De pers doet aan zelfcensuur MINI PZC KRANT PZC €1,- korting op nieuw Zeeland Magazine ctie Dirigent (m/v) vrijdag 6 mei 2005 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. Een verzuchting, ons toegezon den via de elektronische post; „Telkens wanneer ik 's morgens (0700) de krant opensla, zie ik weer oud nieuws. Alleen de da tum is updated, echt niet vet." De schrijver werkt in een office en is Senior Planner Maintenan ce. Dat zal best wel cool en vet zijn, maar ook mensen met zo'n mooie functie kunnen er wel eens naast zitten. Lezers hebben dikwijls de in druk dat ze een tekst die ze on der ogen krijgen ergens van ken nen en dus dat het niet om nieuws gaat. Dat is verklaar baar. De mensen van de media kijken met een professionele blik naar wat nieuwswaardig is en zo maken televisie, radio en kranten vaak dezelfde keuzes. Met dien verstande dat het nieuws een stroom vormt van ac tie, reactie enzovoort. De onder werpen die aan de orde komen zijn veelal dezelfde, maar op een plan van de regering volgt altijd het oordeel van parlemen tariërs en betrokken sectoren uit de samenleving. Kranten le veren bovendien veel achter grond bij het nieuws. De snelle re media zijn vluchtiger in hun benadering Wie de krant goed volgt, ziet dat er doorlopend sprake is van 'ver versing' van de berichtgeving. In de PZC gebeurt dat, behalve op nationaal, ook op regionaal en lokaal niveau. door A.J. Snel De sfeer is licht bevangen deze week in het Haagse perscentrum Nieuwspoort. Veiligheidsmensen onderzoeken minutieus iedere tas en de bezoekers worden van kruin tot voeten afgetast met een detector. Die werkt: het brilpoetsdoekje in wegwerpverpak king, dat ik in het zakje van mijn over hemd heb, wordt feilloos opgevist. Zo ken ik Nieuwspoort niet. Tot enkele jaren geleden liep je er vrij in en uit. Vandaag niet. Dat komt: het Twee de-Kamerlid Ayaan Hirsi Ali van de WD houdt hier een lezing over persvrij heid. Dus leveren we wat van onze vrij heid in, zonder blijk te geven van enige wrevel. Er is iets grondig veranderd in dit land. Dat merk je bij gelegenheden als deze. En als je het niet al wist, kan Hirsi Ali het wel duidelijk maken. Zij is persoon lijk in gevaar en ze spreekt over een col lectief dreigend onheil: „Islamitisch fun damentalisme is op dit moment het grootste gevaar voor de persvrijheid in Nederland. En het is een gevaar dat vooral de Nederlandse pers maar beter niet kan onderschatten." Zelfcensuur De Nederlandse pers gaat, sinds islami tische fundamentalisten hun dreigemen ten in daden zijn gaan omzetten, gebukt onder zelfcensuur, meent het Kamerlid. Die censuur manifesteert zich, zegt zij, op drie manieren. Ten eerste: Er wordt vergeten en wel licht komt dat door de werking van een natuurlijk mechanisme. Mensen krijgen na een afgrijselijke gebeurtenis behoef te aan even iets anders. Ten tweede: Er wordt verdrongen als ge volg van het feit dat de samenleving de discussie over de islam moe is. Hirsi Ali: „We willen het gevaar liever niet in al zijn naaktheid zien. Niet elke dag. Niet elke week. We willen het liever relative ren en liefst wegrelativeren. We gaan dan praten over fundamentalisme van andere godsdiensten, over andere lan den, over andere gevaren." Ten derde: Er is angst om mensen in hun religieuze gevoelens te kwetsen. Hirsi Ali is zich er, terwijl ze haar le zing houdt voor een zaal vol journalis ten, van bewust dat ze een lastig onder werp aansnijdt, want de beroepsgroep heeft het er moeilijk mee toe te geven dat er sprake is van zelfcensuur. Men buigt de discussie dan liever om. Dat blijkt als Arendo Joustra, hoofdre- Ayaan Hirsi Ali: vrijheid van meningsuiting is in gevaar. daeteur van het opinietijdschrijft Else vier en bestuurslid van het Nederlands Genootschap van Hoofdredacteuren rea geert. Ayaan Hirsi Ali heeft een aantal directieven verstrekt aan de verzamelde pers: „U moet zich er niets van aantrek ken dat politici beweren dat u de ver schillen uitvergroot en tegenstellingen aanwakkert. U moet het gevaar signale ren en de bedreiging begrijpen. U moet zorgen dat journalisten en opiniema kers worden beschermd door de over heid. U bent de waakhond van de demo cratie." Joustra neemt die passage uit het be toog en trapt, met meer slimheid dan wijsheid een open deur in: „Vrijheid van meningsuiting kent geen gebieden de wijs." Daarmee reageert hij in de lijn die Hirsi Ali al heeft gezien. Er is in de Neder landse politiek, maar ook binnen de journalistiek, de neiging problemen uit de weg te gaan. Dat wordt gedaan door af te dwalen. Wordt het moslimfunda mentalisme besproken, dan probeert men het onderwerp zo snel mogelijk te verbreden met de stelling dat elke reli gie een zeker fundamentalisme kent. Waarmee een begin is gemaakt met het wegrelativeren van waar het in de kern om ging. Camouflage Hirsi Ali heeft dat voorzien. Ze betoogt dat fundamentalisten in andere geloofs gemeenschappen veel geringer in aantal zijn dan in de islamitische. Ze duidt aan dat verwijten van de overheid over het aanwakkeren van onverdraagzaam heid het gebrek aan moreel en bestuur lijk gedrag camoufleren. En ze wijst er op dat, zo verward en verdeeld Neder landse politici zijn over de dreiging die de islam eventueel zou kunnen zijn, zo helder en verenigd de radicale moslims foto Phil Nijhuis/GPD zijn over hun doelen en de middelen die ze willen gebruiken. Dan komt Ayaan Hirsi Ali met enige na dere onderbouwing. Zowel in de Koran als in de Bijbel komt de figuur Job voor. Het Kamerlid: „Het verhaal in de Ko ran is kort en vlak. Job wordt beproefd, hij is gehoorzaam en hij wordt beloond. Einde verhaal. Het verhaal in de Bijbel is dramatisch. Job komt in opstand te gen God, hij is wanhopig, hij gaat te keer tegen God, hij klaagt Hem aan. Dat is een stijlfiguur die in de Koran niet voorkomt en dat is ook het wezenlij ke verschil tussen beide godsdiensten. In de christelijke traditie zijn wanhoop, ongeloof en kritiek mogelijk. In de film Submission die ik samen met Theo van Gogh heb gemaakt, hebben we precies dat geprobeerd uit te beelden. U weet dat ons dat niet in dank is afgenomen." De veiligheidsmensen lijken niet te luis teren. Ze kijken. ^E-i Po Ac Nc Ze Nc Directeur H. Brouwer van De Nederlandsche Bank heeft bevestig I dat de gulden tegen een te lage prijs voor de euro is ingeruild. Hd i gevolg zou zijn dat Nederland de afgelopen jaren een flinke geldn m waarding kende. Volgens de DNB-voorman zou de euro niet 2,20371 gulden gekost moeten hebben maar eerder 2,00 gulden. CDA-kamerlid De Nerée tot Babberich stelt dat de lage prijs voor de gulden de economie juist aangevuurd heeft door een lagere ex- portprijs. De inflatie heeft andere oorzaken, meent het kamerlid. De digitale zeepkist van de PZC werd in de afgelopen dagen druk beklommen door mensen die hun opvatting over de gang van zake wilden geven. Moederdag Een bange moeder komt met een uitgebreid relaas: „Toen de euro* in kwam, hadden wij het niet slecht. Ach, het was wel iets inleve-1 ren, maar we konden nog rondkomen. Toen werd mijn man om slagen: geen werk meer voor zijn ploeg in de bouw en geen over- werk meer voor ons. Mijn man is geen thuiszitter en na een maand WW ging hij via uitzendbureaus werken: Kerst geen loon, Oud en Nieuw geen loon en geen feest voor ons. Gelukkig heeft mijn man nu weer vast werk. Rijk zijn we nog steeds niet en dat zullen we ook niet worden, maar als we zuinig doen, kunnen we rondko men. Maar als ik op tv hoor of in de krant lees dat de huren of he; gas en licht en water zoveel procent omhoog gaan, dan schietend) zenuwen mijn keel in. En dan lees ik dat de euro te duur is betaalt Het gevolg zou zijn dat Nederland de afgelopen jaren een flinke x geldontwaarding kende. Neem me niet kwalijk ik ontplof. Moede] dag komt. Ik heb één wens: dat de heren of dames van het kabines C één maand ons loon kregen, of dat van een bejaarde. Helaas zal dj} ze wens nooit uitkomen. Maar wat wel uitkomt, dat is dat de euro A veel gezinnen kapot maakt of heeft gemaakt." I Dieven d N. van Willigen heeft het over eurodieven en zegt: ..Politici zijnof t. lichters. Hun vak bestaat uit het verdraaien van de feiten. Iedere» derlander is met de invoering van de euro ongeveer 7 procent vat de waarde van zijn onroerend goed, zijn spaartegoed of zijn pen sioenrechten kwijtgeraakt. Alleen de staatsschuld is, tot vreugde van de regering, met datzelfde percentage 'verdampt'. Dat heeft' niets te maken met het stimuleren of opleuken van de economie.il gevolg hiervan ontstond een inflatie die circa twee keer zo hoog was als in de ons omringende landen, waarna de gedachte ontsta dat de euro alles duurder heeft gemaakt. Bedoeld wordt hier echte de Nederlandse euro. Overigens is een en ander voor mij geen nieuws. Ik heb reeds in 1999, tijdens een openbare bij eenkomst deze gang van zaken gewezen." Hans Lander is door de gang van zaken rond de euro in twijfel g* raakt of hij bij het komende referendum 'ja' zal stemmen. „De ia waarop de toenmalige regering - met Zalm voorop - het Nederlaa se volk heeft belazerd, is schandelijk. Het getuigt ook van een gr$ zeloze arrogantie van de macht. Het vertrouwen in de politici wol er hierdoor niet groter op, evenmin het vertrouwen in de wijze waa op zij met Europa omgaan. Ik moet nog eens zien of ik wel voorè D 'Grondwet' stem. Gelet op dit nieuwe gegeven denk ik van niet I p Citaat Ik wiebel, dus ik ben flexibel. Harry Katerberg j "ONS BOEREGOED" voor "ACTIE VISSERSDORP" Als afsluiting van Actie Vissersdorp treed zaterdag 7 mei "Ons Boeregoed" op met het blijspel "Zeer geacht bruidspaar" Deze voorstelling is in het verenigingsgebouw de Arne aan de Rademacherstraat te Arnemuiden, aanvang 20.00 uur. De toegang is 5,- en in de pauze is er een grote verloting. "Actie Vissersdorp" helpt vissers in India en Sri Lanka aan een nieuw bestaan! Jeugdorkest Vlijt Volharding Oost- Souburg Muziekvereniging Vlijt Volharding uit Oost-Souburg (Zld) is een bloei ende vereniging, die bestaat uit een fanfareorkest, een slagwerkgroep en een jeugdorkest. Het jeugdorkest heeft een fanfarebezetting en bestaat op dit moment uit zo'n 30 leden en repeteert op de vrijdag avond van 18.30-20.15 uur. Na de grote vakantie is er een vacature De dirigent die wij zoeken moet aan de volgende eisen voldoen: Een afgeronde opleiding ha/fa directie of bezig met een conservatoriumopleiding directie Goede sociale vaardigheden/ kan goed met jeugd omgaan Kennis van de ontwikkelingen op het gebied van de blaasmuziek en het repertoire Is een verenigingsmens Voor meer informatie: tel: 0118-469049 Schriftelijke sollicitaties aan de secretaris: Dhr T Wight Molenweg 54 4388 NB Oost-Souburg E-mail: blacky@zeelandnet.nl DIRIGENT EN PIANIST GEVRAAGD Het Chr. Geref. Maranathakoor te Goes heeft m.i.v. september een nieuwe dirigent en pianist nodig. Ons koor zingt het Nederlandstalige, christelijk lied. Inlichtingen bij: Carla Wisse, tel. 312183 of iwisse@cip.nl o.v.m. dirigent of pianist. perooskerke Organiseert GROTE ROMMELMARKT Zaterdag 7 mei a.s. vanaf 9.00 uur op sportpark 'Noordhout' te Serooskerke. Veel curiosa, boeken, meubels, oliebollen, en warme Zeeuwse wafels. Guido Metsers laat in de tentoonstelling Tranen van Carthago de klassieke oudheid treffend samengaan met het monumentale van de Grote Kerk in Veere. Veel werken zijn geïnspireerd op bezoeken aan historische plaatsen in Tunesië en het Maghreb gebied, onder meer Carthago. Tentoonstelling tot 16 juni. Open: di t/m za: 11.00 uur -16.30 uur; zo: 12.00 uur. -16.30 uur zaterdag 7 mei 15.30 uur FRANCIS B. QUARTET Mifune Tsuji viool, Heieen Hulst viool, Lorre Lynn Trytten altviool, Pascale Went cello GERARD BOUWHUIS piano DIES LE DUC sopraan saxofoon Arvo Part Fratres (1995) Dies Ie Due Theo V; Golf; Roerloos; Wat (2004) Douwe Eisenga 1" strijkkwartet (2005) Dmitri Sjostakovitsj Pianokwintet op. 57(1940) Toegang 12 Donateur MuziekPodium Zeeland 10 zondag 8 mei 15.30 uur pianoduo GEOFFREY MADGE en DAAN VANDERWALLE Beethoven/ Liszt Symfonie nr. 9 1851 Toegang 12 Donateur 10 vrijdag 13 mei 20.00 uur GEOFFREY MADGE piano 5 Schubert Liszt 4 Lieder: Standschen van Shakespeare; Wohin?; Die Post; Erikönig Berlioz/ Liszt Symphony Fantastique op. 14 (1852) I Toegang 12 Donateur 6 10 Beleef de geschiedenis op grote hoogte U kunt de toren van de grote Kerk dagelijks beklimmen. In de torenzolder treft u de historische maquette van Veere. In het kraaiennest van de Toren heeft u een prachtig uitzicht over Walcheren. Open: di t/m za l 1.00 uur 16.30 uur; zo: 12.00 uur. -16.30 uur Toegang 1,50 jongeren tot 16 jaar 6 0,50 info: 0118 623650 www.nieuwe-muziek.nl Woonplaats: Ja, ik wil graag 1,- korting op het Zeeland Magazine Naam: Voorletters: Adres: Postcode: Geboortedatum: Telefoon: E-mail adres; Aantal Zeeland Magazines: CU Ik machtig PZC het verschuldigde bedrag af te schrijven van mijn bank-/gironummer: Datum: Handtekening: Algemene voorwaarden abonneevoordeel Niet in combinatie met andere aanbiedingen. Geen korting achteraf op reeds betaalde kaarten. Alleen bonnen van krantenpapier worden in behandeling genomen. PZC ismet verantwoordelijk en kan met aansprakelijk worden gesteld voor het gebodene en de financiële en administratieve afwikkeling bij de deelnemende organisaties Wijzigingen in de spelregels, data, aanvangstijden en geldende prijzen zijn te allen tijde voorbehouden Priizen worden uitgegeven zolang de voorraad strekt PZC BV gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Zie het colofon van PZC voor meer informatie het alfabet van Zeeland Het leukste blad over Zeeland, nu speciaal voor PZC abonnees met 1 euro korting te bestellen! 144 pagina's vol met weekendtips, heerlijke hotels en B&B's, fietsen langs tuinen, strandhuisjes huren, op zoek naar antiek, dit alles en meer wordt besproken en in beeld gebracht. 52 weken naar Zeeland, dat is een jaar lang genieten! Stuur de bon op naar: PZC Abonneevoordeel T.a.v Lezersservice Postbus 31 4460 AA GOES Of surf naar www.pzc.nl/abonneevoordeel en u betaalt slechts €6,95 i.p.v€7,95. U ontvangt uw glossy Zeeland Magazine binnen 3 weken thuis. Exclusieve kortingen voor abonnees van PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 24