Heggen paradijs voor vogels PZC Geen naaldhakken in het gemeentehuis Nieuwe raadkaart Zoeken nae een geschikte plekke vö de zeumer ^BK\ ONDERWEG dinsdag 10 mei 2005 De tijd dat meidooms en fluitenkruid bloeien, is het hoogtepunt van de lente in de Zeeuwse polders. Maar ze bloeien slechts heel kort tegelijker tijd. Op dit moment zijn meidooms op het toppunt van hun bloei. De bloei van fluitenkruid heeft zijn hoogtepunt al wat eerder bereikt. Toch kan er nogal wat verschil zitten in de bloeiperiode van de meidoorn. Met name in plantsoenen van buitenlandse oorsprong kan de meidoorn aanzienlijk vroeger bloeien dan onze inheemse exemplaren. Maar in het alge meen geldt dat de meidoorns nu volop bloeien.Nergens doen ze dat mooier dan in het heggenge- bied bij Nisse. Daar zijn de Zeeuwse graslandheggen nog in volle glorie te bewonderen. Ooit waren op het Zeeuwse plat teland vele honderden kilome ters heg te bewonderen. De heg gen markeren vanouds de per- ceelsgrenzen in de oudste Zeeuwse eilandkernen als de Poel en het Platte van Walche ren. Tijdens ruilverkavelingen in de tweede helft van de vorige eeuw zijn de meeste heggen ver loren gegaan. Het heggenreser- vaat bij Nisse, een klein heggen- gebiedje bij Kleverskerke en een paar fragmentjes in de buurt van 's-Gravenpolder laten nog zien hoe het oorspronkelijke heg- genlandschap er uit zag. Vaak worden de heggen gemaks halve als meidoornhagen be stempeld en wie ze momenteel bekijkt is geneigd om die term over te nemen. Maar de heggen bestaan uit veel meer dan alleen meidoorns. Een maand geleden was de sleedoorn in volle bloei en volgende maand staan de vlie ren te pronken met bloesem. Bei de vormen een typerend onder deel van onze heggen. In de wetenschap staan de Zeeuwse graslandheggen be kend als koebraamstruweel, om dat deze braam veelvuldig voor- De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be Wete julder, dat er mensen bin, die a meer dan vuuf en twintig jaer achter mekaore d'r zeumervakantie deubrienge in Zoetelande? Jae, meer dan vuuf en twintig jaer nè 't zelfde plekje, nè 't zelfde strange en de zelfde zeê! Da's toch nie te hlo- ven. En dan kunne zukke men sen bie 't V.V.V. ook nog us een soort oorkonde kriehe. Zoetelan de leit dan wè op Walchere, mè vö zukke mensen bin ze op ulde- re manier nog gul ook. Zö vakantie ouwe zou vö mien een straf weze, wan ik hae hraog iedere keer wi nè andere plekken. Plekken, wi a'k nog nooit heweest bin. Mee een stae- pel reisgidsen bie m'n, zoek'ik dan, saemen mee m'n vrouwe, nè een geschikte plekke vö de kommende zeumer. Dat zoeken is wè leuk, mè verrekte moeilijk. Wan julder kenne toch ook dat spreekwoord: 'Vee belove en wei nig heve, doe de gek in vreugde leve'? En zö'n gek ebbe ik m'n eihen a eêl wat keren hevoeld. En dirom wil ik julder waerschu- we om eêl hoed op te letten bie 't lezen en bekieken van die gid sen, vol mee 'paradijzen'. En ik kan julder zeie, da'k uut ervae- rienge spreke. M'ebbe 't ook a haod, da m'n op onze knieën trug wouwe, onderwiele da m'n duuzend kilometer van uus wae- re mee d'n auto. M'ebbe 't ook meehemaekt da m'n mee 't vol- hende vliegtuug trug zouwe wil le, a zaete m'n in een echte 'an- raoier' uut de gids. Ik hae julder eest waerschuwe vö de foto's. Die bin aoltied mooier dan de werkelijkheid. Dat prachtige uusje in de ber gen bliekt wè drek nest een koeiestal te staen. En dat vee sterren hotel stae wè an een eêl drukke weg, tegenover een dis co. Mè die koeiestal en die druk ke weg konde nèt nie mi op de foto. En j'n uutzicht op de vuul- nistbelt van de stad wier ook nèt deu de fotograof hemist. Die paer appartementen mee zeêzicht kwaeme d'r beter van af. Mè di zat jie nie in. Mè nog erriger dan de foto's bin meêstal de veêbelovende zin nen, die d'r bie geschreve bin. Mensen, die bin toch zö hevaer- lijk. Di oor nog nèt nie helohe, mè ao je de taol van de beschrie- vingen van d'uzen en hotels nie kent, dan kao je d'r wè us eêl bekaaid van af komme in je die re vakantieuusje. En dirom neem ik noe mee julder wat 'reis- gidstaol' deu, zö dao je hoed be- slohe ten ies komt bie de keuze van j'n onderkommen. Ao je leest: 'In het gezellige, le vendige centrum gelegen', hae t'r dan mè vanuut, da je vö vier uren 's nachts hin ohe dicht doet. Je kan j'n eihen oogstens ook in 't nachtleven storte. Ao je nie mee wil deuzakke, moe je ze ker oordoppen meeneme, ao je nog een bitje nachtrust wil eb be. Mè a t'r staet: 'Landelijk gele gen', dan ka je j'n arte ook wè vastouwe. Dan moe je uren zoe- ke, vöda j't hevonden eit. En trug hae nè de beweunde wereld is iedere keer wi een kruus. Neem kaersen mee, wan bie re gen of een onweersbuu, moe je nie rekene op stroom. As t'r gerept oördt over een 'klein binnenbad', neem dan as jeblieft hin zwemband of andere troep mee. Wan dan ebbe ze meêstal een kelder allef onder laete lope. Je stoot j'n oöd net zö makkelijk tegen de zolder as te gen de bodem. Een uus dat a 'eenvoudig is inge richt' ei naebie van aoles te wei nig. Je moe om de beurte een mes hebruuke en de stoelen rond d'n eettaefel bin gered van 't gróve uusvuul. Je bedbanke is een ramp om op te zitten, mè nog vee erriger om op te sla open. En je balkon staet vol mee éên roestige stoel, wi of ze vroe- her 'tuunstoel' tehen hezeit eb be. Neem dus mes en vurke mee van uus. En loot t'r mè om, wie a d'r zö onhelukkig is om op de bedbanke te moete slaopen. Ik zou nog naebie verhete, dat er ook nog mee vee bombaorie gerept oördt over een hröte lig- weie. Wees di ook voorzichtig mee en dienk noe nie, dao je di lekker kan leie zunne, net as tuus op j'n achtertje. Neê, een ligweie is meêstal een lap hos op een helling, di a ook koeien lo pe. Het stikt d'r dus aoltied van de vliegen en de koeiestrond. Die vliegen kunne je 't leven tae- melijk zuur maeke. Dideu kao je lekker buuten ete wè vergete. De koeien rond j'n uus liekene eêl leuk, mè 's ochens haen ze a vroeg an de wandel en dan is 't geluud van die bellen, die a ze draehe, hlad nie zö geweldig. Mè een wekker ei je nie mee te nemen. Mensen, zö bin d'r nog meer van die, ik za mè zeie, creatieve be- schrievingen van de mensen, die a zukke gidsen vol moete schrie- ve. Wees nie te hoedgelovig, dan kom je des te minder vö verve lende verrassingen te staen. En ao je bange hore bin deu mien verhaol, dan zou 'k zeie: 'Hae dan mè nè Zoetelande, wan di komme duuzende men sen, jaer in jaer uut, wi trug.' Ao j'er mè vö zurgt, da ze je nooit een oorkonde moete han heve. Frans van der Heijde Vele goede oplossingen van de raadkaart die vorige week in Buitengebied stond. Het dorp Kloetinge, met het Geerte- splein. Opvallende gebouwen op de in 1925 verstuurde kaart zijn de hervormde pastorie en er naast het gemeentehuis (het lage re gebouw met torentje). In de jaren tachtig zijn er in beide ge bouwen appartementen ge maakt. De pastorie werd trou wens in 1964 al ingericht als ge meentehuis. Minister van Binnenlandse Za ken E. H. Toxopeus kwam dit nieuwe gemeentehuis 27 mei 1964 officieel openen en J. Trom- pert-Puite uit Goes heeft de uit nodiging daarvoor nog altijd in haar bezit. De genodigden wer den verzocht zich in wandelkos tuum te kleden. Burgemeester H. N. Schimmelpenninck van der Oye en gemeentesecretaris J. A. Hoste waren zuinig op het nieuwe gemeentehuis. Op de uit nodiging vermeldden ze: 'met het oog op de vloeren worden de dames dringend verzocht geen schoenen met naaldhakken te dragen.' Na de herindeling, waarbij Kloe tinge onderdeel werd van Goes, deden het nieuwe en oude ge meentehuis dienst als onderko men van Gemeentewerken, schrijft H. van der Hart uit 's-Gravenpolder. „In het hoge gebouw ben ik, in dienst van de gemeente Goes, mijn ambtena- rencarrière begonnen. Ik heb dierbare herinneringen aan die periode, met in de achtertuin een grasveld waar we in de pau ze menig balletje hebben ge trapt." C. F. Stevense uit Middelburg geeft enkele historische feiten. De pastorie is gebouwd in 1881. Voorheen stond er het in de tweede helft van de 18e eeuw ge bouwde ambachtsherenhuis, ei gendom van Johan Comelis Clot- terbooke Patijn. Gelijktijdig met de pastorie werd het ge meentehuis met torentje neerge zet. De architect van het in eclec tische stijl gebouwde complex was J. H. Hannink; aannemer - voor 17.500 gulden - G. C. Zaa- ijer uit 's-Gravenpolder. J. Ver- meule uit 's-Heer Hendrikskin deren wijst op de plafonds in de woonvertrekken van de pastorie en de raadszaal, voorzien van rijk versierd stucwerk. G. Kingma uit Kloetinge veron derstelt dat de wandelaar met stok burgemeester C. Zandee (aangetreden in 1922) is. „Hij is bekend als de herenboer/burge meester die graag door het dorp wandelde. De hardstenen paal bij het gemeentehuis is circa 1890 geplaatst ten behoeve van het paard van dokter Haman. Het gemeentebestuur besloot het pas gebouwde gemeentehuis te ontruimen en aan de dokter te verhuren, omdat hem elders de huur was opgezegd." Volgens A. M. de Vrieze uit Kloe tinge nam de gemeente de wo ning weer in gebruik, nadat er geen opvolger voor de huisarts kwam. „Het huis aan de linker kant van de pastorie is lange tijd bewoond geweest door vrou wenarts Driebeek." Deze inzen der geeft aan dat achter het fraaie smeedijzeren hek, in 1955 vervangen door een stenen muur tje, de Geerteskerk staat. Wel te zien is een deel van wat in de volksmond de 'kerketuin' werd genoemd. Kingma merkt op dat het hek omstreeks 1870 is gemaakt door smid Marinus Burger, schoon zoon van burgemeester J. Trim- pe, die tegelijk ook presi dent-kerkvoogd was. „Uit het huwelijk van de smid Burger en de enige dochter van de burge meester is het bekende nage slacht Trimpe Burger ontstaan." Menigeen attendeert op de wo ningen links op de kaart, van de familie Lenshoek. De voorste woning links is het geboortehuis van de in 1817 geboren weerkun dige Buys Ballot. Dat was toen de pastorie. C. J. de Dreu-van de Velde uit 's-Heer Arendskerke vertelt over de huisjes rechts op de kaart. „Daar woonden achter eenvolgens de familie Schouten en Breeweg en Koos en Fina Reinders." C. J. Fleurbaay- Straub uit Vlissingen meldt dat vroeger in de kerketuin een mo nument gewijd aan Buys Ballot stond. De gedenksteen is later aan het geboortehuis bevestigd. F. Philipse uit Oostburg herin nert zich de aubades die school kinderen op Koninginnedag én de verjaardag van de burgemees ter voor het gemeentehuis brach ten. Rinus Antonisse De waardebonnen gaan naar: L. Marinussen, Kloetinge, C. Dirkse, Goes en J. Renshof, Zierikzee. De collectie van Hans Lindenbergh brengt als nieuwe raadkaart een afbeelding van een van de Zeeuwse ringdorpen. De vraag is: om welk dorp gaat het? Nadere bijzonderheden zijn, als altijd, bijzonder welkom. Vanwege pinksteren moeten oplossingen al uiter lijk vrijdag 13 mei binnen zijn bij: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31,4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Drie waardebonnen worden verloot onder de in zenders van een goede oplossing. De koebraam heeft grote roze bloemen. foto's stichting Het Zeeuwse Landschap Meidoorns zijn nu op het toppunt van de bloei. komt in deheggen. De Koe braam is in Nederland beperkt tot het zuidwesten. Het is een braam die makkelijk 3,5 meter hoog kan worden met grote, fraai roze gekleurde bloemen. De bramen die er aan komen, zijn zwart en hebben een zoete smaak. Op die zoete smaak heeft de dialectnaam sukerbrae- me betrekking. De koebraam heeft altijd een substantieel aan deel in de originele Zeeuwse graslandheggen. Naast de al genoemde soorten zijn verder hondsroos, een enke le es of veldiep en verschillende kruiden karakteristiek. Veel voorkomend zijn twee klimplan ten die zich door de heggen slin geren, namelijk de heggenrank en de bitterzoet. Laatstgenoem de soort behoort tot de nacht schadefamilie, waartoe ook on ze aardappel behoort. De bloem pjes lijken op aardappelbloem pjes, maar zijn dieppaars van kleur. De plant is overjarig en de overjarige stengels worden houtig. Ze werden vroeger wel gebruikt om op te kauwen, waar bij de aanvankelijk bittere smaak al snel plaatsmaakt voor een zoete smaak. Bij nieuwe aanplant van heggen worden soms soorten gebruikt die er van origine beslist niet in thuis horen, zoals veldesdoorn, Gelderse roos of rode kornoelje. Daarmee gaat de oorspronkelijk heid verloren. Bij landschaps herstel is het zaak om de juiste soorten en zoveel mogelijk oor spronkelijk inheems plantmate- riaal te gebruiken. Van belang is ook dat geen soorten worden weggelaten. Zo wordt er wel eens voor gepleit om meidoorns achterwege te laten of hun aan deel te vervangen door sleedoorns, omdat meidoorns bacterievuur kunnen krijgen. Zaterdag (14 mei) wordt een ex cursie gehouden langs de buiten dijk van de Oosterschelde en door natuurgebied De Pluimpot bij Sint-Maartensdijk. Begin en eindpunt van de tocht is de Kas- telijnsweg in Sint-Maartens dijk, voorbij het MFC Scaldis Naturalis. Aanvang 10.00 uur, kosten €2,- voor volwassenen en €1,- voor kinderen. Informatie en kaartverkoop VW Tholen, 0166-663771. In het kader van het Jaar van Voor de broedvogels van de heg gen zijn echter juist meidoorns verreweg het belangrijkste ele ment. Sleedoorns blijven veel ie- ler en door hun bouw zijn ze bij de meeste kleine zangertjes vol strekt niet in trek als neststruik. De heggen herbergen bijzonder hoge dichtheden van allerlei soorten kleine zangvogels. Fitis, braamsluiper, tuinfluiter, zwart kop en grasmus broeden er veel vuldig. Verder zijn er kneu, zo- mertortel en spotvogel ook stee vast te vinden en dat zijn soor ten die het niet zo best doen in de huidige tijd. Alleen al de ho ge dichtheid aan broedvogels maakt het behoud van de heg gen zeer de moeite waard. Ook als stoffering van het land schap worden heggen steeds meer gewaardeerd. Coulissen- landschappen als die bij Nisse, zijn zeldzaam geworden en ze worden door fietsers en wande- het Kasteel zijn de fundamenten van Hellenburg in Baarland tij dens het komende pinksterweek- einde vrij te bezichtigen. Deze fundamenten liggen aan de Hel- lenburgstraat (de weg naar Oudelande) in Baarland. Het Zeeuws Biologisch Museum laars hoog aangeslagen. Geluk kig lopen er diverse projecten om heggenlandschappen te res taureren of opnieuw aan te leg gen. Zo is rond het landgoed Ter Hooge een nieuw stuk heggen- landschap aangelegd en wordt er momenteel hard aan gewerkt om ook op Noord-Walcheren de Tuin van Zeeland in zijn oude glorie te herstellen. Ook in de ge meente Goes speelt een heggen- project. Daarbij moet wel opge merkt worden dat een mooie graslandheg een flinke ontwik- kelingstijd nodig heeft. Pas na een jaar of tien krijgt een nieuw aangeplante heg een beetje om vang. Ook (broed-)vogels, insec ten en andere heggenbewoners gaan dan pas ten volle van de nestgelegenheid, bloemen en vruchten van zo'n heg profite ren. Chiel Jacobusse in Oostkapelle houdt maandag (eerste pinksterdag) de ontdek kingstocht 'Hap ik heb je'. On der leiding van een gids kunnen de deelnemers alles te weten ko men over grote schedels, kaken, tanden, kiezen en voedselge- drag. Aansluitend kan een be zoek gebracht worden aan de tentoonstelling Klapperende ka ken in het museum. Kosten: €5,25 voor volwassenen en €3,70 voor kinderen. De tocht begint om 14.00 uur, aanmelden via 0118-582620.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 22