M Misverstanden over grondwet Chef moet achter de zieken aan Labour Europa Uitdroging bedreigt Spanje en Portugal 4 mei 1955 Wie tegen Europa is, kan op 1 juni beter voor stemmen woensdag 4 mei 2005 inister Bot van Buitenlandse Zaken heefSer toegezegd dat hij de Nederlandse ambas sadeur in Londen nog stevig zal aanpakgt° ken. En terecht, Jan de Marchant et d'Ansenipe bourg beging een diplomatieke doodzonde dooruhec een interview openlijk zijn steun uit te spreke de voor een herverkiezing van premier Blair. De BritZel ten gaan morgen naar de stembus. Volgens de anvten bassadeur is Labour meer begaan met de Europa^ samenwerking dan de Britse Conservatieven. Me Maar even los van deze uitglijer: is Europa echt bfrj0o ter gediend met Labour dan met de Conservatie vei ven? Dat valt nog te bezien. Omdat de weerstaccvai in Groot-Brittannië tegen alles wat euro en Eurokn pa heet, nog altijd groot is, heeft ook Tony Blarma zich nooit zo'n warm pleitbezorger getoond vasj?* een inniger toenadering tot het vasteland. Sterke nir nog, volgens Blair zal het nog jaren duren voavo< ook zijn land overstapt op de euro. Zijn gedood gel verfde opvolger, Gordon Brown, is zelfs helemaaDa niet over de Europese munt te spreken. Daarnaas G° lijkt het de Britten op dit punt weinig uit te makep£ wie er aan de macht is: net als de Fransen neigaGr zij ernaar, zich tegen de Europese grondwet uit I ste spreken. Blair ziet de bui al hangen en heeft ge zegd dat hij het Britse referendum afblaast als p Fransen eind deze maand 'non' zeggen. In zijn twee termijnen heeft Blair ontegenzegge O! lijk successen geboekt. Met zijn Derde Weg stuur-u de hij zijn land in economisch gunstig vaarwater Zes jaar geleden bereikte hij een historisch vrede&M< akkoord in het Noord-Ierse conflict. Maar de oor sie log tegen Irak, die op oneigenlijke gronden weniSo gevoerd, heeft zijn populariteit en betrouwbaar ^1 heid een enorme knauw gegeven. Daarom is he! e( ook op het terrein van de internationale vrede ei veiligheid maar de vraag of Europa wel zo goed a! vc is met een Britse premier die de Verenigde Stater ra; onvoorwaardelijk en met alle middelen steunt, ge De Conservatieven hebben dit zwakke punt vaizlc Blair amper uitgebuit, temeer daar Tory-leider Mi jji( chael Howard bekende dat ook hij tot een oorlo; tegen Irak zou hebben besloten, zelfs met de weten- W( schap dat Saddam Hoessein niet over massavernie- d< tigingswapens bleek te beschikken. Howard zeis vooral in op de illegale immigratie die ii p Groot-Brittannië een toenemend probleem vormt a*: Een probleem dat juist in Europees verband zoi kunnen en moeten worden aangepakt. Maar Blai: L en Howard gaan er nu eenmaal allebei vanuit dff ki er rond Groot-Brittannië eerst een heleboel wate va ligt en dat dan pas Europa komt. Si ui MELKPRIJS - De prijs van flessenmelk in Zeeland gaat omlaag. Met ingang van 15 mei zullen de prijzen met één cent per liter worden verlaagd. In Zeeuws-Vlaanderen en Noord-Beveland bedraagt de prijsverlaging zelfs twee cent per liter. Dat is gistermiddag bekend geworden tijdens de al gemene ledenvergadering van de Zeeuwse melkfederatie. CASSATIE - De Hoge Raad heeft gisteren het cassatiebe roep verworpen van een Goese bankbediende. De gevangenis straf van drie jaar met aftrek van preventieve hechtenis is daarmee definitief geworden., De bediende van de Amster damse Bank in Goes had op 3'1 april 1954 een envelop vol bankbiljetten, bedoeld voorde, hoofdvestiging in Amsterdam,, ontvreemd. Het ging hierbij' om een totaalbedrag van 50.000 gulden. 1 1 STRIJD - In Saigon, de hoofd-' 1 stad van Zuid-Vietnam, woedt 1 de strijd onverminderd voort. 1 Regeringstroepen maakten gis- teren vorderingen tegen Binh 1 Xuyen legers, die zich terug trokken over de rijstvelden en waterwegen in het Deltage-' bied. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 E8 Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315670 Fax (01131315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mai|- redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel- (01111454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12 00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom afschrijving acceptgiro per maand 19.95 nvt per kwartaal: 58,00 60,25 periaar: €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het I einde van de betaalperiode PZC, La.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag 1,25 zaterdag. 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65 597 Postbank 35 93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd I overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen I Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: v Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een b (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren o'.r. - ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselectocr- i de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, Ie- ce, Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot 'ÜL' WGGGNGR door Sylvia Marmelstein door Jaco van Lambalgen en Hetty van Rooij Het vergaat de Europese grondwet net als de meeste spraakmakende dikke boeken: niemand heeft de tekst gelezen, maar iedereen heeft er een me ning over. Met het oog op het re ferendum, volgende maand, be stoken voor- en tegenstanders elkaar met stellingen die moei lijk te controleren en ook moei lijk te weerleggen zijn. De voor naamste misverstanden over de Europese grondwet op een rij tje: De Europese grondwet maakt de Nederlandse grondwet over bodig De Europese grondwet is hele maal geen grondwet, maar een internationaal verdrag dat de sa menwerking van 25 soevereine landen regelt. Ze kan pas in wer king treden wanneer alle EU-lid- staten de tekst goedkeuren. In artikel 1-5 staat uitdrukkelijk dat de Europese Unie de identi teit van de lidstaten en hun poli tieke en constitutionele struc tuur 'eerbiedigt'. De Europese grondwet is een be dreiging voor de Nederlandse na tionaliteit. Nederland is gebonden zich te houden aan de bestaande Euro pese wet- en regelgeving. Dat is al zo sinds 1964. De nieuwe grondwet brengt daar geen ver andering in. Ook de Nederland se identiteit staat niet ter discus sie. „De Unie eerbiedigt de rijke verscheidenheid in cultuur en taal en ziet toe op de instandhou ding en ontwikkeling van het Het Europees grondwettelijke verdrag is een lijvig boekwerk van 382 pagina's. Wat staat er in en waar gaat het over? Wat bete kent de nieuwe Europese Grond wet voor de gewone burger. De PZC zoekt de komende weken, in de aanloop naar het referen dum op 1 juni, in een artikelen reeks naar antwoorden. Van daag: de misverstanden. Europees cultureel erfgoed", staat in artikel 1-3. De Europese grondwet maakt van 'Brussel' een superstaat. De grondwet geeft de Europese Unie geen nieuwe zelfstandige bevoegdheden. Wel wordt de ma nier waarop besluiten tot stand komen, ingrijpend veranderd. Het argument daarvoor is dat de Unie oorspronkelijk slechts zes leden telde en dat de be staande structuren met 25 lidsta- ten niet meer werken. Met ande re woorden: de Unie barst uit haar voegen en dus zijn ingrij pende verbouwingen nodig. Ne- t derland krijgt inderdaad min der invloed Niet omdat 'Brus sel' meer macht krijgt, maar om dat de Unie meer leden telt. De grondwet maakt op meer dan veertig beleidsterreinen een ein- de aan het vetorecht van lidsta ten. Dat is één van de manieren om te voorkomen dat een lid de besluitvorming verlamt. Neder- i land kan wel een besluit blokke ren als het gaat over de EU-be- groting, de sociale zekerheid, de fensie en belastingen. Nederland betaalt veel te veel aan de Unie. Dat vindt minister Zalm van Fi nanciën ook. Maar de politieke strijd over het geld moet nog ge streden worden. Daar gaat de grondwet niet over. De grondwet zet de deur open voor Turkije. De toetreding van Turkije en de grondwet hebben niets met el- kaar te maken. Volgens de grondwet (art. 1-1) staat lid- t maatschap van de Uniet open Over de inhoud van de Europese Grondwet bestaan talrijke misverstanden. Staatssecretaris Atzo Nicolai van Buitenlandse Zaken is zich daarvan bewust. Reden ook om deze week in Den Haag met een speciale grondwet-tram op voorlichtingscampagne te gaan. foto Koen van Weel/GPD voor 'Europese staten die haar waarden eerbiedigen en zich er toe verbinden deze gezamenlijk uit te dragen'. Het begrip 'Euro pees' wordt niet verder uitge legd, maar Turkije wordt door de grondwet geen dag eerder lid van de Unie. De lange procedu re die voor een kandidaat-land kan leiden tot het lidmaatschap, is zelfs aangescherpt. De Europese grondwet is an ti-christelijk. Bij de totstandkoming van de tekst is een gevecht gevoerd over de vermelding van God en de christelijke traditie in Euro pa. De voorstanders, onder wie premier Balkenende, hebben die strijd verloren. In het handvest van de grondrechten, dat is op genomen in de grondwet, staat de vrijheid van godsdienst uit drukkelijk vermeld (art. 11-70). In het voorwoord erkennen de ondertekenaars (de regeringslei ders) dat de Europese Unie geïn spireerd is door 'culturele, reli gieuze en humanistische tradi ties van Europa'. 'Nee' zeggen tegen de grondwet is de beste manier om een eind te maken aan de macht van de Europese Unie. De tegenstanders doen graag als of, maar het is niet waar. Om uit de Unie te stappen, zou Neder land de bestaande verdragen van Nice, Amsterdam en Maas tricht moeten opzeggen en dat is helemaal niet mogelijk. Ironisch genoeg staat in de nieu we grondwet wél een regeling waardoor lidstaten de Unie kun nen verlaten. Wie zichzelf als te genstander beschouwt van Euro pa, zou dus eigenlijk vóór de grondwet moeten stemmen. Er komt een peperduur Euro pees leger. Volgens de grondwet kunnen lid staten militairen en materieel beschikbaar stellen, wanneer de Europese Unie besluit om - bui ten de Navo om - een militaire operatie of een vredesoperatie te beginnen. Voor zo'n missie is de instemming van alle lidsta ten nodig. Geen enkele lidstaat kan gedwongen worden mee te doen. De landen verplichten zich wel om hun 'militaire ver mogens' geleidelijk te verbete ren (art. 1-41) en beter op elkaar af te stemmen. Als de Nederlanders tegenstem men, gaat de grondwet niet door. De uitslag van het referendum is een advies aan de Tweede Ka mer die het verdrag nog moet goedkeuren. CDA, PvdA, Groen- Links, D66 en SP hebben laten weten dat zij het advies van de kiezers overnemen. Voor PvdA en CDA moet de opkomst dan wel zeker 30 procent zijn. De WD 'blijft liever zelf naden ken'. Als Frankrijk op 29 mei tegen stemt (drie dagen voor de Neder landse volksraadpleging), hoeft Nederland niet meer naar de stembus. Als Frankrijk tegenstemt, is de EU in grote problemen. Geen en kele politicus wil hardop specu leren wat er dan moet gebeuren. Maar als de referendumcommis sie besluit geen referendum te houden na een Frans 'non', geeft zij indirect toe dat de grote lid staten de dienst uitmaken in de EU. De grondwet wordt overi gens formeel pas van kracht als 25 lidstaten instemmen. GPD deratie van landbouworganisa ties becijfert de verliezen op een miljard euro. De landbouw heeft een beroep gedaan op de regering voor financiële steun. De situatie in Portugal is nog ernstiger dan in Spanje. In som mige streken heeft het al vier jaar nauwelijks geregend. De boeren hebben ernstige kritiek op de regering omdat het Alque- va stuwmeer, het grootste van Europa, wel over voldoende wa ter beschikt, maar er zijn geen kanalen aangelegd om het over het land te verdelen. Een ander gevolg van de droog te is het gevaar van bosbranden. Afgelopen herfst en winter zijn in beide landen tientallen bos branden geweest, waarbij dui zenden hectaren bos verloren gingen. De overheden zijn bang voor een nieuwe en grotere golf van branden komende zomer. Ver schillende deelregeringen heb ben rampenplannen ontwikkeld om zo goed mogelijk voorbereid te zijn. Niet uitzonderlijk De huidige droogte in Zuid-Eu ropa is niet uitzonderlijk. Vol gens sommige meteorologen zit er een bepaald ritme in het kli maat. Zij hebben een zevenjari ge cyclus ontdekt van elkaar af wisselende natte en droge perio des Maar andere klimaatdes kundigen zeggen dat er meer aan de hand is. Volgens hen is er een duidelijk verband tussen de opwarming van de aarde en de droogte. De gemiddelde temperatuur in Spanje stijgt sneller dan elders in Europa en zal aan het eind van de eeuw 5 tot 7 graden ho ger zijn dan het gemiddelde van nu. Er zal minder neerslag val len en onregelmatiger. De ver woestijning die nu alleen nog in het zuiden van Spanje voor komt, zal verder oprukken naar het noorden. Nasa Dit sombere scenario, ontwik keld door een groep Spaanse deskundigen, sluit aan bij de vi sie die experts van het Ameri kaanse ruimtevaartinstituut Na- sa hebben gepubliceerd in het tijdschrift Science. Daarin wordt voorspeld dat de klimaat verandering grote droogte zal veroorzaken in het binnenland van de Verenigde Staten en het zuiden van Europa. GPD Het bedrijf Martens Beton in Oosterhout laat de aan pak van het ziekteverzuim niet graag over aan een arbodienst. Als een chef vermoedt dat een werknemer zich onterecht ziek meldt moet hij er zelf op af en desnoods het ontslag in gang zetten. Verder waakt een groep gewone werknemers in het be tonbedrijf over de gezondheid van het personeel. Zij letten bij voorbeeld op of er wel veilig wordt gewerkt. „Pas als er pro blemen zijn waar niemand in het bedrijf een oplossing voor heeft, wordt de arbodienst ge beld", zegt het hoofd productie Lou Peerden. Steeds meer bedrijven nemen net als bij Martens Beton het heft in eigen handen als het gaat om het voeren van gezond heidsbeleid. Ze wijzen binnen het bedrijf leidinggevenden en werknemers aan die verant woordelijk worden gesteld voor het welzijn en de gezond heid van het personeel. „De tijd dat ondernemers dit volledig overlieten aan de arbo dienst is definitief voorbij", zegt Joyce Schaeffer, adviseur gezondheidsmanagement van de werkgeversvereniging AW- VN. Binnenkort krijgen bedrijven nog meer vrijheid. De nieuwe Arbowet maakt een einde aan de verplichting om een con tract af te sluiten met een arbo dienst. Werkgeversvereniging AWVN voorspelt dat een groot deel van de bedrijven het ge zondheidsbeleid in eigen hand neemt. „Ze gaan het intern re gelen of contracten afsluiten met andere bedrijven dan arbo- diensten. Verzekeraars en reïn- tegratiebedrijven springen al in de markt", zegt Schaeffer. Voor werkgevers valt er veel te winnen, meent de AWVN. „Het is goedkoper om zelf meer te doen en dus minder diensten in te kopen. En bedrij ven kunnen het beleid veel be ter afstemmen op de risico's die werknemers in hun eigen bedrijf lopen. Nu sluiten ze vaak standaardcontacten af die heel algemeen zijn. Maar een werknemer in een lasbe- drijf loopt hele andere risico's dan een werknemer in een kan toor." De vakcentrale FNV ziet ook Bedrijven nemen meer en meer het gezondheidsbeleid in eigen hand. gaan waken over de gezondheid van het personeel. voordelen voor de werkne mers. „Bedrijven die het ziekte verzuimbeleid zelf willen rege len moeten een duidelijk plan opstellen en daarvoor instem ming hebben van de onderne mingsraad. Nu is het meestal de werkgever die bepaalt wel ke arbodienst wordt gecontrac teerd en wat die precies doet", zegt beleidsmedewerker Rik van Steenbergen. Aanspreekpunt De FNV vindt het een vooruit gang dat ieder bedrijf ver plicht wordt om een werkne mer aan te wijzen die zich be zig houdt met arbeidsomstan digheden. Zo'n preventiemede werker moet erop toezien dat binnen het bedrijf veilig wordt gewerkt. Ook is hij hét aan spreekpunt voor andere werk nemers die vragen of klachten hebben. „Omdat het een colle ga is, stappen mensen er mak kelijk op af", zegt Steenber gen. Bij bedrijven met minder dan 15 werknemers mag de baas zelf de preventiemedewerker zijn. De Branche Organistie Ar- bodiensten (Boa) gaat ervan uit dat de meeste bedrijven een band houden met de arbo dienst. Ook Martens Beton wil dat. „Soms hebben we de arbo dienst nodig", zegt Peerden. „Een leidinggevende kan bij voorbeeld niet beoordelen wat er medisch aan de hand is. Dat moet een arts doen." Bedrijven die de banden met de arbodienst volledig doorsnij den zijn wel verplicht om deze specialistische kennis elders in te kopen of zelf een arts in dienst nemen. Of bedrijven hun gezondheidsbeleid van de ene op de andere dag helemaal zelf kunnen doen is nog maar de vraag. Peerden: „Het is niet makkelijk. Bij ons duurde het jaren voordat iedereen wist wat hij of zij precies moest doen. Het moet uitgroeien tot een soort cultuur waarin werk nemers aanvoelen hoe ze met elkaar om horen te gaan." Ook stelt het beleid andere ei sen aan leidinggevenden. Het gevolg is dat chefs moeten foto Koen van Weel/GPD „Vroeger moest de chef degene zijn met de meeste vakkennis. Nu letten we bij het aanstellen meer op sociale kwaliteiten. Die zijn heel belangrijk want hij kan te maken krijgen met ernstig zieke mensen. En als hij bij iemand op bezoek komt die ziek is gemeld maar niet ziek blijkt te zijn, moet hij daar ook mee om kunnen gaan", zegt Peerden. Logisch De AWVN denkt dat veel be drijven in staat zijn om het zelf goed te doen. Schaeffer: „On dernemers dragen nu al veel verantwoordelijkheid. Door de wet Poortwachter zijn ze al ver plicht om samen met zieke werknemers op zoek te gaan naar werk dat wel geschikt is. En ze betalen ook steeds lan ger het ziektegeld door. Het is daarom logisch dat je samen met je eigen werknemers be denkt hoe je kunt voorkomen dat ze ziek worden en wat je precies doet als dat onver hoopt toch gebeurt." GPD door Henk van den Boom Inwoners van Cabra del Camp, een boerendorp ten zui den van Barcelona, hebben het afgelopen weekeinde in proces sie de gekruisigde Christus door de verdroogde velden gedragen, biddend om regen. Ze hoopten dat de hemel na de bedetocht, net als honderd jaar geleden, spontaan zou openbreken. Maar het geloof lijkt dit keer minder sterk. Volgens meteorologen moet het Iberisch Schiereiland zich voor bereiden op een nieuwe periode van extreme droogte. Door het uitblijven van de herfst- en win terregens zijn de watervoorra den in de stuwmeren al geslon ken tot minder dan de helft van hun normale capaciteit. In grote delen van het schiereiland is sinds mei vorig jaar vrijwel geen druppel regen gevallen. Het Spaanse ministerie van Mi lieu heeft de waterbedrijven op gedragen noodplannen te ont wikkelen om het verbruik te re guleren. Voor de landbouw is het al te laat. De Andalusische boeren hebben al voor zo'n 600 miljoen euro schade aan hun gewassen geleden. Financiële steun Ook in de zuidelijke regio Alen- tejo in Portugal kampen de boe ren met grote problemen. De fe- Zelfs in het Noord-Spaanse Bil bao loopt de temperatuur dezer dagen al op tot boven de dertig graden. foto Luis Tejido/EPA GRONDWET

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4