A Rotterdam wil Moerdijk als bruid Haring die weg kan waaien Versatel benaderd door Belgacom én Talpa p §g| Tips helpen ouderen zelfstandig te blijven stellen van de juiste vragen erheij coachins Shell en BASF verkopen Basell Boetes voor Spaar Select Miljardenaankoop Fresenius West-Brabants havengebied speelt potentie goed uit profijt houden van functionerings- en beoordelingsgesprekken ontwikkelen van pop's en fop's tel: 0113- 21 1196 mob.: 06-10746552 fax:084 - 7650360 info@verheij-advies.nl sparring motivation vrijdag 6 mei 2005 AMSTERDAM - Shell Chemicals en BASF verkopen hun gezamenlijke onderneming Basell voor 4,4 miljard euro. Dat maakte de oliemaatschappij gisteren bekend. De prijs is inclusief schulden van de producent van grondstof fen voor plastic, die 2,2 miljard euro bedragen. De hoogte van de schuld van Basell is medegedeeld door een woordvoerder van BASF, De transactie moet nog goedgekeurd worden door de mededingingsautoriteiten. Het is niet bekend of Shell door de transactie een boek winst of -verlies behaalt. De kopende partij is een consor tium bestaande uit Access Industries en The Chatterjee Group. ANP/RTR AMSTERDAM - De Autoriteit Financiële Markten (AFM) heeft Spaar Select twee boetes opgelegd van in totaal 88.940 euro. De keten van tussenpersonen heeft effecten diensten aangeboden zonder over de benodigde vergun ning te beschikken. De beurstoezichthouder meldde woensdag tevens dat Le- vob Bank drie boetes heeft gekregen van in totaal ruim 27.000 euro. De bank heeft niet goed vastgelegd welk be leggingsrisico klanten kunnen dragen, zoals de zorgplicht voorschrijft. Ook stelde Levob een beleggingsproduct in zijn brochures te florissant voor, aldus de AFM. ANP BAD HOMBURG - Het Duitse bedrijf Fresenius Medical Care, 's werelds grootste op het gebied van nierdialyse, neemt de Amerikaanse branchegenoot Renal Care Group over voor 3,5 miljard dollar (2,7 miljard euro). Dat heeft Fresenius eergisteren bekendgemaakt. Renal Care heeft ongeveer 425 dialyseklinieken, waar 30.400 patiënten onder behandeling zijn. Het bedrijf boek te vorig jaar een omzet van 1,35 miljard dollar (ruim 1 mil jard euro). Door de overname ontstaat een bedrijf met een omzet van 5,8 miljard euro en 156.000 patiënten in ruim 2000 klinie ken in de hele wereld, waarvan in Noord-Amerika 117.000 patiënten in 1560 klinieken. ANP Advertentie eerstt' 1 m! eke&: t 3# Opro- -ogis- veed- bleei edrij! vaal onalt ct Iaj enig- ankjf - HnorYolanda Sjoukes MOERDIJK - Nergens komen zeeschepen zo diep Nederland binnen als in de haven van Moer dijk. Boten van ruim 200 meter lang meren er aan. Lijndiensten naar Afrika, Zuid-Amerika, het Caribisch gebied. Het Rotter damse havenbedrijf wil Moer dijk als bruid. Eens het afvalputje van Europa. Nu een zeehaven met potentie. „Gemeten naar het aantal over geslagen tonnen en ons opper vlak, zijn we de vierde zeehaven in Nederland", zegt directeur Udo Uiterwijk van het Ha venschap Moerdijk. Het kan gro ter! Naast een verdubbeling van de overslag wil het havenschap de' bedrijfskades in lengte ver drievoudigen. Op dit moment wordt een extra kade aangelegd voor Cargo Combined Termi nals, de grootste stuwadoor van Moerdijk. Het streven om bin nen vier jaar de goederenover slag in de Moerdijkse haven te verdubbelen vindt Uiterwijk niet overmoedig. Consumentengoederen zoals kle ding, sigaretten, computers maar ook chemie, staal, bulk en bouwstoffen voeren de schepen aan. Het industrieterrein aan de haven is netjes ingericht, maar schone business is het aller minst. Moerdijk is goed voor honderden milieuklachten per jaar. Tweeduizend zeeschepen meren jaarlijks aan in Moerdijk, tiènduizend binnenvaartsche pen doen hetzelfde. Moerdijk is een EU-buitenhaven (de grond waarop het bedrijf Ritchie Brothers staat, ligt zelfs offici eel buiten de EU). Daarom zit er een forse douane post en controleert de mare chaussee dagelijks op paspoor ten. De vondst van 23 Chinese il legalen dit jaar was een uitzon- denng. „Wij treffen in Moerdijk nauwelijks illegalen aan, omdat hét gaat om beroepsvaart", ver telt Mascha Gelauf van de Ko ninklijke Marechaussee. De douane heeft het drukker. In de zeehaven Moerdijk (2600 hec tare groot) houden 102 dou aniers zich dag en nacht bezig met goederencontrole. Meestal worden containers ter controle opengegooid. De douane be schikt indien nodig ook over een mobiele containerscanner. Wat de douane aantreft? „Negentig procent kan door de beugel. Daarnaast vinden we onder meer gesmokkelde sigaretten (twee miljoen in 2004), na- maak-merkkleding, namaak- merkschoenen en drugs als xtc." West-Brabant vaart wel bij Moerdijk. Er werken 8000 men sen op het haventerrein. De indi recte werkgelegenheid is nog eens zo groot. Het gaat om za ken als transport en dienstverle ning. Tientallen jaren kwakkel de Moerdijk. Er moest geld bij, veel geld. „Twijfelachtige bedrij ven waren er en milieuschanda len." Afvalputje De grootste zandbak van Euro pa, het afvalputje, dat was Moer dijk. Halverwege de jaren negen tig keerde het tij. Uiteiwijk: „Toen kreeg men door dat Moer dijk toch wel heel gunstig ligt." Ruim 350 bedrijven zitten nu op het haventerrein. Het ha venschap heeft een omzet van ze ven miljoen en een winst van een miljoen euro. Welvaart lokt de dief. „Er zijn hier vorig jaar wat spectaculaire roven ge weest." Zoals die vrachtwagen vol sigaretten die werd gestolen Daarom bouwt het havenschap nu een particuliere alarmcentra le, speciaal voor het havenge bied. Gemaakt van kogelwerend staal en glas. Van waaruit alle bedrijven die dat willen, conti nu bewaakt zijn. Verder gaan dit jaar nog, tot ongenoegen van de omgeving, de zes uitgangen op nachtelijke uren dicht. In Rotterdam kennen ze de waarde van de Moerdijkse zee haven. Als de huidige aandeel houders van het havenschap, de provincie en de gemeente Moer dijk, dit jaar besluiten om het havenbedrijf te verzelfstandi gen tot NV, komt Rotterdam nog dichterbij. Dan wil het Rot terdamse Havenbedrijf een sub stantiële deelname, zoals dat heet. Het ijzer lijkt al bijna ge smeed. Deze week zat Uiterwijk weer bij zijn collega-directeur in Rotterdam. De voordelen van een Rotterdamse deelname in Moerdijk? Woordvoerder Tie Schellekens van het Rotterdam se havenbedrijf: „Bij de uitbrei ding van Moerdijk kan het ha venbedrijf gebruik maken van de expertise in Rotterdam." De Moerdijkse havendirecteur: „Je vult elkaar aan. Rotterdam heeft capaciteitsproblemen en zou short sea verbindingen (de Europese' scheepvaart) kunnen exporteren naar Moerdijk." Meer handel, meer arbeidsplaat sen, meer geld voor Moerdijk. En de eigen vinger in de pap? Directeur investeringsbevorde ring Richard l'Ami van de Bra- Tweeduizend zeeschepen meren jaarlijks aan in Moerdijk, tienduizend binnenvaartschepen doen hetzelfde. Het West-Brabantse ha venschap wil in de nabije toekomst nog verder uitbreiden. foto Thom van Amsterdam/GPD bantse Ontwikkelings Maat schappij waarschuwt tegen een te hoog Rotterdamgehalte. Hij roemt de economische waar de van de zeehaven, die alleen maar groter wordt. „Drie pro cent van alle buitenlandse inves teringen in Nederland gaat naar Moerdijk. Dat is best veel." L'Ami ziet voor Moerdijk meer een rol als die van de Antwerpse haven. „Met veel stukgoederen. Er komt steeds meer vanuit Chi na. Spul dat nog consumentge- reed gemaakt moet worden. Dat kunnen ze in Rotterdam niet kwijt. Wij denken dat Moerdijk daarvoor heel geschikt is." Hij benadrukt de ligging, de snelle overslag naar weg- of spoort- ransport. „Je zit beneden de ri vieren en hebt geen last van knelpunten als de Van Brie- nenoordbrug." Die ligging is een van de rede nen dat reders ervoor kiezen om vanaf de Noordzee 3,5 uur door te varen naar Moerdijk in plaats van twee uur naar de verst gele gen short sea terminal in Rotter dam. Een andere reden: „In Rot terdam zijn lange wachttijden. Hier hebben de stuwadoors (be drijven die containers van schip naar spoor of vrachtwagen bren gen) de zaken goed met elkaar afgesproken en hoeven schepen niet te wachten. Dat tijdverlies lopen ze dus vanzelf weer in." Naast de uitbreiding van het aantal bedrijfskades staat Moer dijk mogelijk een uitbreiding van 600 hectare te wachten in de vorm van het politiek zwaar bediscussieerde Moerdijkse Hoek. Grote zeeschepen kunnen niet op dat stuk komen: „Je kunt moeilijk een tweede Van Brienenoordbrug maken over de A17." Binnenvaart, of zeerivier vaart, zou wel kunnen. Als Moer dijkse Hoek doorgaat is de aan leg van de extra insteekhaven onontkoombaar, denkt de ambi tieuze havenschapsdirecteur. „Het huidige Moerdijk kent 100.000 voertuigbewegingen per week. Moet je kijken wat er ge beurt als je daar 600 hectare aan toevoegt zonder water. Dan loopt de boel gigantisch vast." GPD AMSTERDAM - De Versa- tel-topbestuurders wilden woensdag één ding duidelijk ma ken. Ze waren niet naar het Hil ton Hotel in Amsterdam geko men om meer uitleg te geven over de besprekingen met Belga com over een mogelijke overna me. Toch was er een nieuwtje bij de presentatie van de kwar taalcijfers van de telecom- en kabelonderneming: grootaan deelhouder Talpa, het investe- ringsvehikel van mediaonderne- mer John de Mol, lijkt samen met het Belgische telecomcon- cern op te trekken. Versatel benadrukte nogmaals dat de besprekingen zich in een vroeg stadium bevinden. Vorige week is de onderneming bena derd door Belgacom én Talpa. Dat lekte uit via de Belgische krant De Tijd, waarna Versatel zich na overleg met de beurs- waakhond AFM gedwongen voelde om de besprekingen afge lopen maandag wereldkundig te maken. De beurskoers van Versatel is sinds vorige week vrijdag geste gen van 1,50 euro tot boven de 2 euro. John de Mol heeft daar door zijn belang van 42 procent meer dan 120 miljoen euro in waarde zien toenemen. Finan cieel directeur Mark Lazar van Versatel zei niet te weten of er al overeenstemming is tussen Belgacom en John de Mol. Woordvoerders van Talpa en Belgacom hulden zich eergiste ren in stilzwijgen. Duidelijk is dat voetbal een be langrijke rol speelt in de bespre kingen tussen de partijen. John de Mol bezit de uitzendrechten van de samenvattingen uit de eredivisie, Versatel die van het live voetbal. Belgacom aast op de rechten in België, waar Versa tel sinds 1998 ook actief is met het aanbieden van telefonie- en kabel verbindingen Groeimarkt België is een groeimarkt voor Versatel, zo bleek uit de woens dag gepubliceerde kwartaalcij fers. De omzet steeg er het afge lopen kwartaal met 31 procent tot bijna 18 miljoen euro. Duits land en Nederland zijn echter veel grotere markten voor het bedrijf. In Duitsland werd 49,7 procent van de kwartaalomzet van 177,5 miljoen euro ver diend, in Nederland 40,4 pro cent. Zorgwekkend was dat de groei in Nederland stokt. Weliswaar steeg de omzet met zo'n 13 pro cent, maar dat was vooral te danken aan groei op de zakelij ke markt. Het aantal particulie re ADSL-aansluitingen steeg maar met duizend tot een totaal van 170.000. Versatel verklaar de dat consumenten mogelijk de kat uit de boom hebben gekeken in afwachting van het voet balaanbod. Ook het besluit om de merknaam Zon in te ruilen voor Versatel, pakte minder goed uit. „Wij zijn daar niet blij mee", zei topman Raj Raitha- tha. Sinds twee weken voert Ver satel in Nederland uitvoerig campagne om een supersnelle in ternetverbinding van 20 mega bit per seconde gecombineerd met livebeelden van het komen de voetbalseizoen aan de man te brengen. Tot dusver zijn er iets minder dan 10.000 aanmeldin gen binnengekomen, zei Raitha- tha. Versatel investeert dit jaar 170 miljoen euro om consumenten te verleiden om snel internet van Versatel af te nemen. De investe ringen zullen ertoe leiden dat Versatel dit jaar dieper in de ver liezen belandt. Bij de presenta tie van de jaarcijfers werd al dui delijk dat er tot 2007 geen netto winst inzit. Het nettoverlies werd het afgelopen kwartaal wel teruggebracht tot 2,5 mil joen euro, afgezet tegen 7,2 mil joen euro in de eerste drie maan den in 2004. Versatel schrijft dit toe aan de groei van het bedrijf. Ook hoef de de telecomondememing min der af te schrijven. ANP Na Belgacom blijkt nu ook John de Mols Talpa interesse te hebben in een mogelijke overname van het communicatieconcern Versatel. foto Robin Utrecht/ANP Eerst maakt men van kostelijke maatjesharing een worst. Die laat men licht invriezen zodat er flinterdun ne plakken van gesneden kunnen wor den die op een gouden kartonnetje wor den gedrapeerd. Nu heet de haring car paccio. Het is niet het Italiaanse woord voor dunne plakken, maar die beteke nis heeft carpaccio van lieverlee gekre gen. Alle diersoorten dun gesneden op een bordje heten in een eethuis carpac cio. Zelfs plakjes komkommer worden zo genoemd. Het kwam door een verwend nest dat zich niet lekker voelde. Vage klachten. Het was in een tijd dat dokters nog niet durfden zeggen dat ze geen idee had den wat er aan mankeert. Ze schreven pillen voor, drankjes of een dieet. Deze dokter verbood de vrouw het eten van gebraden en gestoofd vlees. Prachtig, hiermee kon ze het de kok moeilijk ma ken in het eethuis waar ze vaak kwam en aandacht voor zich opeiste. Ik mag geen gebraden vlees, maar ik wil het toch, verzin iets, chef. Het was in Vene tië, halverwege de vorige eeuw. De chef-kok van Harry's Bar hield het sim pel. Als het geen gebraden vlees mag zijn, dan moet het rauw. Hij sneed dun ne plakken rauw rundvlees, deed er een sausje over en serveerde de vrouw de schotel. Niet de vrouw is wereldberoemd gewor den, zoals Mevrouw Melba bij voorbeeld, maar het gerecht. Toen de chef gevraagd werd hoe het gerecht heette, noemde hij de eerste de beste naam die in hem op kwam. In Ve netië was op dat moment een tentoon stelling van schilderijen van Vittore Carpaccio (1460-1525). Culinaire publicisten chagrijnen wat af de laatste tijd, over schotels carpaccio die in de verste verste niet lijken op de originele voor het Venetiaanse verwen de nest. Sommigen beweren dat over het rauwe rundvlees standaard vlok ken parmezaanse kaas moeten. Maar de inmiddels klassieke schotel van Har ry's Bar in Venetië was als een patatje met; rauw vlees met mayonaise. Geen kaas te bekennen. Alles wat dun gesne den is heet nu carpaccio en wie brood met kaas afgezaagd vindt, moet het brood met kaascarpaccio noemen, dan smaakt het weer uitstekend. Een rookvleesfabrikant in Scheemda heeft dat goed begrepen en doet nu car paccio in platte pakjes voor de super markt. Hij won er een prijs mee die zijn voortreffelijke rookvlees voorheen nooit kreeg maar wel degelijk had ver diend. Een paar jaar geleden won een Italiaanse visconservenfabrikant op de internationale visbeurs in Brussel de prijs voor de vissigste uitvinding van het jaar. Hij had een worst gemaakt van inktvis en daar dunne plakken van gesneden: inktviscarpaccio. Dat lieten andere Italiaanse visboeren niet op zich zitten. Dit jaar was op de beurs een keur aan Italiaanse visworsten te zien die allemaal tot carpaccio gesne den konden worden. Garnalenworst was er en een worst met verschillende schaal en schelpdieren bijeen voor een zeevruchtencarpaccio. De eethuisgids Gaultmillau signaleer de in een Nederlands restaurant een mi- ni-carpaccio van een Jacobsschelpdier- tje. Is de mosselcarpaccio al verzon nen? Nog niet. Maar die van haring wel. Haring werd worst om vervolgens in dunne plakjes van naam te verande ren. Op de visvakbeurs in Brussel, vori ge maand, presenteerden twee Neder landse ondernemingen een haringcar- paccio in verpakkingen voor de super markt. Dus in een rondje op een gou den kartonnetje. Een van de twee, Fle voland Fish uit Urk zond zijn haring- carpaccio in voor de Seafood Prix d'Eli- te, de prijs die eerder de Italiaanse fa brikant van de inkvisworst ten deel viel. Maar de jury op de visbeurs viel voor iets heel anders. Gerookte vis uit Dene marken. Had dus een originele Neder landse spekbokking uit Harderwijk of een gerookte makreel uit Katwijk of een bosje koudgerookte sprot uit Mon- nickendam ook de Prix d'Elite kunnen winnen? Nee, het zit hem in de naam. Op de Deense supermarktverpakking van stukjes gerookte vis staat: tapas. Zo heten kleine hapjes die worden opge diend in Spaanse, vooral Baskische ca fés. Had de haring om de prijs te win nen beter heel gelaten. En noem de viskraam voortaan gewoon een tapasbar. Geen carpaccio maar tapas. Waait ook minder gauw weg. Wouter Klootwijk door Brenda van Dam Ouderen blijven steeds lan ger zelfstandig wonen. Met welke regelingen en in stanties kunnen zij allemaal te maken krijgen? Het NI- BUD besloot deze informatie te bundelen in de GeldWijzer Op Leeftijd. Het boekje gaat daarbij ook uitgebreid in op de hulp die ouderen vaak krijgen van kinderen, buren of kennissen. Welke finan ciële afspraken kunt u daarover maken? Een buur vrouw met wie u eens kunt meerijden, een dochter die het huis schoonmaakt, een buurjongen die de tuin bij houdt, goede vrienden die eens voor u koken of de was doen. Deze niet-professionele vorm van hulpverlening wordt mantelzorg genoemd. Degene die een helpende hand biedt, verwacht daar meestal geen geld voor. Maar het is ook niet nodig dat een mantelzor- ger onnodig kosten maakt. Als u regelmatig met iemand meerijdt, kunt u bijvoorbeeld de benzinekosten vergoeden. Of een bedrag betalen waarin alle autokosten zijn doorbere kend. Zie hiervoor de bedra gen in de tabel. In de tabel staat ook wat een reële onkos tenvergoeding is als iemand regelmatig de was mee naar huis neemt. Zelf willen „Ouderen willen zelf ook vaak een vergoeding voor het werk betalen", weet woord voerster Gabriëlla Bettonvil- le van het Nibud .„Als een dochter bijvoorbeeld elke week het hele huis schoon maakt of regelmatig strijkt, kun je daarvoor een bedrag tussen de zeven en de tien eu ro per uur rekenen, het tarief voor een huishoudelijke hulp." Voor technische klussen in huis, kun je het minimum loon betalen. Voor een vol wassene is dat zes euro per uur. Het zal niet altijd moge lijk zijn om van de hulp van mantelzorgers gebruik te ma ken. Gelukkig zijn er allerlei servicediensten waar u ge bruik van kunt maken. De meeste gemeenten hebben bijvoorbeeld een maaltijd voorziening, die een warme maaltijd kant-en-klaar bij u thuisbrengt. Reken op een bedrag tussen de drie en de zes euro per keer. Als u een magnetron nodig heeft om de maaltijd op te warmen, kunt u die voor een paar euro per maand huren. Veel ge meenten hebben projecten, waarbij vrijwilligers worden ingeschakeld. Deze vrij willigers vinden het leuk om bijvoorbeeld de boodschap pen te halen of klusjes in het huis te doen. U betaalt dan alleen de onkosten die zij ma ken. Risico Ook bij administratieve za ken en bankzaken is hulp vaak gewenst. Voor het invul len van het aangiftebiljet voor de belasting kun je nog wel professionele hulp krij gen, maar voor het regelen van bankzaken is dat eigen lijk een te groot risico. Vaak springt een van de kinderen of een ander familielid bij. Een voorwaarde om de zaken over te kunnen nemen, is dat de administratie goed gere geld is. Degene die het over neemt, moet weten waar hij alle belangrijke papieren kan vinden. Het is mogelijk om iemand te machtigen voor de bankzaken; een partner of een kind bijvoorbeeld. Een gemachtigde kan betaalop drachten geven aan de bank. Een gemachtigde kan ook een pinpas krijgen en betalen in winkels of geld opnemen. Ook al is er iemand gemach tigd, de rekeninghouder blijft de baas over zijn of haar geld. Betalingen kunnen zo nodig weer worden terug stort. Een machtiging kan ook weer worden ingetrok ken. Als iemand wilsonbekwaam wordt, is het nodig dat ie mand de geldzaken volledig overneemt. Bijvoorbeeld bij de ziekte van Alzheimer. Dan is het verstandig om tijdig een bewindvoerder aan te wij zen. GPD Meer informatie: www.nibud.nl www.justitie.nl 070 37 06 850 www.alzheimer-nederland.nl info@alzheimer-nederland. nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9