PZC Superieur PSY met lege handen AZ loopt in laatste secondes de finale mis Boegbeeld PSV loopt eeuwige roem mis niet tegen onrecht PZC In slotfase CL-duel met AC Milan gaat even het licht uit hoven Eindhoven Hiddink is na nederlaag leeg CSKA Moskou vol overtuiging naar de finale Vijfde finale voor Milan en Maldini Wim Jansen in beeld bij Feyenoord Mourinho tekent vijfjarig contract Bergkamp niet terug naar Ajax Sikora moet weg bij Heerenveen I n Redactie: 0113-315640 X www.pzc.nl E-mail:redactie spzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: - Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; i Nationaal: 020-4562500. vrijdag 6 mei 2005 Roeiers naar Elfstedentocht r Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Bij de stoerste kerel kwamen de tranen het eerst. Ze vloeiden heftig. Alex, robuuste PSV-stopper, dacht dat zijn hart brak toen het ver dict kwam. Geen finale Cham pions League. Wrang voelde het, onrechtvaardig. „Ongelofe lijk". stamelde Cocu toen hij Van Bommel omhelsde. Als enige ploeg dit seizoen slaag de PSV er woensdag in drie keer te .scoren tegen AC Milan. Hid- dink had een tactisch plan uitge dokterd waar de Italianen geen raad mee wisten. Met Farfan op i rechts, een zeer aanvallende Lee wi era EINDHOVEN - PSV-trainer Guus Hiddink had na de ontoe- 13l» reikende zege op AC Milan (3-1) m weinig trek in een grondige ana lyse. „Ik voel me leeg, helemaal Ï0I3 leeg. We waren dicht bij onze n{| droomfinale. Trots voel ik nu is, nog niet. Dat komt later wel." Hiddink baalde van de treffer van Ambrosini in de laatste mi nuut. „Die had voorkomen moe ten worden. Toch verwijt ik de spelers niets. We hebben met tempo en geduld gespeeld. We j wisten dat we konden scoren, dat we het duel in handen kon den nemen. Dat we met lege han den staan, is bitter." Hiddink wil eerst alles laten bezinken. „Het zal best dat we wereldwijd reclame voor het Nederlandse voetbal hebben gemaakt. Maar daar koop ik niets voor." ANP MOSKOU - Vol overtuiging heeft CSKA Moskou de finale gehaald van het toernooi om de Uefa Cup. De Russische midden moter won voor eigen publiek met duidelijke cijfers van de Ita liaanse degradatiekandidaat Parma (3-0). Met die prestatie kan CSKA de eerste voetbalclub uit Moskou ^Órden die een Europees toer- »i wint. Het eerste duel ein- igde vorige week in Parma in [0. fe Russische voetballers spelen i op 18 mei aanstaande de Ue- Cup-finale in Lissabon. Te enstander daarin is Sporting jissabon, dat AZ gisteravond i verlenging versloeg. SKA Moskou-Parma 3-0 (1-0). 9. prvalho 1-0, 53. Carvalho 2-0, 59. I Berezutski 3-0. Scheidsrechter: .amer (Lux). Rode kaart: 90. Bon- ja (Parma/ 2x geel). Aantal toe houwers: 26000. ANP op links en Park achter centrum spits Vennegoor of Hesselink ontstond een fantastisch voet balgevecht. De combinatie van organisatie, discipline, plichts besef en lef maakte de ploeg su perieur aan AC Milan. Het was onthutsend te zien hoeveel pijn de grote Italiaanse kampioen leed. Op het middenveld liepen Pirlo, Gattuso en Seedorf te schuttex-en als dilettanten. Maar in de laatste minuut, bij de stand 2-0 door goals van Park en Cocu, en met een verlenging in zicht, viel de organisatie bij PSV voor één keer weg. Vogel talmde te lang met ingrijpen toen Kaka de bal op links con troleerde. Ambrosini liep weg bij Van Bommel en kopte Milan naar de finale. Realistisch De thriller kreeg daarmee zijn meest sinistere slot. Hiddink ver beet de teleurstelling en was rea listisch: „Uiteindelijk hebben we in Milaan toch een goaltje te veel binnen gekregen." Dat Co cu er nog 3-1 van maakte, deed niet meer terzake. Theo Lucius kon het na de wed strijd niet bevatten en lag minu tenlang op de grond, Jefferson Farfan strompelde van het veld. De anderen keken verdwaasd om zich heen. Doelman Gomes zocht troost bij zijn landgenoot en Milan-collega Dida. Persvoor lichter Pedro Salazar knuffelde en kuste minutenlang met Mi- lan-speler Clarence Seedorf, dat kon niemand ontgaan. Trainer Guus Hiddink omhelsde Carlo Ancelotti, de coach van Milan, die besefte dat zijn club over twee wedstrijden de mindere was geweest van PSV. Net als vorige week in Milaan ging in Eindhoven in de laatste minuut van de wedstrijd het licht uit. Heel even maar. De aanhang verbeet de teleurstel ling, veerde op, moedigde de ploeg nog één keer hartstochte lijk aan en gaf zijn helden nog een staande ovatie. Een ereron- de volgde. Pijnlijk en ontluiste rend. Maar opbeurend tegelijk. „PSV heeft wereldwijde propa ganda gemaakt", zei Hiddink la ter die nacht. „Van de vier halve finalisten hebben wij het meest aantrekkelijke en het beste voet bal gespeeld. En daarmee heel veel sympathie verkregen. We hebben een wereldploeg tegen de touwen gezet met uitstekend, modern voetbal. Ik ben bijzon der trots op deze groep. Ook al liggen we nu even met zijn allen tegen de muur aan." GPD PSV-AC Milan 3-1 (1-0). 9. Park 1-0, 65. Cocu 2-0, 90. Ambrosini 2-1, 90. Cocu 3-1. Scheidsrechter: Hauge (Noo). Aantal toeschou wers: 35.100. PSV: Gomes; Alex, Lucius, Bouma (70. Beto), Lee; Vogel, Van Bom mel, Cocu; Vennegoor, Farfan, Park. AC Milan: Dida; Nesta, Stam, Cafu en Maldini (46. Kaladze); Pirlo, Seedorf (69. Tomasson), Gattuso en Ambrosini; Shevchenko en Ka- ka. EINDHOVEN - Paolo Maldini heeft zich in het duel met PSV voor de vijfde keer geplaatst voor de finale van de Champions League. De verdediger van AC Milan is re cordhouder, evenals zijn club. Maldini won de Cham pions League met Milan in 1994 en 2003. Hij speelde te gen PSV zijn 86e CL-duel. In 1989 en 1990 won Maldini met Milan de toenmalige Europa Cup voor landskampioe nen. Clarence Seedorf plaatste zich met Milan voor de vierde keer voor de eindstrijd. Eerder won hij met Ajax (1995), Real Madrid (1998) en AC Milan (2003). Milan haalde de CL-finale in 1993, 1994, 1995, 2003 en dus 2005. ANP ROTTERDAM - Het ziet er naar uit dat Wim Jansen terug keert bij Feyenoord. Hij voerde al een gesprek plaats met trainer Ruud Gullit, die versterking van het professionele apparaat zoekt en denkt mede daardoor betere spelers aan te kunnen trekken. Jansen kan ook naar de KNVB en naar een buitenlandse topclub om scout te worden. GPD LONDEN - Trainer José Mourinho (42) tekent bij Chelsea een nieuw, vijfjarig contract. Deze verbintenis vervangt de driejarige overeenkomst die voor dit seizoen gold. Mou rinho won met Chelsea de Engelse titel, maar verloor van Liverpool in de halve finale van de Champions League. De 42-jarige Portugees was vorig jaar nog coach van FC Porto, dat onder hem de Champions League won. Dit sei zoen won hij de titel en de League Cup. ANP/AFP LONDEN - Een terugkeer naar Ajax is voor Dennis Berg kamp uitgesloten. Het wordt nog een jaar Arsenal of niets meer. Dat zegt de bijna 36-jarige aanvaller op de website van Arsenal. „Ik vind voetbal nog veel te leuk om te stop pen. Dat is de hoofdreden om door te willen bij Arsenal." De spits verruilde Ajax twaalf jaar terug voor Inter, dat hij in 1995 verliet voor Arsenal. ANP HEERENVEEN - Heerenveen maakt volgend seizoen geen gebruik meer van de diensten van Victor Sikora en de Fin Hannu Haarala. Sikora was gehuurd van Ajax en kwam 25 keer in actie voor de Friezen. De aanvaller scoor de in die duels twee keer: één keer in de competitie, een maal in Europees verband. Verdediger Haarala kwam in twee seizoen tot dusverre tot 29 optredens. ANP De genadeklap. PSV-doelman Gomes blijft het antwoord schuldig op de kopbal van Ambrosini. Alex (4) beseft dat AC Milan naar de finale gaat. foto Jerry Lampen/RTR De kleine, mooie Mark van Bommel zit helemaal kapot na uitschakeling in Champions League Scheidsrechter kon door Roel Wiche EINDHOVEN - Ja. hij had het droom land gezien. Eerst van veraf, later van dichtbij. Steeds dichterbij. Maar bij de laatste stap spatte het visioen uiteen. Mark van Bommel, boegbeeld van PSV, vertrekt als een gewone sterveling uit Eindhoven. Geen Champions League-finale, geen da verende apotheose, geen eeuwige roem. „We hadden historie kunnen schijven. Voor eeuwig de annalen in. Dat besef gaat straks heel veel pijn doen." Het is al middernacht als Van Bommel na de dramatische halve finale tegen AC Milan (3-1) uit de kleedkamer komt. Met een leeuwenhart heeft de aanvoerder, sa men met zijn ploegmakkers, de Italianen overklast. Zelfs buiten de lijnen gaat de vernedering door. Terwijl Van Bommel onder camera's wordt begraven, strui kelt Milan-trainer Carlo Ancelotti over de tas van de nummer zes. Een knieval, geen knock-out. Net als op het veld. „Ne derlanders willen altijd mooi voetbal zien", verbijt de Limburger zijn teleur stelling. „Maar we staan wel met lege handen. Zo ging het in 1974, zo gaat het nu. Wat koop ik ervoor? Ik had liever be roerd gespeeld en die cup gehaald." Die cup staat een verdieping hoger. In de Luc Niliszaal van het Philips Stadion heeft PSV het kroonjuweel uit 1988, de Europa Cup 1, op een voetstuk gezet. Ze ventien jaar later is de jacht op een nieuw pronkstuk afgekapt door een ma chine, die met angstaanjagende precisie het dodelijke nekschot gaf. Van Bommel zal de film van die laatste minuten nog vaak in zijn hoofd af draaien. Hij verloor, zo geeft hij toe, Am brosini enkele seconden uit het oog. Nota bene tijdens zijn jubileumduel (50) op het Europese podium. Een slippertje van het soort dat hij definitief moet uitban nen, wil hij bij Barcelona én Oranje ook tot een boegbeeld uitgroeien. Want in de echte top gelden louter de harde wetten van het internationale voetbal. „Over 180 minuten waren we de betere. Maar Milan scoort in drie van de vier helften in de laatste minuut. Is dat toeval? Of is het juist klasse?" Anderhalf uur eerder liep hij, vechtend tegen de tranen, langs de trouwe fans. De 34.000 toeschouwers, inclusief de 2000 Milanisti, gaven PSV een staande ovatie. Maar in de kleedkamer was het stil. Dood- en doodstil. Trainer Guus Hiddink in een hoek. Alex de Tank, working class hero Theo Lucius ('dit kan ik niet omschrijven'), alleskun- ner Phillip Cocu ('niks is onmogelijk, dat hebben we bewezen'), de onvermoeibare Koreanen: iedereen zat kapot. Vriendenploeg Van Bommel had al eerder gezegd dat hij, in zes jaar PSV en zeven jaar Fortu- na, nooit zo'n hechte vriendenploeg had meegemaakt. Ook nu de roes van succes sen is uitgewerkt, neemt hij daar geen woord van terug. „Deze ploeg had de kans op een grote prijs verdiend. Zo'n kans krijg je maar één keer. Zondag vie ren we ons kampioenschap, maar het zal een vreemd gevoel geven. We moeten bin nen drie dagen alles overboord zetten." Zelf zal hij, al moet hij er nog niet aan denken, het middelpunt zijn van het bi zarre feest. Zes jaar geleden kwam hij als bedeesde provinciejongen naar Eindho ven. Nu is hij, in de kracht van zijn le ven, uitgegroeid tot Mister PSV. Wereld wijd excellerend, zoals woensdag voor het oog van 96 landen. Straks bij Barcelona kan hij alsnog de jacht openen op de Cup met de Grote Oren. Mark van Bommel neemt afscheid zonder hoofdprijs, maar met opgeheven hoofd. Al kan dat laatste hem op deze dramatische avond geen troost bieden. Het droomland was dichtbij en toch zo ver weg. „Hier kan ik niets mee." GPD Sporting Lissabon dompelt Alkmaarders in blessuretijd van de verlenging in rouw jjoorAntal Crielaard ■iLFLMAAR - Het ongeloofwaar dige Europese avontuur van AZ is gisteravond in de halve finale van de Uefa Cup wreed tot een einde gekomen. Ondanks een •^2-overvvinning na verlenging (dc reguliere speeltijd was net a|s in Lissabon in 2-1 geëin digd) mag de stuntploeg van Adriaanse op 18 mei niet op nieuw naar Lissabon. Pas in de laatste seconden van de blessuretijd van de tweede verlenging betekende een tref fer van Miguel Garcia de gena deklap voor AZ. De Portugezen jjogen daardoor op 18 mei in net eigen stadion José Alvalade dP finale spelen tegen het Russi sche CSKA Moskou, dat AC Par- dja versloeg. Qe avond begon voor AZ als in sen droom. Al in de zesde mi nuut maakte Perez de openings treffer. waarmee de uitslag van sen week geleden in Lissabon al roeteen in Alkmaars voordeel werd omgezet. De Deens intema- ricpial kopte een goede voorzet van Sektioui achter doelman Ri cardo. Een minuut daarvoor zorgde de aanvaller, die vanaf het middenveld speelde, ook al voor gevaar. Met een solo zette hij de Portugese verdediging op het verkeerde been, maar zag zijn inzet gestuit door Ricardo. De droomstart had een nog onge loofwaardiger vervolg gekregen als Perez in de elfde minuut een vrije trap had binnengeschoten. Nu ketste de bal van de paal te rug in het veld. De start van AZ bleek echter krachtenverslin dend. In het verloop van de eer ste helft kwam er steeds meer ruimte op het middenveld. Spor ting was met inzetten van Doua- la, Moutinho, Garcia (2x) en Liedson dicht bij de 1-1. Een voorzet van Garcia schampte in de 43e minuut zelfs de lat. De Portugese druk werd daarna zo hevig dat een goal niet kon uitblijven. Liedson zette na een voorzet zijn voet tegen de bal, waai'na Timmer kansloos was. AZ begon met slechts twee aan- vallers. Naast de altijd slem-en- de Nelisse posteerde Adriaanse Van Galen. Perez speelde achter het duo, maar zakte bij balver lies achteruit. De Deen was de absolute uitblinker. AZ speelde vooral in het eerste halfuur erg goed. Naast de goal en de vrije trap op de paal, was ook Sek tioui dichtbij een treffer. In de 35e minuut was opnieuw Perez gevaaidijk, maar hij zag zijn po ging gestuit door de Portugese doelman Ricardo. In de tweede helft inspireerde Adriaanse zijn ploeg tot een of fensief. Plij bracht Huysegems en Elkhattabi en creëerde zo een overwicht. In de 78e minuut leidde dat tot de 2-1 van Huyse gems, waax-na er verlengd moest worden. In de tweede helft daar van dacht Jaliens de bevrijden de derde tx-effer te maken, maar in de laatste seconden kwam Sporting op 3-2. AZ-Sporting Portugal 3-2 (1-1). 6. Perez 1-0, 45. Liedson 1-1, 79. Huy segems 2-1, 109. Jaliens 3-1, 120. Miguel Garcia 3-2. Scheidsrechter: Carlsen. Gele kaart: Liedson (Spor ting Portugal). Aantal toeschou wers: 8603. AZ: TimmerJaliens, Vlaar, Op dam, De Cler; Ramzi (64. Elkhatta bi). Landzaat. Perez, Sektioui (120. Janga); Nelisse (74. Huyse gems), Van Galen. Sporting Lissabon: Ricardo; Gar cia, Beto, Polga, Rui Jorge (110. Ni- culae); Douala (76. Tello), Moutin ho, Rochemback (86. Barbosa), Custodio; Liedson, Sa Pinto. ANP door Henri van der Steen DEN HAAG - Op een nieuw jaarsdag, begin jaren negentig, belde hij ineens op. Hij praatte moeizaam, stotterde, maar pro duceerde meteen een erotisch ge laden grapje over zijn hopelijk tijdelijke gebrek aan snelheid. De afgelopen woensdag overle den Ignace van Swieten was en kele dagen voor dat telefoontje meer dood dan levend het zie kenhuis binnengebracht en uren lang geopereerd. Een jonge, drugsverslaafde crimineel had zijn hoofd met een hamer be werkt. De jongen, een pupil van Van Swieten, die als sociaal-psy chiatrisch wex-ker voor de reclas sering werkte, verklaarde later dat de scheidsrechter hem sek sueel had misbruikt. De affaire, die voortging in een strafzaak, knakte Van Swieten volledig. Ignace van Swieten, in 1943 ge boren in het internex-ingskamp Semarang, kwam als jongetje van veertien alleen naar Neder land. Zijn ouders, bi'oer en zus jes bleven nog een tijd in Indone sië. Hij sprak later zelf van een traumatische jeugd. Weldadig warm Als scheidsrechter bereikte hij een zekei'e genoegdoening. Van Swieten was een uitstekend arbi ter, als persoon weldadig warm. De kleine, mooie scheidsrechter kwam openlijk voor zijn homo seksuele geaardheid uit, op een manier die bijna louter sympa thie uitlokte. Van Swieten was een schat van een man, met een groot rechtvaardigheidsgevoel en een sterke aandrang de ge mankeerde medemens te hel pen. Hij maakte zich sterk voor actie tegen racisme en ander ge weld in het voetbal en kwam meteen in het geweer als er naar zijn gevoel een asociale sfeer ontstond. Zoals bij een duel van AZ, toen supporters van de te genpartij een lied inzetten over Kees Kist de pyromaan. Zijn populariteit als arbiter was groot en hield jaren aan. Van Swieten profiteex-de van de roem door dingetjes te durven die anderen uit hun hoofd zou den laten of waax-over ze in elk geval zouden zwijgen De door gaans conservatieve bestuux-ska- mers mocht hij graag verrassen door een liefst twintig jaar jon- gei'e adonis uit een ver land mee te nemen, die hij dan voorstelde als zijn nieuwe vriend. Lichaamstaal Op het veld konden voetballers die hij lief vond zich wel eens een schop veroorloven zonder dat Van Swieten een kaart trok. Hij viel toch al op door met pra ten en lichaamstaal de wedstrij den die hij leidde onder controle te houden, waar zijn collega's zich geregeld slechts konden handhaven met het nemen van keiharde maatregelen. Nadat Ignace van Swieten bijna dood was geslagen door een jon gen uit het milieu waarvoor hij zich beroepshalve dagelijks in zette, trok hij zich terug uit het openbare leven. Hij keerde nog wel, low profile, terug in de voet ballerij als docent voor de KN VB. Hij leidde scheidsrechters op, de laatste jaren ook in het buiten land. In maart liep hij daarbij in Afrika een ziekte op, waarvan hij op de Canarische Eilanden hoopte te herstellen. Daar over leed Ignace van Swieten in de ochtend van 4 mei. Hij werd 62 jaar oud. GPD Advertentie De vreugde bij de Portugese keeper Ricardo en zijn ploeggenoot Custodio nadat Sporting Lissabon in de allerlaatste minuut heeft gescoord en de ontgoocheling bij de AZ-spelers De Cler en Huysegems. foto Michael Kooren/RTR het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39