PZC Beeld van toerist Goeree klopt niet In Looperskapelle zijn de lijntjes kort Wandelen langs alle grenzen van het land 25% Hechtheid binnen buurtschap Voorzieningen niet berekend op oudere vakantieganger Schermen langs spoorlijn Goes Politie betrapt koperdieven Twee tuinen open voor publiek in Dreischor Agressieve dievegge bestraft Buurtbus Waarde moet blijven AAZET I Werkstraf voor Vlissingse softwarepiraat technisch 1 Onze lezers zoeken uw vacature! De tweejaarlijkse rommelmarkt is vooral belangrijk voor de sociale contacten. door Ali Pankow LOOPERSKAPELLE - Als je als auto mobilist geen vaart mindert, ben je er doorheen zonder dat je het hebt gezien: buurtschap Looperskapelle, ten zuid oosten van Scharendijke. Maar geen vaart minderen is op alle fronten ver keerd. Dit gehuchtje verdient aandacht, en hard rijden hier is uit den boze en bo vendien erg gevaarlijk. Obstakels en een chicane dienen overigens om het scheuren te ontmoedigen. De bewoners van Looperskapelle hebben er lange tijd voor moeten pleiten bij de gemeen te, maar uiteindelijk werden die maatre gelen dan toch getroffen. Niet iedereen hier is overigens te spre ken over het effect van die bochten en versmallingen, maar ach, verder zeuren doen ze maar niet in Looperskapelle. Het buurtschap kenmerkt zich door hechtheid. Er wonen hier krap vijftig mensen. Dat maakt het mogelijk activi teiten snel en efficiënt op poten te zet ten. Waar in grotere kernen soms druk wordt vergaderd over het behoud of af brokkelen van de leefbaarheid, gaat in Looperskapelle alles langs korte lijn tjes. „Gewoon als je elkaar eens tegen komt bij het buskotje, dan regel je het een en ander. Daar zijn geen lange ver gaderingen en notulen voor nodig", zegt Tannie van der Linde. Samen met Ad Roosen, Kees de Broe- kert en Joke van der Wielen zit Van der Linde dit jaar in het werkgroepje voor de tweejaarlijkse rommelmarkt die za terdag is gehouden in de grote caravan- schuur van Kees en Cora Bos aan de Nieuwe Kerkweg. Dit evenement is in middels een traditie. Daar staan geen afspraken over op papier. „Op een gege ven moment zeggen sommige mensen tegen elkaar dat het weer eens tijd wordt voor de rommelmarkt, en dan gaan ze het organiseren", zegt Van der Linde. „Ja, zo gaat dat", bevestigt Roosen. Zij vertegenwoordigt Looperskapelle in de Dorpsraad van Scharendijke. Daar.gaat het wat officiëler, maar de handelwijze ter plekke spreekt haar zeer aan. Een bushalte, een aankondigingsbord én sinds kort een eigen picknicktafel naast dat buskotje. Gewoon even gevraagd aan Peter Bodbijl van de gemeente, en binnen de korste keren was die pleister- plek in Looperskapelle er. Oranjebitter Met vijftig inwoners ambiëren ze hier geen dorpshuis, maar zo'n centrale ont- moetingplek rond de picknicktafel is wel fijn. Dat bleek vorige week met Ko ninginnedag al. De traditie hier als buurtschap met elkaar rond het middag uur een oranjebittertje te heffen, werd er direct extra gezellig door. Van der Linde en Roosen schetsen een beeld van bewoners die zich hier spontaan verza melen en die dan allemaal een hapje of een drankje bij zich hebben. Dat levert altijd een verrassende catering op. Zo gaat het ook met de Nieuwjaarsre ceptie. Al wordt die bijeenkomst wel bij iemand thuis gehouden. Maar ook de af spraken daarover gaan spontaan. Tegen de tijd van de jaarwisseling roept er wel iemand: „Laten we het dit keer maar bij mij doen." Tot de tradities van Looperskapelle be- het alfabet van Zeeland WeGeNeR dagbladen 77% van de mensen die werk zoeken in de techniek/industrie zoekt een nieuwe baan tussen de personeelsadvertenties m de PZC. JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland. De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de techniek/industrie. dinsdag 10 mei 2005 BRESKENS - Op het Veerplein in Breskens zijn in de nacht van "ag op maandag twee man nen aangehouden voor diefstal van koper. De politie ging pools- loogte nemen omdat een aantal fpersonen rondhing bij het voor zal malige bedieningsgebouw van suilde PSD en een ladder tegen het 'gebouw stond. Er lagen diverse stukken koper van het bliksem- afleidingssysteem op de grond. agenda [STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Parkeerter rein A.v.d. Weydeweg, 19.00 uur: Start excursie Meeuwenduinen. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAIMD Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet ^w.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Jannes Goedbloed ZOUTELANDE - Ronald Hage (51) uit Breda loopt in ruim drie maanden langs de hele grens van Nederland. Zo verzamelt hij geld voor het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten (NFSG). De teller stond gisteren, op de tiende dag van de sponsorloop, op 6552,54 euro. „Ik heb nu al veel meer opge haald dan ik dacht. Toen ik ver trok, dacht ik nog rond de twee- a drieduizend euro bijeen te krij gen. Dat punt zijn we nu al ruim gepasseerd", vertelt Hage ter wijl hij langs de Walcherse kust loopt. De sponsorloop voert van Breda naar Breda, met alle kus ten en landgrenzen er tussenin. Sinds zijn start op Koninginne dag heeft zijn tocht hem al door Brabant en Zeeuws-Vlaanderen gevoerd. Hoeveel kilorneter loop je op een dag als vandaag? Meestal loop ik zo'n 25 kilome ter op een dag. Dat is op langere termijn goed vol te houden. Dat doe ik drie weken lang, waarna ik een weekje terug naar huis ga, naar mijn vrouw en kinderen. Daarna pak ik het weer op waar ik gebleven was. Vandaag ben ik begonnen in Vlissingen, waar ik bij mijn broer heb overnacht, en de tocht eindigt in Oostkapelle." Wat doe je met je dagelijkse uit gaven? „Ik heb een budget van 25 euro per dag. Dat komt uit mijn ei gen geld. Maar vaak willen cam pingeigenaren best een gratis standplaats ter beschikking stel len om de tocht op die manier te sponsoren. Dan gaat het niet be stede deel van die 25 euro naar het Nationaal Fonds Sport Ge handicapten." Lukt dat vaak? „Verbazingwekkend vaak. Op dit moment houd ik gemiddeld zo'n driekwart van het budget over. Soms levert dat leuke si tuaties op. Bij Rilland-Bath bij voorbeeld. Het regende pijpen stelen, en ik moest nog een paar kilometer naar de camping, toen ik langs hotel De Poort van Ant werpen kwam. Ik dacht: waar om niet. Dus ik ging naar bin nen en vroeg of ik daar mocht slapen. Vijf minuten later had ik een luxe kamer mét ontbijt." Hoe ben je op dit idee gekomen? „Ik ben altijd al een sportief per soon geweest. Als ik vrije tijd heb, vraagt mijn lichaam om be weging. Ik ging eerst naar het buitenland om daar te wande len. Maar je hebt ook een gezin met kinderen, waar je niet te lang van weg kunt blijven. Daar om ben ik steeds meer in Neder land gaan lopen. Ik kwam erach ter dat hier ook prachtige wan deltochten te maken zijn. En toen kwam ik op het idee om heel Nederland rond te lopen, langs de land- en zeegrenzen." Waar komt het goede doel dan vandaan? „Ik was bezig met een wande ling van veertig kilometer in de provincie Utrecht. Het was der tig graden Celsius in de scha duw en ik moest een lang recht stuk lopen langs een kanaal. Ik was bekaf en moest worstelen om nog verder te gaan. Ik zag ie mand zitten en ik stelde mezelf als doel om daar naartoe te lo pen. Toen ik dichterbij kwam, bleek het een man in een rol stoel te zijn. Ik ben even bij hem gaan zitten oni uit te rusten. Hij bleek vroeger altijd veel gesport te hebben, maar sinds een au to-ongeluk kon hij dat niet meer, dacht hij eerst. Toen heb ben verschillende mensen hem aangespoord om aan gehandi captensport te doen en daar was hij ze erg dankbaar voor. Dat is bij mij blijven hangen en zo kwam ik bij NFSG terecht." Meer informatie op: www.ronaldopdegrens.nl. Advertentie door Esme Soesman DREISCHOR - Om de twee jaar gaan de tuinhekken open in Dreischor. Tijdens het open-tui- nenvveekend kunnen dan een stuk of tien - deels wisselende - tuinen worden bezocht. Op dit groene evenement moet nog een jaartje gewacht worden. Wel zijn dit seizoen twee tuinen aan de Bogerdweg opengesteld. Eén daarvan is de tuin van M. Wesdorp aan de Bogerdweg 41. Een diepe tuin achter het huis met doorkijkjes richting ak ker. Een plek met verschillende zitjes en elementen als kruiden, fruit, buxussen en vijvers. Wes dorp, die al langer bij groene ini tiatieven in haar dorp is betrok ken, is een doe-het-zelver. Haar tuin is niet ontworpen volgens een vooropgezet plan, maar door de jaren heen ontstaan. Overbuurvrouw V. van Oeveren stelt haar tuin aan de Bogerd weg 46 open. Deze tuin is in 2001 radicaal veranderd, waar bij het uitgangspunt was de tuin één geheel te laten zijn met de in 1930 gebouwde woonboerde rij. Dus zijn er nu veel boeren- planten te zien in contrasteren de kleuren. Er is een terras met uitzicht op de beestenboel en verschillende her en der gelegen cirkelvormige ten-assen. Verder zijn er een moestuin, fruitbo men en verschillende soorten stam-, klim- en trosrozen te vin den. Belangstellenden die de twee tuinen willen bezoeken, zijn welkom na een telefonische afspraak:0111-401777. Enkele jaren geleden is Dreischor uitgeroepen tot groen ste dorp van Europa. Uit deze eretitel is onder meer het open tuinenweekend voortgekomen dat - vanwege de tweejaarlijkse opzet - pas weer in juni 2006 plaatsvindt. (Advertentie) GOES - Het spoor door Goes wordt over een lengte van ruim tweeënhalve kilometer ingepakt in geluidschermen van één tot twee meter hoog. Ook in Lewedorp, Eindewe- ge, Kapelle, Krabbendijke en Stationsbuurt bij Rilland wil spoorwegbeheerder ProRail geluidschermen aanbren gen. Het plaatsen van geluidschermen is één van de maat regelen die ProRail wil nemen om de geluidoverlast van met name het toenemende goederenvervoer op het Zeeuwse spoor te beperken. ProRail houdt er alvast reke ning mee dat er een Westerschelde Container Terminal (WCT) in Vlissingen-Oost komt. Afgezien van de WCT, het goederenvervoer over het spoor in Zeeland zit al in de lift en de verwachting is dat dit ook zonder WCT blijft groeien. Opmerkelijk is dat ProRail afrekent met plannen om het spoor door Goes verdiept aan te leggen of overkappingen te maken. In verhouding tot de kosten zijn die maatrege len 'onvoldoende' doelmatig. Voor Goes moet dat een zwa re tegenvaller zijn. Tot en met 20 juni kan worden gereageerd op de voorstel len van ProRail die vanaf vandaag ter inzage liggen. MIDDELBURG - Ze had geen geld en moest spullen voor haar drie kinderen hebben. De 26-jarige vrouw uit Ter- neuten voelde zich daardoor gedwongen tot het plegen van een winkeldiefstal. Zo deed ze gisteren haar verhaal bij de Middelburgse politierechter. De winkeldiefstal op 2 september vorig jaar bij Schlecker in Terneuzen-Zuid mislukte, omdat in de winkel het alarm afging toen ze met de gestolen goederen door het de tectiepoortje liep. De vrouw ontkende geweld tegen de be drijfsleidster te hebben gebruikt toen ze op heterdaad werd betrapt. Politierechter M. Meeuwisse vond aan de hand van getui genverklaringen en het letsel bewezen dat de verdachte klappen had uitgedeeld. Ze veroordeelde haar tot 120 uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. Officier van justitie G. Oosterveld eiste 120 uur werkstraf. De vrouw is bij Emergis onder behandeling. Tijdens de schermutselingen ging de bril van het slachtof fer kapot. Ook had de bedrijfsleidster twee weken niet kunnen werken. Haar schadeclaim werd niet ontvanke lijk verklaard. WAARDE - De buurtbus Waarde moet blijven, vindt de PvdA Reimerswaal. De sociaal-democraten hebben het college van B en W van Reimerswaal in schriftelijke vra gen laten weten dat de gemeente zich daar sterk voor moet maken. De PvdA Reimerswaal reageert daarmee op een verhaal in deze krant van afgelopen zaterdag over de toekomst van de buurtbus die sinds het verdwijnen van de veer dienst Kruiningen-Perkpolder maart 2003 veel minder passagiers trekt. Het aantal reizigers is zelfs tot onder het minimale aantal gedaald. Omdat de bus door vrijwilligers wordt gereden, wordt daar door busbedrijf Connexxion (nog) geen punt van gemaakt. De PvdA Reimerswaal wil dat de gemeente contact legt met de coördinator van de buurtbus, Con nexxion en de provincie (de subsidiegever) om de voorzie ning in stand te houden. Advertentie 'KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-33(^3 foto Marijke Folkertsma hoort ook het jaarlijkse sjoeltoemooi. „Mensen brengen vijf of zes sjoelbak ken bijeen in een schuur die beschik baar wordt gesteld en er kunnen onder- j linge wedstrijden worden gespeeld. En voor de winnaars kopen we dan een paar echte bekers in Zierikzee", vertelt 1 Van der Linde. Over de bestemming voor de opbrengst van de rommelmai-kt zaterdag is demo- cratisch besloten. Een deel is voor de dorpkas waaruit soms wat spulletjes worden aangeschaft. Het andere deel gaat naar een goed doel. Dit keer is de keus gevallen op de Stichting Thure- drith, die vakantiehuizen beschikbaar stelt voor gezinnen met een ongenees lijk ziek kind. Over de preciese verde ling van de bruto-opbrengst van 870 eu- ro mogen de bewoners ook nog een uit spraak doen. „Dan gaan we het bedrag eind deze week aan Thuredrith aanbie den", zegt Roosen. Kees de Broekert, die nog maar sinds september in Looperskapelle woont, zegt de hechtheid binnen dit buurt schap als een weldaad te ervaren. „In het najaar heeft onze zoon een verkeers ongeluk gehad. Wat hebben we toen veel belangstelling en betrokkenheid er- J varen van de mensen hier." Hnnr Melita Lanting OUDDORP - De Kop van Goe ree heeft zich jarenlang geprofi leerd als familiebadplaats. Ten onrechte, blijkt uit onderzoek. Het gebied trekt veel minder ge zinnen dan gedacht. Ruim de MIDDELBURG - Een 29-jarige Vlissinger heeft het auteurs- recht overtreden door een groot aantal cd's en dvd's te kopiëren en via internet te koop aan te bieden. De man gaf gisteren in Middelburg toe van 1 juni 2001 tot eind januari 2003 ruim drie duizend cd's te hebben ver kocht. •Begin vorig jaar was hij op- [nieuw begonnen met het kopië ren en verkopen van computer spellen via internet. •De politierechter vonniste hon- 'derd uur werkstraf, waarvan de Ihelft voorwaardelijk. Ook moet ;hij zijn winst van 5000 euro overdragen aan de Nederlandse iStaat. De man zei vanwege schulden zo te hebben gehan deld. „Alles is te downloaden. jHet is uit de klauwen gelo- pen." Officier van justitie R. Ramme- loo meende dat de man Playsta- fion-spelletjes en software via internet grootschalig en op een slimme manier had aangeboden. „Hier staat vier jaar gevangenis straf op." Hij eiste 150 uur werk straf. De verdachte vond het te recht dat zijn computer ver beurd verklaard werd. Meer moeite had hij met de werk straf. helft van alle gasten komt zon der kinderen en is de vijftig ge passeerd. Dat is een van de belangrijkste conclusie van een onderzoek on der de toeristen op de Kop van Goeree. De toerist heeft over het alge meen een positief beeld van het gebied. Rust, ruimte en natuur scoren hoog, maar er ontbreekt ook het nodige. Het gebied is 'niet exclusief', zo stellen de meeste ondervraagden. Kwalita tief hoogwaardige voorzienin gen - zoals betere restaurants - ontbreken. Dit gemis wordt vooral ervaren door de gast die in het voor- of naseizoen komt: de redelijk be middelde vijftiger die zonder kinderen op stap is. Deze groep verlangt een ander aanbod aan voorzieningen en winkels dan de gast in het hoogseizoen. Het gebied moet hier beter op in spelen, blijkt uit het rapport. De kans is groot dat onderne mers inkomsten verliezen om dat ze niet voldoende inspelen op de vraag van de toerist. In het hoogseizoen trekt de Kop vooral gezinnen met (kleine) kin deren. Zwembad Wat volgens het onderzoek ontbreekt zijn slecht-weer- voorzieningen, zoals een mu seum of een overdekt zwem bad. Belangrijk is, volgens de onder zoekers, dat er wordt gekozen voor voorzieningen die voor bei de doelgroepen interessant zijn. Het onderzoek onder de toeris ten is gedaan in opdracht van Veero (de verenigde recreatieon dernemers in de Kop van Goe ree) en de gemeente Goede reede. Beide instanties wilden meer inzicht hebben in het profiel van de toerist, het imago van het gebied en de mening van de klant over de voorzienin gen. Uit het rapport trekken beide in stanties de conclusie dat een goede toekomstvisie onontbeer lijk is en die ontbreekt tot op dit moment. Daarom hebben de gemeente en Veero besloten om een innovatieplatform op te richten. Binnen een jaar moet dit platform met een (innova tieve) toekomstvisie komen op het recreëren in de Kop van Goe ree. ALLE BLAZERS (m.u.v. linnen) BLOUSES LANGE MOUW KORTING LANGE DELFT 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37