Bijstand is voor velen eindstation Amsterdamse wethouder weg wegens ophef over vergoeding PZC Bush verlaat Nederland na sobere plechtigheid Directeuren sociale diensten: helft uitkeringsgerechtigden vindt nooit baan Tientallen doden door ongeval Peruaanse bus Visser verdrinkt Noord-Ierse duif Trimble stapt op Studie tevredenheid over provincie Op nummers Zeeland door Delta-Ockenburgh dicht bij de titel VN: Noord-Korea bezit meerdere kernwapens Belgisch jacht overvaren door lege duwboot NW 5 Meest droog Zonnige perioden en vrijwel overal droog. Vrij krachtige noordwestenwind, maxima rond 11 graden. 247e jaargang no. 107 maandag 9 mei 2005 los nummer 1,25 rfnnrSentina van der Meer IV 4 UTRECHT - De helft van w de mensen in de bijstand komt daar naar verwach ting nooit meer uit. Gemeen ten schatten dat ruim 160.000 van de bijna 330.000 uitkeringsgerechtig den niet aan betaald werk zijn te helpen. Dat blijkt uit een zaterdag gepu bliceerde evaluatie van de Wet werk en bijstand (WWB) in op dracht van de vereniging van di recteuren van sociale diensten Divosa. De nieuwe Bijstandswet die 1 januari 2004 van kracht werd, maakt gemeenten volle dig verantwoordelijk voor de uit keringen. Een jaar geleden bleek uit het eerste Divosa-on- derzoek naar het effect van de WWB overigens nog dat lokale overheden 80 procent van hun bijstandsgerechtigden hadden afgeschreven. Divosa-voorzitter T. Thissen constateert dat de nieuwe wet wel veel in beweging heeft gezet bij gemeenten en dat er 'in korte tijd een belangrijke sprong voor waarts is gemaakt'. Zo is in 2004 veel werk gemaakt van con trole op fraude en het direct aan het werk zetten van nieuwe cliënten. Thissen is er echter be zorgd over dat het afgelopen jaar in zes van de tien gemeen ten de prioriteit lag bij de kans rijke groepen en/of nieuwe in- stromers. Daar verwachten loka le bestuurders de meeste winst te halen, aangezien gemeenten nu zelf financieel verantwoorde lijk zijn voor de bijstand. Reïnte- gratietrajecten voor langdurig werklozen vergen meer tijd en geld, terwijl minder succes wordt verwacht. Gesubsidieerd Volgens Divosa is meer inzet no dig aan de uitstroomkant. Ook is nader onderzoek geboden of gemeenten die ruim 160.000 bij standsgerechtigden terecht af schrijven. Divosa vraagt zich af of gesubsidieerde arbeid mis schien voor deze mensen een uit komst is. Thissen pleitte giste ren in televisieprogramma Bui tenhof 'hartstochtelijk' voor een ander mensbeeld, waarbij niet alleen naar 'de makken van ie mand die vijftien jaar in de bij stand zit', wordt gekeken. „Ie der mens heeft talenten. Soms moet arbeid ook een beetje aan gepast worden aan mensen. Dan is de oogst komkommers per uur wat minder, maar dan kan de werkgever misschien met een zakje geld gecompenseerd wor den." Thissen hoopt dat met een andere benadering de groep on- bemiddelbaren terug te brengen is tot 25.000 mensen. Staatssecretaris Van Hoof van Sociale Zaken vindt het niet te accepteren als gemeenten de helft van de mensen zouden af schrijven. Activeren Volgens hem moet er alles aan worden gedaan om de uitke ringsgerechtigden te activeren, bijvoorbeeld via vrijwilligers werk, een leerwerkplek met sub sidie voor de werkgever, tijde lijk een gesubsidieerde baan of aan de slag met behoud van uit kering. ANP Koningin Beatrix en president Bush leggen een krans op de militaire begraafplaats in Margraten. van onze redactie binnenland MARGRATEN - De Amerikaanse pre sident Bush is gisteren rond het mid daguur uit Nederland vertrokken, na dat hij een sobere herdenkingsplech tigheid op de militaire begraafplaats in Margraten had bijgewoond. Zowel hij als premier Balkenende spraken hun dank uit aan de militairen die zes tig jaar geleden Europa bevrijdden. Bush begon zijn dag met een ontbijt met Balkenende in Houthem. Rond dat tijdstip was de begraafplaats in Margraten al volgestroomd met dui zenden mensen, van wie velen aanste kers, paraplu's en flesjes met drinken moesten inleveren in verband met de veiligheid. Er waren 10.000 toegangs kaarten uitgegeven. Om vijf uur in de morgen werden de toegangswegen naar de begraafplaats al afgesloten in verband met de komst van Bush. Veel politiemensen die het verkeer moesten omleiden, kwamen echter uit andere delen van Nederland en kenden de route niet, waardoor er files ontstonden op landwegen en in dorpen. Daarbij kwam dat geplande parkeerplaatsen niet konden worden gebruikt, omdat de grond te drassig was. Van de verkeerschaos tussen Maas tricht en Margraten merkten Bush en zijn vrouw Laura niets. Ze werden in een strak gepland schema naar Mar graten gereden. Ze ontmoetten daar onder anderen koningin Beatrix en en kele ministers. Op de Amerikaanse militaire begraaf plaats Margraten liggen 8302 Ameri kaanse slachtoffers van de Tweede We reldoorlog begraven. Even voor elf uur legden Bush en Bea trix ieder een krans. Daarna vlogen Amerikaanse en Nederlandse straalja gers over. Toen de volksliederen wa ren gespeeld, nam Balkenende als eer ste het woord. Hij vergeleek het internationale terro risme met de terreur van nazi-Duits- land. „We moeten waakzaam blijven. Want we worden opnieuw geconfron teerd met vijanden van vrede die onze rechtsorde willen ontwrichten. Terro risme zal niet zegevieren. Ook die strijd voeren we samen", aldus Balken ende. Bush sprak zijn erkentelijkheid uit voor de Nederlandse families die gra ven van Amerikaanse soldaten in Mar graten adopteerden. Volgens de presi dent is het vrije Europa na de oorlog gebouwd op de moed en offers van de soldaten die het continent hebben be vrijd. Nu, in de 21e eeuw werken de Ameri- Bush omhelst een Amerikaanse veteraan. kanen en Europeanen volgens Bush sa men om vrijheid en hoop te brengen in Afghanistan, Irak, Libanon en andere foto Peter Schols/GPD landen in het Midden-Oosten. Na de plechtigheid namen Bush en Beatrix nog even de tijd om handen te foto Robin Utrecht/ANP schudden met het publiek.Vlakbij het hotel van president Bush in Houthem pakten Nederlandse militairen gister ochtend zes vredesactivisten op. Dat heeft de politie gisteren meegdedeeld. Ze werden enkele uren later vrijgela ten. De zes werden volgens de Maas trichtse hoofdofficier van justitie J. van Eek opgepakt wegens het betre den van een gebied waar het verboden toegang was, en niet wegens een nood verordening. Volgens de hoofdofficier is niemand 'bestuurlijk opgesloten' in het kader van de noodverordening. Moskou Aangekomen in Moskou prees Bush gisteravond de 'moed en opoffering' van Rusland bij het verslaan van de nazi's. Hij deed dat tijdens een ont moeting met zijn Russische ambtge noot Vladimir Poetin. In de Russische hoofdstad wordt vandaag het eind van de Tweede Wereldoorlog herdacht. Bush had zaterdag nog de decennialan ge sovjetbezetting van Midden-Euro pa veroordeeld tijdens zijn bezoek aan de Letse hoofdstad Riga. ANP/AFP pagina 3 Canedezen boos op eigen premier pagina 5 linkse blokkade in Berlijn tegen neo-nazi's LIMA - Een busongeluk in de Peruaanse Andes heeft zeker 0l veertig mensen het leven gekost. D Twintig andere inzittenden j raakten gewond toen het over ig volle voertuig zaterdag in een driehonderd meter diep ravijn <2 stortte, deelde de politie giste ren mee. De oorzaak van het on geval is vermoedelijk een tech nisch mankement. Het ongeval gebeurde in de pro vincie Ancash, vierhonderd kilo nieter ten noorden van de hoofd stad Lima. Veel bussen in Peru zijn oud en de rijstijl van de chauffeurs is vaak nogal pittig. ANP/DP A POEDEROIJEN - Een 64-jarige sportvisser uit Deurne is gister morgen om het leven gekomen toen zijn bootje omsloeg. Het on geluk gebeurde in een dode Maasarm bij Poederoijen ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Amsterdam se wethouder van Financiën Huffnagel (WD) is gisteren af getreden. Zijn positie was vol gens hem te wankel geworden. Fractievoorzitter Asscher van coalitiepartij PvdA wilde Huf fnagel de affaire rond 'zijn on kostenvergoeding niet vergeven. In een emotionele verklaring zei Huffnagel 'met opgeheven hoofd' het stadhuis te verlaten om na te denken over zijn toe komst. „Het valt mij zwaar af te treden, maar u treft geen verbit terd man. Met hart en ziel heb ik gewerkt aan en voor Amster dam. Dat zal ik blijven doen, al weet ik nog niet hoe en waar." Huffnagel verslikte zich in de onkostenvergoeding van dui zend euro in de maand, die hij in 2002 en 2003 als fractievoor zitter van de VVD kreeg boven op zijn normale onkostenvergoe ding van driehonderd euro. Twee weken geleden bleek dat hij daarvan geen aangifte had gedaan bij de fiscus. De afgetreden wethouder: „Ik neem alle verantwoordelijkheid, maar mij moet van het hart dat ik niet bekend was met het moe ten doen van aangifte van onkos tenvergoeding. In de discussie die daarover is ontstaan blijkt dat ook onder fiscalisten daar geen duidelijkheid over be staat." (Advertentie) citroen C2 OPELCORSA PEUGEOT 206 NISSAN MCRA accu. DAIHATSU SIRJON2 LAAT ANDEREN ACHTER ZICH ALS BESTE GETEST AUTOWEEK NR. 11 WWW. DAIHATSU. NL PvdA-fractievoorzitter Asscher raadde Huffnagel afgelopen woensdag al aan de eer aan zich zelf te houden. Hij zei toen zijn fractie te zullen adviseren de wethouder niet langer te steu nen. Die boodschap herhaalde de PvdA'er zaterdagavond in een persoonlijk onderhoud. Fractievoorzitter Van der Burg van de WD vindt de opstelling van de coalitiepartner te betreu ren. „Het lijkt alsof de zaak voor hen in de loop der tijd steeds zwaarder is geworden. Eerst was het een beetje dom, nu is het reden hem te laten val len." Fractieleider Van der Burg zegt, evenals de rest van de WD'ers, nog steeds achter zijn partijge noot Huffnagel te staan. „Al heeft hij een domme fout ge maakt, het is onterecht dat zo'n goede wethouder hierom moet sneuvelen." GPD David Trimble, de archi tect van het Goede Vrij dag-akkoord in Noord-Ier- land gaat uit de politiek. Trimble, leider van de ge matigde Unionisten ver loor zijn zetel in het Britse parlement aan de partij van de radicale dominee Ian Paisley. Pre mier Tony Blair IE! prees Trimble. Commissaris van de koningin W. van Gelder wil dat er een onderzoek wordt ingesteld naar de tevredenheid van burgers over de provincie. Van Gelder schrijft dat in zijn burgerjaarverslag. Hij is vol vertrouwen over een positie ve uitkomst van zo'n studie, al is er volgens hem weinig bekend over de toegankelijkheid van de provincie. Zeeland krijgt een nieuw systeem van fietsroutes, dat is gebaseerd op genummerde trajecten. Met zo'n netwerk van genummerde routes moet het volgens fietscoördina tor S. Lauret van de provincie gemakkelijk zijn je eigen route uit te stippelen en onderweg aan te pas sen. Op een flink aantal knooppunten in de pro vincie moeten ook overzichtskaarten komen. De biljarters van Delta Ockenburgh hebben een unieke kans om kampioen van Nederland te worden in het drie banden. In de finale van de play-offs won het Goese team zaterdag voor eigen publiek met 6-2 van het team van we reldkampioen Dick Jaspers. De voorsprong biedt perspectief op de landstitel en deelname aan de Europacup. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Ra dio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12 en 13; Sport: 15, 16,17, 18, 19, 20,21 en 22. van onze redactie buitenland WASHINGTON - Het commu nistische Noord-Korea bezit meerdere kernwapens. Het hoofd van de atoomwaak hond van de Verenigde Naties, directeur el-Baradei van het In ternationaal Atoomenergie Agentschap, stelde dit gister avond in een interview met de Amerikaanse nieuwszender CNN. Op de vraag of Noord-Ko rea mogelijk al zes atoombom men ontwikkelde, antwoordde el-Baradei: „Ik denk dat dat dicht bij onze schatting ligt." Volgens de directeur wist zijn or ganisatie al dat het regime over plutonium voor vijf of zes wa pens beschikt. Amerikaanse inlichtingendien sten schatten dat Noord-Korea een of twee kernwapens heeft. Washington houdt er rekening mee dat de machthebbers in Pyongyang binnenkort een on dergrondse kernproef laten uit voeren. De Russische ambassadeur in Zuid-Korea, Andrei Karlov, riep gisteren op tot hervatting van onderhandelingen over het kernwapenprogramma tussen de beide Korea's, de Verenigde Staten, Japan, Rusland en Chi na. ANP/AFP/RTR (Advertentie) KATS - Een Belgisch zeiljacht is gistermiddag rond kwart over drie even ten oosten van de Zee- landbrug overvaren door een le ge duwbakcombinatie. Eén van de twee opvarenden van het jacht, een oudere man, is daarbij overboord geslagen. De man werd opgepikt door een passerend zeiljacht. Toen dat met hem onderweg was naar ha ven de Val bij Zierikzee, viel de motor uit. Een reddingsboot van het KNRM-reddingsstation Noord- land bij Burghsluis heeft de zei ler vervolgens van boord ge haald en hem naar een gereed staande ambulance in haven De Val gebracht. De man is met on- derkoelingsverschijnselen naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes gebracht. Een sleepboot van Rijkswaterstaat heeft het Belgische jacht waar op dat mo ment nog een opvarende aan boord was, voorzichtig naar de haven van Kats gesleept. plaats: telefoon e-mail: (postjbankrekeningnurrmiei- O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 II geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 1935). D per kwartaal met automatische incasso 58.00) D per |aar met automatische incasso 222.501. Kijk op www pzcnl/abonnsren. bel gratis 0300 - 0231231 of stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antvzoordnummer 213,4460 WB Goes 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1