Alles was passie bij Rory Gallagher Pechiney boekt zwaar verlies Bluesfestival Kwadendamme heeft aansprekende namen Streektaalmuziek populairder Nieuw verzet havens tegen liberalisering Minder dwang in psychiatrie Ondersteuning voor Tour Drankrijder krijgt werkstraf Sieraden, telefoon en geld gestolen Aluminiumsmelter produceert meer en haalt hogere omzet 1 Trekkermuseum Ierse gitarist tien jaar na zijn dood zeker nog niet vergeten dinsdag 10 mei 2005 Taste. Gallagher vestigde zijn re putatie begin jaren zeventig, met de eerste albums die hij onder zijn eigen naam uit bracht. Nog steeds is Live in Europe, met nummers als 'Messin' with the kid', 'Laundromat', 'I could' ve had religion' en 'Going to my hometown' een perfecte kennis making met zijn werk. Folk Zijn bluesstijl was uitermate heavy, dicht tegen de hardrock aan, maar als Gallagher de mandoline of de akoestische gi taar ter hand nam, klonk ineens de Ierse folktraditie door. Luis ter naar Zeelands bekendse bluesband The Juke Joints en het is duidelijk waar zij de mos terd vandaan halen. Volgens Coghe deden bands als Cream en The Rolling Stones een beroep op Gallagher, maar wilde hij per se alleen doorgaan. Opnieuw is niet helemaal duide lijk hoeveel daarvan waar is - de adoratie van Coghe belem mert soms een kritische blik. Duidelijk is wel dat Gallagher langzamerhand een tragische fi guur werd. Relaties hielden geen stand, hij leefde uit een kof fer, klampte zich vast aan zijn muziek en keerde zich meer en meer af van de wereld. Volgens Coghe is Gallagher niet ten on der gegaan aan de drank, zoals algemeen wordt aangenomen, maar aan kalmerende middelen en antidepressiva. Op 14 juni 1995 overleed hij in een Lon- dens ziekenhuis. Scherpenzeel Tot op de dag van vandaag blijft Gallagher muzikanten inspire ren, met in Nederland als be kendste voorbeelden de gitaris ten Marcel Scherpenzeel en Julian Sas. Het hele vrijdagpro gramma van het Bluesfestival Kwadendamme is dit jaar ge wijd aan Gallagher. Achtereen volgens treden op de Franse gita rist Philippe Menard, de Neder landse tribute-band Laundro mat, The Juke Joints, de Ierse band Stagestruck met de nieu we, zeventienjarige Gallagher Brian Tambling en tenslotte de Britse powerbluesgroep Sinner- boy. Daarnaast is er een minitentoon stelling, een videovoorstelling en een Gallaghermarkt. Zanger-gitarist Doug Macleod foto Alex Vanhee door Rolf Bosboom KWADENDAMME - De organi satoren Kees Wielemaker en Peter Kempe mogen, opnieuw, tevreden zijn. Met namen zoals Sherman Robertson, Sharrie Williams en Doug Macleod heeft de dertiende editie van het Bluesfestival Kwadendamme, komende vrijdag en zaterdag, een fraai affiche. Na de vrijdagavond, die hele maal in het teken staat van de Ierse gitarist Rory Gallagher die tien jaar geleden overleed, gaat de tent op het Kwadendamse voetbalveld zaterdag om 13.00 uur open en is het vervolgens twaalf uur lang bluesfeest. Een van de publiekstrekkers is de Amerikaanse gitarist-zanger Sherman Robertson, die al jaren op het verlanglijstje van Wiele maker en Kempe stond. Hij heeft samen met zijn band Blues move een forse podiumreputatie hoog te houden. Robertson speelt, naar eigen zeg gen, 'hard swingin' Texas elec tric blues', rhythm blues en 'swampy Louisiana blues', met een gedrevenheid die aan John nie Copeland en Luther Allison doet denken. Zijn optreden in Kwadendam me is exclusief voor Nederland. Bluesdiva Sharrie Williams, be geleid door The Wiseguys, geldt als de prinses van de 'rockin' go spelblues'. Enkele jaren geleden werd ze ontdekt op de Blues-es tafette in Utrecht en sindsdien maakt de Amerikaanse wereld wijd furore, zoals in 2003 in het Belgische Peer, tijdens het groot ste bluesfestival van Europa. Zanger-gitarist Doug Macleod komt uit North Carolina en speelt blues op zijn national steelgitaar, akoestisch en zo puur mogelijk. Zijn repertoire bevat traditioneel werk, maar hij kan ook putten uit een groot aantal eigen nummers. Macleod speelt met bluesgiganten overal ter wereld. Zaterdag Het zaterdagprogramma wordt geopend door Maxwell Street, een van de langst spelende bands in België, met als front man zanger-slidegitarist Mari no Noppe. De groep speelt blues boogie. Traditiegetrouw worden de festi valgangers rond etenstijd ge trakteerd op een portie stevige bluesrock, deze keer opgediend door de Amerikaan Monti Amundson en zijn band. De gita rist-zanger, die voor het eerst sinds jaren weer in Nederland speelt, houdt wat muziekstijl be treft het midden tussen Stevie Ray Vaughan en Johnny Winter. Uit Antwerpen komt Big Dave, de mondharmonicavirtuoos die zich toelegt op de Chicagoblues uit de jaren vijftig, met namen zoals Little Walter en Sonny Boy Williamson. Als begeleiders neemt hij in elk geval Marc T. en Willie 'WuffMaze mee. Uiteraard ontbreken The Juke Joints, de band waarin Peter Kempe zingt en drumt, niet in de line-up van het Bluesfestival. Deze keer staat het viertal, dat al meer dan twintig jaar aan de weg timmert, 'op veler verzoek' als afsluitend band geprogram meerd. De kans is groot dat Big Dave en Sherman Robertson nog even met hen meespelen. Bluesfestival Kwadendamme. Vrij dag 13 mei: 19.00-20.00 uur: Philip pe Menard, 20115-21.30 uur: Laun dromat, 21.40-21.55 uur: The Juke Joints, 22.00-23.15 uur: Stage struck, 23.45-01.00 uur Sinnerboy. Zaterdag 14 mei: 13.30-14.30 uur: Maxwell Street, 15.00-16.00 uur: Doug Macleod, 16.30-17.45 uur: Sharrie Williams The Wiseguys, 18.15-19.30 uur: Monti Amundson, 20.00-21.15 uur: Big Dave Band, 21.45-23.15 uur: Sherman Robeft- son Bluesmove, 23.45-01.00 uur: The Juke Joints. GOES - Emergis wil de toepassing van dwang en drang in de psychiatrie verminderen. De Zeeuwse instelling voor geestelijke gezondheidszorg stelt de toepassing van ge dwongen behandeling en separatie morgen ter discussie in een symposium in Kloetinge. Dwang- en pressiemaatre gelen zouden beperkt moeten worden door vroegtijdig in te grijpen bij behandelingen. Emergis heeft daartoe een nieuwe crisisdienst opgericht en een nieuwe werkwijze in gevoerd waarmee problemen bij behandelingen worden gesignaleerd voor het uit de hand loopt. Mensen dwingen tot behandeling van hun aandoening is in de psychiatrie een noodmaatregel die tot de dagelijkse zorg hoort. In Ne^ clerland wordt, vaker naar die noodmaatregelen gegrepen dan in omringende landen, meldt Emergis. Vooral het toe passen van separatie is aan heroverweging toe omdat het cliënten zeer belast, vindt de Zeeuwse instelling. Tijdens het symposium worden alternatieven voor separatie voor gesteld en wordt gesproken over de redenen om dwang tè gebruiken bij behandelingen. Een cliënt die dwangbeham- deling onderging vertelt hoe hij die aanpak heeft meegeè maakt. Het symposium in de theaterzaal van Emergis in Kloetinge staat open voor iedereen die in de zorg werkt of daarbij betrokken is. Aanvang 13.00 uur. TERNEUZEN - Als de directie van de Tour de France be4 sluit volgend jaar Zeeland aan te doen, wil de gemeente Terneuzen 'waar mogelijk en gewenst' alle nodige facilL teiten verlenen om de start of finish in die stad mogelijk te maken. Dat antwoorden B en W op vragen van het VVD-raadslid W. Broekhuysen. Volgens het college zijn daarover al in een vroeg stadium afspraken gemaakt met het organiserende Tourcomité. B en W vinden het nu ech ter prematuur inhoudelijk in te gaan op mogelijke toe komstige ontwikkelingen. „Zodra er meer duidelijkheid of zekerheid is, zullen wij terstond de raad informeren", verzekeren ze. Broekhuysen beschouwt het binnenhalen van een Touretappe als een 'prachtig stukje promotie' voor Zeeland en Terneuzen in het bijzonder. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren een 46-jarige inwoner van Zelzate voor dronken rijden veroordeeld tot een jaar rij ontzegging en vijftig uur werkstraf. Het rijgedrag van de Belg viel de politie op, omdat de automobilist 12 januari in Axel slingerend en langzaam reed. Na zijn aanhouding bleek bij de blaastest dat hij vierenhalf keer zoveel alco hol op had als is toegestaan. In de strafmaat werd meege-r nomen dat de verdachte vorig jaar juli in Sas van Gent ook al was betrapt met te veel drank op. Echtscheidings perikelen en slechte vrienden waren volgens hem de oor zaak van het drankgelag. De man moet voor het uitvoeren van de werkstraf naar Terneuzen. VLISSINGEN - Bij een inbraak in een woning aan de Bonedijkestraat in Gissingen is voor enkele duizenden eu ro's aan goederen meegenomen. De inbraak vond zondag plaats, tussen half twee 's middags en kwart over negen 's avonds. De bewoner mist sieraden, computerappara tuur, een mobiele telefoon en enkele tientallen euro's. door Ernst Jan Rozendaal KWADENDAMME - De tien jaar geleden overleden Ierse gita rist Rory Gallagher is niet verge ten. Tientallen bands, vaak ge noemd naar een van zijn compo sities, spelen nog steeds zijn mu ziek. Een decennium na zijn overlijden staan in binnen- en buitenland speciale tributes ge pland. Zo ook op vrijdagavond 13 mei, tijdens het dertiende bluesfestival in Kwadendamme. Zijn naam past in een illuster rij tje. Net als Jimi Hendrix en Ste vie Ray Vaughan is Rory Galla gher (1948-1995) veel te vroeg gestorven. Alsof er inderdaad een vloek rust op bluesgitaris ten, sinds Robert Johnson op de 'crossroads' zijn ziel verkocht aan de duivel. Gallagher was een representant van de uiterst talentvolle Britse bluesscene. Het is opmerkelijk hoe goed deze bij uitstek Ameri kaanse muziekstijl daar is opge pikt. John Mayall, Eric Clapton, Jeff Beck, Jimmy Page en Peter Green, de rij Britse bluesgitaris ten die zich in de jaren zestig aandiende is indrukwekkend. Wat Gallagher van de genoemde gitaristen onderscheidt, is niet alleen dat hij Iers was - wat in zijn muziek goed was terug te horen - maar ook dat hij niet is opgeleid bij The Yardbirds of in de 'school' van de genoemde Ma yall en diens Bluesbreakers. Hij was een selfmade man. Net als later zijn landgenoot Gary Moo re (een bewonderaar) bewoog Gallagher zich ook nadrukke- hjk in het grensgebied tussen blues en hardrock. Hij had een eenvoudig maar dui delijk eigen imago. Lange, don kerblonde krullen, een meestal over de spijkerbroek heenval- lend geruit houthakkershemd en een sleets uitziende Fender Stratocaster. Hoewel Gallagher meerdere gi taren bezat, is een mythe ont staan over één exemplaar waar van hij onafscheidelijk was. Hij kocht zijn bruine Stratocaster in 1963 - hij was toen vijftien - op de pof in een muziekwinkel in Cork. Gallaghers biograaf Jean-Noël Coghe beschrijft hoe hij de gitaar soms met zijn lijf moest verdedigen, als tijdens op tredens het dronken publiek be zit probeerde te nemen van het podium. Lawaai Op een gegeven moment was zijn gitaar gestolen. De wanhopi ge Gallagher wendde zich tot het televisieprogramma Garda Patrol dat onder meer een item bevatte over kwijtgeraakte en gevonden voorwerpen. „Mis schien is het beter als deze gi taar nooit wordt teruggevon den", grapte de politieman die de kijkers vroeg of ze wisten waar de gitaar zich bevond. „Hij maakt er namelijk veel la waai mee." Kennelijk maakte dat de gitaar zo bekend - Ier land had destijds nog maar één televisiestation - dat de dief wei nig keus zag dan het instrument via een omweg terug te bezor gen. De slijtplekken op de gi taar zijn volgens Coghe het ge volg van overdadig zweten en bloedende handen (Gallaghers bloed zou een hoge zuurgraad hebben) waardoor de verf af bladderde. Waar of niet waar, het verhaal vertelt vooral iets over Galla ghers passie. Dat is het tref woord voor zijn muziek. Onder invloed van de jazz ontwikkelde De vrijdagavond van het bluesfestival in Kwadendamme staat in het teken van de Ierse gitarist Rory Gallagher, die tien jaar geleden overleed. Gallagher een vrije, op improvi satie gebaseerde gitaarstijl, waarin hij zijn emoties treffend door Henk Postma VLISSINGEN - Zingen in de streektaal wordt steeds popu- airder. Dat concludeert Joop van Bremen uit Vlissingen. Zijn website over Nederlandse I streektaalmuziek verwelkomde I afgelopen weekeinde de 2500ste I streektaalartiest: cabaretgroep Oewieë uit Venray. In maart vo rig jaar stond de teller 'nog maar' op 2000. Van Breemen documenteert op z'n website Nederlandse arties ten en groepen die vanaf 1950 in streektaal of dialect optraden, dan wel te horen zijn op een ge luidsdrager. Limburg herbergt meer dan 42 procent van de Nederlandse streektaalartiesten. Daarna vol gen Friesland (18,2 procent) en Noord-Brabant (12,8 procent). Zeeland staat op de achtste plaats met 68 vermeldingen: 2,7 procent. De website bevat zo veel achtergrondinformatie dat gesproken mag worden van een on line-encyclopedie. Het adres: http://home.wanadoo.nl/ streek taalmuziek. wist te verklanken. Zijn optre dens duurden uren, maar toch was Gallagher muzikaal gezien geen man van overdaad. Vaak had hij aan een enkele noot ge noeg om te zeggen was hij wil de. Gallagher brak door met het trio Taste, een groep die werd bewonderd door onder anderen John Lennon en de toen nog on bekende gitarist Brian May (Queen). Beroemd is het optre den tijdens het bekende festival op het Isle of Wight in 1970. Kort daarna viel de band uiteen en begon Gallagher aan een so lo-carrière, zij het dat hij op het podium meestal optrad met een bassist en drummer, net als in jnnr Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Pechiney Neder land heeft vorig jaar een verlies gemaakt van bijna 11 miljoen euro. De omzet steeg echter met ruim 33 procent tot bijna 333 miljoen euro. Dit jaar wil de fa briek de kosten verder omlaag brengen om de winst te verho gen. Dat blijkt uit het financieel ver slag 2004 van de aluminium- smelterij. Directeur T. Sanders noemde 2004 in een interview met de PZC in februari al 'een kil en koud jaar'. Hoewel de fa briek weer op volle kracht alu minium produceert, ondervond het vorig jaar nog de naweeën van een periode waarin de fa briek door een diep dal is ge gaan. Eind december waren weer 506 van de 512 ovens ope rationeel. Pechiney produceerde vorig jaar 218.000 ton vloeibaar me taal, tegen 173.000 ton in 2003 en 177.000 ton in 2002. Ondanks de stijging, is het 14.000 ton min der dan Pechiney had willen ma ken. Technische problemen en voortijdig gestopte ovens speel den het bedrijf parten. Door aan vullend metalen om te smelten is er 'slechts' 2000 ton minder aan aluminium plakken en pa len gemaakt. Op de Nederlandse Spoorwegen na is Pechiney de grootste ener- gieverbuiker van het land. Ener gieprijzen drukken dan ook iNISSE - Het trekkermuseum in Nisse opent zaterdag het sei zoen met een feestprogramma. m De verzameling tractoren en sta lij tionaire motoren is grotendeels vJ vernieuwd en de vitrines zijn 1 weer ingericht met miniaturen. In een partytent is een boerderij i j op schaal te zien. Op het terrein zijn oude trekkers en andere L:r landbouwmachines in bedrijf. Het museum is zaterdag open van 10 tot 16.30 uur, zondag en ff maandag alleen 's middags, zwaar op de resultaten. Hoeveel precies, wil de directie niet prijs geven. In het jaarverslag schrijft ze dat de energieprijzen in 2004 verder zijn gestegen, 'ondanks dat PNL voordeel behaalde uit energiecontracten in Amerikaan se dollars' (de dollar is ten op zichte van de euro goedkoper). Verder sloot Pechiney in mei een contract met een 'belangrij ke leverancier', 'onder gunstige condities'. Hoewel de financiële resultaten slecht waren, boekte de onderne ming wel de beste veiligheidsre sultaten in haar bestaan sinds 1969. Pechiney kende in 2004 drie ongevallen: twee met PNL-medewerkers en een met een medewerker van een onder aannemer. Dat is aanzienlijk la ger dan de zeven ongevallen in het jaar ervoor (waarvan vijf me dewerkers van Pechiney). De aluminiumsmelter heeft in het afgelopen jaar meer dan een half miljoen euro geïnvesteerd in milieumaatregelen. Toch is de gemiddelde uitstoot van fluor nog steeds te hoog. Direc teur Sanders geeft in het jaarver slag aan dit jaar de milieuresul taten te willen verbeteren. Het aantal werknemers daalde vorig jaar van 692 nar 673. Aan het eind van het jaar had het concern 70 uitzendkrachten in dienst. Het ziekteverzuimpercentage van 5,4 procent is stabiel ten op zichte van 2003. De werkomstan digheden zijn voor het bedrijf een belangrijk aandachtspunt. Zo voert het verschillende cam pagnes om mensen er op te wij zen dat veiligheid en gezond heid voor alles gaan. Voor 2005 ziet Pechiney als be langrijkste aandachtspunten het verbeteren van de financiële resultaten en technische presta ties. Verder wil ze de veiïgheid verhogen, de gezondheid (onder andere arbeidsomstandigheden) verbeteren en de schadelijke ef fecten voor het milieu verlagen. Pechiney keert de aandeelhou ders, (net als vorig jaar) geen di vidend uit. Directeur Sanders was gisteren niet bereikbaar voor een nadere toelichting. Een Pools schip lost lading in Terneuzen. Zeeland Seaports verzet zich samen met de Vereniging van Europese Havenorganisaties tegen liberalisering van het werk in de havens. foto Peter Nicolai door Wout Bareman TERNEUZEN - Het haven schap Zeeland Seaports sluit zich aan bij de protesten van de Vereniging van Europese Haven organisaties (ESPO) tegen libe ralisering van het werk in de ha vens.. Nadat het Europees Parle ment vorig jaar een voorstel tot versoepeling van de regels weg stemde, probeert de Europese Commissie het nu, via een ach terdeur, opnieuw. Tijdens een bijeenkomst op Mal ta heeft de ESPO nu op voor hand besloten zich tot het uiter ste te verzetten tegen de nieuwe plannen. Eind 2003, begin 2004 leidde het liberaliseringsvoor- stel van toenmalig commissaris L. de Palacio tot stakingen en demonstraties in nagenoeg alle Europese havens. Ook Zeeuwse havenwerkers in Terneuzen en Vlissingen namen daar aan deel. Volgens directeur E. Bruy- ninckx van het Antwerps Haven bedrijf is de Europese Commis sie vastbesloten alsnog een richt lijn uit te vaardigen over de ma ritieme dienstverlening. Volgens hem past dat in het streven van 'Brussel' om de concurrentie strijd in de ha ven wereld te ver groten. Bruyninckx vindt dat volledig overbodig omdat die strijd er nu ook al is. De discussie over het werk in de havens moet op lo kaal niveau worden gevoerd en niet van bovenaf worden opge-' drongen, oordeelt de haventop man. Hij vreest nieuwe sociale onrust wanneer de Commissie toch doorzet. Directeur H. van der Hart van Zeeland Seaports onderschrijft het protest van de georgani seerde havens. „Volgens de nieu we richtlijn zouden schepen voortaan ook gelost en geladen kunnen worden door scheepsbe manningen. Ik noem dat oneer lijke concurrentie." De stuwa- doorsbedrijven in de havens moeten immers voldoen aan strenge veiligheidseisen en alle mogelijke andere regelgeving, terwijl de bemanningen onopge leid vrijuit hun gang zouden kunnen gaan. Daarmee loopt de veiligheid gevaar. Van der Hart: „Wij hebben als Zeeland Seaports destijds onze steun be tuigd aan de acties van de vak bonden tegen de liberalisering. De argumenten van toen staan nog steeds pal overeind." In juni belegt de Europese Commissie een aantal hoorzittingen over de nieuwe richtlijnen. De ESPO en de vakbonden zullen zich daar als één front presenteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15