pzc Waterberging eist meer grond Zeiler onderkoeld Politierechter gelooft niet in opzet uitkeringsfraude Restauratie Lutherse Kerk in verschiet Totale behoefte 123 hectare Speciale Four Freedoms -Awards ikantieXperts MIDDELBURG R05A Beunschip gered voor Hansweert Begrip voor aalvissers Werkzaamheden aan riolering Geen celstraf in hoger beroep zeeuwse almanak Logica d) AutoTrack.nl I Redactie: 0113-315649 ftoww.pzc.nl |p.mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes I Advertentie-exploitatie: I Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; I Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; I Nationaal; 020-4562500. dinsdag 10 mei 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland rinorAli Pankow ZIERIKZEE - Klimaatverande ringen en de stijging van de zee spiegel vereisen maatregelen om wateroverlast in de toekomst te beperken. De afspraken die hier over landelijk zijn gemaakt bin nen het Nationaal Bestuursak koord Water, resulteren voor Schouwen-Duiveland in de be hoefte aan 86 hectare voor wa- teropvang in het buitengebied en 37 hectare in de bebouwde kommen. Dit staat vermeld in een voor de ze regio opgestelde Deelstroom- rebiedsvisie. Daarin is bere- cend hoeveel meer ruimte er no- ligis voor water. De laatste jören zijn er landelijk diverse malen grote problemen Ontstaan met de hoogte van het oppervlaktewater. Hierdoor ont stond wateroverlast, liepen riole ringen over, liepen straten vol en raakten landbouwgronden onder water, Op Schouwen-Dui veland deden die problemen zich vooral voor in 1998 en 1999. Op basis van de landelijke af spraken voor oplossingen hier voor, wordt nu overal gezocht naar land dat in noodgevallen onder mag lopen om zodoende wateroverlast op andere plek te voorkomen. Deze gron den zouden daarop ingericht moeten zijn. Graslanden leveren bijvoorbeeld minder schade op dan akkerbouwpercelen. Het grondgebruik is daarbij be- LONDEN - De jongste en enige nog levende dochter van Sir Winston Churchill, Lady Mary Soames, en de BBC World Servi ce in de persoon van directeur Nigel Chapman, hebben giste ren in Londen een speciale Four Freedoms Award ontvangen. Commissaris van de koningin W. van Gelder was daar namens de provincie Zeeland bij aanwe zig Van Gelder is voorzitter van de Rooseveltstichting. De dochter van Churchill heeft zich enorm ingespannen voor de sahsatie van het Churchill Mu- eum and Cabinet War Rooms dat eerder dit jaar door de Brit se koningin is geopend. Dat is oede de reden om de speciale 'our Freedoms Award aan haar e overhandigen. De BBC World Service kreeg de pderseheiding 'als stem van de fijheid tijdens de oorlogsja- en De BBC was zestig jaar ge- Eden niet alleen voor Britten, Daar juist voor veel mensen die ichtten onder het juk van de |jzi's het geluid van de hoop. Ik jaar worden vijf Four reedoms Awards uitgereikt, af- fisselend in Middelburg en in few York. In oktober zal de ce- Snorne weer in New York zijn. en toe wordt een speciale iward uitgereikt, zoals in 1995 ®an Ruud Lubbers. palend voor het overstromingsri- sieo. Zo wordt voor grasland een overstroming eenmaal per 10 jaar geaccepteerd, voor ak kerbouw eenmaal in de 25 jaar, voor hoogwaardige land- en tuinbouw eenmaal in de 50 jaar en bebouwd gebied eenmaal per 100 jaar. Systematiek In het landelijk akkoord is beslo ten dat water eerst vastgehou den dient te worden waar het vrijkomt, daarna is bergen een optie en tot slot afvoeren. Deze systematiek is landelijk be dacht, opdat het waterprobleem niet afgewenteld wordt op de bu ren. Volgens het ambtelijk advies aan het gemeentebestuur op Schouwen-Duiveland geldt in Zeeland echter een iets andere situatie. Direct afvoeren geldt hier niet als afwentelen op ande ren, gezien de beschikbaarheid van groot water. Desalniettemin zal bij het opstellen van nieuwe plannen rekening gehouden moeten worden met meer ruim te voor oppervlaktewater. Hoe veel precies moet echter nog be rekend worden. In de Deel- stroomgebiedsvisie is nauwe lijks rekening gehouden met de plaatselijke omstandigheden. Daarom vindt er nu een verdie pingsslag plaats. Het Water schap Zeeuwse Eilanden is aan het doorberekenen wat nu de werkelijke behoefte is aan ruim te voor het oplossen van de wa teroverlast. Naar aanleiding van de proble men in 1998 stelde het water- Natuurvriendelijke oevers bieden extra ruimte voor waterberging. schap voor Schouwen al de zoge heten systeemanalyse op. Door de realisering van een grote stuw die de polder Schouwen in een westelijk en oostelijk deel compartimenteert, is het pro bleem van waterkwantiteit daar gemakkelijker op te lossen. Daarnaast moeten natuurvrien delijke oevers in het gebied voor extra bergingscapaciteit zorgen. Daardoor zou de wateropgave voor Schouwen (47 hectare) al opgelost zijn. Voor de rest van Schouwen-Dui veland dient de behoefte ook zo BROUWERSHAVEN - Een jongen is gistermiddag zwaar onderkoeld uit het Gre- velingenmeer gehaald. De jongen zat samen met vier meisjes in een gehuurd zeil bootje en is door onbekende oorzaak overboord geslagen. De meisjes zijn vervol gens met het bootje aan lagerwal geraakt bij Brouwershaven en te voet naar de jachthaven gegaan. De jongen lag toen nog steeds in het Grevelingenmeer. Hij is na een uur uit het water gehaald door de gealarmeerde reddingsboot Griend uit Ouddorp. „Die jongen heeft geluk gehad dat hij een oranje zwemvest aan had, anders hadden wij hem nooit gevonden", zegt W. van Siegem van de KNRM. „In eerste instantie was helemaal niet duidelijk dat er nog iemand in het water lag. We troffen een lege boot aan en hoorden dat de opvarenden naar de kant waren gelopen. Pas daarna hoorden we dat er iemand overboord was geslagen. We had den hem geen kwartier later moeten vinden, want dan had het er slechter uitge zien." De jongen is naar ziekenhuis in Goes gebracht, het bootje is door de red dingsmaatschappij naar Port Zélande gesleept. De zeilers maakten deel uit van een groep die op pad was met Juventa, een bedrijf dat zeilvakanties voor groepen en scholen organiseert vanaf Port Zélande. Het is niet bekend waar het slachtoffer vandaan komt, Juventa was gisteravond niet bereikbaar voor commentaar. foto Eric Noordermeer door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 48-jarige inwoner van Goes heeft volgens politierechter M. Meeuwisse wel iswaar uitkeringsfraude ge pleegd, maar was zich daarvan niet bewust. Met die verzachten de omstandigheid hield de poli tierechter gisteren in Middel burg rekening in haar uit spraak: 120 uur werkstraf voor waardelijk. De man werd verweten vier jaar lang, tussen 1 juli 2000 en 1 juni 2004, inkomsten uit zijn uitgeve rij en boekhandel te hebben ver zwegen aan de uitkeringsinstan tie, het USZO. De Goesenaar zou hebben verzuimd het juiste aantal uren op te geven aan het USZO. De man werkte in de betreffen de periode behalve in het onder wijs ook 26 uur per week in de uitgeverij. Toen hij werkloos werd, ging hij meer uren in de boekhandel en de uitgeverij wer ken. Ook was hij de auteur van een aantal boeken. Hij verzuim de dat te melden aan de uitke ringsinstantie. Beter informeren Officier van justitie R. Ram- meloo meende dat de verdach te niet bewust had willen pro fiteren van de uitkering, maar hij vond wel dat de Goese naar de uitkeringsinstantie be ter had moeten informeren over de uitbreiding van het aantal uren. Raadsman G. Veen bepleitte in de complexe zaak vrijspraak, omdat zijn cliënt de juiste infor matie had verstrekt over de in komsten uit de boekhandel. Zwoegen foto Dirk-Jan Gjeltema snel mogelijk in beeld te worden gebracht in verband met lande lijk investeringsbudget dat daar voor beschikbaar moet komen. De gemeente hoopt na septem ber dit jaar daarover duidelijk heid te krijgen van het water schap. Segeersstraat 24, tel. 0116-6501ÖÖ rosa.mlddelburg@vakantiexperts.nl Ook vestigingen in Goes, Heinkenszand en Kapelle. voor ieder wat wils! HANSWEERT - Het beunschip Quosego van zandzuigbe- drijf Cepri is gistermorgen voor Hansweert in problemen gekomen. De beun (het open ruim) van het schip was lek. Het water liep onder meer de machinekamer in. De schip per heeft om erger te voorkomen zijn vaartuig tegen een plaat gezet. Twee slepers van het Hansweertse bergingsbe drijf Polderman schoten te hulp, pompten de beun leeg en hebben de zandzuiger naar de steiger aan de Westerschel- dekant bij Hansweert gebracht. Het incident deed zich even na tien uur voor. „Het was even kritiek", aldus een medewerker van Polderman. ZIERIKZEE - De Europarlementariërs hebben meer be grip voor de aalvissers. Dat is het resultaat van een ge sprek tussen de beroepsvissers en de visserijcommissie van het Europees parlement. Meer begrip betekent nog niet dat het dreigende vangstverbod van tafel is. De vis sers hebben van zowel eurocommissaris Borg als commis sielid Penas wel de toezegging gekregen dat de sector be trokken wordt bij de uitwerking van de plannen voor glasaal, rode aal en schieraal. Het gaat in Europa niet goed met de palingstand. Het aan tal palingen neemt gestaag af. Een van de problemen is de voortplanting. Paling keert terug naar zee om zich voort te planten maar door de vele dammen en sluizen in het water is terugkeer naar zee vaak onmogelijk. Maar ook overbevissing een rol. Dit geldt voor zowel de beroepsvis sers als de sportvissers. De beroepsvissers pleiten voor een beheersplan. De Euro pees Commissaris zit voorlopig op de lijn om een tijdelijk vangstverbod uit te vaardigen. Volgens voorzitter S. Hei doorn van de beroepsvissers betekent een vangstverbod het einde van de sector. Nederland heeft ongeveer 120 pa lingvissers. ZIERIKZEE - Op verschillende plaatsen in Zierikzee wor den vanaf dinsdag 17 mei werkzaamheden aan het hoofd riool uitgevoerd. De klus bestaat vooral uit het schoonma ken van de riolering en inspectie van het hoofdriool met een robotvideocamera. De werkvoertuigen kunnen hier en daar hinder opleveren voor het doorgaande verkeer, omdat zij steeds voor enige tijd in bepaalde straten zullen staan. Ook kan er spra ke zijn van geluidsoverlast (door draaiende motoren) en stankoverlast. Wordt er in de nabijheid van een wo ning gewerkt, dan kunnen toilet of gootsteen ook licht borrelen. Het onderhoud aan het riool vindt in hoofdzaak plaats in de wijken Poortambacht, Noorderpolder en de Zuidhoek en omgeving. Het werk duurt tot eind juni. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De restauratie van de Lutherse Kerk in Zierik zee komt in zicht. Het dagelijks gemeentebestuur heeft een sub sidie-aanvraag ingediend bij het Rijk voor een bijdrage van 70 procent in de bijdrage van de totale restauratiekosten van ruim 147.000 euro. Beleidsambtenaar M. Verduyn weet uit ervaring dat er onge veer een maand overheen gaat voordat het Rijk daarop rea geert met een zogeheten beschik- kingsbesluit. „Zodra echter die goedkeuring er is, kan de aan vrager de opdracht tot restaure ren verstrekken", zegt Verduyn. De aanvraag bij de gemeente om een beroep te doen op de overheidspot voor rijksmonu menten komt van de restauratie commissie van de Evangelisch Lutherse Gemeente, de eigenaar van het specifieke kerkje aan het Gat van West Noordwesten in Zierikzee. Die restauratiecom missie moet zelf de overige 30 procent van de kosten voor de opknapbeurt zien op te brengen. Het gaat dan om een bedrag van circa 45.000 euro. De lutherse gemeente spant zich in het geld met allerlei acties bijeen te sprokkelen. Vooral het stucwerk van de kerk is dringend aan restauratie toe. Het is aangetast door het zout in de muren, dat sinds de watersnoodramp in 1953 nog steeds zijn invloed doet gelden. Verder is het houtwerk aange tast door houtworm en boktor en moeten de kenmerkende zwa nen op het dak opnieuw geschil derd worden. Om te voorkomen dat het orgel en de preekstoel schade oplopen bij het behande len van de muren, moet daar een omkisting omheen worden ge bouwd ter bescherming. De gemeenteambtenaar heeft goede hoop dat er nog voor de zomer een positieve beschikking komt van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Binnen het zogeheten uitvoeringsprogram ma voor rijksmonumenten 2003 tot en met 2009 is enige ruimte ontstaan door het extra geld dat de Rijksdienst ruim een jaar ge leden beschikbaar stelde voor de restauratie van de Hervorm de Kerk in Haamstede. De uitbetaling door het Rijk ge beurt verdeeld over twee perio den: een bedrag in 2007 en het andere deel in 2009. De lutherse gemeente hoeft daar echter niet op te wachten. Dankzij de voor financiering van het zogeheten Nationaal Restauratiefonds mag de dringende opknapbeurt worden uitgevoerd zodra de be schikking van de Rijksdienst binnen is. DEN HAAG - Omdat hij in café Elmo aan de Hoofdweg in Ril land twee cafégangers mishan delde, is een 35-jarige man uit Breda gisteren in hoger beroep door het Haagse gerechtshof ver oordeeld tot een werkstraf van veertig uur. Dat betekent dat de man niet naar de gevangenis hoeft. De politierechter in Mid delburg had de man eerder ver oordeeld tot twee maanden cel. In hoger beroep eiste hofaankla- ger C. Strack weer twee maan den cel. De Bredanaar sloeg vo rig jaar de twee cafébezoekers zonder reden van hun barkruk. De Goesenaar zelf zei niet beter te weten dan geld te hebben ont vangen waarop hij ook weldege lijk recht had. „Na vijf jaren zwoegen ben ik in de beklaag denbank terecht gekomen", klaagde hij zijn nood. Van het nadeel (30.000 euro) dat de uitkeringsinstantie door het misverstand is berokkend, is in middels 20.000 euro terugbe taald. Deze week viel bij dat stel in Ritthem een uitnodiging op de mat voor een lang week endje weg in de Ardennen. Of ze, net als vorig jaar, weer meewilden? „De kosten voor dit fantas tische weekend bedragen van af donderdag 75 euro", meld de de tekst. „Kom je op vrijdagmiddag of -avond aan? Dan is het duur dernamelijk ook 75 euro. De prijs is wel hetzelfde, maar je krijgt minder waar voor je geld. Dus duurder. (Advertentie) De allergrootste autosite van Nederland. Ook voor nieuwe auto's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35