Verzekeraars keuren verzorgers Vissers melden na ongeluk veel meer gevonden bommen PZC Za. 14 mei Open Huizen Route... Loodsenroeiploeg haalt Terschelling PZC Georgisch-Russisch conflict escaleert Korting op budget verpleeghuizen die niet voldoen aan eisen Sinke Komejan 50 Magische bloem tentoongesteld T< A;, if*' .V Y's Jaspers en Twentevisie favoriet 22 Meerderheid boycot stemming over grondwet Mei- en juni-stunts www.turkije.nl Reizen l Daar moetje naar toe. lezen we zeeuws mm 247e jaargang no. 106 saterdag 7 mei 2005 los nummer €1,75 tioor Sylvia Marmelstein DEN HAAG - Verpleeg- en j/erzorgingshuizen waar de kwaliteit van de zorg slecht is en bewoners geen pretti ge leefomgeving hebben, moeten minder geld krij gen. Daarvoor pleiten de drie grote zorgverzekeraars Achmea, CZ en VGZ. :be maatschappijen gaan van al le instellingen waar zij contrac ten mee afsluiten, eisen dat ze zich onderwerpen aan een spe ciale keuring. De onafhankelij- :e stichting Perspekt gaat die iitvoeren. Verpleeg- en verzor gingshuizen kunnen zich nu al yoor het zogenoemde Bronzen Keurmerk laten testen, maar al leen vrijwillig. Instellingen in ge ileden waar Achmea actief is, -orden binnen drie jaar ver- ilicht om de test te ondergaan, let idee is door Achmea be- icht na de commotie over de jyjamadagen', twee jaar gele den. Het bleek dat in sommige verpleeghuizen bewoners niet werden aangekleed omdat het personeel daar geen tijd voor had. CZ en .VGZ hebben zich bij het keuringsplan aangesloten. IBrancheorganisatie Zorgverze keraars Nederland pleit ervoor dat op termijn alle zorgverzeke raars meedoen. ;De drie initiatiefnemers, waal lij ruim 5,5 miljoen mensen zijn verzekerd, willen er zeker van zijn dat in instellingen waar zij 'zaken mee doen de kwaliteit (Advertentie) Zie onze wekelijkse vacature-index zie pagina 16 katern 2 van de zorg goed is. „Nu weten we dat vaak niet omdat het erg gesloten organisaties zijn," zegt J. Visser, beleidsadviseur bij Achmea. Uniek aan de keuring is dat ook wordt onderzocht wat de bewo ners zelf en hun familieleden van het verzorgings- of verpleeg huis vinden. Bestaande keurin gen letten vooral op hoe de zorg georganiseerd is. „Terwijl het uiteindelijk het belangrijkste is dat de mensen die er wonen of verzorgd worden, het er naar hun zin hebben. In dit onder zoek telt dus ook mee of het eten vaak te koud is", zegt Vis ser. De zorgverzekeraars willen ver pleeghuizen die niet door de test komen, straffen. „Ze moeten ge kort worden op hun budget", zegt D. Westerwoudt van CZ. Nu kan dat nog niet, omdat de wet de zorgverzekeraars dwingt om zorg in te kopen in hun re gio's. Verpleeghuizen krijgen een be paald budget per cliënt, onge acht de prestaties. Bij Achmea en CZ zijn de keuringen al in volle gang. Tot nu toe is alleen verpleeghuis Zandhove in Zwol le geslaagd voor de test. GPD het alfabet van Zeeland TERSCHELLING - De twaalfkoppige roeiploeg van het Nederlands Loodswezen in Vlissingen heeft gisteren als enige van de tien deelnemende Zeeuwse teams op eigen kracht de eindstreep gehaald van de traditionele roei- wedstrijd van Harlingen naar Terschelling. De race ken de veel uitvallers. Van de 133 sloepen die aan de start in Harlingen verschenen, moesten er 97 Terschelling wor den binnengesleept. Door een harde noordwestenwind, windkracht vijf, lukte het de meeste teams niet voor de kentering van het tij de finish te bereiken. De wedstrijd leiding besloot hen te laten 'ophalen'. Gewoonlijk wordt de negentien mijl lange race in zo'n drie uur afge- Ivan onze redactie buitenland jwOSKOU - De spanningen tus sen Rusland en de voormalige sovjetrepubliek Georgië zijn gis teren verder opgelopen. De Ge orgische president Saakasjvili gelastte zijn bezoek aan Moskou af, nadat er geen overeenstem ming was bereikt over de slui ting van Russische militaire ba ses in Georgië. i was uitgenodigd om bp 9 mei het einde van de Twee de Wereldoorlog te herdenken. Dok zou hij een dag eerder aan 6en topconferentie van leiders yan voormalige sovjetrepublie ken deelnemen. De Georgische minister van Bui tenlandse Zaken, Zoerabisjvili, maakte het mislukken van de on derhandelingen in Moskou be kend. De minister zei dat de on- '[ierhandelingen volgende week yorden voortgezet. Aftocht Volgens Zoerabisjvili noemde Rusland een andere datum voor terugtrekking van troepen, dan tijdens eerder overleg was be sproken. Moskou maakte on langs bekend dat het mogelijk al dit jaar met de aftocht wil be ginnen. Zoerabisjvili daarentegen stelde dat Moskou had ingestemd om in 2008 te vertrekken. Moskou bleef na de onafhanke lijkheid van Georgië in 1991 vier militaire bases uit het sov jettijdperk beheren. Onder Euro pese druk ontruimden de Rus sen in 1999 twee kampen. Sinds dien dringt Georgië aan op ver dere terugtrekking. Steun De Amerikaanse president Bush, die komende week Rus land en Georgië bezoekt, sprak herhaaldelijk zijn steun uit voor het Georgische standpunt. Ook hij is van mening dat alle Russi sche troepen zo snel mogelijk de Kaukasus-republiek moeten ver laten. Saakasjvili en zijn Zeeuwse echtgenote Sandra Roelofs waren woensdag op Texel om de Georgische soldaten te her denken, die tijdens de oorlog op het eiland sneuvelden. AFP/RTR van onze redactie binnenland ALKMAAR - Vissers op de Noordzee hebben de Kustwacht dit jaar al 99 keer ingeseind over gevonden bommen. Dat is een verdubbeling van het aantal dat normaal in een geheel jaar binnenkomt. Mijnenjagers van de marine heb ben inmiddels zestig procent on schadelijk gemaakt. „En we gaan door zolang er meldingen binnenkomen", zegt hoofd mari nevoorlichting Markus. Volgens hem is er 'een stukje bewustwor ding op gang gekomen', sinds de ramp met de OD-I. Woensdag 6 april viste de kotter uit het Zuid-Hollandse Ouddorp een vijfhonderd pond zware vlieg tuigbom op die aan dek explo deerde. Daardoor kwamen drie bemanningsleden om het leven. Sindsdien rinkelt de telefoon bij de Kustwacht in Den Helder zo goed als elke dag. Woordvoer der P. van Oorschot: „Deze ramp heeft vissers met de neus op de feiten gedrukt. Iedereen weet wat hem te doen staat bij dergelijke vondsten, maar in het Advertentie zonder afspraak te bezichtigen! Vestigingen in: I Bergen op Zoom, Goes, Middelburg Vlissingen, Zierikzee www.smke.nl WONINGMAKELAARDIJ B E D RIJ FSO N RO E R E N D G 0 E D TAXATIES HYPOTHEKEN Kijk voor de deelnemende panden bij de 'kleintjes' KOUDEKERKE - Orchideeën hebben iets ma gisch, vindt Hans Vastenhoud. „Ze zijn sterk en gevoelig tegelijk en bloeien prachtig." Vasten houd is lid van de Nederlandse Orchideeënvere- niging, afdeling Noord-Brabant West en Zee land. De vereniging, die zestig leden telt, houdt momenteel haar jaarlijkse show in kwekerij Wekking in Koudekerke." De show is vandaag te zien in de kwekerij aan de Strandweg van 10.00 tot 17.00 uur. foto Ruben Oreel Zoek jezelf broeders, vind jezelf Landlust, idyllischer De magie van Fret Click êA (U y' Kinderen schrijven een bundel vol gedichten De driebanders van Delta/Ockenburgh spelen vandaag in eigen huis het eerste duel in de finale van de play-offs om het lands kampioenschap. Tegenstan der in het tweeluik is het team van Twentevisie, met wereldtopper Dick Jaspers in de gelederen. Vooraf gaand aan de eerste wed strijd analyseert de Braban der zijn medespelers en te genstanders. Jaspers weet dat zijn ploeg vol aan de bak moet en erkent dat Twentevisie hard toe is aan een prijs. legd. De loodsenploeg deed er deze keer een kleine vijf uur over. De meeste Zeeuwse sloepen komen vandaag te rug op een ponton van het Terneuzense sleepvaartbe- drijf Multraship. De tweede boot van boven op de foto is 't Zeepaard van het Maritiem Instituut De Ruyter in Vlissingen. foto Catrinus van der Veen/GPD verleden werden ze vaak genoeg weer snel overboord gezet. Na dit ongeval realiseert men zich wat er kan gebeuren." Volgens Johan Nooitgedagt, voorzitter van de Nederlandse Vissersbond, is de toegenomen bereidheid onder vissers bom men te melden, het gevolg van verbeterde contacten tussen de Kustwacht en de visserij. „Na het ongeval zijn er gesprek ken geweest waardoor de samen werking nu veel beter verloopt. Wij merken dat er veel meer werk van gemaakt wordt en dat ook de marine de zaak met groot materieel aanpakt. Alles verloopt hierdoor veel soepeler dan in het verleden." GPD AMSTERDAM - Van iedereen die op 1 juni mag stemmen tij dens het referendum over de Eu ropese Grondwet, zegt 61 pro cent niet te gaan. Dat bleek gisteren uit een pei ling van Interview-NSS, in sa menwerking met Nova. Drie we ken geleden was het percentage dat aangaf niet te gaan stem men nog 64 procent. Van alle stemgerechtigden zegt 16 procent wel te gaan stem men, maar weet nog niet waar op. 14 procent weet al zeker te gen te stemmen. Dat is een stij ging in vergelijking met een week geleden, toen 12 procent dat zei. Het percentage voor-stemmers is gedaald. Van 11 procent vorige week, naar 9 procent gisteren ANP Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 8 en 9; Zeeland: 11,13, 15, 17 en 19; Sport: 20, 21 en 22; Reportage: 23, 24, 25, 26 en 27; Wonen: W1, W3 en W5; Reizen: W7, W9 en W11Trends: W13 en W 15; Jong: W17. Advertentie Laagste prijsgarantie Elke week in de zaterdagkrant (Advertentie) voorlotiërs: siraat: nummer: posico plaats: telefoon! e-mail: (post)bankrekeningnummer. O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement j gehad, O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 19,95) j Q per kwartaal met automatische incasso 58.00). UI per jaar met automatische incasso 222,50). Kijk op wwwpic.nl/abonneren. bel gratis 0800 - 0231 231 of stuur dme bon naar PZC, aftteling, lezersservice Antwoordnummer 713,4460 WB Goes 8"711688"555547 het alfabet van Zeeland mm 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1