PZC Gemeente heft reclamebelasting Bevrijdingsdag zet je aan het denken Open huis 25% KORTING Weleda Demonstratie Ali B. brengt mensen bij elkaar Middelburg schrapt baatbelasting voor ondernemers binnenstad Bouw basisschool Oleanderhof loopt weken achter Jongens aangehouden na wangedrag op plein zaterdag 7 mei MOEDERDAG AANBIEDING Alle brilliant sieraden, óók occasion- aanbiedingen, Opstandig en onder invloed Onderzoek isolatie woningen Cel- en werkstraf voor geweld po\>e zeeuwse almanak Dagtaak Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 6 mei 2005 Vandaag bij De Rode Pilaren Middelburg Vlissingen Doe ideeën op voor moeder dag! Thema over baden, huidoliën massage Alle informatie over natuurlijke huidverzorging editie Walcheren -V doorNadia Berkelder MIDDELBURG - Ondernemers in het centrum van Middelburg hoeven niet meer te betalen voor de herinrichting van de bin nenstad. In plaats daarvan wordt reclamebelasting inge voerd. De heffing voor ondernemers, de baatbelasting, is geschrapt omdat de gemeente er niet van overtuigd was dat juridische procedures gewonnen konden worden. „De risico's zijn zo groot dat we daar niet verder mee willen", zegt wethouder H. Kool-Blokland (CDA). „We heb ben gemerkt dat veel andere ge meenten daar last mee kregen." Ondernemers die al een regeling met de gemeente hebben getrof fen, krijgen hun geld terug, be looft Kool. De binnenstad is een aantal ja ren gêleden voor 5,7 miljoen eu ro opgeknapt. Met de Vereni ging Ondernemers Middelburg (VOM) is toen afgesproken dat de ondernemers 1,1 miljoen voor hun rekening zouden ne men. Dat bedrag zou via de baat belasting worden verrekend. Vo rig jaar werd aangekondigd dat iedereen een aanslag in de bus zou krijgen. Die is echter nooit gekomen. Het resterende bedrag voor de herinrichting wordt be taald uit het budget dat beschik baar is om tegenvallers in de (Advertentie) |Kom en ontdek. Kijk en genietl Café Restaurant LA iedere dag geopend vanaf 10.00 uur door Wendy van den Hurk ARNEMUIDEN - De bouw van het Oleanderhof loopt een week of zes achter. De nieuwe basis school in Arnemuiden, een fusie tussen Het Baken en de Konin gin Beatrixschool, moet 22 juli openen. Desnoods wordt doorge werkt in de bouwvak. Er zijn problemen met het dak. Het heeft te maken met de isola tie, vertelt directeur H. Pape, die direct toegeeft zelf geen tech nische man te zijn. „Het lukt allemaal niet zo met de isolatie en toen ging het nog regenen ook. Daardoor bleef de isolatie niet plakken. De vertra ging ligt nu op een week of zes." De rest van de bouw ligt eigen lijk wel op schema, maar raakt nu ook achter op schema door het dak. „Installatie van bijvoor beeld de verwarming kan pas als het dak dicht is. Dat moet nu een maandje wachten. De rest gaat zoals gepland. De vloeren bijvoorbeeld, die sowieso pas op het einde van de bouw worden strategische projecten op te van gen. Vanaf volgend jaar moeten ondernemers belasting betalen voor hun reclameboodschappen aan de gevel of op straat. Of die regeling voor heel Middelburg of alleen voor de binnenstad gaat gelden, is nog onduidelijk. De gemeenteraad moet daar nog een beslissing over némen. „Het college heeft de voorkeur voor alleen de binnenstad", zegt Kool. „Dat is het gebied waarin we veel investeren. De afgelo pen jaren onder meer in infra structuur, straatmeubilair en on derhoud. We vinden het redelijk dat ondernemers aan die investe- ringen meebetalen." Precario Op dit moment moeten onderne mers via de precariobelasting ook al betalen voor hun recla me-uitingen. Dat geldt echter niet voor iedereen. Kool: „Als een bord boven eigen grond hangt, hoeft het niet. Als het bo ven gemeentegrond hangt, moet het wel. Dat is een vorm van rechtsongelijkheid. Die willen we door deze regeling ophef fen." Voor een bord aan de gevel dat niet groter is dan twintig vier kante meter, betaalt een onder nemer straks 130 euro per jaar. Een vlag buitenhangen kost vijf tig euro, een luifel en een recla mezuil 130 euro en een uithang bord tachtig euro. In totaal moet de belasting de gemeente jaarlijks 44.000 euro opleveren. Reclamebelasting is nieuw. Het is in 2003 door het Rijk mogelijk gemaakt. Amsterdam, Zaan stad, Rotterdam en Delft heb ben deze belastingvorm al. Volgens advocaat R. Maat, .die namens ruim 144 bezitters van panden bezwaar had ingediend tegen de baatbelasting, rammel de de onderbouwing van de ge meente om baatbelasting te hef fen. Hij vermoedt dat zijn actie effect heeft gehad op de beslis sing om de belasting niet te in nen. „Ik vermoed dat ze het had den doorgezet als niemand had geprotesteerd." door Rolf Bosboom VLISSINGEN - „Muziek brengt mensen bij elkaar", luidde de boodschap van Neerlands populairste rapper. Maar je kunt ook overdrijven. Zelden was het Bel- lamypark tijdens het Bevrijdingsfestival in Vlissingen zo overvol als gistermid dag, want Ali B. was 'in da house', neder gedaald per helikopter. Zijn optreden, voor een opvallend jong publiek, was gelikt, met licht volksmen- nerige trekjes, zonder dat het heel sto rend werd. Ali B. toonde zich vooral een gedreven ambassadeur van Warchild, bracht mét band en een aantal bekenden uit zijn kring (zoals Yes-R en Brace) zijn bekendste nummers en liet de piloten van de helikopter waarmee hij gisteren langs diverse festivals reisde, meedansen op zijn huidige hit 'Leipe Mocro Fla vour'. Het festival werd aan het begin van de middag geopend door Raï Experience, dat zich een voorbeeldige leerling van grootmeester Khaled toonde. Het achttal mengde raï met onder meer reggae, funk, rock en zelfs een walsje en deed dat zo zonnig en swingend, dat al kon worden vermoed dat de regenvoorspellingen zou den worden gelogenstraft. De jonge Walcherse groep Urban Vision had de ondankbare taak direct na Ali B te moeten optreden. Ondanks wat techni sche onvolkomenheden kwam hun men geling van hiphop en r&b aardig uit de verf, mede dankzij de live-ondersteuning van de Zeeland Nazomer Festival-band. Zeker het soepele danswerk dwong be wondering af. Vingervlug Bij de Amerikaan Joe Bonamassa geen kinderen op vaderschouders meer, zoals bij Ali B, maar juist een wat ouder pu bliek. Dat kreeg een fantastisch optreden voorgeschoteld, met in beton gegoten bluesrock. Slechts drie man op het po dium, maar een muur van geluid, dankzij de meedogenloze drummer Kenny Kram- me, de vingervlugge Harley-bassist Eric Czar en de gitaarvirtuoos Bonamassa zelf. En bovendien, wat een stem! Spetterend Spetterend was het optreden van De Hei deroosjes, dankzij de power van zanger Marco Roelofs en de kolder waarmee de punkrock werd gebracht. Klassiekers zo als 'Klapvee', 'Sjonnie Anita', en 'Break the public peace' werden enthou siast onthaald. Een van cle hoogtepunten was 'Regular day in Bosnia'. Tegelijkertijd traden de hele dag op het tweede, kleinere podium jonge Zeeuwse bands op. De kwaliteit ervan wisselde, maar er was voldoende moois te zien en te horen, zoals de onnavolgbare raps van Pe bouw zou 22 juli klaar zijn. Jets langer dan een week later, Óp 1 augustus, 'vervallen' de be lande gebouwen. Dat lijkt tp in tijd. 'ch komt de einddatum niet in hét geding, belooft de schooldi recteur. „De bouw valt ons inderdaad een beetje tegen, maar we gaan er van uit dat het lukt. Al dan niet met enig hangen en wur gen. Bij het bouwoverleg, afgelo pen dinsdag, is gezegd dat het 'ontzettend moeilijk' gaat wor den. Dat moet dan maar. In het uiterste geval gaan bouwvak kers door in de bouwvak. Dat hebben de leggers van de vloer bedekking nu al toegezegd." (Advertentie) door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Eigenlijk kwam ze voor rapper Ali B. Toch vindt de achttienjarige Jolien de Laat uit Tilburg dat ze ook nog even langs de kraampjes van maat schappelijke organisaties moet lopen. De kraampjes maken in druk. „Het zet je wel aan het denken", zegt Jolien. Het bevrijdingsfestival in Vlis singen is méér dan een muziek festival. De meeste bezoekers be vinden zich op het Bellamypark waar de artiesten optreden, of bij het Di jktheater waar demon straties BMX-fietsen, breakdan ce, capoeira en panna-voetbal worden gegeven. Toch staan de mensen achter de kraampjes in de 'Straat van de Vrijheid' op de Zeilmarkt en het Arsenaalplein, er evenmin verloren bij. Ook daar is het druk. Soms zo druk dat bezoekers slechts voetje voor voetje vooruit komen. „Ik heb niet de indruk dat wij er gens achteraf staan", zegt Mar leen Polderman van de Stich ting Vluchtelingenwerk. Ze wijst op de twee panelen van de stichting, waarop bezoekers een boodschap mogen schilderen. De panelen zijn al bijna hele maal vol. „We stellen bezoekers vijf vragen die te maken hebben met het thema 'Vrijheid delen is kunst'", zegt Polderman. „We vragen of ze zelf kunst maken en we confronteren ze met het feit dat dit niet in elk land van zelfsprekend is. De bezoekers reageren daar heel positief op." Koptelefoon Bij de stand van War Child wor den mensen eveneens bewust ge maakt van oorlog en vrijheid. Bezoekers krijgen via een kopte lefoon verschillende liedjes te horen. Ze horen eerst het Duitse volkslied. Een stem legt uit dat Nederlandse ouderen nog vaak moeite hebben met dit lied. Daarna komen Duitse nummers aan bod die voor een hele ande re gemoedstoestand zorgen, zo als het vrolijke Ich bin wie du. „Met deze oefening krijgen de mensen door dat muziek en ook oorlog veel met je kan doen", zegt Ingrid Fröberg van War Child. Jolien de Laat heeft net de koptelefoon afgezet en beves tigt dat; „Het zet je echt aan het denken. Over Duitsland en zo. En over hoe ouderen tegen Duitsland aankijken." Bij de stand van Mensen in Nood mogen bezoekers opschrij ven wat zij de belangrijkste bouwsteen van het leven vin den. „Ik merk dat mensen toch goed nadenken over wat ze op schrijven", zegt Emma Abdel- moula van Mensen in Nood. (Advertentie) van 10.00 tot 13.00 uur Schitterende appartementen in de Magistraatwijk te Middelburg. Bezoek de modelwoning aan de Rentmeesterlaan 95. Verkoop en inlichtingen: Orisant Makelaardij, tel. 0118 - 641500 van onze regioredactie VLISSINGEN - De politie heeft gistermiddag rond tien voor half vijf een vijftienjarige jon gen en een zestienjarige jongen, beiden afkomstig uit Den Haag, op het Arsenaalplein in Vlissin gen aangehouden. Tijdens evenementen op het Ar senaalplein werd de jongens door beveiligingsbeambten di verse malen verzocht niet over de hekken die daar stonden te klimmen. Toen de beide jongens aan deze verzoeken geen gehoor gaven zijn ze aangehouden en overge dragen aan de politie. Tegen het tweetal werd proces-verbaal op gemaakt. (géén cheques) MIDDELBURG - Op de Radenhove in Middelburg is woensdag even na middernacht een 27-jarige automobi list uit Oost-Souburg aangehouden voor rijden onder in vloed van alcohol. De man had op de Schroeweg al een stopteken genegeerd en was doorgereden naar de Raden hove, waar hij zijn auto parkeerde. Toen agenten hem aan spraken, wilde hij niet meewerken aan een controle en liep door. Vervolgens hebben agenten de man aangehou den en hem ondanks zijn verzet overgebracht naar het po litiebureau. Uit een blaastest bleek dat hij tweeënhalf maal zoveel had gedronken als toegestaan. Zijn rijbewijs kon niet worden ingenomen, omdat dat al eerder ongeldig was verklaard. De man kreeg een proces-verbaal. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Van 140 woningen in de omgeving van industrieterrein Vlissingen-Oost is de afge lopen maanden onderzocht of de gevel voldoende isole rend is. Dat is gebeurd in opdracht van de provincie en Zeeland Seaports. De bewoners zijn uitgenodigd om op 10 en 11 mei de resultaten te komen bekijken in Nieuw en Sint Joosland en Borssele. De gevelisolatie is onder zocht omdat er plannen zijn om het industrieterrein ver der te ontwikkelen. Daardoor neemt de geluidsbelasting voor de woningen op termijn toe. De wet bepaalt dat die ontwikkeling alleen mag plaatsvinden als het geluid bin nen en buiten de woningen onder een bepaald niveau blijft. Daarom is onderzocht hoe het staat met de geveliso latie. Als de woningen niet aan de toekomstige normen kunnen voldoen, krijgen de bewoners gratis een isolatie pakket dat op hun woning is afgestemd. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft woensdag een 46-jarige inwoner van Vlissingen wegens vrijheidsberoving, bedreigingen en een mishandeling ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk en 240 uur werkstraf opgelegd. De man dient zich ook te houden aan de voorwaarden van de reclassering. De Vlissinger had vorig jaar in maart en no vember directeuren van twee basisscholen bedreigd, en van de schoolhoofden ontnam hij zijn vrijheid door hem samen met andere collega's drie kwartier in de school vast te houden. De aanleiding tot de incidenten was dat zijn zoontje niet op de scholen werd toegelaten. Ook had hij in een agressieve bui een jongen mishandeld. (Advertentie) Het Bellamypark in Vlissingen stond gisteren bomvol bezoekers van het Bevrijdingsfestival; waar mogelijk kozen belangstellenden voor het vrije zicht vanaf balkons. foto Ruben Oreel Vierus en Het Gezelschap, de bevallige trompet in The Uprights, singer-songwri ter Marsha die behalve krachtig eigen werk een mooie uitvoering van 'Come to gether' van The Beatles speelde, machtig gitaarwerk van Freek van der Weele in de band Twisted Animals en intrigeren de rock van Bluem. De meeste potentie toonde Outsmarted, dat voor de gelegen heid samen met acht violistes optrad. Voordat tex-mexkoning Flaco Jimenez het festival rond middernacht afsloot, be trad Krezip bij het invallen van de duis ternis het hoofdpodium. De populaire band reeg hun hits van de afgelopen ja ren, zoals 'All unsaid' en 'Won't cry', vak kundig en soepel aaneen, afgewisseld met werk van hun komende album, zoals de hit 'Out of my head'. Toch wist de emo tie van het optreden de achterste rijen aanvankelijk niet te bereiken. Totdat 'I would stay' werd ingezet. Dat werd mas saal meegezongen. „Dat is ons doel van vandaag; mensen bewuster maken van wat belangrijk is in het leven." Emma vindt niet dat het muziek festival een concurrent is van de Straat van de Vrijheid. „We brengen de boodschap anders, maar we vullen elkaar wel aan." (Advertentie) Nieuwe Dove Voedende Crème iijii Dove heeft weer iets nieuws: een rijk en-voedende crème voor een gegarandeerd zachte en verzorgde huid, die ook nog eens snel wordt geabsorbeerd en geen plakkerig gevoel geeft..... Of je nu je huid 's morgens wilt hydrateren, je droge handen 's middags wilt verzorgen of je make-up 's avonds wilt verwijderen - alles voor het ver- zorgen van je huid zit in dit potje en dat maakt Dove Voedende Crème onmisbaar in iedere toilet- en handtas! Vanaf april 2005 verkrijgbaar voor circa 1.99 Nieuwe Robijn Color poeder: legt een barrière tegen het doorlopen van kleuren! Deze zomer is het weer helemaal in om kleding te dragen met alle kleu ren van de regenboog. Helaas is die kleding juist moeilijk te wassen. Want hoe zorg je ervoor dat de kleuren niet doorlopen in een wit shirt met blauwe strepen of in een rood shirt met een gele print? Daarom introduceert Robijn nieuwe Robijn Color poeder. De nieuwe formulering legt een barrière tegen het doorlopen van kleuren. Was daarom al uw gekleurde was met Robijn, voor een schone was met schitterende kleuren. Over dieren en hun dagtaken zijn nog jonge kinderen een ging het, tijdens het avond eten. Over bijen, met name. „Bijen maken honing", merk te de vader aan tafel op, in een poging de maaltijd voor educatief tintje te geven. „Ho ning?", reageerde Julius, de oudste van drie, ongelovig. „Bijen maken toch aard beien?" VAN DER SLOOT SCHOENMODE I Lange Delft 48. Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13