze encyclopedie wil waar mogelijk antwoorden ge ven en mythen ontrafelen en voegt waar mogelijk nog kennis toe.' Het 383 pagina's tellende boek bevat veel fotomateriaal, kaarten en lijstjes. Achterin het boek is een complete stamboom van de Oranjes, tot en met de laatstgeboren prinsen en prin sesjes, te vinden. Op de omslag van de encyclopedie is een tijd balk van 1813 - erfprins Willem Frederik wordt soeverein vorst - tot april 2005 - koningin Bea trix viert haar zilveren ambtsju bileum - afgedrukt. De makers van het naslagwerk zijn voor de Oranjes pijnlijke on derwerpen niet uit de weg ge gaan. Zo staat uitvoerig beschre ven wat de bezwaren waren te gen de vader van prinses Maxi ma, wat de relatie was tussen prinses Mabel en Klaas Bruins- ma en hoe prins Hendrik, echtge noot van koningin Wilhelmina, zich misdroeg. Maar er zijn ook antwoorden te vinden op voor velen onbekende begrippen zo als Koning Gorilla (een spot naam voor koning Willem III, die nogal opvliegend was). Het boekwerk is zo actueel mo gelijk. Zo bevat het een foto van de erewacht bij de kist van prins Bemhard in de chapelle ar- dante in december vorig jaar. ROTTERDAM - De winnaars (vlnr) Peter van Es (Publieksprijs), Ed Rust (Vakjury) en Da niel! Santos (Orkestprijs) zwaaien in De Doelen in Rotterdam na de finale van het Euro+ Song festival naar het publiek. Vijftig-plussers van negen nationaliteiten namen gisteren deel aan de zangwedstrijd. De prijs was het maken van een cd en een optreden ergens in Europa. In 2001, toen Rotterdam Culturele Hoofdstad was, werd het songfestival voor de eerste keer gehouden, en met succes. „Eigenlijk is om de vier jaar veel te weinig. Het is zo leuk om met al die culturen hier samen te komen", vinden de Antillianen André van Fri- derici (60) uit Rotterdam en Luis Santana (56) uit Dordrecht. foto Ed Oudenaarden/ANP DEN HAAG - De politie bekeurt de laatste tijd steeds va ker bestuurders die niet handsfree bellen. In 2003 slingerde de politie voor dit vergrijp nog ongeveer 85.000 weggebruikers op de bon, dit jaar verwacht het Openbaar Ministerie dat er 'als het zo doorgaat' 120.000 bekeuringen worden gegeven voor het niet handsfree bel len. Verkeersofficier K. Spee liet gisteren verder weten dat de toename van het aantal bekeuringen niet wordt veroor zaakt door strengere controles. Hij vermoedt dat de aan dacht voor handsfree bellen is verslapt. ANP LANDGRAAF - Popfans staan niet massaal te springen om Pinkpop 2005 te bezoeken. Organisator J. Smeets zag tot dusver in de voorverkoop 15.000 kaarten over de toonbank gaan, terwijl hij zijn ter rein in het Limburgse Landgraaf dit jaar heeft ingericht voor 30.000 bezoekers. Daarmee hield hij al rekening met mindei4 animo, want de locatie kan zo nodig 60.000 mu ziekliefhebbers huisvesten. De 36e editie van Pinkpop heeft komend pinksterweekein- de plaats, met artiesten als Golden Earring, The Prodigy, Faithless, Di-rect, Kane en Saybia. ANP DEN HAAG - Treinreizigers zijn niet tevreden over de manier waarop de Nederlandse Spoorwegen hun officieel ingediende klachten afhandelen. Dat bleek gisteren uit een onderzoek van de NS onder haar klanten. De afhandeling van de klachten kreeg van de passagiers een rapportcijfer van gemiddeld 5,5. Dat is wel een verbe tering vergeleken met 2003, toen de klachtenafhandeling met een 4,8 werd gewaardeerd, maar nog geen voldoende. De treinreizigers zijn ontevreden over het gebrek aan zorgvuldigheid, snelheid en deskundigheid bij het afhan delen van de klachten. ANP AMSTERDAM - De KLM gaat maatregelen nemen tegen passagiers die zich te laat bij hun toestel melden. Wie niet op tijd is, komt er in de toekomst niet meer in. De lucht vaartmaatschappij wil op deze manier de overlast voor an dere passagiers beperken. Tot dusver bleef een toestel altijd wachten tot een verlate reiziger opdook, maar dat leidde ertoe dat andere passa giers soms moesten wachten op mensen die nog op het vliegveld bleven winkelen. ANP DEN HAAG - Een beroerte is de belangrijkste doodsoor zaak bij vrouwen in Nederland. Meer vrouwen dan man nen worden door een beroerte getroffen. Dat stelde de Nederlandse Hartstichting gisteren aan de vooravond van de Europese Beroerte Preventiedag. Vol gens gegevens van de Hartstichting zijn in 2003 7336 vrou wen aan een beroerte overleden tegenover 4664 mannen. Ten opzichte van 2002 zijn de sterftecijfers bij zowel man nen als vrouwen licht gedaald, meldde een woordvoerder van de Hartstichting. ANP Maar ook staat er nog in ver meld dat prins Bemhard pos tuum het bestaan van een twee de onechte dochter, Alicia von Bielefeld, onthulde. Daarnaast is er veel ruimte voor wetens waardigheden over de koninklij ke familie. Wie precies wil we ten welke bijzondere hondenras sen in de paleizen hebben ge woond, kan het opzoeken. On der het kopje 'huisdieren'. ANP van onze redactie binnenland ROERMOND - De rechtbank in Roermond heeft gisteren een 20-jarige man veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, waar van één jaar voorwaardelijk, voor zijn aandeel in het plan de moskee in Venray in brand te steken. Het Openbaar Ministe rie had drie jaar cel geëist. De rechtbank vindt dat niet be wezen kan worden dat de 20-ja- rige daadwerkelijk een poging heeft ondernomen om de mos kee op 11 november vorig jaar in brand te steken. Wel is er sprake van het treffen van voor bereidingshandelingen. De rechtbank rekent het hem zwaar aan dat hij een negatieve bijdrage heeft willen leveren aan de gevoelens van angst en onrust die vorig jaar november ontstonden na de moord op Theo van Gogh en de geweldda dige arrestatie van een aantal moslimterroristen in het Haagse Laakkwartier. Volgens het OM is de man uit Tienray de initiator van een groepje van vier dat probeerde brand te stichten in de moskee in Venray. De man heeft toegege ven dat hij al langer rondliep met het plan om met brandbom men een aanslag te plegen op een gebedshuis voor moslims. De politie trof in zijn huis onder meer een terroristisch handboek aan en een handleiding om molo tovcocktails te maken. De politie hield de twee bij de moskee in Venray aan. In hun auto werden vier molotovcock tails gevonden. Deze brandbom men waren volgens het Neder lands Forensisch Instituut zo sa mengesteld, dat ze een grote brand zouden kunnen veroorza ken. De politie was getipt over een op handen zijnde brandstich ting bij de moskee en kende de nummerplaat en het type auto van de verdachten. In deze zaak werden eerder drie andere ver dachten veroordeeld tot celstraf fen tot twee jaar. ANP door Rudi Buis DEN HAAG - Automobilisten maken nog volop gebruik van ra dardetectors. Justitie schat dat nog minstens zeventigduizend van de apparaten in omloop zijn, die bestuurders waarschu wen voor flitspalen en mobiele flitsposten. Sinds de detector per januari vorig jaar is verbo den, zijn er ruim vierduizend in beslag genomen. Het ministerie van Justitie heeft 26 'opspoorauto's' aangeschaft tegen de radarverklikkers, één per politieregio en een voor het Korps Landelijke Politie Dien sten (KLPD). „Als we de auto in zetten, dan pakken we er vier of vijf per dag", aldus woordvoer der F. Zuiderhoek van de KLPD. De radardetector is al sinds de introductie in de jaren negentig de opeenvolgende ministers van Verkeer een doorn in het oog. Vanaf 1997 is zes keer gepro beerd het apparaat te verbie den, maar het verbod werd tel kens uitgesteld. Sinds vorig jaar is de detector wel verboden, om dat het gebruik ervan zou leiden tot gevaarlijk weggedrag. Onder zoek toont aan dat automobilis ten met een radarverklikker har der rijden. Ook zouden zij plot seling op de rem trappen, wan neer de detector een signaal geeft, wat onveilig is voor het achterliggende verkeer. Bestuurders die met het appa raatje worden gepakt, krijgen een boete van 250 euro, te verho gen met de boete voor de snel heidsovertreding. Veel betrapte automobilisten beweren dat de detector 'al lang niet meer werkt', of stellen dat de appara tuur van de politiewagen rea geert op het navigatiesysteem. Eén van de meest gebruikte ex cuses: de auto is net gekocht en de verklikker moet nog van de vorige eigenaar zijn. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3