Euregio wil sleutelrol gemeenten Niets is zo veelzeggend als stilte Uiteindelijk wint dan toch het goede AAZET Geuzenfeesten in Biervliet Vechtpartij om meisje Geen belasting op kauwgom Nieuw gemaal Braakman Hulst zoek nieuw doel stichting agenda Thema-avond over wonen in Goes-Zuid Grensoverschrijdende samenwerking Vlaanderen en Zeeland onvoldoende Mishandeling in Goese disco Struisvogels vrijdag 6 mei 2005 (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING J WWW.AAZET.NIU Kapelle -Tel. 0113-3 3^3 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) WoutBareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 j E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Eén van de boze heksen die de Markt in Biervliet onveilig maakten tijdens de Geuzenfeesten. foto Camile Schelstraete door Frank Gijsel BIERVLIET - Het haringdorp Biervliet ging donderdag weer even terug in de tijd. Met een historisch spel en een hek sensabbat, een parade van kwade hek sen en wicca's, werden de Geuzenfees ten officieel ingeluid. De Geuzenfeesten waren ditmaal een knipoog naar een ver verleden, waarin het Middeleeuwse dorp plagen kende en daarvan bevrijd moest worden. De herdenking van de bevrijding van Ne derland aan het einde van de Tweede Wereldoorlog maakte eveneens onder deel uit van het programma. Het thema luidde dan ook 'Heksen, Plagen en Be vrijding'. De opening verliep anders dan gebruike lijk. In een historisch tafereel werd een Heksenplaag nagespeeld. Kwade hek sen, ehirurgijneh, kwakzalvers en ven ters uit het verleden kwamen de Markt onveilig maken. Voorzitter Raymond Wauters verwel komde donderdag op de Markt de schout en zijn schepenen, bestaande uit de bestuurders Lonink, van Waes en van Schaik, met koffie en een versge bakken ovenkoek. Het is voorjaar 1573. Na een strenge winter heerst er een pestepidemie en een rattenplaag teistert het dorp. Rat ten rennen over de Markt en de chirur gijn wordt er depressief van. Helemaal overstuur rent de goede man over het plein op zoek naar een oplossing. Hij weet niet waar te beginnen. Het moet het werk zijn van zwarte heksen, rond vliegend op bezems. Moeders lopen schreiend, verdwaasd heen en weer, met zieke baby's in hun kinderwagens. Tussen licht en donker schieten boze katten over de Markt op zoek naar nog meer slachtoffers om ze te beheksen. De vroede vaderen op het terras blijven nog even buiten schot. Wauters roept de dames, begeleidsters van de schout en de schepenen, op voor al het patrimonium te blijven bewaken. De heksen laten al snel hün oog vallen op de bestuurders. Ze kunnen mannen immers betoveren en zwanger maken van wilde gedachten met hun vreemde lichaamsgedraai. Knoop Burgemeester Jan Lonink is nog zo ge waarschuwd, maar de goede man kan het niet voorkomen. Hij wordt de Markt opgetrokken en krijgt al snel een knoop in zijn das. „Daar maken ze mannen im potent mee", vertelt Wauters. Op een af standje zit de vrouwelijke wederhelft van de burgervader te gniffelen. De hek sen spelen hun spel van verleiding, on derwijl stiekem poedergif op de oven koeken strooiend. Er zijn ook goede fee ën, in witte, wijde rokken, en zij weten uiteindelijk de zwarte heksen te verja gen. Ze brengen vriendschap, vrolijk heid en vrijheid in het dorp. De mensen kunnen weer lachen. De ellende is voor bij. Lonink betreedt daarop breed lachend het podium en krijgt het woord. Als schout geeft hij het startsein voor de feestelijkheden: „Vrijheid delen is een kunst, maar feest vieren is dat ook", deelt hij mee. De Biervlietse knoop wordt uit zijn das gehaald en nadat schoolkinderen vredesballonnen hebben opgelaten mogen de bestuur ders samen met de jeugd een vredeste- kening maken en ophangen aan de vre- desmuur onder het Nationale Thema „Vrijheid delen is de kunst". 's Middags vonden brandweerdemon straties plaats met hulpverleningsvoer- tuigen. Biervliet kreeg zijn 'nieuwe' blusvoertuig van het korps van Hoek in een nieuwe kazerne. Met het oog op de hulpverlening in de Westerscheldetun- nel werd het korps van Hoek op haar beurt voorzien van modernere midde len. Vandaag viert Biervliet de tweede dag van de Geuzenfeesten met een vroege rommel- en boerenmarkt, spelkamp en kindermiddag. Vanavond staat een Yorin FM drive-in-show op het pro gramma. KLOOSTERZANDE - In een discotheek in Kloosterzan- de kwam het in de nacht van woensdag op donderdag tot een vechtpartij. De ruzie ontstond toen een achttienjarige bezoekster een Belgische discoganger, die toenadering zocht, afwees. Het mondde uit in een vechtpartij tussen een groep Belgen en andere bezoekers. De vechtersbazen werden buitengezet, maar toen vier Belgen terugkeerden, werden ze door de politie opgepakt. Volgens getuigen was er geen relatie tussen de vechtpartij en eerdere schermut selingen tussen Belgen en Nederlanders in Hulst. TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneu- zen zien geen heil in het heffen van kauwgombelasting. Gemeenten kunnen geen fiscale heffingen op snoep leg gen en een beleidsverandering propageren bij het parle ment lijkt het college weinig zinvol. Dat is het antwoord van het dagelijks bestuur op vragen van raadslid G. van Boom (TOP), die zich ergert aan het plakkende snoepgoed in alle winkelstraten. Het college is wel bereid om het pro-; bleem aan te pakken, want intussen loopt er een schoon- maakproef in de Havenstraat. De proef lijkt tot bevredi gende resultaten te leiden. Mocht door het aanbrengen van coating het reinigen nog makkelijker gaan, dan wil len B en W een onderzoekje doen naar de schoonmaakkos ten, eventueel voor meerdere winkelcentra. De kosten zou den via de afvalstoffenheffing moeten worden gedekt. TERNEUZEN - Het dagelijks bestuur van Waterschap Zeeuws-Vlaanderen wil voor 2,3 miljoen euro een nieuw gemaal in de Braakman bouwen. Dit grootste gemaal in de regio moet het schap wapenen tegen klimaatsverande ringen en toenemende wateroverlast. In het waterbeheer splan ligt het speerpunt op het gebied ten westen van het kanaal Gent-Terneuzen. Daar stroomt veel overtollig wa ter vanuit België binnen. Voor een waterhuishouding die voldoet aan de eisen van het beleid 'Waterbeheer 21 eeuw' is de plaatsing van de bijbemaling in de sluizen van de Braakman noodzakelijk, stelt het dagelijks bestuur. Het waterschap kan rekenen op een bijdrage van één mil joen subsidie. Deels van het Rijk en deels Europees geld. HULST - De gemeente Hulst wil stichting De Fontein nieuw leven inblazen. De stichting is in de jaren negentig' opgericht om belastingvoordeel te putten uit de bouw van; het nieuwe stadskantoor. Bij de bouw van dat nieuwe ge meentekantoor is de eigendom van stadhuis en stadskan toor overgedragen aan deze stichting, waardoor een flink' btw-voordeel kon worden opgestreken. De kans bestaat, dat de stichting zijn bestaansrecht verliest omdat er spra- ke is van afschaffing van dit zogeheten btw-compensatie- fonds door het rijk. Toch wil de gemeente de stichting' vooralsnog niet opheffen, zegt wethouder P. Weemaes (FiV nanciën). „Er is redelijk wat werk mee gemoeid om de stichting te liquideren, en het bestuur zet zich met goede bedoelingen in voor de Hulster gemeenschap. Daarom wil len we bekijken of het mogelijk is de stichting voor een an der doel in te zetten. De Fontein kan zich bijvoorbeeld be zig houden met de verdere toeristische aankleding van de stad." STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Biljarten Kanaalzone, kaarten; 14.00 uur: Bingo; Trefpunt, 10.00 uur: Koersbal; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; 16.00 uur: Zitgymnastiek; BIERVLIET - Centrum, Vanaf 8.00 uur Geuzenfeesten met onder meer boe ren- en rommelmarkt, themaspelkamp, kindermiddag en om 21.00 uur Yorin FM drive-in-show; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO kaarten bieden en jokeren; 13.30 uur: Koersbal; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.45 uur: Koersbal; Sportveld, 13.00 uur: Boomwaaifeesten met jeugdmiddag penalty bokaal en 's avonds schieting op de liggende wip; HEIKANT - 't Heike, 13.00 uur; Biljarten en pieren; Zaal Maton, 19.30 uur; Country line dan ce the Free Country Dancers; Café Du Commerce, 20.00 uur: Prijsuit reiking competitie kaarten; HENGSTDIJK - Horecacentrum De Vo gel, 20.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: SWO Franse les; 9.30 uur: Biljarten, kaarten; 13.30 uur: Volksdansen, lijndansen; 19.30 uur: Gezelschaps dansen; HULST - De Lieve, 13.00 uur: Centrum open; 14.00 uur: Bingo KBO; KOEWACHT - De Vlaschaard, 10.00 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; Voetbalveld V.V. Koewacht, 13.00 uur: Berlaerfeesten met sport- en spelmid- dag voor de jeugd, ouderenfeestje en 's avonds optreden Ambras; NIEUW-NAMEN - Sportveld, 13.00 uur: Hulsterloofeesten met voetbalwed strijd veteranen Hulsterloo tegen Kield- recht, penaltybokaal (15.00 uur) en om 20.00 uur partytime met dj en optreden Kris Hageland; SAS VAN GENT - St. Albert, 13.00 uur: Vrij biljarten en spelmiddag; SINT-JANSTEEN - Café De Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 13.00 uur: Biljarten Kanaal zone; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje, biljarten en klaverjassen; Sporthal 't Zwaantje, 9.00 uur: Bowls; 't Schelpenhoekje, 15.00-18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; 20.00 uun Bingo; WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 14.00 uur: Kaarten. GOES - Wijkbelangen Goes-Zuid en de gemeente Goes houden maandag een the ma-avond over (Blijven) Wonen in Goes-Zuid in de aula van het Groen College in Goes. Op het programma staat onder meer een discussie onder leiding van wethouder M. 't Hart. Wet houder D. van Ewijk zal ingaan op de besteding van het wijk budget en sport in de wijk. De bijeenkomst is niet bedoeld om inhoudelijk in te gaan op de ver schillende bouwprojecten in de wijk. De avond begint om half acht en is rond kwart over ne gen afgelopen. (Advertentie) nr Wout Bareman ÏERNEUZEN - Het secreta riaat van de Euregio Schelde- inond doet een nieuwe poging óm de gemeenten in Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland te ijewegen tot (meer) grensover schrijdende samenwerking. De gemeenten is vanaf het begin dén belangrijke rol in de Eure gio toebedeeld, maar tot nu toe kwam die betrokkenheid nauwe lijks uit de verf. Euregiosecretaris A. van Trigt: ,<We hebben een poging ge daagd met de oprichting van de zogenoemde Permanente Kamer van Advies van de Scheldemond- raad, waarin alle gemeenten een plaatsje konden krijgen, maar tot nu bleef dat zonder veel re sultaat. Terwijl juist de gemeen ten een sleutelrol kunnen spelen in ons werk. Zij vertegenwoordi gen immers de Euregiobevol- king, de basis. Zonder hun parti cipatie wordt de dienst vooral door de provincies uitgemaakt en dat is niet de bedoeling." De Permanente Kamer wordt niet opgegeven, maar gehand haafd als een een platform waar op gemeenten uit de drie provin cies elkaar naar wens kunnen treffen. Daarnaast werkt het Eu- regiosecretariaat aan een nieuw concept, dat vooral draait om de vorming van clusters van grens gemeenten, die in een bepaalde regio nauw samenwerken. In de West(-Zeeuws)-Vlaamse grens streek lijkt die aanpak al ge slaagd en treffen de gemeenten Sluis, Sint-Laureins, Malde- gem, Damme en Knokke-Heist elkaar al een klein jaar. Enkele weken geleden werd ook het Ka naalzone-overleg nieuw leven in geblazen en vorige week scho ven ook bestuurders van Hulst en de Waaslandgemeenten na lange tijd weer bij elkaar aan ta fel. Belangstelling Van Trigt wil het daarbij niet la ten. „Er zijn voorbeelden uit het recente verleden van grensover schrijdende projecten, waarbij bijvoorbeeld Zierikzee aanhaak te. Ik kan me voorstellen dat ook Noord-Beveland en andere Zeeuwse gemeenten van boven de Westerschelde geporteerd zijn van samenwerking over de grens. Die" mogelijkheid bieden we graag. We gaan binnenkort de belangstelling peilen." Vol gens Van Trigt laten gemeenten, verder verwijderd van de grens, kansen liggen omdat ze nauwe lijks doordrongen zijn van de (subsidie)mogelijkheden en de impact van grensoverschrijden de samenwerking. „Via de Eure gio kunnen ze alle mogelijke za ken aankaarten, die vervolgens naar een hoger niveau kunnen worden getild dankzij dat inter provinciale overleg. Voor be paalde vraagstukken kan dat een verrassende oplossing bie den." Als voorbeeld noemt hij de problematiek rond grensover schrijdende bedrijventerreinen. „De provincies staan daar meest al huiverig tegenover, maar als je in z'n grensoverleg uitlegt hoe de vork in de steel zit, kweek je bij die provincieambtenaren be grip. Je kunt ze bijvoorbeeld ge ruststellen dat het niet per se geld hoeft te kosten. Het kan ook gaan om beheersafspraken en overleg over de verdeling van bedrijfstypes." GOES - Een twintigjarige Mid delburger heeft aangifte gedaan van mishandeling in een Goese disco. Hij kreeg in de nacht van woens dag op donderdag in El Torro aan de Oude Vismarkt in Goes van een onbekende een klap in het gezicht. Aan de klap ging een woordenwisseling vooraf. De Middelburger hield aan het onfortuinlijk verlopen avondje slappen een pijnlijk oog over. (Advertentie) av óe \a<30ï SLUIS - Tijdens het pinkster weekend houdt struisvogelboer derij Monnikenwerve aan de Ho- geweg te Sluis de deuren ge opend voor wie er eens een kijk je wil nemen. Op 14,15 en 16 mei kan men te recht van 10.00 tot 18.00 uur. Be zoekers kunnen een rondleiding krijgen over het terrein van de struisvogelboerderijOok kun nen zij rondkijken in de schuur, waar diverse kraampjes opge steld staan waar streekproduc ten geproefd kunnen worden. door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - Zelfs het weer was ingetogen. Grijs en guur, maar regenen deed het niet. Alsof de macht die over het weer gaat, meetreurde maar de vele aanwezigen van de doden herdenking in Kloosterzande geen nat pak toewenste. Waren het zestig jaar geleden de gruwelen van de Tweede Wereld oorlog waardoor velen de hoog ste prijs betaalden, ook nu nog worden mensen gestigmati seerd, buitengesloten en zelfs vermoord vanwege hun af komst, huidskleur, religie en denkbeelden. „Niemand kan ontkomen aan de indringende beelden van oorlog en geweld in bijvoorbeeld Irak en Soedan, waar dagelijks on schuldige burgers omkomen", sprak de Hulster wethouder F. van Driessche gisteravond op een vol Hof te Zandeplein. „Wij denken vaak, dat overkomt ons hier niet, maar vrijheid is breek baar. Films, boeken, gedichten en schilderijen verwoorden ge voelens ten aanzien van oorlogs situaties in de wereld, maar niets is zo veelzeggend als stil- Aafke Kouijzer (links) en Maartje van der Klooster (rechts) leggen samen met wethouder Van Dries sche bloemen bij de graven van gesneuvelde militairen. foto Camile Schelstraete te." In de voormalige gemeente Hontenisse verloren er 24 het le ven door oorlogsgeweld. Onder hen ook vijf in het voormalig Ne- derlands-Indië gesneuvelde mili tairen uit de vroegere gemeente. Marinier G. Jansen, sergeant P. Mahu, marinier T. van Mieg- hem, N. Rademakers en I. War rens, gesneuveld tijdens gevech ten, op zee, in een kamp, zij wer den herdacht met een krans na mens de Stichting Oost-In- dië-Monument. De jeugd nam een bijzondere plaats in bij de herdenking. Leerlingen van basisschool Ter Vliet uit Terhole verzorgden de clamaties en legden kransen. De Koninklijke Harmonie Sint Ceci lia uit Kloosterzande begeleidde de ceremonie. Na een herden kingsbijeenkomst in de plaatse lijke Hervormde kerk, kwam de menigte bijeen op het Hof te Zandeplein, waarna iedereen zich te voet, in een lang lint en onder de klanken van de doden mars, begaf naar de begraaf plaats aan de Hulsterweg. Last Post Daar werden kransen gelegd bij de graven van drie geallieerde soldaten, R. McNight, F. Blood en R. Kirk, die tussen 28 okto ber 1944 en 30 mei 1945 stier ven. Na het schallen van de Last Post liep men terug naar het Hof te Zandeplein, waar ieder een tussen het slaan van de klok van acht en het Wilhelmus ver diept was in eigen gedachten. Op nog zeventien andere plaat sen in Zeeuws-Vlaanderen de den vele honderden, op precies dat moment, hetzelfde. Een maaidorser oogst papaver. De akker wordt geschoren, krijgt tijdelijk reliëf. De karpetten van Kees j den Herder hebben een blijvend reliëf. Als het moet binnen één kleed. Veel maten, vormen en kleuren. Puur wol of in combinatie met linnen, j Ze creëren eilanden van rust en schoon- heid. Zachte papaverdromen voor blote voeten of spontane lui-languit- ligplekken, die een verrassend nersneetief schennen. Interieurstyling Walcheren Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 www.keesdenherder nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 55