over jeugdbeleid CDA ontevreden PZC Dikke Dafs en Kwarttonners in Bru Nieuwe Kerk als pleisterplek voor bezinning en viering Schouwen-Duiveland doet weer mee met Ton voor Water Opmaat voor Brumversails ma<de'^eï 5 agenda Middelburger mishandeld in Goese disco [^ÏAZËT Vernielzuchtige jongens gepakt Vakantiegastgezinnen gezocht Panelen meubelzaak moeten weg Opstandig en onder invloed Inbraak kantoor St-Maartensdijk 1 Wethouder vindt kritiek onterecht Met de intocht van oude legervoertuigen wordt het bevrijdingsfeest in Bruinisse geopend, door Ali Pankow BRUINISSE - Het vergde even geduld voordat ze binnenreden, maar uiteinde lijk kon het lint van legervoertuigen en thousiast worden begroet door de talrij ke belangstellenden. Met de intocht van 'Dikke Dafs', 'kwarttonners' en 'Nek- af-jeeps' begon gistermiddag op de Dorpsweg het bevrijdingsfeest in Brui- Het festijn gold als opmaat voor het driedaagse Bruniversails. Een manifes tatie die ooit als groots zeilevement met aanvullende activiteiten aan de wal werd opgezet, maar die nu nog slechts een beperkt maritiem karakter heeft. Het overgrote deel van het programma speelt zich in het dorp zelf af, terwijl of ficiële zeilwedstrijden ontbreken. Muziek is nu een van de pijlers van het programma. Daartoe staat op het par keerterrein aan de Nieuwstraat een groot podium opgesteld. Het Zierikzee- se smartlappenkoor De Rodoni's ver zorgde daar gistermiddag het eerste op treden. 'Pak al je zorgen in je plunjezak en zing', klonk het passend in de sfeer van een bevrijdingsfeest. De legervoer tuigen draaiden juist op dat moment het parkeerterrein op. Wie meer wilde dan alleen luisteren naar smartlappen, kon uitleg krijgen bij de oude auto's. J. Boot gaf dat met het grootste plezier. Hij is eigenaar van een Amerikaanse Nekaf jeep uit 1956. „Ik heb dit voertuig een jaar of vier gele den in Alphen gekocht en ik rijd er re gelmatig in. Dat is ook van belang. Zo'n wagen mag niet te lang stilstaan", ver telt Boot. Zelf zat hij vanaf 1953 in mili taire dienst. Toen raakte hij al gefasci neerd door de zogeheten 'Willy's', de jeeps die in de oorlog waren gebruikt, maar die kort daarna door Amerikaan se exemplaren werden vervangen. On danks dat Boot zelf bij de luchtmacht heeft gezeten, spreekt vooral het rol lend materieel hem nog zeer aan. Op het parkeerterrein staan in het ka der van het bevrijdingsfeest ook pane len opgesteld met tal van gedichten en foto Marijke Folkertsma verhalen van basisschoolleerlingen. Zij geven daarmee uiting aan hun gedach ten en gesprekken over oorlog. Uit veel teksten blijkt dat begrippen als ver driet, pijn, honger, angst en dood als eerste bij kinderen opkomen als ze aan oorlog denken. Veel gedichten, inter views en verhalen zijn verwerkt in een doordachte vormgeving. Zo schreef een van de scholieren een ge dicht dat gevangen lijkt te zitten tussen prikkeldraadversperring. Eten, drin ken, vrede en de mogelijkheid om te le ven en te leren gelden voor veel kinde ren als voorwaarden voor echte vrij heid. Verdere medewerking aan het Bruse be vrijdingsfeest werd verleend door het Bruinisser Visserskoor, Schipperskoor 'Recht zo die gaat' en de coverband 'Nootlot'. Zangeres Liesbeth Franken tijdens de uitvoering van de Ballade van Mauthausen met gitaarbegelei ding van Dik de Koning. foto Marijke Folkertsma een :1" STREEKACTIVITEITEN mj» BRUINISSE Omgeving oude vissers haven, 12.00 uur: Bruniversails; NEELTJE JANS - Strand WaterLand, 12.00 en 15.00 uur: Strandjutten voor dt kinderen. Alleen voor bezoekers Water lij Land; ZIERIKZEE - Podium Brogum, Cabaret optreden De Servetjes, 20.00 uur. GOES - Een twintigjarige Mid- delburger heeft aangifte gedaan IJ van mishandeling nadat hij in de nacht van woensdag op don derdag in discotheek El Torro aan de Oude Vismarkt van een onbekende man in klap in zijn gezicht had gekregen. Aan de klap ging een woordenwisseling j vooraf. De Middelburger hield er een pijnlij k oog aan over. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Ali Pankow ZIERIKZEE - Aan de traditione le dodenherdenkingen op Schou- wen-Duiveland, in Renesse en Bruinisse en bij het Joods Monu ment aan de Grachtweg in Zie- rikzee, werd dit keer een herden kingsconcert in de Nieuwe Kerk toegevoegd. Ter gelegenheid van Schouwen-Duiveland 60 jaar bevrijd biedt het monumen tale kerkgebouw deze weken een pleisterplek voor bezinning en viering. Het herdenkingsconcert woens dagavond trok ondanks een in drukwekkend programma een beperkt aantal belangstellen den. Belangrijk onderdeel van het programma had de Ballade van Mauthausen met liederen van de Griekse componist Mikis Theodorakis. De Zierikzeese zangeres Liesbeth Franken zong ze in een vertaling van Lennaert Nijgh, zoals Liesbeth List dat al vele malen voor haar heeft ge daan. Juist de tegenstelling tus sen de lichte composities en het loodzware onderwerp - het lij den in de concentratiekampen - maken deze liederen zo schrij nend en indringend. Organist Rinus Verhage speelde werken die rond de wereldoorlo gen zijn gemaakt. Zo vertolkte hij onder meer 'Litanies' van de Franse componist J. Alain, die zelf als soldaat sneuvelde in 1940. Halverwege het concert, dat om half acht begon, luidde trompet tist Sjaak Berrevoets met 'The Last Post' de nationale twee mi nuten stilte ter herdenking van de oorlogsslachtoffers in. Het Zierikzees koor Cantare on der leiding van Willie den Hol lander maakte indruk met het 'Ave verum' van Elgar, waarbij mezzosopraan Lucie Hillen be wondering afdwong als soliste. Tussentijds droegen Michiel de Zeeuw en Hans Erbrink gedich ten voor van Eva Gerlach, Ju dith Herzberg en Leo Vroman. De hoop op een betere wereld werd tot slot verwoord met twee nummers uit de 'West Side Sto ry', weer gezongen door Lies beth Franken. Verlangen Dat muzikaal geïnterpreteerd verlangen in een goede toe komst rolde donderdagmiddag als het ware ook van de trappen van de Nieuwe Kerk: 'Land of hope and glory'. Bezoekers van de bevrijdingstentoonstelling werden hier onthaald op een in loopconcert door het duo Aart Kot (orgel) en Helma Kot (so praan). De organist trok de re gisters open voor vaderlandse liederen van Valerius en Feike Asma. Tevens speelde Kot een gloednieuwe compositie die hij op de vroege ochtend van deze bevrijdingsdag al had gemaakt. Het betreft een muzikale verwe ving van het Wilhelmus met psalm 134, 'Dat 's Heeren zegen op u daal'. De première daarvan vond overigens gisterochtend al plaats tijdens de kerkdienst in de Hervormde Kerk van Haam stede. Naast evergreens als 'From the time we say goodbye' en 'We'll meet again' zong Helma Kot on der meer 'I vow to thee my coun try' van Charlotte Church en een middeleeuws strijdlied met als titel 'Men of Harlech'. De viering van bevrijdingsdag in de Nieuwe Kerk werd gister avond besloten met een concert van het Zeeuws Mannen Ensem ble en organist Marien Stouten. Dit programma bood de premiè re van een speciaal door Stou ten samengestelde en gearran geerde herdenkingscantate. Na de pauze werden vaderlandse liederen en licht klassieke wer ken uitgevoerd. Dit bevrijdingsconcert wordt vanavond gegeven in de Her vormde kerk in Wemeldinge, za terdag in de Sint-Jacobskerk in Vlissingen en zaterdag 14 mei in de Hervormde kerk in Dirks- land. Aanvang 20.00 uur. (Advertentie) PiKOZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-33Q3jf3 Advertentie vrijdag 6 mei 2005 s 15 VLISSINGEN - De politie heeft maandagavond twee Vlis- singse jongens van 17 en 19 jaar aangehouden op verden king van vernielingen aan auto's. Dat kon doordat een be woners aan de Rietkraag rond kwart over elf buiten la waai hoorde. Toen de man ging kijken zag hij op straat een groepje fietsers, waarvan één een trap gaf tegen de spiegels van zijn auto. De bewoner belde de politie en die kon even later de twee jongens aanhouden aan de hand van een signalement. Een derde jongen, een 16-jarige Vlis- singer, werd dinsdag aangehouden. Na verhoor is hij weer vrijgelaten. De andere twee zijn in verzekering ge steld voor verder onderzoek. Tot nu toe zijn twee aangif tes van vernielde autospiegels binnengekomen. GOES - Europa Kinderhulp is op zoek naar gezinnen die in de zomer drie weken lang een kind uit een kindertehuis willen opnemen. Het gaat om zeven kinderen uit Lim burg, vijftien Franse kinderen, tien Roemeense en enkele Engelse en Duitse kinderen. Het gaat om kinderen tussen de 5 en 12 jaar oud, die het niet gemakkelijk hebben. De Roemeense kinderen worden vanwege de taalbarrière al leen per twee geplaatst. Wie interesse heeft, kan contact opnemen met Margo Lemsom: 06-53183317 of op margo@lemsom.nl. GOES - Het meubelbedrijf Seat Sofa's aan de Marco nistraat, de meubelboulevard van Goes, moet een aantal reclamepanelen opruimen. Burgemeester en wethouders hebben dat deze week besloten. Het gaat om forse witte panelen aan de zijkant van het winkelpand, die volgens de welstandscommissie niet de eisen van goede smaak vol doen. Het college neemt het advies van de commissie over. Seat Sofa's moet de panelen weghalen. Als dat niet gebeurt, kan het college een dwangsom van duizend euro per week opleggen. MIDDELBURG - Op de Radenhove in Middelburg is woensdag, even na middernacht, een 27-jarige automobi list uit Oost-Souburg aangehouden voor rijden onder in vloed van alcohol. De man had op de Schroeweg al een stopteken genegeerd en was doorgereden naar de Radenhove, waar hij zijn au to parkeerde. Toen agenten hem aanspraken, wilde hij niet meewerken aan een controle en liep door. Vervolgens hebben agenten de man aangehouden en met verzet over gebracht naar het politiebureau. Uit een blaastest bleek dat hij 2,5 maal zoveel had gedronken als toegestaan. Zijn rijbewijs kon niet worden ingenomen, omdat die al eerder ongeldig was verklaard. De man mocht met een proces-verbaal naar huis. SINT-MAARTENSDIJK - In een kantoorpand in Sint-Maartensdijk is de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. De daders namen een aantal computers en beeldschermen ter waarde van een paar duizend euro weg. De braakschade is onbekend. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft be sloten dit jaar weer mee te doen met de actie 'Ton voor Water' van het Centrum voor ontwikke lingssamenwerking (COS). De afgelopen twee jaar heeft de gemeente niet meegedaan om dat er na de verkoopactie van re gentonnen in 2001 en 2002 een verzadiging bleek op te treden. Het gemeentebestuur verwacht dat er mogelijk nu weer nieuwe animo is bij de inwoners. De gemeente heeft het COS der halve laten weten in 2005 wel weer te willen meedoen. Het is de bedoeling de actie naast de ei gen bewoners dit jaar ook te richten tot de recreanten die een stacaravan of andere verblijfs- ruimte hebben. Het college van B en W verwacht dat vooral daar nog wel potentiële gegadig den zijn voor een regenton. Doel van de actie is mensen aan te zetten tot bewuster en zuini ger gebruik van water. Het COS heeft 'Ton voor Water' ontwik keld in samenwerking met de Zeeuwse Milieufederatie en het IVN consulentschap Zeeland. Deze groeperingen willen de be volking er van bewust maken dat vooral schoon water in de toekomst schaars wordt. Het huidige gebruik bedraagt ruim 130 liter leidingwater per per soon per dag. Met deelname aan de actie ver plicht de gemeente zich de admi nistratie en de uitgifte van re gentonnen te regelen. Dat vergt behoorlijk wat tijd binnen de ambtelijke organisatie. Derhal ve willen B en W liever het Eco- scope in Renesse aanwijzen als bestel- en uitgiftepunt. De laat ste keer dat Schouwen-Duive land meedeed met de actie wer den de regentonnen daar al uit geven tijdens een speciale mi lieu-educatieve dag. Het college kiest er dan ook voor de volledi ge uitvoering aan het Ecoscope uit te besteden en stelt daar 1200 euro voor beschikbaar. het drugsgebruik. Verhalen dat het allemaal wel meevalt, die nen volgens de wethouders reso luut naar het land der fabelen te worden verwezen. „Je moet niet iets ontkennen dat er wel dege lijk is. Het drugsprobleem neemt toe op Schouwen-Duive land. Daar moét iets aan gebeu ren." Sterk wapen in de strijd tegen het drugsgebruik is volgens Houtekamer voorlichting. Maar dan niet alleen op scholen, maar ook richting ouders. Die blijven als eerste verantwoordelijk voor de opvoeding van hun kinderen. Bemoeienis Op scholen wordt, mede door de bemoeienis van de gemeente, veel aandacht besteed aan de problematiek. Op de Pontes Scholengroep, ant woordde Houtekamer op vragen vanuit de commissie, zijn de re gels stevig aangescherpt. Ook be langrijk vindt Houtekammer stroomlijning van de hulpverle ning. „Er zijn nu meer dan vijftig hulpverleningsinstanties. Het is volstrekt onduidelijk waar je heen moet met je drugspro bleem. De regie van die hulpver lening moet echt anders en be ter. We moeten zeker niet in on ze stoel blijven zitten, maar out-reachend bezig zijn." rfnnr Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Schou- wen-Duivelandse CDA-fractie is niet tevreden over het inte graal jeugdbeleid van de ge meente Schouwen-Duiveland. Het CDA vindt de uitgangspun ten te vaag en de gestelde doe len niet haalbaar. Dat bleek de ze week tijdens de vergadering van de commissie Samenleving Bestuur. Wethouder G. Houte kamer vindt de kritiek onte recht. De uitgangspuntennotitie Inte graal Jeugdbeleid is geënt op de in 1998 vastgestelde nota Zap rïiet voorbij de jeugd. De ge meente zet in op de aanpak van de jeugdwerkloosheid, verster king van de positie van jongeren m de samenleving en bindt de strijd aan tegen het onder de jeugd toenemende gebruik van drank en drugs. Onhaalbare doe- lën volgens CD A-woordvoerder N. de Danschutter. Houtekamer bestreed dat. Vol gens hem zijn de doelen wel de gelijk haalbaar en de uitgangs punten helemaal niet vaag. „De uitgangspunten sluiten naad loos aan bij de praktijk van de hulpverlening. De WD deelt de kritiek van het CDA niet. Wat de liberalen be treft is het college eerder te be scheiden. Zo moet het in de visie van WD-woordvoerder D. Meulblok mogelijk zijn de jeugd werkloosheid te reduceren tot nul. „Dat is mijn uitdaging aan de wethouder." Drugs Vanuit verschillende fracties werd aandacht gevraagd voor drank- en drugsproblemen on der de jeugd. Problemen die het college zéér serieus neemt, bena drukte wethouder Houtekamer. Hij waarschuwde voor struisvo gelpolitiek met betrekking tot (Advertentie) Een maaidorser oogst papaver. De akker wordt geschoren, krijgt tijdelijk reliëf. De karpetten van Kees den Herder hebben een blijvend reliëf. Als het moet binnen één kleed. Veel maten, vormen en kleuren. Puur wol of in combinatie met linnen. Ze creëren eilanden van rust en schoon heid. Zachte papaverdromen voor blote voeten of spontane lui-languit- ligplekken, die een verrassend Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 www.keesdenherder.nl Kees Interieurstyling Walcheren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45