Drugsbeleid valt buiten grondwet Verdediging Michael Jackson roept stoet beroemdheden op Corruptie bedreigt wederopbouw van Atjeh auping Abu Ghraib strandt Proces mishandeling Servische politiechef ontkent aanzetten tot vlucht uit Kosovo Deens feest voor Andersen eindigt in fiasco Lugubere vondst in Brussel Duitse neonazi krijgt zeven jaar Hoofddoek taboe op school België Dodelijk skiseizoen in Oostenrijk Meer antisemitisch geweld Europees commissaris Frattini: Brussel bemoeit zich niet met koffieshops Zware strijd in Afghanistan We geven u graag een zomers gevoel. Als u op maat gaat slapen, krijgt u van ons een Summer Breeze (t.w.v. 350,-) cadeau. Slaap op Maat: u kiest de matras die precies bij u past. Pocket, latex, soepel, stevig. Op die kern komt een verwisselbare toplaag. Zeven varianten. Van Ultimate Climate tot High Energy. Wie zo'n Maatmatras koopt, vóór 31 mei, bij onze Vision dealers, krijgt de zomertoplaag gratis. Summer Breeze. Voelt, koelt als een briesje en ventileert verkwikkend. alkmaar Klercq Woonwereld almere Sleepwell Bedden amsterdam Oost Slaapcomfort Sinds 1935 amsterdam zuidoost LinkerLisse, Villa ArenA assen Slaapspecialist Assen axel Pot-Stoutenbeek beverwijk Stoutenbeek Wooncentrum bovenkerk-amstelveen Beds Bedding Bovenkerk cruquius Goodnight Slaapkamers den haag Bonnet Slapen, Haaglanden Megastores den haag Het Slaapparadijs dronten Morgana Rikken eindhoven Verouden Slaapkamers emmen Morgana Slaapkamers goes Morgana Slaapkamers De Schipper gorinchem Morgana Slaapkamers groesbeek Wennekers Wonen Slapen groningen Vesta Meubelen heerenveen Vesta Meubelen heerlen Berden Wonen Slapen heinenoord Slaapboulevard Kwakernaat helmond Van Gemert Wonen en Slapen hendrik ido ambacht Morgana Slaapkamers De Heer hengelo ov Brok Interieur huissen Jansen Totaal Wonen katwijk zh Baalbergen Wonen koudekerke Woontrend Zeeland leeuwarden Beddenhuis Wielinga maastricht Jussen Interieur en Slaapcomfort nieuwleusen Bos Bedden noordwuk Auping Plaza nuverdal Morgana Slaapkamers Jacobs Interieurverzorging oisterwijk Slaapcenter Oisterwijk oldenzaal Van Gils Woonpromenade poortvliet Woonboulevard Poortvliet roermond Berden Wonen Slapen rotterdam LinkerLisse, Woonmall Alexandrium lil rotterdam Beddenspeciaalzaak René de Bont rotterdam Bouman Meubelen schijndel Van Rozendaal-Steenbakkers 's-hertogenbosch Oase Slaapkamerspeciaalzaken sittard Berden Slapen uden Van Donzel Wooncenter ulft M.S.M Woonwonderland utrecht SlaapkamerCentrum Utrecht venlo - blerick Berden Slapen volendam Tase Wonen waalwijk Stoutenbeek Wooncentrum w1jchen Tilders Meubelen woerden Slaapkenner Fidder zaandam Beds Bedding zoeterwoude Casba Wonen zutphen Eijerkamp, de nationale woonmspiraüe vrijdag 6 mei 2005 NEW YORK - Het Amerikaanse computerconcern IBM schrapt bij een wereldwijde reorganisa tie 10.000 tot 13.000 banen, I waarvan de meeste in Europa. I Het bedrijf schuift de wereldwij- de operaties meer in elkaar en wil zich concentreren op snel groeiende markten. In landen waar de groei niet groot genoeg is, wil het bedrijf inkrimpen. Verder wil IBM de bureaucratie binnen de onderneming verklei- nen. Het aantal te verwachten i ontslagen is ongeveer 4 procent van het totale personeelsbe stand. Vorig jaar had het bedrijf 329.000 mensen in dienst, waar- van 100.000 in Europa. RTR Een inwoner van Atjeh verzamelt oud papier op een vuilstortplaats in Kampung Jawa. Er heerst veel werkloosheid sinds het gebied op tweede kerstdag vorig jaar werd getrof fen door tsunami's. foto Tarmizy Harva/RTR van onze redactie buitenland JAKARTA - Corruptie vormt de komende jaren een grote bedrei ging bij de wederopbouw van het door de zeebeving getroffen Atjeh in Indonesië. Nu de regering een nationaal programma ten uitvoer wil bren gen waarmee grote sommen geld zijn gemoeid, zullen ambte naren, militairen en anderen ze ker pogen fondsen aan te wen den voor hun eigen doeleinden. Dat heeft Kuntoro Mangkusu- broto woensdag gezegd. Hij is door de regering aangesteld als directeur van een speciaal bu reau voor de wederopbouw van Atjeh. Mangkusubroto is de komende vier jaar verantwoordelijk voor de verdeling van projectgelden en het toewijzen van bouw- en andere opdrachten. Ook zal hij het overleg met nationale en in- temationale partners leiden. Be strijding van corruptie is voor Mangkusubroto een van de grootste uitdagingen, zegt hij. De ex-minister van Mijnbouw en Energie geldt als een ex-poli- ticus met schone handen, in een land waar het gehele maatschap pelijke leven is doordesemd van corruptie, zelfverrijking en gesjoemel. Mangkusubroto waarschuwt voor strenge straffen, als hulp gelden van de overheid of van buitenlandse donoren achter over worden gedrukt. De voormalige bewindsman be schouwt het ook als een priori teit om de steun van de Atjeeërs te winnen. Veel getroffenen van de tsuna mi's zijn teleurgesteld in de over heid omdat structurele hulp op grote schaal uitblijft. Bovendien is hun provincie nog altijd mili tair gebied wegens de strijd tus sen het nationale leger en sepa ratistische rebellen. Die reali teit hindert de hulpverlening. Veel slachtoffers kunnen zich bovendien niet vinden in nieu we bouwregels die verbieden dat er weer woningen worden gebouwd aan de kust. ANP door Ans Bouwmans WASHINGTON - De militaire rechter in Texas heeft de schuld bekentenis van Lynndie Eng land afgewezen. England is de Amerikaanse die het 'gezicht' werd van het mar telschandaal in de Iraakse Abu Ghraib gevangenis. De 22-jarige reserviste bekende maandag schuld in ruil voor een lagere maximumstraf. Een jury begon vervolgens aan een hoor zitting over de strafmaat, maar de rechter maakte daar woens dag abrupt een einde aan. Volgens het militaire recht mag een rechter niet instemmen met een schuldigverklaring als hij er niet van overtuigd is dat de ver dachte zich daadwerkelijk schul dig voelt. Woensdag voerde de verdediging Charles Graner op, de militair die tot tien jaar cel is veroordeeld voor zijn aandeel in de mishandelingen. Hij is de ex-vriend van England en vader van haar kind. England had zich in het cellen blok laten fotograferen door Graner, onder meer met een naakte Irakees aan een honden- riem. Maandag zei ze daarbij te zijn afgegaan op Graner. Die was destijds hoger in rang en was in zijn burgerleven gevan genbewaarder geweest. Toen Graner zei dat het nemen van foto's om incidenten in de gevangenis vast te leggen nor maal en geoorloofd was, conclu deerde rechter Pohl dat Graners getuigenis erop neer kwam dat England zich niet schuldig acht te. „Als u niet gelooft dat u schuldig bent, kunt u niet schuld bekennen", zei hij tegen England. GPD (Advertentie) BRUSSEL - In kanalen bij Brussel is een aantal lichaams delen gevonden. Voorbijgangers hebben de voorbije da gen een hand, romp, dijbeen, kuit en hoofd ontdekt. Vol gens de politie gaat het vrijwel zeker om een in stukken gezaagd lijk. De moordbrigade van de Belgische politie speurt naar de resterende lichaamsdelen. Ondex-zoek aan het hoofd toon de dat het slachtoffer een jongeman moet zijn geweest. De nog onbekende man zou enkele weken geleden met messteken en zware slagen zijn vermoord, aldus de politie gisteren op tv-zender VTM. ANP MÜNCHEN - De Duitse neonazi Martin Wiese is woens dag door een x-echter in München veroordeeld tot een cel straf van zeven jaar. De 29-jarige man is schuldig bevon den aan het lidmaatschap van een 'terroristische vereni ging'. Drie van zijn kompanen kregen celstraffen tot vijf jaar en negen maanden. Volgens verscheidene Duitse media was Wiese betrokken bij de voorbereidingen van een aanslag op een joods cen- trum in München in 2003. Tegen Wiese, de leider van de groepering Kameradschaft Süd, was acht jaar cel geëist. De groep had zich de omverwerping van de Duitse rege ring en de oprichting van een nationaal-socialistische staat tot doel gesteld. ANP ANTWERPEN - Het Antwerpse opleidingsinstituut Atel weigert de inschrijving van vrouwen die een hoofddoek dragen. De leiding van het instituut stelt dat bedrijven toch geen vrouwen aannemen die een hoofddoek dragen. Dan heeft het volgens woordvoerster Van Roey van Atel ook weinig zin om hen een opleiding te geven. De opleiding wordt grotendeels gefinancierd op grond van het aantal cursisten dat ook daadwerkelijk een baan vindt, zo meldde woensdag het dagblad Gazet van Ant werpen. ANP WENEN - Het aantal doden door lawines in het Oosten rijkse wintersportseizoen 2004/2005 is uitgekomen op ze ker 48. Dat heeft het Oostenrijkse ministerie van Binnen landse Zaken gemeld. In het voorgaande seizoen waren er in Oostenrijk slechts acht doden door sneeuwverschuivingen. ANP TEL AVIV - Het aantal gevallen van antisemitisch ge weld en vandalisme was in 2004 wereldwijd het hoogste van de afgelopen vijftien jaar. Dat heeft het Stephen Roth Instituut van de universiteit van Tel Aviv woensdag be kendgemaakt in zijn jaarlijkse rapport. Vorig jaar registreerde het instituut 482 antisemitische in cidenten, waaronder fysieke aanvallen en schending van graven. Daarnaast waren er negentien 'zware aanvallen', zoals die met de bedoeling om te doden. Het aantal inci denten is ruim verzesvoudigd sinds 1989, toen het insti tuut er statistieken ging bijhouden. Sindsdien is het aan tal zware aanvallen wel gedaald. ANP/RTR IBM schrapt meer dan 10.000 banen J door Ans Bouwmans WASHINGTON - De aankla- gers in het proces tegen Michael Jackson zijn klaar met het pre- senteren van hun bewijs dat de popster zich schuldig heeft ge- i maakt aan ontucht. Het woord ;j[ is nu aan de verdediging. Verwacht wordt dat advocaat Thomas Mesereau de komende >J Weken een reeks personeelsle- den en met Jackson bevriende (j beroemdheden zal opvoeren om ^jj hem af te schilderen als een on- 1 schuldig slachtoffer van heb- M zuchtige lieden. I De zanger zou twee jaar geleden Jj eén destijds bevriende 13-jarige l| jongen hebben betast, maar hij J zegt zelf onschuldig te zijn. I De zaak tegen Jackson begon i| eind januari in het Califomi- |.j sche Santa Maria met het kie- I zen van een jury. Een maand later kon openbaar aanklager Tom Sneddon pas be ginnen met het onderbouwen van de tenlastelegging. Behalve voor seksueel misbruik is Jackson aangeklaagd voor het voeren van alcohol aan een min- derjarige en het samenzweren met anderen om de jongen, Ga vin A., en diens familieleden te gen hun wil vast te houden. De.gebeurtenissen vonden vol gens de aanklacht plaats na de vertoning begin 2003 van een vóór Jackson schadelijke docu mentaire. Daarin zei hij er geen kwaad in te zien kinderen in zijn bed te laten slapen. Wordt de zanger op alle punten veroor deeld, dan hangt hem meer dan twintig jaar cel boven het hoofd. Het beeld van de zaak is na ruim negen weken met 85 getui gen a charge en talloze bewijs stukken waaronder video-opna mes en pomogi'afische boeken, niet klip en ldaar, menen des kundigen. De jongen, een voor malig kankerpatiëntje, was in de documentaire hand in hand met zijn toenmalige idool door Thomas Verfuss DEN HAAG - Tijdens de Na- vo-bombardementen op Joego slavië in 1999 wilde de Servi sche politie in Kosovo niet dat de etnische AJbanezen op de vlucht sloegen. Dan zouden de politie en het Joegoslavische le ger immers als het enige doelwit overblijven voor de Navo-bom- men. Dit betoogde Radovan Papon- jak, de toenmalige politiechef van de stad Pec in Kosovo, giste ren in het Milosevic-proces voor het Joegoslavië-Tribunaal. Pa- ponjaks lezing staat haaks op de tenlastelegging. Volgens de VN-aanklagei's werden eind maaid 1999 duizenden Kosovaar- se inwonei's van Pee verdreven door de Servische politie en het Joegoslavische leger. Milosevic, toen president van Joegoslavië, is aangeklaagd we gens de deportatie van circa 800.000 Albanezen in 1999. Die trokken toen onder vaak erbar melijke omstandigheden naar de buurlanden Albanië en Mace donië. Milosevic, die zelf zijn verdediging voei*t, probeert te bewijzen dat de Kosovaren op de vlucht sloegen voor de Na- vo-bommen. Paponjak veidelde gisteren over tientallen Navo-bombardemen- ten op Pee en omgeving. Bij al die aanvallen vielen doden, met veel angst bij de burgerbevol king als gevolg, aldus de oud-po litiechef. ANP Jackson te zien. Pas daarna had de zanger geprobeerd hem te misbruiken tijdens een verblijf op zijn landgoed Neverland, al dus de jongen. Zijn moeder zei dat zij en haar twee zoons en dochter in die periode op Never land werden vastgehouden, on der meer om hun medewerking aan een nieuwe video af te dwin gen. Maar de verdediging slaagde er tijdens verhoren in gaten te schieten in de getuigenissen. De aanklagers voerden velschil lende getuigen op die verklaar den dat ze Jackson in de jai*en negentig in compromitterende situaties hadden gezien met jon ge jongens. Ook al bleken de voormalige per soneelsleden van Jackson alle maal een persoonlijk conflict met hem te hebben, bij elkaar zoi'gden de verklaringen voor een beeld van een man met een ongezonde fascinatie voor jon gens. Moeders Ook getuigden de moeders van twee jongens die ooit een finan ciële vergoeding van de zanger kregen. Een van de jongens zelf verscheen ook voor de recht bank. Hij zei dat Jackson zijn ge nitaliën had aangeraakt. De ex-vrouw van Jackson, Deb bie Rowe, zorgde voor verwar ring door zich, tegen de ver wachting in, lovend over Mi chael uit te laten. GPD wan onze redactie buitenland KOPENHAGEN - Het Deense alfabetiseringsfonds waarvan onder andere de Nederlandse prinses Laurentien promotor is, krijgt geen geld uit de grote tele visieshow die begin april werd gehouden rond de geboortedag van sprookjesschrijver Hans Christian Andersen. Het spekta kel in het voetbalstadion van de Deense hoofdstad Kopenhagen is op een groot fiasco uitgelo pen. De organisatoren van het feeste lijke evenement komen na het opmaken van de balans in to taal 3,3 miljoen euro tekort. Het ABC Fonds, dat in de hele we reld projecten voor ongeletter- den wilde ondersteunen, kan daarom voorlopig fluiten naar de beloofde bijdrage. Prinses Laurentien woonde op 2 april samen met echtgenoot prins Constantijn de show 'Er was eens..' ter gelegenheid van Andersens tweehonderste ver jaardag bij. Ook de voltallige Deense koninklijke familie was present in het niet geheel uitver kochte stadion. De tegenvallende belangstelling is één van de oorzaken van het negatieve saldo, de kosten van het optreden van zangeres Tina Turner (één miljoen dollar voor twee liedjes) is een andere. De organisatoren proberen nu door het schrappen van andere activiteiten alsnog geld te vin den om de goede doelen te onder steunen. GPD I door Hetty van Rooij i BRUSSEL - De nieuwe Europe se grondwet vormt geen bedrei ging voor het eigenzinnige Ne- i derlandse drugsbeleid. Vólgens de Italiaanse Europees comissaris voor Justitie Franco Frattini dienen 'Brussel' en de andere lidstaten het gedogen v£n koffieshops in ons land te I respecteren, omdat ieder land i het recht heeft een eigen drugs- beleid te voeren. Frattini vernacht van de Neder landse regering wel volledige medewerking bij de bestrijding van de georganiseerde drugshan del. In een poging om een bijdrage te leveren aan de Nederlandse 'ja'-campagne voor het referen dum over de Europese grond wet, legde Frattini woensdag een groep Nederlandse journalis ten uit dat Brussel niet de strijd aanbindt met het Nederlandse gedoogbeleid, maar wel met de internationale handel. „De grondwet tast nationale be voegdheden niet aan. We moe ten ons richten op de grensover schrijdende drugshandel, omdat die vorm van ci'iminaliteit ver weven is met mensensmokkel en prostitutie." De commissaris wilde zich niet uitlaten over de pogingen van de Maastrichtse burgemeester Leers om de teelt van cannabis onder strenge voorwaarden te le galiseren. Migratiebeleid Volgens Frattini, voormalig Ita liaans minister van Buitenland se Zaken, is de grondwet vooral onmisbaar omdat zij de wettelij ke basis vormt voor een gemeen schappelijk migratiebeleid. Hij kondigde de oprichting aan van een Europees fonds dat een bij drage moet leveren aan de inte gratie van migranten. In ant- wooi'd op de vraag waarom 'Brussel' zich daarmee bemoeit, zei hij: „we moeten voorkomen dat migranten massaal op zoek gaan naar het land dat de beste kansen en voorwaarden biedt. Daarom is het van belang dat de lidstaten het eens te worden over een minimumniveau." Voor de zomer komt Frattini met een plan voor een gemeen schappelijk beleid dat het econo mische migranten mogelijk moet maken naar Europa te ko men. Hij is er vast van overtuigd dat de Europese Unie die mi granten nodig heeft. Hij zal geen aantallen per land voorstel len. „Dat is en blijft een zaak voor de lidstaten." GPD KABOEL - Door gevechten in - het zuiden van Afghanistan zijn de afgelopen dagen zeker zeven tig mensen om het leven geko- men. Het zou volgens de Britse omroep BBC gaan om de ernstig ste vuurgevechten sinds de fun- - damentalistische Taliban in 1 2002 werden verdreven. n 'j In de provincie Zaboel kwamen 2 dinsdag veertig strijders om, al- dus Afghaanse en Amerikaanse functionarissen gisteren. Woens- dag sprak het Amerikaanse le- ger nog van twintig doden, n maar tijdens een zoektocht op 3 het slagveld troffen de militai- ren.meer lichamen aan. De te- oi genstanders waren volgens een .5. Amerikaanse kolonel goed ge traind en zwaarbewapend. „Ze vluchtten niet, ze verzetten zich en vochten." Een treffen in de provincie Kandahar kostte I woensdag negen Afghaanse mili- tairen en twintig rebellen het le ven. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5