Winkels moet je koesteren OPEN! Marokko swingt in Zeeland scheldejazz rendhopper Aangedikte clichés kenmerken White Cowbell Oklahoma Officier gelooft verweer van hardrijder niet kunst Kunstbende op twee podia in Vlissingen Scholieren willen extra taallessen Politie Zeeland rolt drugslijn op Hardrijder vindt zichzelf netjes Boete voor vechtersbaas OP HEMELVAARTSDAG 12.00 -18.00 uur morres WILLEMSEN B.V. 2005 20 21 22 mei, Terneuzen HEMELVAARTSDAG GEOPEND woensdag 4 mei 2005 z 0 door Raymond de Frel TERNEUZEN - Een aantal Bl> hardrijders is gisteren door kan tonrechter A. Melens veroor- 0I» deeld tot geldboetes. ov Een 46-jarige inwoner uit Sint Jansteen reed op 8 maart 2004 3J. 112 kilometer per uur over de rijksweg 61 bij Vogelwaarde. Dat was niet zijn eerste snel- 1 heidsovertreding, benadrukte of- !i ficier van justitie R. Jeuken. Me lens ging akkoord met zijn eis: *1 een boete van 187 euro. Een ev 21-jarige man uit Hulst werd op dezelfde dag en dezelfde plek twee keer geflitst. Zijn moeder probeerde de officier ervan te overtuigen dat zij één van de twee ritten achter het stuur had I gezeten. Jeuken geloofde dat ver haal niet, Melens ging akkoord met zijn geëiste boetes van 240 ,ie en 420 euro. S8-; Een 33-jarige Terneuzenaar werd op 30 maart 2004 aange ef houden, omdat hij in zijn woon- 5ra plaats 33 kilometer te hard over de Rooseveltlaan reed. Dat kost- JjJ te hem 240 euro. Een 24-jarige -i Hulstenaar werd op 10 maart <e] 2004 met 97 kilometer per uur I® geflitst op de Zuidsingel in Ktü Axel. Daar is vijftig kilometer toegestaan. Door privé-omstan- digheden was hij vergeten de s» boete van 300 euro op tijd te be- talen. Dat mag hij van Melens ijU„ nu alsnog doen. - a Een 25-jarige man uit Sint Jan- steen werd op 12 april vorig jaar met 120 kilometer op de rijks- weg 61 gesignaleerd. De Oost- Zeeuws-Vlaming beweerde dat een niet meer traceerbare Itali- -1 aan achter het stuur van zijn au- ich! to had gezeten. De kantonrech- ter had daar geen boodschap pb aan. De man kreeg 280 euro en Ker' vier maanden voorwaardelijke 3$ rijontzegging aan zijn broek, me- »ns de omdat hij al twee keer eerder s"' voor soortgelijke overtredingen 3,1 was aangehouden. Een 28-jarige Tilburger reed op 10 maart 2004 34 kilometer te hard ter hoogte van Kapelleb- 1 rug. „Ik had telefonisch ruzie ge il', kregen met mijn vriendin, van daar dat ik met hoge snelheid naar huis reed", zei de Braban der. Melens veroordeelde hem tot een boete van 205 euro. door Piet Kleemans Oosterland mag niet klagen. Daar zit nog een groenteboer met een uitge breid assortiment. Een slager moet het dorp ontberen maar daar staat tegen over dat er wel een goed geoutilleerde supermarkt te vinden is. En dat is een luxe waarop lang niet alle dorpen op Schouwen-Duiveland kunnen bogen. Met name slager en groenteboer ver dwijnen in rap tempo uit het straat beeld, zo blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Dat Oosterland op Schouwen-Duive land als één van de weinige dorpen wat dat betreft de dans ontspringt - de dorpsbewoners kunnen voor vrijwel al hun levensbehoeften terecht in het ei gen dorp - is volgens dorpsraadsvoorzit ter H. Clerx moeilijk uit te leggen. Het heeft te maken met de eigen identiteit van het dorp. Clerx: „De mensen zijn hier in Oosterland erg trouw aan het dorp. En het heeft denk ik ook te maken Oosterland is één van de weinige dorpen op Schouwen-Duiveland waar nog een groentespecialist te vinden is. foto Marijke Folkertsma Groenteboer met het aanbod en de kwaliteit van de winkels. Op het dorp heb je alles wat je nodig hebt, tot een apotheekhoudende huisarts aan toe en dat is gewoon ontzet tend belangrijk voor de leefbaarheid op het dorp. Misschien is het wel niet hele maal te verklaren waarom er in Ooster land wel veel winkels zijn en in andere dorpen niet meer. Misschien moeten we ook niet proberen het te verklaren, maar het gewoon koesteren." Spookdorpen Woorden waar dorpsraadslid H. van der Maas zich helemaal in kan vinden. „Daarom hoop ik ook echt dat de ge meente in de toekomst veel meer gaat in vesteren in woningbouw in de dorpen. Als de dorpen niet kunnen uitbreiden zijn ze gewoon gedoemd spookdorpen te worden. Woningbouw maakt je dorp aantrekkelijk. En niet alleen winkels, maar ook scholen hebben dan meer be staansrecht." Uit genoemd onderzoek van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) blijkt dat het aantal groentewinkels lan delijk gezien gehalveerd is. Op 1 janua ri 1994 waren er nog 3070 'groente-de taillisten'. Tien jaar later is dat aantal tot 1625 gezakt. In de provincie Zee land en Limburg bleef het verlies be merkt tot een derde. In 1994 waren in Zeeland zestig groentewinkels geves tigd en op 1 januari 2004 stokte de tel ler bij veertig. Zeeland steekt wat dat betreft nog redelijk gunstig af bij pro vincies als Groningen en Friesland. Daar daalde het aantal groentewinkels in tien jaar tijd van respectievelijk van negentig naar 45 en van 125 naar zestig. Hoofdoorzaak: Groenten worden steeds vaker in de supermarkt gekocht. Hetzelfde beeld doemt op als het gaat om slagerijen. Het aantal slagerswin kels mindert zienderogen. In Zeeland waren er tien jaar geleden nog 155 te vinden, maar dat aantal kelderde naar 85 in 2004. Ook hier geldt dat de consu ment vlees steeds vaker vlees bij de su permarkt koopt. Op Schouwen-Duive land zijn de slagerijen niet dik gezaaid en hetzelfde geldt voor groentewinkels. In nog slechts enkele kernen zijn zowel groentehandelaren als slagerijen te vin den. Voorzitter van brancheorganisatie Aardappelen, groenten en fruit Detail handel Nederland oud-groenteman te Burgh D. Meulblok moet tot zijn spijt toegeven dat de uitkomsten van het CBS correct zijn. „Het afgelopen jaar hebben we honderd bedrijven ten onder zien gaan, maar ik denk persoonlijk dat de bodem in zicht is." De teruggang van het aantal groente winkels is volgens Meulblok al geruime tijd aan de gang. „Eigenlijk is het al be gonnen in de zestiger jaren, toen de su permarkten ook groenten gingen verko pen. Vanaf dat moment is het marktaan deel van de groentespecialisten gaan slinken." De supermarkten hebben vol gens Meulblok optimaal geprofiteerd van de kennis, ervaring en inventiviteit van de groentespecialist. „Wij hebben de voorgekookte bieten uitgevonden, wij kwamen als eerste met gesneden groenten, wij waren het die met de maaltijdcomponenten kwamen. En het is allemaal overgenomen door de super markten." Minder fruit Deels heeft de sector de teruggang in de visie van Meulblok aan zichzelf te wij ten. „Maar je moet ook niet vergeten dat we met z'n allen ook minder groen ten en fruit zijn gaan eten. De Nederlan der is de afgelopen jaren tien procent minder groenten en 17 procent minder fruit gaan eten." Hoewel het dal behoor lijk diep is blijft Meulblok optimistisch. Als je jezelf als groentespecialist kunt onderscheiden van de groente-afdeling van de supermarkt kun je - stelt Meul blok - marktaandeel terugwinnen. Al leen door nieuwe wegen te zoeken kun nen de groentespecialisten uit het dal klimmen. Meulblok: „Ik denk dat we meer op smaak moeten gaan verkopen." door Paul Geerts OVEZANDE - The Cousin Who Hath No Name, Chainsaw Char lie, Bunny en Mudflap. Het is een bescheiden greep uit de na men van de bandleden van Whi te Cowbell Oklahoma. Serieus? Nou nee, maar het is sowieso moeilijk om ook maar iets se rieus te ontdekken aan de groep uit Toronto, Canada, die vrijdag tijdens Klomppop in Ovezande is te zien. De bandnaam bijvoorbeeld. Daarvoor is volgens zanger-gita rist Clem gekozen omdat de naam Black Oak Arkansas al vergeven was. De titel van het VLISSINGEN - Ongeveer 250 jongeren verdeeld over zeven ca tegorieën doen vrijdag mee aan de Zeeuwse voorronde van de Kunstbende. Zij strijden om een plaats in de landelijke finale, i die op 15 oktober op het terrein i van de Westergasfabriek in Am- 1 sterdam wordt gehouden. De talentenjacht op het gebied van kunst en cultuur is bestemd voor jongeren van dertien tot en met achttien jaar. Dit jaar viert de Kunstbende haar vijftienja rig bestaan. Voor de Zeeuwse voorronde wordt onder meer gebruik ge maakt van een buitenpodium op het Bellamypark in Vlissingen, dat een dag eerder onderdeel is van het Bevrijdingsfestival. Op dat podium zijn de optredens in de categorieën muziek, dans en 'alles mag'. De deelnemers in de andere dis ciplines (taal, theater, computer film en expo) nemen het in de Sint Jacobskerk tegen elkaar op. Annet Minderhout verzorgt daar de presentatie. Eric Holm en Jeroen de Jonge doen dat op i het Bellamypark. De programma's op beide podia beginnen om 13.00 uur. De win naars worden rond 18.00 uur, I na een optreden van de band Nuff Said, bekendgemaakt. debuut Cencerro BlancoDie be tekent uit het Spaans vertaald 'witte koebel'. En het hoesje van de cd? Daarop is een naakte cow girl afgebeeld die bij volle maan, met de teugels strak in handen en het pistool getrokken op een tractor met stieren- hoorns rijdt. Met borsten als me loenen, pront vooruit gestoken, en een cactus op armlengte. Er valt best iets serieus te vertel len over White Cowbell Oklaho ma. Dat de muziek die de band speelt begin jaren zeventig ooit ontstaan is als reactie op de iets te kunstzinnige psychedelica van bands als Velvet Under ground en Pink Floyd bijvoor beeld. Een genre dat southern rock gedoopt is, simpelweg om dat het is ontstaan in het zuiden van de VS. Southern rock is synoniem voor hanige jongens in te strakke spij kerbroeken, voor opspelende hormonen, maar ook voor onver sneden rock-'n-roll. Want in southern rock - met invloeden van country, folk en blues - is opnieuw een hoofdrol wegge legd voor de gitaar. Niet één, maar vaak meer gitaristen lie ten de muziek stampen, knette ren, bijna exploderen. Dat geldt ook voor White Cowbell Oklahoma, een band die uit minimaal tien leden be staat. Maar er zijn ook optre dens bekend waarbij dertig muzikanten (en maar liefst ne gen gitaristen) op het podium stonden. Op Cencerro Blanco doet het geluid nu en dan den ken aan dat van Lynyrd Skyny- rd, maar nog meer aan dat van ZZ Top. Southern rock is vol gens Clem een omschrijving die de lading niet helemaal dekt. Zelf heeft hij het liever over 'smut rock' (vrij vertaald: gore rock) of 'majesticlysensational- pomboogie'. Net als The Darkness is White Cowbell Oklahoma over de top. Het is een band die voldoet aan ieder cliché dat bestaat over de zuidelijke staten van Amerika. En die dergelijke clichés dan ook nog eens vet aandikt. Live betekent dat spektakel. GPD White Cowbell Oklahoma treedt vrijdag om 22.45 uur op tijdens Klomppop in Ovezande. Het festi val op het sportpark begint om 11.00 uur. door Rolf Bosboom GOES - De dag nadat Pim For- tuyns beruchte uitspraken van de 'achterlijke' cultuur van de is lam werden gepubliceerd, in fe bruari 2002, besloot cineaste Barbara den Uyl een film te ma ken over Marokkanen. Daarin wilde zij de veelzijdigheid en de veranderlijkheid van de moslim vrouwen onderzoeken en ver beelden. Dat heeft de opmerkelijke film Marokko swingt opgeleverd, die volgende week landelijk in pre mière gaat, maar in het kader van de Maand van de Vrijheid deze week al drie keer in Zee land wordt vertoond. Den Uyl (Amsterdam, 1949) maakt sinds de jaren tachtig do cumentaires over een veelheid aan onderwerpen. In naam der wet (1991), die een nominatie voor een Gouden Kalf oplever de, ging bijvoorbeeld over de dood van Hans Kok in een Am sterdamse politiecel. De filmmaakster is altijd al ge boeid geweest door de verhou ding tussen Nederlanders en al lochtonen. In 1995 maakte zij de documentaire Met een zoen van de leraar over het Mondriaan Lyceum in Amsterdam, een over wegend zwarte school met Ne derlandse leraren. De film werd bekroond met de ADO Media- prijs. Met haar jongste project wilde ze geen film maken 'met allerlei geslaagde uitzonderingen vol politiek correcte uitspraken' en 'allerlei inwisselbare state ments'. Ze ontdekte de Marok kaanse zangeres Najat Aatabou, die tegen de zin van haar ouders een muziekcarrière ambieerde en daarvoor haar rechtenstudie opgaf. Het illegaal opgenomen en verspreide nummer 'J'en ai mare' ('Ik heb er genoeg van') bezorgde haar grote bekend heid. Aatabou groeide uit tot de Ma rokkaanse diva van het oriën taalse lied en wordt bewonderd in de gehele Arabische wereld. Haar muziek is gebaseerd op tra ditionele ritmes en ze zingt in het Arabisch, het Frans en de taal van de Berbers. Masterclass Centraal in Marokko swingt staat de masterclass die de ge vierde zangeres een jaar geleden in Nederland gaf aan vier Ma rokkaans-Nederlandse zangeres sen: Karima Lemghari (ex-Dig- nity, bekend van hits met rap per Ali B), Sena Casita (ar tiestennaam SêNA, werkt aan haar eerste album), Senna Gour- dou (verbonden aan 'Made in da Shade', werkt samen met rapper en zanger Pete Philly) en Farna El-Kadmiri (al twaalf jaar zan geres van rockband Elfi-Jarz). BERGEN OP ZOOM - Uit een onderzoek onder duizend scholieren in West-Brabant en Zeeland is naar voren ge komen dat een kwart van de ondervraagden een week va kantie over heeft voor extra taallessen. De grootste be hoefte bleek te liggen bij tweede en derde jaars scholie ren. De meeste vraag lag op het terrein van training van de klassieke basisvaardigheden grammatica en schrijf vaardigheid. Het onderzoek is uitgevoerd door een vierde jaars studente van de opleiding commerciële economie op Avans Hogeschool in Breda. VLISSINGEN - De politie Zeeland heeft een drugslijn op gerold, waarvan een aantal personen werkte vanuit de ge meente Vlissingen. De politie heeft zeven personen aange houden, onder wie twee plaatselijke dealers uit Vlissin gen en hun leveranciers. Van de zeven verdachten zijn er inmiddels vijf verhoord door de rechter-commissaris. Nog vier verdachten zitten in voorlopige hechtenis voor nader verhoor. De personen worden bovendien verdacht van het importeren van drugs uit Mexico en van het orga niseren van een drugslijn en het ronselen van 'slikkers' om de drugs naar Nederland te importeren vanuit de An tillen en Suriname. Het onderzoek naar de drugslijn is nog gaande en in deze zaak worden meerdere aanhoudin gen niet uitgesloten. De politie stelt tegen vijf verdachten ook een financieel strafrechtelijk onderzoek in om te bere kenen of een deel van de winst kan worden ontnomen. Dat kan door de Plukze-wetgeving toe te passen. TERNEUZEN - Een 45-jarige inwoner van Putte had er gisterochtend in het Temeuzense kantongerecht genoeg woorden voor om zijn onvrede over een snelheidsbekeu ring duidelijk te maken, maar rechter A. Melens raakte daar niet van onder de indruk. Op 14 april vorig jaar werd hij met een snelheid van 131 kilometer per uur op de Tractaatweg bekeurd. Daar geldt een maximumsnel heid van honderd kilometer. „Ik trek die meting in twij fel, want ik had mijn cruisecontrol ingesteld op 129 kilo meter per uur. Ik rijd 100.000 kilometer per jaar en ben het helemaal niet eens met het snelheidsbeleid in Neder land. Ik heb voor mezelf bepaald dat ik nooit meer dan dertig kilometer te hard rijd", verklaarde hij. De man was al diverse malen bekeurd voor snelheidsovertredin gen. Officier van justitie R. Jeuken: „U weet heel goed dat bij snelheidsovertredingen boven de dertig kilometer uw rijbewijs op de tocht komt te staan. Daarom eis ik- 217 eu ro boete en een voorwaardelijke rijontzegging van vier maanden." De Brabander noemde de eis belachelijk, om dat hij 'een heel nette burger' is. Melens nam de eis over. TERNEUZEN - Een 24-jarige Terneuzenaar moet van kantonrechter A. Melens 66 euro betalen, omdat hij op 28 maart 2004 betrokken was bij een vechtpartij in de Nieuwstraat in Terneuzen. Officier van justitie R. Jeuken vond dat hij daarmee gematst werd. „Gezien de overlast die hij heeft veroorzaakt, is dit een gering bedrag. Advertentie Morres Wonen Hulst Industrieweg 2 N49 Expressweg Antwerpen-Knokke (afrit Hulst) WONEN (Advertentie) Installatiebedrijf -Dakbedekking Industrieweg 9, -Lood- en zinkwerken Terneuzen -Verwarming Tel: 0115-694173* -Gas- en waterfitter www.willemsenbv.com -Sanitair en tegels info@willemsenbv.com BRENG VRIJBLIJVEND EEN BEZOEK (Advertentie) Centraal in Marokko swingt staat de masterclass die de Marokkaanse zangeres Najat Aatabou een jaar geleden in Nederland gaf aan vier Marokkaans-Nederlandse zangeressen. Aatabou probeert hun vooral het Arabische ritme te leren. Muziek speelt uiteraard een be langrijke rol in de film, maar tussendoor komt de kijker ook steeds meer te weten over de le vensgeschiedenissen van zowel Aatabou als de jonge zangeres sen. De vier willen hun Marok kaanse achtergrond in ere hou den, maar tegelijk blijkt hoe ver westerd ze al zijn. Dat vergroot aanvankelijk de afstand met de gevierde ster, maar uiteindelijk komt het tot een toenadering en een 'bevrijdend happy end'. Film'Marokko swingt', van Bar bara den Uyl. Te zien: vrijdag 6 mei in 't Beest in Goes, 20.30 uur; zaterdag 7 mei in Schuttershof in Middelburg, 19.30 uur; zondag 8 mei in Fizi in Zierikzee, 15.00 uur. Na afloop van de film treden de vier zangeressen op. In Middel burg verzorgt Den Uyl een inlei ding. 'Marokko swingt' draait van af 12 mei landelijk in de biosco pen. www.scheldejazz.nl (Advertentie) 12.00-17.00 UUR LET OP ONZE FOLDER IN UW BRIEVENBUS Middelburg - Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 51