Cantate volgt de oorlog PZC Country met een warm soulsausje Koor en orkest brengen werken van Fauré 29 woensdag 4 mei 2005 4 mei t/m 10 mei WOENSDAG Sim Bolus Om de twee jaar brengt de Middelburgse Oratorium vereniging rond 4 mei een re quiem. Vanavond in de Concert zaal in Middelburg en zaterdag ;in de Sint Baafskerk in Aarden- 'burg is het Requiem van Gabriel 'Fauré aan de beurt. 'J,Het is vooral de orkestratie die ■'iet requiem van Fauré bijzon der maakt", vertelt Jan Hut, di- 'rigent van de oratoriumvereni- 'ging. „De muziek is donker van ;kleur. Oorspronkelijk zaten er delemaal geen eerste violen in det werk. Onverkoopbaar, oor- deelde de uitgever van Fauré en de componist voegde alsnog eer ste violen toe. Toch zijn de alten en de celli belangrijker, de mu ziek blijft somber." Fauré schreef zijn dodenmis in 1888. In de veertig was hij toen, en nog lang niet aan het eind van zijn Latijn. Zijn leven om spant de muziek van de vroege romantici zoals Chopin en Schu mann, de spierballen van Wag ner, de late romantiek van Ma hler en de vernieuwingen van Stavinsky en Schönberg. Fauré trok zich er allemaal niks van aan en werkte gestaag aan een persoonlijk oeuvre. Voor dit concert werkt het Mid delburgse koor samen met het Zeeuws Orkest. Sopraan Cristel De Meulder en bariton Jan Van Der Crabben zingen de solopar tijen uit Faurés requiem. De keuze voor dit korte requiem is niet echt verrassend en past in het rijtje requiem-highlights dat het koor tot nu toe zong. Avontuurlijker is het feit dat het gehele concert in het teken van Fauré staat. Voorafgaand aan het requiem staan de Messe des Pêcheurs de Vülervïlle, de Pavane en Cantique de Jean Ra cine op het programma. Vooral de eerste twee werken komen niet zo vaak over het voetlicht. Toch zijn niet alle noten van Fauré. Jan Hut: „De Messe de Pêcheurs schreef Fauré samen met zijn collega Messager. Ze waren samen op vakantie in Vil- lerville, een dorpje in Norman- dië. Misschien verveelden ze zich stierlijk want ze togen geza menlijk aan het schrijven van een mis voor vrouwenkoor, ie der een paar deeltjes. Ze droe gen het stuk op aan de plaatselij ke vissers en lieten de mis nog tijdens hun vakantie ter plekke uitvoeren." In Pavane zijn de rollen voor koor en orkest omge draaid. Het koor vult volgens Hut slechts lijnen in. „Het is niet echt een koorwerk, hoewel Fauré wel tekst gebruikt. Het gaat om Psalm 116, die heeft als kopje 'Gered uit het dopdsge- vaar'. Dat past goed bij de be vrijdingsgedachte van 5 mei." De Cantique de Jean Racine schreef Fauré tijdens zijn conser vatoriumstudie. Het is een liefe lijk stuk in de oren van Jan Hut. „Het is muziek zonder tegenstel lingen, met veel harp want daar was Fauré gek op, en met veel pizzicato in de strijkers. Dat pin kelt allemaal lekker door." Douwe Eisenga Middelburgse Oratoriumvereniging en het Zeeuws Orkest: vanavond in de Concertzaal, Middelburg (20.30 uur) en zaterdag in de Sint Baafs kerk, Aardenburg (20.00 uur). n de kerstperiode deden het Zeeuws Mannen En semble en de jonge orga nist Marien Stouten (1983) uit Kerkwerve samen een pro ject. Op dat moment ont stond het idee om ook in het kader van zestig jaar bevrij ding samen iets te doen. „Dat moesten geen oranjeliederen worden, maar echt iets over de Tweede Wereldoorlog en de bevrijding", zegt Stouten. „Die muziek is er bijna niet." Daarom ging Stouten zelf aan de slag. Het resultaat is nu een eigen herdenkingscan tate van vijftig minuten, die de ze en volgende week op vier plaatsen wordt uitgevoerd, sa men met geestelijke en vader landse liederen en enkele licht klassieke werken. Bovendien is al een cd gereed met daarop de cantate, door Stouten helemaal zelf opgenomen en gemixt. Als basis voor zijn cantate heeft hij Historische schetsen van R. Gerretson genomen, een weinig bekend orkestwerk bewerkt voor harmonium en koor. Stou ten heeft de stukken aangepast en opnieuw gearrangeerd voor alleen mannenstemmen. Dat le verde in totaal negen stukken op, die hij heeft gecombineerd met andere werken, zoals een or gelsolo van Alexander Guil- mant, een psalm, 'O Heer die daar des hemels tente spreidt1 - uit de Gedenck-clarick van Vale rius en als afsluiting uiteraard het Wilhelmus. De cantate volgt de complete oorlogsperiode, van aanvankelij ke vrolijkheid die omslaat in dreigende tonen, de muzikale gg Zeeuws Mannen Ensemble verbeelding van het oorlogsge weld ('met een beetje fantasie zie je de kanonnen'), de opluch ting van de bevrijding, danklie deren en optimisme over de toe komst. Eind januari had Stouten de par tituren voor het koor gereed. Die heeft hij eerst nog voorge legd aan een docent van het Ste delijk Conservatorium in Brug ge, waar hij studeert. Die heeft een aantal bruikbare suggesties voor verbetering gedaan. Nadat het koor, onder leiding van Jan van den Bos uit 's-Gra- venpolder, de cantate had inge studeerd, verraste Stouten hun met de mededeling dat hij nog vóór de concertenreeks een cd wilde opnemen, zodat die al bij de optredens verkrijgbaar is. Half april was de opname, in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Nu, nauwelijks twee weken later, is de cd gereed. „Het lijkt haast werk, maar als je alles goed plant, dan kan het, al was het Marien Stouten: organist en arran geur van de herdenkingscantate. wel nachtwerk." Op acht sporen heeft hij de zang, het orgel en het instrumentale deel (broer Christiaan op vleugel, zus Alei- da op dwarsfluit, Jacqueline den Boer op viool en Peter Bie- mond op trompet) opgenomen. „Het grote voordeel is dat je ach teraf de balans kunt bepalen. Dat is ideaal. De zang is heel verstaanbaar. Daar mankeert het helaas juist vaak aan bij koor-cd's. Daarnaast moet je ook de ruimte van de kerk, met zijn mooie akoestiek, goed kun nen horen." De opname is geworden zoals Stouten in gedachten had. „Ik ben er heel tevreden over, al kan het natuurlijk altijd nóg beter." Een herhaling ligt wat hem be treft voor de hand. „Als dit goed valt, ben ik van plan om met Kerst een cantate in elkaar te zetten van kerstliedei'en. Er is genoeg muziek voor en het is leuk om te doen." Rolf Bosboom Bevrijdingsconcerten Zeeuws Mannen Ensemble: donderdag 5 mei in de Nieuwe Kerk in Zierik zee, vrijdag 6 mei in de Hervorm de Kerk in Wemeldinge, zater dag 7 mei in de Sint Jacobskerk in Vlissingen en zaterdag 14 mei in de Hervormde Kerk in Dirks- land. Aanvang: 20.00 uur. De Texaanse singer-songwri ter Jesse Dayton doet vrij dag voor de derde keer in zijn carrière de Terneuzense jazz club Porgy Bess aan. Dayton doet dat andermaal op initiatief van de stichting Blues Promotion, die sinds twee jaar een sluimerend bestaan leidt. De Terneuzense bluesliefheb bers haalden Dayton in 2002 naar de havenstad om een 'sab batical year' in te luiden. Vorig jaar februari mocht de Texaan die radiostilte afsluiten. Dayton wordt vrijdag, net als de laatste keer, ingeleid door de Terneu zense bluesgitarist Herman Broek jr en zijn akoestische be geleidingsband The Barbenders. Jesse Dayton werd geboren in Beaumont, in Texas. De muziek van de zanger-gitarist mag dan tot de country worden ge schaard, Daytons stemgeluid geeft zijn songs een warm soul sausje. Geïnspireerd door de blues van Lightnin' Hopkins en later The Fabulous Thunder- birds zocht hij naar een ideale mix van blues met country in de lijn van George Jones. Aanvan kelijk deed hij dat als voorman van het rockabillytrio The Road- kings, later vooral als solo-ar tiest. Vanwege zijn passie voor coun try en soul mag het niet verwon derlijk zijn dat Daytons meest recente album de titel Country Soul Brother draagt. Zijn vierde album verhaalt over typische country-thema's als vrouwen, drank en Jezus. Dayton treedt in Terneuzen op met bassist Ja mes Elmo Sproat, drummer Eric Tucker en steelgitarist Brian Thomas. Raymond de Frel Jesse Dayton en Herman Broek jr The Barbenders: vrijdag in Porgy Bess, Terneuzen. Aanvang: 21.00 uur. Jesse Dayton In het kader van de intematonale Week van de Zee zijn schilderijen, keramiek en objecten met een relatie tot zee, zon en strand te zien in Gale rie Haamstede in Burgh Haamstede. Met schilderijen van Dick van Belle, Rik van Hazendonk, Dini Simons en Nicolette Arens, keramiek van Bea Riksen, Edit de Gooijer en Lieke Smits en objecten van Katinka van- Haren, Plelene de Jong en Theo Ba rend. Te bezichtigen tot 12 juni van woensdag t/m zondag 12-17 uur. In de Duingalerie (Hotel Duinheuvel) in Domburg zijn ongeveer 200 wer ken te zien die deze week worden ver vaardigd door dertig kunstenaars uit binnen- en buitenland tijdens de schildersweek van de stichting Art Performance Domburg. De expositie wordt zondag om 16 uur geopend en is de gehele verdere maand dagelijks te bezichtigen van 12-21 uur. Wim Biesheuvel, Leo de Jong en Jan Wagner exposeren deze maand mari tieme kunst in GalleryMaritieme in Middelburg. Openingstijden: dinsdag t/m zaterdag, Hemelvaartsdag en tweede pinksterdag 12-17 uur. Een getijdegebied van werkelijkheid en fantasie is een expositie van foto graaf Harrie Hablous bij Waterland Neeltje Jans. Te bezichtigen tot eind september, dagelijks van 10.00 tot 17.30 uur. Acht kunstenaars die deelnemen aan het project Goes En Passant expose ren deze maand hun werk in de etala ges van winkeliers in de binnenstad van Goes. Coby Baard uit Kattendij- ke toont schilderijen, George van Duijse uit Goes beelden in steen, Bel la Hendriksen-Braham uit Bergen op Zoom schilderijen, Kees Ingelse uit Driewegen schilderijen, Ilse van Loo-Remijn uit Wolphaartsdijk schil derijen, Frida van Overbeeke-Ver- schuur uit Goes beelden in brons, Yvonne Oyevaar uit Goes beelden in steen en giethars en Jack Willemsen uit Goes beelden in roestvrij staal. Carola Visser - van Weick exposeert t/m 8 juni schilderijen in Etablisse ment 1880 in Groede. Geopend van wo t/m zo van 12-21 uur. Olympia is een expositie van de twee Nederlandse winnende kunstenaars van de Sport Art Contest Olympi sche Spelen Athene 2004, tot 19 juni te bezichtigen in Kunstgalerie De Mollegangen in Bergen op Zoom. Henk Vierveijzer is aanwezig met schilderijen en Nelson Carrilho met beelden in brons. Bovendien toont Liesbeth Minderhoud er beelden in keramiek. Wethouder C. van der Wee gen van Bergen op Zoom verricht zon dag om 15 uur de opening. Te bezoe ken op vrijdag 10-21 uur en zaterdag van 10-17 uur. Vriendschap is het centrale thema van een tentoonstelling van Mul- ti-Culti-Crea en schildersclub De Uit hof, deze maand in de bibliotheek van het Markiezenhof in Bergen op Zoom. Openingstijden: dinsdag t/m zondag 11-17 uur. ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 2 ok tober, Japanse indigo, kimono's en textielkunst, 1825-2004; t/m 5 maart 2006, Marokko: kunst design 2005. Museum Het Schielandshuis: t/m 31 mei, Schoppen tegen het Gezag. Van Kaat Mossel tot Pim Fortuyn: opstan digheid tegen de overheid is in Rotter dam van alle tijden! Kunsthal Rotterdam:, t/m 8 mei; Tim Brown - Master of Mississippi, t/m 3 juli; Willem de Kooning - Retrospec tief. t/m 11 september; Johan Hen drik van Mastenbroek. Rotterdams impressionist, schilder en tekenaar. OorlogsVerzetsMuseum R'dam: t/m 26 juni, Menselijke dilemma's - De oorlog in beeldverhalen. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 31 december. De hoogtepunten uit de verzameling oude kunst, uit de periode 1400-1700 en 1730-1950. Op stelling moderne kunst en surrealis ten. t/m 12 juni: Alles Dall. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 december, WereldHaven - IiavenWe- reld. t/m 22 mei: Lichten langs de Noordzee, over kustlichten en haven bakens. Centrum Beeldende Kunst: t/m 29 mei; De stad. Een podium. Urban cul ture en stadspanorama's. t/m 21 mei; Tes van den Boogaard, Honger of dorst?. Werk dat geïnspireerd is op materialen en voorwerpen die zo bijna achteloos opeen geprakt liggen bij de autosloperij. Exposities Programma 4 mei t/m 10 mei ANTWERPEN MUHKA: tot 22 mei - Collectie win ter 2004-2005 Insert ABC2004, stad van letters T-Mart, Joost Zwagerman en Hans Op de Beeck Insert ABC2004, A coney island of the mind, Works on paper by Lawrence Ferlinghetti; tot 5 juni: Emotions Pic tures. KMSK: tot 12 juni - Het allermooiste uit het prentenkabinet; tot 28 augus tus: Breughel en Co: Burgelijke kunst uit de zeventiende eeuw. Fotomuseum: nieuwe vleugel - tot 12 juni - Paul Seawright tot 18 juni - Belgische fotografen 1840-2005; oude vleugel - tot 12 juni - Verboden schuin te schieten Misdaad in Ant werpen 1930-1960. Provinciaal Diamantmuseum: tot 19 juni - In /Uit de Schatkamers: juwe len in de kijker. Prov. Modemuseum MOMU: tot 14 au gustus - Beyond Desire - Verlangen, attitude en styling in Afrikaanse en Westerse culturen. Museum Mayer Van den Bergh: tot 2006 - Rijksmuseum aan de Schelde Meesterwerken uit de schatkamer van Nederland. GENT Vredeshuis: tot 14 mei - 60 Jaar vre de? MIAT: tot 15 mei - Métissages: Biën nale rond kunst en textiel, werken van 25 jonge en gerenommeerde kun stenaars uit binnen- en buitenland; tot 11 september - We are so happy: vijftig geselecteerde foto's van de In ternationale fotografie wedstrijd rond gelukkig zijn. Museum voor Schone Kunsten: tot 5 juni - Tentoonstelling Renovatie Mu seum voor Schone Kunsten. Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 5 juni - El Fruto de la Fe, 16deeeuwse Vlaamse kunst, met beeldhouwwer ken en schilderijen en vooral belang rijke religieuze kunst, uit La Palma. Design Museum Gent: tot 19 juni - Air World - design in de luchtvaart. De Singel: tot 19 juni - LCM Labora torio de la Ciudad de Mexico architec ten, Mexico-stad. S.M.A.K.: tot 19 juni - Barry Flana gan; tot 29 juni - Vasco Arcenjo. Museum Guislain: tot 4 september - Verborgen Werelden. BRUGGE Hoofdbibliotheek Biekorf: tot 21 mei - O Duyvels Pampier: Duistere blad zijden uit de Brugse Bibliotheek, ten toonstelling over de duivel in al zijn gedaanten. Tentoonstellingen in het kader van het Corpusfestival: Concertgebouw: tot 27 mei - Lijf, edu catieve tentoonstelling met een uit zonderlijke collectie van een 20-tal werken van hedendaagse beeldende kunstenaars. Kunstetalage Arentshof: tot 25 juni - Naakt, naaktportretten van Mieke Teirlinck. Kunstetalage Museumshop Hof Arents: tot 11 september - Naaktpor tretten en jong Kroatisch talent. Memling Museum: tot 17 juli - Eterni ty, expositiebespiegelingen van het lichaam: werk van fotografe Greta Buysse. KNOKKE Scharpoord, Lagunahal, Zwarthuis en diverse galerijen: tot 29 mei - Inter nationaal Fotofestival Knokke-Heist werk van gastfotografen Peter Beard en Frans Lanting en Internationale fo towedstrijd en Photovieuw 2005; World Press Photo '05, jaarlijkse se lectie van de beste internationale persfotografie, in exclusiviteit voor Poppentheater Sim Bolus speelt de voorstelling De koning is bloot. De voorstelling is gebaseerd op het sprookje van H. C. Ander sen over een ij dele koning. Ambachtscentrum Goes, 15.00 uur Klang Ensemble Het Klang Ensemble geeft een concert met werk van Barba ra Ellison. Het ensemble van het Koninklijk Conservatorium bestaat uit twee blazers, basgitaar, piano en slagwerk. De composi tie Keen van de Ierse componiste Ellison is een klaagzang die herinnert aan een Ierse traditie bij dodenwake en begra fenissen. Ellison verwerkte de klaagzangmelodieën in een compositie voor het Klang Ensemble. Dit concert is het eer ste in een tweedelige serie Remember, met als thema 60 jaar bevrijding. Grote kerk Veere, 16.30 uur Sytse Buwalda Countertenor Sytse Buwalda geeft een recital. De tenor brengt het programma Sacred Songs met oude en hedendaagse muziek, het tweede in de serie remember en en tevens het eerste in de nieuwe serie Markizaatconcerten in Veere. Muziek uit de periode 1500-1600 staat centraal in de ze serie. Te horen is onder meer nieuwe werk van Daan Manneke. Me dewerking verlenen luitist David van Ooijen en toetsenist Vaughan Schlepp. Grote kerk Veere, 17.30 uur Herdenkingsconcert Het Zierikzeese koor Cantare, musici en zangers verlenen medewerking aan een herdenkingsconcert. Trompettist Sjaak Berrevoets opent het concert met de tradi tionele taptoe, gevolgd door twee minuten stilte. Aan het concert verlenen verder medewerking: sopraan Lucie Hillen, alt Liesbeth Franken, organist Rinus Verhage, gitarist Dik de Koning, en pianist Mar van der Veer. Hans Erbrink en Michiel de Zeeuw dragen gedichten voor. Liesbeth Franken zingt onder meer de aangrijpende liederen- cylclus De ballade van Mauthausen, op muziek gezet door Mikis Theodorakis. Nieuwe Kerk, Zierikzee, 19.00 uur Oratorium Vereniging De Koninklijke Oratorium Vereniging geeft een herdenkings concert. Medewerking verlenen het Zeeuws Orkest en organist Leen de Broekert. Het concert staat onder leiding van dirigent Jan Hut. Op het programma staan werken van Gabriël Fauré. Solisten zijn sopraan Cristel De Meulder en bariton Jan Van der Creabben. Vanuit uit Zeeuws orkest soleren vio list Carlo Nabben en harpiste Sabien Canton. Concert- en Gehoorzaal, Middelburg, 20.30 uur Zeeuws Slavernij Moment Een try out van de theaterproductie Zeeuws Slavernij Mo ment is te zien in Vlissingen. De voorstelling is een hedendaags exposé over de geschiede nis van het Nederlandse en in het bijzonder het Zeeuwse sla vernijverleden. Het publiek wordt meegevoerd langs een theatrale bazaar met musici, dansers, video-installaties, vertellers en acteurs. Oude timmerfabriek De Schelde, Vlissingen, 20.30 uur Lyon en Baartmans Shannon Lyon en Bart Jan Baartmans geven een bluescon cert. De Canadees Lyon vertolkt de 'Midnight Cowboy Sound' en de Nederlander Baartmans richt zich op blues, soul country en jive. In 2002 maakten beide muzikanten samen de cd Wan dered. Beide gitarist-zangers zijn gepokt en gemazeld in de blues. Desafinado, Middelburg, 21.00 uur The Clash of the Cover Bands Drie bands doen mee aan de derde voorronde van The Clash of the Cover Bands. Op het podium staan de Heinkenszandse rockband Back slash, Tears of Blood uit Sint-Annaland en Stiletto uit- het Belgische Beers. Heartbreak Café, Goes, 21.00 uur Roosevelt Academy Studenten van de Roosevelt Academy brengen de cabaret voorstelling De onweerstaanbare verrijzing van de Roose velt Academy. De studenten brengen de geschiedenis van de Academy, anekdotes over leraren, komische situaties die het mengen van culturen en het studentenleven in de Zeeuwse hoofdstad met zich meebrengen tot leven op het podium. De teksten zijn van Sergey Avrutin. De van oorsprong Russi sche professor Dasha Krijanskaia heeft de studenten bege leid. Stadsschouwburg, Middelburg, 21.30 uur DONDERDAG Bevrijdingsfestival Vlissingen staat weer bol van de muziek tijdens het Bevrij dingsfestival. Op het hoofdpodium aan het Bellamypark staan onder ande ren Ali B., Urban Vision, Krezip en Flaco Jimenez. Presenta tie: Thomas Siahaya. Jongs Zeeuws talent staat op het C-Culturepodium. In het Dijktheater staat Liberty Dance (18.30) op het programma met diverse dj's. Boaz Black the Soul Patrol staat in het Arsenaaltheater (20.00 uur) tijdens Swing for Free. Diverse locaties Vlissingen, 12.30 uur Lokal Hero-party In het kader van het Bevrijdingsfestival staat een Lokal Hero-party op het programma. De dj's Thomas Langeler, Saturn, Ingmar en Joeri draaien tijdens de middagparty. De Piek, Vlissingen, 14.00 uur Zeeuws Mannen Ensemble. Het Zeeuws Mannen Ensemble geeft drie bevrijdingsconcer ten. Medewerking verlenen violiste Jacqueline den Boer, dwars- fluitiste Aleida Stouten, pianist Mark Christiaanse en orga nist Marien Stouten. Marien Stouten arrangeerde voor het ensemble een cantate, die in tekst en muziek een beeld geeft van de Tweede Wereldoorlog. Voord e pauze wordt de cantate opgevoerd, na de pauze staan geestelijke en vaderlandse liederen op het programma. Nieuwe kerk, Zierikzee, 20.00 uur Westhoekzangers Het mannenkoor De Westhoekzangers geeft een concert. Het koor brengt een repertoire, afgestemd op de bevrijding en de periode van wederopbouw erna. Medewerking verle nen oi-ganist Aart Kot, mezzosopraan Helma Kot, fluitiste Anita Duinhouwer en saxofonist Frans Blanker. Ned. hervormde kerk, Haamstede, 20.00 uur Scharpoordgalerij: tot 29 mei - Jean-Louis Janssens en Saartje Delil- le - schilderijen en sculpturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 57