Verhofstadt zit in het nauw Britse premier Blair vreest dat veel kiezers wegblijven Regering Irak in Bagdad beëdigd PZC Archeologen enthousiast over vondst mummie EU en Rusland staan dichtbij akkoord over visa en asielzoekers Belgische premier krijgt week respijt voor oplossen taalkwestie Opnieuw proces Duitse kannibaal Vrachtvliegtuig ontploft Polio duikt weer op in Indonesië Pleidooi rookverbod achter stuur Servische (67) blijkt schijnzwanger Weer tegenslag nieuwbouw op Ground Zero c Premier Somalië ongedeerd bij "bomaanslag j Man opgepakt Ij voor bedreigen d! moslimvrouw in a Belgisch bedrijf Medeoprichter Greenpeace sterft aan kanker C) AutoTrack.nl woensdag 4 mei 2005 door Ton van Lierop BRUSSEL - De Belgische rege- ring-Verhofstadt krijgt nog een week de tijd om een uitweg te vinden uit de impasse over de taalkwestie over Franstalige stemmen in Vlaanderen. De com missie Binnenlandse Zaken van de Kamer van Volksvertegen woordigers besloot gisteren een stemming over de zaak te verda gen tot volgende week. Als er dan geen oplossing is, dreigt de regering te vallen. Maandagavond ontstond een cri sissfeer in politiek Brussel, na dat de Franstalige partijen voor de Vlamingen onaanvaardbare eisen op tafel hadden gelegd. De druk op Verhofstadt nam daar bij toe, omdat de Kamercommis sie gisteren duidelijkheid ver langde over een oplossing. Hoe wel Verhofstadt een week extra tijd heeft gekregen, ligt een op lossing voor het taalprobleem niet direct in het verschiet. De Franstalige socialisten vroegen de premier gistermiddag al om een nieuw voorstel om uit de im passe te geraken. Kern van het complexe pro bleem is de mogelijkheid die nu nog bestaat voor Franstalige kie zers in Vlaamse gemeenten rond om Brussel om op hun eigen poli tici te stemmen. Dat leverde de Franstalige liberalen bij de Ka merverkiezingen van 2003 twee extra zetels op. De Vlaamse par tijen willen daarom een eind aan de mogelijkheid om in Vlaanderen op Franstalige par tijen te stemmen. Daarvoor wil len zij een bestaand kiesdistrict splitsen. Gewest De Franstalige partijen willen daar echter niet van weten, om dat dit zetelverlies oplevert en de francofone invloed in de Vlaamse ring rond Brussel fors vermindert. De Franstaligen wil len alleen praten over splitsing als een zestal Vlaamse gemeen ten rondom de hoofdstad, waar echter hoofdzakelijk Franstali gen wonen, kunnen aansluiten bij het tweetalige gewest Brus sel. Die eis, die de Franstaligen maandagavond op tafel legden, is voor de Vlamingen weer on verteerbaar. De Vlaamse partijen staan on der druk van het Vlaams Be lang, de opvolger van het vorig jaar wegens racisme veroordeel de extreemrechtse Vlaams Blok. Zonder oplossing tussen Vlamin gen en Franstaligen valt de rege ring-Verhofstadt zo goed als ze ker. Volgens een interne peiling van Verhofstadts liberale VLD zou echter vooral het Vlaams Be lang profiteren van nieuwe ver kiezingen. De partij zou met on geveer 28 procent als grootste uit de bus komen. De VLD zou verkruimelen tot ongeveer 14 procent. Ingegraven De Nederlandstalige regerings partijen hebben zich ook behoor lijk ingegegraven door, onder in directe druk van het Vlaams Be lang, in het regeerakkoord voor de Vlaamse regionale coalitie de splitsing van kiesdistricten tot één van hun hoofddoelstellin gen te maken. Als dit niet daad werkelijk gebeurt, kan het Vlaams Belang dit alleen maar weer uitspelen tegenover kie zers als een voorbeeld van de on betrouwbaarheid van de tradi tionele partijen. ANP CAIRO - Archeologen openen een kist met daarin een kleurrijk versierde mummie van naar schatting 2300 jaar oud. De gisteren onthulde vondst werd vorige week gedaan in een zes meter diepe schacht bij het Sakkara-piramidecomplex ten zui den van de Egyptische hoofdstad Cairo. De nog niet geïdentificeerde mummie be vat het lichaam van een hooggeplaatste uit de dertigste farao-dynastie. Volgens Egyptische deskundigen gaat het waarschijnlijk om 'de mooiste mummie ooit ge vonden'. Zij verwachten in deze streek nog meer vondsten te doen. foto Khaled el Fiqi/EPA BERLIJN - Een Duitser die zijn vriend zou hebben ge dood en daarna zou hebben willen opeten, is gisteren in Berlijn voor de rechter verschenen. Het is de tweede keer in een jaar dat een mogelijke kannibaal in Duitsland voor de rechter staat. De 41-jarige man zou zijn 33-jarige vriend hebben ge dood met een schroevendraaier. Daarop heeft hij hem vol gens de aanklagers in stukken gehakt. In de koelkast la gen de organen die de verdachte later wilde opeten, staat in de aanklacht. De katten van het stel zouden de andere lichaamsdelen van het slachtoffer al hebben verorberd. Het tweetal ontmoette elkaar via internet. ANP/AFP WELLINGTON - Een met post geladen vrachtvliegtuig is gisteren geëxplodeerd in de lucht en neergestort op het Nieuw-Zeelandse Noordeiland. De twee piloten kwamen om het leven. De oorzaak van de ontploffing is onbekend. Het toestel was met poststukken op weg van Auckland naar Welling ton. ANP/DPA JAKARTA - In Indonesië is voor het eerst in tien jaar weer de ziekte polio opgedoken. Het gaat om een meisje van twintig maanden uit het westen van Java, maakte de Wereldgezondheidsorganisatie WHO gisteren bekend. De gezondheidsautoriteiten zijn onmiddellijk een campag ne begonnen om vijf miljoen kinderen in te enten. De WHO gaat ervan uit dat de kinderverlamming via Nigeria en Saoedi-Arabië in Indonesië is beland. Dat gebeurde mogelijk via pelgrims die het islamitische bedevaartsoord Mekka hebben bezocht. Polio is momenteel nog in zes landen (Afghanistan, Egyp te, India, Niger, Nigeria en Pakistan) een inheemse ziekte.. Vaccinaties hebben ertoe geleid dat het aantal poliogeval- len is afgenomen van 350.000 in 1988 tot 1243 vorig jaar. ANP/AFP/EFE BERLIJN - Enkele Duitse parlementsleden willen een ver bod op roken tijdens het rijden. Ze vinden het gevaarlijk. Peter Danckert van de regerende Sociaal-Democraten pleitte gisteren volgens de krant Bild voor een algeheel verbod. De volksvertegenwoordigers gaan zich inzetten om er een wet van te maken. „Sigaretten zijn net zo'n afleidende fac tor als mobiele telefoons", aldus Katherina Reiche van de oppositionele Christen-Democraten. ANP/RTR BELGRADO - Zlatija Jovic is met haar 67 jaar toch niet de oudste zwangere vrouw ter wereld. De Servische boerin, die maandag zei in juli haar eerste kind te verwachten, is volgens artsen schijnzwanger. Dat is overigens wel een zeldzaam verschijnsel onder vrou wen van Jovics leeftijd. Zlatija en haar echtgenoot hadden gehoopt op een boeren zoon die het bedrijf zou kunnen overnemen. ANP/DPA NEW YORK - Het enorme pro ject voor de wederopbouw van 'Ground Zero' in hartje New York kampt met een nieuwe te- ee{genslag. >a.S Vólgens The New York Times a*stapt projectleider Kevin Ram- -0)|pe eind deze maand op. Hij ril heeft gekozen voor een baan in kei de particuliere sector. Ground ril Zero is de plek waar op 11 sep tember 2001 het World Trade Center het doelwit was van een ,eS! terroristische aanslag. Met het vertrek van Rampe bfr loopt het project weer nieuwe tie. vertraging op. De uitvoering van de blikvanger, de wolken- krabber Freedom Tower, is al i maanden achter op schema. De vertraging zal nog verder op- lopen omdat de politie kantteke- ningen heeft geplaatst bij de oa voorgenomen veiligheidsmaatre- od gelen in de toren, Daarenboven heeft zakenbank Goldman Sachs besloten om plannen voor de bouw van een nieuwe hoofdkantoor nabij S6-Ground Zero voorlopig uit te 11' stellen. ANP ge les* MOGADISHU - Een boinexplo- ior- sie tijdens een toespraak van de erd Somalische premier Mohammed Ali Gedi heeft gisteren aan ze- v i ker zeven en waarschijnlijk aan e zestien mensen het leven gekost. ei 3! Volgens tegenstrijdige berichten te raakten dertien tot 35 mensen gewond door de ontploffing, die zich voordeed in een voetbalsta- dion in de onrustige Somalische hoofdstad Mogadishu. De premier bleef ongedeerd en err werd na de explosie weggeleid, De achtergrond van het incident ze is niet bekend. Duizenden Soma ir liërs die op de toespraak waren m, afgekomen, raakten in paniek en probeerden het stadion te ont- vluchten.Somalië verkeert al ja- renlang in staat van anarchie, da Krijgsheren maakten sinds de ite val van dictator Mohammed Siad Barre, in 1991, de dienst uit in het land. AFP/DPA KORTRIJK - Justitie in Kor- trijk heeft gisteravond een ver- (j. dachte opgepakt in de zaak van de dreigbrieven tegen een delica- rt tessenbedrijf in het West-Vlaam- js. se Ledegem, dat een medewerk- nh ster van islamitische origine zou g. moeten ontslaan, en e. Het zou gaan om de echtgenoot van een andere werkneemster van het bedrijf. Diens DNA wordt nu vergeleken met bewijs- materiaal dat op de enveloppen van een dreigbrief is aangetrof fen. Tot het bewijsmateriaal is vergeleken, hanteert justitie een informatiestop. Mogelijk wordt later een tweede verdachte ver- hpord. De bedrijfsleider en de betrokken moslim wouw, die eer- der al met langdurig ziektever lof ging, reageerden aangesla gen op het feit dat de verdachte afkomstig is uit kringen rond de onderneming. De firma Rem- mery ontving sinds eind vorig jaar in zeven dreigbrieven, waar in de onbekende organisatie Nieuw Vrij Vlaanderen aanvan kelijk de wouw opriep haar hoofddoek af te doen. Later werd ook het ontslag van de wouw geëist. De werkgever wei gerde dit en kreeg daarvoor op een website van de ondernemers organisatie Unizo steun van meer dan 20.000 mensen, onder wie premier Verhofstadt. Ko- i ning Albert ontving de werk- s neemster en bedrijfsleider op zijn paleis. ANP door Ton van Lierop BRUSSEL - Europese en Russi sche onderhandelaars staan vol gens EU-bronnen in Brussel aan de vooravond van een akkoord over de verplichte terugname van uitgeprocedeerde asielzoe- kers door Rusland. In ruil daar voor zouden Russen sneller visa kunnen krijgen voor EU-lidsta- ten. Op termijn zou zelfs de visa- plicht voor Russische burgers i kunnen komen te vervallen, op i voorwaarde dat Rusland meer i werk maakt van de bewaking van zijn zuidgrenzen. Daarover ligt echter nog geen akkoord in het verschiet. .,De kwestie zit nog vast op en- fkele bureaucratische probleem- pjes", zei een EU-onderhande- laar gisteren. In principe moet door Esther Gotink LONDEN - Alle opiniepeilingen in Groot-Brittannië duiden op een nieuwe zege voor Labour bij de verkiezingen morgen. Maar premier Tony Blair wil niet te vroeg juichen. Hij vreest dat veel traditionele Labouraanhan- gers wegblijven. De Conservatieven kunnen zo alsnog aan de macht komen. Ook proteststemmen uit woede over Blairs Irak-politiek kun nen ertoe leiden dat de Tories winnen. Lukt het Blair een der de termijn te winnen, dan is hij de eerste partijleider van La bour die dat presteert. Alastair Campbell, Blairs ex-woordvoerder en nu campag nestrateeg voor Labour, herin nert aan 1970, toen de partij on der leiding van Edward Heath de zaak volgende week dinsdag zijn opgelost. Dan is in Moskou de halfjaarlijkse topontmoeting tussen vertegenwoordigers van de EU en de Russische president Poetin. Struikelblok Het geschil over de visa is al lan gere tijd het struikelblok tussen EU en Rusland om te komen tot een globaal akkoord over samen werking op economisch, weten schappelijk en justitieel terrein. De EU zal voorlopig nog niet eveneens aan de vooravond van een historische derde zege stond. Ook toen had Labour een voorsprong in de peilingen, be nadrukte de partij de economi sche groei, was de Tory-leider weinig populair en was immigra tie één van de hete hangijzers. De parallellen zijn treffend, dat Blair er bang van wordt. In 1970 bleven veel Labouraan- hangers thuis en behaalden de Tories de overwinning. „Als 581.000 voormalige Labourstem- mers besluiten Blair niet te steu nen, zal hij verliezen", zegt Cam pbell. Wat de regeringspartij nu tegenzit is het wantrouwen van de Britten in hun premier. Ruim de helft vindt Blairde ongeloof waardig. Zij geven hem evenwel de voorkeur boven Michael Ho ward (Conservatieven) en Char les Kennedy (liberaal-democra ten). toegeven aan de Russische eis om de verplichte visa voor Euro pa af te schaffen. Wel zouden be paalde groepen Russen die veel reizen, zoals studenten, journa listen, zakenmensen en zeelie den sneller en eenvoudiger een visum moeten kunnen krijgen. Verder zou er voor Russische di plomaten die op een missie zijn wel een visumvrijstelling moe ten komen. De meeste EU-lidsta- ten willen vooralsnog niet ver der gaan. Rusland zou zich er volgens het De twee oppositieleiders doen er alles aan Blair onderuit te ha len. Zo doken ze bovenop een vo rige week uitgelekt document waarin procureur-generaal Lord Goldsmith vraagtekens zet te bij de legaliteit van een aan val op Irak zonder tweede VN-resolutie. Blair had dit ad vies achtergehouden voor zijn kabinet. En afgelopen zondag lekte een memo uit waarin stond dat Blair al in 2002, acht maanden voordat het parlement zijn goedkeuring gaf, Amerika beloofde de invasie te steunen. Referendum Tory-leider Michael Howard concentreert zich op de 158 dis tricten waar Labour een margi nale meerderheid heeft, en roept de kiezers op: 'het is nu of nooit om Blair te laten weten wat u denkt' en 'Poets de grijns van beoogde akkoord toe verplich ten om alle uitgeprocedeerde asielzoekers terug te nemen. Daarbij gaat het ook om mensen uit andere landen, merendeels voormalige Sovjet-republieken, die via Rusland hebben gepro beerd de EU te bereiken. Kaliningrad Het is nog onduidelijk wat er wordt geregeld voor burgers uit de Russische enclave Kalinin grad, die ligt ingeklemd tussen Polen en Litouwen. Nu moeten zij een speciale pas hebben om door Litouwen naar familie in Rusland te reizen. Later komt er ook een speciale treinverbin ding. In de ontwerpteksten voor het akkoord tussen EU en Rus land staat alleen dat er aan dacht nodig is voor de so ciaal-economische ontwikke ling van Kaliningrad. ANP Blairs gezicht'. Ook liberaal-de mocraat Kennedy heeft deze ver kiezing vermaakt tot een refe rendum over Blair. De premier weet zich echter staande te hou den als een formidabel kandi daat en geestdriftig politiek strijder. Blairs campagne is een persoonlijke kruistocht waarin hij kiezers probeert te overtui gen dat hij de enige leider is met een binnenlands beleid dat gede tailleerd, vooruitstrevend en hu maan is. Dankzij hem (en minis ter van Financiën Gordon Brown) heeft Groot-Brittannië een minimumloon, subsidies voor armen en gepensioneerden, een blijvend groeiende econo mie en een werkloosheidscijfer van slechts 4,8 procent. De Tories hebben een voor sprong op het gebied van immi gratie, maar bieden weinig ande re overtuigende alternatieven. Labourkiezers die niet langer achter Blair staan, vinden Ho ward te rechts. Om in Downing Street 10 te komen, heeft de To- ry-baas de grootste omslag in stemvoorkeuren nodig sinds de Tweede Wereldoorlog. En daar rekent niemand op. GPD pagina 4 commentaar Advertentie henk ingrid van der kooij watstraat 197 vlissingen tel.0H4*£17377 VANCOUVER - Een van de op richters en de eerste voorzitter van de internationale milieuor ganisatie Greenpeace is overle den. De Canadese journalist Bob Hunter stierf maandag op 63-ja- rige leeftijd aan kanker, meldde de organisatie. In 1971 begon Hunter met andere activisten uit Vancouver zijn protesten te gen Amerikaanse kernproeven. Voor hun acties gebruikten zij een roestige vissersboot, die zij The Greenpeace herdoopten. Ook streden Hunter en de zijnen tegen de walvisjacht. In kwets bare rubberen bootjes voeren ze tussen walvisjagers en groepen walvissen, terwijl ze met harpoe nen werden beschoten. Onder leiding van Hunter ontwikkelde de beweging zich tot een wereld wijde organisatie. ANP/RTR van onze redactie buitenland BAGDAD - De eerste democra tisch tot stand gekomen rege ring van Irak is gisteren beëdigd in de zwaar beveiligde Groene Zone van de hoofdstad Bagdad, waar regering en parlement ge huisvest zijn, beëdigd. Het kabi net bestaat uit premier Ibrahim al Jafaari, vier vice-premiers en 31 ministers. De regering moet een nieuwe grondwet voor Irak maken, die medio augustus ge reed moet zijn. Voor december zijn nieuwe parlementsverkie zingen gepland. In een korte rede na zijn beëdi ging riep Al Jafaari de aanhan gers van de verdreven ex-presi-' dent Saddam Hoessein op tot dialoog. Hij zei dat Irakezen 'een groot hart hebben' en dat de sympathi santen van Saddam meer te win nen hebben in het democrati sche proces dan in een gewapen de opstand. Al Jafaari zei ook dat hij de bui tenlandse troepen zo snel moge lijk uit Irak wil hebben, maar dat die nodig zijn zolang het ge weld aanhoudt. Over de samenstelling van de re gering is drie maanden lang ge ruzied tussen de sjiieten, soen nieten en Koerden. Overigens zijn nog niet alle zetels in da overgangsregering bezet. Er zijn" nog geen ministers voor Olie, De fensie, Elektriciteit, Industrie en Mensenrechten. Volgens de nieuwe grondwet moeten deze posten uiterlijk vrijdag zijn inge vuld. Premier Al Jafaari neemt- voorlopig het ministerie voor De fensie voor zijn rekening. Vi ce-premier Ahmed Chalabi, een pro-Amerikaanse sjiiet, is tijde lijk tevens minister van Olieza ken. Irak heeft daarmee, drie maan den na de verkiezingen, zijn eer ste democratische regering. Het parlement keurde vorige week met overgrote meerderheid de door premier Al Jafaari voorge stelde ministersploeg goed. Gevechten Bij gevechten tussen Amerikaan se militairen en opstandelingen in de stad Ramadi zijn gisteren veel doden gevallen. De Ameri kanen zouden vijftien rebellen hebben gedood, maar volgens een lokaal ziekenhuis waren de meeste slachtoffers Iraakse bur gers. Amerikaanse soldaten doodden in het grensgebied met Syrië ze ker twaalf opstandelingen, die zouden behoren tot het terreur netwerk van Al Qaeda-topman Al Zarqawi. GPD (Advertentie) De allergrootste autosite van Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5