D66 Tholen ziet einde naderen PZC I PZC Arbeidersstraatjes worden zeldzaam \ageV Sint-Maartensdij k houdt ambulancepost Disco El Toro en café Nationaal in hoger beroep ,15 Ledengebrek nekt politieke partij Lentefair op De Akkerwinde in Nisse «f Inbraak «i in kantoor Diefstal in zwembad Goes AAZET Kunstproject Gronden komt terug op markt Goes agenda Gevangenis voor uithalen met glas Middelburger mishandeld in Goes Onderzoek isolatie woningen Celstraffen voor rooftocht vrijdag 6 mei 2005 door Freek Janssen THOLEN - Waarschijnlijk staat er volgend jaar bij de gemeente raadsverkiezingen één partij minder op de lijst in Tholen. D()6 heeft nog maar acht leden in de gemeente. En belangstel ling om op de kieslijst te gaan staan is al helemaal ver te zoe ken. NISSE - Op werk- en leerboer- derij De Akkerwinde in Nisse wordt morgen de jaarlijkse len- tfcfair gehouden. De verstandelijk gehandicapte medewerkers van De Akkerwin de hebben de tuin piekfijn in or de gemaakt. In de winkel bieden zé allerhande lentedecoraties zo als schelpenkransen, broedhuis- jès van stro en vogeldrinkscha len te koop aan. Verder is er een grote collectie potten met zelfge kweekte eenjarige plantjes erin. Kinderen kunnen meedoen met een workshop lentebloemstuk jes maken. Volwassenen leren hoe ze een geraniummand moe ten vullen. Op het .erf van De Akkerwinde staat ook een marktje opgesteld waar bedrijven uit de Zak van Zuid-Bevel and streekeigen pro ducten presenteren. De lentefair begint om 11.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Boer derij De Akkerwinde ligt aan de (Advertentie) - Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De partij zit nu met één zetel in de gemeenteraad. J. van den Donker dient al zijn derde ter mijn in de raad en zit ook nog in een Statencommissie. Bij de vol gende verkiezing houdt hij er mee op: „Ik word 'al 69 en dan moet je dat de mensheid niet meer aandoen, denk ik." Tot voor kort werd hij in zijn com missiewerk gesteund door D. Suijkerbuijk, maar die moest afhaken wegens tijdgebrek. Ook de beoogd opvolger van Van den Donker, T. Gorissen, zegde zijn lidmaatschap op na alle perike len met D66 in Den Haag. Van den Donker denkt dat er hooguit twee of drie mensen be reid zijn op de kieslijst te gaan staan. „Dat is eigenlijk niet ge noeg. In principe zou je zelfs een eenmanslijst kunnen maken, maar het is toch wel erg wei nig." Van de nieuwe aanwas hoeft D66 het ook niet te heb ben. „Iedereen die eventueel voor ons mee zou willen doen aan de gemeenteraadsverkiezin gen, had al een jaar lid moeten zijn. En dat is nu al te laat. Bo vendien hebben we maar zo'n acht leden in de gemeente." Niet alleen oud-partijgenoot Go- rissen, maar ook Van den Don ker is teleurgesteld in de lande lijke D66. „Ik was er eigenlijk al op tegen dat ze in de regering gingen. Ik heb het gevoel dat ze niet altijd de juiste keuzes ma ken en dan druk ik me nog heel voorzichtig uit." D66 Tholen heeft al overwogen om zich af te splitsen en verder te gaan als De mocraten Tholen. „Wij hebben steeds de principes van D66 aan gehangen. In Den Haag zijn ze daar wat makkelijker mee omge gaan, vooral wat betreft de so ciale kan." Eind mei houdt de partij een congres, waar de grondbeginse len opnieuw worden vastge steld. Van den Donker: „Als de uitkomst mij zwaar tegenvalt, dan zeg ik mijn lidmaatschap op. Maar wel pas aan het eind van de raadsperiode of de staten- periode. Ik wil wel netjes afma ken waar ik aan ben begonnen." SINT-MAARTENSDUK - In si een kantoorpand in Sint-Maar- ac tensdijk is de nacht van dinsdag J op woensdag ingebroken. De da- ders namen een aantal compu ters en beeldschermen ter waar- de van een paar duizend euro T weg.. ére 5 GOES - Een 43-jarige man uit Venray is gisteren in het zwem- I bad in Goes bestolen. De dief nam zijn portemonnee en n T-shirt mee. Dat gebeurde tus- 1 sen elf uur 's morgens en half i zes 's avonds. De man had zijn Spullen in een kluisje in de kleedkamer gelegd. Vermoede- S lijk vergat hij het kluisje op slot I te doen. Toen hij terugkeerde ij was zijn T-shirt verdwenen, net 4 als zijn portemonnee met daarin 4 énkele honderden euro's. KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-333333 Ton van de Rijt met zoon Joris in de Trompstraat, waar letterlijk geen plaats is voor auto's. door Mieke van der Jagt GOES - Wanneer is iets een monument? Volgens de Goesenaar Ton van de Rijt op het moment dat het ergens symbool voor staat. „En de Trompstraat kun je zien als symbool voor zoveel dingen: die straat moet onmiddellijk op een lijst met beschermde Goese objecten." Hij heeft al een voorstel over de monumen tenstatus voor de Trompstraat naar het college van burgemeester en wethou ders gestuurd. Toegegeven: de Trompstraat staat voor Van de Rijt in de eerste plaats symbool voor prettig wonen. Al meer dan zeven jaar is hij in het bezit van nummer elf en hij heeft het er vanaf dag één gewel dig naar zijn zin gehad. „Maar gaande weg kom ik erachter dat dit een straat is met geschiedenis en ook nog eens een tje waarvan er maar heel weinig meer zijn. Straatjes als de Trompstraat, hon derd jaar geleden gebouwd om de wo ningnood onder arbeiders te lenigen, zijn haast overal afgebroken: te kleine huizen, te smalle straten, te ouderwets, geen plaats voor het blik. Allemaal pre cies de redenen waarom de meeste men sen die hier wonen zo verknocht zijn aan de straat." Van de Rijt heeft ook wel in de gaten dat het type Trompstraat vaak ge bouwd is tegen de oude binnensteden aan. Een knots van een A-locatie dus, waarin projectontwikkelaars altijd wel brood zien. De Trompstraat bestaat nog omdat projectontwikkelaars op genoeg plaatsen elders in Goes met sloopprojec- ten bezig konden zijn. Voordat nu iemand op het onzalige idee komt om de driehoek Trompstraat, Lijn baan. M.A. de Ruyterlaan te slopen, wil Van de Rijt dat idee alvast de kop in drukken. „Vanwege de cultuur-histori sche waarde, jazeker! Voor Van de Rijt is zijn straatje op twee manieren het zinnebeeld van de woning nood en in het bijzonder voor de oplos sing daarvan. „J.C. van de Peijl van de timmerfabriek La Vitesse, een grote werkgever in het Goes van een eeuw ge leden, liet twintig woninkjes bouwen om arbeiders te kunnen huisvesten. Het waren voor die tijd moderne huizen, ge bouwd in een structuur die de sociale samenhang benadrukte." Opnieuw speelt de Trompstraat de laat ste jaren een rol in het vraagstuk van de woningnood. Krakers hebben leegstaan de panden in gebruik genomen en hel pen zo de buurt voor de ondergang be hoeden. „Ze waren die leegstaande pan den al aan het dichttimmeren. Wij als buurtbewoners waren blij dat die jonge ren de boel kraakten. Nu wordt er ten minste voor gezorgd en is er leven in de straat." Nieuwkomers Het vermoeden bestaat bij Van de Rijt dat een dergelijke opvatting ook bij de gemeente begint te dagen. „Die hebben wat woninkjes opgekocht en nu ver huurd aan nieuwkomers. Dat is prettig voor die mensen en prettig voor de buurt, al krijgen we nooit eens een ant woord op wat de gemeente nu met de Trompstraat van plan is." foto Mechteld Jansen Want daarvoor staat de Trompstraat ook wel een beetje symbool: voor de re gentenmentaliteit. „De gemeente houdt wel telkens informatiebijeenkomsten, maar daar worden we niet wijzer van. Het komt allemaal heel intimiderend over en een antwoord op de vraag 'kun nen wij nog geld in onze huizen ste ken?', krijgen we niet. Vandaar dat we nu de monumentenstatus opperen. Daarmee wordt de straat beschermd en kan hetgeen er nog aan mankeert, opge knapt worden. Als ik in een monumen tenstraatje woon, steek ik mijn laatste cent in mijn huisje. Als ik zeker weet dat ik hier kan blijven zitten, trouwens ook." Wat de bewoners van de Trompstraat nog het meest bevalt is de schaal van al les om hen heen. De huizen zijn knusse eengezinswoningen met verrassend veel ruimte onder de gebroken kap. „En de straat is niet gebouwd op auto's. Die kunnen er wel door maar ze kunnen er niet staan. Dat geeft een sfeer die je nog maar zelden in een woonstraat aantreft. Mensen die van het station naar de stad lopen, treft het aangenaam, zo'n ouder wets straatje. De gemeente zou er goed aan doen dat uit te buiten." door Leoni van de Schraaf GOES - De Westlijn van het pro ject Gronden, die gedeeltelijk verdwenen is door de herinrich ting van de Grote Markt, komt terug. Wethouder C. Linssen (CDA, Binnenstad) wil de lijn te rug in de vorm van stippen. „Op die manier is de lijn minder na drukkelijk aanwezig." (Advertentie) „Door stippen te verzinken in te gels, komt de lijn terug, maar in een minder agressieve vorm." Linssen, zelf groot voorstander van het kunstproject, denkt aan stippen van roestvrij staal, brons of koper. De stippen ko men op de oude plek van de ge kleurde bakstenen. De andere zeven lijnen van het project blij ven onveranderd. Ook het kunstwerk Beerput van kunstenaar Wim Bakker uit Wil- helminadorp komt terug. Het kunstwerk, een putdeksel met munten uit Europa, wordt op dit moment gerestaureerd. Na de restauratie komt het terug op de oude plek, op de hoek van de Lange Kerkstraat. De Westlijn en het kunstwerk Beerput ma ken onderdeel uit van het pro ject Gronden, een initiatief van het kunstenaarsplatform Trech ter 5. De bedoeling van het pro ject was Goes als een platte grond in acht stukken te verde len, met de Grote Kerk als mid delpunt. In alle stukken liggen kunstwerken die verwijzen naar heden, verleden en toekomst. Het kunstwerk Beerput verwijst naar het verleden als handels centrum. De Westlijn loopt van de Grote Kerk naar de Westwal. rf*aï deV I STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - COC-café De Soos, 22.00 uur: Vrijdagavondcafé; GEERSDIJK - Minicamping Landzicht, v a. 10,30 uur: Start Boerencamping- fietstocht; GOES - Grote Markt. 9.00 uur Bloemen en tuinmarkt; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAMPERLAND Pensionstal Oud Kampen. 10 uur: Start Ruiter- en men- tocht; Jeugdsoos De Sik, 20 uur: Ge opend voor de jeugd van 12 tot en met 20 jaar, KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: So ciëteit; KRABBENDIJKE - IJs-skeelerbaan, 13.30-14.30 uur: Skeelertoertocht van 9-45 kilometer; KRUININGEN Zwembad Den Inkel, 9-10 uur: Meer bewegen voor ouderen, 55-plus; Ons Dorpshuis, 13-17 uur: Bil jartclub senioren; 14 uur: Alzheimer(in- looplcafé Reimerswaal; KWADENDAMME - Zadelmakerij Pa ree, 9.30 uur: Vertrek van ruiters en aan spanningen; Berkenhof, Langeweegje 10a, 10-17 uur: Vlindertuin, Wandeltui- nen met Orangerieplanten en waterpar tijen geopend voor publiek; NIEUW-VOSSEMEER t Wagenhuis, 20.00 uur: Optreden door de bands Skin ny Molly en Tears of Blood; WEMELDINGE - t Waskot, 10-17 uur. Open voor publiek: De Wemel, 13 uur. Sociëteit; WISSENKERKE - Minicampings Zee lucht en Vlietenburg, v.a. 10.30 uur: Start boerencampingfietstocht; YERSEKE Dreef en Kerkplein, 8-13 uur: Weekmarkt; 9-21 uur Jaarmarkt; Zorgcentrum Vredelust. 10 uur. Mode show door modehuis vander Klooster. Het Trefpunt, 13-17 uur: Biljarten. door Freek Janssen SINT-MAARTENSDIJK - De ambulancepost in Sint-Maar tensdijk blijft bestaan. Dat heb ben de Regionale Ambulance voorzieningen (RAV's) van Zee land en West-Brabant samen met een aantal zorgverzeke raars afgesproken. Eind vorig jaar wilden de zorg verzekeraars CZ, OZ en VGZ een onderzoek doen naar de inrichting van de ambulance zorg in de regio. Omdat er sprake was van een nieuwe post in Steenbergen, wilden de ver zekeraars zeker weten dat de ambulancepost op Tholen nog wel nodig is. De oostkant van het eiland is ge makkelijker te bereiken vanuit Steenbergen dan vanuit Sint- Maartensdijk, dus die laatste post zou wel eens weinig te doen kunnen krijgen. Teruggefloten De zorgverzekeraars werden te ruggefloten door gedeputeerde G. de Kok van Zeeland. Hoewel er plannen zijn in Den Haag om MIDDELBURG - Een 34-jarige man uit Goes is woens dag in Middelburg voor cafégeweld veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk en 120 uur werkstraf. Aan de slachtoffers moet hij 1014 euro schadevergoeding betalen. De Goesenaar sloeg op 9 januari van dit jaar twee man nen in een plaatselijk café met een bierglas. De rechtbank achtte twee keer poging tot zware mishandeling bewezen. Dat bleek ook uit het letsel, want de slachtoffers moesten zich voor hun verwondingen aan het hoofd laten behande len in het ziekenhuis. GOES - Een twintigjarige Middelburger heeft aangifte ge daan van mishandeling nadat hij in de nacht van woens dag op donderdag in discotheek El Torro aan de Oude Vis markt van een onbekende man in klap in zijn gezicht had gekregen. Aan de klap ging een woordenwisseling vooraf. De Mid delburger hield aan de klap een pijnlijk oog over. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Van 140 woningen in de omgeving van industrieterrein Vlissingen-Oost is de afge lopen maanden onderzocht of de gevel voldoende isole rend is. Dat is gebeurd in opdracht van de provincie en Zeeland Seaports. De bewoners zijn uitgenodigd om op 10 en 11 mei de resultaten te komen bekijken in Nieuw- en Sint Joosland en Borssele. De gevelisolatie is onderzocht om dat er plannen zijn om het industrieterrein verder te ont wikkelen. Daardoor neemt de geluidsbelasting voor de woningen op termijn toe. De wet bepaalt dat die ontwikkeling alleen mag plaatsvinden als het geluid binnen en buiten de wo ningen onder een bepaald niveau blijft. Daarom is onder zocht hoe het staat met de gevelisolatie. Als de woningen niet aan de toekomstige normen kunnen voldoen, krijgen de bewoners gratis een isolatiepakket dat op hun woning is afgestemd. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft woensdag drie mannen en een vrouw uit Roemenië voor een rooftocht in Zeeland celstraffen van zes tot vijftien maanden opgelegd. De 26-jarige vrouw en de 43-jarige man kregen vijftien maanden gevangenisstraf. Zij namen vorig jaar december het initiatief bij het stelen van bankpasjes in Middelburg, Goes, Vlissingen, Temeuzen, Hulst, Breskens en Sas van Gent. De andere twee daders, 36 en 30 jaar, werden voor hun aandeel veroordeeld tot een jaar en een half jaar gevange- nistraf. Onder de zeven slachtoffers bevonden zich zes vrouwen. Met de gestolen pasjes namen de daders in korte tijd zo veel mogelijk geld op. Ook werden er levensmiddelen en goederen in winkels mee betaald, De schade bedroeg in to taal 14.000 euro. De Roemenen moeten de slachtoffers voor 11.000 euro schadeloos stellen. Bij de aanhouding van het viertal werden goederen en geld in beslag geno- door Katja Logtenberg DEN HAAG - De eigenaar van discotheek El Toro aan de Oude Vismarkt en café Nationaal aan de Grote Markt ging gisteren bij het Haagse gerechtshof in hoger beroep. Hij is het niet eens met de boetes die hij opgelegd heeft gekregen voor geluidsoverlast en het schenken van alcohol aan minderjarige personen. Het Openbaar Ministerie eiste echter opnieuw een boete van driehonderd euro voor het open laten van de deuren terwijl de muziek aan was bij Nationaal. Daar kwam nog drie keer een boete van vijfhonderd euro bij voor het schenken van sterke drank aan mensen onder de achttien en het schenken van al cohol aan een meisje van veer tien. A. Verhoef noemde het gisteren ronduit belachelijk dat de poli tie op 13 juli 2002 ineens pro ces-verbaal opmaakte toen de deuren van café Nationaal open stonden. Er werd Nachtmarkt gehouden en volgens de uitbater hadden alle kroegen hun deuren open en hun muziek aan tijdens de zwoele zomernacht. Hij ont kende bovendien dat zijn perso neel in El Toro op 29 mei vorig jaar een meisje van veertien een glas Koebergh had verkocht. „Meisjes van veertien komen die disco helemaal niet in", aldus de verdachte. De bestuurder ging er juist prat op dat de uit smijters sinds de nieuwe wetge ving iedere klant om een identi teitsbewijs vroegen. Later kon den de discogangers een pasje krijgen. Een rood pasje voor jon geren ouder dan zestien en een groen pasje voor meerderjari gen. Controleurs zagen echter dat er diezelfde avond toch sterke dranken als een Boswandeling, Malibu en Jonge Jenever wer den verkocht aan minderjari gen. Bij een eerdere controle op 13 september 2003 constateer den zij hetzelfde. Uitspraak over twee weken. (Advertentie) de verantwoordelijkheid voor de inrichting van de ambulan cezorg over te dragen aan de zorgverzekeraars, is het voor lopig nog de provincie die de touwtjes in handen heeft. De provincie overwoog wel om één centrale post te creëren in Oud-Vossemeer, die zowel Tho len als Steenbergen zou kunnen bedienen. Dat idee werd weer verworpen door de ambulance dienst West-Brabant. Die vrees de dat de aanrijtijden voor Steenbergen te hoog zouden worden. Bereikbaar De RAV's en de verzekeraars zijn nu overeengekomen dat er zowel een post in Steenbergen als in Sint-Maartensdijk moet zijn. De ambulancepost in het centrum van Bergen op Zoom wordt verplaatst naar een loca tie bij ziekenhuis Lievensberg, waardoor de zuidwesthoek van Brabant beter bereikbaar wordt. Of de provincie akkoord gaat met de spreiding, is niet duide lijk. Er was niemand bereikbaar voor commentaar. Een maaidorser oogst papaver. De akker wordt geschoren, krijgt tijdelijk reliëf. De karpetten van Kees den Herder hebben een blijvend reliëf. Als het moet binnen één kleed. Veel maten, vormen en kleuren. Puur wol of in combinatie met linnen Ze creëren eilanden van rust en schoon heid. Zachte papaverdromen voor blote voeten of spontane lui-languit- ligplekken, die een verrassend ief scheoDen. Kees Interieurstyling Walcheren Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 www. keesden herder nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35