PZC Minder toeristen in meivakantie Concurrent klaagt over ABN Amro Rijk moet Zeeuwse havens steunen Stemadvies (2) 8 Voor het eerst grote verschillen tussen Hemelvaart en Pinksteren Betere tijden voor midden- en kleinbedrijf Rente Eurozone blijft voorlopig op hetzelfde peil Winst Total met de helft omhoog Een afgewerkte hoef als visitekaartje Continental boekt meer winst SAS vermindert verlies Time Warner gaat niet vooruit 'Oscar' voor ING Direct Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ZeeuWs-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 6 mei 2005 ...y Ontop verkoopt door heel Europa door Jeffrey Kutterink GOES - De Zeeuwse hotels en campings zijn in de meivakantie matig bezet. Ook het aantal toe risten tijdens Hemelvaart en Pinksteren valt in zijn algemeen heid tegen. Al zijn de klappen op Schouwen harder dan op Walcheren en kan het per ac commodatie sterk verschillen. Voor het eerst is er een groot ver schil in bezetting tijdens Hemel vaart en Pinksteren. Dat blijkt uit een eerste inventa risatie van het Bureau Toerisme Zeeland (BTZ). Medewerkers hebben deze week een belronde gemaakt langs enkele tientallen recreatieondernemers. Het beeld dat eruit naar voren komt stemt M. Tempelman van het BTZ niet vrolijk. Het komt er op neer dat er overal nog voldoen de plek is, zowel bij hotels als campings. „Al is het beeld wel sterk wisselend. Walcheren valt positief op en Schouwen-Duive- land springt er negatief uit. Met de accommodaties direct aan de kust gaat het nog aardig. Maar iets verder weg wordt het al las tig, laat staan verderop in de provincie. Verder valt op dat de accommodaties met faciliteiten het beter doen. Het gaat dan bij voorbeeld om campings die de naam hebben dat je vooraf moet boeken, omdat er anders geen plaats meer is." Voor het eerst is er een verschil te zien in de bezetting op Hemel vaart en Pinksteren. „Die dagen waren tot nu toe altijd aan el kaar gekpppeld door arrange menten. Je boekt een camping, laat je caravan staan en kan te gen korting nog met Pinksteren komen. Maar nu blijkt voor het ZOETERMEER- Voor het mid den- en kleinbedrijf lijken bete re tijden aan te breken. De afzet neemt dit jaar toe met 1,25 pro cent en de verkopen zullen in 2006 oplopen met 2,25 procent. Bovendien wordt voor 2005 een winststijging van 5 procent ver wacht, die een jaar later nog 1 procentpunt hoger kan zijn. Ook neemt de werkgelegenheid in 2006 toe. Dat blijkt uit een onderzoek, dat economisch onderzoeksbu reau EIM woensdag heeft gepu bliceerd. Aan de stijgende afzet ligt volgens het onderzoek voor al de toenemende export dit en volgend jaar ten grondslag. EIM venvacht dat de uitvoer van het midden- en kleinbedrijf dit jaar toeneemt met 2,5 procent en in 2006 met 4 procent. De winststijging is volgens het EIM vooral te danken aan de be perkte stijging van de loonkos ten. Dit jaar verandert het aan tal banen in het midden- en kleinbedrijf volgens het EIM niet, maar door de groeiende af zet zal in 2006 de werkgelegen heid toenemen met ongeveer 1,5 procent. De banengroei verwacht het on derzoeksbureau in alle sectoren behalve de detailhandel, de auto sector en de horeca. Momenteel werken ruim vier miljoen men sen in het midden- en kleinbe drijf. ANP eerst de bezetting met Pinkste ren minder dan met Hemel vaart." Tempelman noemt enkele voor beelden. „Het Duinhotel in Haamstede is voor de helft vol met Hemelvaart en voor een kwart met Pinksteren. Bij hotel de Zeeuwse Stromen in Renesse is die verhouding 75 en 50 pro cent. Camping De Schotsman in Kamperland is beide weeken den voor de helft vol." Een directe verklaring heeft Tempelman niet. „De slechte door Jeffrey Kutterink TERNEUZEN - Havenschap Zeeland Seaports vindt dat de Zeeuwse havens meer steun ver dienen van het Rijk. Bovendien dringt ze er op aan dat de ont- Duitse economie en uiteraard de slechte weersvooruitzichten spe len een rol." De eerste signalen voor het gehe le seizoen stemmen niet gunstig Het aantal Nederlanders dat de zomervakantie in eigen land wil vieren, loopt terug. Dat bleek de ze week. uit het Continu Vakan tie Onderzoek (CVO) van het Ne derlands Bureau voor Toerisme en Congressen (NBTC), onder zoeksbureau NIPO en het Neder lands Research Instituut voor recreatie en Toerisme (NRIT). sluiting van de havens snel moet worden verbeterd. Dat schrijft havenschap Zee land Seaports in een brief aan de Vaste Kamer Commissie voor Verkeer en Waterstaat. De brief Tot nu toe hebben ongeveer drie miljoen vakantiegangers beslo ten deze zomer in Nederland te blijven. Dat is negen procent minder dan vorig jaar. Tempelman vindt het nog voor barig om dat percentage één op één te vertalen naar Zeeland. „Maar we moeten wel alert zijn en blijven. Want uit eigen cij fers bleek onlangs dat vorig jaar 10 procent minder Nederlan ders en 10 procent minder bui tenlanders in de provincie ver bleven." is een reactie op de nota 'Zeeha vens: ankers van de economie' die in november is gepresen teerd door minister K. Peijs. Zee land Seaports is blij met de er kenning voor de positie van de zeehavens in de Nederlandse Ze is er voor dit jaar niet gerust op, al heeft ze geen signalen dat Zeeland het beter of slechter doet dan andere regio's. „Men sen hebben nog weinig vertrou wen in de economie. Iedereen is kritisch op de portemonnee. Al les kost tegenwoordig ook ber gen geld." Symposium Het Bureau Toerisme Zeeland houdt op 18 mei een symposium om te achterhalen hoe toeris tisch Zeeland kan overleven. economie. Maar het rekent er op dat erkenning betekent dat het Rijk Zeeland Seaports onder steunt in het verder ontwikke len van de havens. Die zijn voor de directe en indirecte werkgele genheid van bijzonder groot be- „Ik wil zo graag van onderne mers horen hoe ze tegen deze ontwikkelingen aankijken en wat ze denken eraan te kunnen doen. Er is nog een categorie die blijft zeggen dat als je maar kwaliteit biedt, de mensen toch wel komen. Maar daaraan begin ik zo langzamerhand te twijfe len." Volgens Tempelman kan het Zeeuws toeristisch bedrijfs leven de oorzaken niet bij ande ren blijven zoeken. „Er moet echt iets gaan gebeuren bij het bedrijfsleven zelf." lang, aldus het havenschap. Ook vraagt het aan het Rijk 'maxima le steun' voor de aanleg van de Westerschelde Container Termi nal. Verder wil het verbetering van de nautische toegang in de Kanaalzone Gent-Terneuzen. van onze redactie economie AMSTERDAM - Banca Popola- re di Lodi heeft twee klachten te gen ABN Amro ingediend bij de Italiaanse toezichthouder Con- sob. De bank uit Italië slaat daarmee terug in het overname gevecht rond Antonveneta. Volgens Lodi heeft het bankbed rijf uit Nederland vorige maand aandelen in Antonveneta ge kocht tegen een prijs die hoger ligt dan het bod van 25 euro dat ABN Amro heeft uitgebracht. Het bankbedrijf moet zijn bod op Antonveneta daarom verho gen, redeneert Banca Popolare di Lodi. De twee banken zijn in een ste vig overnamegevecht verwik keld om de Italiaanse bank An tonveneta. Eerder deze week deed justitie een inval bij de te genstrever van ABN Amro. Het Italiaanse parket verdenkt Ban ca Popolare di Lodi van koers- manipulatie. Volgens een woordvoerder van ABN Amro heeft de toezichthou der Consob enkele vragen ge steld en zijn deze beantwoord. De bank heeft de toezichthou der verzekerd dat de aandelen voor 25 euro per stuk zijn ge kocht. „Wij hebben in lijn met de regelgeving gehandeld en zien de uitkomst van het onder zoek met vertrouwen tegemoet. We juichen het onderzoek zelfs toe", aldus de zegsman. ABN Amro heeft Consob op de hoog te gebracht van alle transacties. Volgens Italiaanse media heeft Popolare di Lodi ook geklaagd dat ABN Amro afgelopen maand aandelen Antonveneta heeft gekocht van derden onder de beurskoers. Dat is volgens Lo di het bewijs dat ABN in het ge heim samenwerkt met andere aandeelhouders. Volgens de ABN-woordvoerder is er niets mis met deze handel wijze, zolang de transacties maar gemeld worden. Lodi heeft de afgelopen weken zijn belang in Antonveneta opge schroefd tot 29,5 procent. De bank had daarom zaterdag veel invloed bij de stemming over de nieuwe samenstelling van het be stuur van Antonveneta. ABN Amro heeft vrijdag het belang in Antonveneta verhoogd tot 20,7 procent. Voor de rechtbank in Rome loopt een civiele procedure van ABN Amro tegen de Italiaanse centrale bank, die Pop Lodi zou hebben bevoordeeld bij diens po ging Antonveneta over te ne men. De directeur van het secre tariat van de centrale bank, An- gelo De Mattia, schrijft in een in gezonden brief in de zakenkrant Financial Times van woensdag dat er niets aan de hand is. „Het is niet waar dat buiten landse banken op een andere manier worden behandeld dan een Italiaanse bank." ANP/RTR BERLIJN - De rente in de euro landen blijft voorlopig zoals die is. De Europese Centrale Bank (ECB) besloot woensdag haar be langrijkste tarief, de herfinan cieringsrente, op 2 procent te la ten staan. Dat tarief geldt sinds juni 2003. Hel besluit van de ECB was geen verrassing. Jean-Claude Trichet, president van de bank, had na de vorige vergadering over de rente voor de twaalf eu rolanden al gezegd dat er voorlo pig geen verandering in de rente stand zou komen. De bank ziet zich geconfronteerd met aanwij zingen die op een vertraging in de groei van de economie dui den. Een verhoging van de rente zou alleen maar extra vertra gend werken op de economische groei. De ECB heeft eerder al ge wezen op het gevaar van de ho ge olieprijs en de groei van de hoeveelheid geld in omloop. Het IMFliet eerder weten dan de ECB er goed aan zou doen de rente te verlagen om zo de econo mie te stimuleren. Een rentever laging is voor de ECB geen op tie, aldus Trichet. ANP Vorige week heeft mijn collega Syl vester Eijffinger op deze plaats een pleidooi gehouden voor een 'ja'-stem bij het aanstaande referen dum over wat de Europese Grondwet is gaan heten. Het onderwerp is dermate belangrijk dat ik, tegen de gewoonte in, nu een vervolgcolumn aan hetzelfde on derwerp wil wijden. Ik moet om te beginnen eerlijk beken nen dat het debat over de Europese Grondwet tot voor kort grotendeels aan mij voorbijging. En ik vrees dat ik de enige niet ben. De Grondwet is taaie stof. Ook de samenvatting die iedereen van de referendumcommissie in de bus heeft gekregen, valt niet in de categorie spannende lectuur'. Dat is grondwet ten eigen. Welke niet-jurist heeft de Ne derlandse Grondwet gelezen? Daar naast is het buitengewoon storend dat populistische politici de referendum- strijd manipuleren door te suggereren dat het over van alles en nog wat gaat dat niets met de Europese Grondwet te maken heeft. De voorgestelde diensten richtlijn en de mogelijke toetreding van Turkije tot de Europese Unie zijn belangrijke onderwerpen, maar daar over gaat de Europese Grondwet hele maal niet. Op deze manier krijgt het re ferendum de wrange smaak van xenofo bisch populisme. Dat is het laatste waaraan ik behoefte heb. Maar inmiddels beginnen ook de voor standers van een 'ja'-stem zich te roe ren. Eindelijk. Vakbonden en werkge versverenigingen manifesteren zich nu als voorstander van de Europese Grond wet, evenals uiteenlopende politieke partijen; van de coalitiepartners CDA, de VVD en D66 tot en met de oppositie partijen GroenLinks en de PvdA. Een dergelijk monsterverbond is ongebrui kelijk. Voor een belangrijk deel is de emotionele oppositie tegen de Europese Grondwet merkwaardig. Immers: voor een groot deel worden slechts bestaan de Europese verdragen geïntegreerd, met toevoeging van logische verklarin gen over grondrechten, zoals die terza ke de eerbiediging van menselijke waar digheid, het recht op onderwijs en een verbod op discriminatie. Daarnaast worden de structuren van de Europese Unie nog eens formeel vastgelegd, en deels geactualiseerd in het licht van de uitbreiding tot 25 lid staten. De veranderingen zijn bijna alle maal verbeteringen. Democratische be voegdheden worden uitgebreid; de transparantie wordt vergroot; meer Eu ropese beslissingen worden met een ge kwalificeerde meerderheid genomen; nationale parlementen kunnen makke lijker op de rem gaan staan; de rol van het Europese Hof van Justitie wordt versterkt; met één miljoen handtekenin gen kunnen Europese burgers een on derwerp op de agenda krijgen; lidsta ten krijgen de mogelijkheid om uit de EU te stappen; etcetera. Belangrijk is ook dat duidelijker wordt gemaakt wie waartoe bevoegd is. De EU gaat over bijvoorbeeld het concur rentiebeleid en de handelspolitiek, ter wijl de nationale politiek de touwtjes stevig in handen houdt op beleidsterrei nen als onderwijs en volksgezondheid. Waarom deze Grondwet zoveel an- ti-EU-sentimenten losmaakt, is daar om moeilijk aan de inhoud van het do cument toe te schrijven. Hooguit kan gewezen worden op de gewijzigde stem verhoudingen, het vervallen van een commissaris voor elke lidstaat en de in troductie van enkele nieuwe functiona rissen. Daarmee kan het beeld ontstaan dat de grotere landen machtiger wor den ten koste van de kleinere. Het is echter de vraag of er in de huidi ge machtsverhoudingen veel gaat schui ven. Grotere landen hadden, hebben en houden meer in de melk te brokkelen. Is het gek dat Duitsland met tachtig miljoen inwoners meer gewicht in de schaal legt dan België met tien miljoen burgers? Voor een kleiner land als Ne derland is Europa onmisbaar. Onge veer 80 procent van onze export gaat naar collega-lidstaten. Wij Nederlan ders hebben daarom bij uitstek belang bij een soepel functionerende EU. Na de toetreding van tien nieuwe leden vol doen de bestaande structuren niet lan ger. Zonder wijzigingen verwordt de EU tot een onbeweeglijke moloch die op het wereldtoneel een modderfiguur slaat. Arjen van Witteloostuijn Hoefsmid Jeroen Braat aan het werk, zware fysieke arbeid. door Inge Heuff BURGH-HAAMSTEDE - Met het hoofd gehuld in bruingele rookwolken, het paardenbeen tussen zijn knieën en het gloeiend hete hoefijzer in de tang. past rijksgediplomeerde hoefsmid Jeroen Braat bij het Friese trekpaard een ijzer. Telkens als hij het hete ijzer op de hoef zet, komen er nieuwe rookwolken met de bijbehorende stank vrij. Het dier kijkt niet op of om. Elke acht weken wordt dit paard gekapt en beslagen. En zolang Braat niet aan het leven in de hoeven zit, blijft het dier rustig. Dat was vanmorgen nog anders. Toen vloog de hoefsmid door de stal bij een paard dat voor het eerst beslagen werd. Het is dan ook fysiek zwaar werk. Een groot deel van de dag staat Braat gebogen over de paardenhoeven. Een weerspan nig been waar ook nog eens flink wat kracht achter zit, vergt wel wat inspan ning om te beslaan. Braat heeft een mo biele werkplaats. In zijn busje staan on der meer twee elektrische boren, een las apparaat, een gasoven met gasfles en een elektrische slijpband. Het aam beeld, om het ijzer passend te maken, staat vlak bij de oven. Het enige wat hij verder nodig heeft zijn water en stroom (220 volt). In de laadruimte heeft hij ruim vijftig verschillende soorten ijzers liggen, gesorteerd op breedte en dikte. Ook de nagels variëren in dikte en leng te. De hoefsmid levert dan ook maat werk, elke hoef is weer anders. Braat foto Dirk-Jan Gjeltema kapt en beslaat het liefst op een harde, vlakke ondergrond. Dan kan hij zien of de hoeven gelijk gekapt zijn en het paard goed recht staat. Het nagelknip pen gebeurt met mes, kniptang en vijl. Paarden die altijd op een zachte onder grond lopen, hebben geen hoefijzers no dig. Dit Friese werkpaard is bijna klaar. Braat vijlt nog even de hoeven netjes, knipt de uitstekende puntjes van de nagels af, brengt wat hoefvet aan en het dier kan er weer acht weken tegen. De afwerking is het visitekaartje. PARIJS - Oliemaatschappij Total heeft in het eerste kwar taal van dit jaar net als andere energieconcerns flink ge profiteerd van het hoge peil van de olieprijzen. De netto winst, exclusief eenmalige posten, steeg ten opzichte van dezelfde periode van 2004 met 50 procent tot 2,92 miljard euro. De omzet van Total groeide in het eerste kwartaal met 18 procent tot 31,74 miljard euro. ANP HANNOVER - Het Duitse bandenbedrijf Continental heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een winststijging gerealiseerd van 25 procent tot 167 miljoen euro. In de zelfde periode een jaar eerder bedroeg de nettowinst nog 133,8 miljoen euro. De kwartaalomzet steeg met 8,9 pro cent tot 3,25 miljard euro. Continental presteerde goed onder meer dankzij een ster ke vraag naar veiligheidsproducten, zoals het elektroni sche remsysteem ESP. ANP/DPA STOCKHOLM - De Scandinavische luchtvaartmaatschap pij SAS heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een ver lies voor financiële lasten en baten geboekt van 1,3 mil jard Zweedse kroon (142 miljoen euro). Vorig jaar was dit nog 1,58 miljard kroon. De omzet nam toe met 3,6 procent tot 13 miljard kroon (1,42 miljard euro). Het aantal vervoerde passagiers steeg in vergelijking met vorig jaar met 0,8 procent tot 7,3 miljoen. ANP NEW YORK - De winst van het Amerikaanse concern Ti me Warner is in het eerste kwartaal van dit jaar met 963 miljoen dollar vrijwel gelijk gebleven aan die in dezelfde periode vorig jaar. De omzet steeg met 3 procent tot 10.48 miljard dollar. De winst van het grootste mediabedrijf ter wereld werd gedrukt door tegenvallende cijfers bij de speelfilmdivisie Warner Bros. De omzet steeg daar met 1 procent tot 3 mil jard dollar. ANP NEW YORK - Bankverzekeraar ING kan volgende maand op de jaarlijkse uitreiking van de Webby Awards, ook wel de Oscars van het internet genoemd, een prijs in ontvangst nemen. Het concern is met zijn internetbank ING Direct de publieks winnaar in de categorie bankieren/betalen. De juryprijs is hierin vergeven aan het Amerikaanse E-Trade. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 7