Geen naaktstrand in Ritthem PZC PZC Het was op de Markt dat ik haar uitkoos Trappers tegen de benen is een ellende S»TALLiN/G ToT Burgemeester Van Dok-Van Weele trekt raadsvoorstel in Beloning voor medewerkers Koperdieven Begrip voor aalvissers Boete voor dronken bromfietser Jongen slaat overboord lezers schrijven Dorpsraad later bijeen Maisbaai Stalling houdt markt fiets-vrij f\E> (marKt ,sv„. Ë£AT 25% dinsdag 10 mei 2005 r 13 jnnrWend» van den Hurk VLISSINGEN - Ongeruste inwo ners «an Ritthem kunnen opge lucht ademhalen: op hun strand komt voorlopig geen apart stuk ,oor naturisten. Het raadsvoor stel is gisteravond ingetrokken. drie weken terug liet bur- voor i H stel is iiir.l Jtrap GOES - ViaZorg zet samen met werkgevers de Zeeuwse mede werkers in de zorg extra in het zonnetje in het kader van de Dag van de Verpleging. De werk nemers kunnen de hele maand mei met korting naar de bio- 1 ;scoop. J IViaZorg, werkzaam voor zorg i en welzijn in Zeeland, beloont .de inzet van de 16.000 medewer- ikers met een avondje bioscoop. ■De kortingsbonnen kunnen inge leverd worden bij de bioscopen Cine City in Vlissingen en De Koning van Engeland in Hulst. 'Donderdag 12 mei is de Dag van i de Verpleging. Deze datum is ge- ikozen, omdat het de geboorte dag van Florence Nightingale is. •Zij was een Britse verpleegster i die gezien wordt als de grondleg ger van de moderne verpleging. (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING WWW.AAZET.I Kapelle -Tel. 0113-3: gemeester A. van Dok-Van Wee le nog een tekening zien van het strand, waarop een stuk was af gebakend voor naaktrecreanten. Dat was tijdens de vergadering van het Ritthemse dorpscomité. Op de avond kwamen tientallen boze dorpelingen af. Hoewel de burgemeester afbakening voor stelde om beter te kunnen con troleren op 'perverse excessen', zagen de Ritthemmers het natu ristenstuk niet zitten. Het dorps comité had 250 handtekeningen tegen naaktrecreatie verzameld. Die werden ter plekke aangebo den aan de burgemeester. Die kreeg bij de commissievergade ring, gisteravond, opnieuw de voorzitter van het dorpscomité tegenover zich. En opnieuw liet voorzitter H. van Hoepen weten negatief te adviseren over een af gebakend stuk voor naturisten. „En daar moet u het mee doen", zo besloot hij zijn betoog. Maar, zo reageerde de burge meester, het was nooit de bedoe- 'iBRESKENS - Op het Veerplein in Breskens zijn in de nacht van j zondag op maandag twee man- jnen aangehouden voor diefstal van koper. De politie ging pools hoogte nemen omdat een aantal personen rondhing en omdat er- een ladder tegen een gebouw stond. Er lagen stukken koper van het bliksemafleiding op de TTCIMMVJ ET.NJL *-33ffrf3 ling een naaktstrand aan te wij zen. „We wilden excessen verbie den. Als Ritthem zelf geen afge bakend stuk strand wil, trek ik het raadsvoorstel gewoon in." Verwarring Die uitspraak stuitte op verwar ring bij de commissieleden. Zo vroeg D66-raadslid N. Peters zich af waarom de burgemeester zich zo plots terugtrok. „Tijdens de vorige commissievergadering pleitte u nog voor het voorstel." Op haar beurt zei Van Dok het voorstel te hebben gedaan, voor uitlopend op de strandnota. Die is nog in de maak. „We merkten de paniek in het dorp. Maar ken nelijk bestaat geen behoefte aan een apart stuk. Prima, dan heeft dit raadsvoorstel geen betekenis meer. Tenzij raadsleden hem als nog zelf indienen. Hoewel ik dat niet zo snel zie gebeuren." De fracties van WD en PvdA herinnerden de eerste burger aan de overlast voor het dorp. Ze wilden voor de zomerdrukte duidelijkheid over de controle, vooral nu de stadswachten zijn verdwenen uit het straatbeeld. „Een andere locatie kan wel, al leen niet in deze snelle procedu re", zei de burgemeester. „In het driehoeksoverleg met politie en justitie zal ik praten over hand having. Zeker is dat er geen per manent politietoezicht komt in Ritthem. Geen schijnoptredens. We zullen echt iets anders moe ten verzinnen. Maar dan later." ZIERIKZEE - De Europarlementariërs hebben meer be grip voor de aalvissers. Dat is het resultaat van een ge sprek tussen de beroepsvissers en de visserijcommissie van het Europees parlement. De vissers hebben van zowel eurocommissaris Borg als commissielid Penas de toezeg ging gekregen dat de sector betrokken wordt bij de uit werking van de plannen voor glasaal, rode aal en schier aal. Het gaat in Europa niet goed met de palingstand. Pa ling keert terug naar zee om zich voort te planten maar door de vele dammen en sluizen in het water is terugkeer naar zee vaak onmogelijk. Maar ook overbevissing speelt een rol. De beroepsvissers pleiten voor een beheersplan. De Europees Commissaris wil voorlopig een tijdelijk vangstverbod uit te vaardigen. Volgens voorzitter S. Hei doorn van de beroepsvissers betekent een vangstverbocl het einde van de sector. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 23-jarige inwoner van Vlissingen voor dron ken rijden op een bromfiets veroordeeld tot 260 euro boe te. De Vlissinger reed vorig jaar 4 juli in zijn woonplaats dronken op zijn brommer. Vijf dagen later, 9 juli, ging hij in Vlissingen op identieke wijze opnieuw in de fout. De al coholgehaltes bleven beperkt tot 315 en 335 microgram. BROUWERSHAVEN - Een jongen is gistermiddag zwaar onderkoeld uit het Grevelingenmeer gehaald. De jongen zat samen met vier meisjes in een gehuurd zeilbootje en is door onbekende oorzaak overboord geslagen. De meisjes zijn vervolgens met het bootje ter hoogte van Brouwersha ven te dicht bij de oever geraakt en zagen geen kans terug te varen. Ze zijn te voet naar de jachthaven gegaan. De jongen lag toen nog steeds in het Grevelingenmeer. Hij is na een uur uit het water gehaald door de reddings boot Griend uit Ouddorp. „Die jongen heeft geluk gehad dat hij een oranje zwemvest aan had, anders hadden wij hem nooit gevonden", zegt W. van Siegem van de KNRM. „We hadden hem geen kwartier later moeten vinden, want dan had het er slechter uitgezien." De jongen is naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Het bootje is door de reddingsmaatschappij naar Port Zélande gesleept. Het is niet bekend waar het slachtoffer vandaan komt. agenda STREEKACTIVITEITEN OOST-SOUBURG - Palazzoli Huis, N.00-11.00 uur: Yoga; RDe Ark, 19.30 uur: Aglow samenkomst, I spreekster Marion van der Heide; mciS 'RITTHEM - Sportzaal Korfbalvereni- :er(ji Ijging Atlas, 19.30 - 20.30 uur: Gym en [(trimmen vanaf 50 jaar. VLISSINGEN Welzijnscentrum A.Coortelaan, 13.30 - 16.30 uur: Schaak- socièteit schaakclub Vlissingen; Ipen Hof, 16.15 uur: Power yoga; Ipen Hof, 20.15 - 21.30 uur: Oerdansles- OOSTKAPELLE - De openbare vergadering van de dorpsraad van Oostkapelle, die morgen zou worden gehouden, is afge last wegens gebrek aan agenda punten. De eerstvolgende verga- ïg is op 8 juni om 19.30 uur in ontmoetingscentrum De Hal- [vemaan. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Wendy van den Hurk KOUDEKERKE - Tegenwoor dig leren stelletjes elkaar in de kroeg kennen. Vroeger niet. Dan ontmoette je elkaar op de Markt in Middelburg. Dat was bij Piet en Jacomina Boone niet anders. Ze zijn 65 jaar getrouwd. Sinterklaas was net in het land, zo'n zeventig jaar geleden. Jaco mina Sturm uit Meliskerke hoef de een dagje geen koeien te mel ken en Piet Boone uit Koudeker- ke was vrij van stallen schuren. Dus konden ze mooi de intocht zien, in Middelburg. „Ik keek rond waar leuke meis jes liepen en toen koos ik haar uit", zegt meneer. Hij schatert het uit. Mevrouw krijgt een rode blos op haar wangen. „Dat mag Piet en Jacomina Boone uit Kou- dekerke zijn 65 jaar getrouwd. Ze leerden elkaar zo'n zeventig jaar geleden kennen tijdens de intocht van Sinterklaas. Piet Boone: „Dat was toch een prach tige dag, Moeke." foto Lex de Meester je allemaal niet vertellen, Piet! Haar man lacht nu nog harder. „Jawel! En die avond heb ik je naar huis gebracht. Wel op tijd, want de volgende morgen moes ten we om vijf uur alweer bij de boer zijn. Maar dat was toch een prachtige dag, Moeke?" Dat was het zeker. Het stel werd verliefd en elke keer als Piet en Jacomina een dag vrijaf kregen, gingen ze samen wandelen in de omtrek. Naar Krommenhoeke. In die tijd kwam je niet zo mak kelijk aan een huis. Na de brui loft op 8 mei 1940 zat er maar één ding op: Piet moest bij de fa milie Sturm gaan inwonen. Na een maand of drie kwam de ver lossing: een eigen woning op de Lange Pacht, in Koudekerke. Jacomina stopte met werken en al snel kwamen de kinders, vier in totaal. Piet werd koopman. Aardappelen „Met mijn paard en wagen trok ik door Walcheren. Ik verkocht mestrieken, koeienbanden, spij kers, grassikkels. Maar ook ser viesgoed en zemen. Iedereen ken de mij. Daarom hebben we ook meer dan honderd kaarten ont- Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Nu het Europahuis, en dus het Aldo van Eyck-gebouw niet doorgaat, laait - terecht - de dis cussie over de bestemming van de Maisbaaikavel weer op. De gemeente denkt onder andere aan een woon(zorg)voorziening, de bewoners eerder aan een parkje ofzo. Er is nog een derde, betere mogelijkheid. Het plan van het kunstenaarsduo Barba ra Jean/Lex Wechgelaar tot het realiseren van een informatie centrum over het verschijnsel la byrint. Juni 2002 hebben ze dat in de Drukkery gepresenteerd. En vervolgens laten rusten om dat de gemeente korte tijd daar na berichtte dat zij alsnog wilde proberen om aldaar het Aldo van Eyck-gebouw te realiseren. Het Aldo van Eyck-gebouw is van de baan, dus is het plan van Barbara en Lex weer actueel. Middelburg met zijn grillige stratenpatroon en vele achter ommetjes (de verborgen stad) is zelf ook een soort labyrint. Als je boven op de Lange Jan staat, kun je dat zien en als wandelaar kun je dat beleven. Ook als meta foor van de menselijke zoek tocht in het algemeen. In het in formatiecentrum op het Mais baaikavel kun je dit in de con text zetten van de labyrinten zo als die overal ter wereld bestaan of bestonden. Ter lering en ver maak van de Middelburgers, dagjesmensen en toeristen. Mijn voorstel: gemeente, geef ge noemd kunstenaarsduo de op dracht om het plan verder uit te werken. Dat kost een paar euro maar dan heb je ook wat: een uniek plan voor een unieke plek. Met een uitstraling over de hele stad. H.J. van Hunnik Penninghoek 6 Middelburg (Advertentie) vangen op onze trouwdag." Toen de kinderen hun ouderlijk nest verlieten, ging Jacomina te rug naar het land. Aardappelen rapen. Ze had het werken ge mist. „Dat was altijd zo fijn, met die meiden. Zo gezellig." Koersballen Ook al is meneer al 90, hij mag nog graag koersballen. En biljar ten. En schaken. Mevrouw is 88 en breit elke week ettelijke sok ken voor het goede doel. Piet begint weer te lachen. „Een paard z'n tanden en een vrouw d'r handen, die mogen nooit stil staan! Wist je dat mijn vrouw al tijd zelf haar schorten heeft ge maakt? Ze draagt nog altijd kle derdracht. Geen dag dat je haar in een broek en een trui ziet." Mevrouw knikt en lijkt gevleid. „Alleen mijn bovenmuts heb ik in de week nooit op. Op zondag draag ik een zwart schort en een speldje meer. Jaren terug had ik zelfs nog extra strikken." Maar daar bracht Piet gauw ge noeg verandering in. „Ik zeg te gen mijn vrouw: haal die dingen maar weg. Anders kan ik je mooie gezichtje niet goed zien." Onze lezers zoeken uw vacature! 77% van de mensen die werk zoeken in de techniek/industrie zoekt een nieuwe baan tussen de personeelsadvertenties in de PZC. JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland. De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de techniek/industrie. het alfabet van Zeeland W0GGN0R dagbladen door Miriam van den Broek DOMBURG - „Hela! Niet met de fiets over de markt alstublieft." Anne Bliek-Wijndelts laat er met haar luide stem geen twijfel over bestaan. Fietsen mogen niet meegenomen worden over de seizoensmarkt in Domburg. Wie wil, kan de fiets gratis bij haar stallen. De eerste Domburgse weekmarkt van het jaar stond gisteren weer opgesteld in het centrum. Naast de vertrouwde kraampjes met vis, kaas en andere koop waar, is ook de 78-jarige Anne Bliek zo als gewoonlijk van de partij. Al zeven tien jaar zorgt zij er op eigen initiatief voor dat bezoekers van de markt hun fiets gratis en onder toezicht kunnen stallen. Netjes De stalling van Bliek staat in de West straat. Haaks op de stoeprand staan twintig dranghekken. De fietsen kun nen daartussen gestald worden. Zo wordt voorkomen dat de fietsen her en der op de markt worden weggezet en dat de doorgang geblokkeerd wordt. „Kijk eens hoe netjes de fietsen nu staan. Het trottoir en de perkjes blijven vrij, de fietsstrook blijft begaanbaar en ook het overige verkeer kan er langs. Als de stalling er niet was, zouden de fietsen binnen de kortste keren in de perkjes en tegen die bankjes gezet wor den. Dan kan niemand er meer langs en blijft ervan het groen niets over", zegt Bliek terwijl ze meteen even met een schoffel door de perkjes gaat. Bliek vindt het heerlijk dat het seizoen weer begonnen is. „Het was vanochtend één grote weerzien met de kooplieden. Zoveel handen die ik al geschud heb en zoveel kussen. Het is leuk om weer even bij te praten en te horen dat iedereen de winter goed is doorgekomen." Vandaag is het rustig. In de zomer, tij dens het hoogseizoen, worden er op een dag wel drieduizend fietsen weggezet. „Volgende week zal het een stuk druk ker zijn. Dan is het Pinksteren." Terwijl Bliek aan het praten is, komt er een Duits stel aangefietst. Ze maken aanstalten de markt op te rijden. Anne grijpt direct in. In vloeiend Duits zegt ze luid en duidelijk dat de fietsen niet mee de markt op mogen. „Nu zijn het er twee. Straks zijn het er twintig en dan is er geen doorkomen meer aan. U kunt de fiets beter hier net jes parkeren", zegt ze. Het echtpaar aar zelt, maar zet dan toch de fietsen tussen de hekken. „Ze luisteren niet altijd hoor", zegt Anne. „Je hebt altijd men sen die toch doorrijden." Ellende Het is om wanhopig van te worden, vindt M. van Amrooij van de groente en fruitstalling op de kop van de markt. „Mensen komen hier, zeker in de zomer, al schuifelend voorbij. Als ze dan ook nog hun fiets aan de hand meenemen, is het helemaal een ellende. Al die trap pers die tegen de benen aanbotsen. Nee, we zijn blij met Anne Bliek. Het is ge weldig dat iemand uit eigen beweging een fietsenstalling beheert en mensen tot de orde roept. De gemeente zou dat moeten stimuleren." En daar wringt nu net de schoen, vindt Bliek. Ze zoekt al jaren naar vrijwilli gers maar kan ze niet vinden. „Je zou toch zeggen dat hier op Domburg ge noeg gepensioneerden wonen die dat kunnen doen. Maar het lijkt wel alsof die het te min vinden om hier te staan." Diverse keren deed ze een beroep op de gemeente Veere. Ze wil dat de gemeente meezoekt naar vrijwilligers zodat de stalling ook in de toekomst kan blijven bestaan. „De gemeente heeft inmiddels een oproep geplaatst in de Veerse Krant. Ik geloof niet dat daar reacties op gekomen zijn. Ik verwacht het ook niet. Tegenwoordig zijn er niet veel men sen meer te vinden die tegen een vergoe ding van twintig euro hier willen ko men staan. Het liefste wil ik zowel 's ochtends als 's middags twee vrijwilli gers er bij. Dan kunnen we roosters ma ken en het werk verdelen." Anne Bliek-Wijndelts beheert de fietsenstalling bij de seizoensmarkt in Domburg en houdt de markt begaanbaar. Foto Lex de Meester V K* UUR UHR (Advertentie) ALLE BLAZERS (m,u.v. linnen) BLOUSES LANGE MOUW KORTING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13