I Onderzoek uitbreiding golfbaan De bevrijders zijn voor even terug PZC Gecontroleerde agressie in de stadsring PZC Hoger beroep rond verwaarlozen dieren AAZET Boksschool voor jongeren Beslissing afhankelijk van uitkomsten studie Agressieve winkeldief Celstraffen voor rooftocht Vernielzuchtige jongens gepakt Fotowedstrijd Spuistraat Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl 'KOZIJNEN-ZONWERING WWW.AAZET.N1/- 3-33fl»5 Kapelle -Tel. 0113-3 Initiatiefnemer Hedwig Samson wil een boksschool beginnen voor probleemjongeren. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Probleemjongeren in het gareel krijgen door ze te laten slaan, dat lijkt vragen om moeilijkheden. Nee dus, vindt Hedwig Samson, initiatiefne mer van boksschool De Stadsring voor jongeren. Door vechtsporten leren men sen beter omgaan met agressie. „Het boksen is een middel, geen doel op zich zelf." De methode wordt inmiddels toegepast door oud-wereldkampioenen Raymond Joval en Arnold Vanderleijde. Joval ver zorgt gratis bokslessen aan Amsterdam se jongeren, om te voorkomen dat ze op het verkeerde pad raken. Vanderleijde geeft trainingen om jongeren op een po sitieve manier te beïnvloeden in hun ontwikkeling. Boksen als vorm van hulpverlening dus. Als het aan Samson ligt, krijgt Middel burg de eerste boksschool in Zeeland die zich richt op probleemjongeren. „Ik heb begrepen van mensen die er ver stand van hebben, dat het probleem met jongeren steeds groter wordt. Je kunt dat soort jongeren wel afzonderen van de maatschappij, maar daarmee los je het probleem niet op. Als je ze aan dacht geeft, op hun eigen manier, krijg je respect terug." Zelf bokst hij ook, als hobbyist. „Ik krijg alleen maar klappen", lacht hij. „Maar ik kan wel anderen trainen." Sa men met een Vlissingse en een Middel burgse sportschool wil hij jongeren de kans bieden om te trainen, gratis. Donateurs De school moet in Middelburg-zuid ko men, in een oud gebouw van de tafelten nisvereniging. Het moet een mooie boks school worden, met twee officiële rin gen. „We worden de tweede officiële boksschool van Zeeland. We willen ook les geven aan mensen die wel betalen." De kosten voor de lessen voor de jonge ren moeten daarmee deels worden be taald. De rest van het geld moet komen van sponsoren, opbrengst van de kanti ne en donateurs. Gemeentelijke steun is nodig voor de aanpassing van het ge bouw. De verbouwing kan in een paar weken afgerond zijn, maar er kan wel anderhalf jaar overheen gaan voordat het project echt goed draait, denkt Samson. Hij wil samenwerken met andere orga nisaties om de jongeren te bereiken en om ze te kunnen doorverwijzen als zijn organisatie ze niet kan helpen. Een deel van de medewerkers van De Stadsring zal het werk onbetaald moe ten doen, anders is het financieel niet haalbaar. „We krijgen steun van Wim Keyl. Die heeft in Zeewolde al zestien jaar zo'n project. Hij gaat ook mee op pad, jonge ren opzoeken. Je kunt ze uitnodigen, maar als ze niet willen komen, moet je naar ze toe." „Boksen is één van de bes te manieren om te leren omgaan met je agressie. Het is gecontroleerde agressie. Je laat je gaan, je slaat elkaar soms let terlijk op eikaars muil en dan is het over, dan drink je een biertje met el kaar. Door boksen komen emoties los. Ik heb bij Keyl gezien dat er door bok sen allerlei dingen los komen. Dingen waar jongeren eerst niet over wilden praten met hulpverleners. Het lijkt heel simpel, maar het kost heel veel tijd en energie om dat te bereiken." Voldoening „Ik vind het prachtig werk, ik ben al tijd bezig met jeugd. Ik vind het leuk om te doen, maar ook belangrijk om te doen. Ik organiseer van alles, boksga- la's en feesten, maar de problemen sta pelen zich op en er wordt niets aan ge daan. Ik wil iets doen voor de gasten die aandacht nodig hebben. Het gaat vast veel slapeloze nachten opleveren, maar het is de moeite waard. Het geeft voldoe ning." rde\a^er agenda I STREEKACTIVITEITEN ARNEMUIDEN - de Markt, 08.00 - 13.00 uur: rommelmarkt korfbalvereni ging TOP; KOUDEKERKE - kwekerij Wekking aan de Strandweg, 10.00 - 17.00 uur: orchideënshow; MIDDELBURG - De Fontein, 14.00 - 16.30 uur en 19.00-21.00 uur: Sportacti viteiten; POPPENDAMME - Imkerij Poppen- damme, 10.00 -17.00 uur: Lentefeest; VLISSINGEN Coosje Buskenstraat/Scheldeplein, 8.00 - 16.00 uur: Weekmarkt; Open Hof, 9.00 uur: Ha tha yoga en om 10.35 uur Power yoga; Centrum, 09.30 -16.30 uur: Ruyter Jaar markt; Wijkcentrum Aldegonde, 20.00 - 01.00 uur: Vrije dansavond: VROUWENPOLDER - Fort den Haak- weg, 10.00-17.00 uur: Ringrijden. (Advertentie) door Jannes Goedbloed DOMBURG - De gemeente Veere gaat onderzoek doen naar de haalbaarheid en de mogelijke gevolgen van de uitbreiding van de golfbaan in Domburg. Pas na dat het onderzoek is afgerond, neemt de gemeente een beslis sing over het plan. Vorig jaar diende projectontwik- ltelaar Van Garderen en Dekker $men met de Domburgsche Golf Club een plan in bij ge meente Veere om de golfbaan uit te breiden en een hotel en een honderdtal huizen te bou wen. Het gaat om het gebied tus sen tussen de Schelpweg, de He renweg en de Krommeweg en rond de Schansweg, in totaal on geveer vijftig hectare. De golf baan beslaat 38 hectare daar van. Na het onderzoek moet onder meer duidelijk zijn of het plan economisch haalbaar is en wat de gevolgen zijn voor de ver- keerscirculatie in en rond Dom burg. Daarnaast wordt bepaald wat de toegevoegde waarde is tfan dit project, wat de gevolgen zijn voor de recreatiedruk op het strand en wat de gevolgen zijn voor de natuur in en om Domburg. Bovendien moet het onderzoek uitwijzen of het mo gelijk is de golfbaan te combine ren met andere vormen van re creatie, bijvoorbeeld wandelen en fietsen. Ook wordt gekeken naar het maatschappelijk draag vlak voor de uitbreiding. Bostel aar: „Het heeft natuurlijk geen zin om een golfbaan uit te brei den, als de burgers van de ge meente er niet op zitten te wach ten." De kosten van het nieuwe onderzoek zijn voor rekening van Van Garderen en Dekker. De projectontwikkelaar had al eerder toegezegd te willen beta len, als de gemeente door het te kenen van een intentieverkla ring te kennen gaf het plan te willen uitvoeren. Dat wilde de gemeente echter niet. Bostelaar: „We vonden het te voorbarig om ons daarover uit te spreken voor het onderzoek was gehouden. Het is de bedoeling dat we aan de hand van de onderzoeksresul taten een beslissing kunnen ne men." Geen onderzoek Als Van Garderen en Dekker niet betaalt, komt er geen onder zoek en wordt het plan niet uit gevoerd. Bostelaar vindt het nor maal dat er onderzoek wordt verricht op kosten van de initia tiefnemer. „Het enige wat af wijkt is dat dit onderzoek wat breder is dan normaal." De uitkomst van het onderzoek is niet bindend. In het geformu leerde ontwerp voor een onder zoeksopdracht staat echter dat het college met héél goede argu menten moet komen om het plan af te keuren, als blijkt dat het plan haalbaar is en er wei nig negatieve consequenties zijn Het ontwerp ligt nu bij de raads commissie ruimtelijke ordening. Deze zal binnenkort advies uit brengen over het onderzoek. Daarna wordt er samen met de initiatiefnemer een onafhanke lijk onderzoeksbureau gekozen die het onderzoek zal uitvoeren. Advertentie door Wendy van den Hurk oudere man. Hij vroeg waar ik vandaan kwam. Zuidwest-Ne derland, zei ik nog. Walcheren. Hij was helemaal in shock. Wal cheren, riep hij uit. Daar had hij nog gevochten in de oorlog. Hij noemde allerlei dorpen: Westka- pelle, Domburg. En hoe het met die ene toren van Middelburg is afgelopen. De Lange Jan dus." Den Hollander trekt met haar Noorse tonen de veteranen met gemak aan. „Ze vinden het hier erg 'koselig'. Gezellig." Omhelzingen Dat blijkt. Ze maken maar wat graag een praatje met de Hollan ders. Zoals Rolf Ter Solem. Hij is nu 81. De veteraan ontsnapte in 1944 als schooljongen naar Engeland en belandde daar in het leger, samen met Polen, Fransen, Tsjechen én met Duit sers. 'The good ones'. Op 1 no vember kwamen ze aan in West- kapelle. Het werden zeven hefti ge dagen op Walcheren. Ze wa ren de bevrijding waard, belooft Ter Solem. Hij vertelt over de warmte waarmee hij zestig jaar geleden in Domburg werd ont haald. „Ze pakten me vast, om helsden iedere Noorse soldaat die ze tegenkwamen. De mensen waren heel, heel blij dat we ze kwam bevrijden." Ook op de rest van Walcheren werden op 4 mei de slachtoffers van de Twee de Wereldoorlog herdacht. DOMBURG - Sommige droegen achter hun baret een gehoorap- paraatje en de stevige zeewind dwong de Noormannen elkaar overeind te houden. Toch ston den ze op de duinen: de vijf over gebleven Noorse veteranen, die in november 1944 de vrijheid van Walcheren bevochten. Ooit waren het er 71. Negen van hen sneuvelden in de laatste da gen van de Duitse bezetting. In de duinen van Domburg werd voor die Noorse soldaten afgelo pen woensdag, 4 mei, op Boule vard Schagen, tegen het licht van het badpaviljoen, een her denkingsmonument onthuld. Naast dat van de Belgen. Een oude Noor, behangen met medailles, stapt achter de micro foon en vertelt hoe hij destijds met zijn kameraden zorgde voor de opening of the Schelde, hoe hij zich de vuurtoren van West- kapelle herinnert, en de zee. Ka meraden van toen snuiven even van de zeelucht en staren naai de krijsende meeuwen, die bo ven in de lucht cirkelen. Zodra een Noorse dominee be gint te preken (to celebrate the liberation of nineteen-fifty-four) en vraagt om een minuut stilte, laten sommige toeschouwers zich op het zitje van hun rolla- tor zakken. Alleen het gekletter van de vlaggenmasten is nog te horen. De veteranen kijken even achterom. Naar de schepen die deze dag voor de Domburgse kust varen. En dan blijkt 'amen' in het Noors zowaar hetzelfde te klinken. Nadat het granieten monument is bevrijd van een hevig wappe rend fluwelen doek, begint de kranslegging. „Mam, heeft die doedelzakman het niet fris met die blote benen?", fluistert een klein meisje in het publiek. Al snel ligt er een krans of acht. Plus een boeket van het West- kappelse Polderhuismuseum, en een bosje rode bloemen van de lerares Noors van de Middel burgse volksuniversiteit, Ger- dien den Hollander. Zij is hier om een bijzondere reden. „Een paar jaar geleden ontmoette ik in Trondheim, Noorwegen, een De Noorse ambassadeur legt in de duinen bij Domburg een krans bij het zojuist onthulde monument voor de Noorse strijders die deel uitmaakten van de troepenmacht die in november 1944 Walcheren be vrijdde. foto Ruben Oreel vrijdag 6 mei 2005 w VLISSINGEN - De politie heeft gistermiddag rond één uur een 38-jarige man uit Vlissingen wegens winkeldief stal aangehouden in een kledingwinkel in de Walstraat in zijn woonplaats. De man was door de eigenaar van de winkel betrapt toen hij een jas met een waarde van enkele tientallen euro's probeerde weg te nemen. Toen de eigenaar hem aansprak en de jas terug vroeg werd de man agressief en begon de winkelier te slaan en schoppen. Met hulp van een omstan der kon de winkelier de man aanhouden en overdragen aan de politie. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft, woensdag drie mannen en een vrouw uit Roemenië voor een rooftocht in Zeeland celstraffen van zes tot vijftien maanden opgelegd. De 26-jarige vrouw en de 43-jarige man kregen vijftien maanden gevangenisstraf. Zij namen vorig jaar december het initiatief bij het stelen van bank- pasjes in Middelburg, Goes, Vlissingen, Terneuzen, Hulst, Breskens en Sas van Gent. De andere twee daders, 36 en 30 jaar, werden voor hun aandeel veroordeeld tot een jaar en een half jaar gevangenistraf Onder de zeven slachtoffers bevonden zich zes vrouwen. Met de gestolen pasjes namen de daders in korte tijd zo veel mogelijk geld op. Ook werden er levensmiddelen en goederen in winkels mee betaald. De schade bedroeg in to taal 14.000 euro. De Roemenen moeten de slachtoffers voor 11.000 euro schadeloos stellen. Bij de aanhouding van het viertal werden goederen en geld in beslag geno men. VLISSINGEN - De politie heeft maandagavond twee Vlis singse jongens van zeventien en negentien jaar aangehou den op verdenking van vernielingen aan auto's. Dat kon doordat een bewoners aan de Rietkraag rond 23.15 uur buiten lawaai hoorde. Toen de man ging kijken zag hij op straat een groepje fietsers, waarvan één een trap gaf te gen de spiegels van zijn auto. De bewoner belde de politie en die kon even later de tweei jongens aanhouden aan de hand van een signalement. Een derde jongen, een 16-jarige Vlissinger, werd dinsdag; aangehouden. Na verhoor is hij weer vrijgelaten. De ande re twee zijn in verzekering gesteld voor verder onderzoek. Tot nu toe zijn twee aangiftes van vernielde autospiegels^ binnengekomen. VLISSINGEN - Bibliotheek 't Spui in Vlissingen is op zoek naar leuke foto's van de Spuistraat. Zowel oude als nieuwe foto's zijn welkom. Een selectie van de inzendin gen wordt in juli en augustus tentoongesteld in de biblio theek. De foto's zullen ook te zien zijn op de website www.biblio- theekvlissingen.nl. Voor de beste inzending heeft Foto Verschoore een digitale camera beschikbaar gesteld, een Kodak Easy Share 7630. Tevens krijgen de makers van de ingezonden foto's een vergroting. Er kunnen maximaal drie foto's per persoon worden ingeleverd. Dit kan tot 11 juni aan de balie van Bibliotheek 't Spui of via fotowedstrijd@spui.nl. door Niels Juist DEN HAAG - Een 29-jarige vrouw uit Vlissingen is volgens haar ten onrechte veroordeeld voor het verwaarlozen van haar hond en twee katten. Dat de dieren werden aangetrof fen in een enorme puinhoop was volgens de vrouw te wijten aan haar ex-vriend. Dat bleek giste ren tijdens de behandeling van het hoger beroep bij het ge rechtshof in Den Haag. De dierenbescherming deed op 20 maart 2003 samen met de po litie een inval in de woning van de vrouw. Een agent had door het raam van het huis gekeken en had gezien dat de dieren er niet best aan toe waren. De twee katten en de bouvier leefden op een soort vuilnisbelt: overal lag rotzooi in het huis en er lagen glasscherven en uitwerpselen op de grond. Eenmaal binnen bleek dat het water van de huisdieren al dagen niet was ververst. De bouvier had te lange nagels en ook zijn haar moest worden bij geknipt. De politierechter in Middelburg veroordeelde de vrouw daarom tot een boete van 180 euro. Maar dat was volgens haar niet terecht. Volgens de vrouw is haar ex-vriend verantwoorde lijk voor de puinhoop in de wo ning. Hij zou woedend naar bin nen zijn gegaan toen de vrouw er niet was en alles overhoop hebben gegooid. Vervolgens zou hij dagenlang hebben gepost voor haar huis, om de vrouw op te wachten. Daarom durfde zi] niet naar haar woning te gaan. Zij zou om die reden de zorg voor de dieren tijdelijk hebben toevertrouwd aan een vriendin. Maar hoewel de katten en de hond volgens de dierenbescher ming ondervoed waren, had haar vriendin volgens de vrouw de dieren altijd keurig eten gege ven. De aanklager bij het hof hechtte weinig waarde aan het verhaal van de vrouw. Hij vond dat zij verantwoordelijk kon worden gesteld voor het welzijn van haar huisdieren. Daarom eiste hij dezelfde straf als eerder door de politierechter was opgelegd: 180 euro boete. Uitspraak over twee weken. Advertentie Een maaidorser oogst papaver. De akker wordt geschoren, krijgt tijdelijk reliëf. De karpetten van Kees den Herder hebben een blijvend reliëf. Als het moet binnen één kleed. Veel maten, vormen en kleuren. Puur wol of in combinatie met linnen. Ze creëren eilanden van rust en schoon heid. Zachte papaverdromen voor blote voeten of spontane lui-languit- ligplekken, die een verrassend Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 www.keesdenherder.nl Kees Interieurstyling Walcheren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15